ILLES DRAAIT DM MOEDER" tapijten voor fabrieksprijzen betaalt u dubbel aan ergernis! nee, tapijten koopt u bij OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING (jamttuw tijd mee-ganaardenmb! 27 rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Voorspoed en tegenspoed liij de bietenteelt Vd Als II straks gaat inkuilen DEN HELDER spoorstr. 30 tel. 02230-14541 Steeds meer muur in DE grasland TWEEDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 MEI 1970 em- ds ods ireeg. plit MA Onder reliflMie T >an (.roninnci Als ik op dit mement durf praten ivtr voorspoed bij de bietenteelt, dan ieb ik in de eerste plaats de over het dgemeen zeer goede opkomst van de lieten op het oog. Het blijkt dit jaar vel zeer duidelijk, dat een goede vocht- foorzicning van groot belang is bij de ipkomst van de bieten. Met uitzonde- ing van de allerminst gezaaide per- :elen is het zaad terecht gekomen in rend, die nog vochtig was, of al heel [auw na het zaaien voldoende vocht Voor een groot gedeelte van de bic- 'npcrcelcn geldt verder, dat na het puiten van het onkruidbestrijdings- nidclel Pyramin voldoende regen is ge- rallen om van een goede werking van 'yramin verzekerd te zijn. In een enkel geval kon de Pyramin- lespuiting in vroeg gezaaide bieten niet vorden uitgevoerd, omdat al direkt na iet zaaien zoveel regen viel, dat het oor de spuitmachine onmogelijk was ip het land te komen. Voor de in het laatst van april en be- >in mei gezaaide bieten is tot nu toe ie hoeveelheid regen onvoldoende ge veest (het is op het moment 14 mei) Pyramin goed aan het werk te zet- Als eerste bestrijding niet goed gelukt is Iedere bietenteler is er op het mo- nent wel van overtuigd, dat he't op dit loment niet meer mogelijk is de ver- orging van het gewas op de „ouder wetse" manier, d.w.z. met hak en schof- el uit te voeren. Zeker niet bij de on- ruidbezetting van de meeste Texelse «rcelen. Het is daarom zaak zich af te vragen e; welke mogelijkheden er nog zijn als de V3 'yramin-bespuiting niet het gewenste esultaat heeft gegeven. Op het moment hebben we daarvoor Benatal een zeer goed middel. Bena- kan worden gebruikt vanaf 14 da- en na opkomst van de bieten tot op et moment, waarop het gewas zich aat sluiten. Het .tijdstip van bespui- ïg kan worden vastgesteld aan de id van de ontwikkeling van het on- ruid. Als we kunnen aannemen, dat et meeste onkruid boven de grond is, het zaak om zo spoedig mogelijk te puiten. Wordt het onkruid nl. te groot, an zullen speciaal onkruiden als var ensgras, kleefkruid, kamille en muur iet meer gedood worden. heid Pyramin nog bewerken, dat later kiemende onkruiden eveneens gedood worden. Terwijl wc ons op de laatste dagen van april nog afvroegen of er dit jaar wel gras zou komen om in te kuilen, kunnen we nu 14 dagen later aanne men, dat er zeer binnenkort weer gras voor de kuil zal worden gemaaid. In een heel enkel geval zal dit zelfs al ge beurd zijn op het moment, dat u deze regels onder ogen krijgt. Vorig jaar hebben we kunnen con stateren, dat op heel wat Texelse be drijven he»t inkuilen een vaste plaats heeft gekregen, want hoewel er ook vorig voorjaar beslist geen sprake was van een goede grasgroei is er toch op diverse bedrijven een „vroege" kuil ge maakt We hebben het al eerder gezegd, maar willen het nog eens herhalen, dat het inkuilen van een mogelijkheid om onder minder gunstige omstandigheden toch nog iets van het gras te maken nu is geworden een doelbewuste bedrijf s- maatregel om van hoogwaardig gras goed