„ALLES DRAAIT OM MOEOER' AGEND/ MOERBEEK'S INTERIEURVERZORGI Is uw bedrijf rendabel rubriek voor v o»»«i«*r *+«iai LANDBOUW en VEETEELT >un moderne ledikanten slaapbanken stapelbedden wentelbedden comfortabele matrassen Fraaie spreien royale dekens „Jullie zijn tegenwoordig altijd maar aan het rekenen. Vroeger dachten we daar nooit aan en het liep allemaal goed". De man. die ons dezer dagen het bovenstaande toevertrouwde zal zeker de wenkbrouwen wel meer fron sen als hij de kop van dit artikeltje ziet. Hij zal het zeker ook niet eens kun nen zijn met de uitspraakdie we een paar dagen geleden in een bekend landbouwblad lazen. Daar werd het volgende beweerd: „De bedrijfsecono mische boekhouding is een goede thermometer om de winstgevendheid van uw bedrijf en de verschillende teelten te beoordelen. Wij zouden wil len zeggen, dat een bedrijfseconomi sche boekhouding een absolute ver eiste is om een bedrijf goed te leiden". Een zeer krasse uitspraak, waarbij een bedrijfseconomische boekhouding zonder meer als eis wordt gesteld. Zo kras durven wij het niet te stellen hoe wel ook wij het belang van zo'n boek houding heel hoog aanslaan. •Dat dit grote belang niet algemeen wordt ingezien wordt geïllustreerd door het feit, dat op zo'n kleine 400 landbouwbedrijven, die ons eiland op dit moment nog rijk is nog geen 30 be drijven een bedrijfseconomische boek houding laten verzorgen. En we kunnen het dan ook volledig eens zijn met de opmerking van de boerin, die van oor deel was, dat dit aantal toch wel heel klein was. Haar man beschikte op het moment wel over zo'n boekhouding en ik kreeg het idee, dat niet alleen de boer, maar ook de boerin het vergelij kend overzicht met de uitkomsten van een aantal Texelse bedrijven had beke ken. Het is voor iedereen, die in de landbouw zit of er belang in stelt ook boeiende lectuur, al bestaat die lectuur dan ook voor het grootste deel uit cij fers. Wat vindt u in zo'n boekhouding? In de kop van dit artikeltje wordt de vraag gesteld: „Is uw bedrijf rendabel?" Dat antwoord staat heel duidelijk in de bedrijfseconomische boekhouding. Uit het overzicht van 23 Texelse bedrijven met een bedrijfseconomische boekhou ding blijkt, dat ruim één derde deel van deze bedrijven bedrijfseconomisch llllllllltllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIUIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU FEUILLETON door TOM LODEWIJK UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUIIIUIIIIIIIIIUUIUIIUUUIIIIIIIIHIIIIII^ 6. „Ja, dat zul jij je net afvragen", lachte zijn oom, „je bent met je gatje in de boter gevallen mijn jongen, dat weet je net zo goed als ik". De telefoon rinkelde. ,Raif f eisenbank „Kan ik even juffrouw Treeberg spreken?" „Daar spreekt u mee", zei Anneke, hevig blozend, want ze had meteen de stem herkend. Het was nog nooit ge beurd dat zij op de bank nog wel door een man werd opgebeld. Ze ge neerde zich verschrikkelijk. „O juffrouw Treeberg, hoe gaat het er mee?" Als hij dacht dat zij de tijd had voor een gezellig babbeltje, dan had hij het mis. „Ik heb het erg druk", zei ze koel tjes. „O pardon! ja, u zit natuurlijk op uw werk ik wou even opbellen om te vragen of u zaterdagmiddag thuis bent". „Dat denk ik wel ja", zei Anneke kort. Ze zag hoe de anderen de oren spit sten. Kletsdorp. Wat deed hij haar op kantoor op te bellen? Maar ja, thuis hadden ze geen telefoon! „Is het goed dat ik zaterdagmiddag even langs rij?" „Wel ja", zei Anneke zo onverschillig mogelijk. „Dat kan nu ook erg moeilijk". „U bent niks hartelijk". Ze hoorde hem lachen aan het andere eind. „Ja, dat kan ik me