Drink louter Kabouter Th. J. Verlaan ziet terug op 40 actieve PTT-jaren Nu nog vier hengels te verslijten.... Zeevaarders houden voor vijfde maal reünie Adspirantentoernooien S.V. Texel Burgerlijke stand Zaterdag puzzelrit t.b.v. uniformenaktie Ook een methode. Vroeg-twintigste-eeuvvse reprodukties in BB-kelder Brandweer krijg mobilofoon Herman Jansen N.V. Schiedam Anno 1777. „Bartiméus" komt aktie houden op Texel n: DE KOOG Vrijdag 15 mei was een heuglijke dag voor de heer Th. J. Verlaan te De Koog. Want op die dag vierde hij zijn veertigjarig ambtsjubi leum als technisch ambtenaar bij de PTT. 's Middags om halt drie kwam een delegatie uit Haarlem om hem hiermee te iiliciteren. Dit gebeurde in de vorm van een ingelijste oorkonde met een persoonlijk dankwoord van de direkteur-generaal van de poste rijen. Van de veertig dienstjaren heeft de heer Ver laan er achttien op Texel doorgebracht. Op 15 mei 1930 begon hij zijn loop baan met antennes bouwen bij Radio Nora in Noordwijk. Geen arbeid, waar bij men last mag hebben van hoogte vrees. De heer Verlaan liet ons enige foto's zien, waarop hij, tientallen me ters boven de grond, ergens aan een onzichtbare draad hangt Dit werk heeft hij acht jaar volgehouden. Toen moest hij er wegens ziekte mee ophou den en werd overgeplaatst naar Haar lem. Hier begon hij, in 1938 dus, met de aanleg van telefooncentrales. Met de dreigende oorlog een ontzettend drukke baan. De centrales moesten namelijk zowel generatisch als automatisch uit gevoerd worden, zodat, wanneer bij oorlog automatisch telefoneren onmo gelijk zou worden, men op het genera- tische systeem over zou kunnen gaan. De heer Verlaan begon ook met vakge richte studie. Hij bracht het tot „chef vakman". Naar Texel Later boterde het allemaal niet meer zo in Haarlem. Ook de gezondheid van de heer Verlaan dwong hem naar een rustiger omgeving uit te zien. Dat was in 1952, en teen was Texel natuurlijk nog wel even stiller dan het nu is. Ver- laan en zijn vrouw kwamen uiteindelijk in De Koog terecht waar ze nu nog zit ten. De heer en mevrouw Verlaan vin den het heerlijk op Texel, de sfeer van „ons-kent-ons" en het vertrouwen dat je in elkaar kunt hebben spreekt hen erg aan. De werksfeer was ook ideaal; de heer Verlaan zegt: „Je kon zo bij de mensen binnenstappen als je wat aan de telefoon moest doen of er eentje aanleggen. Het was altijd goed, en als ze niet thuis waren dan wist je wel waar de sleutel lag en je ging maar naar binnen. Een enorm vertrouwen hebben ze in me gehad en dat heeft me veel goed gedaan!" Eén keer heeft hij van zijn baas een standje gehad; nota bene toen hij pas een paar maanden op het eiland was. Dat was in de rampnacht van februari 1953. Hij was toen gaan assisteren bij de dijk en tevens kijken of er nog wat te redden viel. Toen hij weer op het wprk kwam kreeg hij te horen dat hij op zijn post had moeten zijn. Terwijl ons gesprek voortgaat wor den er bloemen gebracht, er komt visi te en ook een telegram. Wanneer Ver laan het openmaakt ziet hij dat het van Wat wil D 66 nou eigenlijk? De democratie een grotere plaats ge ven in de gemeente, door de burgers bij het bestuur te betrekken. Het is bij een kleine gemeente als de onze, met haar overzichtelijke samenle ving gemakkelijk om op democratische wijze de verschillende belangen tot hun recht te laten komen. Elke inwoner van de gemeente dient volledig van zijn of haar rechten of bevoegdheden op de hoogte te zijn door publikaties in een gemeentekrant, welke alle opmerkingen van de gemeenteleden, die nuttig zijn voor de samenleving, opneemt. Hieruit vloeit voort dat er meer en beter kontakt met de gemeentelijke be stuurders en bestuurden zou ontstaan, zodat er grotere belangstelling zou ko men voor de eigen bestuursorganen en hun plannen. De bestuursorganen dienen bij de uit oefening van hun taak objektiviteit en openheid te betrachten, ook in de ge meentelijke raadskommissics. Het be stuursapparaat moet die diensten verle nen waarvan de plaatselijke gemeenr schap behoefte heeft. Een doelmatige besteding van de overheidsgelden dient daarbij voorop te staan. De objektiviteit