ruwvöer te maken. Hoewel we kort geleden hebben vermeld, dat het ook met uitsluitend goed hooi mogelijk is om de winter door te komen menen we, dat het met het oog op een bespa ring van krachtvoer op het verkrijgen van een goed beweidingsschema in het eerste gedeelte van de weideperiode van belang is om één of meer percelen te bestemmen voor het inkuilen. Welke methode Het ziet er naar uit, dat er dit sei zoen weer meer voordroogkuilen ge maakt zullen worden. De methode van het voordrogen heeft over het algemeen in het vorige seizoen goed voldaan. Vooral de voordroogkuilen, waarvan het gras los aan de loop werd gebracht leverden over het algemeen een zeer goed produkt. Bij de pakjeskuilen kwa men meer mislukkingen voor en vooral in de gevallen, waarin pakjeskuilen uit sluitend met plastic werden afgedekt is heel wat gras minder goed uit de kuil gekomen. De voordroogmethode is vöoral aan trekkelijk voor bedrijven, waar men kans ziet een groot deel van het werk zelf te doen. Als men tijd en gelegen heid heeft om het gras zelf te maaien, te schudden en bij elkaar te rijden is voordrogen een goedkope methode. Ook als men voor het bij elkaar rijden al leen de opraapwagen nodig heeft is de voordroogmethode nog goedkoop. Toch zal het wel zo zijn, dat ook dit jaar nog een vrij groot aantal veehou ders blijft doorgaan met de maaikneus- methode. Deze veehouders hebben met deze methode goede ervaringen opge daan en het is hen bovendien heel wat waard, dat het inkuilen niet veel eigen tijd vraagt. We hebben de indruk, dat spe'ciaal in de laatste maand van de af gelopen winterperiode de waardering •voor maaikneuskuilgras nog weer lis toegenomen. Terwijl het de laatste we ken zeer moeilijk was om voordroog- kuilgras goed te houden gaf dit bij het maaikneuskuilgras geen enkele moei lijkheid. Waar u aan denken moet Als u gaat voordrogen, dan is het zaak, dat v daarvoor vrij jong en blad rijk gras neemt. Hoe meer stengels er in het gras komen, hoe moeilijker het wordt om het gras in de winterperiode koud te houden. Verder is het van groot belang, dat het gras voldoende droog is en boven dien gelijkmatig droog is. Het is voor een voordroogkuil funest om plukken gras te hebben met 50°/o droge stof en daarnaast ook plukken met 30% droge stof. Daarom is het nodig gras voor de voordroogkuil zeer intensief te bewer ken met een goede schudder. Net als vorige jaren zijn we graag bereid om in gevallen, waarin men moeite heeft met het schatten van het gehalte droge stof monsters gras voor u te onderzoeken. Ook in het afgelopen seizoen is weer duidelijk gebleken, dat maaikneuskuil- gras van doorgeschoten gras een aan vaardbaarder produkt oplevert dan van jong, bladrijk gras. Weliswaar krijgt men van gras in dit stadium een voer met een wat lager eiwitgehalte, maar we zijn van mening, dat u op deze wijze toch een „gezonder" ruwvoer krijgt. Als algemeen advies voor de voeder winning noemen we nog het voorko men van sterke verontreiniging met zand. U moet hier bij iedere bewerking vanaf het maaien tot het moment, waarop het gras aan de kuil komt be dacht zijn. Verder is het zaak de bespuiting niet it te voeren kort voordat regen ver dacht kan worden. Van Betanal wordt een hoeveelheid an 6 - 7V2 liter per ha gebruikt. Als a het zaaien nog ge enPyramin is ge mikt is het aan te bevelen om naast e genoemde hoeveelheid Betanal 2 li- t Pyramin bij te mengen, omdat Be- inal alleen de onkruiden doodt, die op et moment van de bespuiting boven de •ond staan. Krijgen we later voldoende gen, dan kan de toegevoegde hoeveel- leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,-. U lost af 18 x 185,94. