Zeehond: interessante bewoner Waddenzee i T i FOTO - FILM Boeiende verkenning van oeroude kern van Texel OFREIN HAVENRESTAURAïVr TEXEL Dagelijks naar de robben TEXELtoerist 2e jaargang nummer 1 Pagina 7 VERHUUR van rijwielen, bromfietsen AUTOSHOP JAN REY Restaurant a la Carte Plateservice EXPOSITIE in winkel en I. NAUTA fotografie TEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerist TEXELtoerist t&i&L - kg*. TEN OOSTEN van Texel en Vlieland ligt een der grootste natuur reservaten van Nederland, het zeehondenreservaat „Het Eierlandse Gat". Dit is het 21.000 hectare metende domijn ra van Phoca Vitulina oftwel de gewone zeehond of zeerob. Dit dier kan hier betrekkelijk veilig leven en dat is maar goed ook, want de zeehond werd door de mens voordien hevig vervolgd, zodanig zelfs dat uitsterven nabij leek. In het begin van deze eeuw leefden in het Nederlandse waddengebied onge veer 2500 zeehonden. Ze waren schade lijk voor de visstand, meende men, en daarom werd in 1900 een premiestelsel voor het afschieten ingevoerd Het ge volg daarvan was dat in 1928 nog maar 1500 robben over waren. Pas in 1947 werd Phoca tot jachtwild verklaard, wat wil zeggen, dat men voor het schie ten een vergunning nodig had Ook werden toen twee reservaten aangewe zen waarbinnen helemaal niet mocht worden gejaagd: bij Schiermonnikoog en tussen Texel en Vlieland. Toch bleef de zeehondenstand achteruit gaan, waarschijnlijk door toenemende veront rusting door de sport- en beroepsvisse rij en het watertoerisme. In 1954 werden in het Eierlandse Gat nog maar 300 zee honden geteld, in 1958 150 en 1960 100 en in 1961 nog belangrijk minder In het Al héle waddengebied werden in dat jaar nog maar een duizendtal robben waar genomen. Die aantallen zijn bekend, omclat sinds 1959 tijdens de paartijd (augustus) als zowel mannetjes als vrouwtjes zich op de banken bevinden, foto's worden gemaakt vanuit boten en j vliegtuigen. Beschermd In 1962 werd de zeehond totaal be schermd. Het Eierlandse Gat met om geving werd tot natuurreservaat ver heven, in beheer bij Staatsbosbeheer. advlseu DEN BURG - PARKSTRAAT 10 DE KOOG - DORPSSTRAAT 19 ziel BANKETBAKKERIJ ►^fVeverstraat 12, Den Burg telefoon (02220) 2060 RAI Ka "oor echt iets fijns naar GARAGE DROS TEXEL DE COCKSDORP, Kikkertstraat 21, telefoon (02222) 227 of (02225) 233. service verkoop service verkoop service-station Automobielbedrijf Waalderstraat 15, Den Burg, tel. 2345 Gelegen op veerhaven 't Horntje Specialiteit ZEETONGGERECHTEN GEBAKKEN SCHOL. Uniek uitzicht op zee. Keuken geopend van 10 00 - 21 00 uur. J GEBAKKEN TONG Zo liggen de zeehonden op de banken in ,,Het Eierlandse Gat (Aerophoto - Schiphol) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Wie de zeehonden in hun natuurlijke element wil zien, kan boeken voor een vaartochtje door de wateren van het Eierlandse Gat. Sinds vorig jaar worden hier meerdere malen per dag excursies gehouden met de kotter i 54 van schipper Piet Slik. Omdat de tocht alleen bij laag water zin heeft, (de zeehonden liggen dan op de drooggevallen zandbanken) zijn de afvaart- tijden elke dag verschillend. Omdat de TX 54 een geringe diepgang heeft kunnen de robbenbanken tamelijk dicht worden benaderd. Een verrekijker kan echter toch goede diensten bewijzen. De robbentocht vertrekt vanaf de steiger bij de reddingbootschuur (dicht bij de vuurtoren aan de noordpunt van Texel), 's Morgens tussen 8.00 en 9.00 uur kan men zich van een plaatsje 