IllES DRAAIT OM MOEDER" ^ij vragen uw aandacht voor SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST briek voor 0-'«*r «dalai.- ANDBOUW en VEETEELT ..«.„iH"" Driedaags reisje Overkoepeling Samenkomst Volle Evangelie Buitenlandse werkzoekenden Dameskoor brengt tegenbezoek aan Assen Drie verenigingen geven concert in „De Bijenkorf" EEDE blad TEXELSE COUKANT DINSDAG 7 APRIL 1970 itregelen tegen ritnaalden >ewel er, dank zij goede bestrij- •middelen, veel minder gevallen schade door ritnaalden voorkomen in het verleden komen we ieder toch nog enkele gevallen tegen, dan verzuimd de nodige maatre- te nemen. u graan of bieten gaat verbou- op percelen, die voor het eerste of le jaar als bouwland gebruikt jen is het zaak om voorzorgsmaat- len tegen vreterij van ritnaalden te In de eerste plaats enijenijen In-de meeste gevallen kan door [behandeling van het zaad schade len voorkomen. Als men uit erva- weet, dat de bezetting met rit- len zwaar is, dan kan een grond- indeling nodig zijn. Wilt u er meer weten, vraag dan inlichtingen. emelten kunnen schade iorzaken •ewel vanouds de gevallen van rit- „enschade in ons gebied veel talrij- zijn dan van schade door emelten er toch ook geen jaar voorb'j zon- I! I gevallen van schade door emelten. I stal treffen we dit aan op percelen Lland. die het eerste jaar als bouw- gebruikt worden. Gevallen van fcaldenschade vinden we vooral op r gescheurd graslana. Schade door iten vinden we zeker zo veel op ■elen, die na één of enkele jaren Icunstwei zijn gebruikt weer bouw- I zijn geworden. I ndtenschade is na het waarnemen I schade nog goed te bestrijden ar het is wel zaak, dat u percelen In of bieten op gescheurd grasland Junstweiden regelmatig in de gaten lt. Het gebeurt heihaaldelijk, dat niet tijdig onderkent, dat het it opkomen van bieten of graan te is aan schade door emelten. hal ük» NK 1 mei 'n bedrijfseconomische jkhouding u er over denkt om voor uw be- een bedrijfseconomische boekhou- I te laten verzorgen, dan wordt het I tijd hier werk van te maken. Zo'n [houding moet voor weidebedrijven nengde bedrijven nl. per 1 mei len. zijn nog altijd van mening, dat roor ieder bedrijf van belang is om le jaren een bedrijfseconomische iouding te laten verzorgen. Het is lOg altijd zo, dat te veel onderne- niet door hebben, dat een fiscale louding onvoldoende gegevens ekt over de rentabiliteit van hun Ijf. Met name wordt meestal ver- dat het eigen vermogen, dat in lednjf zit ook rente moet opbren- Als dat eigen vermogen bijvoor- I honderd duizend gulden bedraagt, moet de fiscale winst al met 0,ƒ2.000,verminderd wor- im iets te weten over de rentabili- an het bedrijf. Een kapitaal van ,000,zou immers zonder dat u •ts voor behoeft te doen jaarlijks genoemde bedrag aan rente op- ;en als u het op de bank zette. Ook re kosten, die niet uit de portemon- jehoeven te worden betaald, zoals ,d van gezinsleden komen in een le boekhouding onvoldoende tot ikking. ons gebied kunt u een bedrijfs- «nische boekhouding laten verzor- loor één van de Boekhoudburoaus de Standsorganisaties of door het iu voor Bedrijfseconomische On- iek te St. Pancras. thoden om wilde haver te bestrijden is nl een bespuiting met Avadex. Du middel moet worden gespoten vóór of direkt na het zaaien. Het is beslist no dig om na het spuiten het middel goed door de grond te werken. De doding van de wilde haver moet ni plaats hebben door het gas, dat het bestrij dingsmiddel ontwikkelt, maar daar voor is het nodig, dat het middel in de grond komt. Deze wijze van werken van Avadex is er de schuld van, dat er dikwijls onvoldoende resultaat wordt bereikt. Als de structuur van de grond slecht is (veel kluitvorming) is het praktisch on mogelijk om Avadex goed door de grond te werken. Een bestrijding heeft in die omstandigheden weinig zin. Hoogste tijd voor zaaien Italiaans raaigras Uit diverse vragen blijkt ons, dat er op diverse