/eerzame boot-voettocht in et waddengebied Excursies in de vogelreservaten van Staatsbosbeheer e er Welvaart werkelijk welzijn? Dagelijks naar de robben I TEXELtoerist 2e jaargang nummer 2 Pagina 5 tui d ST iris Tentoonstelling in Texels Museum oo EN Als de geweldige ebstroom al een tijdje zijn weg naar buiten toe ekt door het Eijerlandse Gat, is het de hoogste tijd om de tros 1 de TX 54 los te gooien, om dit keer niet een reisje naar de zee- nden te maken, maar om een groepje mensen naar een steiger midden op het wad te brengen. Géén ervaren wadlopers of fenschapsmensen die er voor hun beroep naar toe moeten, maar maar toeristen. Een deel ervan gaat misschien mee om nu toch idelijk eens echt iets te zien van de Waddenzee, een gebied ar de laatste jaren zoveel over geschreven wordt: inpolderen niet, en dat zo mooi moet zijn; anderen die er al meer van weten, Hen weer de geweldige vogelaantallen fouragerend op de ooggevallen platen zien en misschien zijn er ook wel mensen die na een jaar lang achter-het-bureau-zitten wel weer eens een ortieve prestatie leveren willen en daarvoor een tocht door water, nd en slik kiezen. grote donkere plekken op het wa- ;r weg zijn geen zeehondenkoppen, joven het water uitsteken we len wel graag willen dat er nog zo waren maar eidereenden, die ientallen, ook vlakbij de boot, in dit •d rondzwemmen. De volwassen netjes prachtig wit-zwart met een groen achterhoofd. De wijfjes don- ruin en de onvolwassen vogels met Bur ïeest merkwaardige zwart-wit com ities en overgangen. in 1906 werden de eerste broed- ffen van deze, door zijn dons be- e, eendensoort in Nederland vast- >ld (Vlieland). Er volgde een ge lige toename. In 1957 werden op het al 3000 nesten geschat. Sedert 1942 vestigde de eidereend zich ook buureilanden Terschelling en >1, maar daar hebben er nooit zo- gebroed als op Vlieland, hèt bol- Na 1963/1964 nam het aantal op rie eilanden, soms wel met 50°/o af. blijft de soort een algemene ver- mng op de wateren tussen Texel en and In de winter en/of trektijd lijven er soms tegen de 90 000 ex. e Waddenzee Waddenzee overzomeren. Ook soorten, die wel tot de Texelse broedvogels be horen, kunnen we genoeg zien, b,v. de prachtige zwart-witte kluten, maaiend met hun slanke omhoog gebogen sna vel over het wateroppervlak om hun voedsel te bemachtigen, de bergeenden slobberend in het slik en met wat geluk een groepje statige lepelaars die zo langzamerhand erg zeldzaam worden uit de Muy. De vogellaars komen aan hun trekken Uitgestrektheid Bijna zonder dat we het gemerkt hebben zijn grote delen of liever is het grootste deel van de zandplaat drooggevallen en strekt zich naar de kust uit Een kale, schijnbaar saaie uit gestrektheid van stevig zand, echter niet geheel vlak, maar met allemaal gelijk matige ribbels, zoals op het strand, de stroomribbels. Zij ontstaan doordat het water over de bodem schuurt. Ook op, of beter in, dit zand is een duizendvoudig dierenleven. De merk waardige kleine hoopjes zand, alsof er een tube is leeggeknepen, die we overal zien, bewijzen dat. Het zijn allemaal uit werpselen van een soort worm: de Zeepier. Het dier leeft in een U-vormige buis in het zand en vreet al het zand dat hem voor de bek komt gewoon op. Als al het bruikbare voedsel er in het spijsverteringskanaal is uitgehaald, wordt de rest schoon zand weer bovenop gedeponeerd. Naast de wormen leven ook nog vele andere diersoorten in het zand, bijvoorbeeld de schelpen. Een van de algemeenste