1 verzekeren door kaarten af te halen in het Texels Museum. Kaarten zijn i ook bij het vertrek aan de steiger verkrijgbaar, maar men loopt in dat geval wel de kans dat de boot reeds is volgeboekt. Tevoren kaarten in het museum afhalen is niet mogelijk op de dagen dat de eerste afvaartijd op 9.30 uur is gesteld; in dat geval moet men dus bij de |f ïiger zijn. Per tocht kunnen maximaal 30 personen mee. De prijs bedraagt E ƒ5,kinderen beneden 12 jaar ƒ2,50 (inclusief verzekering). s Voor de komende weken zijn de volgende afvaarttijden vastgesteld Sinds 1964 wordt het permanent be waakt door Robbenwachter Koos Boon, die er dagelijks met zijn motorvlet „Phoca" opuit trekt Het ziet ernaar uit dat de beschermende maatregelen re sultaat hebben afgeworpen De robben- stand bedroeg in 1964 alweer 1400 stuks, een aantal dat sindsdien constant is ge bleven. Onderzoekingen hebben uitge wezen dat een uitwisseling bestaat tus sen de dieren uit het Nederlandse, Duit se en Deense Waddengebied. Ook daar wordt nu steeds meer aan bescherming gedaan en het is te verwachten, dat daardoor het aantal robben in de Ne derlandse Waddenzee zal toenemen. In de Deense, Duitse en Nederlandse Wad denzee leven ongeveer 4500 zeehonden, waarmee deze groep de grootste aan eengesloten populatie van deze soort in Europa vormt In het water De zeehond brengt het grootste deel van zijn leven in het water door, waar aan hij dan ook volledig is aangepast Alleen wanneer bij eb de zandbanken voor een paar uur droogvallen, komt hij hier wat zonnen en luieren. Op het land maakt Phoca een erg onbeholpen in druk, want bij het voortbewegen ge bruikt hij zijn achterpoten in het geheel niet, in tegenstelling tot de aan hem verwante zeeleeuwen. De jonge zeehonden worden ook op de droge zandbank geboren. Dat bete kent dat ze al na een paar uur het zilte nat inmoeten. Bij andere soorten zee honden blijven de pasgeboren jongen de eerste weken op het land. Om de kou van het water te weerstaan hebben de jonge robben dan ook al een indruk wekkende speklaag. Vette melk Ook de moedermelk is aangepast. Zeehondenmelk heeft een vetgehalte van maar liefst 45% en een eiwitgehal te van 9%. (bij de mens respectievelijk 3,5% en 1%). Interessant is ook dat de moeders hun jongen in het water voor zich uit laten zwemmen, dus juist an dersom als bij andere dieren Begrijpe lijk dat een zeehondentweeling voor zo'n moeder een erg tijdelijk bezit is; ze kan immers maar één kind volgen. De andere is dan meestal reddeloos ver loren. Het spoelt ergens aan en mense lijke pogingen om het diertje er boven op te helpen slagen meestal niet. De kunst om een moederloos zeehonden jong groot te brengen, verstaat men nog het best in het Texelse Museum, waar direkteur G. J. de Haan er zich al jaren mee bezig houdt. De in het bassin bij het museum rondzwemmende kernge zonde robben waren ook eens van die hulpeloze vermagerde vondelingen. 16 mei 9.30 11.00 1 juni 9.30 11.00 12.30 17 mei 9.30 11.00 2 juni 10.00 11.30 13.00 18 mei 9.30 11.00 12.30 3 juni 11.00 12.30 14.00 19 mei 10.00 11.30 13.00 4 juni 12.00 13.30 15.00 20 mei 11.00 12.30 14.00 5 juni 12.30 14.00 15.30 21 mei 11.30 13.00 14.30 6 juni 13.00 14.30 16.00 22 mei 12.00 13.30 15.00 7 juni 13.30 15.00 16.30 23 mei 13.00 14.03 16.00 8 juni 14.00 15.30 17.00 24 mei 13.30 15.00 16.30 9 juni 15.00 16.30 25 mei 14.03 16.00 10 juni 15.00 16.30 26 mei 15.00 16.30 11 juni 15.00 16.30 27 mei 16.00 11 juni 15.30 17.00 28 