„ALLES DRAAIT OM MOEDER' Buitenlandse belangstelling SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMI! FILMNIEUW f LANDBOUW en VEETEELT SPORTPROGRAMMA nu ook op texel i De Gezinsleesportefeuille rubriek voor 1 omirr r>-ii»kiu- >jin (.roninat n De redaktic ontving een schrijven van een vrouwelijke Duitser uit Neu renberg, die in deze brief vertelt, dat zij in haar vakantietijd op Texel met veel genoegen de rubr. voor Landbouw en Veeteelt heeft gelezen. Bij deze brief was een uitknipsel gevoegd, waarin iets verteld wordt over het leven van een schaapherder, die zijn schapen in de omgeving van Neurenberg weidt. Be- doelde schaapherder heeft op het mo ment een kudde van 500 schapen Waarschijnlijk verband houdende mei de jaargetijden worden deze schapen gedurende het jaar in drie verschillen de streken geweid. Verdre wordt in dit verhaal verteld dat men in principe een bestaan heeft als men per man 350 schapen worden gehouden. Met enige teleurstelling wordt vermeld, dat een hoogwaardig produkt als wol tegenwoordig niet meer gewaardeerd wordt. De opbrengst van de wol vertegenwoordigt thans niet meer dan 15°/o van de totale opbrengst. De wol brengt nl. maar 2Vi Mark per kilo op. Voorheen was dit wel eens 12 Mark per kilo. Daarentegen wordt het lamsvlees steeds meer gevraagd. Blijkbaar wordt in eigen land het schapen- en lams vlees meer gewaardeerd dan in ons land, want er wordt vermeld, dat de Duitse huisvrouwen steeds meer naar lamsvlees vragen. Daarnaast gaat er 20°/o van het lamsvlees naar Frankrijk. Het leven van deze schaapherder is wel wat anders dan van onze Texelse schapenhouders. De gebondenheid aan het bedrijf is nog belangrijk groter dan van de Texelse schapenhouder. Dag in dag uit en mogelijk moeten we zelfs zeggen: dag en nacht vragen de scha pen zijn aandacht, waarbij hij de hulp heeft van een tweetal herdershonden. Hij zorgt voor zijn eigen maaltijden in de kampwagen, die in de omgeving is gestationeerd. Maar de man zelf waardeert zijn -be roep als volgt: „Ik ben een vrij mens, mijn eigen baas. Ik zou niet in een fabriek kunnen werken. Dat is niets voor mij". U zult begrijpen, dat we deze buiten landse waardering van onze rubriek zeer op prijs stellen. Wat zijn de knelpunten? We hebben er in deze rubriek al meermalen op gewezen, dat een goede inrichting van bedrijfsgebouwen, en speciaal van de stal voor het rundvee, van groot belang is voor de arbeidspre statie. We kunnen wel zeggen, dat on doelmatige stallen 'n knelpunt kunnen zijn bij uitbreiding van de veestapel. Dergelijke bedrijven kennen wij op Texel nog heel wat. Indien er echter gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheden, die er op het moment op het gebied /van gebou wen en inrichtingen van de stallen is blijkt het, dat het niet de verzorging van het vee in de winterperiode is, die een rem is om de veestapel uit te brei- den. Bij goede gebouwen en de inrich ting daarvan denken we aan goed in gerichte Hollandse stallen met drijf- mestgrup of een automatisch afvoer systeem van de mest en een melklei- ding, of een ligboxenstal met doorloop- melkstal. Het blijkt bij een dergelijke inrich ting van de stal mogelijk te zijn, dat één man de dagelijkse verzorging van 50 of meer melkkoeien voor zijn reke ning neemt. Een nieuw knelpunt Als de stal op de hiervoor genoemde wijze is ingericht, dan gaat volgens des