H SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Echtpaar Commandeur-Bakker vierde diamanten huwelijksfeest Bewaarplaats voor urnen op begraafplaats Den Burg Nu ook beroep op grote bedrijven Nationale herdenking op maandag 4 mei 1970 ff Koopavond op vrijdag 8 mei Woonhuizen onder de hamer Oosterend present Haantje van de toren gewaaid Waterschap Texel Tieeft definitief hestuur Burgerlijke stand DERDE blad TEXELSE COURANT GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren in Den Burg: rood-wit da mestasje inhoud make-up artikelen; transistor radiootje merk Philips in tas en aparte batterij door kleur grijs; 1 paar wollen meisjes handschoenen kl. beige; rood jongens sportoverhemd met witte rits, meisjeshandschoen kleur grijs; zwart damesrijwiel hoog model, oranje voorspatbord; blauwe jongens muts met kleuren rood en wit; arm band met oude1 dubbeltjes; damesrij wiel blauw met handremmen merk In- victa; donkerbruine portfeuille inhoud ƒ490,damesbril met donker mon tuur; damesglacé kleur bruin, rechtei; fototoestel merk Agfa met bruin lede ren hoes waarin nw. filmrol; zilveren kettingarmbandje m^t naamplaatje Franka; zilveren ketting met naam plaatje Emelie; blauwe damespantalon; zilveren trouwring met klein bloemmo tief je', vrij breed; grote huissleutel; da messjaal-hoofddoek kleur bruin met oranje bijouterie motieven, afkomstig uit Italië; groene suède kmpportemon- nee inhoud ƒ13,en wat klein geld. Gevonden in Den Burg: ring met 3 sleutels en 2 kaboutertjes; kinderpara- pluie; 1 handschoen kleur bruin-wit; blauwe wollen muts met 2 bandjes; 1 heren- of jongenspolshorloge merk Pontiac, rond model met zwart lederen bandje; 1 herenpolshorloge doublé, merk vierkant model met bruin zwart beblokt bandje; fietssleutel aan ring met Esso tijger; lange groene sjaal wol met franjes aan beide uiteinden; damesknipportemonnee (leeg); dames handschoen, leder, kleur zwart, linker; klein vierkant portemonneetje kleur bruin met vouwsluiting; bruin lederen motorwant. rechter. Op de algemene begraafplaats te Den Burg is nu een gelegenheid om urnen van de as van cremaies bij te laten zet ten. Enkele maanden geleden is daar toe een eenvoudig bouwwerkje (naar uniform prefab-model) neergezet. De veertig vakken bieden plaats aan elk één urn. Hoewel het aantal crematies op Texel in verhouding minder snel toeneemt dan elders in het land is de eerste jaren de behoefte aan een der gelijke bijzetgelegenheid meermalen ge bleken. Bij de gemeente werden 'n zes tal aanvragen ingediend. De aanvragers worden verzocht deze aanvraag thans te willen bevestigen. Een vak in de be waarplaats wordt gehuurd voor tenmin ste tien jaar tegen een recht van ƒ300,-. Daar komen dan de kosten van de urn (ca J 50,het plaatsen en vastzetten (ca ƒ10,en het naamplaatje (ca ƒ30,bij. Na tien jaar kunnen de na bestaanden weer voor tien jaar huren en als men daarvan afziet de as laten verstrooien. VRIJDAG 1 MEI 1970 Aktie „Schoon strand" Nadat vorge week op alle leden van VVV Texel een beroep is gedaan om en tientje te „lappen" voor de machi ne strandreiniging, is nu ook een be- oep gedaan op de zg. grote bedrijven oals SVV, Buka, Nillmij, Coördinatie- ouw, Raiffeisenbank e.d. en Texelse niddcnstandsbedrijven. Uiteraard is en verzocht met belangrijk méér dan en tientje over de brug te komen. Ge- ïoopt wordt dat velen het goede voor meld van de VVV Texel (die ƒ1000, het strandfonds stortte) zullen navol len. Inmiddels is een rekening geopend 'ij de Raiffeisenbank. Daarop kan men lus zijn bijdrage kwijt en wel ten na- van „Strandfonds". Het geld wordt beheerd door een emanschap, bestaande uit direkteur W. Dekker van de VW, voorzitter Zuidewind van de Jonge Onderne mers en direkteur T. v. d. Heerik van Recreatiestichting. Gehoopt wordt lit het strandfonds zo sterk zal worden *t ook het bestrijden van echte ver- "ülingsrampen, zoals het plotseling in [ote hoeveelheden aanspoelen van wokolie, eruit kan worden bekostigd. kans dat Texel door een dergelijke wordt getroffen is nl. nog steeds groot. De initiatiefnemers blijven enwel van mening dat de strandreini- een gemeentelijke taak is. Dat nu particulieren een beroep wordt ge- Jan is alleen om dit jaar met het ma- uinaal reinigen te kunnen starten. Wie een bijdrage stort legt zich daarbij !