Ook u kunt een aardig filmpje maken z r «e Raadsvergadering JÉ MdmtyTlérnjtuj mi VERVOLG VAN PAG. 1 Moderne smalfilmcamera eenvoudig te bedienen Open jeugdwerk Veteranendag 1970 Koersen vreemde valutaSLA MnMiWihn ft de verordening. Mej. Luysterburg ge looft dat belanghebbenden maar slecht van de diverse voorschriften op de hoogte zijn. Mevrouw Koning-Bruin vindt, dat mej. Luysterburg hier ten on rechte 'n blaam op de Texelaars werpt. Als men niet op „de hoogte is, geeft dit alleen maar blijk van een gebrek aan belangstelling Na deze discussie wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. Zweedse noodwoningen Het tiende punt van de agenda geeft de heer Witte aanleiding enigszins ge prikkeld te informeren naar de afhan deling van een door hem aan B. en W. geschreven brief. Het recht van opstal van de vier Zweedse noodwoningen aan de 's Hertogenboschweg willen B. en W. opmeuw voor één jaar verlengen. De heer Witte wenst te vernemen waar om aan zijn brief, waarin hij verschil lende verlangens omtrent de woningen en hun erven opsomt, geen aandacht is geschonken. Wethouder Daalder erkent ten volle in deze tekort te zijn gescho ten; hij is van mening dat het boete kleed de zondaar niet ontsiert. Vervol gens spreekt hij over de woningnood, die nóg het laten bestaan van de nood woningen noodzakelijk maakt. Als ech ter het volgend jaar de 99 nieuwe ge meentewoningen gereed gekomen zijn zullen de Zweedse woningen ten spoe digste moöten verdwijnen. Hij is daar om van oordeel dat aan deze woningen slechts de hoogst noodzakelijke voor zieningen getroffen mogen worden. De heer Witte is hiermee niet voldaan, hij stelt voor de afhandeling van het on derhavige voorstel aan te houden tot een volgende zitting van de Raad. Hij ergert er zich aan, dat o.a. aan de af rastering niets is gedaan. De heer Vis ser sprekend over vastgestelde ontsie ringen aan en bij de huizen, informeert of er geen contracten met de huurders zijn waardoor deze verplicht kunnen worden daar iets aan te doen. De voor zitter herhaalt, dat het eenvoudigste is de bewoners te laten zitten tot de 99 nieuwe woningen er zijn. Aan het recht van opstal is, zolang de huizen bewoond zijn, natuurlijk niet te ontkomen. B. en W. zijn bereid de toestand ter plaatse nog eens in ogenschouw te nemen, mo gelijk kan er nog wat worden gedaan. Het voorstel wordt opnieuw bij accla matie aangenomen. Hamerstukken Allerlei voorstellen zoals wij deze reeds hebben gepubliceerd in de agenda gaan dan onder de hamer door. Als de begrotingswijzigingen over de jaren '69 en '70 aan de orde komen tonen de raadsleden extra belangstelling. De heer Westdorp vraagt of de kosten van het plaatsen van verkeerslichten op de hoek Emmalaan - Schilderend - Bein- hardlaan niet aan de hoge kant zijn. Hij is een voorstandeT van het plaatsen der lichten, maar vindt de post ƒ11.706, wel de moeite waard om nog eens over te praten. De heer Smit acht het nood zakelijk dat ter plaatse goed toezicht op het parkeren van allerlei „vehikels" wordt gehouden, die de toestand soms levensgevaarlijk maken. Kunnen er geen strepen op de straat komen? Mej. Luysterburg maakt enkele op merkingen over de bouw van een open baar toilet in het Park te Den Burg. De kosten zijn ƒ13.440,Zij stelde voor het aantal toiletten uit te breiden waarop de voorzitter bedenkelijk zijn voorhoofd fronste. Mevrouw Koning- Bruin brengt de uitbreiding van de St. Jozefschool met een 9de en 10de lokaal ter sprake. Zij acht de uitbreiding wel bijzonder hoog geraamd evenals de post voor de uitbreiding van de kleuter school te Oudeschild. De heer Westdorp informeert naar het begrotingstekort en hoc B. en W. dit denken op te lossen. De voorzitter antwoordt hierop, dat B. en W. het te kort niet op kunnen lossen Men hoopt dat in september de gewijzigde wet op de