HANTAGE Nogmaals het inkuilen SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Texels Belang publiceert programma U jwE rubriekvoor <>">•«-«• n-iiaknv LANDBOUW en VEETEELT <.*^1 Generale repetitie gymvereniging Oosterend SPORTPROGRAMMA EB® EEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 26 MEI 1970 Daar we van mening zijn, dat spe- aal het maken van een \oordroogkuil er speciale zorgen vraagt willen we i dit artikel enkele zaken nog eens on- «rstrepen. oldoende droog Voor een voordroogkuil moet het as goed droog en bovendien gelijkma- g droog zijn. Liever het risico van een »er natregenen dan halfnat aan de lil brengen. Wil men in verband met weersomstandigheden toch gaan in- nlen als het gras nog geen gehalte in droge stof heeft van 40%, dan moet in toevoeging van suiker of melasse aats hebben. ppervlakte van de kuil Een goede breedte van de kuil is 6 eter. Voor het afdekken kan dan als •gel plastic van 9 meter breed worden ïbruikt. Wat de lengte van de kuil be eft moet men bij de genoemde breed- rekenen op 4 - 5 meter per hectare, iteraard moet het plastic dan wel plm. meter langer zijn. et bij elkaar brengen Dit kan gebeuren met opraapwagens, ïldhakselaar of de grasvork op de •actor. In alle gevallen is het van be- het gras aan de hoop flink in el- lar te drukken. Daarom is het van be ng met het transportmiddel over de lil te rijden. Voor het aanrijden van :t gras is een tractor met dubbellucht tn belang. et afdekken Voor een voordroogkuil geldt als eis, it het gras luchtdicht en waterdicht •ordt afgesloten Dit kan met plastic us grond en ook met uitsluitend plas- c. Ook als een gronddek wordt ge- uikt moet iets zwaarder plastic wor- ;n gebruikt. Dit kan zijn polyaethy- en van 0.10 mm, liever nog van 0.15 m. Wil men geen grond gebruiken, dan ordt meestal het duurdere PVC van 20 mm gebruikt. Als dit PVC al voor •t 2e of 3e jaar wordt gebruikt, dan inden we het gewenst om over het as eerst polyaethyleen van 0 15 te •engen. Daarover komt dan het PVC. Vorig jaar zijn in een paar gevallen >k goede resultaten bereikt met 2 la- n polyaethyleen van 0.15 mm. Het Dordeel is, dat men hiermee nog flink de kosten bespaart. Bij gebruik van het polyaethyleen in 0.15 mm kan men in ieder geval met in gronddek van 15 - 20 cm, volstaan. leslist luchtdicht Vooral bij kuilen met uitsluitend astic vereist het afsluiten veel zorg. an de kanten moet het plastic i n de •ond worden .gebracht. Daarvoor, moet in geul van 20 cm diep worden ge- aven. Na het inleggen van het pias- moet de geul gevuld worden met indgrond. Het opvullen met kluiterige roge grond is beslist onvoldoende. Ter voorkoming van beschadiging van et plastic door opwaaien, enz. moet het lastic goed worden vastgelegd. Dit kan eel goed gebeuren met treviraband. Is er om de 1 Vï - 2 meter zo'n band ver de kuil komt, die aan de uiteinden erzwaard wordt met zakjes zand krijgt ïen een goede vastlegging. •e bovenzijde van de kuil Bij kuilen, die uitsluitend met plas- c worden gedekt is het van groot be- ig, dat de bovenzijde van de kuil ond is Bestaat de bovenzijde nl. uit gaten en bulten", dan is de kans groot, at men bij het voeren tot de ontdek king komt, dat onder de „gaten" het kuilgras verrot is. Vooral als het gras geperst aan de kuil wordt gebracht ontstaan de „ga ten en bulten" heel gemakkelijk. We hopen binnenkort een tekening ter be schikking te hebben voor een juiste stapeling van een pakjeskuil. Extra risico We willen nog eens duidelijk bena drukken, dat men bij het afdekken met uitsluitend plastic het risico duidelijk vergroot. U kunt deze methode alleen toepassen als u er zeker van bent, dat secuur werken u niet moeilijk valt. In de afgelopen winter is duidelijk gebleken, dat het gevaar van misluk kingen bij gebruik van uitsluitend plas tic bij een pakjeskuil nog weer groter is dan ibij gras, dat los aan de kuil komt. De voorkeur voor geperst materiaal moet werkelijk heel groot zijn als u het besluit neemt om het gras in pak jes te persen, waarbij het wel zo is,' dat afdekken plastic plus grond beslist min der gevaarlijk is dan het dekken met uitsluitend plastic. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN ZATERDAG 23 MEI 1970 Adspiranten Texel a-O osterend a 50 Tex. Boys a-De Koog a 23 Pupillen Afdeling B Oosterend b-ZDH b 40 Oosterend c-De Koog b 05 Ads. TEX. BOYS a-DE KOOG a 2—3 Tex. Boys kwam al ganw op een 2-0 voorsprong door treffers van Witte en Zoetelief. De Boys namen het wat te gemakkelijk op, maar De Koog ging door en dat bracht De Koog voor de rust naast Tex. Boys. Een treffer van Kingma en van Cées van Beek. Na de rust tegen de sterke wind in drong De Koog sterk aan en wist Kingma De Koog op 3—2 voorsprong te brengen. Dit toch werd de Boys te erg en on stuimig vielen zij aan. Verder dan een buitenspeldoelpunt, wat terecht door de uitstekend leidende scheidsreohter Kuip werd afgekeurd, kwam Tex. Boys niet. De Koger pupillen b wisten te Oos terend met 20 te winnen van Ooster end b. Jan Maas was hier de maker van allebei de doelpunten De kiesvereniging Texels Belang streeft samenwerking met andere ge meenten na op gebieden waar dit no dig of wenselijk is, zoals bijvoorbeeld het Waddenzee-probleem, de milieu vervuiling, maar staat anderzijds zo veel moglijk achter het zuiver Texels belang. Om een goed inzicht in dat belang te krijgen heeft zij een pro grammapunt opgenomen waarin ze opdracht wil verlenen tot samenstellen van een wetenschappelijk rapport over plaats en ontwikkeling van Texel in de komende tien jaar. Want alleen op deze manier kan men komen tot bete re, gefundeerde beslissingen. Texels Belang wil in 't programma alleen na streven wat verwezenlijkt kan worden. Bijzonder is, dat op de verkiezings lijst, bestaande uit zeventien personen, geen lijstaanvoerder staat. Alle namen zijn alfabetisch gerangschikt, zodat uit voorkeurstemmen zal moeten blijken, wie in de gemeenteraad komt. Men zal dus zeer bewust op één der kandi daten dienen te stemmen. Hieronder publiceren _wij, onverkort, het programma van Texels Belang. Financiën Gestreefd zal worden naar een eco nomisch verantwoord, financieel gezond en doelmatig gemeentebeleid. Democratisering gemeentebestuur Bevorderd zal worden een verdere democratisering van het gemeentebe stuur door, waar mogelijk en nodig, het verstrekken van voorlichting en infor matie aan de burgerij en door uitge breider kontakt met het bedrijfsleven. Eigen verantwoordelijkheid Aanwending van meer Texelse in vloed op het beleid ten aanzien van de problemen op het gebied van o.a. ruim telijke ordening, de volkshuisvesting en de toeristische planning voor het ei land. Stellingname tegen de dikwijls over heersende bemoeienis door hogere in stanties met de eigen Texelse proble men. Woon- en leefklimaat Bevordering van een goed woon- en leefklimaat op Texel, in alle dorpen, waarbij zaken als de volkshuisvesting, onderwijg, openbare voorzieningen en de sport- en ontspanningsmogelijkheden centraal staan. Grote aandacht zal worden besteed aan, de bestrijding van lucht- en wa terverontreiniging, de gelijkschakeling van de elektriciteitstarieven en de aan leg van aardgas. Woningbouw Opvoering van de woningbouw voor jong en oud en versnelling van de krot- opruiming. Bevordering van de stich ting van een verpleeghuis voor zieke en invalide bejaarden. Bevordering van de samenwerking tussen de verschillende instanties welke op het gebied van bejaardenzorg werk zaam zijn. Toerisme en recreatie Uitbreiding van de toeristische opna mecapaciteit, waarbij de behoefte lei draad zal zijn en zal worden gestreefd naar het verkrijgen van een beter even wicht tussen de verschillende recreatie- vormen waarbij het particulier initia tief zal worden gesteund. Bovendien zal worden gezocht naar mogelijkheden om te komen tot een verruiming van de re creatieve mogelijkheden. Aan de bevordering van het toerisme buiten het zomerseizoen zal grote aan dacht worden besteed. Werkgelegenheid Bevordering van de uitbreiding van de werkgelegenheid op Texel en in de naaste