bedrijven ipiannen bestaan om dit voorjaar Italiaans raaigras te zaaien voor direkt gebruik. Uit bepaal de» uitlatingen krijgen we de indruk, dat men meent, dat de grond op het moment nog veel te koud is om dit ge was nu al te zaaien. Op het moment, dat we dit schrijven is het zaaien van Italiaans raaigras op enkele bedrijven al een paar weken geleden gebeurd. En we menen te'recht! Zodra de grond be werkbaar is, kan Italiaans raaigras ge zaaid worden. Het valt met de vereiste kiemingstemperatuur van bepaalde ge wassen blijkbaar nog al mee. Op een perceel, waar op 20 maart stoppelknol len werden gezaaid vooi zaadwinning kon men op 1 april al jonge planten vinden. Een bewijs, dat he»t voorjaar in de grond zit. Restanten kuilgras In deze weken staan veehouders nog al eens voor de vraag welke weg ze moeten kiezen ten aanzien van restan ten kuilgras, of het aanspreken van nog een nieuwe» 'kuilhoop. Van kleine overschotten delen van een kuilhoop blijft in het algemeen niet veel goeds over. Ook het aanspreken van nog een nieuwe kuilhoop enkele Er kunnen zich nog dames melden voor het reisje op 12, 13 en 14 mei a.s. De eerste dag betreft o.a. een rond vaart door de havens van Rotterdam, dan door Zeeland, via de mooie Delta route naar Zierikzee en Midde'lburg. Overnachten in Vlissingen op de Bou levard. De tweede dag naar België. Bezichti ging van Gent en Brussel. Overnachten in Antwerpen. De derde dag een bezichtiging van Antwerpen. Weer terug naar Texel, via Zandvoort, waar een dolfijnenshow bij gewoond zal worden. Het geheel zal verschillende malen onderbroken wor den voor gezellige koffiepauze's e d. Twee dames hebben deze route van te voren gereden om u te kunnen ver zekeren van een mooie» reis. Dames die nog meewillen kunnen zich opgeven bij mej. Joh. Witte, „Bloemwijk", telefoon (02220) 2163. Op gave uiterlijk 12 april. Bij opgave gaarne 25,voldoen. De totale kosten zullen origeveer 7110,bedragen De tocht wordt gereden met een touring car van de Teso. Vrijdagavond 10 april, aanvang 8 uur wordt in het Rode Kiuisgeboaw een Volle Evangelie-samenkomst gehouden. Spreker is de heer E. Jongman. weken voor het eind van de stalperio- de heeft bezwaren. We zijn van mening, dat in het eer ste' geval het voederplan zo moet wor den gewijzigd, dat door de hoeveelheid hooi wat kleiner te gaan nemen het kuilgras aan het eind van de stalperio- de verbruikt is. Vooral bij goede voor- droogkuilen is dit heel goed mogelijk. Staat men voor de keus om kort vóór de weide pe'node nog een nieuwe kuil hoop aan te spreken of meer hooi te gaan voeren (gesteld dat dit mogelijk is) dan zouden we voor het laatste kie zen. urmTïïïïïïfi De echte Dockumer Berenburg. Anno 1860. Evenals vorige jaren bereikt het mi nisterie van sociale zaken tal van ver zoeken van studerenden uit het buiten land die gedurende de voorjaars- en zomermaanden in Nederland willen werken. Ook zouden velen graag naar Texel toe willen. Teneinde aan deze aanvragen zo voel mogelijk te kunnen voldoen verzoekt de plaatselijke afdelng van het Gewes telijk Arbeidsbureau via deze weg ie dere werkgever die belangstelling heeft voor deze werkzoekenden om zo spoe dig mogelijk en in ieder geval voor 15 april aanstaande een opgaaf van de plaatsingsmogelijkheden te doen, met vermelding van de beschikbare plaatsen en de netto lonen. Tevens gaarne ver melding of huisvesting kan worden ge vonden, c.q. een opgave van nabije be schikbare kampeerterreinen. Na ontvangst van de opgaven zullen u de» sollicitatieformulieren met de per soonlijke gegevens van de kandidaten worden toegezonden. UITSLAGEN EILANDCOMPETITIE VOLLEYBAL Pieren HBS 2- Smash 1 2—0 Tevoko 3-Badminton 0—2 Apollo-Smash 2 2—0 Systeem H.