financiële verhouding in het Staats blad gepubliceerd zal worden en dat er dan mogelijkheden open komen. „Laten we hopen, dat ondanks het grote tekort diverse voorzieningen goedgekeurd zul len worden". Logeergastenbelasting niet met terugwerkende kracht Het voorlaatste agendapunt, betrek king hebbende op de verordening be treffende de logeergastenbelasting en de leges kwam in behandeling omdat het Ministerie van Binnenlandse Zaken de koninklijke goedkeuring op de geno men raadsbesluiten slechts wilde verleu nen als de datum van inwerkingtreden Hèéw jee dót swörte plastiek op het Raadhüs ók siin? Jajet, jong, dót wós er bee de leste Raad, toen 't so worm wós. 't Is net een gróskül op het dak der logeergastenbelasting werd gesteld op de dag na afkondiging van de Ko ninklijke goedkeuring. Terugwerkende kracht zou niet worden verleend. De leges te betalen door de exploitanten van de kampeerterreinen zouden wel met terugwerkende kracht geïnd wor den. De voorzitter deelt desgevraagd mee, dat de Koninklijke goedkeuring spoedig te verwachten is. Kampeerders, niet in het bezit van 'n erkende kamp- kaart, kunnen tegen betaling als voor heen ten raadhuize een kampeerver- gunning bekomen. Een brief van D'66 inzake deze ver ordening wordt voor kennisgeving aan genomen. De heer Westdorp meent dat sommige exploitanten van bedrijven de logeergastenbelasting reeds op hun no ta's aan gasten in rekening brachten. Nu de terugwerkende kracht niet is toe gestaan lijkt dit ten onrechte gebeurd. De heren Standaart en Smit uiten zich in gelijke zin. Met de heer Westdorp spraken zij een waarderend woord voor het beleid door B. en W. in deze ge voerd. Het voorstel wordt tenslotte met 8 stemmen vóór en 7 stemmen tegen, aangenomen. Rondvraag De heer Westdorp brengt de water voorziening ter sprake en vraagt of de aanvoer bijv. per tankschip in tijden van grote tekorten, een verhoging van het tarief ten gevolge hebben zal. De voorzitter stelt hem wat dit betreft ge rust De heer S.tandaart informeert naar de leegstaande woningen en vraagt of de termijn van zes weken leegstaande bedrijfswoningen in bepaal de gevallen niet aan de korte kant is. Natuurlijk zal ook de ondernemer met spoed moeten trachten een nieuw per- VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op donderdag, 18 juni 1970, n.m. 7.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 10 juni 1970. De burgemeester van Texel, W. H. Sprenger 1. Vaststelling van een voorbereidings- besluit ingevolge artikel 21 van de Wet Ruimtelijke Ordening voor de op een bijbehorende kaart aangegeven natuur gebieden. 2. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1969. 3. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1969. 4. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1970. 5. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1970. GESLAAGD De volgende leerlingen van de Pe dagogische academie hebben 't HAVO- einddiploma behaald tijdens de afgelo pen examens: mej. M. D. Wilner en de heren K. J. Bakker, P. J. Bonewit, J. A. Peetoom en L. Tuintfma. soneelslid voor zo'n bedrijfswoning te vinden, maar soms zal dit praktisch on mogelijk zijn. De heer Koorn wil weten of de instructie bij het nieuwe zwem bad ook voor het voortgezet onderwijs geldt en verneemt dat de instructie uit sluitend het lager onderwijs betreft. Er is vanzelfsprekend niets op tegen dat ook voor het voortgezet onderwijs per school regelingen worden getroffen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt, de openbare vergadering om kwart over zes gesloten en gaat de raad over in geheime zitting. De moderne filmcamera is een be- bedrijfszeker gebuiksvoorwerp, dat heel eenvoudig te bedienen is. Wanneer u op de knop drukt zorgt een klein maar krachtig batterij-motortje dat de film met de juiste snelheid langs het