ml" i2o 98 98 m jw99 m 98 mV9 p0tnpei& remmen dorange candybars 9 breukri ist inkfurter irgarine iletreiniger 130 |35 keurkaas florin cakes boeren metworst schelvisfilets irgpijpjes Discussie naar aanleiding van de lezing van Drs. De Heer De toekomst van de landbouw 4.95 [Ike week wéér verbijstert Centra heel Nederland met zijn lager dan lage aanbiedingen. Kijkt u maar! Vergelijkt u maar! En telt u maar even na hoeveel u deze week weer overhoudt. Als u nu geen Centra-klant wordt, moet u 't zélf maar weten!) )e beste manier om uw tapijtte reinigen is voortaande gemakkelijkste. Met het best betalende spaarsysteem van allemaal. m. Burgerlijke stand LANDBOUW en VEÉTEELT imsv&ëom De stukken vacuum verpakt licht of donker per pakje 7 stuks van Houten Caravelle Power House Almond Joy Pot 400 9ram i introduktieprijs federvorm Ibus sje a 5 stuks purel advocaat jonge Goudse 500 gram volvet Unox diepvries pak 400 gram Aanbiedingen geldig t/m 21 februari 150 gram n 11 tot en met 17 februari 1970 •boren- Anita, dv. Pieter van der en Klazina Lap; Annette Suzanne, Adolf F. Keijser en Albertha M. euwer; Peter, zv. Pieter Douma en mora Schijf; Justine Antoinet, dv. nelis J. Kikkert en Martina H. nhuis. ndertrouwd: Engelbertus van der en Catharina J. van der Star; Jog- m M. Zwart en Petronella J. Betse- Cornelis W. Stendert en Hendrika •mit. (vervolg van vorig nummer) Uit de discussie, die volgde op de in leiding van drs. De Heer vermelden we het volgende. Vraag: Zou wel ooit het moment aan breken, dat er werkelijk een eenheid tot stand komt? Antwoord: De EEG heeft tot nu toe al duidelijk voordelen opgeleverd voor enkele bedrijfstakken. Inleider herin nerde hierbij nog eens aan de prijs van de melk in Denemarken en in de lan den van de ElEG. Verder hebben de varkenshouders en kalvermesters hun bedrijven enorm kunnen uitbreiden door afzet resp. naar Frankrijk en Ita lië. Drs. De Heer waarschuwde er voor zoveel nadruk te leggen op de kwalen van de EEG, dat men de voordelen niet meer ziet. Op een vraag naar de mogelijkheden voor afzet van onze produkten naar Frankrijk wees drs. De Heer er op, dat ons land dichter bij Parijs ligt dan het Franse Bretagne. Dit hebben de Franse boeren tot hun schrik ondervonden. Verder wees inleider op de geheel ver schillende landbouwpolitiek, die ge voerd is door Nederland en Frankrijk. In ons land is geprobeerd de econo mische positie van de landbouw te ver beteren door onderzoek en voorlichting en het oprichten van coöperaties. In Frankrijk heeft men vooral met subsi dies gewerkt. Welk voordeel in toetreding van En geland tot de EEG? In het verleden ging 50°/o van onze landbouwprodukten naar de landen van de EEG en 50% naar Engeland. Van de 50%, die naar Engeland ging heeft na het toetreden van ons land tot de EEG Denemarken een groot deel overgenomen. Na toe treding van Engeland krijgen we weer meer kansen in Engeland. Op een vraag of het ook voor de schapenhouderij voordeel betekent als Engeland deel uitmaakt van de Ge meenschap meende drs. De Heer posi tief te kunnen antwoorden. Is het geen volkomen onjuiste poli tiek om onze roomboter voor zeer lage prijzen aan Rusla dnen Japan te leve ren? Is het niet beter om de roomboter voor lagere prijzen in ons land aan te bieden? Drs. De Heer deelde mee, dat in ons land in 1968 per hoofd van de bgvol- land in 1968 per hoofd van de bevol- tegenover 17,2 kg margarine. Verlaging van de prijs van de boter moet in over leg met de overige landen van de EEG gebeuren. In het plan van dr. Mansholt wordt voorgesteld de roomboter wat in prijs te verlagen ten gunste van de prijs van melkpoeder. Verlaging van de bo- terprijs betekent in de eerste plaats een voordeel voor hen, die toch al boter ge bruiken en zou mogelijk het verbruik slechts weinig doen toenemen. Ons volk is een volk van margarine-eters. h>oeri*nradanJa Verhoging van de margarineprijs be tekent