Cjroen ^tmrL- Jéxels in het harL, Busbedrijf bezorgt TESO hoofdbrekens VAT 69 Chantage Sarasani voor vijfde maal van start Filmploeg organiseerde vaartocht en discussie Uitbreiding bootbedrijf noodzakelijk BAR - DANCING AS JE G0GUM BENT! „Taptoe Texel '70" vrijdag 26 juni van start Schilderijenexpositie van Texelaar Nico Welboren in hotel „Opduin" Tegen inpoldering Balgzand: V.V.V. Texel dient ontwerp-resolutie tegen iudustrie op Balgzand in „Henri Dunant" komt naar Texel Redacteur afwezig itgavc N.V. v/b Langcveld De Rooü stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 iok sen ?ur- im SDAG 26 MEI 1970 83e JAARGANG No. 8469 Verscbijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif* feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn, prjjs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso Advert. 19 ct. per mm. excl. 4"/0 BTW „1969 is voor de T.E.S.O. over het gemeen een goed jaar geweest. Hoe- el de stijging van het vervoer min- >r was dan in vorige jarenis het inz ch wel mogelijk geweest hiermee de ijqing van de exploitatiekosten op te mqen. De stijging van exploitatiekos- n. een van de grote zorgen van de E.S.O., manifesteert zich voorname- k in de verhogingen van lonen en ciale lasten en reparaties. Hiervoor is »n omzetstijging van zes procent per ar nodig. Die is er nu, maar zal er >k heslist moeten blijven, want an us zullen wellicht op de lange duur nefsverhogingen onvermijdelijk i". Aldus president-commisaris C. Lugt aan het begin van de vrijdag- vnd in hotel „De Lindeboom-Texel" houden aandeelhoudersvergadering rn de N.V. T.E.S.O. De heer De Lugt rnstte zich eraan toe te voegen, dat n tariefsverhoging wel het laatste iddel is dat de T.E.S.O. zal gaan ge- uiken. „Alhoewel", zo vervolgde de esident-commissaris, „men zich wel oet realiseren dat het op dezelfde aPspef houden van de tarieven in feite n tariefsverlaging is, omdat ieder ar het geld devalueert". Het zal binnenkort noodzakelijk w or al een derde sehip aan te schaffen. De iloitatiekosten van drie schepen zul- n echter dermate hoog zijn, dat alleen it grotere schepen rendabel gewerkt ONS NIEUWE FEUILLETON [f In dit verhaal speelt de burgemeester |n een kleine agrarische gemeente de ofdrol. Dankzij zijn krachtig beleid is gemeente uitgegroeid tot een kleine dustriestad. Deze burgemeester is, zo- iedereen weet, de zoon van een in oorlog gevallen marine-officier, als verzetsleider in een concen- itiekamp lichamelijk geknauwd, ter- jl zijn enige broer in het vijandelijke ip streed als SS-officier. De moeilijkheden beginnen wanneer duistere speculatie met gronden, Ike de gemeente had willen aanko- n, de verdenking wekt van een „lek". zenfm wordt het lijk van een zwerver itdekt in het bos, maar de' jonge po- iechef, (die in de loop van het ver- al grote belangstelling krijgt voor de chter van de oudste wethouder), wei- Tt de zelfmoord-theorie te aanvaar- De duistere figuur, die van specula- wordt verdacht, wordt dan echter od gevonden in zijn uitgebrande au- en de inspecteur stelt op eigen houtt een onderzoek in. Hij is daarmee nog 't gereed, wanneer hij een telefoni- he hulproep ontvangt van de burge- eester en deze magistraat ernstig ge- 'nd in zijn kamer aantreft bij het li- aam van zijn door een revolverschot het leven gekomen butler. Uit het ziekenhuis teruggekeerd geeft burgemeester in de kring van zijn iaste medewerkers een verbluffende 'heldering. Alles draait om het feit, 't nien hem met publicatie van feiten het verleden van zijn broer heeft dien chanteren. De zwerver, de ondspeculant en de butler zijn allen erbij betrokken geweest. De butler, een gedeserteerde Amerikaanse sol- at en „in het burger leven" lid van misdadigersbende geweest blijkt te n, heeft de beide anderen vermoord