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Telkens krijgen we op het moment weer vragen en opmerkingen over het probleem van het onkruid muur in grasland. Vooral in pas ingezaaide wei den kan de muurbezetting zeer sterk zijn. Maar ook in ouder grasland zien we meermalen zeer veel van dit on kruid. Uiteraard wordt de vraag gesteld wat de oorzaak is van het veel meer optre den van muur. Ik geloof, dat daarover het laatste woord nog niet is gezegd. Het is niet onmogelijk, dat de zwaarde re stikstofbemesting één van de oorza ken is. Het is bekend, dat muur vooral thuis is op stikstofrijke grond. In diverse gevallen is de bezetting met muur zo zwaar, dat er iets aan ge daan moet worden. Veelal probeert men het eerst met een intensieve beweiding. Vooral van een beweiding me"t schapen verwacht men in dit opzicht iets. Onze ervaring is, dat dit tegenvalt. Hoewel schapen bepaalde onkruiden vreten is dit met muur niet het geval. Een andere mogelijkheid is het af maaien van gras en muur. Men kan daarmee wachten totdat er voldoende gras staat om de hele massa te kuilen. Uiteraard is dit materiaal bij een zware muurbezetting ongeschikt om voorge- ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 24 mei op om 4.35 uur en gaat onder om 20.39 uur; 27 mei op om 4.31 uur en onder om 20.43 uur. Maan: 27 mei L.K.; 4 juni N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 22 mei 9.12 en 21.42; 23 mei 9.52 en 22.22; 24 mei 10.34 cn 23.00; 25 mei 11.18 en 23.36; 26 mei 11.59 en 27 mei 0.14 en 12.45; 28 mei 0.59 en 13.39; 29 mei 2.00 en 14.52; 30 mei 3.20 en 16.15. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. droogd te worden. Het best zal dit kun nen gebeuren met de maaikneuzer, hoewel we er op moeten rekenen, dat de voederwaarde en smaak van een dergelijke kuil wel iets minder zal zijn dan van „schoon" gras. Na een beweiding van zo'n perceel kan men de restanten ook maaien. Het zal zaak zijn om er naar te streven zo kort mogelijk te maaien. We zijn er niet zeker van, dat men op deze wijze in één keer van het onkruid muur af is. Ook chemische bestrijding mogelijk Het is heel goed mogelijk om dit on kruid chemisch te bestrijden. Men ge bruikt hiervoer de groeistof MCPP. Als van dit middel 4 liter per ha verspoten wordt op muur, die nog aan de groei is, is er een grote kans, dat men dit on kruid in één keer kwijt is. Naast de algemene bezwaren tegen chemische bestrijding moeten we in dit gdval noemen de schade, die MCPP doet aan klaver. Vooral klaver in nieu we" weiden krijgt door een MCPP-be- spuiting een flinke afrekening. Als het probleem met muur in de nieuwe weiden op geen andere manier dan door een chemische bestrijding is op te lossen, dan moeten we ons afvra gen of het nog verantwoord is om kla verzaad in de mengsels op te nemen. Vooral ook omdat bij de zware stik stofbemesting, die op diverse bedrijven wordt toegepast de klaver toch na éen of twee jaar verdwenen is. lüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiium FEUILLETON door TOM LODEWIJK ^lllllillllllllllUIIUIIIIllüilllHIIIIIIUlUllMIlUIIIIIIUIIIIliniillllllllUIDIIIlllllUIIIIIUIllllllllUlilllUUUUUUIIIIIIÜUIIIIIIUUIllUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII kwam zó maar iemand voor haar! Hij was nog geheel de oude Mein dertsma, de vrolijke en gezellige grap penmaker. Hij informeerde naar haar plannen