Zeehondenreservaat scheepvaart en zinloos door defensie G\foor jonge spaarders SiRAIFFEISENBANI SMID JE VERHOLEN EN DE RARE AL iiWAT m mmm woo Lieuwe Dijksen in „De Pieper Wanbeleid van regering? ,r SPAARBANKEN ALLE BANKZAKEN voorw De bewaking van het 20.000 ha. grote zeehondenreservaat Het Eyeriandse Gat is zinloos. Omdat de scheepvaart in het gebied volkomen vrij is en defensie er mag oefenen, is het een der meest onrustige gebieden van de Waddenzee. Sinds de instelling van het reservaat is het aantal zeehonden in dit gebied niet verder gedaald, maar elders in de Waddenzee (dus in het onbeschermde gebied) is de robbenstand toegenomen. Willen de maatregelen, die Staatsbos beheer ten aanzien van het gebeid heeft genomen enige zin krijgen, dan dienen de militaire oefeningen drastisch te worden beperkt en de scheepvaart moet op de plaatsen van de grootste robbenconcentraties worden geweerd. Dat schrijft Texelaar Lieuwe Dijksen in het jongste nummer van „De Pieper" het orgaan van de Vogelwerkgroep Noordhollands Noorderkwartier. De heer Dijksen was de afgelopen zomer nauw'betrokken bij de organisatie van de Robbentochten in het kader van de actie Wees wijs met de Waddenzee. De conclusies die hij daarbij aan de hand van dagelijkse waarnemingen trok, leg de hij neer in zijn artikel, dat wij hier onder in zijn geheel weergeven. Tussen Texel en Vlieland ligt het 20.000 ha grote zeehondenreservaat Het Eyeriandse Gat. Dit reservaat werd in 1947 ingesteld als rustgebied. Tevens werd toen de zeehond onder de jacht wet gesteld. In het gebied mag dus vanaf dat jaar helemaal niet meer ge jaagd worden (ook niet op ander wild zoals eenden etc.). Omdat het aantal zeehonden in de Waddenzee (en ook in het reservaat) bleef dalen, is de zee hond in 1962 geheel en al beschermd verklaard; ook werd toen besloten het reservaat permanent te bewaken. Dit gebeurt nu door een opzichter van Staatsbosbeheer, die uitgerust is met een motorvlet, en ook tot taak heeft tellingen etc. te verrichten. Zo op het eerste gezicht lijkt dit een prachtig voorbeeld van effectieve na tuurbescherming. Wat zijn nu echter de resultaten en wat komt er verder van de bewaking terecht Na 1961 is de stand van de zeehond binnen het reservaat niet verder ge daald. Daarbij dient echter opgemerkt te worden dat omstreeks die jaren de stand in andere delen van de Wadden zee stijgende was. Geen bewaking Omdat er geen haven bij De Cocks- dorp is en de motorvlet dus 's winters in weer, wind en ijs zou moeten liggen, gaat hij de wintermaanden het water uit. Dan is er uiteraard geen bewaking. De scheepvaart binnen het reservaat is trouwens geheel vrij. D.w.z. dat zowel pleziervaartuigen, zoals jachten en mo torbootjes, als garnalenvissers en schel penzuigers er zoveel mogen rondvaren als ze willen. Uiteraard brengt dit bij laag water, als de robben op de banken liggen te rusten, de nodige onrust te weeg. Ook hebben we afgelopen zomer kunnen constateren, dat wanneer bij hoog water garnalenvissers in het ge bied aanwezig waren, de zeehonden bij eb op de banken veel onrustiger waren dan normaal het geval is. De reservaat bewaker kan aan de pleziervaartuigjes verzoeken de zeehonden zoveel moge lijk met rust te laten. Zo'n verzoek heeft (begrijpelijkerwijs) bij schelpen- zuigers of garnalenvissers, die voor hun brood aan het werk zijn, weinig effect. Het zeehondenreservaat is bovendien eén van de (misschien wel hèt) lawaai- igste gebied(en) in de