Vogeleiland Texel: broedplaats voor 115 soorten ;i Pockets B £sso] HAVENRESTAURANT TEXEL Films in het City-Theater te Den Burg „De Nieuwe Aanleg" VAREN EN VISSEN MET DE TX 44 FOTO- EN FILMARTSKELEN N.V. v'h Langeveld De Rooij LPG station AUTOSHOP JAN REY Plateserviee MAAK ER EENS EEN LUCHTIG DAGJE VAN: U wilt Uw hypotheek-, financiering- en assurantiezaken persoonlijk houden? TEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerisi TEXEL IS hèt vogeleiland. Dat weet iedere toerist, die het eiland bezoekt. Velen komen zelfs enkel en alleen voor die vogels, vooral ïin voor- en najaar. Dan zie je niet alleen overal vogels, maar ook stoere buitenlui (nou ja, ze blijven tegenwoordig ook wel eens ver borgen in hun auto's) met grote verrekijkers en fototoestellen met telelenzen. Er zijn op het eiland niet minder dan zo'n 115 soorten vogels als broedvogels vastgesteld. Maar daarnaast zijn er nog talloze soor ten, die vaak in zeer grote aantallen, in de trektijd voor korte of lange tijd op Texel vertoeven. Volop afwisseling. Er valt altijd bij zonder veel boeiends te zien. Onlangs is door Ir. W. G van dei- Kloet van EStaatsbosbeheer het plan geopperd om in ons land een aantal van de meest waardevolle grote natuurge bieden als nationaal park of nationaal landschapspark te bestemmen. Het hele eiland Texel zou én van deze nationale landschapsparken moeten worden, en gedeeltelijk nationaal (natuur)park. Eén reusachtig reservaat dus, waarin het bij zondere aspect van het landschap zoveel mogelijk bewaard zou moeten blijven, ten dienste van de recreatie zowel als de natuurbescherming. Nu reeds heeft het eiland een zeer groot aantal natuurreservaten, waarin met name de vogels de best mogelijke kansen worden geboden voor hun nako melingschap te zorgen of zich te voeden Een groot aantal van deze reservaten ligt in het duingebied, déze gebieden zijn in het bezit van het Staatsbosbe heer. Voor een groot gedeelte zijn deze terreinen toegankelijk langs wegen en paden. In andere kan men onder ge leide van een deskundige vogelwachter op bezoek. Voor de excursie-mogelijk heden verwijs ik naar elders in deze TEXELtoerist. Natuurmonumenten Een groot aantal kleine en grote na tuurgebieden buiten de duinstreek is in handen van een vereniging, waarvan nu al haast 100.000 mensen lid zijn. Dat is de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland een mond vol en daarom doorgaans kortweg Na tuurmonumenten" genoemd. Deze ver eniging bezit vele natuurreservaten in ons land, waaronder het bekende Naar- dermeer en het enkele jaren geleden aangekochte Deelerwoud. Op Texel be heert Natuurmonumenten o.a. de Schorr en Dijkmanshuizen, de Bol en Waalenburg. Schorren voor trekvogels Het in het noorden van het eiland, buiten de waddendijk gelegen natuur gebied de Schorren huisvest in het voor jaar een reusachtige kolonie kapmeeu- wen van wel 10.000 paren. Verder broe den er visdiefjes (sterns), kluten, schol eksters, eidereenden en nog enkele ty pische kustvogels. Van augustus tot ver in het volgende voorjaar krioelt het er van allerhande trekvogels. Rosse grut to's, bonte strandlopers en kanoet- strandlopers, allemaal broedvogels van het hoge noorden, en talloze andere soorten. Bij laag water voeden deze vogels zich op het eindeloze wad; als dat bij vloed weer onder komt te staan, vluchten zij naar de Schorren of het land achter de dijk. De Bol Drijver's Vogelweid De Bol, zo ge noemd naar de vroegere secretaris van de vereniging, een Texelaar in hart en nieren, is een schilderachtig en foto geniek land. Brede waterlopen in het vlakke land, een pittoreske molen. Er nestelen allerlei weidevogels en in het winterhalfjaar verblijven er o.a. de van Nova Zembla afkomstige rotganzen, te zamen met vele eenden en steltlopers. Vanaf de weg langs de dijk heb je een prachtig gezicht op dit machtige terrein. Waalenburg Er