*t vast voor volgende jaren. De reacties op de oproep die tot de VV-leden werd gericht, zijn overi- ens bemoedigend. Reeds werd een ver- 'ugend groot aantal bijdragen ontvan- Gaame geven wij aan degenen die niet reageerden het verzoek door, «t langer te aarzelen. DEN HOORN Zondag was het 60 jaar geleden dat het echtpaar Com- nandeur-Bakker in de huwelijksboot tapte. Het diamanten jubileum is fees- elijk herdacht in Den Hoorn, het „stam- iorp" van de familie Commandeur. Het oltallige nageslacht heeft het feest *o|neegevierd. Natuurlijk waren de 10 nderen present maar ook de 75 klein- ïnderen, 13 aangetrouwde kleinkinde- en en 12 achterkleinkinderen. Er was ille aanleiding om de bloemetjes buiten e zetten, want het echtpaar Comman- jeur is naar lichaam en geest bijzonder itaal. Vader Commandeur (85) fietst s iog als een jonge kerel maar legt ook en bijzonder levendige belangstelling an de dag voor alle mogelijke onder- ^Aerpen, vooral voor politiek en scha- Evenals in het verleden zal op maan- lag 4 mei te Den Burg weer een Na- ionale Herdenking worden gehouden. De stoet stelt zich tegen 19.30 uur op Groeneplaats op en vertrekt om f acht naar de algemene begraaf- 235 (laats, begeleid door de drumband Üargarethe Sinclair. Om 19.35 uur be- int het klokgelui tot 30 seconden voor :ht uur. Na een rondgang over de be graafplaats en het oorlogskerkhof zal 'an 20.00 uur af twee minuten stilte orden betracht. Hierna wordt een lied [espeeld door het Koninklijk Texels fanfarecorps. Dan volgt de bloem- en iranslegging door verenigingen en »per- iculieren waarna Texels Fanfare weer en lied ten gehore zal brengen en de lag weer in top wordt gehesen. Ook dit jaar zal weer een detache- cent van het Amphibisch Oefenkamp k Mok aan deze stille tocht deelnemen, ia afloop gaat men in een stoet terug aar de Stenenplaats, waar de groep nch ontbindt. Eventuele aansluitende lerkdiensten worden nog nader bekend lemaakt. De deelnemers aan de stille ocht worden verzocht de tocht mee te ïaken vanaf het begin tot het eind- lunt en niet tussentijds aan te sluiten 'I af te vallen. Voorts wordt een beroep ledaan op hen die niet aan de stille wht deelnemen in huis te blijven en ich niet als „kijkers" langs de weg op stellen. Aan particulieren en instellingen 'ordt verzocht om 18.00 uur de vlag alfstok uit te steken tot zonsonder- penteelt. Dat laatste is niet verwonder lijk, want Ariën Commandeur (geboren in het Noordhollandse Blokdijk) is een pionier op het gebied van de schapen fokkerij en het maken van schapenkaas. Hij begon destijds als eerste met het maken van kaas uit volvette schapen melk. Het was een kwaliteitsproduct, dat zijn weg vond tot ver over de landsgrenzen. Per seizoen werden zo'n 3500 kaasjes geproduceerd. De traditie wordt voortgezet door zijn zoon Kees, maar deze geeft graag toe dat het on danks moderne hulpmiddelen nog niet is gelukt het kwaliteitspeil te halen, dat vader schijnbaar „zomaar" bereikte. De heer Commandeur kwam in 1908 op Texel, ter gelegenheid van de grote landbouwtentoonstelling, die toen werd gehouden. Daar ontmoette hij het meis je, dat later zijn vrouw zou worden en Commandeur werd Hoornder. Aubade De bruidegom was een der oprich ters van het muziekkorps „D.E.K." en is jarenlang enthousiast lid geweest. Het was dus vanzelfsprekend dat D.E.K. zondagochtend voor een feestelijke aubade zorgde. De boerderij van de Commandeurs was in de oorlog een vei lig toevluchtsoord voor onderduikers. Ook een drietal Georgiërs heeft hier de verschrikkingen van de Duitse zuive ringsactie afgewacht. Commandeur en zijn vrouw waren wel bereid risico's te nemen voor een goede zaak. De twee vormen, wat men noemt een ideaal koppel. Vader is vol energie en impul sief; moeder is de regulateur die „alles aan elkaar breit". Ze hebben het zestig jaar best met elkaar kunnen vinden Je zou er voor tekenen, voor zo'n huwelijk. Op vrijdag 8 mei zullen op heel Texel de winkels open mogen zijn tot half tien 