AGENDA _Jg .ALLES DRAAIT OM MOEDER" Uw aandacht voor..J. SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ANDBOUW en VEETEELT SPORTPROGRAMMA Burgerlijke stand jbriek voor - Oii«i«-i> luis n kt Ik ïn :en De stikstofbemesting et staat nu wel vast, dat we een laat voorjaar hebben. Zelfs al zou de weersomstandigheden vanaf dit nent gunstig worden dat is het toch zeker, dat vóór mei praktisch geen kkoeien in de weide zullen komen, betekent voor diverse bedrijven pp ïilijkheden met de ruw voeder voor- FT Ling Het is een zeer duur einde van f stalperiode als de koeien in de laat- ■i weken gevoerd moeten worden met El i, dat meer dan ƒ200,per ton kost. [ét is dan ook veel waard om herha- g van zulke ongunstige feiten te rkomen. Een belangrijk wapen in de jd kan dan de stikstofbemesting zijn. is alles voor te zeggen om het te late in van dit groeiseizoen te corrigeren een extra-gift stikstof. Dit is voor- 3p z'n plaats voor de percelen, die :emd worden voor het winnen van [gras en hooi. In een vroeg seizoen SU er wel eens het bezwaar zijn, dat r een zware gift stikstof het gras r de hooiwinning op een te vroeg M stip klaar is om er al hooi van te een. Dit jaar hoeven we daarvoor bang te zijn. Er moet wel een won- gebeuren om eind mei een zware ie gras klaar te hebben om gemaaid /orden voor de hooiwinning. 'oor bedrijven met een zware veebe- ing moet dan ook aangestuurd wor- op giften van 120 - 130 kg zuivere stof per ha voor percelen, die be nd zijn voor het winnen van kuil- of hooi. -jIOQ' T Onkruidbestrijding in bieten »rd ft late voorjaar heeft bewerkt, dat zaaitijd van granen en bieten enke- veken later valt dan normaal. Dit ikt, dat de omstandigheden voor de nische bestrijding van onkruid in joeten wat minder gunstig worden. een goed resultaat van de on- idbestrijding met Pyramin is het ners beslist nodig, dat na het spui- van dit bestrijdingsmiddel flink wat valt. Die kans wordt minder j-mate we verder het voorjaar in ïen. de meeste gevallen wordt Pyramin >oten na het zaaien van de bieten. geen enkel bezwaar tegen om ju de grond klaar hebt liggen, de be lting met Pyramin enkele dagen net zaaien uit te voeren of te la- uitvoeren. De paar dagen, die u iee wint kunnen in het geval, dat lirekt na de bespuiting flink wat re- valt bepalend zijn voor het resul- van de chemische onkruidbestrij- Per 1 mei een bedrijfs economische boekhouding? Is u van plan bent om met ingang het nieuwe boekjaar" voor uw ïjf een bedrijfseconomische boek- ding te beginnen, dan is het nu de gste tijd om de voorbereidingen rvoor te treffen. en vrucht van een bednjfseconomi- boekhouding kan zijn, dat bepaal- outen in de bedrijfsvoering naar vo- comen. En denkt nu echt niet, dat fouten op uw bedrijf er niet zijn. versfchil tussen een goede" boer minder „goede" boer is niet, dat eerste nooit fouten maakt. Toch is vel verschil. Een „goede" boer is nl. ?id van z'n fouten te leren en te beren die in de toekomst te voorko- Dat „aanpassingsvermogen" mist Iveel gevallen de wat we noemen nder goede" boer. 