SONNEMA Flits UI Kleur Jong en sportief beekman BERENBURG Rotary hield districtsdagen 1970 in Den Helder en op Texel ■n&| Feestprogramma SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend mm ■>a* etnilems Beeib Vlotte Bouclé jumper Prijs ƒ23,75 en ƒ24,50. minimi AANKOOP CENTRALE TEXEL SL georganiseerd Deze zal plaatsvinden op het terrein Wezenland. De deelnemers zullen om één uur een rondtocht door Den Burg maken op hun tractor, die versierd moeten zijn. Omstreeks half twee zullen de wedstrijden aanvangen. Er zullen prijzen zijn voor a) het ring steken en b) voor de mooist versierde tractor. Men verwacht zeker 35 a 40 deelnemers. „Amnestie International" De scholengemeenschap zal op 5 mei 's morgens met een stand op de Groene- plaats slaan ten bate van de aktie „Am nesty International", die de belangen van de' politieke gevangenen over de gehele wereld behartigt. Dorp-tegen-dorp-spel Het spel zal op de volgende manier gespeeld worden: Het bestaat uit een praktisch gedeelte (7 opdrachten), waarvoor de opdrachten om 7.45 uur op de dorpen verstrekt zullen worden en die voor 9.00 uur uitgevoerd moeten zijn. Voorts uit een theoretisch gedeelte in twee ronden uit te voeren tussen 9 30 en 10.30 uur. Voor het theoretisch gedeelte wordt op elk dorp een team van vijf mensen aangetrokken, die elk vijf vragen te beantwoorden krijgen. De vragen zullen gaan over Texelse Courant-nieuws over de maand april, landelijk nieuws over de laatste week, Texelse historie, verkeer en sport. Na het uitvoeren van de praktische opdrachten meldt men zich op het ver zamelpunt in het dorp, waarna men met zijn allen een optocht vormt, die een korte route door het dorp maakt naar de aansluitend te gebruiken zaal. Hier staan ook scoreborden, waar men zowel zijn eigen stand als die van de andere dorpen af zal kunnen lezen. Teach-in's De leerlingenvereniging van de Rijks scholengemeenschap organiseert in sa menwerking met het Vormingsinstituut twee avonden, te houden op 28 april (heden!) en 1 mei. Zowel ouderen als jongeren zijn welkom in Casino. De eerste avond is een teach-in. Er zal ge- gediscussieerd worden over het thema „vrijheid-onvrijheid". Dit zal gepaard gaan met het vertonen van enige film shots. 1 mei is meer een programma- avond. Het Vormingsinstituut voert de eenakter „Kruis voor krijt" van Bertold Brecht op. Tevens wordt dan de uit slag bekend gemaakt van een onder Texelaars gehouden enquête betreffen de vrijheid en onvrijheid. Voor 1 mei staat ook nog op het programma het onthullen van een „monument". Bejaardenmaaltijd Evenals een aantal jaren geleden is er voor de Texelse bejaarden weer een gezamenlijke broodmaaltijd. Deze zal vermoedelijk gehouden worden op woensdag 13 mei, met de daaropvol gende dag als uitwijkdatum. Over de zalen is men nu nog in onderhandeling, doch het resultaat zal tijdig in deze krant worden bekendgemaakt, evenals adressen waar men zich op kan geven. Er zijn hieraan voor de bejaarden geen kosten verbonden. Medewerking is toe gezegd door mevrouw Craanen, de heer Sok en de folklorestichting. Omstreeks half zes gaat men aan tafel en na de maaltijd volgt een gezellig samenzijn tot negen uur. Autobezitters, die zich beschikbaar willen stellen voor hulp bij vervoer, zijn van harte welkom. TEXELSE MARKT Afgelopen maandag werden op de markt aangevoerd: 1 koe ƒ1300,2 kalveren ƒ150 - ƒ300,en 1 pony geen notering. UITSLAGEN ZATERDAG 25 APRIL 1970 Junioren HCSC 2-Tex. Boys 61 Adspiranten De Koog a-Cocksdorp a 21 Oosterend a-Tex. Boys a 11 Oosterend b-Texel a 03 Pupillen Afdeling A Tex. Boys