Groen 2tnarL-Jexels in het harL, De Waal nu wel voor verbouw van dorpshuis De Wielewaal AGENDA J' Elleboog ijsea-Side Six nanciële consequenties niet onoverkomelijk wijzigd plan in studie Niet meer „zitten blijven" op Luberti-school te De Koog Dwarsgebakken lekker! EL m Gd De group Scholieren collecteren voor Griekenland Discussie over toeristenbelasting Leer- en speelklas gecombineerd Sexuele voorlichting VVV afd. Oosterend: Aaudacbt voor de dijk recreatie minim 3 27 FEBRUARI 1970 83e JAARGANG No. 8446 111111101 N.V. v/b Langeveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Rah* feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -|- 40 ct incasso. Advert. 19 ct. per mm. excl. 4% BTW WAAL De aangeslotenen van f chting dorpshuis De Wielewaal •n zich woensdagavond met een meerderheid in principe uitge- en vóór het doorgaan van de Diannen. Zoals men zich zal her- m werd de oorspronkelijk geac- erde verbouwing vorig jaar afge- L waarbij de tegenstanders o.a. 'voren brachten dat exploitatie het vernieuwde gebouw voor de Ider bevolking een te grote last vorden. Dat was voor de toenma- voorzitter van de stichting, de W. Albers, aanleiding om uit het tur te stappen; twee anderen fen uit solidariteit zijn voorbeeld. ieie gang van zaken werd door ies beheerst. Het nieuwe bestuur Jlde eraan of de Waalders wer- ee# wel tegen de verbouwing wa- geweest. Persoonhjke gevoelens aisverjtanden omtrent de tinan- situatie hadden een overwegen- qespeeld. orzitter Michel Binsbergen noemde woensdagavond, toen de verbou- tijdens de jaarvergadering op- v ter discussie werd gesteld, on- dat zijn voorganger de verbou- destijds opnieuw in stemming had icht. Er heerste nl. een wrevelige king die nog werd vergroot toen |ld werd dat de voorzitter er een ■feuillekwestie van wilde maken, vas beter geweest er nog eens wat te praten waarbij veel ongenoegen isverstand uit de weg geruimd had en worden. Met deze voorgeschie- voor ogen voelde de heer Bins- i er weinig voor de zaak nu op- W in stemming te brengen. Hij wil let laten bij voorzichtige discussie, de aanwezigen, die in groten ge baar het dorpshuis waren gekomen t echter nadrukkelijk weten dat zij ïitspraak wilden doen. Er moesten ers met koppen worden geslagen, een verbouwing viel op den duur niet te ontkomen en nog langer [ten zou de zaak alleen maar duur- iaken. Pas na urenlang heen en gepraat (het was bijna midder- toen de vergadering werd geslo- was men zover dat er werkelijk •orden gestemd. Dat gebeurde bij [opsteken. Van de ca 35 aanwezigen tn er 30 vóór. Jeugd heer Binsbergen herinnerde er- lat destijds de jeugd geen stem in ^apittel heeft gehad, terwijl juist iugd het meest gebaat is bij een geoutilleerd centrum. Voorts moet [cht worden dat men het huidige ïw, dat in slechte staat verkeert, Ier geval toch moet opknappen om niet voor onoverkomelijke repa- kosten te zitten. Verbouw volgens irspronkelijke plannen is in finan- opzicht wel degelijk te realiseren zij de ruime subsidies die voor 'rootste gedeelte reeds zijn toege- De totale bouw- en inrichtings ei belopen ƒ79.000,Het mimiste- fan C.R.M. neemt daarvan ƒ18.623,- zijn rekening op voorwaarde dat [emeente met 31.600,over de komt (ƒ28.800,is al toegezegd) le provincie ƒ11.400,(waarvan bijna ƒ10.000,is toegezegd), het Kon. Julianafonds kan ƒ4.000,- de inventaris worden verwacht, igen mbrengst van de Waalder be ing moet 7.900,(10°/o) belopen. vorm van reeds aangeschafte ma ilen (vloer en