Waddenzee! Dat hebben we dan aan onze defensie (en die van onze NAVO partners) te dan ken. Vliegtuiglawaai Het gehele jaar wordt op de Vliehors met straaljagers geoefend. Buiten het vakantieseizoen (15 april - 1 september) wordt daarbij ook scherpe munitie ge bruikt. Ondanks het feit dat we afge lopen zomer regelmatig bommen etc. ver buiten de onveilige sector hebben zien vallen, wordt de verstoring daar bij niet in de eerste plaats door de ont ploffende munitie veroorzaakt. De vliegtuigen zelf (Amerikaanse Phan toms, Nederlandse en Duitse starfigh- GROESBEEKSE TEHUIZEN KOLLEKTE VAN 23 - 28 FEBRUARI In 14 huisjes en tehuizen wonen zo'n 40 kinderen en volwassenen, twee ver schillende groepen van mensen die hulp en steun nodig hebben. De kinderen, omdat ze thuis tekort kwamen waar ieder kind van nature recht op heeft: liefde, begrip, opvoeding tot een har monisch mens. De volwassenen die we gens hun gehandicapt bestaan licha melijk en-of geestelijk in de maat schappij op een zijspoor of zelfs dood- spoor gerangeerd dreigden te worden. Opvoeding, arbeid en begeleiding van deze mensen, maar ook uitbreiding, ver bouwing en modernisering van hun huizen worden bij lange na niet door de subsidie gedekt. De Groesbeekse tehuizen een pro testantse instelling - bestaan al 40 jaar Iedereen wordt opgenomen ongeacht geloof of levensbeschouwing. Zij koliekteren ieder jaar, ook in; 1970. Radio en TV ondersteunen deze aktie. De nationale kollekte is dit jaar van 23 tot en nïet 28 februari. Onze kollektant geeft vrije tijd! Stel hem of haar niet teleur. Treft u geen kollektant, dan kunt u gireren: 88 27 88 t.n.v. Groesbeekse Tehuizen te Groes- beek. ters, Nederlandse Thunderstreaks e.a.) veroorzaken ontzettend veel lawaai. De hoogte waarop de Vliehors benaderd wordt varieert van ongeveer 100 tot 1000 meter. Al deze aanvliegroutes lig gen boven het reservaat. Ook minder lawaai veroorzakende, maar langzamer vliegende vliegtuigen zoals helicopters en sportvliegtuigen kunnen een enorme paniek onder de zeehonden veroorzaken, vooral als ze laag vliegen (minder dan 150 meter). Uitwerking In de tweede plaats wordt er van 1 september tot 15 april met Centurion- tanks geschoten (10,5 cm). De doelen waarop gesohoten wordt staan ten Z.O. van de batterij aan de waterlijn. Zeer veel granaten (zowel scherpe als oefen granaten) vliegen echter door (we con stateerden tot 8 km) het reservaat in, om daar tussen de vogels en zeehonden terecht te komen en-of te exploderen. Niet alleen moeten door de ontploffen de granaten veel vogels en zeehonden getroffen worden, ook het geluid en de luchtdruk ervan hebben, zoals we van dichtbij hebben kunnen zien, een ont zettende uitwerking, ook al is die af komstig van oefengranaten. Op een zandbank waar normaal een 20 tot 30 exemplaren verbleven, lag toen de gra naten in de richting daarvan werden afgevuurd, geen enkele zeehond! Wel zwommen de dieren voor de zandbank heen en weer. Het is duidelijk dat het de zeehondenstand niet ten goede komt, als de dieren bij eb niet meer aan rus ten toekomen. Ul«ri bxltaa T«rantieer*ï#*ald Tan da r«d(hll« Over het gevaar van de blindgangers (onontplofte granaten) die overal op het wad en in de vaargeulen (waar normaal aus ook mensen en vaartuigen komen) liggen, zal ik het hier maar niet heb ben. Wanneer we de beide onveilige sectoren bekijken, is het ook duidelijk dat de bewaker het grootste deel van het jaar niet eens in zijn reservaat kan