b-Texel a 15 Texel b-ZDH a 0—5 ZDH a kampioen Afdeling B Tex Boys c-ZDH b 30 Texel d-Oosterend c 01 De Koog b-Oosterend b 02 ZONDAG 26 APRIL 1970 4de klasse A KNVB Succes-Texel 05 Afdeling Noordholland Jisp-Tex. Boys 20 Callantsoog-ZDH 10 Graftdijk-Oosterend 32 Flamingo's-De Koog 20 Texel 4-Vesdo 5 10 Junioren W.Waard-De Koog 62 Adspiranten Petten b-Tex, Boys b 21 MEDEDELINGEN S.V. Texel In verband met Koninginnedag moe ten de toto's in plaats van donderdag, woensdag worden ingeleverd. „Dat ons leefmilieu in toenemende mate wordt verpest, is onze eigen schuld. Wij ver langen van de indu strie goedkope pro- dukten en daarom kan de fabriek zich niet de hoge kosten van ver antwoorde afvalver werking permitteren. Maar wij krijgen vroeg cf laat de rekening van deze kortzichtig heid gepresenteerd; de natuur laat haar kringloop niet onge straft verstoren". Dat zei prof. dr. D. J. Kuenen uit Leiden in de voordracht die hij zaterdagochtend in de burgemeester De Ko ning-hal hield op de tweede dag van de Ro tary Districtsdagen. Hij sprak tot een ge hoor van meer dan vierhonderd personen, merendeels Rotarians uit district 158 (Noord- holland en stukken jian Zuidholland en Utrecht). In zijn verhandeling, die aangekondigd was onder de titel „De ge varen voor onze leef ruimte" gaf prof. Kue nen een uitvoerig overzicht van de sy stemen waarvan de natuur zich bedient om biologisch even wicht in water, bodem en dampkring te be waren. Het is de mens die dit evenwicht ern stig aan het verstoren is. Het is overigens een merkwaardige zaak dat de mensheid zijn bestaan te danken heeft aan iets dat ook als een „fout" in het natuurlijke samenspel zou kunnen worden aangemerkt. De 20°/o zuurstof in de lucht zou er niet meer zijn als alle koolstof (bossen, steenkool, aard olie) zou verbranden en er zou dan geen leven mogelijk zijn. Dat voert tot de conclusie dat ook het voortdurend blijven aanspreken van de olie- en steenkolenvoorraden en het voortdu rend ontbossen een gevaar voor het leefmilieu is. Vrijwel zeker zal het per centage koolzuurgas in de atmosfeer toenemen ten koste van de hoeveelheid zuurstof. Die zuurstof is weer nodig voor allerlei bacteriologische afbraak processen. -:.X Langzaam maar zeker Dit is een langzaam verlopend maar verontrustend proces. Veel sneller is de rechtstreekse vervuiling die de mens veroorzaakt door de natuurlijke reini gingsmogelijkheden te zwaar te belas ten. Niet alleen heeft homo sapiens zich enorm kunnen vermeerderen door het uitschakelen van vrijwel al zijn na tuurlijke vijanden (ziektekiemen en ook verscheurende dieren!) maar per indivi du gaat hij ook steeds meer vuil pro duceren. Het is een probleem dat zich niet bij de kern laat aanpakken want die kern is het feit dat de mens niet meer accep teert dat hij in een voedselketen voor komt. Hij laat zich niet meer verscheu ren door wilde dieren en heeft de epi- demiën waardoor zijn soort in vroeger jaren op peil werd gehouden onder de duim gekregen. Wat hij wel kan doen is er voor te zorgen dat zijn afval weer in de natuurlijke cyclus wordt terugge bracht. Huisvuil moet niet worden ver brand maar gecomposteerd, rioolwater moet worden gezuiverd voordat het in open water wordt gestort, de invloeden van landbouwvergiften moet worden te ruggedrongen, afvoergassen moeten niet langer „zomaar" in de lucht worden geblazen. Kortzichtig Om economische redenen wordt nog dagelijks veel te veel vuil in hert water of in de lucht gebracht. Het argument dat dit de goedkoopste methode is, noemde professor Kuenen kortzichtig. Achteraf moet toch