T Muziekuitvoering Oosteren stond op hoog peil Meerderheid Ben W tegen verbod op ongehuwd gemengd kamperen Onze adressen Festiviteiten op mei Na vijf jaar bijstandswet valt er nog veel te verbeteren Conditietraining krijgt definitieve organisatievorm VERVOLG VAN PAG. 1 Russische ambassade bij première Buurtrevue in „De Oranjeboom" b< In het college van B. en W. bestaat geen overeenstemming over het ant woord op de vraag of de gemeente het nachtelijk verblijf in één tent van on gehuwde personen van verschillend ge slacht en niet jonger dan 10 jaar (ver der in dit artikel te noemen ongehuwd gemengd kemperen) moet tegengaan door een verbodsbepaling of niet. De gemeente Texel moet hierover een be slissing nemen omdat de ANWB de voor het hele land geldende kamp- kaartregel die het ongehuwd gemengd kamperen verbood, per 1 januari jongstleden heeft geschrapt. Zou de ge meente geen verbodsbepaling vaststel len, dan is het gemengd kamperen zon der meer vrij. Burgemeester Sprenger en wethouder Joustra zijn van mening dat een verbod geen zin heeft; wethou der Daalder daarentegen vindt dat de overheid in deze een begeleidende en beschermende taak heeft en dat onder artikel 11 van de te wijzigen kampeer- verordening een verbodsbepaling inza ke ongehuwd gemengd kamperen moet worden opgenomen. De bedoelde kampkaartregel stelde dat ongehuwde personen van verschil lend geslacht zich van één uur na zons ondergang tot zonsopkomst niet gelijk tijdig in één slaapruimte' mogen ophou den, tenzij zij tot eenzelfde gezin beho ren en niet ouder zijn dan 10 jaar of tenzij een der ouders daarbij tegen woordig is. In de kampeerverordening van Texel was onder artikel 11 nog een aanvulling op dit verbod opgenomen, die erop neer komt dat tussen 22.00 en 6.00 uur jongens en meisjes niet op el- kaars campinggedeelte mochten zijn. De ANWB heeft de kampkaartregel geschrapt omdat zij van mening is dat het vaststellen van een dergelijke regel een vraagstuk van openbare orde" is, dat zonodig door het gemeentebestuur moet worden geregeld. Het gevolg was dus dat alle gemeentebesturen die het on gehuwd gemengd kamperen al dan niet hadden verboden, 'n standpunt moesten innemen. Verschillende gemeenteraden hebben zich al uitgesproken. Vlieland heeft bijv. geen verbodsbepaling ge steld. Terschelling laat het gemengd ongehuwd kamperen vrij voor personen In verband met enkele wijzigin gen laten wij hieronder op over zichtelijke wijze de adressen en evt. telefoonnummers volgen van correspondenten, redacteur en be zorgers van onze krant. Redacteur Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, telefoon (02220) 2403. Assistent-redacteur C. Bakkers, Spang W 19, telefoon (02220) 3172 b.g.g. (02220) 2741. Bij geen gehoor drukkerij Texel se Courant, Parkstraat 10, tele foon (02220) 2741, Den Burg. Correspondenten OOSTEREND C. G. Vlaming, „De Bol", O 163 a, telefoon (02223) 252; OUDESCHILD: J. Th. Boom, De Ruyterstraat 125, tel. (02220) 2853; DE WAAL; W. Albers, Sommel- tjesweg 1, tel. (02220) 2577; DE KOOG; A. Blok v.d. Velden, Dorpsstraat 48, tel. (02228) 226; DEN HOORN: F. Zwanenburg, Naalrand 9, tel. (02226) 272; DE COCKSDORPVacant, men wende zich tot de redacteur te Den Burg. Sportcorrespondenten s.v. Cocksdorp I. v. d. Linden, Kikkertstraat 3, telefoon (02222) 216; Z.D.H.: W. de Porto, Herenstraat 21, Den Hoorn, tel. (02226) 316; s.v. Oosterend; P. Kooiman, Mo lenbuurt W 43, Oosterend, tel. (02223) 332, en P. Kikkert, O 18, Oosterend, tel. (02223) 323; s.v. Texel; D. Dapper, Schilder end, Den Burg; Texelse Boys: A. Wessels, W. van