De parel glanst... Goed ideeom'NU naar Texel te komen Zonaanbidster Kunst kijken op Texel TEXELtoerislTEXELtoeristTEXELtoerisITEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXEI.toerisl Bescheiden start van jaargang twee BAR DANCING AS JE COCUM BENT! 2e jaargang nr.1. 16 mei tot 13 juni 1970 PRIJS 10 GENT Duikteam „Murene" naar Texel bereikbaar via 14 en 16 P choonheid. De lammeren stoeien in de net bloemen bezaaide wei, in de vogel wereld heerst topactiviteit. De lucht is ol van gezang en in duizenden nesten rafrorden eieren uitgebroed. De zon is irachtig geworden; de Parel der Wad- leneilanden glanst mooier dan in enig nder jaargetij. Jammer, dat niet meer M akanties in het voorjaar vallen Het mag momenteel druk lijken op texel, in vergelijking met het aantal oeristen dat zich in juli op het eiland levindt, heerst er nog een zalige rust. 13! Iverigens: wat is „drukte" een betrek- :elijk begrip Wie eerlijk vergelijkt, it al gauw tot de conclusie dat het Texel in vergelijking met de be- ,n< ende andere vakantiegebieden bijna lil is te noemen. Texel is een groot iland. Er zijn uitgestrekte stukken raai vrijwel geen mens komt, ook niet de periode van „topdrukte". Dat zal vorig jaar werd voor het eerst de oorlopig wel zo blijven, want toeristen ij toeristenkrant TEXELtoerist uitgegeven. ijn heel wat minder op „stilte" gesteld gebeurde onder auspiciën van de an ze doen voorkomen. 4 \adviescommissie voor het zomerrecreatie- W'J werk, waarin tal van organisaties zijn Kuddedier^ Ieder heeft de mond vol over „nog HEBT een goed moment gekozen om naar Texel te komen. Nu is de natuur ontwaakt en presen teert zich in haar meest prille dagelijks werk verrichten temidden van beton, staal en plastic en voor wie het een stukje levensgeluk is om af en toe ook nog eens te vertoeven in een omge ving met frisse lucht, schoon water, vo gels en planten. Zo'n omgeving is Texel en de Texelse bevolking is wel degelijk doordrongen van de noodzaak om het zo te houden. Ze weren hoogbouw, lucht havens, zware industrie, landschap- ontsierende gebouwen, giftige bestrij dingsmiddelen en allerlei andere bedrei gingen van het unieke karakter. Dat heeft weinig met idealisme te maken, want dit worden steeds belangrijker verkoopargumenten in een maatschap pij, die in zijn eigen vuil ten onder dreigt te gaan. iet ontdekte vakantiegebieden waar je iemand tegenkomt en helmaal jezelf lint zijn", maar de realiteit is dat het os der mensen zich als kuddedieren edraagt. Nergens beter is dat te con- Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texels meest sfeervolle uitgaansgelegenheid 15, 16 en 17 mei De groep Check 22, 23 en 24 mei Tobi Colier ïul ateren op het meer dan twintig kilo- eter lange Texelse strand. Op een ertal punten vindt men mensencon- bll ntraties van enige betekenis. Het ver- weg drukste punt is het strand van De >g (hoewel dat ook weinig voorstelt vergelijking met Zand voort en Sche ringen op een zomerse dag!), maar ie de moeite neemt om 1000 meter noordelijke richting te wandelen, is Jac 'een met de wind, de golven en de B 'gels. Stiltegebieden Een feit is dat meer dan de helft van Texelse strandoppervlakte door vrij- pls geen toerist wordt betreden. Wie ht naar rust verlangt, kan daar dus ^01 recht Het geldt overigens ook voor de 'fnnenbossen en de duinen, die on- inks alle toeristische voorzieningen die zijn getroffen, ook nog grotendeels de Texelse stiltegebieden kunnen jrden gerekend. De steeds meer op- Igl'd makende bewering dat Texel zo'n "ervul toeristeneiland is, is gewoon 't waar! En dat is dan dank zij die ddegeest van de gemiddelde toerist, lang de meerderheid er behagen in stifept om op een zo klein mogelijk Jitje gezellig bijeen te zitten, is er rderop nog volop ruimte voor de ech- rustzoekers. Dat zijn de liefhebbers n de levende natuur. Levensgeluk En de mensen uit de steden, die hun UI vertegenwoordigddie met het toerisme hebben te maken, zoals de VVV, Texels Museum, Politie, StaatsbosbeheerHoera, Recreatiestichting. Het blad bleek in een behoefte te voorzien. De