brengt mede dat de wethouders geen bezoldigde nevenfunk- ties vervullen in de partikuliere en se- mi-overheids- of overheidssfeer. Dit feit maakt het noodzakelijk de wedden van de wethouders aanmerkelijk te verho gen. De raad als hoofd van de gemeen te kunt u sterker maken door uw stem te geven aan een demokratischc partij als D'66. Jan G. H. Hennink. De Koog K 78 b. oud-collega's is uit Haarlem. „Hartstik ke leuk", zegt hij, „Dat ze daaraan ge dacht hebben". Overigens zit het er voor de heer Verlaan nog niet op; pas in januari 1971 zal hij de pensioengerechtigde leeftijd behaald hebben. Of hij nog een paar jaartjes doorwerkt? „Nou, reken daar maar niet op. Ik heb vier hengels en ik wil ze allevier verslijten!" Ook Texelaars weer welkom Zaterdag a.s. komen de oud-leerlin gen van de voormalige Texelse zee vaartschool in hotel „Opduin" te De Kcog bijeen voor een reünie. Het is de vijfde achtereenvolgende maal dat de heer Peetcrs te De Koog een dergelijke samenkomst organiseert. Deze keer ne men ongeveer 70 personen deel. Ze ko men om half vier 's middags. Na een borreluurtje in het hotel, begint om on geveer 7 uur het diner. Na afloop daar van (ca half tien) wordt een gezellige avond belegd waarbij ook bevriende Texelse relaties welkom zijn. Het pro gramma wordt verzorgd door het echt paar Craanen en de folklorestichting. Zondag nemen de zeevaarders deel aan een puzzelrit, die eindigt in Catha- rina-hoeve. Daar wordt de lunch ge bruikt, waarmee deze lustrumreunie wordt afgesloten. Zaterdag 16 en maandag 18 mei wer den de adspirantentoernooien van S.V. Texel gehouden. Aan het eerste toernooi namen 13 elf tallen deel. Nadat de 22 wedstrijden van het programma waren afgewerkt kon aan de finale worden begonnen. In de poules A en B werd de strijd om de 3e en 4e plaats gevoerd tussen Meer vo gels a en Texel b. Het werd een span nende wedstrijd; de beste, die Texel b gespeeld had. Meervogels maakte het eerste doelpunt, maar Texel wist vlak voor het einde de gelijkmaker te sco ren. Bij het nemen van strafschoppen was de keeper van Texel goed in vorm. Hij wist er twee te houden, zodat Texel b uiteindelijk de derde prijs verwierf. Ook de wedstrijd om de le en 2e prijs tussen HCSC a en Jong Holland a ein digde onbeslist (00). Strafschoppen brachten HCSC tenslotte de overwin ning. In groep C werd overwinnaar Jong Holland b. De tweede plaats was voor Meervogels b. Tweede Pinksterdag waren om half elf 10 elftallen aanwezig. In de A-poule werd eerste LSVV a met 7 punten. Dit elftal verwierf, evenals vorig jaar, de wisselbeker. Tweede werd West Frisia a met 6 punten. In poule B was West Frisia b de gro te overwinnaar met 8 punten. De doel- cijfers waren 10 - 0, zodat dit elftal ge middeld per wedstrijd 3 doelpunten had gescoord. De tweede prijs was hier voor LSVV b dat 6 punten behaalde. Dit toernooi werd dus een aangelegenheid van LSVV en West Frisia, die uitste kend spel lieten zien. De beide programma's konden vlot worden afgewerkt. Beide dagen werkte het weer voor honderd procent mee. De jeugdige voetballers hebben dan ook van goede toernooien kunnen genieten. van 13 tot en met 19 mei 1970 Geboren Ramon Dènis, zv Joannes F. van Tongelen en Lammerdina Eijhusen; Jan-Willem, zv. Willem Duijn en Lam- herta A. E. Rodenburg; Natascha Marti- ne Jeaninen, dv. Pieter B. van der Vis en Benjamina M. de Ridder; Astrid en Pieter Wim, dochter en zoon van Johan Saalmink en Trijntje Eelman. Overleden Catharina Langeveld, wv. ^dksen, oud 86 jaar, wonende te Dei Burg; Aaltje Jonker, ev. Dijksen, oud 78 jaar, wonende te Den Burg. TOT 1 JULI VISSEN MET DE SPECIALE HENGEL EN SNOEKEN VERBODEN Nu gebleken is, dat in sommige sportvisserskringen onzekerheid heerst omtrent het tijdstip waarop met een be paald vistuig al of niet mag worden gevist, wordt van departementswege de aandacht erop gevestigd, dat het inge volge het Reglement voor de Binnen visserij 1970 verboden is, vóór 1 juli 1970 met de z.g. speciale hengel te vis sen. Ook mag vóór deze datum niet worden gesnoekt. Dit betekent, dat een snoek, die vóór 1 juli a.s. zou worden gevangen, onmiddellijk