stoelen) is dit bedrag overschreden. De lasten waarvoor (advertentie I.M.) zaterdag zondag het dorpshuis komt te staan komen al leen voort uit een door Cultureel Werk te verschaffen lening van ƒ5.477,te gen 5°/o. Een en ander werd toegelicht door de, heer G. A. Oskam, administra teur van Cultureel Werk. Daaruit bleek dat er in feite geen vuiltje aan de lucht was. Volgens de heer W. Albers was de situatie zelfs nóg gunstiger dan nu werd voorgesteld. De keus voor De Waal kon dus niet moeilijk zijn. Niette min werd toch nog langdurig geboomd voordat de principeuitspraak viel. Gewijzigd plan Het bestuur had zich critisch gebo gen over het oorspronkelijke verbouw plan. Daarin was getracht de bestaande situatie zoveel mogelijk te benutten, waardoor een nogal „hokkerig" en enigszins onpraktisch geheel was ont staan. Het bestuur was ijverig aan het tekenen geslagen om voor alternatieven te zorgen. Deze waren getekend op ooorschijnend papier waardoor, bij op elkaar leggen, een goede vergelijking kon worden gemaakt. Dit plan zou vol gens de heer Binsbergen niet duurder zijn dan het oude. Weliswaar moet er meer voor worden gesloopt en ver nieuwd, maar dat zal minder tijdrovend zijn. Het nieuwe plan voorziet in een grote zaal van 98 m2. De aangrenzende dorpskamer kan daar door het weg schuiven van een harmonicawand wor den bijgevoegd. Nadeel Een ernstig nadeel is wel dat ide nieuwbouw een groot deel van de erf- ruimte van de aangrenzende woning (eigendom van de gemeente en be woond door de heer W. Sweere) in be slag neemt waardoor de bewoner veel vrijhèid wordt ontnomen. De familie Sweere tekende dan ook duidelijk pro test aan. Gehoopt wordt dat de gemeen te kan helpen bij het vinden van een oplossing. De angst dat het nieuwe ontwerp dat voortgang van de plannen nog verder zou vertragen werd met gedeeld door Vrijdag 27 februari Den Burg, kantine LTS, 20.00 uur, Fo toclub De Kiekendief, rondreis collectie nr. 511. Den Burg, aula Thijsseschool, 20.00 uur, Plattelandsvrouwen, cursus over litera tuur. Den Hoorn, „De Waldhoorn", 20.00 uur, kienavond. Oosterend, „Jatry", 20.00 uur, kien avond. De Cocksdorp, hotel „Kikkert", 20.00 uur, o.l. school en zangvereniging, ge zamenlijke uitvoering. Zaterdag 28 februari Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" 20. 00 uur, gezellige avond oudere leden GVT. Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur, Den Burg, „De Oranjeboom", 14.30 uur, „St. Jan" met „In de vergulde os" voor de bejaarden. Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur dan sen m.m.v. group Sea Side Six. Zondag 1 maart Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. group Sea Side Six. Maandag 2 maart Vormingscentrum voor jongvolwasse nen. Reisje naar Libelle's modeshow te Den Helder. Dinsdag 3 maart Den Burg, Warmoesstraat 38. Vor mingscentrum voor jongvolwassenen. Discussieavond met inleider W. A. van Éssen uit Bloemendaal (stafmedewerker moderne jeugdraad). Onderwerp: Zijn wettelijke leeftijdsgrenzen aangepast aan deze tijd? Den Burg, LTS kantine, 20.00 uur, Plattelandsvrouwen Texel, Ierse avond. Den Burg, „Casino", 20.00 uur, verkie zingsvergadering PvdA. Woensdag 4 maart De Koog, „De Toekomst", 14.00 uur, Overkoepeling met cursus „gasten ont vangen". De Cocksdorp, hotel „Kikkert", 19.30 uur, Overkoepeling met cursus „gasten ontvangen". Vrijdag 6 maart Den Burg, „De Oranjeboom" 20.00 uur, uitvoering UDI met „Daar moet je vrouw voor zijn" met bal