zijn op het eiland heel wat pol ders. De Eierlandse polder is daarvan de grootste Verder is er de Prins Hen drikpolder, de polder het Noorden (waarin de Bol ligt) en last but not least Waalenburg. Vroeger was dat één ge weldig vogelparadijs, een gedeelte van het jaar half onder water. Niet zo ideaal voor de boeren en daaraan is dan ook door een steeds betere waterhuishou ding in de loop der jaren wat gedaan. Natuurmonumenten heeft een gedeelte van deze polder weten te behouden als vogelterrein, waar iets van de oude glorie bewaart blijft door het binnen- Uitkijkpost bij De Geul ideaal om met de kijker de vogels te bespieden. malen van water uit de omringende pol dersloten. 's Winters zetten de molens er staan in het reservaat enkele schilderachtige windmolentjes het gebied zelfs geheel onder water, ten ge rieve van de eenden én, als het gaat vriezen, van de schaatsende Texelaars. Waalenburg is vooral bekend om z'n kemphaantjes, die er op korte afstand van de weg hun gevechten hóuden- Verder zijn er alle echte Hollandse weidevogels aanwezig. Dijkmanshuizen Dit gebied kun je beschouwen als een kruising tussen De Bol en Waalenburg. Veel water, weide, uitgestrekte riet velden en molens die het terrein vochtig houden. Sinds 1976 broeden er de zeld zame baardmezen. Verder zitten er allerlei eenden en weidevogels. De vogelreservaten van Natuurmonu menten zijn in principe alleen toegan kelijk voor leden van de vereniging. Voor niet-leden zijn de mogelijkheden beperkt. Zoals uit de beschrijving ge bleken is, kun je veel van het vogel leven echter vanaf de weg zien. Staatsnatuurreservaten Door het Staatsbosbeheer worden niet alleen de eigen" reservaten beheert, maar ook nog de gebieden die eigendom zijn van de staat, aangekocht door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Zo'n staatsreser- vaat is bijv. het landschapsreservaat van de Hoge Berg en omgeving, de oude dijk waarover het fietspad loopt tussen De Waal en De Koog en de Bo- mendiek bij De Waal. Allemaal vrij toe gankelijk, in tegenstelling tot bijv. de Rogsloot bij De Cocksdorp, het poldertje Wassenaar bij het reddingsboothuis tussen de vuurtoren en De Cocksdorp en de eendenkooi Korver's kooi bij De Koog, waar vogels voor het wetenschap pelijk ringonderzoek worden gevangen. Een zeer bijzonder reservaat is het zee hondenreservaat in het Eierlandse Gat waarover men elders in deze TEXEL toerist meer leest. Op eigen houtje Omdat de mogelijkheden om met een excursie van Staatsbosbeheer of Na tuurmonumenten mee te gaan beperkt zijn, wil ik graag wijzen op de vele mogelijkheden die er zijn om buiten de vogelreservaten op eigen gelegenheid van de vogels te genieten. Ik heb Waal enburg en de Petten al genoemd. Daar hoef je echter niet in. Ook de uitkijk post bij de Geul kompleet met gerie felijke bank en borstwering om op te leunen is werkelijk ideaal om met de kijker de vogels te bespieden Een heerlijke tocht is ook de weg langs de grillig slingerende dijk tussen Oude- schild en Oosterend, waar je de kluten bij tientallen van dichtbij kunt zien, vanaf half mei met hun snoezige dons jongen. Niet te vergeten ook de Mok, waar het hele jaar door van alles te zien is. De albino (spierwitte) scholekster bijv, die er al zo'n jaar of tien huist (scholeksters kunnen wel 30 en meer jaar oud worden). Bos niet vergeten Texel heeft een 475 ha. groot bos. De Texelaars noemen het ,,de Dennen", maar voor een groot gedeelte en dat gedeelte wordt steeds groter bestaat het toch uit loofbos. Natuurlijk zijn ook hier veel vogels, hoewel je er bijv de spechten tevergeefs zult zoeken. Die komen er alleen tijdens de trek. Maar voor de rest is er van alles. Je kunt er de beroemde nachtegaal horen en met recht zingen ,,kom mee naar buiten alle maal, dan horen wij de wielewaal". De geheimzinnige houtsnip houdt er in de schemering onder veel gepiep en