HET LEVEN DER DIEREN n Vieux Plantiac {jrïZlYTlSK, [l3delen-metprismakijker.] m mmm w@ci :.sp Overkoepeling ging weer op jaarlijkse reis Dertien forse delen, for maat I8Y2 x 25 centimeter. Omvang circa 7500 blad zijden, waarvan ca. 1250 kleurenillustraties, 52 uit slaande platen in kleur, transparante anatomie- platen, 2500 zwart/wit illustraties. Hier wordt het gehele dierenrijk in al zijn pracht voor u onthuld! Een grandioos, meesterlijk opgezet, kleurrijk geïllu streerd werk dat aan alle eisen van deze tijd voldoet. Een uitgave van Het Spectrum n.v. BON Zaterdagmidag ingebruikneming kerkgebouw Gereformeerde Gemeente Oosterend K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. Zet cultuurgrond weer om in natuurgebied KRUISWOORDPUZZEL F_ÊJ_ l.Ejb -J.CiKVii»-'4t - 4i».' »/j -1UA£«» t 1 I n.v. langeveld de rooij 1—Ik teken in op Grzimek, Het Leven der Dieren, 13 delen d 85,— II Ik betaal per deel 85,-120,- per maand bij abonnement. (doorhalen vrat u niet wenst). fl Ik verzoek u mij zonder enige verplichting alle informatie te zenden over Grzimek, Het leven der dieren. (het gewenste hokje hokje zwart maken). Leeft.: Naam: Straat: Woonplaats: Handtekening:Datum: uitknippen of op briefkaart overschrijven Brlavar» T»B Uien bjllen n 4 vlo da r.dtVlIa ArC' RUITERSPORTWEDSTRIJDEN Zeer trouw hebben de leden van „De Kleppertjes" deze winter geoefend. Pnactisch waren ze iedere zaterdag pre sent op het terrein van Schoorl bij de Ruigedijk. Aan de leden van de kleine ponyclub zouden heel wat andere leden van andere verenigingen een voorbeeld kunen nemen. Want deze jongens en meisjes van 8 tot plm. 12 jaar verzuim den niet. Of het nu mistig was, sneeuw de, regende of dat er een ijzige noor denwind stond, ze kwamen. En dan te denken dat velen, de les inbegrepen, 3 uur onderweg waren op de rug van hun trouwe kameraad. Wat keken zij en de grote ponyclubleden uit naar zaterdag 16 mei. Dan zouden ze met een hon derdtal ruiters hun krachten meten in Barsingerhorn. 's Morgens om 6 uur werden de eersten ingeladen voor de acht uur boot.8.20 uur vertrokken wij met 3 vrachtauto's waarin 21 pony's en toebehoren, gevolgd door 3 auto's voor de ruiters, uit Den Helder. Wat e'en pracht dag op dat zon overgoten veld in Barsingerhorn. Onvergetelijk mo ment, de parade. Een 110 ruiters namen er aan deel geleid door onze onover troffen instructeur de heer J. Schoorl. Met gespannen gezichten in kleurige strakke uniformen gestoken reden ze deze parade, gade geslagen door een 14-tal judyleden en vele toeschouwers, bijna vlekkeloos. Daarna de prijsuitreiking. De vreugd steeg ten top.: Klasse B2: 2e Rolien van Aalderen; 3e Joke Dros; 4e Siem du Porto. Klasse L2: 5e Menno v. d. Wal. Klasse L: 3e Anna Marie Keijser. Springen: le Anna Marie Keijser; 3e Anne Marie Schoorl; 5e Cor de Lugt. Klap op de vuurpijl, Kleppertjes L2 le met achttallen; Kleppertjes LI 3e met achttallen. In prima stemming gingen wij met de boot van half acht weer naar Texel. Ongeveer 9 uur werden de laatste po ny's uitgeladen. Vermoeid en gelukkig gingen onze jonge leden gauw de koets in. J. Schoorl zijn vele werk was be loond. Zaterdag 23 mei was er een streek- wedstrijd voor degenen die paarden be reden in Bermingbroek, Hier zagen we wel wat tegen op want door bedanking van enige -leden wegens ziekte der paarden,enz., was er deze winter niet veel geoefend. 