omgeving. Selectief handelen iy in dit verband noodzaak. Waddenzee Gestreefd zal worden naar medezeg genschap eventueel in samenwerking met de andere waddeneilanden inzake de bestemming van de Waddenzee. Een spoedige uitvoering van de verhoging van de dijken zal worden bevorderd alsmede de instandhouding van duinen en strand. N Stelling zal worden genomen tegen uitbreiding van militaire aktiviteiten op of boven Texel en de naaste omge ving. Toekomstige ontwikkeling van Texel Verlening van een opdracht tot het samenstellen van een wetenschappelijk sociologisch, economisch rapport over de plaats en de verwachte ontwikkeling van Texel in de jaren tot 1980 Donderdag 28 mei is de generale re petitie van de gynastiekvereniging Oos terend voor de grote gymuitvoering. Deze generale repetitie wordt gehouden in het dorpshuis „De Bijenkorf". Hieronder het tijdschema 4.00 uur kleuters 4 en 5 jaar 4.20 uur jongens 6, 7 en 8 jaar 4.40 uur meisjes 6 en 7 jaar 5.00 uur jongens 9, 10 en 11 jaar 5.20 uur meisjes 8 en 9 jaar 5.40 uur meisjes 10 en 11 jaar 6.00 uur meisjes en jongens minitramp. 6.20 uur jongens 12 tot 15 jaar 6.40 uur meisjes 12 tot 15 jaar 7.00 uur lange mat dames en meisjes WOENSDAG 27 MEI 1970 Adspiranten De Koog a-ZDH a, 19.00 uur Oosterend a-Oosterend b, 19.00 uur Texel a-Tex. Boys a, 19.00 uur Pupillen Afdeling B De Koog b-Téx. Boys C, 18.15 uur MEDEDELINGEN PUPILLENCOMPETITIE Hierbij bericht ondergetekende aan alle jeugdcommissies dat hij zich niet als competitieleider beschouwt en dus geen wedstrijden meer zal vaststellen. Doordat meermalen veranderingen in het opgegeven programma buiten zijn medeweten werden aangebracht vindt hij het beter dit werk aan een opvol ger over te laten. Wel wil ik allen nog bedanken voor het over het algemeen prettig samen werken. D. Dapper ZOMERAVONDVOETBAL COMMISSIE In overleg met de KNVB afdeling Noordholland aangaande bedrijfsvoet bal is besloten dat een en ander gere geld gaat worden in overleg met de plaatselijke besturen. De heer Duinker zal namens de KNVB controle uitoefenen op het na leven van de afspraken. Concreet is nu afgesproken: 'a. Groepen welke willen voetballen ne men contact op met de vereniging op wiens veld men de wedstrijd wil doen plaatsvinden, b Voor spelers welke lid zijn van een vereniging geldt dat zij toestemming moeten hebben van hun vereniging. c. Tegenstanders zoekt men zelf of door bemiddeling van de heer J. de Vries, telefoon 2473 of 3041. d. Een lijst met de deelnemers wordt gezonden aan de heer Duinker, „Va ria" W 27, De Waal. e. De verenigfngen kunnen voor hun werkzaamheden verbonden aan het uitlenen van hun veld en gebruik van een voetbal een vergoeding vra gen. Geadviseerd wordt een bedrag van ƒ1,per persoon per wedstrijd. f. Indien men gebruik gaat maken van het c-veld in Den Burg of het voet balveld in Oudeschild, komen voor gaande regels te vervallen, overleg «plegen met de heer J. de Vries. g. Scheidsrechters kunnen aangevraagd worden 'bij de heer Borgman. 55. Amper had de torenklok de vol gende morgen zes uur geslagen of er werd al stevig op smidje Verholen's ka merdeur gebokt. Het was Platvink- Jantje, die zijn gast liefelijk kwam wekken en een gedeukt dienblad in de hand had. Op dat blad torste hij een kom koffie en een stapeltje dikke bo terhammen. In de andere hand droeg hij een oud koffertje. „Móge, Zemel mans", knorde hij vriendelijk. „Lekker geslape? Tja.en nou mot ik je toch een nare mededeling doen. Ik voel me gedwonge jou me logement uit te schoppe. Het wordt me te link met jou hier en de pliessie an de deur. Maar vanwege omreeje asdat jonges van de vlakte mekaar motte helpe, heb ik hier wat te ete voor je meegebracht en ook een koffertje. Klee je maar es an. Dan zal ik je onderwijl vertelle wat ik voor je ken doen. Kijkd'r zitte drie dinge in je koffertje. Ten eerste je eige kloffie". „Mijn kloffievroeg de smid verwonderd. „Ja, je eige pakkie klere zogezegd", vervolgde Jantje „Verder zit er een voorraadje garen, band, veters en