's avonds. B. en W. hebben dit be sloten op verzoek van het bestuur van de Algemene Middenstandsvereniging, die de koopavond ziet als compensatie voor de feastdagen waarop de winkels gesloten zullen zijn. De middenstands vereniging adviseert de winkeliers nl. om op 5 mei de gehele dag te sluiten en op Hemelvaartsdag (donderdag 7 mei) eveneens. Voor wat betreft Ko ninginnedag is geen advies gegeven. Aangenomen mag worden dat de zaken die dag wél geopend zullen zijn. Brl«..n r.n Ufrl - baiUn >H d. WC 't Grootste deel van het publiek in Oosterend strijdt fanatiek tegen sex en erotiek. De verwildering der zeden wordt daar steeds het felst bestreden, zelfs tot in de politiek. Zo was elk kritiek moment in de raad Oost'rden present. Tegen 't naturistenstrand schreef men heftig in de krant, reisde men langs dorp en land. Van Oost'rend kwam de victorie, men voorkwam dat Hollands Glorie naakt te zien was op het strand. Bloot bevrijdt men daar fervent in het nette Oosterend. Ook voor het kampeerterrein mocht geen water bij de wijn. Principieel en uiterst „fijn" trokken de Oost'render heren tegen het gemengd kamperen in de raad een rechte lijn. Samen slapen in een tent doet men niet in Oosterend. Maar nu, de ironie ten top heeft Oost'rend een sexy shop. Zonder afzender erop wil men 't moois aan u versturen. (Men bliift kuis voor post en buren) 'k Geef nierbij de slagzin op: „Voor een mooie blote prent slaagt u zeker in Oosterend". Ja, een plaatjs of een boek uit. het warenhuis „De Hoek" gaat er daar wel in als koek, want nu kan men, beste vrinden in Oost'rend zelfs mensen vinden zonder hemd en zonder broek. En zo ziet men maar: Oost'rend blijft op elk gebied present!" W. J. Kikkert, „De Mient", Den Hoorn De storm die gewoed heeft tijdens de nacht van woensdag op donderdag is teveel geweest voor het haantje van de Ned. Herv. kerk aan de Binnenburg. Het éên meter hoge, en voor een niet onbelangrijk deel van koper vervaar digde gevaarte is omgewaaid en is, na het dak en regengoot flink beschadigd te hebben, op de grond terecht geko men. De schade wordt geschat op 800,—. Met bet benoemen van een definitief bestuur (bij Koninklijk Besluit) is de samenvoeging van de Texelse water schappen tot één Waterschap Texel een feit. De fusie heeft heel wat voeten in aarde gehad, maar thans is een regeling getroffen die door alle betrokkenen is aanvaard. Het bestuursapparaat zal overigens de eerste jaren nog wel extra belast blijven gis gevolg van diverse overgangsmaatregelen die elk jaar moe ten worden aangepast. De stap van de oude naar de nieuwe situatie zou voor de inwoners van sommige van de be trokken waterschappen financieel te be zwaarlijk zijn. In principe is voor het gehele Waterschap een uniforme om slag van kracht waarbij, wat betreft het onderscheid dat wordt gemaakt tussen bebouwde en onbebouwde oppervlakten, de regeling ongeveer overeenstemt met het systeem dat de Gemeenschappelijke Polders (de grootste partner) al toepas ten. Een unifirme keur voor het water schap is nog in de maak. Bij de ontbinding van de oude water schappen werd alle personeel ontslagen maar het kon weer in dienst treden bij het nieuwe waterschap. Hoofdzetel van het Waterschap Texel is het polderhuis aan de Vismarkt, waar secretaris-pen ningmeester E. L. J. Lap zich door de papierwinkel heenwerkt die het gevolg is van de veranderingen. Hij wordt bij gestaan door hoofdcommies A. van Hoorn en door technisch ambtenaar IJ. P. H. Vonk. Er is nog een plaas vacant voor een ervaren opzichter. Het water schap Texel heeft 17 personeelsleden in vaste dienst. Daartoe horen de gemaal machinisten die nu allen in dezelfde salarisschaal terecht zijn gekomen. Het waterschapsbestuur telt 25 leden, voor gekomen uit de verschillende polders. Dijkgraaf is de heer M. Roeper Pzn van „Ora et Labora"; heemraden zijn de he ren H. J. Keijser Dzn, C. H. Roeper Lzn, C. W. Bakker Wzn, A. de Visser, R. Ba- rendregt Hzn en H J. Leber. De totaal belastbare oppervlakte van het water schap is 11.450 hectare. Er is 24 km zeedijk en 25 km binnendijk tebeheren en te onderhouden. Er zijn 7 gemalen, 160 tochtsloten