na. Zterdag 7 maart Den Burg, „De Oranjeboom" 20.00 uur, uitvoering UDI met „Daar moet je vrouw voot zijn" met bal na. de heer Oskam. In Oosterend zijn de plannen kort voor de uitvoering ook nog gewijzigd. De heer Van Laarhoven wilde de verbouw nog ingrijpender ma ken. Hij vond de ruitmewinst nog te gering en adviseerde: „Zet er een ver dieping bovenop. Dat mag wel ƒ10.000,- méér kosten". De aanwezigen gingen er evenwel mee akkoord dat de voor gestelde plannen nader zullen worden uitgewerkt. Niet meer gratis Bij de bespreking van het financieel overzicht aan het begin van de verga dering bracht de heer Binsbergen naar voren dat het op den duur niet meer mogelijk zal zijn dat verenigingen gra tis van het dorpshuis gebruik maken. De kosten van onderhoud en energie zijn enorm gestegen. Verlotingen vond de voorzitter niet het juiste middel om aan geld te komen. Liever berekende hij voortaan huur en zou hij de dona ties (nu ƒ3,per jaar) willen verho gen. Daar was niet ieder het mee eens. De heer J. Lok gaf het financieel overzicht van de bejaardenrit. Er was een kassaldo van ƒ160,13. Binnenkort zullen enkele nieuwe le den in het bestuur gekozen moeten worden. Mevrouw Eelman-Mantje, me vrouw Beekman en de heer Sweere wil den bedanken, maar uit de vergadering meldden zich nieuwe candidaten. Het bestuur zal nu „de kant langs gaan" om te trachten nieuwe bestuursleden te werven. Die zullen dan in een over twee weken te houden vergadering kunnen worden gekozen. Een van de candidaten moet bereid zijn voorzitter te worden want de heer Binsbergen wil deze functie, wegens drukke andere werkzaamheden, neerleggen. Ongeveer 25 leerlingen van de 5e klas van het Rijksatheneum gaan zaterdag (morgen) op pad om in alle dorpen te collecteren voor het Griekse verzet. Er wordt gewerkt met intekenlijsten. In beperkte mate zullen kalenders ƒ3,65) te koop worden aangeboden. Het ingezamelde geld zal, via het comi té Griekenland Vrij te Utrecht het ver zet tegen het kolonelsregiem in stand helpen houden. Er worden géén wapens van gekocht. De scholieren hadden hun actie al eerier willen houden, maar omstandig heden werden ongunstig omdat de ge moederen te zeer bezig waren met Bia- fra. Ze hebben na de aankondiging van hun voornemen om op Texel een plaat selijke afdeling van het comité Grieken land Vrij te stichten wel veel bemoe digende reacties gehad uit allerlei krin gen. Het is nu ook mogelijk affiches te kopen (voor 7,50 en ƒ5,Deze moe ten tevoren worden beste'ld bij John Gulmans, Bernhardlaan 88, tel. (02220) 2248, Den Burg. De afdeling Texel van de Bond van Recreatieondernemers (recron) en van de Horecaf en Horeca Nederland heb ben de gemeenteraad van Texel uitge nodigd voor een gedachtenwisseling over de toeristenbelasting. Het Texelse bedrijfsleven, voor een deel aangeslo ten bij genoemde organisaties staat sterk afwijzend tegenover invoering van toeristenbelasting of een andere daarvoor inplaats tredende heffing van toeristen. De gemeenteraad heeft zich echter, min of meer noodgedwongen, uitgesproken vóór deze belasting. De gespreksbijeenkomst wordt donderdag avond 5 maart gehouden in hotel „Op- duin". DE KOOG Om te breken met de sleur van de jaarlijks weerkerende tra ditionele ouderavonden, bedachten op initiatief van de heer E. Stoer de ou dercommissie van de O. L. Luberti- school samen met de leerkrachten een nieuwe vorm van bijeenkomen, die „Gc- spreksavend" werd gedoopt. Dinsdag avond vond de eerste