Beierenstraat 46, Den Burg, tel. (02220) 2988; s.v. De Koog A. Mook, Dorps straat, De Koog. Bezorgers DEN BURG: P. van Heerwaarden, Warmoesstraat 40; DE COCKSDORP: A. van Hoorn Lzn., Kikkertstraat 59, tel. (0222) 293; DEN HOORN: G. Wilner, Heren straat 15, tel. (02226) 210; DE KOOG: L. Eelman, Boodtlaan 10, tel. (02228) 422; OOSTEREND: F. Beijert, Oranje straat 10. OUDESCHILD: S. Kuyper, De Ruyterstraat 58. DE WAAL: C. Kuiper, Hogereind 46. Voor het opgeven van adverten ties wende men zich tot de druk kerij (Parkstraat 10), telefoon (02220) 2741. Advertentieteksten voor de krant van dinsdag moeten vrijdag voor 12 uur binnen zijn; adver tentieteksten voor de krant van vrijdag moeten woensdag voor 12 uur binnen zijn. Van later ont vangen teksten kan geen plaat sing gegarandeerd worden. van 18 jaar en ouder en Den Helder heeft deze leeftijdsgrens op 21 jaar ge steld. Ameland is voornemens dezelfde regeling als Den Helder te treffen. Eigen verantwoordelijkheid In een schrijven aan de gemeente raad worden zowel het meerderheids standpunt als het minderheidsstand punt uitvoerig toegelicht. Burgemeester Sprenger en wethouder Joustra voeren aan dat het vraagstuk geheel in de privé-sfeer ligt en tot de eigen verant woordelijkheid behoort. Een beslissing daarover dient de individu zelf geno men te worden. De overheid heeft niet de taak dit te verbieden. Anders wordt het wanneer de handelingen vanuit de ze privésfeer naar buiten treden; dan heeft het wel betrekking op de open bare orde en zedelijkheid. Verder schrijft de meerderheid: „Hc-t vervallen van de bepaling betekent ten aanzien van de orde en zedelijkheid op de kam peerplaatsen een grotere verantwoorde lijkheid voor de exploitanten. In de praktijk zal dit tot gevolg hebben, dat er terreinen zijn met veel en met wei nig beperkingen, want iedere exploi tant houdt de bevoegdheid voor zijn terrein nadere regels te stellen. Het controleren op de naleving van een der gelijke bepaling is erg moeilijk. Niet kan worden opgetreden tegen een ge meenschappelijk verblijf in een tent of caravan buiten de nachtelijke uren om dat dit niet verboden is. De nadruk dient te liggen op de opvoedende taak en de voorlichting door de ouders. Dit weegt zwaarder dat de strafsanktien op een verbod tot gemeenschappelijk verblijf van jongens en meisjes in een kampeergelegenheid gedurende de nachtelijke uren. Overwogen is nog om een leeftijdsgrens tot de meerderjarige leeftijd te stellen, wanneei dit tot een eensluidend voorstel zou hebben kun nen geleid. Aangezien de minderheid terzake een principieel standpunt in neemt, acht de meerderheid het nood zakelijk het principe van de eigen ver antwoordelijkheid primair te stellen. Het wordt inkonsekwent geacht voor kampeerplaatsen wel regels te stellen 'terwijl dit voor hotels, pensions en ge meubileerde woningen niet het geval Beschermende taak Wethouder Daalder wil wel een ver bodsbepaling opnemen in de verorde ning. Zijn standpunt kan alsvolgt wor den weergegeven: „De wijzigingen in het gedragspatroon en de moraal, waar bij een veel grotere vrijheid te consta teren valt op het gebied van de open bare orde en de zedelijkheid, heeft een ongunstige invloed op de samenleving. Het vervallen van de verbodsbepaling houdt het gevaar in, dat de onzedelijk heid zal toenemen. Het vervallen van de verbodsbepaling betekent een ont kenning van de opvatting van een groot deel van de Nederlandse bevolking in zake de waarden van huwelijk en gezin. Naast de verantwoordelijkheid van de ouders, welke overigens volledig onder schreven wordt, heeft