betaald worden. Wie zijn oppervlaktewater zodanig ver vuilt dat er niet meer in gezwommen kan worden en dat het niet meer als drinkwater kan worden gebruikt, is ge dwongen zwembaden te bouwen en kostbare drinkwaterwinningsmethoden te laten toepassen. Voor beide moet de consument betalen; via een omweg krijgt hij de rekening gepresenteerd. Hoewel de gevolgen van milieuver vuiling zich nu reeds schrikbarend ma nifesteren, zijn de meeste vervuilings verschijnselen niet zo acuut dat er on middellijk massaal slachtoffers vallen. „U zult het nog wel overleven, maar wilt u de verantwoording dragen voor uw nageslacht?" De lezing van professor Kuenen was voorafgegaan door een toepasselijke diavertoning. De heer Mantje liet een groot aantal stemmingsbeelden van Texel zien, merendeels landschappen waarvan bij voortdurende milieuver ontreiniging op den duur weinig over zal zijn. Die sombere ondertoon bij de overwegend blijde beelden werd nog onderstreept door een onheilspellend muziekje van Grieg. Uitgebreid programma De lezing maakte deel uit van een uitgebreid programma dat de dag tevo ren in Den Helder was begonnen en waar prof. mr. H. Schuttevaer uit Zeist in de Stadsschouwburg een voordracht hield onder het motto „Is rotary nog geloofwaardig". Dat was een soort ge wetensonderzoek en taakstelling, in de eerste plaats bestemd voor de Rota rians zelf. Er volgde een paneldiscus sie op. Het programma in Den Hlder vermeldde voorts een cabaretvoorstel ling van Rients Gratama. Op Texel begon de bijeenkomst de volgende dag met een openingswoord van gouverneur E. M. R. Mohr en een welkomstwoord van de voorzitter van de Rotary club Texel, de heer C. J. v. d. Kooi. Verder werd het woord gevoerd door dr. Emile Bo- gaert, vertegenwoordiger van de presi dent van Rotary International. Het grote gezelschap werd een ont vangst bereid door B. en W. in het raadhuis. Burgemeester Sprenger liet bij die gelegenheid weten dat het ge meentebestuur oog heeft voor de pro blemen van het milieu. Hij zei te ho pen dat de emoties over deze proble matiek zullen uitmonden in een brede discussiestroom en dat de Rotary daar in een werkzaam aandeel mag hebben. Bank cadeau Gouverneur Mohr bracht zijn erken telijkheid voor de geweldige ontvangst op Texel tot uitdrukking en overhan digde de burgemeester egn cadeautje. Er was nog een cadeau. De heer R. Newman, voorzitter van de Rotaryclub Westmalling (Kent, Engeland) was een der zeven Engelse gasten op de dis trictsdagen. Hij bood een uit teakhout en smeedijzer door zijn leden gemaakte rustbank aan, voorzien van het Rotary- embleem. Burgemeester Sprenger zei dat de bank een plaatsje krijgt op de Groeneplaats, zodat de burgers er kun nen zitten en het doen en laten van hun bestuurders critisch kunnen gade slaan. Dr. Emile Bogaert toonde zich erkentelijk voor de sympathie die het gemeentebestuur de Rotary blijkt toe te dragen en hij bood gaarne de dien sten van de Rotary aan als de gemeen te ooit eens in moeilijkheden zou zitten. „Als er problemen zijn, ga dan naar Rotary voorzitter Kees v. d. Kooi en zeg: los het op!" Waarop de heer v. d. Kooi naar voren snelde om te zeggen dat hij zijn functie nog slechts twee maanden zou vervullen In hotel „Juliana" te De Koog wer den aperitief en lunch gebruikt. Tijdens de middagbijeenkomst werd de wissel beker uitgereikt aan de club die de meeste leden stuurde en de grootste af stand had afgelegd om de districts bijeenkomst mee te maken. De beker werd overhandigd aan de leden van de club Amersfoort-West die met 10 man present was. Velen maakten