Draverijen en paarderennen of méér LANDBOUW en VEETEELT De ondernemer van „morgen' Damclub Texel Kind door auto geschept )gave voor revue-avond - - - - - - - - - - - - - - - - - - Een lust voor het oog en de gokker KRUISWOORDPUZZEL Plattelandsvrouwen sli winterseizoen af 1 rubriek voor- I «mi,.,. cinkci. >an (.wminjjni In „De Boerderij" vonden we een ar tikel van Ir. Louwes, de Rijksland- bouwconsulent voor Bedrijfsvraagstuk- ken, dat zeer zeker de aandacht van diverse boeren en voorlichters zal heb ben getrokken. Ook in onze rubriek wordt wel eens iets gezegd over de toekomst van de landbouw en de on dernemer in de landbouw. In vergelij king met de visie van Ir. Louwes over dit onderwerp ben ik geneigd onze pennevruchten als „kinderwerk" te be stempelen. Dit geldt zowel voor de deskundigheidwaarmee dit onder werp wordt behandeld als voor de maat, waarin gedacht wordt. Het staat dan ook wel vast, dat de lezers, die „onze" gedachten over de ontwikke ling van de landbouw al overdreven vinden zich zeker met zullen kunnen vinden in de mening van de heer Ir. Louwes. Welke bedrijfsomvang? De heer Louwes geeft als zijn mening, dat het bedrijf van de toekomst alleen te voeren is door vakmensen. Hij denkt daarbij ook aan het vermogen om de opbrengst op een redelijk peil te bren gen. Wat de melkveehouderij betreft noemt hij een minimale opbrengst van 4.500 kg melk per koe. Als eis voor een varkensfokker noemt hij de prestatie van minimaal 16 biggen per zeug per jaar. Van deze dieren zal er een voldoende groot aantal per man aanwezig moeten zijn. Wat de melkveehouderij betreft zou op een pachtbedrijf met voldoende grote bedrijfsgebouwen 30 melkkoeien pe'r man gehouden moeten worden om tot een redelijk inkomen te komen. Voor een eigendomsbedrijf ligt dit veel ongunstiger. In dit geval zouden zeker 45 - 50 melkkoeien nodig zijn om een inkomen te halen. Voor de varkenshouderij denkt de heer Louwes aan de volgende aantallen. Bij de varkensfokkerij zullen dit 100 zeugen per man moeten zijn, bij de varkensmesterij zijn er per man 1.000 1.200 mestvarkens nodig om aan een inkomen te komen, dat op een zelfde peil ligt als van andere bevolkingsgroe pen. Hoe groot moet het eigen vermogen zijn? Ook hier is weer duidelijk verschil aanwezig tussen de boer, die het geluk heeft een bedrijf te kunnen pachten en de boer, die genoodzaakt is de grond te kopen. Betreft het nl. een pachtbedrijf met 30 melkkoeien, dan is een kapitaal van ƒ100.000,nodig, waarvan 40 - 50°/o eigen vermogen moet zijn. Is men genoodzaakt grond en gebouwen in ei gendom te nemen, dan zijn er zoals hiervoor gezegd is 45 - 50 melkkoeien nodig om e'en voldoende inkomen te be halen. In dit geval is er voor het hele bedrijf een kapitaal nodig van ƒ350.000— tot ƒ400.000,—. Ook hier is de eis weer, dat zeker 40°/o van het be nodigde kapitaal eigen vermogen is. Dit betekent derhalve,dat om boer te worden op een dergelijk bedrijf een eigen kapitaal van plm. ƒ150.000,no dig is. We kunnen ons voorstellen, dat na deze mededelingen bij diverse lezers de vraag opkomt; „Voor wie is het in de toekomst nog mogelijk om boer te wor den". En wel heel in het bijzonder voor het geval de boer in kwestie gedwongen is om eigenaar van grond en gebouwen te worden. Het is in deze omstandighe den echt geen wonder als er op het mo ment van diverse kanten de suggestie wordt gedaan, dat het in de toekomst tot staatseigendom van de grond moet komen. Het valt op, dat de meeste boeren van artikelen als dit van Ir. Louwes niet ondersteboven vallen en geneigd zijn er een groot vraagteken achter te zetten. Ze redeneren als volgt: „Mijn bedrijf voldoet op geen stukken na aan de eisen, die door Ir. Louwes