6 Waddenruiters namen aan de wed strijd deel. Hoofddoel: punten verzame len om in een hogere klasse te geraken. Hier waren een zeventigtal ruiters. Wat was het paardenmateriaal prima. Weer een feestelijke en kleurrijke dag. Hier wist in klasse BI R. Mast op de 3e en H Heetveld met weinig punten- verschil op de 4e plaats beslag te leg gen. Met het viertal behaalden „De Wad denruiters" in klasse L een 2e plaats. Op ruitersportgebied sprak Texel op deze wedstrijden weer een behoorlijk woordje mee. Met ruitergroet, J Agter, voorzitter OOK IN DE COCKSDORP OPEN BRANDWEERDAG In het artikel over de open brand weerdag, waarover wij in het vorige nummer schreven, stond dat de garage aan de R P. Keijserweg voor het pu bliek toegankelijk zal zijn en dat er gedemonstreerd gaat worden. Doch niet alleen aan Den Burg, maar ook aan De Cocksdorp kunt u terecht. Daar zal de brandweergarage op 6 juni 's middags van twee tot vier uur ook geopend zijn. De garage aan De Cocksdorp bevindt zich naast de O.L. school aan de Kik- kertstraat. TEXELSE ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN Zondag 31 mei gaan de Texelse at leten zich meten op een aantal onder delen, te weten 100, 400 en 800 meter en stratenloop 3,5 km. Verder nog hoog en verspringen. Men kan zich opgeven bij de sportraadleden en op het veld. Start stratenloop is om 2 uur, vanaf het sportveld. We verwachten vooral van de zijde van de jeugd veel belangstelling. Uitvoerig programma in volgende editie. 53 DEELNEMERS PUZZELRIT OOSTEREND Dc puzzelrit die zaterdagavond ge- organiseerd werd door het actiecomité van de muziekvereniging Excelsior is een groot succes geworden. Er lieten zich 53 deelnemers inschrijven, dit be tekende dat er zo'n 200 personen mee gepuzzeld hebben, daar iedere chauf feur wel enkele helpers had. De puzzelrit deed zijn naam wel eer aan want vooral in het begin was het een echte puzzel om op de juiste ma nier door Oosterend te rijden Maar met goed lezen en logisch denkwerk kon men er toch wel uitkomen. De grootste moeilijkheid waar meer dan de helft der deelnemers,over struikelde was het punt: na bordje „Hofstee Tijd" rechtsaf; hier gingen de meeste deenemers bij de hofstee zelf rechtsaf wat hen strafpun- ten kostte want ze misten een controle. Toch was men na afloop enthousiast over de rit en zoiets is dan ook zeker voor herhaling vatbaar. De heer B. Dros die de rit had uit gezet verdient zeker hulde voor de ma nier waarop hij dit heeft gedaan en ook zeer veel dank daar er veel tijd in ging zitten. Ook de MAB-club Texel is dank ver schuldigd voor het uitlenen van klok ken en vlaggen. Buiten mededinging deed de heer M. Drijver mee en reed de rit uit met maar 15 strafpunten. Eerste werd J. v. d. Vis Azn. met 25 strafpunten die de wissel beker in ontvangst mocht nemen. Twee de werd J. Spaans met 26 strafpunten; derde B. Daalder en vierde J. Zeeman. Na afloop was het nog erg gezellig in Jatry waar iedere deelnemer koffie en soep kreeg aangeboden. WADDENRUITERS HOUDEN PUZZELRIT Zondag 31 mei houden ,.De Wadden- ruiters" weer een puzzerit. Degenen die mee willen doen, wordt aangeraden hun paarden alvast op ijzer te zetten. Definitieve berichten volgen in de krant van vrijdag. Twaalf, dertien en veertien mei heeft dc Overkoepeling van vrouwenvereni gingen weer haar jaarlijkse driedaagse reisje gehouden. Zevenentwintig dames en twee heren zijn meegeweest. Van één van de dames, mevrouw A. Wr. Tim- mer-Witte, ontvingen we het volgende reisverslag. 12 mei om 8 uur begonnen we met prachtig weer en een heel goede stem ming, in een Teso-bus ons driedaags reisje. Langs bloeiende bollenvelden en prachtige mozaïken, gingen we langs Limmen naar Noordwijk aan Zee, waar we koffie met gebak gebruikten en wat rondkeken. Vandaar naar Rotterdam, waar we met een „Spido"-boot een rondvaart door de haven maakten. Een grandioos gezicht, langs al die grote boten van allerlei nationaliteiten, die langs de 32 km aanlegkade lagen. De grootste en drukste haven van de we reld Via de Benelux-tunnel, bereikten we de provincie Zeeland, mooi en rus tig, met prachtige bruggen en tunnels, om er van onder de indruk te geraken en men denkt dan, wat is ons Neder land toch een buitengewoon land, met zó veel technische wonderen. In Zie- rikzee koffie gedronken en het mooie stadje bekeken dat vele oude monu mentale gebouwen bezit. Vandaar langs de Zeelandbrug, de langste van Europa, 17 meter boven de waterspie gel en ruim 5 km lang, naar