-Smash 1 2—0 MOK-GVT 0—2 HBS 1-Amro 2—0 Tebovo 2-HBS 2 0—2 DOK-HBS 1 0—2 Dames Badminton-Smash HBS-WGD 1 0—2 2—1 jepe haver de periode van het zaaien is het om de eerste klap in de bestrij- van wilde haver te geven. Dat •rk zowel voor zomergerst en zomer- als voor bieten. Eén van de me- 45. De herbergier krabde zich even op zijn hoofd en zei schrander: „Tja. die Verholen was hier maar net binnen toen Krelis er ook aankwam. Ja ja, zo was het. En hij was helemaal nat, die Verholen. Hij had dus ook in de regen gelopen. Het kon dus best es wezen, dat hij in het bos had rondgespookt in de gedaante van de Zwarte Kludde. Zo'n Verholen toch. Nu nam de onbekende vierde het woord. Dat was een verstandige jonge boer die ongelovig zijn hoofd schudde. „Je mot iemand met zomaar beschul digen dat-ie de Kludde is", zei hij. .,En dan motten jullie me ook maar es uit leggen waar hij dan zo gauw die zwarte soepjurk heeft gelaten, waar-ie altijd mee optreedt als Kludde". „Misschien zat die zwarte vermom ming wel in het pakje of bundeltje, dat ie bij zich droeg", zei professor Nosco. „Weet u daar wat van, herbergier?" „Welnee!" antwoorde deze waardig. „Ik kijk nooit in de bagage van mijn gasten!" „Ach man, wat kan het ons nou ei genlijk schelen waar de soepjurk van ae Kludde uuthangt", zei toen boer Krelis weer. Hij barstte uit in een sma kelijk gelach en vervolgde: „Meneer de pref ester most ons maar es vertellen of-ie d'r goed van langs heb gehad van De Kludde. Hahaha! Ik heb nog niet vaak zo'n mooi blauw oog gezien! Ha haha! En waar is-ie dan nou, die Klud- de-Verholen?" „Ge schijnt het erg grappig te vinden, Krelis", antwoordde Nosco koeltjes. „Het moet dan ook wel erg leuk zijn, als een namaak-Kludde mij, een zwak ke oude man, een blauw oog slaat. Maar als ge het een namaakbgestehetu Maar als ge het dan precies weten wilt: de Kludde, alias smidje Verholen zit veilig opgeborgen in een cel van het politiebureau. Ik heb hem er "elf heen gebracht met behulp van deze revol ver". Duidelijk zag de smid hoe de profes sor aan de anderen zijn revolver liet zien en deze weken angstig terug. „Foj, foj, foj!" stamelde boer Krelis. „Dat zo'n griezelig dingetje schieten wil, hè? Het is toch wat te zeggen!" Maar de herbergier had andere ideeën. „Zit Verholen in de gevange nis?" riep hij uit. „Lieve help! Hij moet zijn rekening nog betalen!" Maar de smid, die nog steeds buiten stond, mompelde: „Wees maar niet bang. herbergietje. Ik krijg mijn bun deltje en jij krijgt je geld. Naar aanleiding van het bezoek van het „Asser Mannenkooi" vorig jaar aan Texel, waarbij het een concert verzorg de met medewerking van het dames koor „Den Burg", ontving het dames koor 'n uitnodiging 'n tegenbezoek te brengen en deel te nemen naan een concert in de Hervormde kerk te As sen. Dit concert, gegeven ter herden king van de bevrijding nu 25 jaar ge leden, zal plaats hebben op zaterdag avond 18 april a.s. Medewerking verle nen het Asser Mannenkoor, het Ora toriumkoor uit Smilde en het koor „Den Burg". Zaterdagmiddag is er een officiële ontvangst. Voor belangstellenden, dit dit evene ment willen meemaken zijn er nog en kele plaatsen in de bus beschikbaar. Men gelieve zich dan vóór vrijdag 10 april a.s. op te geven bij de secretaresse van het dameskoor: E. H. Dijt, Wever straat 85, Den Burg, telefoon 2957. Reiskosten dient men zelf te voldoen. Vertrek met de boot van 11 uur zater dagmorgen. Het is de bedoeling zondag terug te keren na eerst nog een rondrit in Drente te hebben gemaakt. OOSTEREND Zaterdagavond 11 april zal in het dorpshuis 'De Bijenkorf' te Oosterend een concert worden gege ven door drie Oosterender verenigingen nl. de gemengde zangvereniging „Soli De»o Gloria" onder leiding van de heer C. Bremer, het Christelijk Mannenkoor „Oosterend" en de Chr. Muziekvereni ging „Excelsior", beiden onder leiding van de heer A. Kuik. Voor het Man nenkoor is dit het eerste officiële op treden. „Excelsior" zal enkele muziek stukken ten gehore brengen die het dit jaar op coucoursen zal moeten spelen, terwijl de gemengde zangvereniging en kele geestelijke