begrijpen, u zit zeker niet alleen". Hèhè, eindelijk had hij de situatie door. „Nu dan zal ik maar gauw ophangen. Dag juffrouw Treeberg, tot zaterdag dan!" Opgelucht legde ze de hoorn op de haak. Ze had het gesprek zo neutraal mogelijk gehouden. De anderen moch ten denken wat ze wilden, Speier de boekhouder en Miesje de typiste. De Klerk, de direkteur, was veel te dis creet om zich er mee te bemoeien. Als juffrouw Treeberg hem iets te vertel len had, zou ze dat zelf wel doen. Hij hield niet van privégesprekken tijdens kantoortijd, maar ten eerste kon ze er niets aan doen en ten tweede was ze er het type niet voor. Ziezo, dacht Barend Huyzer, dat had hij goed afgeschoten. Het was wel wen selijk dat hij Anneke Treeberg deze week nog eens even zag en sprak voor hij een besluit nam. Het besluit dat zijn direkteur die morgen van hem had ge vraagd. „Kijk es Huyzer, nou komt Gronin-- gen vrij en je weet, dat is een van on ze beste rayons. Jij bent een van onze beste* mensen. Ja, ik zit je niet immers uit. Ik meen dat jij de eerste kans moet hebben om Tijseling daar te vervangen. Wat denk je ervan?" Barend zou anders geen moment ge aarzeld hebben. Groningen, dat bete kende 't hoofdvertegenwoordigerschap voor de drie noordelijke provinciën. Een dikke rozijn in de pudding van de NV Groham, groothandel in bakkerij artike len, Maar Groningen, dat betekende een heel eind uit de buurt van Terwoerd, en Terwoerd kon wel eens een belang rijk punt in zijn leven worden. Kón want kon hij afgaan op één ontmoe ting? „Je schijnt er nogal zwaar over te piekeren", zei de direkteur een tikje wrevelig, want hij had wel verwacht dat de zaak een-twee-drie beklonken zou zijn. „Meneer", zei Barend, „ik dank u al lereerst voor het aanbod. Maar neemt u me het niet kwalijk, dat ik wanneer het om heel belangrijke dingen gaat, het graag van alle kanten bekijk. Gro ningen is een heel belangrijk rayon, stelt heel andere eisen dan mijn tegen woordige. Ik kan nu wel meteen to- happen, maar ik moet er terdege ze ker van zijn dat ik het aankan, dat u er later geen spijt van krijgt". „Kom, kom", zei de direkteur, „niet zo zwaartillend. Maar als je het zo be kijkt, ik vind het best dat je niet over één nacht ijs gaat. Denk er het weekend eens rustig over na, er zit inderdaad nogal wat aan vast, maar maandag wou ik het wel graag van je weten, want als jij het met zou doen, wat ik me haast niet kan voorstellen, dan wil Dooyer graag". „O ja", lachte Barend, „ongetwijfeld. Dank u wel meneer. Maandag weet u het". En daarom was het wel heel nood zakelijk dat hij zaterdag Anneke Tree berg nog eens sprak. Het meisje had indruk op hem ge maakt. Hij was niet tot over zijn oren verliefd op haar, hij was geen snotjon gen meer en zij was toch ook minstens al drie- vier en twintig. Maar zij was toch het eerste meisje dat hem serieus had doen denken aan de toekomst een huwelijk. Misschien zouden ze kans zien samen met de auto een eindje te gaan rijden, ze kwam er ook niet zo vaak uit, en dan kon hij haar wat nader leren ken nen. Veronderstel dat ze ook iets voelde voor hém! En dan ja, het was na tuurlijk heel wat om Groningen te la ten liggen, en misschien "hoefde dat niet eens, wanneer hij maar een beetje zekerheid kon krijgen. Groningen was de wereld niet uit en er waren week enden en vakanties. Maar hij wilde deze stap niet doen, voor hij met Anneke gepraat had. En veronderstel dat ze iets voelde voor een nader contact, dan kon hij haar ook vertellen van zijn vooruitzichten, die nu bij de zaak toch wel bijzonder gunstig lagen. Hij wist dat men in Am sterdam speelde met de gedachte