mei 16.30 12 juni 16.30 29 mei 9.30 13 juni 17.00 30 mei 9.30 14 juni 9.30 31 mei 9.30 11.00 15 juni 9.30 11.00 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltN^ Zware jongen Van half mei tot half juni worden de jonge zeehonden geboren. Ze wegen dan een kilo of twaalf. Een volwassen mannelijke rob kan een gewicht van 250 kg halen bij een lengte van twee meter. De vrouwtjes zijn wat kleiner. Zeehonden zijn na vier jaar volwassen en kunnen ongeveer 20 jaar oud wor den. De gemiddelde leeftijd is echter veel lager. Na de zoogtijd leren de jonge robben zelf hun kostje opscharrelen. Eerst van gen ze grondeltjes, garnalen en ander klein goed. Later gaan ze over op gro tere i(plat-vissoorten en ze kunnen er zelfs toe overgaan mossels en krabben te consumeren. Om de vis te vangen blijven de robben minuten lang onder water. Een duik van 7 tot 10 minuten is normaal; maximaal kunnen ze zelfs een half uur onder water blijven en in die tijd tot wel 100 meter diep duiken. Een volwassen zeehond eet dagelijks 5 tot 7 kg vis en men kan zich dus voorstel len dat de vissers de robben als gevaar lijke concurrenten zien. De hele robben- bevolking van de Waddenzee werkt per jaar 1,6 miljoen kg vis naar binnen. Dat lijkt veel maar het is een fractie van de totale hoeveelheid vis die in de rijke Waddenzee leeft. Toen de andere eilanden nog geboren moesten worden was Texel er al lang. Het is een oeroud eiland, dat zijn ontstaan dankt aan de gletschers, die zo'n 100.000 jaar geleden vanuit Scandinavië naar het zuiden schoven en de noorde lijke helft van Nederland eeuwen lang onder een tientallen meters dikke laag bedolven hielden. Met het ijs waren ook massa's stecnen, zand en klei meege komen en toen het klimaat eindelijk milder werd en het ijs smolt, bleef het puin in grote hopen achter. Die uit zee stekende puinberg werd de kern van Texel. Meer grond slibde aan; duinen werden gevormd en ook de mens kwam al gauw een handje helpen. Nu is het eiland 18.000 ha. groot en merendeels vlak, maar de bultige kern is nog makkelijk in het landschap terug te vinden: Ide Hogeberg ten zuiden van Den Burg. Zo ziet de puinhoop van weleer er nu uit- de Hogeberg Wie hier ronddwaalt zou zich in het heuvelachtige Limburg kunnen wanen, ware het niet dat de bewoners er in de loop der eeuwen hun typisch Texelse sporen hebben nagelaten. Dat zijn bij voorbeeld de tuinwallen, uit graszoden opgetrokken muurtjes, die als weide- afrastering dienst doen. Dat zijn ook de schapenboeten met de schuine kant naar het westen gericht en de boer derijen die aan de Noordhollandse stolp boerderij doen denken, maar een aange bouwd woonhuis hebben. Dat zijn uiter aard ook de schapen van het onvolpre zen Texelse ras en het zijn de holle weggetjes, die het landschap kris-kras doorsnijden. Strijd Over die weggetjes is op Texel heel wat te doen geweest. Tot verontwaardi ging van menige toerist en landschaps bewonderaar zijn er een aantal ten offer gevallen aan de ruilverkave ling, maar ook vergaande pogingen om de resterende weggetjes te bewaren leidden tot protesten. Dat verschijnsel doet zich de laatste jaren bij herhaling op Texel voor als het erom gaat beziens waardigheden voor het nageslacht te bewaren. De boer die veel meer heeft aan een modern, dicht bij zijn hofstede gelegen bedrijfsgebouw dan aan een af gelegen schapenboet, waarmee de mo derne agrariër weinig kan aanvangen, is geneigd zijn boeten te verwaarlozen. Hij wil nog wel