het overdragen van lasten op de Ontwikkelingslanden door een druk op de prijs van oliën. We moeten daarbij ook rekening houden met Amerika, die wat de heffing van belasting op oliën betreft direkt zou reageren met voor ons nadelige maatregelen. Bovendien zou een heffing op de* prijs van oliën ook direkt een verhoging van de prijs van krachtvoer veroorzaken. Is er nog wel een mogelijkheid, dat boerenzoons met weinig of geen eigen kapitaal een boerenbedrijf beginnen? Drs. De Heer achtte de kans hierop niet eroot. In dit verband werd gewe zen op kapitaalvlueht uit de landbouw door kinderen van landbouwers, die een ander beroap kiezen. Dr. Mansholt heeft in dit verband het plan genoemd om aan kinderen, die bereid zijn het geld in het boerenbedrijf te laten van de zijde van de overheid een subsidie te geven op de rente. Wat de kwestie van de Grondbank betreft, hierover is een bespreking ge weest met de Coöp. Banken. Inleider was eohter van mening, dat hierin voor lopig weinig perspectief zit. Op een vraag over de export van bloembollen antwoordde drs. De Heer dat er op het gebied van de bloembol- lenhandel nog wel het een en ander is te verbeteren. Inleider zag als enige mogelijkheid het oprichten van produ centengroeperingen. Op een vraag over het gevaar van toetreding van Denemarken tot de EEG meende drs. De Heer te mogen stellen, dat we inderdaad Denemarken als een concurrent zouden ervaren. De bedrijfs omstandigheden zijn in bepaald opzicht in Denemarken gunstiger. In 1966 was de gemiddelde bedrijfsgrootte in ons land 10,7 ha, terwijl dit in Denemarken toen al 18,4 ha was. Toch verwachtte inleider op den duur voordeel van toe treding van Engeland en Denemarken. Als Denemarken alleen toetrad zou dit inderdaad reden tot juichen zijn voor de landbouw in ons land. Wat zal er terechtkomen van de po gingen om voor de landbouw een wij ziging te krijgen in de belastingheffing? Drs. De Heer maakte duidelijk, dat op het moment een Commissie hiervoor voorstellen uitwerkt. De achtergrond van dit streven is het feit, dat in de landbouw het inkomen niet voor 100% gebruikt kan worden voor de consump tie. Een flink gedeelte van dit inkomen is nodig voor aanpassing van de bedrij ven. Het Landbouwschap heeft aange drongen op spoed bij hét indienen van een dergelijk voorstel en het is bekend, dat hiervoor bij de Volksvertegenwoor diging belangstelling is. rubriek voor OihIw >«n DE BEJAARDENBOND De heren C. A. Kaczor en K. Beum- kes willen zich uit het bestuur van de afdeling Texel van de Nederlandse Be- jaardenbond terugtrekken en vroegen mij, na overleg met de heer F. Taag, voor de afdeling te willen werken. Ik heb ja gezegd omdat ik dit een nuttige en sociale taak vind. Waarom? Met dank voor alle goed bedoelde po gingen tot verzorging worden de be jaarden zelf te weinig ingeschakeld. Veertig jaar en langer hebben ze eigen mast overboord gezeild, deze maat schappij helpen opbouwen en nu is het vaak; met u, over u en zonder u. Veel bejaarden weten niet dat er voor hen werkt een zuiver neutrale organisatie met 150.000 leden: de bejaardenbond. Dank zij deze bundeling van krachten werd al veel bereikt ter verbetering van de positie van de Nederlandse be jaarde, maar er valt nog veel te doen. Zo wordt door de bond geijverd voor een uitkering van 80% van het CAO- loon plus 6% vakantietoeslag en moe ten tal van kleine en grolde onrecht vaardigheden ten aanzien van de be jaarde uit de weg worden geruimd. Ook aan voorlichting wordt gedaan. Wist u dat een verhoging van ƒ5, voor het ziekenfonds aanleiding kan zijn om voor bijstand in aanmerking te komen? De afdeling Texel begint zich te ontwikkelen tot een orgaan dat als vertegenwoordiger van de bejaarden erkenning vindt en als zodanig al ge hoord wordt bij voorbereiding van plannen waarmee de bejaarden hebben te maken, zoals bouw van bejaarden woningen e.d. Ook en vooral aanstaan de