de overheid, als draagster van het. gezag, ook ten aan zien van dit punt een begeleidende en beschermende taak. De meerderheid gaat er van uit dat het kamperen te maken heeft met de openbare orde er is een kampeerverordening en aan de jaarlijkse kampeerexploitatievergun- ning worden algemene voorwaarden verbonden dan :s het inkonsekwent te stellen, dat het gemengd kamperen hiertoe niet gerekend zou behoeven te worden. In de kampeerverordening dient aldus stelt de heer Daalder voor artikel 11 te worden gelezen als volgt: „Niet met elkaar gehuwde per sonen mogen zich vanaf 22 uur tot 6 uur daaraanvolgende niet gelijktijdig met een persoon van het andere ge slacht ophouden in een tent, caravan of ander kampeermiddel, tenzij zij tot een zelfde gezin behoren en niet ouder zijn dan 10 jaar of wanneer één der ouders daarbij tegenwoordig is". De1 gemeenteraad moet dinsdag 21 april beslissen. OP 1 januari 1965 werd de Algeme ne Bijstandwet van kracht, die de uit 1912 daterende Armenwet zou vervan gen. De nieuwe wet geeft ieder Neder lands burger, die niet in de noodzake lijke kosten van het bestaan kan voor zien het recht op bijstand van de overheid. In de afgelopen vijf jaar heeft een toenemend aantal Nederlanders een beroep op de bijstandwet gedaan en de uitgaven voor bijstand vertonen daarom een sterke toeneming. Helaas is deze wet het laatste half jaar ver schillende keren in het nieuws ge weest, enerzijds doordat gebleken is dat een aantal bijstandgerechtigden in feite alleen maar op de bijstandwet parasiteerden (de zg. profiteurs) en an derzijds, doordat de discussie over de hoogte van de uitkeringen is opge laaid door een nogal ongelukkige cir culaire van de regering. Uitgaven: van 550 naar 870 miljoen gulden DE UITGAVEN voor bijstand verto nen inderdaad een sterke toeneming en wekken de indruk, dat de welvaart die er in Nederland heet te zijn, nog tame lijk illusoir is en in elk geval grote be volkingsgroepen niet deelachtig is ge worden. In 1965 bedroegen de uitgaven voor bijstand 550 miljoen gulden. Het aantal bijstandontvangsten was toen 215.000, waaronder 42.000 in tehuizen verblijvende bejaarden. In 1969 bedragen de uitgaven voor bijstand naar ruwe schatting 870 mil joen gulden, het aantal bijstandont vangsten is geslegen tot 290.000, waar onder liefst 67.000 in tehuizen verblij vende bejaarden Maar in feite is de stijging van de bijstandsuitgaven nog veel groter. Doordat de kosten voor verpleegden in inrichtingen door de al gemene wet bijzondere ziektekosten is overgenomen, konden de gemeentelijke uitgaven voor bijstand zo'n 300 miljoen teruglopen. Maar deze wet was er in 1965 nog niet, toen vormde de post, kos ten voor verpleegden in inrichtingen een onderdeel van de bijstandsuitgaven, nu echter niet meer. Deze indrukwekkende uitgavenstij ging is aan een aantal factoren toe te schrijven. In het bijzonder moeten wor den. genoemd het vooralsnog ontbreken van toereikende ondernemings- en be- drijfspensioenvoorzieningen voor een stijgend aantal bejaarden en het toene mend beroep op bijstand door hoofden van onvolledige gezinnen (weduwen, verlaten en gescheiden vrouwen). Ook de snel stijgende verzorgings- prijzen in bejaardentehuizen hebben natuurlijk een sterke invloed gehad op de stijging van de bijstanduitgaven. Eenzijdige nadruk DE BIJSTANDSWET is het afgelopen jaar dikwijls in het nieuws geweest, doordat men tot de ontdekking kwam dat sommige bijstandtrekkers een uit kering kregen zonder dat ze die wer kelijk nodig hadden. In dit verband dacht men dan meestal aan „werkschu we