gespreksavond plaats, eerst in de lokalen, waar de plannen voor een vernieuwde onder wijsvorm werden besproken. Tegen ne gen uur werd be bijeenkomst voortge zet in „Opduin", waar een vijftal ge spreksonderwerpen aan de orde werden gesteld. Het ligt in het voornemen het onder wijs minder klassikaal dan tot nu toe te geven. De leerstof wordt verwerkt in het tempo van de individuele leerling, die voor ieder vak een taak opgedragen krijgt. Is hij in een bepaald vak goed, dan zal hij voor het verwerken ervan minder tijd nodig hebben en zodoende meer tijd krijgen voor vakken waar hij zwakker in is. Een van de grote' voor delen van dit systeem is, dat „zitten blijven" kan worden vermeden. Overgang Een ander gesprekspunt was de over gang van de kleuterschool naar de „grote" school,' die door de totaal an dere manier van lesgeven voor vele kinderen nogal abrupt kan zijn. De eer ste klas wordt nu een gecombineerde speel- en leerklas, waardoor de over gang van het ene systeem in het andere vloeiender wordt gemaakt. Zo zullen kinderen die op de kleuterschool wat „voorlijk" zijn zo nu en dan eens een kijkje in de lagere school mogen nemen. Leerlingen van de eerste klas van de lagere school, die zich daar nog niet zo erg thuis voelen, zullen de daardoor optredende spanningen kunnen gaan af reageren in de vertrouwde omgeving van de kleuterklas. Men zou dit samen gaan van de kleuterschool en lagere school een „mini-scholengemeenschap" kunnen noemen. Enquête Bij de voortzetting in de gezellige conversatiezaal van „Opduin" ontvin gen de ouders een stencil, waarop een vijftal vragen werden gesteld, die enigszins aan een enquête deden den ken. De eerste vraag bracht de discussie direkt goed op gang. Ruim drie kwar tier werden herinneringen opgehaald aan de eigen schooltijd en werden er nogal wat verschillen niet de huidige gang van zaken geconstateerd. De vraag of men nu op de goede weg is werd dan ook bevestigend beantwoord. „Is de school er alleen voor het le ren van de schoolvakken" was een vraag waarop dieper werd ingegaan. Men Was het er over eens, dat in de klas begrippen als naastenliefde en dis criminatie best besproken mogen wor den. Ook aan de vrijetijdsbesteding zou de nodige aandacht kunnen worden be steed. De vierde vraag „Wat moeten we op school beginnen met de ontwakende sexuele belangstelling" was niet meer zo'n punt als enkele jaren geleden. Dat op school sexuele voorlichting wordt gegeven werd zonder meer aanvaard. De laatste vraag sprak blijkbaar min der tot de verbeelding. Gesteld werd: „Onze tegenwoordige maatschappij wordt wel eens genoemd een „prestatie maatschappij". Moeten wij onze kinde ren in de school hierop voorbereiden of moeten wij door middel van hun vorming een andere (betere?) samenle vingsvorm trachten te verwezenlij ken?" Over dit punt, dat in we*zen het gehele vraagstuk van de onderwijsher vorming raakt, had men zich blijkbaar nog geen mening gevormd. Aan het slot bleek, dat de gespreks avond in deze vorm bijzonder wordt gewaardeerd en dat een herhaling, in dien mogelijk meer dan eens per jaar op prijs wordt gesteld. (advertentie I.M.) OOSTEREND Het belangrijkste discussiepunt van de dinsdagavond in Jatry gehouden vergadering van de Oosterender afdeling van de VVV was ongetwijfeld de dijkrecreatie. De ruim twintig aanwezigen waren unaniem van mening dat, wanneer men de stijgende lijn van 't toerisme in Oosterend en aan de oostkant van ons eiland in het al gemeen