in hetzelfde vis water moet worden teruggezet. Het visseizoen wordt overigens op zaterdag 30 mei a.s. geopend, zoals eni ge maanden geleden is aangekondigd. In Oosterend start zaterdag 23 mei 's avonds am half acht de sensationele puzzelrit die georganiseerd is door het actiecomité van de muziek vereniging „Excelsior". Iedereen kan hieraan meedoen met auto, motor of brommer. Het begin punt is bij de nieuwe garage van de heer P Heerschap De rit duurt onge veer l'/a uur waarbij men een gemid delde van 36 km per uur moet rijden, dus ook de brommers kunnen dezelfde rit rijden. De finish is bij het dorpshuis .,De Bijenkorf". Het inschrijfgeld is ƒ7,50 per auto, motor of brommer, hiervoor krijgt de bestuurder na afloop in cafetaria Jatry een kop koffie en een kep soep. Ook wordt een herinneringsvaantje uit gereikt aan elke deelnemer. Voor de rijder met 't geringste aan tal strafpunten heeft men mooie prijzen in de vorm van bekers beschikbaar ge steld. Is bijzonderheid heeft men een wisselbeker voor de rijder met '1 minste aantal strafpunten. Deze beker zal hij of zij volgend jaar moeten verdedigen want het ligt in de bedoeling ieder jaar deze rit te organiseren. Men kan zich opgeven bij mevrouw Ellen, Kotterstraat 8, telefoon (02223) 357 en bij mevrouw De Boer, Mulder straat 8, telefoon (02223) 488. Natuur lijk kan men zich ook bij de start bij garage Westend opgeven. Men ver wacht een zeer grote deelname voor deze rit, die niet bijzonder moeilijk is maar wel enkele leuke attracties heeft. Dus doe allemaal mee en u steunt met een het actie-comité zodat er weer en kele uniformen kunnen worden gekocht voor het nog steeds groeiende korps „Excelsior". Op zes dagen van de komende twee weken kunt u een tentoonstelling gaan bekijken in de BB-kelder van het raad huis met het thema „Schilderen van 1900 tot 1925". Deze expositie, samen gesteld door de UNESCO, omvat ne gentig reprodukties. Samen geven zij een beeld van de tien belangrijkste stromingen in de schilderkunst uit het eerste kwart van de twintigste eeuw. Het is zeer interessant om deze ver schillende stromingen bij elkaar te zien en verschillen en overeenkomsten te vergelijken. Zo hangen er bijvoorbeeld impressionistische schilderijen. Deze zullen door de meeste bezoekers wel „realistisch" genoemd worden. Toch begint hier met recht de „moderne" kunst. Er zitten namelijk tal van sub jectieve elementen in het impressionis me. Daarnaast is ook het „post-impressio- nisme" Bij sommige schilders, bijvoor beeld Cézanne, wordt de stilering van lijn of kleur belangrijker, bij anderen daarentegen wordt het subjectieve ele- men groter; de werkelijkheid wordt on dergeschikt gemaakt aan en vervormd ten behoeve van andere doeleinden. Hiervan zijn voorbeelden te zien van Van Gogh en Ensor. Ook interessant, en ook aanwezig op de tentoonstelling, zijn vier schilderijen uit de „Jugendstil", een jaar geleden nog zeer in zwang. Andere richtingen uit de schilderkunst, die u kunt zien, zijn het fauvisme, waarbij de nadruk valt op kleur, vlak en omlijning, het aparte Duitse expressionisme, het cu- bisme, de daaruit voortvloeiende ab stracte kunst, met een aantal klassie ken van Klee,Kandinsky en Mondriaan, de moderne figuratieve kust, en ten slotte dadaïsme en surrealisme. Voor scholen is deze tentoonstelling zeer zeker de moeite waard, maar ook ieder ander kan er terecht. De toegang is gratis. Openingstijden van de expositie: maandag 25 mei: 9.00 - 12.00 en 14.00 - 17.00 uur. dinsdag 26 mei: 20.00 - 22.00 uur woensdag 27 mei: 20.00 - 22.00 uur. maandag 1 juni: 9 00 - 12.00 en 14.00 - 17.00 uur. donderdag 4 juni; 20.00 - 22.00 uur maandag 8 juni: 9.00 - 12.00; 14.00 - 17.00; 20.00 - 22.00 uur. Bij de Texelse brandweer ii lang gekoesterde wens in vervulling g gaan. Gedeputeerde Staten hebben to gestemd in de aanschaf van een mol lofooninstallatie. De apparatuur zal ov circa vijf weken in gebruik worden g Ecu schoon strand is van groot toeristisch belang. Daar is ieder het momenteel wel over eens. De Jonge Ondernemers Organisatie heeft inmiddels de goedkope doch effektief werken de rcinigingsmnchine