Cjrom 'ZwartsJ'exels in het hart-, Verbod op gemengd uimperen opgeheven AGENDA Ott's Family DISCOTHEEK VAT 69 Dwarsgebakken lekker! VAT 69 et 8 tegen 7 stemmen: En wanneer dus dagelijks vers DANSEN Bar-Dancing „De Toekomst" - m&mim Kleine zaken in rondvraag raadsvergadering Nieuw telefoonnummer (02220) 3341 VVV-leden vragen om nieuwe vergadering Vogelwandellocht Jonge ondernemers doen beroep op WV-leden Waarom VAN DER MEER WINKELCENTRUM DE KOOG 83e JAAKüAi\b i\0. Ö10X G 24 APRIL 1970 zog ,>c N.V. v/li Lange veld De Rooij U5 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 [arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den 1.(02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso Advert. 19 ct. per mm. excl. 4% BTW let acht tegen zeven stemmen heeft gemeenteraad dinsdagmiddag het bod op het ongehuwd gemengd kam en voor Texel doen vervallen. Na vrij felle discussie, die behalve statistische gegevens omtrent [uelc gewoonten en uitwassen voor grcot deel beheerst werd door prin- S| kwam men met deze minieme rdcrheid tot genoemd besluit. Bin- de partijen was men eenstemmig. &r verklaarden zich de fracties van PvdA, VVD en Texcls Belang, tegen ren AR, CHU en KVP. 'evens is het nu toegestaan om ten- caravans en kampeerwagens tenthuisjes, waarvoor nog een irt voorstel komt buiten de perio- 15 maart - 1 oktober op of buiten kampeerplaats in de' open lucht te iben. loewel burgemeester en wethouders, het vervallen van het landelijk ver- op gemengd kamperen, uitvoerig ir het probleem van gedachten heb- gewisseld, waren zij er niet in ge- igd een eensluidend voorstel tot wij- mg van de Kampeerverordening in M dienen. De meerderheid t.w. de bur- neester en wethouder Joustra, was g mening dat een terzake strekkende laling niet noodzakelijk was, terwijl minderheid, wethouder Daalder, ad dal door de gemeente wèl rege- d diende te worden opgetreden. Wet- uder Daalder nam wijzigingen in het ■irtittragspatroon en de moraal waar, iarbij een veel grotere vrijheid te ïstateren valt op het gebied van mbare orde en zedelijkheid. Hij acht- dit van een ongunstige invloed op menselijke samenleving. Hij meende bij het vervallen van de verbodsbe paling het gevaar ontstaat dat de on- lelijkheid zal toenemen. Bovendien ;ekende het volgens de heer Daalder ontkenning van de opvatting van groot deel van het Nederlandse k omtrent de waarden van huwelijk gezin. Hij meende dat de overheid, draagster van het gezag, ten aan- in van dit punt een begeleidende en schermende taak heeft. Overigens rd de verantwoordelijkheid van de ders in deze ook volledig door de er Daalder onderschreven. Gezien de Izaak van de kampeerexploitatie- gunning voor de kampeerexploitan- dacht de heer Daalder wel te mogen illen dat de meerderheid ervan uit at dat kamperen een zaak is van enbare orde, door de overheid te re ien Hij vond het inconsequent het mengd kamperen hier niet toe te re nen. Burgemeester Sprenger en wet- uder Joustra benaderden de zaak nuit een andere hoek. Zij gingen er- n uit dat het al dan niet gemengd m Op Texel gebakken Zaterdag 8 uur m.m.v. kamperen een zaak van privé-verant- woordelijkheid is, waartegen niet be hoeft te worden opgetreden zolang de openbare orde* niet verstoord wordt.. Een groot deel van de verantwoorde lijkheid ligt ook bij de kampeerexploi- tant, die zelf zal moeten uitmaken wat hij op zijn terrein toestaat en wat niet. In de praktijk zal dit tot gevolg hebben, dat er terreinen zijn met veel en met weinig beperkingen. De meerderheid van het college wilde de nadruk leg gen op de opvoedende taak en de voor lichting door de ouders. Dit zou volgens haar zwaarder wegen dan strafsancties op een verbod tot gemeenschappelijk verblijf van jongens en meisjes in één kampeergelegenheid gedurende de nachtelijke uren. Overigens werd erop gewezen dat wat gedurende de nachte lijke uren verboden zou kunnen wor den, altijd nog op andere tijden plaats kan vinden. Burgemeester en