worden gesteld en toch red ik me behoorlijk". Op dit verschijnsel wordt de laatste tijd van diverse kanten gewezen. Het is inderdaad zo, dat veel boeren op bedrij ven met een matige bedrijfsomvang er in slagen goed rond te komen en zelfs het eigen vermogen nog kunnen vergro ten. Hoe zit dit? Uit de gegevens, die hierover gepu bliceerd worden blijkt, dat dit vooral te danken is aan het feit, dat de meeste boeren over een groter of kleiner be drag eigen vermogen beschikken. Voor al in gevallen, waarin grond en gebou wen eigendom zijn is dit eigen vermo gen, als de grond op de tegenwoordige verkeerswaarde wordt gesteld, niet on belangrijk. Daarnaast is er op heel veel bedrij ven nog sprake van arbeid van gezins leden. Deze arbeid van vrouw en kinde ren wordt in veel gevallen niet bere kend. Als op zo'n bedrijf een fiscaal inko men van bijv. ƒ12.000,wordt ge haald, dan weet men daar heel goed van rond te komen en in diverse geval len zelfs nog iets van over te houden. Zou in deze gevallen de rente over het werkelijk eigen vermogen worden berekend en daarnaast ook loon worden ingerekend voor de arbeid van gezins leden, dan zou het arbeidsinkomen van de ondernemer buitengewoon laag zijn. We mogen wel stellen, dat zolang de ondernemer van dit moment het be drijf leidt er geen direkte financiële moeilijkheden zullen optreden. De noodzaak om andere wegen te gaan komt hier pas aan de orde als de boer van dit moment het bedrijf beëmdigt. We kunnen ons daarom best voorstellen dat op bedrijven, waar de kaarten zo liggen door een artikel als van Ir. Lou wes geen onrust ontstaat. Hier geldt met recht: „Het zal mijn tijd wel du ren". De uitslagen van de laatste clubavond zijn: C. Dijker-P. Bakelaar 11 J. van Heerwaarden-C. Vinke 02 H. Bruining-P. Jansen 02 J. Schoo-C. Groenhof 20 Jb. Koorn-J. Vinke 02 Doordat P. Bakelaar in de laatste twee partijen drie punten verspeelde legde C. Meedendorp beslag op de twee deplaats. De eindstand luidt: Maandagmiddag omstreeks half vier werd het 6-jarig dochtertje van de fa milie Van der Berg uit de Waalder- straat op de Wilhelminalaan geschept door de automobilist S. J. Swinkels. Het meisje stak plotseling over zodat de heer Swinkels niet tijdig tot stilstand kon komen. De gevolgen waren geluk kig niet ernstig. Het kind had betrek kelijk onschuldige schaafwonden opge lopen. KLAVERJASDRIVE DEN HOORN De klaverjasclub Den Hoorn houdt dinsdagavond in „Loodsmanswelvaren", aanvang 8 uur, een drive. Er wordt gespeeld met vaste maat. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Van Loon, woensdag .22 april, om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 22 april, om 15.00 uur. De bejaarden, die de op zaterdag avond 25 april te houden revueavond willen meemaken, worden verzocht zich tevoren op te geven op de eerstvolgende bijeenkomst van de bejaardensoos Den Burg of bij mevrouw Wassenaar, Wil lem van Beierenstraat 43, tel. (02220) 2181. De toegang is gratis, ook voor niet-bejaarde andere belangstellenden. 1. C. Dijker 19 30 78,9% 2. C. Meedendorp 25 34 68,-% 3. P. Bakelaar 22 30 65,9% 4. J. Hooijberg 25 32 64,-% 5. P. Kooiman 25 30 60,-% 6. C. Vinke 24 24 50,-% 7. P. Jansen 20 20 50,-% 8. J. van Heerwaarden 25 24 48,-% 9 W. Bakker 23 21 45,6% 10. J. Stam 20 18 45,-% 11. J. Schoo 19 17 44,7% 12. C. v. d. Werf 22 19 43,2% 13. J. Vinke 21 18 42,9% 14. G. Dros 21 18 42,9% 15. C. Groenhof 24 20 41,7 16. Jb. Koorn 25 18 36,-% 17. D. v. d. Werf 21 12 28,6% 18. H. Bruining 16 14 38,9% 19. P. W. Kooi 13 9 34,6% De draf- en rensport staat bij „het publiek" heel wat minder hoog aange schreven dan voetbal. Toch zouden de meeste clubs uit de eredivisie willen, dat ze zoveel publiek bij een