'm de fouten op te sporen kan een rijfseconomische boekhouding zeer zijn. Gebruik plastic veel gevallen wordt met plastic, eenmaal gebruikt is voor het af- ken van kuilgras, bieten en aard- elen „niets" meer gedaan. Je vindt I op allerlei plaatsen rondom de boerderij of in sloten in de omgeving van de gebouwen. Hoewel we niet kunnen zeggen, dat aankoop van plastic in het algemeen 'n dure' zaak is, is het toch te duur om het te versloeren. In het afgelopen sei zoen hebben we meermalen opgemerkt, dat de1 onderste laag van een voordroog- kuil waardeloos of minder waard was door het aantrekken van vocht. Dit kah voor een goed deel of helemaal worden voorkomen door op de grond een laag of bij dun plastic enkele lagen plastic te leggen. Hiervoor kan het gebruikte plastic heel goed dienen. Bij een goed gebruik kan tevens ook het afsluiten van de lucht nog bevorderd worden door een onderlaag van plastic. In het afgelopen seizoen is weer heel duidelijk gebleken, dat lucht een grote vijand is van voordroogkuilgras. In één geval bleek door onvoldoende afslui ting van de lucht het kuilgras geheel verkoold te zijn. Alsmede door het ge bruik van oud plastic dit kan worden voorkomen, dan is het zeker de moeite waard om dit oude plastic niet zonder meer af te schrijven. „Holle" stand van wintertarwe Je ziet op het moment weer diverse percelen wintertarwe, waarbij, regels met een normale stand worden afge wisseld met regels, waar praktisch geen planten staan. De regels met dunne stand liggen op de plaatsen, waar bij het zaaien van de wintertarwe de zgn. kooiwielen hebben gelopen. Het zaad is op deze plaatsen ondiep gezaaid en na het zaaien hebben vogels van deze om standigheid geprofiteerd. Dit verschijnsel komt ieder jaar voor. Dit was voor ons reden om vorig jaar het advies te geven bij het zaaien geen tractor met kooiwielen te gebruiken. Weliswaar krijgt men dan een diep spoor van de normale tractorbanden, maar we waren van mening, dat dit minder schade zou doen dan het min der ondiepe, maar brede spoor van de kooiwielen. Deze week waren we op een bedrijf, waar dit advies was opgevolgd. De be treffende boer was over het resultaat erg tevreden. Op zijn perceel kwamen de' bekende dunne regels niet voor. Hoewel de tijd, dat er weer winter tarwe gezaaid wordt nog vrij ver weg is meenden we deze ervaring toch door te moeten geven. Mogelijk volgt er als de tijd voor het wintertarwe zaaien er weer is nog eens een kort bericht. Geen „bindend" advies Uit he't feit, dat we ons best doen de Rubriek voor Landbouw en Veeteelt in leven te houden mag u de conclusie trekken, dat we van mening zijn, dat bepaalde mensen er iets aan kunnen hebben. We verbeelden ons echter niet, dat er bepaalde Texelse boeren zijn, die volledig op het kompas van deze rubriek varen. Zo nu en dan krijg je van kritische lezers te horen, dat er op ons eiland boeren zijn, die zonder mankeren de adviezen van de landbouwvoorlichting en speciaal die van deze rubriek opvol gen. We menen, dat dit een veel te grote eer is voor de redakteur van deze ru briek. Met name zijn we van mening, dat in ieder geval de boeren, die we als „goede boeren" plegen aan te dui den in de eerste plaatsen varen op het kompas van eigen ervaring en vakman schap. Als de inhoud van deze rubriek zo nu en dan voor hen een geheugen steuntje of een ondersteuning van eigen mening mag zijn, dan vinden we ons werk voor deze rubriek al „goed be taald". TUINBOUWCURSUS DEN BURG Voor de Algemene Tuinbouwcursus met praktij kvak bloembollenteelt slaag den de volgende telers: G. Boerhorst; J. M. Buysman; W. Grabowski; P. Eel- man; S. J. Keijzer, J. Schuijl; P. W. Schuijl; C. A. Snoey; J. G. Timmer man; P. A. v. d. Vis; J. A. Witte; A. M. Witte; P. Zijm. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 19 april op om 5.36 uur cn gaat onder om 19.43 uur; 22 april op om 5.30 uur cn onder om 19.49 uur. Maan- 21 april V.M.; 28 apirl L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 17 apr. 5.07 en 17.34; 18 apr. 6.16 en 18.37; 19 apr. 7.10 en 19.25; 20 apr. 7.53 en 20.08; 21 apr 8.29 en 20.46; 22 apr. 9.02 en 21.21; 23 apr 9.33 en 21.55; 24 apr 10.06 en 22.32; 25 apr. 10.39 cn 23.04. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. van 8 tot en met 14 april 1970 Geboren: Richard Petrus Cornelis, zv. Dirk Maas en Margaretha M. van Heer- waarden. Ondertrouwd; Jan van der Ploeg en Catharina M. Kuijper; Henri M. J. Wil- lemse en Petronella Maas; Hermanus J. Groeneveld en Maria A. I. Visser. Overleden: Yen M. Ling, oud 45 jaar, wonende te Den Helder; Maria J. Maas- sen, wv. van Sambeek, oud 84 jaar, wonende te Den Burg. Vrijdag 17 april Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief. Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen met discotheek. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" 20.00 uur, WV alg. ledenvergadering. Den Burg, Burgemeester De Koning-hal 14.00 - 17.00 uur, tentoonstelling be roepsonderwijs. Oosterend, zolder o.l. school, 20.00 uur, uitvoering S.O.O.S. met „De ooievaar vergist zich", voor bejaarden en andere belangstellenden. Zaterdag 18 april Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen met Plastic people. Zondag 19 april Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur dan sen met Plastic people. Maandag 20 april Eierland, hotel ,,'t Eijerlandt", 20.00 uur Plattelandsvrouwen Eierland-De Cocks- dorp met boekbespreking door mevr. Backer-Breed uit Schagen. Donderdag 23 april Den Burg, hotel „De Graaf", 20.00 uur, postzegelruilbe'urs. Zaterdag 25 april Den Burg, City-theater, 20.00 uur, pre mière film Russenopstand op Texel. Den Burg, Burgemeester De Koning-hal 9.30 - 12.00 uur, bijeenkomst Rotary. Den Hoorn, „De Waldhoorn", 19.00 uur, solistenconcours. Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur, Revuegroep Schoonoordsingel - Witte Kruislaan - Kogerstraat. Voor bejaar den en andere belangstellenden. Ieder gratis toegang. 48. „Hahaha, die is goed", lachte Kre- lis. „Ik hoop maar, dat je de potteme- neer bie je he'bt, prefester. Het is jam mer veur je, maar dat spek gaat je ge leerde neus voorbij. En ik krijg een rieksdaalder". „Eerlijk is eerlijk, Krelis", zuchtte professor Nosco. „Je zult je riks hebben. Hier is-ie". De smid onder het bed werd er krie gel van. „Moet je hem daar nou zien staan met zijn mooie diamanten das speld", mopperde hij onhoorbaar. „Hij kletst maar wat en het resultaat van alles is, dat de politie achter me aanzit! En dan hebben ze nog de brutaliteit ook om in mijn bundeltje te gaan kij ken!!" „Wat moet ik nou met dat beetje rommel beginnen?" vroeg de waard. „Er zit eigenlijk niks van waarde in. Geen geld, geen papieren, geen pas poort, kortom niks, waaruit we de ware identiteit van die zogenaamde smidje Verholen kunnen afleiden". „Ik zou het maar rustig hier laten liggen", raadde professor Nosco aan. „Verholen zit immers in he't gevang? Welnu, het zal niet lang duren of de politie komt inlichtingen vragen. Ze zullen dan meteen zijn eigendommetjes in beslag nemen. Zo gaat het altijd". „Dan motten we nou maar weer naar beneden gaan", zei de herbergier. „Kom mensen. We hebben hier verder niks te zoeken". Nauwelijks was het drietal weer ver dwenen of smidje Verholen kroop