wethou der Joustra hadden nog overwogen een leeftijdsgrens tot de meerderjarige leef tijd in te stellen, wanneer dit tot een eensluidend voorstel zou hebben geleid. Aangezien de heer Daalder echter een principieel standpunt innam achten zij het noodzakelijk het principe van de eigen verantwoordelijkheid primair te stellen. Tot slot noemde de meerder heid het inkonsekwent om voor kam peerplaatsen wel regels te stellen, ter wijl dit voor hotels, pensions en ge meubileerde woningen niet het geval is. Discussie Mejuffrouw Luysterburg kan zich noch met het standpunt van de meer derheid, noch met dat van de minder heid verenigen. Zij vindt dat de ver antwoording bij de volwassene moet liggen. Waarbij zij onder volwassene ieder verstaat van 21 jaar en ouder. Re denerend vanuit dit standpunt kan mej. Luysterburg gemengd kamperen van personen van 21 jaar en ouder toestaan, maar onder die leeftijd wil zij een ver bod. Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) vindt zowel mejuffrouw Luysterburg als de heer Daalder inkonsekwent. Zij vindt dat volwassenheid niet bepaald wordt door de leeftijd. Zij is het eens met het standpunt van de meerderheid, maar zou een leeftijdsgrens betreuren. Haar fractiegenoot, de heer J. J. West dorp deelt de mening dat de verant woording in deze een privé-aangelegen- heid is. Een controle op de leeftijd acht hij praktisch onuitvoerbaar. De heer Smit (KVP) stelt dat men met die moei lijkheid niet te maken zal. krijgen wan neer men de methode volgt: wie doet als zijnde getrouwd, gaat naar de echt- peren-afdeling. Hij is het eens met mej. Luysterburg, dat de leeftijdsgrens van 21 jaar gesteld moet worden. Mevrouw Koning wijst er nogmaals op, dat wat 's nachts verboden wordt, ook overdag plaats kan vinden. De heer F Standaart (Texels Belang) is het met haar eens, terwijl de heer C. Koorn (OHU) zich bij zijn fractiege note aansluit. Burgemeester Sprenger tracht de raad ervan te overtuigen, dat degenen die voor het vervallen van het verbod zijn, niet de eventuele gevaren daarvan onderschatten. Hij stelt twee vragen: „Is gemengd kamperen altijd onzede lijk en gemengd logeren niet?", en „Is gemengd kamperen altijd gevaarlijk en kamperen met hetzelfde geslacht altijd ongevaarlijk?" Hij wijst erop, dat niet het 's nachts in één ruimte zijn van verschillend geslacht, maar wat men er eventueel doet onzedelijk kan zijn en in feite is hierover in geen van de bepalingen gerept. Bovendien moet niet vergeten worden, dat kampeermiddelen tenten, caravans weliswaar één geheel zijn, maar uit meer ruimten kunnen bestaan. Zou men dit dan ook moeten verbieden? Ter geruststelling wijst de voorzitter er nog op dat B. en W. altijd bevoegd blijven in te grijpen op terreinen waar naar hun oordeel ontoelaatbare dingen gebeuren. Van de vrije hand geven is dus geen sprake. De stelling van wethouder Daalder dat vrij kamperen opvattingen omtrent waarden van huwelijk en gezin zou ont kennen, valt niet in goede aarde bij wethouder Joustra. De heer Daalder protesteert tegen het gezegde van mevrouw Koning dat het verbieden van gemengd kamperen van minderjarigen gelijk staat met „het uit handen nemen van de verantwoorde lijkheid der ouders", een opmerking die mevrouw Koning ontkent te hebben gezegd, maar daar de heer Daalder niet van kan overtuigen. Zij beginnen sa men een debat over sex en onzedelijk heid, maar hun meningen blijven ver schillen. Mevrouw Koning duidt op enige Scandinavische landen, waar por nografie vrijgegeven is, met tot gevolg minder excessen op sexueel gebied. De heer Daalder beschouwt het gezin als „de cel van de maatschappij"; het ge zin, de huwelijkse staat, zal dus in ere gehouden moeten worden, want een verwording van het gezin impliceert aldus een verhouding van de maat schappij. De heer Westdorp is van mening dat niet zozeer de sex zelf als wel de pu bliciteit die het onderwerp krijgt oor zaak is van veel moeilijkheden. Hij stelt dat sexuele