schelpensoor ten is, afgezien van de mossel die echter niet in het zand leeft maar er bovenop, de kokkel. Door een buis sipho ge naamd die tussen de kleppen uitge stulpt wordt en net tot aan de opper vlakte reikt, wordt vers water naar bin nen gezogen. In de schelp wordt er het benodigde zuurstof en voedsel plank ton uitgehaald en het „afvalwater" wordt er weer uitgepompt. Men heeft uitgerekend dat er m het Waddengebied zo'n 50 miljard kokkels leven! Dat zou gemiddeld op 80 ex. per m2 neerkomen. Van deze grote aantallen profiteren niet alleen de vogels, die ze als voedsel ge bruiken (alleen de scholeksters zouden in het Waddengebied o.a. al 4,3 miljard 2 jaar oude kokkels vreten) maar ook de mens, die vist er per jaar ook nog eens bijna 6 miljoen kg. uit Dit is maar één voorbeeldje van een soort dat in enorme aantallen in het wad voorkomt en dat niet alleen een biologisch waarde heeft maar ook nog een economische. Diepe geul Al pratend over en kijkend naar de vogels en allerlei andere diersoorten (garnalen, krabben, vlokreeften etc etc.) of alleen maar genietend van de enorme uitgestrektheid, naderen we nu toch al aardig de dijk. Een lange rij amateur vissers in de verte bewijst dat het niet zo moeilijk moet zijn tot hier te komen. Er is echter nog een hindernis, een vrij grote geul die evenwijdig met de dijk stroomt en nog doorwaad moet worden! De diepte verschilt nogal eens, afhan kelijk van tijd en tij, maar er moet re kening mee gehouden worden dat het water bijna tot de middel kan komen. Langs de geul en later langs de water lijn wordt nu weer koers gezet naar het steigertje bij de reddingbootschuur, ook het beginpunt. De paar kleine prielen en een beetje slijk in de buurt van enige mosselbanken kunnen nauwelijks meer problemen vormen Bent U ook geïnteresseerd in een der gelijke Vaar-Voettocht? Alle informatie o.a over schoeisel en kleding etc. kunt U krijgen bij de VVV kantoren of aan het Texels Museum. Raadpleegt U ook het lijstje met de dagen waarop een wadtocht mogelijk is en de vertrektijden elders op deze pagina. A. DIJKSEN. jiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i '1 H Wie de zeehonden in hun natuurlijke element wil zien, kan boeken voor s een vaartochtje door de wateren van het Eierlandse Gat. Sinds vorig jaar M worden hier meerdere malen per dag excursies gehouden met de kotter 1 TX 54 van schipper Piet Slik. Omdat de tocht alleen bij laag water zin heeft, H (de zeehonden liggen dan op de drooggevallen zandbanken) zijn de afvaart- i tijden elke dag verschillend. Omdat de TX 54 een geringe diepgang heeft jf H kunnen de robbenbanken tamelijk dicht worden benaderd. Een verrekijker M H kan echter toch goede diensten bewijzen. De robbentocht vertrekt vanaf de p steiger bij de reddingbootschuur (dicht bij de vuurtoren aan de noordpunt M i van Texel), 's Morgens tussen 8.00 en 9.00 uur kan men zich van een plaatsje 1 M verzekeren door kaarten af te halen in het Texels Museum. Kaarten zijn j| 1 ook bij het vertrek aan de steiger verkrijgbaar, maar men loopt in dat geval H wel de kans dat de boot reeds is volgeboekt. f| Tevoren kaarten in het museum afhalen is niet mogelijk op de dagen dat §j 1 de eerste afvaartijd op 9.30 uur is gesteld, in dat geval moet men dus bij de 1 H steiger zijn. Per tocht kunnen maximaal 30 personen mee. De prijs bedraagt j§ H /5,kinderen beneden 12 jaar ƒ2,50 (inclusief verzekering). Voor de komende weken zijn de volgende afvaarttijden vastgesteld Hi juni 9.30 11.00 17 juni 9.30 11.00 26 juni 16.30 18 juni 10.30 12.00 13.30 27 juni 17.00 19 juni 11.00 12.30 14.00 28 juni 9.30 20 juni 12.00 13.