toen zelfs zijn broodheer gechan- erd. Tijdens een worsteling om de dis- iminerende papieren is de burge- eester getroffen door een revolver- hot. Hij heeft daarna het wapen aan tegenstander ontwrongen en deze zelfverdediging gedood. Hij laat de verantwoordelijke personen de üssing over, of hij na dit alles nog 't hoofd van de gemeente kan blij- Na deze uiteenzetting vraagt de in- teur het woord en zijn lezing van zaak werpt een zo geheel ander licht personen en toestanden, dat de bur- eester geen andere uitweg ziet dan r middel van een vergifcapsule, lke hij (zélf de voormalige SS-offi- altijd bij zich droeg, een einde zijn leven te maken. Wanneer ech- zijn stoffe'lijk overschot ter aarde rdt besteld, onder zeer grote belang- ling, weten slechts enkele ingewij- dat deze eer niet geschiedt aan voormalige verzetsstrijder en een rtreffelijk burgervader, maar aan man, die een verschrikkelijk dub- spel gewaagd enverloren heeft. kan worden, maar hieruit volgt tevens grotere fuiken. De heer De Lugt bena drukte nog eens de noodzaak van een tweede fuik, zowel aan 't Horntje als in Den Helder. Indien door storing een fuik tijdelijk onbruikbaar zou raken, zou dit, vooral tijdens een drukke pe- riode, een ramp betekenen. Er moet een studie van gemaakt worden. TESO zou een tweede fuik graag snel verwezen lijken. Busbedrijf - verliespost Het busbedrijf is nog steeds het grote zorgenkind van TESO. Slechts 14% van de bootpassagiers maakt gebruik van de busdientsen. 72% hiervan komt voor rekening van de lijn 't Horntje-Den Burg-De Koog v.v. Een acceptabel ver lies van het busbedrijf kan aanvaard worden. De verliezen zijn echter der mate dat ze met tariefsverhogingen niet voldoende teruggebracht zullen kunnen worden. Een bijdrage van de gemeen telijke overheid zal noodzakelijk zijn. Direkteur De Gorter vertelde hierover in zijn jaarverslag: „Tijdens een onder houd met de gemeente Texel werd door ons, zij het node, een inkrimping van de lijndienst voorgesteld indien de ge meente Texel nietj in staat zou zijn een bijdrage te verstrekken, aangezien het begrootte verlies voor het jaar 1970 voor TESO dan nog onaanvaardbaar zou zijn Eind december deelde het Col lege van B. en W. mee akkoord te gaan met de voorgestelde tariefsverhoging doch ernstig bezwaar te maken tegen inkrimping van de lijndiensten. Aan het einde van dit verslagjaar waren de be sprekingen over deze aangelegenheid nog niet afgerond". TESO heeft zelfs overwogen van het busbedrijf een eigen N.V. te maken. Een onderzoek hierover is echter nog gaande zodat hierover nog geen gege vens bekend waren. Pendeldienst Gedurende de Pinksterdagen heeft men een proef genomen door de boten te laten pendelen, d.w.z. zo snel moge lijk heen en weer te laten varen. Dit bleek een capacitcitsverhoging te ge ven van 40 - 50%. Overwogen wordt om deze pendeldienst ook op drukke zaterdagen in het seizoen plaats te laten vinden om zodoende de wachttijden voor de automobilisten belangrijk te verkorten. De heer C. J. de Lugt werd met 131 van de 135 uitgebrachte stemmen her kozen als president-commissaris. De heer De Lugt had zich eerst niet her kiesbaar willen stellen, maar op aan dringen van het gehe'le bestuur heeft hij het toch gedaan. Hij dankte ieder voor het in hem gestelde vertrouwen. Er was meer belangstelling voor de vergadering dan vorig jaar: 92 aandeel houders waren aanwezig, vertegen woordigend 135 stemmen. Texelfilm verdwijnt De Texelfilm zal niet meer voor ver toning beschikbaar worden gesteld. De heer De Gorter: ,,De film is tien jaar oud en op bepaalde punten sterk ver ouderd. Uit een daartoe inge steld onderzoek is gebleken dat moder nisering van de bestaande film niet mo gelijk is terwijl het doen vervaardigen van een nieuwe film gezien