excessen niet veel meer voorkomen dan vroeger, maar dat deze wel meer naar buiten treden.. De heer Daalder is het volkomen met hem on eens. Nadat burgemeester Sprenger in een van de bepalingen een iets exactere de finitie aangebracht heeft, besluit men tot stemming over te gaan, met ge noemd resultaat. De rondvraag van de afgelopen raads vergadering bracht niet veel nieuws. Voornamelijk werd de aandacht geves tigd op zaken, die al eens eerder aan de orde waren gesteld. Mejuffrouw Luy sterburg herinnerde nog eens aan de beloofde avond-vergaderingen. Ze zei dat nu al twee belangrijke vergaderin gen in de nieuwe raadszaal gehouden waren, maar over een avondvergade ring had ze nog niets gehoord. Het was de voorzitter mderdaad door het hoofd gegaan, maar hij beloofde er bij de vol gende raadsvergadering over te praten. De heer Westdorp wees op de slechte toestand van de Postweg. Burgemees ter Sprenger antwoordde dit hier voor lopig nog niets aan te doen zal zijn. Men wacht op plannen voor algehele restauratie. Hij moest ook ontkennend antwoorden op de vraag van de heer Smit (KVP) over de mogelijkheden voor bermverharding bij het vliegveld zodat de auto's er geparkeerd kunnen worden bij luchtvaartevenementen. De heer L. J. Zijm kon het beleid betreffende de volkstuintjes niet waarderen. Hij vroeg of er door de gemeente niet een stuk grond aangewezen kan worden, dat per manent beschikbaar zal zijn voor het houden van volkstuintjes. De heer J. Barendregt (Texels Be lang) pleitte voor meer uitvoegstroken aan de Pontweg. Burgemeester Spren ger vreesde dat dat een kostbare zaak zou worden. De heer A. Dros (PvdA) was ongerust over de lege woningen op Texel, die een jaar of langer te koop staan aangebo den. Hij vond het een onduldbare toe stand. De heren Westdorp en Standaart on derstreepten het belang van tegengaan van industrie op Balgzand bij Den Hel der. Vrijdag 24 april Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, fees telijke bijeenkomst deelnemers Tevoko eilandcompetitie. Zaterdag 25 april Den Burg, City-theater, 20.00 uur, pre mière film Russenopstand op Texel. Den Burg, Burgemeester De Koning-hal 9.30 - 12.00 uur, bijeenkomst Rotary. Den Hoorn, „De Waldhoorn", 19.00 uur, solistenconcours. Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur, Revuegroep Schoonoordsingel - Witte Kruislaan - Kogerstraat. Voor bejaar den en andere belangstellenden. Ieder gratis toegang. Maandag 27 april Den Burg, Warmoesstraat 38, 20.00 uur, Vormingscentrum discussieavond „vrij heid-onvrijheid" door W. A. van Essen. De Koog, „Het Witte Huis", 20.00 uur, Stichting bejaardenzorg Texel, verga dering bejaardenwoningen. Dinsdag 28 april Den Burg, „Casino", 20.00 uur teach-in, discussieavond over het thema „vrij heid-onvrijheid", gratis toegang voor iedere belangstellende Texelaar. Donderdag 30 april Koninginnedag. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN OP KONINGINNEDAG OUDESCHILD De gymnastiekver eniging Oudeschild houdt op 30 april de jaarlijkse kampioenswedstrijden. Verwacht wordt dat alle leden, met uit zondering van de kleuters, zullen mee doen. Publiek is van harte welkom. De wedstrijden beginnen om twee uur des middags. Na wegstemmen C. J. v. d. Kooi 25 leden van de WV Texel hebben het hoofdbestuur verzocht een nieuwe algemene ledenvergadering te beleggen om de situatie te bespreken die is ont staan door het niet herkiezen van de heer C. J. v. d. Kooi als lid van het hoofdbestuur. Volgens de statuten moet aan een dergelijk verzoek gevolg wor den gegeven. Binnen één maand zal een nieuwe ledenvergadering worden be legd. De plaats van de heer v. d. Kooi in het hoofdbestuur zal in ieder geval niet worden ingenomcn door de heer S. Kooij. Deze tegencandidaat werd vrijdag weliswaar met een meerderheid van één stem gekozen, maar heeft in middels schriftelijk laten weten zijn be noeming niet te zullen aanvaarden. De 25 leden die om een nieuwe ver gadering hebben