komen. Doordat dit jaar de onveilige sector van de cavalerie in zuidelijke richting is uitgebreid, is zelfs een deel IK SCHAAM MIJ DIEP. van de vaargeul van Oudeschild naar De Cocksdorp daarin komen te liggen Onbegrijpelijk Het is trouwens voor mij onbegrijpe lijk dat „domeinen" het wad tussen Texel en Vlieland zowel ter beschikking stelt van Staatsbosbeheer als reservaat, alsook als oefenterrein aan „defensie". Een bewijs temeer van het wanbeleid dat onze regering al jaren t.a.v. natuur bescherming voert. Alle kosten die S.B.B. nu maakt om het gebied te be waken zijn volkomen overbodig. Wanneer het reservaat werkelijk aan zijn doel zou kunnen gaan beantwoor den, zouden eerst de volgende maatre gelen getroffen moeten worden: 1. De oefeningen van de luchtmacht zouden moeten worden gestaakt of de aanvliegroutes zouden op min. 1000 meter gesteld moeten worden. 2. De cavalerie zou hoogstens in een smalle sector pal oost mogen ten. Daar komen de granaten op het wantij van Vlieland geen zeehonden liggen (er zijn wel vogels!). Ook zouden de doelen kunnen den verplaatst en zouden er vangers (bijv. kunstmatige duin achter aangebracht kunnen woi 3. De scheepvaart zou beperkt n worden. Daarbij kan de doorg vaarroute Eyeriandse Grond Robbegat - Vogelzwin - Foksdi^r wel voor pleziervaartuigen als vissers 'open' blijven. Andere g waaraan belangrijke concent zeehonden liggen, zoals Jack Engelse Vaarwater, Keteldie Lange Gat zouden echter gebied moeten worden. Alleen in dat geval zou bewaki 20.000 ha wad en water enige zii gen. 35. Smid je Verholen keek de profes sor verbluft na en mompelde: „Wel alle spijkerkoppen nog an toe! Als ik hem niet gauw achterna ga, dan is hij nog in staat ook om naar de politie te gaan! Daar zou ik de grootste narig heid mee kunnen krijgen. Hoe zou ik moeten bewijzen, dat ik heus de Klud- de niet ben. Hij zette er dus stevig de pas is en stoof achter de professor aan, die hij weldra inhaalde. „Luister nu toch eens, professor!" riep hij met nadruk. „Ik ben heus de Kludde niet! Toen boer Krelis dat verhaal gisteren vertelde van dat horloge en die pad, toen was dat de eerste keer in mijn leven, dat ik vanmooi afgeven als gevonden de Kludde hoorde! „Legt u dat maar aan de politie uit, meneer", sarde professor Nosco. „Uw verhaaltjes zijn werkelijk aandoenlijk! Men zou er bijna invliegen! Ma..aar wat is dat!" Met grote ogen keek de professor op de grond vlak naast de voeten van de smid „Nou breekt mijn klomp!" zuchtte deze. „Dat is een horloge!" „Een waarheid als een koe", gromde de professor. „Geen mens zou dat ding voor een taartje aanzien". „Pak het maar op, professor", zei de smid koeltjes. „U gaat toch immers naar de politie? Dan kunt u het meteen „Ik zal wel wijzer zijn", lessor smalend. „Denk maar niet, l me voor de mal laat houden ml betoverde horloge van de Zwarte! de! Haha! Dat hebt ge er natiJ zelf gauw neergelegd! En zal ikl eens wat vertellen, meneer? meer dan genoeg van al dat alci ten- en Kludde-gedoe! Ik vind dl naar de politie zelf wel! En valt J asjeblieft niet langer lastig!" En voor de tweede maal liep dl fessor er driftig vandoor. Voor j Verholen bleef er toen weinig over dan het uurwerkje oppaldjH de professor nakijken. Ik schaam mij diep omdat ik ook be hoor tot de gemeenschap hier op dit eiland, die helaas te weinig gevoel heeft om elke vorm van kunst ook maar enigszins te willen of kunnen be grijpen. Voor diegenen die er net zo over denken was het donderdagavond