besteld. Het aktiecomité Eierland zoekt evenwel naar een nóg goedko pere methode om het strand van vuil te ont doen. Vorige week werd op het strand bij paal 28 druk geëxperimenteerd met een ge wone hooiharker. Weliswaar presteert deze lang niet hetzelfde als de „echte" reinigings machine, maar er kan toch heel wat grof vuil mee op hopen worden geharkt waardoor het strand e enheel wat dragelijker aanzien krijgt. Wellicht leidt het inschakelen van beide ma chines tot het beste resultaat; de proeven z(Jn in ieder geval de moeite waard. Op de foto ziet men de hooiharker in aktie op het strand. De trekker wordt bestuurd door de heer J. Witte. Van acht juli tot één augustus zullen op Texel akties gevoerd worden ten ba te van de vereniging „Bartiineus". Deze vereniging, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is in Zeist, stelt zich ten doel het stichten van scholen en internaten voor blinden en slechtzienden. Hiermee zijn grote bedragen geld gemoeid, en deze maanden worden daarvoor in het hele land akties op allerlei gebied ge voerd. Hoewel in Nederland de blindheid ge lukkig afneemt, neemt het aantal meer voudig gehandicapten toe. Hieronder worden verstaan personen die blind zo wel als spastisch, blind en zwakzinnig enz. zijn. „Bartiméus" tracht al deze gehandicapten een redelijk bestaan te geven door het bouwen van speciale scholen, werkplaatsen en internaten. Het eerste complex kwam in 1962 van de grond in Almen i(Gld.) en daar wa ren toen 25 kinderen. Nu, 1970, zijn dat er ongeveer 220. Later zijn er nog in ternaten bijgekomen in Doetichem, Gorssel en Lochem. Maar het is nog steeds niet genoeg. Men heeft de plan nen al klaar voor een nieuw complex in Doorn. Hier komen degenen die le venslang verzorgd zullen moeten wor den. Dat houdt dus in dat niet alleen voorzien moet worden in scholen, werk plaatsen en huisvesting, maar op den duur zelfs voor bejaardenwoningen. 38 miljoen Na de bouwvakvakantie zal zo spoe dig mogelijk met de bouw begonnen worden. Vijfhonderd kinderen zullen er geplaatst kunnen worden. De kosten van dit gigantische project bedragen maar liefst achtendertig miljoen gul den.. Een deel hiervan wordt door het rijk bijgedragen, maar toch lang niet genoeg. Vandaar dat de komende maan den een beroep zal worden gedaan op de Nederlandse bevolking. Uiteindelijk heeft Nederland wat be treft de blindenverzorging een naam hoog te houden, want samen met de Scandinavische landen staat het op dit gebied vooraan in de wereld. Filmavonden Op Texel dus akties van 8 juli tot één augustus. Gedurende die tijd zullen bazaars gehouden worden met schiet tenten, grabbeltonnen, enz. Ook worden vier voorlichtingsavonden gegeven, waarbij aan de hand van een half uur durende film een en ander te zien zal zijn over de blindenverzorging en de vereniging „Bartiméus". Deze filmavon den, waarbij tevens een optreden van het Oosterender mannenkoor is, worden gehouden in de katholieke kerk in De Koog, in de gereformeerde kerk in Oos terend en in de hervormde kerken van Den Burg en Den Hoorn. Men is ver zekerd van de medewerking van de geestelijkheid. Bovendien hebben zich in het comité voor aanbeveling vele Texelse bekend heden verzameld. Hun namen vindt u ook in de advertentie elders in dit nummer. Met het organiseren van filmavon den en bazaars is men er nog niet. Achtendertig miljoen gulden is een enorm bedrag. Het gaat hier om het le venslang verzorgen van vijfhonderd kinderen. De vereniging doet een be roep op iedereen, die iets wil organise ren ten bate van dit doel. Met het sei zen voor ogen zal het toch niet moeilijk zijn iets te organiseren en de baten er van te bestemmen voor „Bartiméus". Sportverenigingen, vrouwenverenigin gen, jeugdorganisatits en óók particu lieren kunnen hier iets voor doen. Als u een idee heeft of iets wilt organise ren, maar ook als u zich nog eens extra wilt oriënteren omtrent de vereniging „Bartiméus", bent u van harte welkom op de vergadering op vrijdag 29 mei om acht uur in hotel „De Graaf". Maak het voor kinderen, voor wie het altijd donker zal zijn, een beetje lichter. De drie brandweerwagens