meeste edities raakten voortijdig uitverkocht Dat het blad ook in 1970 zou verschijnen, stond dan ook al gauw vast. Tevens werd be sloten het blad met alleen in het top seizoen te laten uitkomen, maar ten be hoeve van voorjaars- en naiaarstoeristen ook daarvoor en daarna. Het voorjaars- nummer ligt nu voor U. Het is klein van omvang mede in verband met het nog ge ringe aantal activiteiten dat in deze pe riode wordt ontplooid. TEXELtoerist is nl. in de eerste plaats bedoeld om de toeris ten te informeren over alles wat voor hen wordt georganiseerd. (Zie de- rubriek TEXELtoeristtlps). Het tweede nummer komt half /uni uit; daarna verschijnt elke veertien dagen een nieuwe krant. Er valt aan TEXELtoerist ongetwijfeld nog veel te verbeteren alvorens kan worden gezegd, dat het blad aan de wensen van elke toerist voldoet Toch willen we dat probe ren en we nodigen de lezers dan ook uit aan- en opmerkingen aan ons adres te richten. TEXELtoerist mag zich wat ons betreft ontwikkelen tot een krant, niet alleen vóór toeristen maar ook dóór toe risten. Als U meent iets interessants of behartenswaardigs te kunnen schrijven, kunt U Uw gang gaan De redaktie zal er voor zorgen dat Uw artikel of ingezonden stuk wordt geplaatst. Misschien ergert U zich aan bepaalde dingen op Texel of hebt U ideeën waarmee het toerisme op ons eiland gediend is. Laat het ons weten en spaar ons Uw kritiek niet I TEXELtoerist wordt geredigeerd, ge drukt en uitgegeven door Langeveld de Rooij NV., Postbus 11, Den Burg, (Park straat 10) telefoon (02220) 2741 bg.g 2403 in ben „©rootm &lock" 33tn Curg «Etxtl DE KOOG TEXEL HOLLAND Weekends DISCO-DANCING vanaf 1 juni dagelijks Nederlandse kust. In de natte zomer van 1967 werd in juni, juli en augustus in Naaldwijk 129 mm regenwater afgetapt en in Vlissingen 163 mm. Texel kwam toen niet hoger dan 80 mm Dat scheelt de helft. Ook over het aantal zonuren zijn voor toeristen verblijdende cijfers te vermelden, al moet worden toegege ven dat het op de eilanden over het algemeen harder waait en dat de tem peratuur er enkele graden lager is dan elders in het land. Waternood De droogte op Texel is een ergernis voor de boeren. Die klaagden vooral vorig jaar steen been toen in de hele maand juni vrijwel geen spat water viel. Dezelfde droogte veroorzaakte, dat het eiland vorig jaar praktisch zonder water kwam te zitten. Het winningsgebied was uitgedroogd. Om een dergelijke narig heid in de toekomst te voorkomen, is inmiddels besloten om bij Oudeschild een fabriek te bouwen, die drinkwater uit zeewater destilleert, een systeem dat ook op de droge tropische eilanden in het Caraibisch gebied wordt toege past. De fabriek is volgend jaar be drijfsklaar. Het 35 personen tellende Duikteam „Murene" is zaterdag voor Pinksteren op Texel gearriveerd. Het is de bedoe ling in de omgeving van Texel de zee te onderzoeken. Zo zal onder meer wor den afgedaald in de haven van het NIOZ bij 't Horntje en op tweede Pink sterdag gaat het gezelschap met een vissersboot de Noordzee op om een diepliggend wrak te gaan bekijken. De „expeditie" heeft geen weten schappelijk doel. Het is zuiver liefheb berij. Gewoonlijk wordt de duikhobby uitgeoefend aan de Spaanse en Franse kust, maar men heeft goede hoop dat ook het water bij Texel voldoende hel der is om de onderneming te doen slagen. Het is de bedoeling onder water te filmen en te fotograferen. Tot en met zondag 7 Juni wordt m hotel ..Opduin" aan de Ruijslaan te De Koog een expositie van tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen gehouden. Ze zijn gemaakt door de Texelaar Nico Welboren en de tekenleraar Kees Timmer uit Zuid- scharwoude. Het is rr „rendeels op Texel vervaardigd werk. Er zijn meerdere be kende Texelse landschappen bij. De ge toonde werken zijn te koop. Prijzen van f30,tot f 120,Wie vrijblijvend, gratis, wil komen kijken is gedurende de hele dag en avond welkom. Na 7 juni start onmiddellijk een andere tentoonstelling, ook in „Opduin". Werk wordt dan getoond van de heren D Berk hout en F. Berkhout uit Delft. Het is figu ratief