thuiswed strijd konden trekken als er naar de draverijen en rennen gaan. En dat geldt niet alleen voor de grote banen zoals Duindigt bij Den Haag, Mereveld bij Utrecht, Hilversum en Groningen, maar ook voor de kleinere zoals Nootdorp, Alkmaar of Sappenneer. H. Bruining en P. W. Kooi konden de verplichte 18 partijen niet volmaken. Z.D.H. Zondag speelt het eerste uit tegen GSV. Deze ploeg staat onderaan, maar we hebben zondag tegen het zwakke St, Boys gezien dat er toch gevoetbald dient te worden, willen de' punten mee naar Texel gaan. Scheidsrechter is F. Sier. Het tweede speelt om 2.30 uur thuis tegen kampioen Watervogels 5. We zien er geen overwinning voor 2DH inzitten. Scheidsrechter is F. Zwanen burg. De adspiranten spelen zaterdag om 3 uur aan Den Burg tegen Tex. Boys. Veertien dagen geleden eindigde dit duel onbeslist, probeer nu de punten mee te nemen. Scheidsrechter is A. Keijser. P.S. Nadat er contact opgenomen is met „de Bond" is gebleken dat de ad- spiranten-competitie nog gewoon door gaan. (Dus geen lVa competitie). De pupillen spelen zaterdag om 3 uur -thuis tegen Texel a. Voor de spelers van het a-elftal zegt dit wel genoeg. Na deze wedstijd spelen jullie nog tegen Texel b en Texel c. Het belooft dus weer een zeer zwaar weekend te wor den, vooral voor de jeugd, maar doe je uiterste best. Blijf sportief en zorg voor de punten. Veel succes. DEZE vorm van paardensport is be paald geen elitesport. Net als bij voetbal komen de mensen uit alle lagen van de bevolking naar de rennen en drave rijen kijken. Het is een heel echte pu- blieksport, waarbij het nog sterker dan in het betaalde voetbal om de duiten gaat. In tegenstelling tot het betaalde voetbal kan de draf- en ren sport zichzelf bedruipen. Dat komt voor een belangrijk deel door de totalisator. De totalisator maakt het zowel voor de voorzichtige als de doldrieste gok ker intere'ssant om enige uren naar de draverijen en rennen te gaan kijken. Veruit het grootste deel van het pu bliek waagt wel een gokje. Daarbij is er een enorme verscheidenheid van mo gelijkheden. De inzet kan variëren van ƒ1,via 2,50 en ƒ5,tot ƒ10,Bo vendien kun je op meer dan één paard inzetten. De meest voorzichtige vorm is een inzet op plaats. Dat betekent, dat het paard waarop wordt gespeeld bij de eerste drie moet eindigen als er meer dan acht paarden in de ren of draverij starten, of bij de eerste twee als er minder dan acht starten. Voorts kun je inzetten op de winnaar, op de als twee de eindigende (covercall), op de koppel (op de eerste en tweede, waarbij het er niet toe doet welk paard van de twee wint) en tenslotte is er soms op het trio te spelen, waarbij het er om gaat juist te voorspellen of gokken welke drie paarden als eerste, tweede en der de eindigen. DOORDAT haast iedereen wel een gokje waagt leeft het publiek enorm sterk mee. Sommigen hebben een ver rekijker bij zich om het verloop van de koers ook aan de overzijde van de baan goed te kunnen volgen. De verrassingen zijn niet van de lucht. Bij voetbal zegt men wel „de bal is rond". Maar de vaak hypernerveuze raspaarden kunnen een misstap maken en dat worden ze door de koersleiding uitgeschakeld. Ook is van heel groot belang hoe de jockey, de berijder van een paard bij de rennen, of de pikeur, de berijder van de sulky bij de draverijen, het samen spel met het paard tijdens de race re gelt en hoe hij de koerstaktiek toepast. Met een paard dat sterk in de sprint op het laatste rechte eind is hoeft de jockey of pikeur pas laat in de aanval te gaan. Maar het belangrijkste element voor de verrassing is wel, dat een paard een eigen wil heeft. Sommige paarden he'bben ook een heel goed koersinzicht. En zoals ieder mens in