v 2mm Iet erfpachtsrecht wordt veel toegepast op bouwgronden af, profiel N, SPORTPROGRAMMA VI! LANDBOUW en VEETEELT Rentabiliteit en financieringsmogelijkheid KRUISWOORDPUZZEL MOHT BLAHC iebde blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1970 ifpii l vi CU. ,d vi jRIJ 2J TEGENWOORDIG is het erfpachts- echt vaak hèt ondenverp van gesprek, coral wanneer het gaat om uit te ge en bouwterreinen. Vele gemeenten ge- namelijk de voorkeur aan het in rfpacht uitgeven van bouwgronden ;ven het verkopen daarvan. Het erfpachtsrecht is het recht om et vol genot te hebben van een aan en ander toebehorend onroerend goed, nder verplichting om aAn de grondei- enaar een jaarlijkse uitkering (canon) voldoen als erkenning van diens ei- endom. Een zeer oud instituut HET systeem om gronden in erfpacht it te geven is zeer oud; het is van -rieks oorsprong en later door de Ro- ïeinen overgenomen. Het eigenlijke (oei was de ontginning van woeste •onden. Bijv. iemand had woeste grond in ei- indom, die zeer weinig waarde had idat meestal de ontginning (bijv. we ns het ontbreken van de nodige geld- Iddelen) achterwege bleef. Hij vond ander bereid om dit werk uit te toeren, aan wie een bepaald recht (erf- (acht) werd verleend. De erfpachter ïoest dan periodiek een geringe uitke- _jg aan de eigenaar voldoen. Later lerd de erfpachter voor zijn arbeid en jn uitgaven beloond, doordat de ont- innen grond vruchten opbracht, ter- rijl de uitkering aan de grondeigenaar :anon) gelijk bleef. De grondeigenaar itving weliswaar jaren lang een gerin- uitkering, doch daar stond tegen- er dat hij bij het einde van de erf- lachttijd in plaats van woeste grond ecultiveerde grond terug ontving. Later heeft het instituut van de erf- acht zich uitgebreid tot bouwterreinen, odat de erfpachter het recht kreeg om de in erfpacht uitgegeven grond ge- 'ouwen te stichten. De wet IN de Code Civil kwam geen regeling het erfpachtsrecht voor. De rege- ng in ons Burgerlijk Wetboek is dus liet aan het Franse recht, doch aan het lomeinse en oud-Nederlandse recht intleend. De erfpacht van woeste gronden met et doel daarvan ontginning te verkrij- geheel op de achtergrond ge- aakt; na 1833 komt dat niet meer voor, irwijl juist toegenomen is het in erf- iacht uitgeven van bouwterreinen met iet doel daarop gebouwen te stichten, 'ooral wordt dit systeem door gemeen- ebesturen toegepast. Amsterdam gaf laarbij (sinds 1896) het voorbeeld. Verschillende voordelen worden aan iet uitgeven van gronden in erfpacht oegekend. de waardevermeerdering der gron den komt ten goede aan de gemeen te; erfpacht beperkt de speculatie in bouwterreinen zonder haar echter uit te sluiten; bij erfpacht kan de gemeente de be schikking over uitgegeven gronden verkrijgen; gemeentelijke invloed op het ge- jruik der gronden; uitgifte in erfpacht komt de weinig kapitaalkrachtige bouwer tegemoet. Nadelen MEN wijst echter ook op de nadelen an het erfpachtstelsel, het erfpachtstelsel legt te veel kapi taal vast; tegen het einde van de erfpacht dreigt verwaarlozing van de opstal (gebouwen); erfpachtsuitgifte vereist een uitge breide administratie; de erfpachter bezit slechts een tijde lijk en onzeker recht en daardoor on-' dervindt de bouwer bezwaren bij het vestigen van hypotheek. De erfpachtsvoorwaarden worden loor de gemeente eenzijdig vastgesteld dus met in overleg met de kandidaat- rfpachter); de kandidaat-erfpachter leeft deze voorwaarden maar te aan aarden.... of van de erfpacht af te ien. De grote gemeenten hebben alge- lene voorwaarden voor de uitgifte van [ronden in erfpacht vastgesteld. Het erfpachtsrecht grijpt zeer diep in et eigendomsrecht in. Alleen door het p gezette tijden ontvangen van de ea rn bemerkt de eigenaar dat hij de rond nog in eigendom heeftDe •fpachter kan zijn recht overdragen een ander en met hypotheek be waren. IIIIIIK kkag dak« i jare en 5 3el 6. door onteigening. 