on der het bed vandaan. „Zo zo", grijnsde hij. „Smidje Verholen zit dus in de ge vangenis, hè? Wat jammer, dat jullie braaf man, die niet in de gevangenis thuis hoort. En omdat-ie zo braaf is, gaat-ie nou eerlijk zijn schuld aan de herbergier betalen". Hij haalde een notitieboekje uit zijn zak en begon op een schoon blaadje enkele woorden neer te schrijven. Hij schreef: .ik neem aan, dat tien gul den voor een enkele nacht en wat eten wel genoeg is. Smidje Verholen is ge wend zijn schulden te betalen. Tot ziens! Dat briefje, benevens een biljet van tien gulden legde hij duidelijk zicht baar op tafel neer en vervolgens ver dween hij weer, onhoorbaar langs de zolder, dakgoot en regenpijp. In een wipje had hij de vaste bodem weer be reikt en even later stond hij op de weg bij een bushalte. Hij bofte, want in de je zo vergissen! Smidje Verholen is een verte komt er de laatste bus juist aan. ZATERDAG 18 APRIL 1970 Junioren Oosterend-Flevo, 15.15 uur Adspiranten De Koog a-Oosterend a, 15.00 uur Tex. Boys a-ZDH a, 15.00 uur Cocksdorp a-Oosterend b, 15.00 uur Pupillen Afdeling A Texel c-De Koog a, 15.00 uur ZDH a-Texel a, 15.00 uur Texel b-Oosterend a, 14.15 uur Afdeling B ZDH b^De Koog b, 14.15 uur Oosterend c-Tex. Boys c, 14.15 uur ZONDAG 19 APRIL 1970 4de klasse A KNVB Texel-Hollandia T., 14.30 uur Afdeling Noordholland GSV-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Apollo '68-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) WBSV-De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) WSW-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Helder 4-Texel 2, 10.00 uur HRC 5-Texel 3, 10.00 uur Tex. Boys 2-Wiron 2, 14.30 uur Oosterend 2-Callantsoog 3, 14.30 u. ZDH 2-Watervogels 5, 14.30 uur Texel 4-Schagen 5, 10.15 uur Vesdo 5-Oosterend 3, 14.30 uur Junioren W.Waard-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Samen reizen ZDH, De Koog en Oosterend. Cocksdorp, Cocksdorp jun. en O'end 3. (vertrek boot 13.00 uur) MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 speelt haar op één na laatste thuiswedstrijd tegen Hollandia T. Een oude tegenstander, die evenals wij, geen belang meer bij de punten heeft. We verwachten een leuk partijtje met goed spel. Texel 2 speelt z'n laatste wedstrijd tegen Helder 4 uit. Ook hier is de strijd gestreden. Een gelijk spel lijkt ons een haalbaar resultaat. Texel 3 gaat ook al 's morgens vroeg naar HRC 5, de kampioen. Doe een po ging dit elftal de eerste nederlaag toe te brengen. Een mooi besluit zou dat zijn. Het vierde tenslotte speelt thuis te gen Schagen 5, dat in Schagen veel sterker was. F.S. Tex. Boys Tex. Boys 2 heeft drie weken de tijd gehad om zich te prepareren op de laat ste competitiewedstrijd. Het zal zondag middag dus wel wat worden; tegen Wi- ron 2, aanvang half drie. Terreindienst; W. Beerling en R. Beers. De adspiranten a kunnen twee maal hun hart ophalen. Zaterdag 3 uur thuis tegen concurrent ZDH a en zondag half twee in Cocksdorp tegen SVC a. Ook bij de pupillen slechts een wed strijd Oosterend c tegen Tex. Boys c, aanvang 14.15 uur. Volgende week speelt het eerste uit tegen Jisp en gaan de adspiranten b de competitie besluiten met de wedstrijd tegen Petten. Deze week geen zaaltraining opvrij- dagavond. De leden van Tex. Boys worden ver zocht de contributie over het vereni gingsjaar te voldoen voor eind april. Het verenigingsjaar loopt van 1 juli 1969 tot en met 30 juni 1970. Na