mot- teballetjes in je koffer. Daarmee ken je je voordoen als een eerlijke reizende marskramer". Toen boog Jantje zijn dikke hoofd helemaal over naar de smid en fluisterde schor;,,.En hele maal onderin zit een blaffer!" ,,Hè!? Wat!?" riep de smid verbaasd. „Heb je een hondje in me koffer ge stopt?" Toen begon Jantje bulderend te la chen. „Hahahaha! Jij bent me d'r een tje!" lachte hij vet. „Nee nee...., jij zal niet begrijpe, dat ik met een blaf- fer een schietijzer bedoel. Een handka non! Vuurwerk! En een doos kogels zit er ook bij! Dat ken je nog wel es van pas komme!" Onmiddellijk speelde de smid weer mee. Kwaadaardig gromde hij; „Dank je wel, Jantje! Da's een edel gebaar van je, die blaffer! Wat ben ik je nou alle maal schuldig?" „Loop rond!" riep Jantje joviaal. „Geen cent bij je me schuldig. Breng de spulle maar es terug, als je ze niet meer nodig hebt! Mense as wij motte mekaar helpe, begrijp je wel?" „Zo is het", zei Verholen-Zemelmans. „Doe dan me hartelijke groete an Fran se Sjarl. En even later stond hij op straat. Het was nog erg vroeg en het enige wat hij zag, was een slaperige melkboer. (wordt vervolgd) HOOFDSTUK I Waar zit het lek 1. „Wat zit je ernstig te kijken, man" ei Hanna Buisman en wanneer ze yo| man" zei tegen haar echtgenoot, dan doelde ze het serieus. Job Buisman, zakenman en wethou- er, was een opgeruimd mens, die ge- end was de dingen van de zonzij te ien. Toch was hij verre van oppervlak- ig. Niet alleen voor zijn zaak, maar >k voor algemene belangen interes- ;rde hij zich en hij gaf zich moeite, im bij dat alles zijn gezin niet te ver waarlozen. Maar wanneer hij zo voor ich uit zat te kijken en er verscheen ie rechte frons verticaal boven zijn eus, dan was er iets goed mis. De kin eren Buisman wisten het al.dan 'iel er met vader niet te gekscheren, •en leverancier die had geprobeerd met e kwaliteit te sjacheren, kon er zeker an zijn dat hij die frons (en zijn klant luisman) voor de allerlaatste keer had ,*zien. „De tijden zijn ook ernstig", glim- achte Job's broer, de leraar, die terug 'an een congres „een nacht over" bij ob en Hanna bleef logeren. Herman lisman was een stille man, bijna in Hes tegengesteld aan zijn vrolijke en ni rukke broer. Nochtans, of misschien uist daarom, waren de broers zeer op lkaar gesteld en ze wisten van elkaar 'at ze in de dingen die er in het leven ki FEUILLETON door TOM LODEWIJK op aankomen, het volledig met elkaar eens waren. Daarbij was Herman be dachtzaam in zijn oordeel, zeer discreet en meermalen had Job met zijn broer gemeentezaken besproken om Hermans oordeel te vernemen, wetend dat die er nooit met een ander over zou praten. Daarbij woonde Herman zowat een hal ve dagreis ver, helemaal in het zuiden des lands en de gemeentezaken van Terwerve konden hem slechts theore tisch interesseren. Terwerve was tien jaar geleden nog een dorp, met een melkfabriek en een kwartier verderop tussen de dennen het grote gesticht „Zonlicht", waarvan je soms de groepen verpleegden twee aan twee langs de weg zag wandelen. Toen had opeens een grote elektronische in dustrie er iets in gezien, daar de fa briek neer te zetten. Het leek een sneeuwbal. Er kwam een drukkerij, een emballa gefabriek, een montage werkplaats, een overhemdenfabriekTerwerve was hard op weg van een boerendorp een flinke industrieplaats, een kleine stad te worden. En Job Buisman had als raadslid eerst, wethouder later, die groei meegemaakt en hij en burgemees ter Bosanquet hadden er samen voor gezorgd, dat die groei geen wilde groei werd, maar dat er behoorlijk werd ge pland, ook voor de komende jaren, dat er goede woonwijken werden gebouwd, dat er een „gezondheidshuis", een zwembad en een badhuis, een openbare bibliotheek en goede soholen kwamen. Enkele banken hadden al bijkantoren gesticht, de gérant van „De drie eiken" liet een grote bioscoop- en schouwburg zaal achter zijn ouderwetse uitspanning bouwen en het eind was nog niet te zien. Ook de zaak van Job Buisman was met het dorp meegegroeid en wanneer hij op