elementen", maar deze vormen in feite slechts een heel kleine groep. Bovendien werd in vele kranten een uitkering van de bijstandswet voortdu rend verward met een uitkering krach tens de wet werkeloosheidsvoorziening, die eveneens door de gemeentebesturen wordt uitgevoerd. Nee, véél meer werd er door oudere mensen gezwendeld, die bijstand aanvroegen na eerst hun spaar centjes aan hun kinderen geschonken te hebben. Terecht is daarom nu een wets ontwerp ingediend, dat de overheid het recht moet geven om verhaal te doen op de kinderen, die deze schenkingen ontvingen. Hoewel de verontwaardiging over de profiteurs niet oprecht behoeft te zijn, kan men zich toch afvragen waarom zo eenzijdig het accent is gelegd op het misbruik van de sociale voorzieningen. Men kan nu wel mopperen over de stijging van de bijstandsuitgaven en suggereren dat men de profiteurs bij de kladden moet pakken. Maar met deze redeniering zou men wel eens de aan dacht kunnen afleiden van het feit, dat de stijging van de bijstandsuitkeringen ook iets te maken kan hebben met nog al onredelijke inkomensverhoudingen (25% van alle bejaarden heeft niet meer dan A.O.W.!) en met onvoldoende voorzieningen voor bejaarden, die daar om bij gebrek aan beter in een tehuis moeten worden gestopt. Verborgen armoede JUIST door de praktijk van de bij standswet krijgt men meer oog voor de verborgen armoede, die er nog heerst in een welvarend land als Nederland. Ve len hebben kennelijk moeite met deze confrontatie en suggereren daarom maar dat al die bijstandtrekkers maar profiteurs zijn. Maar dit soort struisvo gelpolitiek lijkt nogal doorzichtig. De normbedragen voor de permanen te uitkeringen zijn het afgelopen jaar onderwerp van uitvoerige discussie ge weest. Staatssecretaris Van der Poel publiceerde een circulaire over deze materie, die mede door de ministers Beernink en Roolvink was ondertekend. In deze circulaire werden 343 ge meenten op de vingers getikt, die naar de mening van de bewindslieden een te hoge uitkering verstrekten aan de bij- standtrekkenden. Ongelukkig DE UITKERING zou naar hun me ning gekoppeld moet worden aan de normen van de' rijksgroepsregelingen. Dat zou inhouden, dat een uitkering niet méér zou mogen bedragen dan 95% van het minimum loon. Maar vele gemeenten hebben die raad in de wind geslagen. Deze circulaire achten zij een hoogst ongelukkige publicatie. Immers, ook de bijstandtrekkers moeten regelmatig duurzame gebruiksgoederen aanschaf fen en die kan men van een schamele uitkering van 95% van het minimum loon onmogelijk betalen. Het is onbe grijpelijk dat de bewindslieden in hun streven naar bezuiniging geen andere bronnen hebben kunnen vinden dan juist het armste deel van onze bevol king. Helaas is hierdoor veel verwarring ontstaan over de toepassing van de al gemene bijstandswet en m deze ver warde situatie is er weinig reden om de vlag uit te steken ter viering van het eerste lustrum van deze wet, het sluit stuk van onze sociale voorzieningen. Het groepje Texelaars dat elke zater dag in de Dennen aan conditietraining doet zal worden gebundeld in een defi nitieve organisatievorm. Er zijn niet on belangrijke voordelen verbonden aan een echte1 „trimvereniging". Er zal za terdagmiddag om half vijf over worden gepraat als de deelnemers bijeenkomen bij v. d. Berg „Dennenoord". de vijfde mei zou verplaatsen en er ook de andere dorpen aan zou laten deel nemen? Na enige aarzeling was de dorpscommissie daartoe wel bereid. Niet van harte want de zinnen waren nu eenmaal gezet op het „eigen" feest op dertig april en er was ook voor