een bittere pil die we te slikken kre gen in de Burgemeester De Koning-hal. Kort voor het einde van de cabaret voorstelling van Marnix Kappers kon deze artiest het niet langer bolwerken tegen de zeer storende geluiden uit de zaal, met name uit de eerste rijen waar ik mij helaas ook bevond en zodoende al een groot deel van de avond mijn lol opkon. Het is jammer dat velen alles wat met toneel enz. te maken heeft niet begrijpen. Het is echter nog meer jam mer dat de leiding van zulke avonden daar grotendeels zelf schuldig aan is, door jeugd toe te laten zonder dat deze jeugd entree moet betalen. Het is mij bekend dat hiervoor reeds op de scho len een bedrag uitgegeven is door de ouders maar het ligt voor de hand dat kinderen van 13 en 14 jaar graag een avond „uit" willen en deze gelegenhe den met beide handen aangrijpen. Het is bedroevend dat de leiding daaraan niet gedacht heeft. Het was voor die mensen die van dit soort theater hou den, waaronder ik ook mij zelf reken, 'n ontgoocheling als een avond zijn klimax nadert en het programma abrupt moet worden afgebroken. Als men na afloop (of liever gezegd: na afgang van het publiek) nog kans krijgt de heer Kappers te spreken is het volgens mij alleen een gelegenheid om excuus aan te bieden en niet om te discussieren over wel of niet door gaan van de voorstelling. Helaas be merkte ik dat er van de onderwijzers zelfs enigen waren die een cabaret avond vergeleken met een schoollesuur. Het is voor mij onbegrijpelijk dat deze mensen de moed hebben om een artiest een lesje te willen geven in- plaats van dat zij zich verontschuldi gen voor een publiek dat overdag bij hen in de klas zit. Wanneer zulke din gen (want dit is niet de eerste keer) meer blijven gebeuren is het vrij logisch dat artiesten er zich wel voor zullen hoeden om naar Texel te komen. Te recht, want we zijn er (voor een groot gedeelte) nog niet rijp voor. Hoe de heer J. Sikkens nog kon op merken dat hij de houding van de heer Kappers „laf" vond, is mij een raadsel. (Wanneer de Texelaars geen geld geven voor de aktie van de heer Sikkens om kinderen in Biafra te helpen, dan is het toch niet zijn schuld dat de aktie mis lukt?) Evenmin kunnen we de heer Kappers iets verwijten. Tot slot nog dit: men zal aanvoeren dat de heer Kappers het publiek te enthousiast had gemaakt en zodoende het „serieuze" gedeelte zelf verknoeid zou hebben, wie dit zegt laat dan dui delijk horen dat hij totaal geen ver stand van kunst heeft. Bij deze bied ik mijn excuses aan de heer Marnix Kappers aan, die mij een fijne avond wilde bezorgen, maar hier in moest falen. G. Jansen Bi Wilt u uw kinderen leren sparen? De Raiffeisen- bank helpt u graag. Kleuters sparen spelenderwijs dubbeltjes en kwartjes in zo'n fel gekleurd spaarbusje van de Raiffeisenbank. Voor de jeugd van 15 tot 21 jaar heeft de Raiffeisenbank het Ideaal Spaarplan „De Zilvervloot", met liefst 10% extra premie over spaartegoed bankrente! Breng uw kinderen nu bij, hoe belangrijk sparen eigenlijk is-later hebben ze er plezier van. Zoals zovelen - ruim 2% miljoen mensen vertrouwen hun spaargeld toe aan de Raiffeisenbank. Santen spaarden ze 8 miljard gulden (dat is een kwart van al het Nederlandse spaargeld!)Komt u eens praten bij een van onze 1700 vestigingen. De Raiffeisenbank heeft voor iedereen de juiste spaarvorm. Sparen bij de Raiffeisenbank - begin er vroeg mee! 1700 VEST GING Zv

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2