bejaarden zijn welkom in de bond, 55 plussers noemen we die. Op Texéi zijn 1550 inwoners van boven de 65. Zo wel de 55- als de 65-plussers worden bij deze uitgenodigd om op vrijdag 27 fe bruari, aanvang 's middags 3 uur, aan wezig te zijn in „De Oranjeboom". De ze zaal is door de eigenaar gratis be schikbaar gesteld en bovendien wordt op de consumptie een korting van 20% gegeven. De bedoeling is dat het woord zal worden gevoerd door de voorzitter van de afdeling Velsen van de bejaar denbond, de heer D. Salm. Ook iemand van de Sociale Dienst hoopt aanwezig te zijn om vragen te beantwoorden op het gebied van de sociale zorg (bijstand- wet e.d.). Het belooft een interessante, maar ook gezellige middag te worden. Hartelijk dank voor opname van dit stuk, mede namens vele 55- en 65 plus sers op Texel. J. Agter sr., ,jDe Ark", Den Burg Kort geleden bespraken we met een aantal Texelse landbouwers en vee houders het vraagstuk van de toe komst van de landbouw. Deze vraag stelling gebeurde op vezoek van „ho gerhand". Het is naar mijn smaak een zeer interessante discussie geworden, waaraan alle aanwezigen deelnamen. We willen u er in dit artikeltje iets van vertellenwaarbij het uiteraard om een algemene indruk gaat. Niet iedereen kon het uiteraard met het algemene standpunt eens zijn. Welke bedrijfsvorm Een eerste vraag, die aan de orde kwam was die van de toekomstige be drijfsvorm. Moet 't ook in de landbouw naar mammoetbedrijven, of moet ook in de toekomst het zelfstandige bedrijf, zoals we dat nu kennen gehandhaafd blijven? Algemeen was men in deze kring van mening, dat de tegenwoordige bedrijfs vorm gehandhaafd moest blijven, al kon men zich niet vinden in het zg. gezins bedrijf, waarin het werk' gedaan wordt door de ondernemer met hulp van vrouw en kinderen. Men zou in ieder geval willen streven naar een twee- mansbedrijf, omdat men de gebonden heid van het eenmansbedrijf op den duur niet verantwoord vond. Wat de samenwerking van bedrijven betreft werd door het grootste gedeel te van de aanwezigen wel gevoeld voor een gezamenlijk werktuigenbezit of het gezamenlijk gebruik van werktuigen. In het onderbrengen van een aantal veestapels in één grote stal zag men niets, omdat dit naar de mening van de aanwezigen een bron van onenigheid zou worden. Als het die kant uit moet, dan zal het tot en volledige samenvoe ging van de veestapel moeten komen, wat in werkelijkheid een volledige sa menvoeging van bedrijven betekent. Hier waren verreweg de meesten van de aanwezigen evenwel nog niet aan toe. Vergroting van eenheden Dat het tot een vergroting van een heden in de landbouw moet komen stond voor vrijwel alle aanwezigen vast. Daarbij werden de volgende mogelijk heden genoemd. Door een ontmenging van gemeng de bedrijven worden de „eenheden" op het bedrijf groter. Als op een bedrijf met bouwland dit bouwland wordt in gezaaid met gras is er een mogelijkheid om de veestapel te vergroten. Deze ver groting geeft de mogelijkheid om in de veehouderij arbeidsbesparende metho den in te voeren, waarbij gedacht werd aan stallenbouw, mechaniseren van de mestafvoer, enz. Hoewel men ook vergroting van het bedrijf door aankoop van grond als een belangrijke mogelijkheid zag vond men de prijs van de grond een groot be zwaar. Bij de bespreking van dit onder deel kwamen er m deze kring gedach ten naar voren, die op boerenvergade- ringen niet zo veel worden gehoord. In de eerste plaats betreurde men het dat enige jaren geleden de prijsbeheer- sing van gronden door de overheid op geheven was. Men vond de voordelen van de prijsbeheer sing veel groter dan de nadelen. Verder meende men de schuld van de hoge grondprijzen ook uit een ander oogpunt bij de overheid te moeten leg gen. Men dacht hierbij aan de prijzen voor grond, die door „de overheid" worden gegeven in uitbreidingsplannen. Het zijn juist de uitgekochte boeren, die de grondprijs omhoog