dat feest gecollecteerd, maar het was ook een onverteerbare gedachte dat de vie ring van het 25-jarig bevrijdingsjubi leum een uniek feest dat echt wel van meer betekenis is dan de jaarlijks terugkerende Koninginnedag maar half zou slagen. Wel werd vastgesteld dat het voor Koninginnedag opgehaalde geld uitsluitend voor de festiviteiten in Den Burg zou worden besteed. Een overweging die bij deze beslissing ook een rol speelde was dat de vijfde mei een verplichte vrije dag wordt, iedereen op Texel volop kan m* aan de voorbereidingen terwijl ninginnedag veel bedrijven doorwerken. Dat de wijk vertegenwoordiger Den Burg die zich al op Koning^ verheugden, teleurgesteld waren zij in de Texelse Courant moesten dat de viering was verschoven algemeen Texels karakter zou kj kan men zich voorstellen Hoew formeel niet tot de dorpscommiss horen had het tactisch geweest hi voren even over de op handen i wijzigingen te polsen. Verwijzend* de in dit artikel genoemde argum hoopt men nu echter op begri; Dorpscommissie heeft de wijkver woordigers wel beloofd dat op Kt innedag in ieder geval iets zal w georganiseerd voor de jeugd Burg. Daaraan wordt moments werkt. De volledige programma' zowel Koninginnedag als de vijfd zullen door ons tijdig en volledig den gepubliceerd. OOSTEREND Het Oosterender Mannenkoor, het gemengd koor „Soli Deo Gloria" en de muziekvereniging „Excelsior" hebben zaterdagavond in De Bijenkorf een zeer geslaagde en op hoog muzikaal peil staande uitvoering gegeven. Een stampvolle zaal genoot van een afwisselend programma. De be langstelling ging vooral uit naar het mannenkoor, dat nog maar enkele maanden bestaat, maar zich reeds grote faam heeft verworven. Dat is geen wonder, want de zang van de nu 54 man sterke groep heeft reeds vele ken merken van een goede scholing. Dat is de verantwoordelijkheid van de heer A. Kuik, die het koor zaterdag met veel bezieling voerde tot een peil, dat bij de toehoorders diepe indruk maakte. Na tuurlijk was het gebodene nog niet feil loos maar dat zal slechts een kwestie van tijd en van blijvend enthousiasme zijn. Verstandig is het dat bij het kiezen van het repertoire niet direkt het aller moeilijkste werk werd aangepakt. De meeste liederen die we zaterdag te ho ren kregen waren muziektechnisch een voudig vertikaal en lagen mak kelijk in het gehoor. Dit is overigens een kenmerk van veel geestelijke liederen en het is juist deze geestelijke muziek, die het repertoire van dit Christelijk koor beheerst. Dat men het met succes ook over een andere boeg kan gooien, bleek uit het goed gezongen „De twaalf rovers" met solozang van de heer G. Kuik. De vele vrijwel identieke cou pletten maken dit lied wel wat lang dradig en saai. Misschien kan dat een volgende keer worden opgevangen door coupletten te laten vervallen of door een iets pittiger tempo aan te houden. Wij vonden dat wat te ingetogen werd ge zongen. De twaalf rovers waren echt geen lieverdjes! Maar dat is tenslotte een kwestie van opvatting, waarover men kan verschillen. Verrassend goed bracht Geert Kuik zijn solo's. Enige moeite had deze bariton met de laagste tonen. Goede bassen Wat die lage tonen betreft: het man nenkoor heeft vooral goed bassenma- teriaal. Mede door de forse bezetting ontstond aldus een zeer warme klank melange die in het akoestisch gunstige dorpshuis niet ongunstig werd beïn vloed. Hoogtepunt van wat het Man nenkoor bracht, vinden wij het laatste nummer „De kabels los". Dit werd zonder meer voortreffelijk, met zwier en spirit, gebracht. Een beter contrast tegenover de voorgaande geestelijke