wil behouden, men zich vooral zal gaan moeten concentreren op de recreatiemogelijkheden aan en nabij de dijk. De heer Joh. C. Roeper had bij een bezoek aan Duitsland geconstateerd, hoe men, bij het ontwerpen van een nieuwe dijk, tevens vele mogelijkheden tot toerisme had geschapen: er was daar een heel „dorp" gebouwd met warmwaterbaden, modderbaden, sau na's en sporthallen, waar men ook les kon krijgen. De horecascctor was daar natuurlijk ook vertegenwoordigd, maar er werd naar redelijke prijzen gestreefd, zodat een breed publiek getrokken wordt. De heer Roeper wilde, wat hij daar gezien bad, niet meteen als voorbeeld voor Texel stellen, maar hij wees er wel op, dat men hier nu bezig is met tekenin gen voor dijkverhogingen, dus dat men nu eigenlijk met concrete voorstellen zou moeten komen. Tevens memoreerde hij het bezoek van een delegatie van Texel, enige ja ren geleden onder leiding van burge meester De Koning, aan een soortgelijk project in Duitsland. VVV-direkteur J. W. Dekker vertelde dat het toerisme in Oosterend in 1969 ten opzichte van 1968 behoorlijk is vooruitgegaan: 49.500 overnachtingen in '68 en bijna 53.000 in '69, een toena me van 7°/o wat als zeer bevredigend mag worden beschouwd. Hij vermoedde dat de akkommodatieuitbreiding de voornaamste oorzaak was. Ook de Texel-route achtte hij zeer belangrijk, aangezien gebleken is dat door deze route veel toeristen op voor hen vol komen nieuwe terreinen komen. De spreiding, die hierdoor ontstond, achtte de heer Dekker zeer gustig. Bepaald niet gunstig was de vakantiespreiding in 1969; na 8 augustus hadden vooral de kampeerterreinen hieronder geleden. Hoewel het er voor 1970 iets beter uit ziet, is de vakantiespreiding nog geens zins ideaal. Ook wees hij op het prak tisch vervallen van de Duitse pinkster vakantie, die nu nog slechts enkele dagen duurt. Daartegenover staat een Duitse paasvakantie van maar liefst drie weken, wat vooral bij een late Pa sen gunstig kan zijn. Gastcnstalistiek Gezien de verschillende wangedach- ten die er gaan over de statistiekcijfers, wees de heer Dekker nogmaals op het grote belang van het juist invullen en tijdig inleveren van de gegevens, zodat men met complete en up-to-date cijfers kan werken. In de rondvraag merkte de heer C. Ellen op dat hij de toestand van de we gen en straten in Oosterend „verschrik kelijk en levensgevaarlijk" vond. Hij meende dat hier ten spoedigste iets aan gedaan zou moeten worden. Een ander lid bepleitte het voortzetten van de rommeltjesmarkt, ook na acties voor de kerkrestauratie. De voorzitter dacht dat als men dit zou willen, de Ooster- enders zeker zoveel geestdrift zouden hebben om dit te verwezelijken. Reserveren Tenslotte werd nog de vraag gesteld, of de VW wel zo ver zou mogen gaan, om voor gasten te reserveren. De vraagsteller was namelijk bang, dat hierdoor ongewild spanningen zouden kunnen ontstaan in de geest van „hij krijgt alles en ik niets". De heer Dek ker antwoordde hierop, dat men hier met het woord reserveren zeer voor zichtig moest zijn. De WV geeft ad- spirant-gasten, desgevraagd, inlichtin gen omtrent akkommodatiemogelijkhe- den zoals die gasten ze wensen, met de adressen waar men die akkommodatie kan bieden. Als er door de drukte nog slechts één of twee adressen zijn met die mogelijkheden, dan gééft men die adressen, maar de heer Dekker kon deze procedure moeilijk als „reserve ren" beschouwen.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1