de zeer ho ge kosten niet verantwoord wordt ge acht. Wel hebben wij opdracht gegeven voor het vervaardigen van een negen minuten durende kleurenfilm over Texel die in bioscopen in het buiten land zal worden vertoond". DE KOOG TEXEL HOLLAND GASTENSTATISTIEK Het kastje voor het deponeren van de formulieren voor de gastenstatistiek in Den Hoorn is verplaatst naar de in gang van de openbare school. Sarasani gaat weer open! Met ingang van vrijdag 26 juni zullen weer dage lijks Neerlands topgroepen en -orkesten zo'n vier tot veertienhonderd jongeren en ouderen ontspannen en gelegenheid tot uitleven bieden. Direkteur, organi sator en coördinator A. André de la Porte, nu zonder collega Fred Brink horst, heft grootste, hoewel nog niet vast omlijnde plannen vco dit eerste lustrum van Texels grootste popcentrum. De ge hele inrichting wordt veranderd en ver nieuwd, maar blijft op dit moment nog geheim. Wel staat vast dat het iets unieks gaat worden. En tevens meer op de sex-toer! Eén van de groepen, waarvan al vast staat dat zij komen, is Golden Earring. Ook zijn onderhandelingen gaande met zo goed als alle Nederlandse topgroe pen, w.o. Exception. Verder heeft De la Porte ook een vast orkest geëngageerd. De prijzen van Sarasani gaan dit sei zoen met sprongen omlaag: entree wordt van vier gulden nu anderhalf, behalve op de voor Sarasani dure da gen zoals met Golden Earring. Ook een pilsje kost maar drie-kwartjes. Heel erg vast zijn de plannen dus nog niet, maar zeker zal Sara dit jaar weer velen naar Texel toe lokken. Vanuit Zwitserland komt men zelfs voor haar naar Texel. Dit jaar is Sarasani in ie der geval open tot 14 augustus, maar als het even kan nog een week of meer erbij. Zoals bijna een traditie geworden is, doet Sarasani een beroep op alle Texelaars om oud huisraad. Vorige ja ren kwamen op deze oproepen verras send veel reacties. Het geeft niet wat u heeft, in welke staat het verkeert en hoe oud het is, alles is van harte wel kom: meubilair, schemerlampen, vloer bedekking, kasten enzovoort. Een tele foontje en het wordt afgehaald. Boven dien wordt het, als zelfs Sarasani er niets meer mee beginnen kan, gratis naar de vuilnisbelt gebracht. Als u dus nog iets heeft staan, belt u dan zo spoedig mogelijk een van de volgende *wee nummers: (02220) 3032 of (02228/ 497. Vrijdag 26 juni wordt voor de tweede keer de jaarlijkse „Taptoe Texel" ge organiseerd. Hieraan doen ook nu weer alle Texelse muziekkorpsen mee. Ge zien he't enorme succes van vorig jaar, toen het evenement meer dan driedui zend belangstellenden op de been bracht, moest dit natuurlijk herhaald worden en is men besloten er een jaar lijks festijn van te maken. 's Avonds om acht uur zullen de mu ziekkorpsen zich weer opstellen voor het raadhuis op de Groeneplaats en daar 'n daverende show weggeven. Voor bereidende besprekingen hebben hier toe geleid. De organisatie berust weer bij de heer D. Haker te Den Burg. Tot en met zondag 7 juni wordt in hotel „Opduin" aan de Ruyslaan te De Koog een expositie van tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen ge houden. Ze zijn gemaakt door de Tex- eaar Nico Welboren en de tekenleraar Kees Timmer uit Zuidscharwoude. Het is merendeels op Texel vervaardigd werk. Er zijn meerdere bekende Texel se landschappen bij De getoonde wer ken ziin te koop. Prijzen van 30,tot ƒ120,Wie vrijblijvend, gratis wil ko men kijken is gedurende de hele dag en avond welkom. „De vestiginq van lucht- en water verontreinigende industrieën op het Balgzand-gebied zou een groot gevaar vormen voor de plaatselijke vogelwe reld. Het Balgzand fungeert namelijk als een van de voornaamste voeder plaatsen voor scholeksters, kluten, ganzen, bergeenden en nog veel meer soorten vogels. Ook de visstand, zo wel