en ze vertelde van het voorne men, samen met Els Hazelaar van dit huis een pension te maken. „We zitten alleen nog met de financiering", zei ze, „maar ik heb er vertrouwen in dat dat wel in orde komt". „Daar zou ik me maar geen zorgen over maken", zei hij. „U redt dat wel". „En hoe gaat het met u?" vroeg ze toen opeens. „U ziet er wel altijd uit als een goudhaantje. „Waarom vraagt u dat?" „Ja, waarom vraag ik dat? Uit be langstelling. Een vrolijk mens heeft het daarom nog niet altijd makkelijk". „Nee", zei hij en zette zijn kopje neer. „Dat hebt u goed gezien, mevrouw Treeberg Maar ik was bang dat er iets aan mij te zien was". „Nee, en toch ja. Zo onder het pra ten leek het me soms, of uw gedach ten ver weg waren". „Dat is niet beleefd van me". „Och beleefdheid. Wees die u bent. Daarmee komt een mens het verst". „Och ja", zei hij, „nu ik wil open kaart met u spelen. Het is ook niet zo best als het allemaal lijkt. Om het maar meteen te zeggen: de dokter heeft me verteld dat als ik nog een beetje van het leven wil genieten, ik moet stoppen met hard werken. Mijn hart laat het anders afweten". Het was even stil. Tine hoorde de klok tikken. Ze begreep dat wat haar bezoeker in die weinige, zakelijke woorden, zo schijnbaar neutraal, had verteld, voor hem een vonnis beteken de. „Ach", zei ze. „Dat is erg. Dat moet heel erg voor u zijn". „Ja, dat is het En nu heet u me heel hartelijk welkom en hebt misschien ge dacht: daar is een vrolijke, gezellige bezoeker, en nu zit ik u na een kwar tier al te vervelen met zelfbeklag". „U verveelt me niet en ik hoor geen zelfbeklag. Ik vind het fijn dat u ge komen bent". „Mevrouw Treeberg, laat ik eerlijk zijn. Ik kom maar met zo toevallig langs. Ik kom expres naar u toe. Ik moet er met iemand over praten. En toen dacht ik aan u". „Waarom aan mij?" „U hebt ook een klap gehad en u ging er bijna onderdoor. En ik heb met verwondering gezien hoe u er zich overheen hebt gezet". Tine kreeg een kleur. „O meneer Meindertsma, wat ver kijkt u zich op mij! U moest eens we ten hoe lang ik mezelf en anderen tot last ben geweest, hoe ik me begraven heb in mijn ziekte, in zelfbeklag. Dat mijn dochter zo ziek werd, kwam door mij". „Dat geloof ik niet. Misschien droeg het er een beetje toe bij. Maar uw na righeid bezorgde haar geen longontste king". Tine lachte. „Nee, zo gezienmaad ik ben he lemaal geen heldin". „Nee, juist daarom. U zult het begrij pen. Voor mij staat het bord nu in eens op stop. Ik kom er wel overheen, ik wil er overheen komen. Maar je zou es met iemand willen praten, het samen met iemand bekijken". „Dan ben ik blij dat u hier gekomen bent", zei Tine eenvoudig. „Ja en nu hoef ik eigenlijk niet meer te' praten. Het is van me af. Je hebt soms alléén maar een mens nodig die luistert. Ik ben altijd zo druk en ik doe altijd zo vrolijk". „Ieder hart kent zijn eigen bittere droefheid", zei Tine zacht. „Ach ja. Je moet je er niet mee op sluiten. Ik dacht: ik ga naar mevrouw Treeberg. Dan zakt het wel". „En is het gezakt?" lachte Tine. „Een heel eind. Ik wil nog verder leven. Maar ik moet het veel kalmer aan gaan doen". „Dan zou ik daar maar es mee be ginnen en niet meteen weer opstappen. Ze zijn allemaal weg en blijven in de stad eten, ik zit hier in m'n eentje, blijft u hier gezellig eten, ja?" „En u al die moeite geven?" „Het is niet leuk alleen voor jezelf eten klaar te maken en ook niet ge zellig om alleen te eten. Dan maak je een paar boterhammetjes klaar en een glas melk. Nu kan ik eens tonen dat