zijn hoge fiets door Terwerve reed (de auto gebruikte hij alleen op de lange afstand) kon hij met innig genoe gen rondkijken, wetend dat hij hieraan krachtig had meegeholpen. Maar nu zag hij er helemaal niet ver genoegd uit. „Waar zit je mee?" vroeg Herman. Job aarzelde, zag zijn broer eens aan. „Is de gemeente-ontvanger er met de kas vandoor?" schertste Hanna. „Dat zou niet het ergste zijn", was het antwoord, „want dan weet je waar je aan toe bent. Nu tast ik in het duis ter". „Ik moet even naar Fien Berghuis", bedacht Jobs vrouw zich, „voor dat breipatroon. Jullie mannen redden je zo lang wel". Job zag zijn vrouw dankbaar aan. Hanna beschikte, zo bedacht hij, over een merkwaardige tact. Ze had nu ook meteen in de gaten dat Job met zijn broer zou praten en dat het om een zaak ging die zelfs voor haar geheim moest blijven. „Nou spuit op", zei Herman, toen ze weg was, „het dak is van 't huis. Hanna heeft ook in de gaten dat je op hete ko len zit". „Herman", kwam Job bedachtzaam, „veronderstel es dat je als gemeentebe stuur, in strikt vertrouwen, met alleen de burgemeester en een paar ambtena ren die je er niet buiten kunt houden, een uitbreidingsplan had klaargemaakt en van plan was daarvoor zo in de loop der jaren de nodige gronden aan te ko pen. En je zou dan, zo gauw je heel voorzichtig een voelhoren uitstak, mer ken, dat juist al die gronden waren op gekocht door iemand die ik gerust een speculant mag noemen. Herman dacht na. „Dat zou ik wel een heel merkwaar dig toeval vinden. Hoewel, misschien beschikt de man over een zesde zin tuig". „Of de zintuigen van een ander". „Dat kan ook". „Je snapt dat zoiets een grote schade post kan worden voor een gemeente. Het is heel iets anders of je zo gaande weg gronden gaat opkopen, bij voor keur via derden zonder dat het direkt in de gaten loopt waar je ze voor nodig hebt, dan wel dat je te' maken krijgt met iemand die deksels goed weet - waarvoor het dient en er een zo groot mogelijk slaatje uit probeert te slaan. Maar dat is niet het ergste. Wat mij het meest benauwt is: hoe komt de vent aan die wetenschap?" „Wie weten het nog meer, behalve jij?" „Drie mensen: de burgemeester, de direkteur van gemeentewerken en de secretaris. VeTder is het trouwens nog niet gekomen. Verder hoeft het nog niet te komen. De raad is gemakkelijk, die heeft er wel vertrouwen in, op een en kele opposant na. Belegging in grond daar voelen ze wel voor. Dat is het juisthet is nog maar in een pril stadiumen nu al is iemand ons te vlug af". ,,'t Kan net zo'n handige zakenman zijn als jij en dan is het gewoon een ge waagde speculatie". „Het is té toevallig. Het gaat om een deel van de gemeente waar zoiets niet te verwachten is, maar waar wij plan nen mee hebben, om ervoor te zorgen dat niet alles op een kluitje komt. Nee Herman, die is beslist geen zuivere kof fie.maar wie, vraag ik je, wie?" hij sloeg met de vuist in de vlakke hand. „Zijn die drie anderen allemaal oké?" „Daar durf ik m'n hand voor in 't vuur te steken. Marijnis, de secretaris, is een beetje een ouderwets man, hard- stikke secuur, bijna 'n dienstklopper en volkomen integer. Daarbij zit hij ér warmpjes bij en hoeft het voor 't geld niet te doen, veronderstel al dat hij er voor zou kunnen bezwijken". ,yEn die direkteur?" „Dat is nog 'n jonge kerel, hardstikke betrouwbaar, die hier in Terwerve de kans van zijn leven ziet.. En die heeft ie ook. Die zal hij op deze manier niet verpatsen, daar is-ie veel te intelligent voor, want zoiets komt toch uit, niet? Hij wordt niét beknibbeld, ook niet fi nancieel en hij heeft een vrouw ge trouwd met een paar centen van d'r zelf, de dochter van Koning, die grote boer in het Griendstuk. Nee, Degenaar beslist niet". „Nou.... de burgemeester kun je vanzelf uitschakelen". „Ja, daar hoef jé niet over te pra ten". „En toch", zei Herman bedachtzaam, „misschien heb ik wel te veel detecti ves gelezen, hoor. maar daar is het altijd de man die je het minst ver denkt". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5