van Dl0P Burg zullen van een toestel word 9eI voorzien en ook die van De Cocksdoi an' In combinatie met een centrale zen ontvanger in de brandweerkazerne Den Burg ontstaat aldus een effekti aaf werkend communicatiesysteem dat bepaalde gevallen van zeer groot b lang kan zijn. Mobilofoons zijn bijvoo beeld onmisbaar bij het bestrijden v; branden die woeden in een groot o overzichtelijk gebied, zoals bos-, duii en heidebranden. Herhaaldelijk hee de Texelse brandweer al dergelijl in branden in de kiem kunnen smort Met de toeneming van de recreati drukte in de bossen mag worden gj jj,g steld dat de kans op een werkeüj grote bosbrand ieder jaar toeneem Voor een effektieve bestrijding kunne mobilofoons niet worden ontbeet Maar ook bij andere branden kan d« D apparatuur zeer nuttig zijn. Als brandweer is uitgerukt naar een gebie st waar zich in de buurt geen telefoo; bevinden dan kan zonodig snel om es tra hulp worden gevraagd. Ook direl terugroepen als ergens anders brand uitbreekt, levert dan geen prcldt blemen op. De complete mobilofoonii stallatie kost ƒ13.500, ee ee TEXELSE SPORTVISSERSCLUB VRAAGT BESTUURSKANDIDATEN Het bestuur van de sportvissersclu dat te kampen gehad heeft met ee groot aantal ziektegevallen en verbli in het ziekenhuis heeft weer een aantj^ wedstrijden vastgesteld. In een vergadering te houden woensdag 27 mei in hotel „De Graal aanvang 8 uur zal dit programma leden voorgelegd worden en zal me hierover beslissen. Het bestuur meer jt dat hen de tijd ontbreekt om zich tensief met de zaken de sportvissen club betreffende bezig te houden stelt kandidaten in de gelegenheid hu plaatsen in te nemen. Op deze avon zal tevens de beker uitgereikt worde aan de kampioen van het vorige sei zoen. Wij roepen alle hengelsportlief heb m bers op deze vergadering bij te wonen it: -I VVEEKENDDIóENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter COÜTINHO, Den Burg, tt (02220) 2023. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, te (02220) 2414. DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur tot maandagochtend 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 203c NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de period v 23 mei tot en me 29 mei 1970, telfooi ji 2182, b.g.g. telefoon 2069. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beui zijn, worden op het bureau verwach op de tijden dat hun eigen huisart zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt 'e Dokter Barnard met vakantie, dokter Seegers, woensdag 27 mei, 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 23 en 24 mei 1970 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag: 8,30 en 10.30 uur De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag: 9 00 en 10.30 uur 2e Pinksterdag: 10.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.00 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur zondag: 10 00 uur Oudeschild: zondag: 8.45 en 19.00 uur Den Hoorn zaterdag: 19.30 uur zondag: 9.00 en 10.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 24 mei 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur cand. Rientsma De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakke Den Hoorn 10.00 uur ds. J. P. B. Vissfl De Koog 19 30 uur ds. Waardenburg De Waal 10.00 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.45 uur ds. C. Rozemond bevestiging van ambtsdragers Oudeschild. Oudeschild 9.45 uur Dienst in Oostereni collecte kinderbescherming GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Evang. D. J. de Lang" van Kolhorn. Voorbereiding H A. 19.30 uur Evang. D. J. de Lange Oosterend 10.00 uur ds. J. D. Kruithof 19.30 uur ds. J D. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE in het Gebouw voor Chr. Belangen Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. R. Kuitse KOERSEN VREEMD GELD Deze week luiden de koersen als volg Duitse mark (100) Franse franc (100) Belgische franc (100) Zweedse kronen (100) Italiaanse lire (10.000) Zwitserse franc (100) Engelse pond (1) Amerikaanse dollar me f 98,9 'ƒ64,11 7,1! ƒ69,1 ƒ56,4 8,9

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2