Vlissingen. Langs de boulevard gewandeld en naai de vele verlichte voorbijvarende sche pen gekeken en koffie gedronken in de opvallend stille stad. De zon scheen ons haast uit bed, na een goede nachtrust en een heerlijk ontbijt namen we afscheid en vertrok ken met de prinses Beartixpont over de Schelde in plm. 20 minuten naar Bres- kens. In Zeeuws-Vlaanderen is het landschap anders dan op de Zeeuwse eilanden, veel boomgaarden en kool- 31. kern; 32. woonschip; 33. wandver siering; 35. dunne; 40. groot bouwwerk; 44. pl. in «Friesland; 45. loop (Eng.); 46. nieuwe wereldtaal; 47. aroma; 48. uit gestotene; 5(1. ijzeroxide; 56. deel v. Amerika; 57. onderricht; 58. muziek term; 59. rivier in Siberië; 60. jongens naam; 61. tijdperk; 63. zoals de akten getuigen; 64. meterton. OPEN REJAARDENWERK Donderdag 28 mei in in hotel „Den Burg" weer een vergadering van het open bejaardenwerk. Aanvang 's mid dags half drie. Utrechtse bioloog „Het is absoluut noodzakelijk dat het areaal natuurgebied in Nederland wordt uitgebreid. Anders treden on vermijdelijk plagen en ziekten op". De ze alarmerende waarschuwing is af komstig van drs. J. T. de Smidt van het Instituut voer systematische plantkun de van de rijksuniversiteit in Utrecht. Het instituut houdt zich in toenemende mate bezig met het luiden van de alarmklok der milieuverontreiniging. Drs. De Smidt vindt echter dat het niet voldoende is onheilsprofeet te zijn zonder ook te trachten een oplossing te geven. Die oplossing is: onmiddellijk ophouden met verdere aantasting van welk natuurgebied dan ook. Daarente gen juist de natuurgebieden uitbreiden door omzetting van cultuurgronden in natuurgrond. Verder: ophouden met de verontrei niging van het milieu door de vervui ling van water, lucht en bodem. Op houden met het zomaar gebruiken van kunstmest en giftige bestrijdingsmidde len die behalve op de schadelijke in secten en planten ook op andere leven de organismen inwerken. Veel meer geld beschikbaar stellen voor het on derzoek naar vervuiling van het milieu door biologen. Gebruik maken van de wetenschap der vegetatiekunde om op die manier de mate van vervuiling aan te tonen. gf zaadvelden in volle bloei; maar opv lend weinig vee. Zo reden we IJzendijke aan de grens, waar enk dames guldens wisselden voor fra: de passen hoefden niet uit de tas.' geen douane gezien. Het landscl wordt nu bosrijker en meer vee op weilanden en overal massa s pinkst en paardebloemen langs de wegen overal de lila-bloeiende prunus bom die het meest opvielen. In de verte gen we al de hoge torens van de Gent en het Belfort steekt er boven In het midden van de stad, stapten op het Burgemeester Braunplein, geheel met ronde keien, zg. kind hoofdjes, is bestraat, uit, en gingen de er naast gelegen raadskeldei koffie drinken en kaarten kopen daarna in de Lakenhallen een klank lichtspel over het ontstaan van zien Gedurende plm. 30 minuten met behulp van de modernste te sche middelen, een spel rond een quette van de stad geweven, dat democratische 14de eeuw opriep deed herleven. Daarna de St. Baaf- thedraal bezichtigd, waar enorme schilderijen hingen van beroei meesters. We hadden nog veel kunnen zien, maar moesten om uur weer vertrekken. Van Gent Brussel, langs een prachtige we/ Brussel lang gewacht op de beloo gids, die ons zou rondleiden, langs grote gebouwen en het koninklijk leis, een wereldstad, maar nogal eei nig en niet zo schoon. Om half naar Antwerpen vertrokken, onden zagen we nog de zg. atoombollen de wereldtentoonstelling, het Euro to en vele mooie villa's en bungalows prachtige bloeiende tuinen rondom. In Antwerpen, aan de zg. Keijsei in hotel „Billard Palace", waar komst was voorbereid, werden ons te en mooie kamers met heerlijke den toegewezen en lieten ons daa het diner goed smaken, 's Avonds delende de stad bekeken, mooie winkels, die ook 's avonds open ven, veel muziek van het grote aai café's en „spijshuizen", die hele ten