in de Noordzee, waarvoor de Waddenzee zelf, zou bedreigd worden indien de plannen, door de overheid gesteund, doorgang zouden vinden. Behalve het gevaar voor flora en fauna is er ook het gevaar voor de mens zelf; allereerst direkt, doordat het toerisme, belangrijkste bestaans- brond voor velen, ook op Texel, door de aanwezigheid van industrieën on gunstig beinvloed zal worden, en ook op de lange duur: industrieën vervui len water en lucht en maken het leven voor de mens in de buurt vaak zeer onaangenaam". Balgzand-film Aldus de mening van de filmploeg Balgzand, één van de vele instanties, verenigingen en particulieren die zich zorgen maken over de toekomst van het Waddengebied. De filmploeg Balg zand uit Den Helder, bestaande uit Frans v. d. Wal, Gerard Hoorns en Dick Ran, houdt zich al geruime tijd bezig met de inpolderingsplannen van het Balgzand. Zij is bezig er een film over De VVV afdeling Texel heeft op de jaarvergadering van de federatie van VVV's in Noordholland de volgende ontwerp-resolutie ingediend, die met 64 tegen 7 stemmen aangenomen werd: De Federatie van VVV's in Noord holland, op 23 mei 1970 te Anna Pau- lowna in jaarvergadering bijeen, spreekt haar verontrusting uit over het rapport van de Commissie Balgzand. Met name geldt dit voor dat onder deel van het rapport, waarin enige luchtverontreininging bij vestiging van chemische of petrochemische indu strieën op het Balgzand als aanvaard baar wordt gesteld en de lozing van afvalwater op de Noordzee als gunsti ge mogelijkheid wordt aangevoerd. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Jan Zuidewind of het niet mogelijk zou zijn mogelijke winsten van de TESO te in vesteren in toeristische objecten. De heer De Lugt antwoordde dat het toe risme, een algemeen belang op Texel, ten nauwste verband houdt met de TESO. Om echter in toeristische objec ten te investeren vond de president- commissaris niet in de lijn van de N.V. liggen. 'De heer Vroom vroeg zich af of op de rijwielgangen op de boot 's zomers geen kleine wagens vervoerd konden worden. Inderdaad had dit idee zich bij de direktie ook al eens aangediend, doch het is in de praktijk onuitvoer baar. De heer Ger Dros bepleitte het aan brengen van de busdienstregelingen op de haltepalen. Tevens had hij de in druk dat de bussen op nogal ongeregel de tijden rijden. Wat het eerste deel van de vraag betreft kon de heer Dros geantwoord worden dat inmiddels op dracht is verstrekt tot het aanbrengen van de dienstregelingen. Wat betreft het ongeregeld rijden kon niet zo snel een pasklaar antwoord gegeven worden. Het heeft te maken met storingen aan boot of bus, oponthoud en extra dien sten. Doch het streven is uiteraard de bussen zo veel mogelijk op tijd te la ten rijden. Zij spreekt als haar mening uit, dat aantasting van het leefmilieu door ves tiging van lucht- en waterverontreini ging veroorzakende industrieën op het Balgzand onaanvaardbaar is, zowel te genover de eigen bevolking als de tienduizenden toeristen, die in de na bijheid van dit gebied komen genie ten van de zuivere (zee)lucht en onbe smet zeewater. Zij besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de daarvoor in aan merking komende instanties en gaat over tot de orde van de dag. Het bestuur van de VVV Texel, W. A. Visser, vice-voorzitter P. Beemsterboer, secretaris. Tevens heeft zij een brief gericht aan het College van Gedeputeerde Staten te Haarlem waarin zij haar verontrusting over het Balgzand-projekt uitspreekt. Hieruit halen wij het volgende citaat; „Op basis van de uitbreidingsplan nen in de toeristische sektor mag voor Texel op 'n verdere drastische groei van het aantal gasten en overnachtingen gerekend worden. Voorwaarde hier voor is mede, dat deze gasten een ver blijf in