werk, merendeels landschappen De heer D. Berkhout is autodidact, zijn zoon F. Berkhout studeerde aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten, in Londen en in Athene. Ook dit werk is te koop. In het hotel-café-restaurant „De Wor- steltent" in De Dennen is gedurende het gehele zomerseizoen een dozijn werken te zien van de op Texel geboren en thans in Amstelveen wonende bekende schilder Toon de Haas en zijn vriend en collega Willem van Roijen. Van De Haas zijn aquarellen en olieverven te zien van Texelse landschappen. Van Roijen toont onder meer interieurs. Ook deze werken zijn te koop. Kijken is mogelijk op de gebruikelijke openingsuren van De Wor- steltent, dus de gehele dag en avond Een befaamd schilder van Texelse land schappen is Ad Blok van der Velden. In zijn woning, Dorpsstraat 48 te De Koog, is zijn collectie voor ieder dagelijks te bezichtigen. Naast schilderijen toont hij ook tekeningen en aquarellen. Er is uiter aard geen enkele koopverplichting Van 19 mei tot en met 12 juni wordt in de expositieruimte van het raadhuis aan de Groeneplaats m Den Burg een tentoon stelling gehouden over de schilderkunst van 1900 tot 1925 Het is een verzameling van 90 reproducties, die samen een beeld geven van de tien belangrijkste stromin gen in de schilderkunst uit het eerste kwart van deze eeuw. Toegang gratis op de uren waarop het raadhuis voor publiek open is, dus op werkdagen van 9 00 - 12.00 uur en van 13 30 - 17.00 uur. Gratis toegankelijk is ook de fototen toonstelling, die de Texelse landschaps fotograaf J. Nauta heeft ingericht in zijn studio aan de Weverstraat (hoek Park straat) te Den Burg De collectie bestaat uitsluitend uit opnamen, die gemaakt zijn buiten het zomerseizoen De stemmings volle beelden van herfst, winter en lente geven een goed beeld van de ruige schoonheid van bossen, duinen, stranden, weidelandschappen en zeegezichten. De foto's tot een grootte van meer dan een vierkante meter zijn te koop. Kijken is vrijblijvend. Margriet Zwaan (17) uit Hoorn is voor TEXELtoerist fotomodel in losse dienst. Ze is een trouw bezoekster van Texel geworden, nadat ze haar vakan- tieheil aanvankelijk in Spanje en Italië zocht. Want Margriet is een zonaanbid ster en wilde voor geen prijs het risico van een verregende vakantie lopen. Dus zat ze op de smalle overvolle en met stenen bedekte stranden van de Middel landse Zee, gemarteld door een hitte, waaraan haar mooie Noordeuropese lichaam niet was gewend. Ze maakte zichzelf wijs dat het allemaal geweldig gezellig en ontspannend was, maar na afloop van zo'n buitenlandse vakantie voelde ze zich gebroken. Margriet besloot het eens dichter bij huis te proberen. Ze had in het dames blad, dat haar naam draagt, gelezen over de Waddeneilanden, waar de min ste regen valt van heel Nederland, vooral in het voorjaar. Ze koos Texel, want dat eiland was vanuit haar woon- plaatst binnen een uur bereikbaar. De kennismaking beviel uitstekend. Mar griet merkte dat ze ruimschoots de ge legenheid had om haar mooie huid diepbruin te laten branden. En de dood enkele bewolkte dag ertussen door was een prettig intermezzo om eens wat anders te doen. We fotografeerden Margriet in de duinen bij paal 9 (het Hoornderslag). Het is een van de plaat sen waar men de duinen kan zien groeien. Het van het brede strand opge stoven zand hoopt zich op rond allerlei hindernissen en de planten zorgen er voor dat het wordt vastgehouden Het is een van Texels stiltegebieden. De natuur is er de enige heerseres, maar wie er zich met de zon, de wind en de vogels wil vermaken, wordt niet door prikkeldraad tegengehouden. Echt waar Dat op Texel minder regen valt dan elders in het land is geen loze reclame kreet. Texel is inderdaad een „eiland in de zon". De cijfers van het KNMI spreken duidelijke taal. Uit de neerslag en bewolkingsgeegvens blijkt dat hier niet alleen minder regen valt in verge lijking met een gemiddelde plaats el ders in het land, maar ook in vergelij- king met andere badplaatsen aan de

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7