liederen was nauwelijks denkbaar. Dapper en met succes weerden zich ook de leden van het gemengde koor „Soli Deo Gloria", met veel gevoel ge leid door de heer Cor Bremer. Het groepje had het zich niet makkelijk ge maakt. Alle zes gezongen liederen mo gen worden gerekend tot het zwaardere werk, waarbij 100% van de concentra- le of tie wordt gevraagd. Jammer is b een dergelijk genre het bij het publiek minder doet. Ook in Sol Gloria zitten vele goede stemmi sopranen waren helaas wat ongeli; klank maar aan de goede indrui het groepje maakte, deed dat tod nig af. De zangers en zangeressen het zonder orgelbegeleiding, wat gezegd kan worden van het ma koor, dat die instrumentale steu: niet graag ontbeert. Dat ook de muziekvereniging sior" niet zou teleurstellen was verrassing. Naast enkele reeds i met succes gespeelde nummers d« onlangs in studie genomen Fair" het heel goed. Dirigent wees erop dat het nummer is bc voor de ere-afdeling en dat me: enige clementie moest hebben, ma verzoek had hij best achterwege laten. at Bij de Nederlandse première Russische film „Het bedreigde die de opstand der Georgiërs var 1945 tot onderwerp heeft, zal ambassadeur in Nederland van de jet Unie, de heer Lavrov aanwezi ;ij Ook de handelsattaché van de a sade geft acte de presence alsmi regisseur van de film (de heer T; cashvili) de schrijver van het en een tweetal acteurs. Zoals s wordt de première gehouden in ty-theater op zaterdag 25 apnl de bedoeling dat deze eerste voo ling uitsluitend door genodigden bijgewoond. Andere belangstel! worden naderhand in de gelege gesteld de film te zien. Voor ieder gratis toegang Op zaterdagavond 25 april zal vuegroep van de buurtverenigin, gerstraat - Witte'kruislaan - 3 oordsingel een uitvoering geve" „De klok terug". De voorstelling gegeven voor de leden van de denbond en voor een 24-tal gaste jaarden en bestuur plattelandsvro uit Vlieland die die dag een ti zoek brengen aan Texel. Van bel dat alle andere belangstellenden revue nog niet hebben gezien die welkom zijn. Gratis toegangsb? moeten wel tevoren worden bij mevrouw N. van Heerwaarde gerstraat 51. GESLAAGD Mevrouw H. Kucsmirak uit dam slaagde voor het landelijk d: Bejaardengymnastiek. Mevrouw mirak houdt zich onder meer t Burg bezig met het leiden van stiekoefeningen voor bejaarden. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér 0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4% B.T.W. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Garage te huur te Den Burg. Inl. (02225) 232 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij, Eierland C 42 Wij zijn telefonisch aangesloten onder num mer (02220) 3278. B. H. Boogaard, J. P. Thijsse- laan 9 Te koop aangeb. goed onderhouden kinderwa gen, kleur grijs ƒ40, Adres te bevragen bur. v.d. blad Voor een verplu vuilniszak-houder. Bruining, De Kooi 482, Plevierstraat j Tegen advertentie! af te halen weckS Mevr. Moens, Wae Icor seweg C 45 b. tel j eef| Te koop tafel stoelen, gotisch, ij; goede staat. Billijk* Beemsterboer, laan 16, tel. (02220) Te dco Je< Tot onze diepe droefheid ging op 10 2 van ons heen mijn innig geliefde zuster, aj lieve schoonzuster, tante en nicht Elisabeth Augusta Wagemaker, weduwe van Dirk Jan Rietvelt, op de leeftijd van 68 I pei jaar. Zij, die haar gekend hebben, zullen beJ wat wij in haar verliezen. Uit aller naam H. C. Wagemaker Rhenen, 14 april 1970, „Huis den Dalen", Rozenlaan 47. Thuis liever geen bezoek. De crematie heeft inmiddels plaatsgevoc®>nd€ I gelij ubil t af ?oec

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2