de sport meer of minder goed in vorm kan zijn, zo is dat ook met paarden het geval. Tips te over HET is voor de leek helemaal niet moeilijk om zich gauw in te leven in het wereldje van de geregelde koersbe- zoekers. Ook niet om met succes mee te doen aan een bescheiden gokje, want niet alleen geven veel dag- en streek bladen koersprognoses, ook zijn daartoe op de draf- en renbanen krantjes te koop met motiveringen van de voor spellingen. En tenslotte lopen er altijd wel mensen rond, die best bereid zijn een nieuweling van tips te voorzien. Op de banen mag alleen via de tota lisator worden gegokt. Daarvan zijn het baan- en tot-personeel uitgesloten, als mede de eigenaren, trainers, jockeys, pikeurs en stalpersoneel. Dit om de koersen regelmatig te laten verlopen. Door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport wordt hierop scherp toezicht uitgeoefend. Pryzen DE paarden spoeden zich over de baan om de prijzen, die van enkele hon derden tot duizenden guldens kunnen variëren. In sommige grote interna tionale koersen, meestal in Duitsland, Frankrijk, Engeland of Amerika, kan dat pnjzenbedrag zelfs in de tiendui zenden of honderdduizenden oplopen. Uiteraard zijn er verschillen in kwa liteit tussen de paarden die in een koers aan de start komen. Dan krijgen de paarden die het grootste prijzenbedrag in hun koerscarrière hebben gewonnen een handicap van 20, 40, 60 of zelfs 80 meter. Als de afstand groot genoeg is overbruggen de echte goede paarden zo'n handicap toch meestal. Het bezoeken van koersen kan de eerste stap zijn om liefhebberij in de paardensport te krijgen. Het is onge twijfeld een fascinerend gebeuren. Elke koers weer. Niet alleen vanwege de spanning, die door het gokken gesti muleerd, maar zeker ook omdat het een mooi gezicht is de ranke, snelle" paar den te zien rennen en draven. Dan toont een paard zich op z'n mooist. Lezing over Frans Hals en tijd In de LTS-kantine hadden de! landsvrouwen van de afdeling woensdagavond de laatste bijee; van het seizoen. De avond wen zorgd door de heer G. Kooij met< zing over Frans Hals en zijn tiji ten. De heer Kooij noemde het een „praatje" en de dames mocht direkt vragen wat zij wilden, ontstond een nogal gemoedeliij menkomst die niettemin bijzond'e zaam was. Het Frans Halsmuss een der kleine, maar intiemste en ste musea van ons land. Het is gebouwd als oude mannenhuis, naissancestijl door Jacob van C en Lieven de Keij. Frans Hals, v in 1851 te Antwerpen, kwam al oy dige leeftijd naar Haarlem. Hij v jaar oud. Tot zijn laatste adem he geschilderd. Een opvallend stijh is er tussen zijn jeugdwerken e geen hij op latere leeftijd produ Als medewerker van dit Fran< museum kon de heer Kooij de op interessante details in het we deze grote schilder wijzen. Datf f de aan de hand van dia's die aa meer enkele schutterstukken ta dege Zeldzaam mooi zijn kleurencomp n de van deze werken, maar Hals was tijd toch niet zo populair. Teg eind van zijn leven moest hij zd ondersteuning genieten van de te Haarlem in de vorm van dn- wagens turf en 200, Vooral voor de dames die op 2 deelnemen aan de excursie naar lem en daar o.a. het Frans Halsa bezoeken was het een zeer avond. Voor deze excursie zijn overig, enkele plaatsen vrij. Opgave zo sSbaar mogelijk bij mevrouw Gerrits, I nis v telefoon 2169. s br No et H en» ins i zoi Di Den Bur lden beg •ril 1 de ats dez en 1 pgsti 1 on »ing WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur! maandagochtend 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den telefoon (02220) 2016. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24.00 uur maandag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (0222Q)! DIERENARTSEN Beide dierenartsen hebben dienst NOODSLACHTINGEN lame rbert ;en J. I H. Ror lom, 197' Ï2ÖÖ -e.a.l De descl D uu >op c chry tmes R.K. KERKDIENSTEN ifei weekend 18 en 19 april 1971 )rste' ip 18 Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog zondag 10.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uu ,ketj zondag 10.00 uur. Oosterend: zaterdag 19.30 uur; zondag 8.30 uur. Oudeschild: zaterdag 19.00 uur; zondag 10.30 uur. Den Hoorn: zondag 9.00 en 19.00 Voor noodslachtingen in de 18 april t/m 24 april 1970, 2182, b.g.g. telefoon 2406. [arna lam les ii op iets 1 (inde pr: 0 br, impl. A bla rsne! led (Tege pod. |2251, 1 uur De oekt Jie h( [lang pgen. bevo |5, te! Den Burg 10 uur ds. R. v.d. Bt' van Den He!(f*? 16.30 uur ds. Kruithof Oosterend 9.30 uur ds. Kruithof 15.00 uur ds. Kruithof PROTESTANTSE KERKDIENs Zondag 19 april 1970 HERVORMDE GEMEENT1 Den Burg 10 uur ds. Froentjes[ 19.30 uur ds. Kuitse, jeugddien De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer I Den Hoorn 10.00 uur ds. Visser I De Koog 19.30 uur ds. Waarden» De Waal 10 00 uur ds. Waardenbl Oosterend 9.45 uur ds. RozemonÉ Oudeschild 11.00 uur ds. Rozemof GEREFORMEERDE KERJ GEREFORMEERDE GEMEB Oosterend 10.00 en 16.00 uur Di in het Gebouw voor Chr. Be Horizontaal: 2. godsdienst; 7 pl. in Italië; 9. stoot; 10. stuk grond; 12. water in Zeeland; 13. gewicht; 14. deel v. e. huis; 16. grof; 17. schil; 18. soort; 19. te weten; 20. tandeloos zoogdier; 22. zwaardvis; 24. hoefdier; 25. voetbalver eniging; 28. vogel; 31. pl. in China; 34, familielid; 35. water in Friesland; 36 toepassing der theorie; 41. pl. in Ut recht; 45. soort onderwijs, 46. godin; 47. vogel; 48. voorzetsel, 49. namelijk; 50. luchtvaartonderneming, 52. reptiel; 54. roofdier; 56. toiletgerei; 57. ind. win kel; 58. borduursel; 60 gelegenheid; 61. pl. in Gelderland; 63. lichaam; 64. krachtig. Verticaal: 1. pl. in Brabant; 3. vogel; 4. soort onderwijs; 5. achterdocht; 6. broodbeleg, gelei; 7. stel; 8. indien; 10. flauw; 11. schilderstuk; 15. aanleg plaats; 17. groënte; 19. thee (Eng.); 21. meisjesnaam; 23. soort vlakte, 24. rond hout; 26. Fr. onbep. vnw.; 27. vertegen woordiger; 29. bij; 30. vernis; 32. bil- jartstok; 33. ontkenning; 37. zangstuk; 38. Fr. pers. vnw.; 39. vorm van ijlen; 40. werkstuk; 41. raam; 42. pret; 43. verlaagde toon; 44. vertaler; 47. lekker nij; 51. rivier in Nederland; 53. klein plantje; 55. voorzetsel; 57. tot nader or der; 59. zeepwater; 62. lidwoord. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4%> B.T.W. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Voor Uw verhuizingen van Koningsbruggen, Nieuweweg 13, Den Hel der, tel. (02235) 587. Wij verzorgen Uw declaratie. Alle verzek. en financ. J. Dekker, Kogerstr. 33, Den Burg, (02220) 2833 DOOPSGEZINDE GEMEEN Den Burg 10.00 uur dr. Alb. V*H van Bever Tor rage: itraa rP. Nu volop hand- en moesappelen. M. Huis man, „De Veen", tel. 2203 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Voor een verplaatsbare vuilniszak-houder. Gebr. Bruining, De Koog, tel. 482, Plevierstraat 23 Garage te huur Burg. Inl. (0 2 2251 Merkbenzine vo: prijs. Dros' S: Eierland C 42 'n ha ding' )op ren arge: oop achin ang vlee 1 Te koop 2 rotan gaskachel, wieg, stoel en hobbelp' 'u;7~ v.d. Vis, Weverstfi Wr 15, en :n Te koop Fiat 83 VW Variant 196i 850 coupé 1966, V Woj 1965. Garage Den Burg, tel. 2550 r P' kr£ ^Ipus Te koop 1 paarijxliui schoenen mt. 6. veld De Rooij.J top Te koop Fiat 1962, 100%. Tel 2732 is 1 H m< IN ter n Wie heeft 2| geleden mijn lie schooltas, inh. schoolboeken, ge Auke Terpstra, laan 52, Den Burgl fcylii I Pk), en [400x1 I De |24~ PP Hai

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2