7. door vervallenverklaring van het erfpachtsrecht wegens „merkelijke" aan het goed toegebrachte schade of bij grovelijk misbruiken daarvan, dan terzake van wanbetaling van de canon gedurende vijf achtereenvol gende jaren. (Deze vervallenverkla ring geschiedt door de recher). Bij het einde van het erfpachtsrecht ontvangt de grondeigenaar (bijv. de ge meente) de grond terug met de zich daarop bevinde gebouwen. Gebouwen DE erfpachter mag vóór het einde van het erfpachtsrecht wegnemen alle door hem gestelde gebouwen en/of ge maakte beplantingen, waartoe hij vol gens zijn contract niet verplicht was. Meestal echter wordt in het erfpachts contract bepaald dat de erfpachter de gebouwen niet mag wegnemen. Volgens de wet is de grondeigenaar niet verplicht aan de erfpachter een vergoeding te betalen voor de waarde der gebouwen, welke zich bij het einde van het erfpachtsrecht op de grond mochten bevinden, maar doorgaans wordt in de erfpachtsakte het tegen deel bepaald. Het erfpachtsrecht tiert momenteel welig. Er moet veel gebouwd worden, hetgeen voor diverse gemeenten bete kent; grond uitgeven in erfpacht! Het geen dank zij de strak geredigeerde contracten vaak een waar melkkoetje is geworden. Gelukkig zijn er ook nog uitzonderingen. Mr. N. W. A. van Eijk ZATERDAG 9 MEI 1970 Adspiranten Cocksdorp a-ZDH a, 15.00 uur Oosterend b-De Koog a, 15.00 uur Tex. Boys a-Texel a, 15.00 uur Pupillentoernooi op S.V. Texel-terrein t.b.v. Pcliofonds. ZONDAG 10 MEI 1970 4de klasse A KNVB Victoria O -Texel, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Afdeling Noordholland Tex. Boys-Kwadijk, 14.30 uur Z^anse Boys-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Kaagvogels-Cocksdorp, 14 30 uur vertrek boot 13.00 uur) Sporting S-De Koog, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) DESS-Oosterend, 14.30 uur vertrek boot 13.00 uur) Oosterend 3-Texel 4, 12.00 uur Junioren W.Waard-Cocksdorp, 14.30 uur vertrek boot 13.00 uur) Samen reizen ZDH en De Koog boot 12.00 uur Cocksdorp, Cocksdorp jun. en Ooster end, boot 13 00 uur Texel, aparte bus, boot 12.00 uur KOERSEN VREEMDE VALUTA Deze week luiden de koersen als volgt Duitse mark (100) ƒ99,20 Franse franc (100) ƒ64,40 Belgische franc (100) 7,15 Zweedse kronen (100) 69,20 Italiaanse lire (10.000) 56,50 Zwitserse franc (100) ƒ84,00 Engelse ponden (1) 8,66 Amerikaanse dollar (1) 3,60 V n- rc rf KAMERLID SPREEKT VOOR VROUWENVERENIGINGEN Maandagavond 11 mei komt mevrouw A. Groensmit-van der Kallen (voor de KVP lid van de tweede kamer en lid van provinciale staten) naar Den Burg om in hotel „De Lindeboom-Texel" een inleiding te houden onder het motto „Waarom juist conflicten in deze wel- vaartstijd?" Dit gebeurt op uitnodiging van de katholieke vrouwenverenigingen van Texel in samenwerking met de KVP afdeling Txel. Gesproken zal worden over de gene ratieconflicten tussen ouders en kinde ren en in de sfeer van het onderwijs. Na de pauze zal mevrouw Groensmit vertellen over het politieke bedrijf en critiek leveren op de onverschillige houding van de vrouw jegens de poli tiek. Op de avond zijn ook deheren wel kom. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 10 mei op om 4.55 uur en gaat onder om 20.19 uur; 13 op om 4.50 uur en onder om 20.24 uur. Maan: 13 mei E.K.; 21 mei V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 mei 10.22 cn 22.28; 9 mei 10.52 en 23.01; 10 mei 11.32 en 23.38; 11 mei 11.53 en 12 mei 0.13 en 12.25; 13 mei 0.49 en 13.04; 14 mei 1.42 en 14.04; 15 mei 2.55 en 15.19; 16 mei 4.10 en 16.53. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. GESLAAGD '(Rectificatie). Mevrouw A. C. C. Luyckx-Bakker te Den Burg slaagde voor de kraamaantekening bij het di ploma ziekenverpleging A. Zij werd op geleid in het Lidwinaziekenhuis te Den Helder. (advertentie I.M.) rubriek voor Oiiilrr rvdaMu' ,1» >un L'roninmrn Ons artikel over bovengenoemd on derwerp heeft de aandacht nog al ge trokken. We kregen diverse reacties. We hebben de indruk, dat heel wat le zers het eens kunnen zijn met de op merking van de boerenzoon, die zei: „Dacr moet je nooit aan beginnen". We zijn er blij om, dat dit voor ons begrip vrij moeilijke artikel door di verse agrariërs goed is gelezen. Daaruit blijkt duidelijk, dat er op het moment niet alleen belangstelling is voor zuiver landbouwtechnische zaken, maar dat ook de economische kant van het be drijf de belangstelling heeft. In dit artikel willen we op enkele re acties nader ingaan en het een en an der nog wat verduidelijken. Waar is de rente berekend? In één reactie werd gezegd, dat men wat moeite' had gehad om na te gaan of de rene voor de schulden wel in reke ning was gebracht. De man in kwestie was er tenslotte wel uitgekomen, maar hij vreesde', dat dit niet iedereen gelukt zou zijn. In de berekening, die aangaf wat er tenslotte overbleef voor zuiver privégebruik werd nl. wel gesproken over de verplichte aflossingen, maar nie't over de rente. Waarschijnlijk zal iedereen nog niet door hebben, dat er een principieel ver schil is tussen betalmg van rente en van aflossingen. Het grote verschil tus sen beide is, dat de betaling van rente als kesten voor het bedrijf kan worden geboekt, terwijl dit met aflossingen niet het geval is. Speciaal voor aflossingen, die gedaan worden voor aankoop van grond geldt, dat ze gedaan moeten wor den uit de winst of het inkomen, omdat er voor grond geen mogelijkheid van afschrijving is. Het is daarom echt niet zo vreemd, dat er gezocht wordt naar mogelijkheden voor leningen op grond, waarvan niet behoeft te worden afge lost, of leningen met een zeer lange looptijd. Vandaar de roep van diverse zijden om een zg. Grondbank. Als in ons artikel gesproken werd over een arbeidsinkomen van ƒ600, per koe, dan is in de totale kosten ook een post rentevergoeding opgenomen, zoals in het vervolg van dit artikel ook zal blijken. Contract HET erfpachtsrecht wordt gevestigd ij notariële akte, overgeschreven in de lllllllll( Penbare registers van het hypotheek antoor. De erfpachter oofent alle rech- a van de grondeigenaar uit, doch hij lag niets doen waardoor de waarde an 't goed zou verminderen. De rech- 'n en verplichtingen worden hi hoofd- aak beheerst door de inhoud van het *h0fl rïpachtscontract. Van de meeste der wettelijke bepa- ngen mag men afwijken doch niet van e verplichting van de erfpachter om (0222 en canon aan de grondeigenaar te vol- oen. Het erfpachtsrecht eindigt; door verloop van de tijd waardoor de erfpacht is verleend; door een overeenkomst tussen grond eigenaar en erfpachter, waarbij het erfpachtsrecht wordt opgeheven; door „vermenging": grondeigendom en erfpacht worden dan in één hand vereniging (bijv. doordat de erfpach ter de grond koopt); door het te niet gaan van de grond; door verjaring van 30 jaar, indien gedurende die termijn de erfpachter van zijn recht geen bebruik heeft ge maakt; Horizontaal: 