geknor zijn baltsvluchten. Niet in de hand Jonge vogeltjes zijn schattig. Dat zal niemand willen ontkennen. Maar we moeten ons niet teveel door onze men selijke tedere gevoelens laten leiden. Pak vooral nooit een jonge nestvlieder dat is een jonge vogel die direkt na het verlaten van het ei, zodra hij droog is, het nest verlaat in uw handen en denk niet, als u geen oude vogel ziet, dat het verlaten is en u het maar mee moet nemen of het het leven te redden. Dus in het algemeen nooit zo'n jonge vogel oppakken. Waarom niet? Omdat het diertje, dat daarvoor op z'n schutkleur vertrouwde, als u het weer neerzet aan de loop gaat en daardoor allerlei geva ren loopt, bijv. het gevaar gepakt te worden door een of ander roofdier. Beginnelingen Heel velen beginnen zich tijdens hun vakantie op Texel voor het eerst dieper voor de vogels te interesseren, gaan met een excursie mee en proberen in de, vooral in het begin verschrikkelijk moeilijke vogeltjeswereld thuis te ra ken. Eén troost, zelfs de beste ornitho loog weet wel eens niet direct een vogel op naam te brengen. Een uitstekend hulpmiddel is een goed boek. Bijvoorbeeld ,,De Vogelgids", een uitgave van Elsevier. Voor wie dat te duur is, is er nog ,,Zien is Kennen", wat Van zaterdag 13 t/m woensdag 17 juni „Willst du ewig Jungfrau bleiben?" (Nee, natuurlijk niet!) Met Mane Lilje- dahl, Thomas Astan, Alexander Aller- son, Ingrid van Bergen en Karin Schu bert Een kleurenfilm over sex, waarin Uzelf de hoofdrol had willen spelen. De 18-jarige Eva, romantisch ingesteld, droomt van liefdesverklaringen en wandelingen bij maanlicht en wil zich pas geven als zij de man van haar leven heeft gevonden. „Strijd om San Sebastiaan" met An thony Quinn, Anjanette Corner en Charles Bronson. De legendarische rebel strijdt tegen een alles vernietigende overheerser. Slechts het leger... van één man, kon de stad redden. „Zo gezegd, zo gedaan" met Louis de Funes, Robert Dhery en Colette Brosset. Opnieuw een daverend Frans lach succes. Geheel opgenomen in de buiten lucht, het avontuur met een merkwaar dige woonboot, waterfietsen, kajaks enz. Zondagmiddag 14 juni 3.00 uur „De dwerg-express", een Walt Dis- ney-film met Walter Brennan, Tom Lowell, de „Mary Poppins" kinderen. Een verhaal over een speurtocht naar dwergen, die met de kinderen zorgen voor een volwassen amusement, waarbij Walt Disney's meesterschap zorgt voor ongekende effecten. Het is een dol feest in de Rolls-Royce JDV 910. Van donderdag 18 t/m 24 juni „Speedway" met in de hoofdrollen Elvis Presley en Nancy Sinatra Samen een sensatie, een opwindende combina tie. Speedwa terecht genoemd „topsong dans-entertainment voor tieners". Steve Grayson is de succesvolle coureur van opgevoerde fabriekswagens. Hij wint de ene wedstrijd na de andere.en de meisjes zijn dol op hem. „Helga en Michael", een kleurenpro- duktie met medewerking van veel ge leerden, waarin de spanningsverhoudin gen van de mens, die in de tegenwoor dige wereld met zijn sexualiteit in het reinne moet zien te komen. Helga en Michale toont de biologische voor waarden, zonder welker kennis geen volledig geestelijk beleven mogelijk is. Helga en Michael vormen een echtpaar met twee kinderen, de gehele ontwikke ling van de mens tot zijn volwassen partnerschap wordt er gevolgd. Hello, Dolly" met Barbara Streisand als Dolly Levi in de hoofdrol Zij knapt allerlei karweitjes op en belooft de rijke handelaar Horace Vandergelder een passende vrouw voor hem te zoe ken. Het wordt Irene Molly, de knappe eigenares van een hoedenwinkel. Er treden allerlei verwikkelingen op voor dat Vandergelder inziet dat Dolly eigen lijk de geschiktste vrouw voor hem is. Van donderdag 25 juni t/m 1 juli „De onvoorstelbare tocht", ook een Walt Disney-film Wat U allemaal op een onvoorstelbare tocht van 300 mijl beleeft, kunt U pas geloven als U het gezien heeft. Een hartverwarmend