kundigen op het gebied van de arbeid niet de stalperiode, maar de tijd van de voederwinning het knelpunt worden. In een artikel, dat we daarover lezen wordt gesteld, dat de maximum-presta tie op een bedrijf, waar één man de he le verzorging van het bedrijf voor zijn rekening neemt ligt bij een aantal van 35 melkkoeien. In dit geval zou één man dus naast de verzorging van het vee ook de voederwinnmg nog groten deels zelf voor zijn rekening kunnen nemen. We stellen ons voor, dat lang niet iedere veehouder er al aan toe is om dit te onderschrijven. Zou men overgaan op een bedrijf, waaV voldoende grasland is om het vee in de zomer te weiden, maar waar de winning van ruw voeder volledig ach terwege wordt gelaten, dan zou het mogelijk zijn om de verzorging van 50 melkkoeien voor rekening van één man te laten komen. In dit geval moet dus alle ruwvoer voor de wintermaanden worden aangekocht. De schrijver van genoemd artikel dacht ook nog aan de mogelijkheid van een grondloos bedrijf. In dit geval is dus alleen grond beschikbaar als loop ruimte voor de dieren. Een vorm, die bijv. in Amerika in diverse Staten wordt toegepast. Daarbij vindt het hou den van vee en het winnen van ruw voer dus op cifzonderlijke bedrijven plaats. In bedoeld artikel wordt daarbij ook gedacht aan het drogen van gras, dat in geperste vorm op de bedrijven, die het vee houden wordt afgeleverd. Men meent, dat het op deze wijze mogelijk wordt om per man 70 melk koeien te verzorgen. Men is in dit ge val dus veehouder zonder meer. Het werk bepaalt zich in dit geval tot het voeren en het melken van het vee en het schoonhouden van de stallen. Welke les voor ons? We stellen ons niet voor, dat we in ons gebied al op korte termijn grond loze bedrijven met 70 melkkoeien per man zien verschijnen. Hoewel we er van overtuigd zijn, dat de ontwikkeling veel sneller gaat dan wij mogelijk ach ten. De schrijver van het door ons aan gehaalde artikel merkt op, dat toen zo'n tien jaar geleden 20 melkkoeien .per man gehouden zouden worden dit een ware opstand onder de boeren veroor zaakte. De les, die we naar ik meen uit het voorgaande wel moeten leren is deze. Het zal inderdaad zaak zijn, dat we ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 Adspiranten Tex. Boys a-Oosterend b, 15.00 uur ZONDAG 15 FEBRUARI 1970 Afdeling Noordholland Cocksdorp-Kaagvogels, 14.30 uur Texel 4-Winkel 5, 10.15 uur Junioren De Koog-Cocksdorp, 11.00 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Voor a.s. zondag i.v.m. de schaats- kampioenschappen slechts één wed strijd (om 10.15 uur) en wel Texel 4 tegen Winkel 5. Voor Texel 1 zal er misschien een oefenwedstrijd worden vastgesteld, eveneens in de morgenuren. Stand in West I 4de klasse A: resp. gespeelde wedstijden en punten. Victorio (O) 11—18; VIOS (W) 9—16; Grasshoppers 1214; Hollandia T. 11—12; SWV '27 10—11; SRC 11—11; Texel 1211; Kolping Boys 1110; LSVV 10—9, DTS 10—4; Succes 11—3. F.S. Tex. Boys Het programma van afgelopen week end is volledig in het water gevallen. We zullen het nu op bescheiden schaal nog eens proberen. Zaterdag spelen de adspiranten a op eigen veld tegen Oosterend b. Aanvang 13.15 uur ons terdege bezinnen op de voederwin ning op de bedrijven. Wat de kwali teit van het ruwvoer betreft zijn we de laatste jaren op de goede weg. Er zal echter nog wel heel wat aanpassing no dig zijn op het