liederen zal brengen. De aanvangstijd is 8 uur 's avonds en de entree is ƒ2, GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren in Den Burg: jongensrijwiel merk Invicta, kleur groen; bruine por tefeuille, inh. rijbewijs t.n.v. S. C. de Jong; sleutelbos aan sleutelhanger met plastic waterpas; wit plastic zuidwes ter; gouden damespolshorloge met me talen rekband; gouden oorring; dames sjaal of hoofddoek, zijde met vruchtmo tieven, afk. uit Frankrijk; bruine knip- portemonnee inh. o.a. 1 damespolshor loge merk Marti (zonder bandje) en 4 gulden; damessjaal kleur blauw met rose (verpakt); bosje autosleutels aan sleutelring met groen pluimpje. Gevonden te Den Burg: zwarte da mesglacé, linker; goudkleurige cocker spaniel; diplomatentas inh. autosleutel en ballpoint; gouden dameshalsketting en 1 gouden damesring met munt in wit etuitje; 1 wieldop BMW; blauwe da mesfiets merk Batavus met handrem men; 1 gouden damespolshorloge merk Ancre, klein rond model met gouden of goudkleurig rekbandje (glas zit los); 1 bankbiljet van 100 gulden; 1 bruine herenportemonnee inh. o.a. 37,en wat kleingeld en ontvangstbewijs van postpakket. niiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiN FEUILLETON door TOM LODEWIJK nDoet u ze allemaal de hartelijke |en? Zeg maar dat ik er helemaal t van ben en dat ik het eerst alie- eens rustig moet overdenken", folgende keer" zei hij, „neem ik wat j mee, van het huis in Zwitserland B omgeving". jar slanke, bleke hand wuifde hem pen hij bij de deur nog eens om- |n Anneke het verheugende nieuws niet geloven, tefzelfder tijd had [moeder, die de doktersvrouw op had, er de grootste moeite mee. maar Mies", zei ze, dat kan toch Ik heb het nu met vallen en op- zo lang klaargespeeld, dank zij van de zuster en van Aaltje, [oeie ziel, maar ik ben bijna aan *ind. Straks knap ik helemaal af at moeten we dan?" fat had jij dan gedacht?" 'i ik had alsmaar uitgekeken naar dat Anneke weer thuis zou ko- acht je dan dat Anneke de volgen- weer naar de bank zou gaan 5 c m, als ze thuis kwam, verder voor huishouden zou zorgen? Dacht je te dat dan al kon?" weet het niet". [u- ik weet het wel. Ze kan het Ze heeft niet alleen een ernstige doorstaan, maar ze was ook uit- Het. is werkehjk een wonder dat 20 goed doorgekomen is, want ze leus niet veel zeil meer bij te zet- „Als je jou hoort praten", zei Tine Treeberg verongelijkt, „is het of het kind een slavenleven gehad heeft". „Och nee maar ze heeft zeker niet het normale leven van een jong meisje geleefd. Altijd rennend van de ene plicht naar de andere. Weinig of geen ontspanning. Jij telde altijd eerst. Ik herinner me de bazaar van het Rode Kruis, waar ze zich op verheugd had. Maar toen het zo ver was, kwam ze niet, want jij was ziek". „Kon ik daar iets aan doen?" ,,Och Tine laten we hierover niet gaan discussieren. In zekere zin kon je er niets aan doen. Maar hoe je het ook keert of wendt, Anneke was altijd de dupe". „De dupe!" „Ja, laten we het beest toch bij zijn naam noemen. Zij moest er altijd maar voor opdraaien". „Ik heb het nooit gemerkt", zei Tine stijfjes, „dat ze daar zo onder gebukt ging". „O nee, niets voor Anneke. Maar Ti ne kijk toch eens uit je ogen, dat kind kan zo'n bestaan toch niet voortzetten? Dacht je dat Anneke bijvoorbeeld nooit es heeft gedacht aan de mogelijkheid van een huwelijk?" „Ik heb er nooit wat van gemerkt", zei Tine, maar tegelijk schoot haai als een flits het bezoek van Huyzer te bin nen. Die was nooit teruggeweest. Waar om niet? Zij had hem tcch keurig ont vangen, zij had er toen toch op aange drongen dat de jongelui samen een eindje zouden gaan toeren. Aan haar had het niet gelegen! „Een meisje als Anneke", zei de dok tersvrouw beslist, „zou aan iedere vin ger een man kunnen krijgen als ze maar in de gelegenhe»id was mannen te ontmoeten". „Ze heeft toch haar werk?" „Ja, op het kantoor van de bank. Zit ze tegen die