van een volledig bijkantoor voor het noor den en dan werd de hoofdvertegen woordiger daar direkteur. Maar hij had tegenover Anneke nog nergens op gezinspeeld. Ten eerste was ze wel erg kort geweest aan de tele- anders. Dat kind zat daar op zo'n kan- foon, maar hij begreep, dat kon niet toor in het dorp en bij het minste of geringste wist heel het dorp er méér van dan zij zelf. En trouwens zaterdag kan het water wel met bakken van de hemel gieten, en dan was autorijden door een mooie omgeving toch geen pretje. Nee, beter was het dat als een ver rassing te bewaren. Fluitend pakte hij zijn tas en zocht zijn auto op, om ze voor vandaag weer te gaan verdienen. „Pas maar op meneer Huyzer" zei de portier die hem al fluitend zag nade ren. „Vogeltjes die zo vroeg zingen „Pas jij maar op", lachte Barend, „want ik ben niet voor de poes!" Anneke had er tegenop gezien het haar moeder te vertellen, maar vrij dagavond zei ze toch: „Morgen krijgen we visite". „Visite?" vroeg Tine Treeberg ver wonderd, een beetje opwakend uit haar apathie. „Meneer Huyzer heeft opgebeld, hij wou zaterdagmiddag even langs komen als 't mocht". „En wie is meneer Huyzer?" „Ach kom die meneer die me een lift heeft gegeven". „O, die bakker". Dat was moeder, dacht Anneke. Drukte alles meteen naar beneden. „Hij is geen bakker, hij is vertegenwoordi ger". „Maar het heeft toch iets met bak ker te maken?" „Jawel. De minister van Onderwijs heeft met veel schoolmeesters te maken en toch is hij geen schoolmeester". „Hm. Je neemt het nogal voor hem op". „Waarotm zou ik het voor hem opne men? Ik zet alleen iets recht". „En dan komt hij zo maar op bezoek, bij jou?" „Bij ons". „Nu ja, hij komt natuurlijk voor jou". „U komt toch beneden zaterdagmid dag?" „Kind, waairom zal ik beneden komen als die man voor jou komt. Ik zit maar in de weg. Je hebt heus geen pottekijk- ster nodig". (wordt vervolgd) gezien niet rendabel was. Alle kosten werden nl. niet gedekt door opbreng sten, waarbij we wel in aanmerking moeten nemen, dat als kosten ook wor den beschouwd het loon van de onder nemer, rente over het kapitaal, dat de man in het bedrijf heeft gestoken en pacht voor eigen grond. Nog al te veel wordt gedacht, dat een bedrijf toch wel rendabel is als er een fiscaal inkomen uitkomt van bijv. ƒ10.000,Maar men vergeet dan, dat die ƒ10.000,niet vol doende zijn om het loon van de onder nemer te betalen. Om nog niet eens te praten over de rente van een kapitaal van bijv. ƒ30.000,wat de man in het bedrijf heeft zitten. Als hij dat kapi taal voor een aantal jaren vast op de Bank zet of er waardepapieren voor koopt levert dat kapitaal hem ook nog ƒ2.000,tot ƒ2.500,per jaar op. Ik hoor de man uit het begin van dit ar tikeltje al zuchten: „Jullie rekenen veel te veel". Andere belangrijke zaken In het samenvattend overzicht vindt u o.m. ook iets over de veebezetting. Gaan we alle vee omrekenen in groot vee (één melkkoe), dan blijkt de vee bezetting per ha grasland plus voeder gewassen op deze bedrijven te variëren tussen 1,4 stuks per ha en 2,7 stuks per bunder. Een ander punt is het percentage van het grasland, dat gemaaid wordt voor de voederwinning, dus voor hooi en kuilgras. De variatie is ook hier enorm groot. Zo zijn er bedrijven, waar slechts 53% van het grasland wordt gemaaid. Er zijn ook bedrijven waar dit 167% is. Dat betekent dus, dat een flink deel van het grasland zelfs tweemaal wordt gemaaid. De variatie in het stikstofgebruik op het grasland is ook dit jaar weer enorm groot. Ook in deze tijd zijn er nog be drijven, waar per jaar niet meer dan 63 kg stikstof per bunder grasland wordt