gebied van de werkme thoden bij de winning en de opslag van het ruwvoer. Op de grotere bedrijven, waar inderdaad de voederwinning het knelpunt gaat worden zal een zo groot mogelijk gebruik van de diensten van de loonwerkers moeten worden ge maakt. We menen, dat in veel gevallen de werktuigen, die bij de voederwin- ning nodig zijn maar nauwelijks renda bel te maken zullen zijn, omdat de tijd, die voor het werken met deze werktuigen nodig is aan de veehouder ontbreekt. Grote aandacht zal ook nodig zijn voor de .plaats en wijze van opslag van hooi en kuilvoer. In dit verband ver dient de methode, waarbij kuilgras in de onmiddellijke nabijheid van de sta; onder een plastic dek wordt opgesla gen alle aandacht. Daarom dringen we er nogmaals op aan ons op de hoogte te stellen van ervaringen met het af dekken van graskuilen met uitsluitend plastic. Vooral nu we het voorjaar in gaan is dit van veel belang, omdat de kritieke periode voor voordroogkuilgras in het voorjaar ligt. Voor zondag is er een oefenwedstrijd georganiseerd tegen Oosterend, op het Boysveld. Aanvang 11.00 uur. Verder allen veel genoegen met de schaatswedstrijden. S.V. Oosterend SVO organiseert vrijdag 14 februari een klaverjasdrive in Jatry, aanvang 8.15 uur. I.v.m. de klaverjasdrive begint het trainen om 7 uur. TEVOKO Het eerste herenteam van Tevoko heeft zaterdagmiddag tegen DTS 2 uit Enkhuizen verloren met 30. Ondanks de grotere eenheid in DTS kregen we van de Tevoko-heren toch wel knappe prestaties te zien. Vooral in de derde set groeide Tevoko naar een eenheid, wat blijkt uit de Setstand: de derde set werd verloren met 1816. Het derde herenteam heeft tegen WSOV 2 gespeeld en gewonnen met 31. Er werd bijzonder leuk gespeeld. Het derde herenteam zal echter wor den teruggetrokken uit de competitie wegens een spelerstekort. Programma: A.s. zaterdag le herenteam thuis te gen HOVOCUBO om 14.15 uur. Maandag 16 februari spelen de da mes van HCSC 2 uit tegen Tevoko 2 en de heren OVO uit tegen Tevoko 2. DAMCLUB TEXEL Uitslagen C. Dijker-P. Kooiman 20 J van Heerwaarden-P. Bakelaar 20 C. Meedendor.p-C. Vinke 11 J. Vinke-J. Hooijberg 02 W. Bakker-D. v. d. Werf 20 P. Jansen-C. Groenhof 02 C. v. d. Werf-G. Dros 0—2 In het late middenspel stond P. Kooi man zelfs nog voordelig maar in de afwerking faalde hij. P. Bakelaar bracht wit in een zeer benarde positie. Maar Jaap zou geen van Heerwaarden zijn als ie dan niet op zijn scherpst was. Hij gaf twee stukken, waardoor er nog drie op slag kwamen te staan. Met een plakkertje sloeg hij er vervolgens drie terug. Zwart had toen nog een naslag, wat tot gevolg had dat wit met gelijke stukken naar dam sloeg. De dam kost te twee schijven, waardoor verder spe len overbodig was. Zeer fraai! C. Meedendorp stuitte bij C. Vinke op geduchte tegenstand en verspeelde een punt. Door deze uitslagen is vrijwel vast te komen staan dat C. Dijker opnieuw de clubtitel zal gaan veroveren. J. Vinke had het moeilijk en wist de remise niet te vinden, terwijl W. Bak ker een plaats bij de eerste tien her overde. P. Jansen is volledig van slag. In het werkhuis te Dunstable, y de weeskinderen leven op waterige wordt Oliver Twist door de jon aangewezen om weeshuisvader Bu: meer eten te vragen. Olivers ver wordt opgenomen als een ongeho brutaliteit, en hem wordt de deur wezen. Bumble gaat met Oliver straten op om hem te