ver haal met intense spanning geladen over drie dieren: een bull-terrier, een La brador Retriever en een Siamese kat, die door de Canadese wildernis trekken op zoek naar hun baas. Aanhankelijk heid, zoals slechts een dier op kan bren gen. „Dc Man met de wassen beelden" met o.a. Vincent Price, Frank Lejoy, Angela Clarke en Phyllis Kirk. Een klassieke griezelfilm op het witte doek terug, met beelden, die niet altijd van was waren. De geschiedenis van een bekwaam beeldhouwer, die samen met een vriend een wassenbeeldenmuseum exploiteert. „The Party". Een color de luxefilm met Peters Sellers in de hoofdrol. Het verhaal concentreert zich rond een Indiase acteur, Hrundi V. Bakshi en be licht diens lotgevallen op een feest waar hij „per ongeluk' is uitgenodigd. The Party, waar alles kan en alles mag, is een verrukkelijke komedie. Henry Man- cini, die driemaal een Oscar won voor zijn filmmuziek is hier op zijn best. Biezondere vermelding verdient de song van Claudine Longet's „Nothing to lose', waarvoor Don Black, niet minder bekend, de woorden schreef. eenvoudiger van opzet, maar met veel kleine bijzonderheden, die het juist voor de beginneling ook zo interessant ma ken. Dan is er bijv. nog „Wat vliegt daar?", een eenvoudig, niet zo duur boekje, maar door z'n beknoptheid juist wel eens moeilijk. Een verrekijker is welhaast onmis baar Dat moet dan wel een z.g. prisma kijker zijn, maar duur is niet nodig. Een vergroting van 10 x of meer heb je vaak niets aan, omdat die grote kijkers moei lijk stil zijn te houden. 8x is een goede vergroting. Anderen zweren bij 7x Dan heb je nog de keus tussen een doorgaans kleine 8x30 of een grote 7x50 of 8x40. Het kleine formaat, van de 8x30, hoe wel niet zo lichtsterk, is het meest hand zaam en voor het gewone werk ideaal Tegenwoordig kun je zo'n verrekijker al voor minder dan ƒ5,kopen en vooral als je bedenkt dat je er je leven lang mee kunt doen is dat niet duur. Gidsjes Door de VVV-Texel is een broc uitgegeven, waarin de belangrij vogelterreinen op het eiland beschrt staan. Daarin is ook een lijst van d het eiland waargenomen soorten o nomen. Deze uitgave is er ook in engels, duits en frans, want Text wereldberoemd en er komen regelru bijv groepen uit België, Duitsland, geland en Amerika naar de vogel; dom van het „gouden boltje" kijker, Ook door Natuurmonumenten is gidsje uitgegeven, waarin vooral de reinen van de vereniging vrij uitgeb worden beschreven. Daarnaast is er „De vogels van Texel", uitgegeven de Texelse Museumvereniging, wa een uitgebreid overzicht gegeven w van de op het eiland waargeno soorten. Vooral voor de „echte" hebber interessant. Onze collectie is zeer groot. Den Burg, Parkstraat 10 DE COCKSDORP Terras Speeltuin Trampolines Autobaan Pionier sinds 1933. Wij varen met een beperkt aantal personen. Er wordt gevist met een sleepnet. De gevangen garnalen en vis wordt aan boord schoongemaakt, gratis verdeeld en/of opge geten. Consumptie aan boord verkrijgbaar. Vaartijden vanuit Oudeschild dagelijks van 10.30-13.00 uur; 14.00-16.30 uur. Prijs ƒ5,kinderen 3,50 D. HUTJES, tel. (02220) 2912, b.g.g. 2695 service verko service verko service-station Automobielbedr|^j Waalderstraat 15, Den Burg, tel. 23 Gelegen op veerhaven 't Horntje Restaurant a la Carte Specialiteit ZEETONGGERECHTEN GEBAKKEN SCHOL. Uniek uitzicht op zee. Keuken geopend van 10.00 - 21.00 uur. J A GEBAKKEN TONG RONDVLUCHTEN MET „KING AIR SERVICE" PARACHUTESPRINGEN VAN DE SKYDIVINGSCHOOL „THE FLYING DUTCHMEN" Bekijk en beleef dit alle* vanaf het zonneterras van het vliegveldhotel 'at e mi lig k! ;st ire rÜJ ak egc gs fel 'fei de tu r i on Schakel dan een zelfstandig assurantie- en financierings kantoor in. Alles wordt bij U thuis geregeld. Ook voor grote en zware risico's. Kogerstraat 33, Den Burg, telefoon (02220) 2833

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 18