filmvenster loopt. Een ander elektriek- je zorgt er voor dat die film dan auto- matish goed belicht word. Zo wordt filmen een ontspannende bezigheid zon der de technische hoofdpijn die er vroe ger wél bij kwam Gebruiksaanwijzing Ondanks al deze ingebouwde techni sche service moet u wel de gebruiks aanwijzing van uw camera eens aan dachtig doorlezen. Het loont ook de moeite dit te doen wanneer u die ca mera na een welverdiende maar abso luut niet nodige rustperiode weer ak- Uef aan uw veelbewogen leven laat deelnemen. U moet namelijk wel weten waar die opnameknop zit, hoe er met een ongecompliceerde vingerbeweging een vesre cassette inglijdt of een nieuw batterijtje. U weet dat meteen dat uw filmca mera een doodeerlijk stuk gereedschap is. Zo nodig laat u hem nog eens op nieuw uitleggen en controleren door de fotohandelaar, die u deze service graag zal geven. Eventueel schiet hij met u een /.wart-wit proeffilmpje op, dan staat in elk geval vast dat alles goed werkt. Door de zoeker Door de zoeker ziet u natuurgetrouw wat u filmt, in kleur dus. Die zoeker laat u binnen een keurig kaderlijnje precies zien, wat er straks op uw scherm gaat komen. Ook dat is gewoon eerlijk geregeld. Praktisch is het zo óók. Want net als bij ander gereed schap, een boormachine of een haar- föhn moet u wel zelï richten. Het beste gaat dat, wanneer u het bewegende on derwerp van iets opzij op u toe laat ko men. Laat het gebeuren De filmcamera is gespecialiseerd in het voor u bewaren van beweging, van aktie, van het gebeuren. Nou, laat het dan gebeuren en bewegen. Laat de kin deren en de hond hollen, laat kleine Sientje touwtjespringen en laat Pietje voetballen met z'n vader. Maar houd de camera stil. Dat zal al heel gauw lukken na even „droogzwemmen", dus zonder tegelijk te filmen. U zoekt ge woon de handigste manier van vast houden en oefent zo om u niet meer door het gebeuren tot meebewegen te laten verleiden Bij het opnemen van film kijkt u als het ware door het zoe- kerraam als door het raam van uw huiskamer; bij het projekteren ziet u het door datzelfde raam wéér gebeu ren De uitzondering Zoals altijd bevestigd ook hier de uit zondering de regel. Als bijv. Pietje die bal een reuze loeier heeft verkocht kunt u proberen die wegvliegende bal in uw zoekerraam te houden tot hij weer neerkomt en de hond ermee van door gaat. Of tot het fatale schot een overtuigend doelpunt scoort in de spie gelruit van de buren. Ja, dat vraagt om film. Het worden de opnamen van uw en Pietjes) leven! Nu: de zoomlens Iets wat u beslist op bewegingsdieet moet zetten is de zoomlens. Dat is een makkelijkmakertje waarmee u zonder een voet te verzetten bijv. eerst het hele gezin stoeiend in de branding filmt (dat 'heet een totaal) en dan even stopt. U blijft op hetzelfde punt staan, be weegt de hendel van de zoomlens even, dat a.h.w. het beeld op u afkomt.en u filmt weer verder. U hebt dan alleen nog het sproetenkopje van Freddie in beeld als die snuivend en proestend weer boven komt na kopje-onder te zijn gweest (zoiets heet in filmtaal een clo- se-up). Die zoomlens is een vlot stuk modtime optiek, dat het omslachtig verwisselen van lenzen wat vroeger moest overbodig maakt. Het is net een hele optocht van aprate lenzen die u tot uw beschikking heeft. U kiest maar uit welke u nodig heeft door aan dat hendeltje te draaien. Door de zoeker ziet u wat het effekt is: hendeltje de ene kant op en het beeld lijkt zich te ver wijderen waarbij u steeds meer (maar kleiner) in uw zoekerraam ziet hendeltje de andere kant op en het beeld komt steeds meer dichterbij. Er komt nu wel steeds minder in het beeld, maar wat er in komt is groter. Net als vertellen Met uw gezin in de golven of thuis op een fuif is het logisch, eerst een to taal te maken en dan een close-up. Dan weten we later tenminste