verkopen, begrafenisondernemer neemt hen proef, maar Oliver weet te ontsnap Na een moeizame tocht bereikt hij den. Hij ontmoet hier een nogal h loze jongeman. Gladde Glippie, die naar Fagin brengt. Fagin onderfc in een schuur een troep jongens, y hij als tegenprestatie van verwacht zij met zakkenrollen wat buit bin brengen. Als Oliver met Glippie i gaat om het vak te leren, wordt echter gegrepen door de politie. hij heeft geluk: de heer, wiens p feuille gestolen is, Mr. Bronlow, zweert de rechter dat Oliver onsch; is en neemt hem mee naar zijn huis om iets goeds van hem te m* Maar dan worden Fagin en zijn kor ten verontrust: Oliver weet immer veel over hun louche praktijken e: hij zich verspreekt, zijn zij erbij pakken hem op als hij boodscha doet en nemen hem weer terug, raakt Nancy, ^en van de meisjes Fagin, in tweestrijd: zij vindt C te goed voor hun ruige leven en sn een plan om hem te laten ontvluch Of dit plan lukt, is het hele wee te zien in het City-theater, als da< kostelijke musical „Oliver" speelt kleur, alle leeftijden). BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) Dit geldt voor alle dorpen, zowel dag als 's nachts. Ook nu weer verzuimde hij enkele len de winst te pakken. G. Dros het beter. Binnenkort zal weer een binnens avond worden gehouden, waarbij biljarten, klaverjassen, bridgen, men en schaken op het progn staan. H.D.C. Den Helder verwacht damclub Texel een suggestie vcm datum waarop wij de jubileuit srtijd komen spelen (zondags). H de bedoeling dat we er met meer 15 spelers heengaan. met de volgende tijdschriften Panorama, Nieuwe Revu, Post, Margriet, Avondlectuur, Mimosa, Hostes, Jerry Cotton, Pep en De Lach. Bovendien iedere maand een Pocket cadeau. Als U zich nu opgeeft, krijgt U nog eens VIER pockets extra. Deze leesportefeuille reeds vanaf ƒ1,10 per week bij U thuisbezorgd. Beleefd aanbevelend, De Gezinsleesportefeuille J. J. Reijne, v.d. Vijzellaan 12. St. Pancras, telefoon (02267) 2910 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIlllllllUUIIIIIIIlllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllU I» FEUILLETON door TOM LODEWIJK 3. „Ga nu maar", zei haar moeder vermoeid. „Als je straks als die me neer weg is, kom je dan even bij me zitten?" „Natuurlijk", zei Anneke. „Heeft u niets nodig? Moet u niet iets fris drin ken?" „„Nee, straks wel. Ga jij eerst maar naarbeneden. Je moet die man niet zo in z'n eentje laten zitten. Wat is het voor een man?" „Een jongeman, hij heeft een groot handel". De bakkerijartikelen liet ze er maar af. „En heb je die zo maar. „Ik zal het u straks allemaal vertel len. Ik ben zó terug". Aarzelend ging ze de kamer uit, de schaduw viel weer over deze dag. Nu ging zij naar beneden gezellig in de ka mer zitten babbelen en heerlijk iets drinken haar keel was droog en moeder lag daar maar in die donkere kamer, de hele middag al alleen, op haar te wachten. „Daar ben ik weer", trachtte ze vro lijk te zeggen, maar Barend Huyzer zag de ernst in haar gezicht. „Hoe is het met uw moeder?" „Och, ze is allang zo zo apatisch. Ik vroeg haar nog even beneden te ko men, maar ze is niet in conditie, zoals men dat noemt". „Jammer", zei hij plichtmatig, „hoe komt u hier nu zo in Terwoerd ver zeild? 