dooie visjesvreter van een De Klerk aan te kijken' „Het is een heel aardige man", ver dedigde Tine de bankdii ekteur. „Een beste vent, daar niet van. Maar hij praat je de bladders niet aan je oren. Een prima bankdirekteur, maar een saaie piet, als je het mij vraagt. Nee Tine, dat kind moet haar deel van het léven hebben, en dat heeft ze niet gehad". „Is het vervullen van je taak dan geen leven?" „Is dit haar taak? Waarom is het wel haar taak en niet die van je doch ter Suus?" „Die is getrouwd, die heeft een an dere taak". „Jawel, die is er nog bijtijds tussen uit gegaan Anneke was nog niet ge trouwd, nog niet verloofd, dus die viel in de termen". „Mies, je zit net tegen me 1e praten of ik het helpen kan". „Ik zeg niet dat jij hel helpen kunt, maar ik geloof wel dat je moet helpen en ook kunt helpen, als je maar wilt, om te zorgen dat Anneke een ander leven krijgt, dat ze werkelijk van haar jonge jaren kan genieten". Tine Treeberg streek met een ver moeid gebaar over het voorhoofd. Ze snapte Mies Broers niet. Dat was nu een dokter svrouw en ze begrefep niet eens, hoe simpelweg het voeren van dit gesprek al haar aangreep! „In iedei geval", zei mevrouw Broers „je moet rekening houden met de fei ten. Anneke blijft nog een tijdje weg om weer op krachten te komen. En ne. waarom ga jij zelf ook niet met vakantie?" ,,Ik met vakantie?" Het was een ont stelde kreet. „Mies, vergeet niet, ik ben patiënt. Je wilt me toch niet naar een rustoord hebben?" „Nee, dat zeker niet. En je zou na tuurlijk in een rustig pensionnetje of hotel kunnen gaan zitten, maar dat zou je gauw gaan vervelen. Laat mij maar es voor je rondhoren. Misschien heb ik een idee". Toen ze weg was, zakte Tine Tree berg in haar fauteuil terug. Dat was het erge, wanneer je ziek was: gezon de mensen zoals Miep Broers hadden met het flauwste idee van je toestand. Nu had ze zich er op verheugd, dat Anneke beter werd, dat ze weer thuis zou komen, dat alles weer zou zijn zo als vroeger. O zeker, ze had in deze weken veel minder op bed gelegen. Ze móest er wel uit. Zuster Bertha was een best mens, maar ook al zo-zo ongevoelig. Nee, wanneer iets haar duidelijk was geworden in deze tijd, dan was het dat ze dit niet vol kon houden. Als Anne ke weer terug was Jawel, maar zou Anneke zelf het ou de leven weer willen opvatten? Veron derstel dat ze weg wilde, weg uit huis. Wat moest zij dan beginnen? „Dan ben ik maar net zo lief dood", weende Tine Treeberg tranen van bit ter zelfbeklag. HOOFDSTUK VIII Vakantieplannen „Zo jongen", zei mevrouw Hazelaar, de moeder van de jonge dokter, „je gaat er op vooruit". Ze bewonderde het „lelijke eendje", waarmee Bert haar was komen afha len. „Het is maar een klein wagentje", zei Bert vol trots. „Maar je kunt er van alles mee doen". „Als je daarmee wacht tot :k uitge stapt ben", verzocht zijn moeder, „want ik zou graag helemaal heel in Terwoerd aankomen". Nu, dat liep nogal los. Behalve een poging van Bert om te laten zien hoe hard ie met „plankgas" rijden kon en een op het laatste moment verijdelde zelfmoordpoging van een. oude boer, die diep in gedachten de weg overstak en maling had aan lelijke of andere eend jes, kwam mevrouw Hazelaar zonder schokken bij haar schoonzuster aan. Dokter Broers en zijn vrouw stonden al op de stoep. „Ha Els!" riep mevrouw Broers, „blij dat we je weer eens zien". Els Hazelaar was natuurlijk wel va ker in het dokteTshuis geweest, maar nu bekeek ze het met andere ogen. Dit werd de toekomstige woning van haar zoon, die hier in Terwoerd de artspraktijk van zijn oom zou over nemen. Een ouderwets, maar gezellig huis bedacht ze, en als Bert een goede vrouw wist te vinden met smaak, zou die er best wat van weten te maken. Het zat haar alleen dwars, dat Bert tot dusverre nog geen enkel ernstig stre ven aan de dag had gelegd, om een le vensgezellin te vinden. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5