&0 15.00 29 juni 9.30 11.00 21 juni 13.00 14.30 16.00 30 juni 9.30 11.00 12.30 22 juni 13.30 15.00 16.30 1 juli 9.30 11.00 12.30 23 juni 14.30 16.00 17.30 2 juli 10.30 12.00 13.30 24 juni 15.00 16.30 3 juli 11.30 12.00 13.30 25 juni 16.00 17.30 4 juli 12.00 13.30 15.00 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Men leest in de kranten, hoort het over de radio en ziet het op de televisie: 1970 is het Europees Natuurbescher mingsjaar, kortweg N70. Er kan geen dag meer voorbij gaan of men leest hoe verontreinigd het wa ter al is, hoeveel roet en vergif er dage lijks de lucht ingeslingerd wordt, hoe veel vergiften er al in ons voedsel zit ten, hoeveel vogels en vissen sterven, kortom hoe verontreinigd ons milieu is. Daarbij worden dan uitermate sombere maar over het algemeen zeer juiste toe komstbeelden beschreven. Voor vele mensen moet deze plotse linge vloedgolf van waarlijk wel schrik barende geschriften toch vrij onver wachts gekomen zijn. Maar milieuver ontreiniging is natuurlijk geen zaak van de laatste jaren, doktoren, chemici en biologen hebben al tientallen jaren ge waarschuwd. Niettemin drong dit niet of zeer langzaam door in andere lagen van de bevolking, immers het ging en gaat ons toch goed Wij leven in een welvarend land en het lijkt er helemaal niet op dat ook maar iets onze welvaart direkt zou kun nen bedreigen. Met wat verontreiniging zou het zo'n vaart wel niet lopen Of: „er zullen nu eenmaal wel vogeltjes en plantjes moeten verdwijnen of creperen voor onze welvaart; er is géén plaats meer voor Gelukkig begint de overtuiging dat natuurbehoud en milieubeheer niet al- Steigertje midden in zee een halt uurtje stevig tegen de )m opstomen wordt het steigertje, beginpunt van de wadtocht terug, lidden van een eindeloze water- te bereikt. Een paar visdiefjes uiten scherpe kreten hun ongenoegen het feit dat ze zelfs hier al ver- rd worden door mensen, in een ge waar plant en dier nog in volko- harmonie met zijn omgeving kan irekt na de snelle ontscheping met de tocht aangevangen. Het mee! Er staat niet meer dan een diep water. In de verte komt de al bloot, honderden vogels zoeken a hun min of meer gedwongen "fceriode tijdens hoogwater, al weer voedsel. idere vogeltroepen vliegen vlak ons, op weg naar verdere, droog- inde mosselbanken en zandplaten, •eweg het meeste scholeksters, maar bonte en kanoetstrandlopers, rosse to's en steenlopers, alle noordelijke hoognoordelijke broedvogels, die soms in vrij grote aantallen in de Boot-voettocht in het Waddengebied ertekpunt: Steiger bij de red- ingbootschuur (enkele kilometers oordelij k van De Cocksdorp) ertrektijden 18 juni 19 juni 22 juni 23 juni 2 juli 3 juli 9 30 uur 10.00 uur 12.30 uur 13.30 uur 9.30 uur 10.30 uur .aartverkoop an het Texels Museum (02220) 627 Alléén 's morgens van 08.00 >t 09.00 uur. Uitsluitend voor de >cht van dezelfde dag. Zolang de >rraad strekt aan het vertrek- unt. Maximatl 30 personen rijs 5,00 p.p. (incl. verz.) oor de tochten van 18 juni en 2 di kaartverkoop alleen aan de eiger In het duingebied van Texel, dat eigendom is van het Staatsbosbeheer, worden gedurende de broedtijd excur sies gehouden. Deze excursies zijn in dertijd in het leven geroepen om be langstellenden iets te vergoeden van hetgeen men hen moest verbieden om dieren- en plantenwereld in deze