1. dor; 6 appel; 10. jon gensnaam; 11. geestelijke; 14. opening; 16. van het jaar; 17 gouden tientje; 18. per maand; 19. geschil; 20. pl. in Limburg; 23. in persoon; 25. familielid; 26. mil. opl. school; 27. namelijk; 29. halt; 30 meisjesnaam; 32. selenium; 33. gewicht; 34. oosterse jongensnaam; 36. titel; 38. watering; 40. vervoermid del; 41. fr. lidwoord; 42. gedicht; 43. deel v. h lichaam; 44. natuurkunde- term; 45. verstand; 47. te zijner tijd; 49. schrijfbehoefte; 51. deel v. Sumatra; 52. bevestiging; 53. klein persoon; 54. in aanzien houden; 56, fr. onbep. vnw; 57. bijwoord; 59. bedrag; 61. eng. voorzet sel; 62. ambtshalve; 64. ontsluierd; 68. rivier in Duitsland, 70. dubbelklank; 71. chin, maat; 72. hoofddeksel; 74. staaf; 75. raam; 78. aanw. vnw; 79. be wijs van verdriet; 80. pook. Inkomen valt mee Van een paar kanten kregen we de opmerking, dat men een inkomen van ƒ25.000,bij prijzen van grond, zoals ze in ons artikel werden genoemd en de noodzaak van volledige nieuwbouw van bedrijfsgebouwen aan de optimis tische kant vond. We willen daarop het volgende antwoorden. Het komt me voor, dat men hier ver geet, dat voor dit inkomen ook een enorme arbeidsprestatie moet worden geleverd. Het betreft hier een eenmans bedrijf met 40 melkkoeien plus bijbe horend jongvee. Voor los werk is een bedrag opgenomen, dat maar voldoende is voor 5 weken loon voor een werkne mer. Voor loonwerk is een bedrag op genomen van ƒ200,per ha, of in to taal J 4.000,Dit bedrag zal groten deels nodig zijn tijdens de voederwin ning, zodat de overige werkzaamheden door de boer zelf verricht moeten wor den. Hoewel er gesproken wordt van een eenmansbedrijf zal het iedereen duide lijk zijn, dat in bepaalde tijden van het jaar ook de vrouw van de boer en eventuele huis verblijvende kinderen ook nog wel eens een hand zullen moe ten uitsteken. We gingen uit van een produktie van 4.500 - 4.700 kg per melkkoe. Dat wil zeggen, dat op dit eenmansbedrijf per jaar 180.000 - 190.000 kg melk aan de weg wordt gezet. Er zijn nog niet zo veel bedrijven op Texel, die dit preste ren. - Het komt ons voor, dat een inkomen van plm. ƒ25.000,voor een dergelijke prestatie in ieder geval nodig en naar we menen ook mogelijk is. Om dit aan te' tonen het hierna volgende overzicht. We willen ook nog opmerken, dat de kosten van de grond op dit bedrijf wel iswaar belangrijk hoger zijn dan op alle pachtbedrijven en ook op de mees te eigenaarsbedrijven, maar ten opzich te van de prijzen, die de laatste jaren voor grond zijn betaald eerder aan de lage kant. We noemden een totaalprijs met inbegrip van kosten overdracht van ƒ120.000,voor 20 ha grond plus woonhuis. Stellen we de prijs van het woonhuis op ƒ30.000,dan kost de grond ƒ90.000,ofwel ƒ4.500,per ha. Het arbeidsinkomen per koe Tenslotte een overzicht om aan te ge ven hoe we aan het bedrag van ƒ600, arbeidsinkomen pe'r koe zijn gekomen. Van de opbrengsten per koe zijn in dit geval alle kosten met uitzondering van die voor de arbeid van de boer plus eventueel wat gezinsarbeid afgetrok ken. Men dient er verder op te letten, dat om tot de totale opbrengsten en kosten te komen iedere post met 40 moet wor den vermenigvuldigd. Er worden op dit bedrijf immers 40 melkkoeien gehou den. 4.700 kg melk ad 37 cent afzet van vee Opbrengst per koe ƒ1.739,— 450 totaal van opbrengsten 2.189,— Verticaal: 1. boom; 2. gebogen; 3. voorzetsel; 4, loon; 5. grondtoon; 6. pl. in Italië; 7. bijwoord; 8. insec teneter; 9. geheel de uwe; 10. soort stof; 12. prikkel; 13. hoe veelheid; 15. zangstem; 20. vlaktemaat; 21. vr. munt; 22. de onbekende; 24. een houding aannemen; 25. boertige na bootsing; 28. soort bril; 29.