's Zomers zal het nog wel gaan. maar 's winters is hier niet veel te doen, lijkt me. Woonde u hier al of bent u hier komen wonen?" Vóór Anneke er zioh van bewust was, zat ze hem te vertellen. Van vader die hier direkteur van de Raiffeisenbank was geweest en vorig jaar overleden. Van de ziekte van haar moeder, die sindsdien altijd „ziek of onderweg" was geweest. Van haar eigen bestaan, op het kantoor van de bank en thuis. Maar hij zag dat ze op de klok keek, dat ze niet rustig zat. „U moet weer naar uw moeder", be greep hij, „die ligt natuurlijk al heel de middag op een 'beetje gezelschap te wachten". Hij stond op. Een heel eind mens, dacht ze, lang en slank en stevig, een echte man. „Juffrouw Treeberg, ik vond de ken nismaking heel prettig. Neem me niet kwalijk dat ik zoéven een beetje ruw uit mijn slof schoot". „U had gelijk", zei ze eenvoudig, „en ik vond het heel prettig. Ik dank u nog wel". Ze zei het op een toon alsof ze bedoelde: dat is helaas ook al weer voorbij en dat gaf hem moed. „Zou u het erg vinden, ik zit hier zo dikwijls in deze buurt als ik nog eens een keer langs kwam omme een kopje thee? Of is dat te vrijpostig?" Ze zag hem keurend aan. Nee, vrij postigheid lag niet in zijn lijn. Hij zag er uit alsof hij in zaken voor geen mens op zij ging, maar hij leek haar een heer. 34. „Wat nou?" riep smidje Verholen verwonderd uit. „Ben ik de Zwarte Kludde?" „Of wilt ge soms zeggen van niet!" brieste professor Nosco woest. „De Kludde sloeg mij met een „goedendag". En wat hebt gij daar in de hand? Ook een goedendag! Gij zijt de Kludde, meneer! Geen wonder, dat wij hem in het woud niet tegenkwamen! Gij waart hem immers zelf! En eenmaal in het kasteel liet ge me door een valluik val len om dan gauw het Kluddepak aan te trekken! Ik heb u door, meneer! Ik ga naar de politie! Ik zal u laten arreste- Kludde mee op zijn kop te geven als ik ren, gij met uw Kluddes en alchimis ten in kelders! Bah, laffe boevenstre ken zijn het!" Toen werd ook smidje Verholen nij dig. „Ach man, hou toch op", riep hij boos. „I-k de Kludde! Wie heeft er nou ooit zó zout gegeten! De Kludde heeft mij ook te pakken gehad! Hij bene velde me met een soort stinkbom en sleepte me toen naar een oude kerker. Toen ik weer bijkwam, kon ik gemak kelijk ontvluchten, want hij had vrege- ten de deur af te sluiten. Aan de wand hingen oude wapens en daar heb ik er eentje van meegenomen om er de hem ooit nog eens was tegekomen!" „Een mooie smoes(!" snauwdeljQ fessor Nosco smalend. „Ja, ja, del de zet iemand daar gevangen wa®5 wapens maar zo voor het grijperL gen! U bent gek, meneer! En schuwelijke lafaard bovendien weerloze geleerde op zijn geziJ slaan!" Woest sprong de profess® smidje Verholen heen en met i ruk trok hij hem de goedendag i hand. Die wierp hij met een grotel over de slotmuur heen, waarna f hals over de kop vandoor rende.. (wordt verve £c „Ik ben zo weinig thuis", zei ze ont wijkend, „of liever, ik heb zo weinig tijd". „Maar zaterdagsmiddags toch meest al wel?" pleitte hij. „Ja" zwichtte ze, „dan ben ik meest al wel thuis, dan rust moeder". „Als u me liever niet meer ziet, zegt u het dan ronduit". „Ik heb geen enkele reden om u lie ver niet meer te zien, ik zei al, ik vond u'erg aardig. En zoveel bezoek krij gen we niet". „Mag ik het er dan eens op wagen? Schikt het niet, dan merk ik het wel". „Als u het risico lopen wilt". „Nu ja", lachte hij, „dat risico wil ik wel lopen. Dag, juffrouw Treeberg. Mag ik dan zeggen; tot ziens?" „Tot ziens", zei Anneke verlegen, „en