ik wat kan". „Als u het zo ziet, dan graag. Restau rant-eten is ook met alles". Hij keek een half uurtje later met kennelijk plezier naar de keurig gedek te tafel en de smakelijke hapjes, die Ti ne had klaar getoverd. ,,'t Zal hier een goed pension zijn",, zei hij tevreden. „En dat brengt me op een gedachte, mevrouw Treeberg". „Laat es horen, meneer Meindert sma". ,.U zit nog met die financiering". „Jawel". „Ik heb een plan. Maar ik weet niet of u het goed vindt". „Vertelt u maar". „Als ik hier nu es in sprong?" „Financieel?" „Ja. Zakelijk lijkt het me volkomen verantwoord. U hoeft heus met dank baar te doen of zoiets want ik ben za kenman genoeg om te weten hoe ik mijn geld beleg. Ik ken u en ik k?n mevrouw Hazelaar, die is er geknipt voor, zakelijke vrouw. En u bent het type gastvrouw. Goeie combinatie. Mooi huis, moet natuurlijk worden gemoder niseerd. De gemeente hier komt steeds meer in trek. Het is een gezonde onder neming". „Blij dat te horen". „Maar dan zou ik u ook een gunst willen vragen". „En dat is?" „Wilt u mij als pensiongast hebben?" „U?" „Ja. Ik moet weg uit de stad, zegt de dokter. Naar buiten. Wandelen. Ik mag nog wel wat zaken doen, maar meer voor plezier dan omdat het moet. Dan kan ik nog vele jaren mee, ge looft hij. En dat geloof ik zelf ook wel". „U wilde hier komen wonen?" vroeg ze verbaasd. „Als het mag", zei hij bescheiden. „Ja maar". Tine aarzelde. Ze stond nu opeens voor zoveel belangrijke be slissingen. „Mevrouw Hazelaar heeft óók nog een stem in het kapittel", glimlachte Meindertsma. „Inderdaad. Maar zou die zoveel be zwaren maken? Anders moet je toch maar afwachten, welke mensen je krijgt?" „Weet u, het is mij niet onverschil lig waar ik kom. Ik ken u allebei. En ne ik mag u allebei erg graag". „Tja", zei Tine, nog niet alles met een overziend, „ik moet zeggen, ik zie niet in, waarom niet". „Hebt u er geen bezwaar tegen?" „Bezwaar? Tegen u? Ik zou haast zeggen: het is een goed voorteken. On ze eerste gast hebben we al, en die gast is iemand die we graag zien". „Blij dat u er zo over denkt. Nu moet u es horen. Ik ben een man die houdt van afmaken. Vanavond ga ik niet weg, ik neem een kamer in het hotel hier, en morgenochtend kom ik weer op de koffie. Ja, ik ben een brutale vent om mezelf zo maar uit te nodigen. Dan is mevrouw Hazelaar er ook en slaan we spijkers met koppen. Wat dacht u daarvan?" „Dat moesten we dan maar doen, hè?" lachte Tine. Ze voelde zich op eens wonderlijk bevrijd van haar toe- komstzorgen. Het plan kon doorgaan, het geld was er, de eerste gast was er. En dan: een man in huis. Een man die niet alléén maar een pensiongast was, maar een belanghebbende, liever: een belangstellende. Een opgewekte, gezel lige man, die toch ook zorg nodig had, waar je een beetje over kon moederen, opletten dat hij niet te veel van zichzelf vergde. „Het is vandaag mijn geluksdag", zei %j innig tevreden. „Daar ziet opeens di> hele toekomst er anders uit". Meindertsma was al vertrokken, toen, de stadgangers terugkeerden. Tine had veel te vertellen. Els Hazelaar klapte in de handen. „Meindertsma! Maar dat is gezellig!" „Dus jij bent er mee akkoord!" „Natuurlijk Tine. Kon 't mooier? En alle zorgen aan de kant!" Die avond wipte Tine nog even de kamer van Anneke binnen om haar goedennacht te zeggen, „Moes", zei Anneke en streelde haar gezicht, „je ziet er gelukkig uit". Wij allebei", fluisterde Tine, „jij en ik. En we beginnen allebei opnieuw". EINDE

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5