lang, huis aan huis stonden, migen gingen naar de naast ons gelegen bios, om ons aller „Heintje' horen zingen en anderen naar een de gezellige cafees. De volgende morgen zijn we na ontbijt gaan winkelen en om half richting Breda, naar de grens verti ken. Via de Brienenoordbrug, bereik we langs de rotonde, Smits restaui en na het gebruikelijke kopje kol reden we langs bloeiende boomgaan over de Moerdijkbrug en langs de kerfabrieken, door de „Alexander; der", waar veel glascultures zijn, 1; de brug over de Gouwe, naar fauna", waar we ons de heerlijke lufui goed lieten smaken. Darna ronds ken en veel foto's gemaakt van prachtige en vele vogels en de spui de fonteinen, tussen de bloemen, goten door de zon, die alles feest^ maakte. Langs de Loosdrechtse plassen Schiphol en Hoofddorp, Aalsmeer Heemstede, door de duinen naar Zafp voort aan Zee, waar we ons ..Dolfirama" vermaakten, met de ku jes van zeeleeuwen en dolfijnen. Na loop, bovenin het er naast gelegen, ge hotel „Bouwes", iets gebrui waarvoor men met een lift naar bo 01 moest en we 'n prachtig uitzicht had op de zee en het strand. Langs de beroemde racebaan en Alkmaardermeer naar Alkmaar daarna snel naar Den Helder toe. derweg vertelde mej. Witte, Bloem* dat ze wel weer een reisje wilde oi niseren, maar nu per reisbureau, haar veel moeite en zorgen zou bes ren. Met de boot van 17.30 uur bracht ze vriend-chauffeur Kees Vinke veilig, na het geslaagde driedal reisje „uit en thuis" in Den Burg rug. Wij danken mej. Witte voer de leiding en de vele zorgen en de kun vriend-ohauffeur K. Vinke, die weer veilig thuis bracht van het re Ie naar Zeeland en België, van 12 mei 1970, dat zo goed slaagde. o: .V id< OOSTEREND In de voormalige oude school aan de Schoolstraat wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een ingrijpende verbouwing, die van deze school een kerkgebouw heeft ge maakt ten behoeve van de Gerefor meerde Gemeente op Texel. De ingebruikneming van deze kerk vindt plaats op zaterdagmiddag 30 mei wanneer om half drie een speciale kerkdienst gehouden wordt, geleid door ds. C. Molenaar uit Amsterdam. SCHIETOEFENINGEN Van 26 mei tot en met 12 juni 1970 zullen mijnenveegopcraties plaats heb ben in de volgende gebieden; 1 In een gebied begrensd door de ver bindingslijn der posities a. 53°30'00'N - 4C30'00"E; b. 53°25'00"N - 4' 43 00"E; c. 53 35'30"N - 4 59'00"E. 2. In een 1 zeemijl brede en 65 zeemijl lange strook, aan de N-zijde be grensd door de verbindingslijn der volgende posities: a. 53/30'00"N - 4 30'00"E; b. 53' 51'00"N - 6°16'00"E. Scheepvaart en visserij wordt drin gend verzocht bovengenoemde gebieden te mijden, dan wel de mijnenvegers die aan deze operatie deelnemen, ruim te passeren. Rekening moet worden ge houden met de aanwezigheid van boeien en andere betonningsvoorwer- pen in deze gebieden. Horizontaal: 1. opera; 4. van het hei lige roomse rijk; 7. houten loods; 10. pl. in Nederland; 13. moesplant; 14. ge stold vleesnat, 16. onbep. telwoord; 18 voorzetsel; 20. schortje; 22. sluis; 23. teken; 25. aanzien; 26. deel v. d. bijbel; 27. seconde; 28. titel; 29 eenh. v. kracht; 30. persbureau; 32. leeftijd (Fr.); 34. pers. vnw.; 36. niet netjes; 37. onbe leefd; 38. familielid; 39 wilde haver; 41. broeiplaats; 42. deel v. e. Fr. ont kenning; 43. pers. vnw.; 45. tentoon- stellingsgeb. in A'dam; 47. gouden tien tje; 48. schil; 49 pl. in Nederland; 50. aanzien, 52. meisjesnaam; 53. netto; 54. org. der Ver. Naties; 55 bloem; 59. be diende; 62. maand; 65. kaartenboek; 66. zangstem; 67. voorzetsel. Verticaal: 1. bontsoort; 2. omslag; 3. eenh. v. elektr. stroom; 4. heilige; 5. cijferen, 6. titel; 7. hevig; 8. vriend (Fr); 9. af; 11. selenium; 12. de dato; 13. pl. in Gelderland; 15. verdriet; 17. be schuldigen; 18. te gelegener tijd; 19 vogel; 21. familieleden; 23. schoeisel; 24. reptiel; 29. voetbalvereniging; 30. vogel;

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2