gezonde lucht aan een strand, met niet door industrieefval verontrei nigd zeewater, geboden kan worden. Niet verontreinigd zeewater is voor de gasten van Texel (met een kustlijn van 60 kilometer, waarvan ca 25 kilo meter strand) van evengroot belang als zuivere luchtEven onaanvaard baar achten wij daarom de stelhng, dat de nabijheid van de Noordzee gun stige mogelijkheden biedt voor de lo zing van afvalwater. Door de getijbeweging zal de kwa liteit van het zeewater niet alleen aan het strand van Texel, doch ook voor een deel aan het Noordhollandse strand, aangetast worden, waardoor de gezonde werkinq van het zeewater teniet gedaan wordt. Op grond van het vorenstaande moeten wij ernstig bezwaar maken te gen het Balgzandplan in zijn totali teit". te maken en tracht tegelijkertijd de mensen bewust te maken van wat er zou kunnen gebeuren als de inpolde ring doorgang zou vinden. Zij wil dat de kop van Noordholland bewaard blijft voor de recreatie, vooral omdat het gebied voor mensen uit de randstad Holland makkelijk bereikbaar is. In de toekomst zullen de mensen nog meer vrije tijd hebben dan nu en dan zal de mogelijkheid er voor hen moeten zijn om niet te ver van hun woon plaats hun vrije tijd buiten door te brengen. In het kader van hun akties organiseerde de filmploeg een „infor matieve dag" voor raadsleden van di verse gemeenten uit de kop van Noord holland, o.m. Wieringen, Texel en Den Helder. Vaartocht Zaterdag 23 mei was deze dag, be staande uit 's middags een boottocht langs het Balgzand-gebied met vier Texelse kotters en gevolgd door een vismaaltijd, dialezing en discussie in het Helderse jeugdcentrum Fort Dirksz. Admiraal. Bij de discussie waren ruim honderd aanwezigen. Er was een forum, bestaande uit de heren Bremer, voorzit ter, en rector van het Johannescollege, de heer Dorsman, burgemeester van Wieringen, dë heer Boom, biochemicus, de heer Pronker, vervoersdeskundige en de heer Muye, wethouder van Den Helder. Na een korte inleiding over het Balgzand konden de aanwezigen vragen stellen. Noodzaak De vraag, waar eigenlijk alles om draaide, was: „Is de inpoldering nood zakelijk?" Voorstanders van een indu striële ontwikkeling van Den Helder en omgeving vonden van wel. De tegen standers echter brachten naar voren, dat er in een klein land als Nederland zorgvuldig moet worden overwogen wat de mogelijkheden zijn om in de toe komst niet alleen werk- maar ook leef ruimte te scheppen voor alle inwoners. Het leefbaar houden van het land is vooral belangrijk nu men in de toe komst nog maar drie of vier dagen per week zal gaan werken. Daarom zau Noordholland-Noord „shcoon" gehou den moeten worden, en dat houdt in géén vuilverspreidende industrieën. „Als men de zaken in dit verband ziet zal men moeten toegeven dat het Balgzand in zijn tegenwoordige vorm behouden moet blijven", aldus de tegen standers van de inpoldering. Rode Kruis houdt lijstcollecte Vanaf maandag 25 mei houdt het Ro de Kruis weer haar jaarlijkse lijstcol lecte. De gelden hiervan zijn bestemd voor de dienstverlening over de gehele wereld, maar onder meer ook voor het motorschip de „Henri Dunant". Dit is een schip van het Rode Kruis, dat ge it bruikt wordt als vakantieschip voor chronisch zieken. Iedere Week neemt de boot andere zieken mee en maakt een tocht, door de Nederlandse waterwegen. Deze week, woensdagavond, komt de Henri Dunant ook naar Texel. In de haven van Oudeschild zullen de pa tiënten overnachten, 's Avonds treedt op het haventerrein de folklore op, ter wijl ook aan de patiënten kleine ca deautjes uitgedeeld zullen worden. Onze redakteur is tot 3 juni afwezig. Zijn taak wordt waargenomen door do heer C. Bakkers, Spang W 19, De Waal, telefoon 3172.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1