eind april zullen kwitanties worden aange boden. De pupillen kunnen dit doen bij J. Driehuis, Wagemakerstraat 32; de adspiranten bij W. v. d. Gracht, Bea- trixlaan 38, de junioren bij P. A. Ze- gers, Wilhelminalaan 78; de senioren bij C. M. Smit, Schoonoordsingel 33. Verder bestaat de mogelijkheid om de contributie over te maken op de re kening bij de Coöp. Raiffeisenbank, rek. no. 3625.07.392, t.n.v. de penning meester. MIHIIIII!lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll>j||||||[|||||||||||[miWIIIIIIIIIIIIN FEUILLETON door TOM LODEWIJK „Tussen twee haakjes", zei Bert, gaan niet naar uw huis maar naar huis". loe zit dat?" vroeg Anneke, fel", legde hij uit, „oom en tante al vertrokken. Ik woon nu hele- '1 alleen, in dat grote huis, en voor- s nachts vind ik dat eng. Ik ben i m 't donker". la, daar ziet u wel naar uit", plaag- Anneke, wie het vooruitzicht van tel wel toelachte. Nu woont mijn moeder zo lang bij ging hij voort „en uw moeder is maar alleen in zo'n groot huis, en twee houden mekaar nu gezel- ip". wat gezellig!" |a, het vlot nogal. En er zal niet I anders opzitten dus, dan dat u eerst ar meegaat naar het doktershuis, <t daar zit uw moeder al voor de te kijken", frt voor de ramen te kijken? Ligt ze op bed?" zal er voor deze gelegenheid wel ekomen zijn" grinnikte Bert. °en de auto voor het doktershuis stond, ging de deur open en zag eke tot haar verbazing haar moe- °P de stoep staan, een beetje bleek- ?°g. maar toch onherkenbaar, ver- ïiten bij de vrouw die als patiënte donkere kamer heel de dag op Anneke kon in haar haast het llilllllllilllllllllllllllllllllllll portier niet gauw genoeg open krijgen. Bert moest vóór haar langs reiken om haar te' helpen. Toen snelde ze de voor tuin in, de stoep op. ,/Dag lieve kind! O, wat ben ik blij dat je er weer bent". „Gaat u gauw naar binnen". „Ja-ja, kom maar". In de huiskamer rees een grijze da me op. „Dit is mevrouw Hazelaar, de moeder van onze dokter. En dit is nu mijn dochter Anneke1". Els Hazelaar nam Anneke scherp op. Ze had van dit meisje totnogtoe alleen maar goeds gehoord en zich afgevraagd of de werkelijkheid niet zou tegenval len. Nu, voor zover ze daarover op he't eerste gezicht kon oordelen viel het niet tegen. „Dag lieve kind", zei ze hartelijk, „blij dat je weer gezond en wel terug bent". „O, en wat gezellig is het hier", zei Anneke en keek rond naar de vele bloemen die de kamer sierden. „Heel veel mensen wisten dat je thuiskwam vandaag", lachte haar moe der. „Ziezo", zei mevrouw Hazelaar, „en nu gaan we eerst eens met zijn allen gezellig koffiedrinken". Bert kwam ook binnen want hij bleek alle tijd te heb ben voor moeders bakkie", zoals hij prijzend zei. Anneke zat haar moeder te bekijken. Ze zag er bepaald nog niet stralend ge zond uit. Toch bemerkte ze duidelijk een ver betering, al scheen Tine Treeberg wat bevreesd, dat iemand zou vergeten dat ze tenslotte patiënte was! Anneke hoorde tot haar verbazing van het plan, dat haar moeder en me vrouw Hazelaar samen een Rijnreis zouden gaan maken. Ze knikte ver heugd. Dat zou moeder bepaald goed doen, en die mevrouw Hazelaar was een gezellig type', zou goed gezelschap zijn. Ze zuchtte. „Wat valt er nu nog te zuchten?" vroeg Bert. „Ik zucht van dankbaarheid", zei ze. „Alles is zo heel anders gelopen, zo veel beter gelopen dan ik dacht. Ik val van de ene verrassing in de andere". „En over een dag of wat gaan we naar Zwitserland", zei