restaureren, maar is niet bereid daar ƒ10 000,of meer voor neer te tellen. Als de gemeenschap zo veel prijs stelt op behoud, moet die ge meenschap maar betalen óók, vindt hij. Hij heeft geen ongelijk, maar de ge meenschap (lees: overheid) is niet zo scheutig en intussen zijn al heel wat boeten door de tand des tijds geveld. Reservaat Het ziet er echter naar uit dat de Hogeberg in zijn huidige glorie be waard zal kunnen blijven. Het gebied is nl. aangewezen tot landschapsreservaat en Staatsbosbeheer zwaait er de scepter. Het beleid is erop gericht al het land in eigendom te verkrijgen, waarna het agrarisch bedrijf er alleen nog op de ouderwetse wijze mag worden uitge oefend. De holle weggetjes zijn al eigen dom van de Staat. Een paar jaar geleden werden ze van de gemeente Texel over genomen. Van de weggetjes werd de laatste jaren weinig gebruik gemaakt. Omdat er betere, verharde wegen wa ren aangelegd in de naaste omgeving, was men er niet langer op aangewezen en het gevolg was dat de weggetjes dichtgroeiden en dat menigeen ze als vuilnisbelt gebruikte. Staatsbosbeheer heeft daar een eind aan gemaakt. De weggetjes zijn schoongemaakt en ge restaureerd. Enkele zijn zelfs van een schelpenverharding voorzien en zijn daardoor ideale en rustige wandelpaden geworden. Wandelen Een wandeling door deze weggetjes zouden we elke toerist van harte willen aanbevelen. Het is een bijzonder genoe gen om via de weggetjes van Den Burg in zuid-oostelijke richting te kuieren, te midden van de lammeren, de schapen en de weidevogels. Als wandeldoel kan men bijvoorbeeld de Russenbegraaf plaats aan de zuilflank van de Hogeberg kiezen. Hier liggen de Georgiërs be graven, die 25 jaar geleden (in april 1945) tegen de Duitsers in opstand kwamen. Vlak ernaast ligt de be graafplaats van Oudeschild, een do denakker omgeven door kromgewaaide iepen en een merkwaardige nauwelijks te beschrijven sfeer. Ook het „bossie" op het hoogste deel van de Hogeberg, is door de Staat opgeknapt. Bossiesdag Nog niet zo lang geleden werd hier jaarlijks, op de dinsdag na Pinksteren, „bossiesdag" gevierd. Moeders en kin deren uit Den Burg en Oudeschild kwa men hier dan picknicken. Maar bossies dag kan men elke dag houden, dus waarom zou U het niet een keer doen? Naast het bosje is het natuurmonument „De Zandkuil" waar graafwespen en oeverzwaluwen hun domein hebben. En als U hier toch bent, loopt U een eind het Schillepad op, waaraan de boerderij „Brakestein" ligt. Vroeger was dit het buitenverblijf van vloot voogd Michiel Adriaanszoon de Ruijter. Als zijn vloot op de rede van Texel op gunstige wind lag te wachten, verbleef hij veel in deze omgeving. In Oudeschild liet hij ten behoeve van zijn zeelui een kerkje bouwen (pas gerestaureerd en een bezoek waard) en hij schonk zelfs een fraaie lichtkroon, die nu nog in het kerkje is te zien. Collega Maarten Harpertsz. Tromp bleef niet achter en gaf óók een kroon. Tegenover „Brake stein" liggen nog de twee „Wezenput- ten" Hieruit werd het drinkwater geput bestemd voor de schepen. Een bekend café in Oudeschild is naar het admiraal schip van De Ruijter genoemd „De Zeven Provinciën". Hier placht de hoge gast met zijn officieren van tijd tot tijd een oorlam te nemen en hij sliep er ook wel eens. studio van meesterlijke foto's van Texel. Vrij entree. Den Burg, Hoek Weverstraat- Parkstraat. Foto - Boekhandel en een pracht kollektie souvenirs.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 9