gevraagd zijn van me ning dat de gang van zaken tijdens dc afgelopen vergadering zeer ongelukkig is geweest. Zij vinden dat de heer C. J. v.d. Kooi het als VVV bestuurder uil- stekend heeft gedaan en veronderstel len dat degenen die daar anders ovei denken een uiterst kleine minderheid vormen. Van enige serieuze oppositie is nooit iets gebleken. Als toch sprake van bezwaar zou zijn tegen het beleid van de heer v. d. Kooi of van 't hoofd bestuur in het algemeen, dan zou dat tijdens een hopelijk goed bezochte nieu we vergadering moeten blijken. Onze kerheid daarover veroorzaakt een on prettige sfeer en is niet in het belang van de WV en de ontwikkeling van het toerisme op Texel. Op Hemelvaartsdag 7 mei organiseert de Wandelsportvereniging weer haar traditionele vogelwandeltocht. Er wordt gestart vanuit de kantine van de LTS tussen 12.00 en 14.00 uur. Er wordt gewandeld over afstanden van 10 en 20 km. Voorinschrijving kan gebeuren zater dagmiddag 25 april a.s. van 14.00 - 16.00 uur in hotel „De Zwaan". De kosten be dragen voor kinderen tot en met 15 iaar 1,35, ouderen ƒ1,90. Bij inschrijving aan de start betaalt men ƒ0,50 extra. Leden van de wandelsportvereniging krijgen ƒ0,50 korting, tot en met 15 jaar 0,25. Routebeschrijving volgt nog. Vorming van strand fonds De Jonge Ondernemers Organisatie Texel heeft zich in een brief gericht tot de leden van de WV Texel met het verzoek een bijdrage te willen storten voor een strandfonds. De vorming van een strandfonds is noodzakelijk geble ken om dit jaar te kunnen beginnen met het regelmatig machinaal reinigen van het strand. Zoals bekend is de ge meente niet in staat dc volledige kosten van de reiniging voor eigen rekening te nemen. Het idee om de VVV-leden om een bijdrage te vragen wordt gesteund door het hoofdbestuur van de VW die bij monde van de voorzitter in de laatstge houden vergadering alle steun beloofde. De WV heeft inmdidels een bijdrage van 1000,toegezegd. Mét de Jonge Ondernemers is het VW-bestuur van mening dat het strand de belangrijkste toeristische attractie van Texel is. Een schoon strand is derhave een recht streeks belang voor iedere ondernemer die bij het toerisme is gebaat. In het verleden zijn veel klachten over het vuile strand binnengekomen bij VVV en gemeentebestuur en over het uit blijven van maatregelen om aan de toe nemende vervuiling een eind te maken. Met strandreiniging dient in ieder ge val dit seizoen te worden begonnen. Tien gulden Ieder VW-lid wordt gevraagd het strandfonds te willen steunen met een vrijwillige bijdrage van ƒ10,Dit be drag kan worden toegezegd door het inzenden van een in te vullen strook. Mochten anderen dan VW-leden zich geroepen voelen dit fonds te steunen, dan kunnen zij zich wenden tot: Het Strandfonds Texel, Antwoordnummer 96, Den Burg. Over het verloop van deze inzame- hngsaktie en de andere maatregelen die worden genomen om de „schoon strand aktie" te realiseren, wordt men via deze krant regelmatig op de hoogte gehouden. Handel- en Exploitatiemij. N.V. Den Burg - De Koog - Schoorl L.S., Wij hebben U niet altijd kunnen bedienen zoals wij dat gaarne gewenst hadden: onze ruimte was te klein en daardoor vaak te vol, ons assortiment was voor U te beperkt. Nu is dat anders en beter: tweemaal zoveel ruimte, tweemaal zo grote verscheidenheid in artikelen, tweemaal zo snel afrekenen als U haast heeft. Bent U niet gehaast, dan kunt U op Uw gemak alles bekijken, zodat U dan meteen weet waar voor U zo al bij ons terecht kunt. En altijd en zonder voorbehoud: niet goed, geld terug; geen retour- bonnen en dus ook geen koopverplichting; U bent ook voor ons een vrij mens in een vrije wereld. Dat kunt U ervaren vanaf dinsdag 28 april a.s. 's morgens om 8.30 uur, zowel in de supermarkt als in de speciaalzaak groenten en fruit als in de chocolaterie en ook in de drogisterij-parfumerie. Hoogachtend, DIREKTIE VAN DER MEER N.V.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1