Bert, „dat wil zeggen: ik wou dat ik méékon". „Ja, daar zie ik nog wel een beetje tegenop", zei Anneke benauwd. „Niks tegenop te zien. We gaan eerst lekker met mijn wagentje naar Schip hol, dokter Holst van Breeveld neemt die dag voor me waar. Dan gaat u heerlijk met de Caravelle naar Zurich, dat is twee uurtjes lekken zitten boven de wolken, heerlijk theedrinken en in Zurich wacht oom Karei. Die heeft het verdere transport in handen, laat het maar aan hem over. Die weet waar Abram de mosterd haalt". „En de volgende dag", vulde me vrouw Hazelaar aan „heeft die arme Bert het weer druk, want dan moet hij zijn en jouw moeder naar Arnhem brengen". „Daar gaan we op de „Edelweiss" en dan zingen we samen de Wacht am Rhein, wat jou, Tine?" „Ik ben aan zingen nog niet toe", zuchtte Tine, „ik moet eerst nog zien dat het allemaal goed gaat. Ik kan vóór die tijd nog wel ziek worden". „Dan geef ik u een spuitje en bren gen we u in verdoofde toestand aan boord", schetste Bert. „Nee maar, waarom zou u ziek worden? Van de ze nuwen?" „Ach dokter, u zult zien, overmor gen ben ik helemaal van de kaart". „Onzin", besliste Bert, „niemand gaat van de kaart". Het waren voor Anneke gespannen dagen, maar mevrouw Hazelaar lette er op dat ze zich niet te druk maakte, zorgde er voor dat ze 's middags ging rusten en op tijd naar bed. Ze behoef de niets anders te doen dan zich te laten verwennen en ze kreeg tranen in de ogen, toen de laatste middag vóór haar vertrek haar moeder haar op bed thee kwam brengen. „Moes, dat is nou de omgekeerde we reld". „Ja kind", zuchtte mevrouw Treeberg „en toch ben ik zo blij, dat ik het nu es voor jou kan doen. Lieve An, je hebt toch wel altijd erg hard voor me moe ten sjouwen". „Ach, praat u er niet over", weerde ze af. „En ik heb het allemaal zo vanzelf sprekend gevonden. Pas toen je ziek werd", ze wendde even haar gezicht af, „toen ik die vreselijke angst had dat ik jou misschien zou moeten missen". „Nou malle, huil nou niet, je steekt mij nog aan". „Ja, maar nu huil ik niet van ver driet". „Ik ben zo blij"; bekende Anneke, „ik zou niet rustig heengaan als ik niet wist, dat er voor u werd gezorgd". „Ga jij heus maar kind. Je hebt het verdiend". De volgende dag namen moeder en dochter afscheid, alsof ze elkaar voor het leven niet zouden weerzien. ,,'t Valt ook niet mee", vond Bert, „Anneke gaat naar dat levensgevaarlij ke Zwitserland en u naar de Rijn, waar de beren om iedere hoek loeren". „Spot er maar mee", verdedigde An neke zichzelf en haar moeder. „We zijn nog nooit zo lang van elkaar wegge weest". „En jullie bént nog niet eens weg", lachte hij. To 'enreed het rode autootje weg, ra kelings scherend langs een boom. Me vrouw Hazelaar keek het stel hoofd schuddend na. ,/Die auto is mijn dood nog es", voor spelde ze tragisch. „Jouw dood?" /Dacht je de zijne? Onkruid ver gaat niet. Maar ik sta angst op angst uit om dat ding". ,/Hij zal het wel rooien", zei Tine Treeberg, die nu helemaal onbegrensd vertrouwen had gekregen in de jonge dokter Hazelaar. Anneke en Bert waren al gauw op de grote weg en het autootje reed, of het vanzelf de weg wel vond. „Nu wou ik es wat vragen", zei Bert, „u bent nu mijn patiënt niet meer, ge lukkig, moet u nu nog alsmaar dokter tegen mij zeggen en ik juffrouw Tree berg? We schelen vier jaar!" „Ik heb altijd erg tegen dokters op gezien", plaagde Anneke. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7