drijven. Wat moet de overheid doen? Het zal na het voorgaande geen ver wondering wekken, dat op de vraag of de verkoop van grond moest worden overgelaten aan het spel van vraag en aanbod in deze kring weinig steun vond. In ieder geval zou de overheid rege lend moeten optreden in de gevallen, waarin grond vrij komt via zg. sane ringsmaatregelen. Het gebruik van grond, die ter beschikking komt bij be drijfsbeëindiging met uitkooppremies aan de oude gebruiker, zou in ieder ge val, zowel wat prijs als bestemming be treft door overheidsinstanties geregeld moeten worden. Men wilde dit zowel voor eigendomsgrond als pachtgrond toepassen. De redakteur van deze rubriek was niet weinig verwonderd, dat in deze kring de meerderheid zich uitsprak voor Staatseigendom van de grond. Men zag in de toekomst zoveel moeilijkhe den bij bedrijfsvergroting, bedrijfsop volging en bedrijfsovername, dat men een vorm van grondbezit, zoals die geldt in de nieuwe IJsselmeerpolders de beste oplossing vond. Laat nu niemand denken, dat men aan Staasbedrijven dacht. Het ging hier uitsluitend om de eigendom van de grond en de gebouwen, die door een zelfstandige ondernemer van de Staat worden gepacht. Hoe overschotten beperken? Op de vraag welke maatregelen ge nomen moesten worden om de over schotten aan landbouwprodukten weg te werken en te voorkomen gaf men de voorkeur aan contingentering van de produktie en het uit de produktie ne men van grond. Bij contingentering van de produktie denkt men dus aan het toewijzen van iproduktiehoeveelheden aan de diverse ondernemers. Op een bepaald bedrijf mag niet meer dan bijv. 100.000 kg melk of 2z0 ton suikerbieten worden verbouwd. Voor wat er meer geprodu ceerd wordt krijgt men de wereld marktprijs. Ook het uit de produktie nemen van grond vond men een goede maatregel, waarbij diverse aanwezigen begrip kon den opbrengen voor het buiten de land bouw brengen van grond om de grote steden ten bate van de recreatie. Voor een beperking van de produktie door verlaging van de prijs werd in de ze kring niet gevoeld. Wel werd de vraag gesteld of zaken als onderzoek en voorlichting in deze tijd nog wel nut hadden, omdat deze toch in feite .pro- duktieverhogend werkten. „Is het", zo vroeg een enkele, „nog wel verant woord om in deze tijd financiële facili teiten te geven bij zaken als diepploe- gen om droogteschade tegen te gaan?" Algemeen was men er ook voor, dat door de odverheid maatregelen werden genomen om de overgang van boeren naar andere beroepen aantrekkelijker te maken. Men was er goed van over tuigd, dat het onmogelijk was de prij zen van de landbouwprodukten zo te stellen, dat iedere boer ook in de toe komst op dezelfde wijze het bedrijf kan voortzetten. 7 BELANGRIJK VOOR AKKERBOUWERS Dinsdagmiddag twee uur houdt de Stichting Keuringsdienst Noordholland in hotel „De Lindeboom-Texel" haar jaarlijkse zg. telersvergadering. Het verwondert ons telkens weer, dat op deze bijeenkomsten geen groter aantal telers aanwezig is. We menen, dat het voor iedere poot- goed- en zaaizaadteler van belang is deze bijeenkomst mee te maken. Dit keer worden er een aantal actuele pun ten omtrent de veld- en partijkeuring, waarmee iedere teler heeft te maken, behandeld. En dan is er ook dit jaar weer een diafilm. eMt een serie prachtige dia's worden hier uiterst nuchtere zaken op een buitengewoon aantrekkelijke en boeiende manier naar voren gebracht. Dit jaar heeft de diafilm de titel „Het woord is aan u". Onder deze titel wordt een verhaal gebracht over knolziekten in aardappelen. Op grond van onze er varingen in het verleden zijn we er ze ker van, dat dit nuchtere onderwerp door de wijze, waarop het wordt ge bracht een romantisch verhaal wordt. We hopen, dat deze opwekking er aan mag meewerken, dat de belangstel ling dit jaar groter is dan de laatste ia- ren het geval was.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7