-knaagdier; 31. het romeinse rijk; 35. familielid; 37. pl. in Gelderland; 39. enzovoorts; 40. spandraad; 46. stofmaat; 47. voelen; 48. lawaai; 50 vr. munt; 51. pl. in Enge land; 55. begrip; 58. ambtshalve; 60. uitroep; 61. de somma van; 63. bedien de; 65 deel v. e. dag, 66. hijswerktuig; 67. verstand; 69 bestemming; 73. ge neesmiddel; 75. familielid; 76. vaartuig; 77. rondhout. Kosten per koe (per halve hectare) kosten van de grond 8% van ƒ2.250,— 180,— kosten gebouw 9°/o van 2.500,— 225,— .polderlasten-ruilverkaveling 50, bemestingskosten 150, aankoop krachtvoer 450, werktuigkosten 100, loonwerk 100, rente waarde koe plus jongvee 136, dierenarts, K.I., fokvereniging 90, losse arbeid 30, algemene kosten (waterleiding elektrisch verzekeringen contributies, enz.) 75* totaal kosten buiten eigen arbeid 1.586, opbrengsten per koe waren ƒ2.189, kosten per koe 1.586, arbeidsinkomen per koe 603, Gaan we in dit geval de kosten voor grond en gebouwen berekenen, dan blijkt dit ƒ910,per ha te zijn. Een zeer hoge „pacht" derhalve. Daarbij moet wel worden opgemerkt, dat in de kosten voor het gebouw ook een be drag van 75,per 100„per ha als afschrijving voor de gebouwen is opge nomen. ZUINIG ZIJN OF TEXEL Rijk Nederland heeft zijn agrarische produktie steeds minder nodig. In hoofdzaak leven we van waf enkele handels- en industriecentra opbrengen. Het platteland zal steeds meer „genot middel" worden van de stedeling. Nu subsidieert het rijk nog de produktie terwille van de agrariër, maar gemeen schapsgeld zal steeds meer gebruikt gaan worden ten gunste van de consu ment; niet de consument van aardappe len maar die van landelijke rust. Be hoefte zal er zijn aan aangelegde, ge makkelijk bereikbare recreatieterreinen met pretparken e.d. (voor velen) cn aan natuurgebieden en natuurlijke land schappen (voor sommigen). Tegenstrijdige categorieën van stads- ontvlieders. Texel zal het niet van de eerste categorie moeten hebben, noch van zijn goedkope, zonovergoten stran den. Wel van zijn eilandkarakter, zijn natuur, zijn cultuurlandschap, zijn scha pen. Er is daar nog heel wat van over. al grijpen afbraak cn nivellering snel om zich heen. Het gaat cr nu om vooruitstrevend te zijn op langere termijn: d.w.z. behou dend zijn t.a.v. Texel. Uiterst zuinig zijn op dc duinen, op de broedterreinen cn overwmteringsgebieden, cn op wat rest aan oud cultuurland. Boeren terwille van het boerenland. Kansen hergeven aan flora cn fauna van de weilanden, van tuinwal, berm en sloot, door het krachtig tegengaan van vervuiling, over bemesting en het gebruik van persisten te bestrijdingsmiddelen. Wijs zijn met de Waddenzee (cn dus met het Balg- zand!). Weren, subsidiair geleidelijk doen verdwijnen van niet passende bouwsels. Verstoppen en concentreren van het noodzakelijk kwaad, zoals op slagloodsen, nieuwbouwwijken bij de buitendorpen, bungalowparken en kam peerterreinen Als we dit tijdig doen en goed plannen op dc toekomst, zal ook het benodigde geld er komen. Als sub sidie op het onproductief geproduscerde; als subsidie op reservaten; als salaris voor reservaatboeren en voor bcheer- en onderhoudmensen: voor mensen die Nederland een product leveren dat kij kers trekt En die kijkers vormen een betrouwbaar soort toeristen. In zomer cn winter. Wiie zo denkt stemt D'66. J. W. de Blok, Zuid Haffel B 67 Het Persoonlijke Geschenk Een vulpen of z'n prachtige vulpenset wil elke moeder voor Moederdga. U vindt ze bij

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 9