duinen te beschermen. Tijdens deze ongeveer twee uur durende excursies wordt de bezoeker rondgeleid door de vogel broedplaatsen, waarbij de vogelwach- tcrs allerlei informati, over flora en fauna van de verschillende gebieden verstrekken. In een vijftal gebieden worden deze excursies georganiseerd, te weten De Geul In dit voor een groot gedeelte nog zeer jonge duingebied worden twee maal daags, om 10.00 en 14.00 uur ex cursies gehouden, tot eind augustus. Buiten het gebied van De Geul waar o.a. de lepelaars in de rietvelden broeden, wordt ook de Mokbaai bezocht. Het aan tal vogelsoorten dat in De Geul broedt neemt nog jaarlijks in aantal toe. Start punt van deze excursie is het groene vogel wachtershokje rechts van de (doodlopende) Mokweg. De Westerduinen Dit reservaat dankt vooral z'n be kendheid aan de 400 tot 500 paar zilver meeuwen, die hier jaarlijks broeden. Een bezoek aan dit gebied is vooral voor gezinnen met kinderen aanbeve lenswaardig. Ook hier is weer een groen vogelwachtershokje het start punt van de excursie, die dagelijks om 10.00 en 14.00 uur wordt gehouden tot half augustus. Dit hokje kunt u vinden links van de weg naar het bekende strand Westerslag (paal 15). De Muy Texels bekendste vogelreservaat is ongetwijfeld De Muy, In een duinmeer zijn hier tijdens de broedtijd op twee eilandjes de lepelaars, met een aantal blauwe reigers, te zien. Naast deze en vele andere vogelsoorten is ook de flora in dit gebied (o.a. orchideeën) zeer de moeite waard. Het groene vogelwach tershokje is te vinden aan het einde van het verharde pad door de duinen dat ligt in het verlengde van de 's-Herto- genboschweg. Excursies dagelijks om 10.00 en 14.00 uur tot eind augustus. De Slufter Het unieke landschap van De Slufter zal velen bekend zijn. In dit gebied, dat bij springtij en N.W.-storm een binnen zee kan vormen, is de zilte flora opval lend. Een bekende broedvogel in dit ge bied is de eidereend, verder zijn er ple- vierachtigen, kluten, tureluurs, schol eksters, grutto's en vele andere soorten vogels Startpunt van deze excursies, dagelijks om 14.00 uur in de periode tot ongeveer half juli, is het bruine hokje, dat staat aan het einde van de Groene Weg (verlengde Wageningseweg, de weg die, vanaf het vliegveld gerekend, komt na de eigenlijke Slufterweg) De Krim Dit oude duingebied, vroeger deel uitmakend van het eiland „Eyerlandt", heeft een rijke plantengroei. Een be kende broedvogel is ook hier de eider eend, die nog maar betrekkelijk kort in dit gebied broedt, en de velduil, die hier jaarlijks met een aantal paren is verte genwoordigd. Punt van vertrek is hier de woning van de vogelwachter W. Pranger, dicht bij de vuurtoren, te be reiken via een onverhard pad naast het fietspad van De Koog naar de vuurto ren. Ook deze excursies worden tot on geveer half juli georganiseerd, dagelijks om 10.00 uur. Duinpark Om de groeiende belangstelling voor deze gebieden te kunnen verwerken, heeft het Staatsbosbeheer, in samen werking met de stichting Texels Mu seum, een duingebied gereserveerd voor schoolbezoek. In dit Duinpark maken de kinderen een soort puzzeltocht, waarbij ze allerlei informatie krijgen over leven in, en samenstelling van het duinge bied Een kaartje voor het Duinpark biedt tevens de mogelijkheid tot een bezoek aan het Texels Museum. Wan neer voor de scholen de vakantie be gint, in de maand juli, zal voor het grote publiek dit Duinpark worden open gesteld. Inlichtingen over de toegang tot