gebruikt. Er zijn ook bedrijven, waar deze hoeveelheid een heel stuk boven 300 kg zuivere stikstof per bun der grasland ligt. Dan is er een enorme variatie in de werktuigenbezetting. Omgerekend op nieuwwaarde van de werktuigen zijn er bij deze 23 bedrijven, die een werktui- geninventaris van slechts ƒ219,per ha hebben. Op een bedrijf van bijv. 20 ha derhalve een dikke ƒ4.000,aan werktuigen op basis van de nieuwwaar de. Er zijn ook collega's bij deze 23 be drijven, die zo zwaar gemechaniseerd zijn, dat de werktuigeninventaris iOp Ibasis van nieuwwaarde een kapitaal van ƒ1.872,per ha vertegenwoordigt. Op een bedrijf van 20 ha derhalve een werktuigenkapitaal van ƒ37.000, De hoeveelheid melk per koe varieert op deze bedrijven van 3.487 kg per koe tot 5.428 kg per koe, wat in geldwaarde uitgedrukt uitersten geeft van ƒ1.194, per koe tot ƒ1.871,per koe. Een klei ne 700,verschil per koe aan melk- geld derhalve. Een zeer groot verschil is er ook in de kosten van grond en gebouwen, of met andere woorden de pacht van grond en gebouwen. Als pacht voor grond en gebouwen is als hoogste een bedrag van 7 508,per ha vermeld en als laagste een bedrag van ƒ154,per ha. In beide gevallen betreft het nor male landbouwbedrijven, dus geen af wijkingen als gevolg van extra bedrijfs ruimte door bloembollenteelt of var kenshouderij. Wat u te doen staat Als u er prijs op stelt om met ingang van het nieuwe seizoen ook meer licht te krijgen in de vraag of uw bedrijf rendabel is, dan is het zaak, dat u zich daar nu ernstig over beraadt. Pet 1 mei begint weer een nieuw jaar te draaien voor de bedrijfseconomische boekhoudingen van gemengde en wei- TEXELAARTJES Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg. Maakt U een probleem van uw vuilniszakken? Bel even Bruining, De Koog, tel. 482, of Ooster end, tel. 683. Nu een geheel nieuw verplaats baar staand model zak- kenhouder. Ook indien u geen vuilnisemmer bezit. Denk ook aan uw zomer gasten. Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Wie heeft voor ons een vaste staanplaats voor caravan? (Rustig gelegen) [nl. I. Moerbeek, Hoger- straat 8, Den Burg, tel. 2572 55+ en 65+ Wilt U meer weten? Belasting aftrek - Bijstandwet? Kom 27 febr. 3 uur in „De Oranjeboom" Te koop kleine partij consumptieaardappelen, 20 ct. p. kilo. C. Bakker, Alexanderhoeve PUPILLENCOMPETIT1E Programma voor zaterdag 28 februari Afdeling A. Texel b-Texel a, 15.00 uur Cocksdorp-De Koog a, 15.00 uur Oosterend a-Texel c, 14.15 uur ZDH a-Tex. Boys b, 15.00 uur Afdeling B: Tex. Boys c-Oosterend b, 14.15 uur Texel d-Oosterend c, 14.15 uur EILANDCOMPETITIE VOLLEYBAL UITSLAGEN Heren Smash 68-DOK 0—2 HBS 1-Tebovo 2 2—0 HBS 2-Tebovo 1 0—2 Smash 68 2-Systeem H. 02 Amro-GVT 0—2 MOK-Tevoko 3 2—1 Apollo-Badminton 21 Dames WGD 2-Tebovo 1—2 Smash 68-HBS 2—1 WGD 1-Badminton 12 Tevoko 4-GVT 0—2 Stand Heren 1. MOK 3 6 2. Tebovo 1 3 6 3. Systeem H 3 6 4. Apollo 3 6 5. HBS 1 3 4 6. DOK 3 4 7. Smash 68 1 3 2 8. HBS 2 3 2 9. Tebovo 2 3 2 10. Tevoko 4 3 2 11. GVT 3 2 12. Amro 3 0 13. Smash 68 2 3 0 14. Badminton 3 0 id dames 1. Smash 68 3 6 2. Badminton 3 6 3. WGD 1 3 4 4. Tevoko 3 3 4 5. GVT 3 4 6. HBS 3 2 7. Tebovo 3 2 8. Tevoko 4 2 0 9. Tevoko 5 2 0 10. WGD 2 3 0 Promotieklasse Weinig moeite hadden de Tevoko-da- mes met het bezoekende Set-Up. Set- Up, gehinderd door een blessure zodat het de wedstrijd met vijf dames speel de, zag geen kans Tevoko, die een re delijke partij volleybal speelde, een set af te dwingen en verloor de wedstrijd met 30. Dacht koploper AVE (Edam) een zacht eitje te hebben aan het in de on derste regionen verkerende Tevoko (he ren), dan weet het sinds zaterdag wel beter. De fanatiek en met grote inzet spelende Tevoko-heren brachten grote verwarring aan AVE-zijde, dat met moeite de eerste set wist te winnen (1513). Ook de tweede set was voor AVE, maar in de clerde set keerden de kansen en maakte Tevoko dankbaar ge bruik van de fouten van AVE en won met 1513. Een aangeslagen AVE stond de vierde set steeds op verlies, maar fortuna stond schijnbaar aan hun zijde, want tegen de verhouding in wonnen zij de set met 16-14 en daar mee de wedstrijd. Ie klasse Problemen voor Tevoko 2 heren wa ren er zaterdag m de vorm van Lera- debedrijven. We stellen het niet zo kras als het landbouwblad, dat een bedrijfs economische boekhouding zonder meer een eis voor een goed beleid noemde, maar menen wel, dat het voor ieder be drijf van belang is om althans enkele jaren een bedrijfseconomische boekhou ding te laten verzorgen. Graag willen we hierover nadere inlichtingen geven. ren 1. Leraren 1, koploper in deze k] se, zagen in drie sets hun inspanniiJ|. beloond met een 30 zege. Minder j blemen stelde Fomino aan het bt van het tweede damesteam van Tev( dat met een 31 zege dit hoger plaatste team versloeg. KIENEN EN FOLKLORE IN DEN HOORN DEN HOORN Vrijdagavond 27 bruari wordt in „De Waldhoorn" i kienavond gehouden, georganise door het dorpshuisbestuur in san* werking met ZDH. Er zijn aantrek] iijke prijzen uitgeloofd. Jong en ouq welkom; aanvang 20.00 uur. Op woensdagavond 11 maart ven de Folklorestichting uit Den Burg gezellige avond in 'Loodsmanswelva! Er zullen oude dansen worden uil voerd en dia's en film worden toond. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren te Den Burg: zwarte heri portemonnee inhoud wat los geld| Amerikaans rijbewijs; 1 schaap, met rode stip boven de staart; 1 zwarte gymnastiekschoenen (basketi| schoenen); rode kmpportemonnee ƒ5,bruine pukkel met sportkledl groene muts met gaatjes; e«en zo g| als nieuwe slede waaraan roodael| stuk touw en gemerkt NB. Gevonden te Den Burg: 1 paar b: ne suède dameslaarsjes; witte gyir; stiekschoen, rechter, nieuw; gouden meszegelring; kinderwant, blauw-rc rechter (Noors .patroon); bruine ba muts met thwee banden; dames- meisjesbril, merk Rodestock, bovenk montuur paars gekleurd, metalen men. Dinsdag 24 februari Den Burg, hotel De Zwaan, 20.00 i Vrouwenvereniging NKV, leziiïg ;k:| en fleur in huis door fa. Z. Graaf. Oosterend, „Jatry", 20.00 uur, ledemj gadering VVV. Woensdag 25 februari Den Burg, hotel De Zwaan, 20.00 i R.K. Gilde met lezing door W. Ke| over Doe het zelf. De Koog, hotel De Toekomst, 14.00 I Overkoepeling, cursus „Gasten ontv| gen". De Cocksdorp, hotel Kikkert, 19.30 i| Overkoepeling, cursus „Gasten onft gen". Vrijdag 27 februari Den Burg, kantine LTS, 20.00 uur.J toclub De Kiekendief, rondreis collej nr. 511. Den Burg, aula Thijsseschool, 20.00 'J Plattelandsvrouwen, cursus over litj tuur. Zaterdag 28 februari Den Burg, hotel „De Lindeboom-Te| 20. 00 uur, gezellige avond oudere lef GVT. Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur t sen m.m.v. group Sea Side Six. CONSULTATIEBUREAU VOOBj ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau verw op de tijden dat hun eigen haisi zitting heeft. Deze tijden zijn als vel dokter Van Loon, woensdag 25 febrf om 13.00 uur. dokter Coutinho, woënsdag 25 febrj om 15.00 uur. HOOG WATER 24 febr 10.31 en 22.36; 25 febr. 10.57 cn2j 26 febr. 11.19 en 23 26; 27 febr. 11.43 en 2| 28 febr. 12.07 en Aan het strand is het ongeveer een| eerder hoog water. HOGERSTRAAT TEL. 2572 DEN BURG

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2