daarop van de gele genheid gebruik om deel te nemen aan excursies, zoals een tocht per kotter over de Waddenzee, een tocht per Jan Plezier, een busrit over het eiland of een bezoek aan een vogelkolonie. Jan v.d. Ploeg Den Burg, Texel, Kogerweg B 176, en Tini Kuyper, Den Burg, Texel, Jac. P. Thijsselaan 45, hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 1 mei n.m. 15.00 uur in het Ge meentehuis te Den Burg, Texel. Receptie op de trouwdag van 16.30 - 18.00 uur in de Doopsgezinde vergader zaal, Kogerstraat 18, Den Burg, Texel. Na een geduldig ge dragen lijden heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve en zorgzame vrouw Jannetje Wulp den Braven in de ouderdom van 63 jaar. Haar diepbedroefde man, Tj. Wulp West-Terschelling, 25 april 1970, Pirolastraat 3. De begrafenis zal plaatsvinden woens dag 29 april a.s. vanuit de Ned. Herv. kerk, al waar om 3 uur eerst een rouwdienst zal worden gehouden. Heden is nog onver wacht overleden in het Ziekenhuis in Harlin- gen onze lieve zuster, behuwdzuster en tante Jannie den Braven echtgenote van Tj. Wulp, in de leeftijd van 63 jaar. Den Burg, Molenstraat 73: P. den Braven G. den Braven-Jorna Stadskanaal M. T. Snijder den Braven Th. B. Snijder Miranda Condoleantieadres Pirolastraat 3, West-Terschelling, 25 april 1970. Hiermede geven wij U kennis, dat heden van ons is heengegaan onze lieve zuster en tante Christina Griffioen, op de leeftijd van 74 jaar. Uit aller naam Familie Tates Den Burg, Texel, 25 april 1970, Huize „Sint Jan". De rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 29 april n.m. 1.30 uur in Huize „Sint Jan", waarna de be grafenis op de Alg. Be graafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot con doleren na de begrafe nis in de vergaderzaal der Doopsgezinde kerk 22 april ging heen on ze beste broer, zwager en oom H. Wuis, in de leeftijd van 66 jaar. Den Burg S. H. Wuis N. Wuis-Dros Den Helder B. M. Brizée-Wuis Zwolle D. J. Wuis J. Wuis-Brinkhuis neven en nichten Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon Donneld Comelis G. Boot W. Boot-Jas Oost 76, Oosterend, Texel, 26 april 1970. Jaap Mets Weverstraat 94, en Nanda v.d. Ster, Hallerweg B 8a, zijn verheugd U te kun nen mededelen, dat zij met goedvinden van hun ouders op vrijdag 1 mei in het huwelijk zullen treden. De voltrekking hiervan zal plaats vinden om 14.00 uur in het stadhuis te Den Burg, Texel. Hierna zal ons huwelijk om 14.45 uur door de wel eerwaarde heer Ds. D. J. Froentjes in de N.H kerk te Den Burg worden be vestigd. Om 16.30 uur is dan de receptie bij de fam. v.d. Ster, Hallerweg B 8a, welke zal duren tot 18.30 uur. Toekomstig adres: We verstraat 94, Den Burg, Texel. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; eiken méér ƒ0,50. Onder a: te bevr. (niet eerder. 11 uur in de Boekh.) onder nummer meer. Alles inclusief cv\ B.T.W. bvr Opleiding voor al rijbewijzen en ook verlenging van rijbej zen. Rijschool Groot, K. H. Boon. Vamor dipl., tel. (02230) 13 Theorieles met films kleurendia's vrijdags pension Visser, Scho oordsingel 17, Den Schoonmaakbedrijl Harm Spigt, tel. (022 311 in de voorjaarskleuren, o.a. rose, bleu, linde, geel, wit, enz. MODEHUIst DE ZAAK MET DE JEUGDIGE SMAAK GRAVENSTRAAT 13 m I I I I 'iiiiiuiaa Op donderdag 30 april (Koninginne dag zal onze SHOWROOM geopend zijn van 8.00 tot 12.30 uur. Op dinsdag 5 mei (Nationale feestdag) is de showroom de gehele dag gesloten Showroom WAALDERSTR. 53. DEN BURG. TEL (02220) 2265 let De echte Dockumer Berenburg Anno 1060.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2