dank u nog wel". „Is hij weg?" vroeg haar moeder. „Ja. Hij is weg. Maar hij komt te rug". „Wat?" „Hij komt me nog eens opzoeken. Tenminste, hij heeft gevraagd of dat mocht. Nu zoveel bezoek krijgen we hier niet". „Ja maar Anneke, je kunt toch geen wildvreemde man. „Iedreeen is toch wildvreemd, tot je hem leert kennen". „Je kent hem toch niet. Van een ritje in de auto? Trouwens mannen die da mes oppikken onderweg „Ik laat me niet oppikken, zolas u zegt, en hij is geen type dat dames op pikt". Haar stem was onwillekeurig scherp geworden. „Gunst kind, ik zei het maar zó. Maar wat moet zo'n man niet denken, als je hem uitnodigt. „Hij heeft zich zelf uitgenodigd". „Nou, dat is helemaal „Ongebruikelijk. Maar ja, mams, het is de enige manier om nog eens iemand over de vloer te krijgen". (Haar moeder zweeg geschokt. „En als hij weer eens langs komt, blijft u niet in bed hoorl Dan maakt u zich maar mooi, en komt er gezellig bij zitten". „Nu", zei mevrouw Treeberg met een energie die Anneke zelden bij haar moeder ontdekte, „dat zal ik zeker doen. Ik wil wel eens zien wie die man is, die zichzelf uitnodigt om bij jou op visite te komen. Hoe heet hij, of weet je dat nog niet?" „Hij heet Barend Huyzer". Huyzer, Huyzer, mij onbekend. Hij is handelaar, zeg jé?" „Ja", zei Anneke en voegde er iro- nicsh aan toe, „in bakkerij-artikelen, En u weet wat grootvader altijd zei? Trouw een bakker, kind, dan heb je al tijd vast je brood". HOOFDSTUK H De oude en de jonge dokter „Oom" zei Bert Hazelaar, „u doet me eigenlijk een hele toekomst cadeau". Hij zat in een ouderwetse, dus mak kelijke leren fauteuil in de grote kamer van zijn oom, dokter Broes, sinds vele jaren arts te Terwoerd. Bert had zijn artsexamen gedaan aan de Leidse universiteit. Ook Karei had hem niet alleen hartelijk gelukgewenst maar verzocht dezer dagen zijn oom en tante eens te komen bezoeken om er alles van te vertellen. Bert was de enige zoon van dokter Broes' enige zuster. De dokter had zelf geen kinderen en had daarom vendig belang gesteld in de verrl gen van zijn neef, die ieder jaar enige tijd in Terwoerd kwam lol Het had de oude dokter veel deui daan te ontdekken, dat neef belangstelling voor de genee koesterde als hij en het was hd diepe voldoening toen Bert medel dat hij in Leiden medicijnen wildl studeren. Ten eerste was dat voor dokterl een genoegdoening omdat Karei II gekozen had. Broes was 'n echte f naar", al was hij in Utrecht gf en getogen. Hij had indertijd ze' weten dat hij nooit in zijn vadj zou willen studeren. In zijn Utrecht in zijn ogen geen bela: universiteitsstad en als student je dat in je vaderstad moest ken en bij vader en moeder thuj nen. Want studeren was één, mm studentenleven was ook iets heel F Zo had hij de zware groentijd! moedig doorstaan, en hoewel afT braaf meefuivend, toch met gof volg binnen de gestelde tijd gedaan. Aangezien bij de hoge i voor de Leidse universiteit nu i behoorde een zekere geringsca van alle andere hogescholen in of de vaderland, had hij zelfs geleej zijn vaderstad te spreken plaatsje dat even voorbij Woerdej Toen dus Bert eveneens Leiena was er stof te over voor oom v| heldendaden aan de Leidse ter te vertellen, voor neef om f voorzien van de nieuwste nifl omtrent het studentenleven dat opzichten zo anders geworden wj (wordt vervolg

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 6