dit duingebied kunt u krijgen op het kantoor van het Staatsbosbeheer, K 52 te De Koog. De laatste jaren zijn de duingebieden voor groter publiek toegankelijk ge maakt door de aanleg van een aantal wandelpaden in de duinen, waarop vrije wandelingen mogelijk zijn. Deze wan delingen, die staan aangegeven door paaltjes met blauwe of gele koppen, voeren u langs tal van mooie plekjes. In dit verband kan de wandeling wor den genoemd die begint even buiten De Koog, en die o.a. gaat door De Neder landen. Een hoog duin in deze route biedt u de mogelijkheid met een verre kijker iets te zien van de lepelaarskolo nie in De Muy Voor de excursies door de broedge bieden is het aantal deelnemers be perkt tot 10 a 15 personen om de vogels in de reservaten de noodzakelijke rust leen zaken zijn die „natuurliefhebbers" betreffen, maar ons allemaal, terrein te winnen, Immers, niet alleen de planten en dieren worden in hun voortbestaan bedreigt, maar ook de mens Een ramp zoals die met het Endosul- fan in de Rijn, waarbij duizenden vissen stierven, maar waarbij ook onze drink watervoorzieningen bedreigt werden met vergiftiging, was natuurlijk uiter mate geschikt een dergelijk besef te doen groeien. Het was misschien wel beter geweest als zoiets zich 20 jaar eer der had voorgedaan U zult zich misschien afvragen: „Is het nu werkelijk zo erg?' „Worden ook wij met de dood bedreigt?' bijvoorbeeld door landbouwvergiften. Nu zijn wij mensen de taaiste der zoogdieren. Wij hebben een grote weer stand en slikken vergiften en ademen verontreinigde lucht nog maar enkele tientallen jaren in, maar hoe gaat het met de volgende generatie die er van jongs af aan mee in aanraking komt? Zijn er al geen DDTresten in de moe dermelk gevonden?! Waarom dit alles in een vakantie krant zult U denken; zijn er geen ple zieriger ding enom over te schrijven? Die plezierige dingen zijn er natuur lijk ook, maar juist in uw vakantie zeker als U uit een industriegebied komt kunt U het verschil zien tussen uw verontreinigd milieu en het ge deeltelijk schone van Texel, en U kunt nog zien hoe het vroeger in uw omgeving ook was en begrijpen, waar om biologen en allerlei andere mensen vechten voor het behoud van de natuur gebieden. Misschien beseft U thans ook beter dat het leven van de mens zonder deze gebieden niet of nauwelijks meer mogelijk zal zijn. Aan het Europees Natuurbescher mingsjaar heeft ook het Texels Museum aandacht geschonken en wel door mid del van de tentoonstelling „Welvaart werkelijk welzijn?" In de tentoonstel ling wordt U nog eens geconfronteerd met alle vormen van milieuverontreini ging, maar ook met een aantal alterna tieven. De keus is niet moeilijk en hij is aan U A. Dijksen. te garanderen. Wilt u aan één van deze excursies deelnemen, bezorg uzelf geen teleurstelling, bel (02228) 227, of schrijf even een briefje naar het kantoor in De Koog om te reserveren. Voor monde linge afspraken en voor het afhalen van de kaartjes kunt u ook op dit kantoor terecht, iedere morgen van 8.30 tot 12.30 uur, op zon- en feestdagen van 8.30 tot 9.30 uur. Onnodig u nog een plezierige vakantie toe te wensen met zoveel schitterende mogelijkheden. J. v. Gr. Twee opmerkingen bespreek de excur sie tijdig, want er is veel animo voor Denk aan laarzen, wanneer U naar de Slufter gaat Sterns op het nest (foto Nol Binsbergen f) - 1AL in dit gebied (o.a. orchideeën) zeer de bied Een Kaartje voor net uumparK.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 17