en tientallen stuwen en duikers waarmee de waterstanden in de verschillende polders worden gehou den op de vastgestelde polderpeilen. Het waterschap heeft totaal 140 km aan wegen in eigendom, beheer en on derhoud plus de bijbehorende berm- sloten en greppels. Deze wegen vormen een der zwaarste lasten voor het water schap voor al door de sterke toename van het (toeristische) verkeer. Het pand Strijbosstraat 3 te De Koog en het pand Schoónoordsingel 15 te Den Burg zijn donderdagmiddag in hotel „De Oranjeboom" geveild. Het eerstgenoemde pand is voor ƒ46.000,verkocht aan de heer D. Boon te De Koog, terwijl de heer N. Koomen uit Den Burg zich voor ƒ27.000,eigenaar mag noemen van de woning aan de Schoonoordsingel. OPGAVEN VOOR RINGSTEEKWEDSTRIJDEN Degenen die dinsdag 5 mei o ml uur nog met een versierde trekker mee wil len doen aan het ringsteken, moeten zich zo spoedig mogelijk opgeven bij: J. Kager, Wilhe'lminalaan 1, telefoon 2484 of C. P. Laan, Kogelstraat 21, te lefoon 2126. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon koml op 3 mei op om 5.07 uur cn gaat onder om 20.07 uur; 6 mei op om 5.02 uur en onder om 20 12 uur. Maan: 5 mei'N.M.; 13 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudcschild 1 mei 3.48 en 16.48; 2 mei 5.23 cn 18.13; 3 mei 6.38 en 19.18; 4 mei 7.36 en 20.05; 5 mei 8.26 cn 20.47; 6 mei 9.09 en 21.23; 7 mei 9 48 en 21.56; 8 mei 10.22 cn 22.28; 9 mei 10.52 en 23.01. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Geboren: Brendan Victor Nathan, zv. Henricus W. Z. de Graaf en Maria H. T. van Hees; Nanda, dv. Willem P. Jonge- jan en Trijntje Vlaming; Donneld Cor nells, zv. Gerrit C. Boot en Willie J. M. Jas; Ewout Pieter, zv. Petrus B. J. Riteco en Welmoet de Waard; Marion, dv. Klaas C. Geus en Stijm Benit. Overleden: Christina Griffioen, wv. P. Bakker, oud 74 jaar wonende te Den Burg. 51. Smidje Verholen nam onmiddel lijk de ruwe spreekwijze van de forse ■kerel over en gromde: „Mot ik jou dan misschien met me harde vuisten effe uitlegge, wie ik ben? Heb jij dan geen ore an je domme hoofd? Heb jij niet begrepen wat ik bedoelde, toen ik zei, dat ik een veilige slaapplaats zocht en een héél veilige ook? Ik zal jou es effe een geheimpie in je flapoor fluistere." De smid liet zijn stem dalen tot een ge heimzinnig gefluister en zei: „Sssssst! Je ken me helpe! Ik word gezocht!!" Onmiddellijk trok er een soort van vriendelijke grijns over het gelaat van de ruwe kerel. „Aha! Ben je er zó een tje!" zei hij bewonderend. „Kom dan maar mee. Wat heb je gedaan? Een platvink gepikt? Een tikkertje gelicht? Een blikkie gekraakt?" Voor wie niet zo thuis is in de boe ventaal vermelden we dan nog maar even dat e'en platvink een portefeuille is. Een tikkertje is een horloge en een blikkie is een brandkast. Maar de smid had met al dit soort zaken niets van doen en siste: „Niks gepikt, niks ge kraakt en niks gelicht. Het was uit braak uit een zwaarbewaakte cel. Dat ik daarbij een brigges effe most uitscha- kele, spreekt wel vanzelf". „Da's knap werk broer", zei de grote vent bewonderend. „Maar eh...., dan is het duike geblaze, jiè? Kom dan maar mee man. Bij mijn in de Zatte Kakker lak vind je Franse Sjarl. Die is vroeger in zijn eerlijke" dage kappert geweest. Die kan je mooi vermomme". „Da's net wat ik hebbe moet", grin nikte smidje Verholen en liep opgeto gen mee de morsige herberg binnen Daar zat een ongelofelijk slonzig man netje een krant te lezen. Hij had een grote spuuglok in zijn sterk gepomma- deerde haren en keek de smid nieuws gierig aan. „Ah die Sjarl', riep de dikke boef uit. „Hier breng ik een frisse jonge van de vlakte mee. Hij heet Verholen en is zojuist uit een cel gebroke! Nou gaan ik effe wat andere klere voor hem uitzoeke. Misschien ken jij hem intusse dan vermomme. D'r zal wel haast bij zijn, denk ik". Dat was blijkbaar spekje naar Sjarl's bekje. Hij vloog onmiddellijk overeind haalde zijn kappersspulletjes te voor schijn en koos uit zijn voorraad pruiken en snorren een fraaie hangende knevel, die hij onder de neus van smidje Ver holen plakte

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 9