waar we wa ren, voor we verder gaan vertellen wat daar gebeurde. U snaupt het al. Filmen is net als vertellen: gewoon in aparte zinnetjes, netjes achter elkaar. Zo'n zinnetje filmtaal is gezegd in 6 8 se conden. Dan komt het volgende zinne tje. Dat betekent intussen, dat u niet minder dan zo'n 30 volzinnen uit één cassette haalt. Dat is gewoon een com pleet verhaal. Andere bcelduitsnede Om uw verhaal leuk-levend te ver tellen, kiest u voor iedere volgende zin (scène) een andere beelduitsnede met één vingerduwtje aan de zoomlens tij dens de opname-pauze tussen de twee filmscènes. Of u neemt de volgende scè ne op vanuit een andere plaats (opna mestandpunt). U gaat daarbij gewoon een stap of wat naar links of rechts. Stond u bij het opnemen van scène 1, ga dan eens op uw hurken om scène 2 te schieten. Al heel gauw is het een ge woonte van u geworden, waardoor uw film enorm aan levendigheid wint. Geen nachtrust Eén van de vele prettige dingen van een filmcamera is dat hij geen nacht rust nodig heeft. Maar wel licht. Iedere fuif, verjaardag of bruiloft viert hij mee, als u maar voor licht zorgt; de filmzon. Dit weinig kostbare en bijzon der nuttige hulpmiddel geeft werkelijk bijzonder veel licht. Maar doe dan wel een kunstlicht-cassette in de camera. Dank zij een apart daarvoor gemaakt filter kunt u met diezelfde film ook wel overdag filmen. Laat u dat eens uitleg gen door de vakman in de foto-ciné speciaalzaak. Die weet er meer van en er moet voor hem ook iets te vertellen overblijven. Bedrijfszekcr Zoals al gezegd is de moderne filmca mera een bedrijfszeker gebruiksvoor werp waar u echt niet meer overdreven voorzichtig mee hoeft om te springen. Bij de gebruiksaanwijzing hoort echter wel te staan dat u 'm liever niet moet laten vallen, niet in zand of water legt en niet in de braaiende zon. Overigens is ie de meest makkelijke vriend of vriendin (ja, de geëmanci peerde vrouw filmt óók, heeft zelfs vaak haar eigen samera-vriendje). Dól op kinderen, dól op vakantie en gewoon gek op alle mogelijke feestjes. CULTUREEL WERK TEXEL Op de onlangs gehouden vergadering van het Centraal Bestuur der Stichting Cultureel Werk Texel deelde de voor zitter Mi Sprenger mee, dat van de Rijksinspecteur voor jeugdzaken verno men was, hoe hij oprichting van een Stichting Open Jeugdwerk Texel, op een subsidie van de jeugd- en recreatie consulent wel gerekend mocht worden. Nu toch naar een stichting open jeugd werk gestreefd wordt, rijst de vraag of het niet wenselijk is, daarin ook „De Witte Burcht" onder te brengen. De heer Zijm voelde daar in principe wel voor. Een commissie bestaande uit de heer Siersma en mevrouw Albers (CJOT), mej. Van der Knaap (Textant), de heer Slijderink, mevrouw Koning- Alta (jongerensocieteit), twee leden van „De Witte Burcht" en een vertegen woordiger van de Sint Jeroengroep zou een en ander dienen te bezien. De heer Koning juichte dit toe maar ziet een moeilijkheid in het feit, dat de gidsen- band nog al wat beslag op de akkom- modatie legt. De suggestie van mevrouw Van der Eijk in het najaar eens een tentoonstel ling van eigen handvaardigheid te hou den vindt bijval. Zij zal contact opne men met de Overkoepeling Vrouwen organisaties, maar is van mening, dat het allerminst alléén een vrouwenaan gelegenheid moet worden. Gezien het tekort op de muziekschool over 1969 is 't nodig de tarieven enigs zins op te trekken. Voortaan zal het ta rief afhankelijk worden gesteld van het inkomen. Bij het begin van een lesjaar zal de ouders worden gevraagd tot wel ke inkomensgroep zij behoren als: min der dan 10.000,minder dan ƒ15.000,- minder dan ƒ20.000,en meer dan ƒ20.000,De verhogingen zullen va riëren van 2V2 tot 25°/o. Subsidies Op voorstel van de subsidiecommissie ontvangt de Commissie Muziekleven Texel een risicogarantie van 50°/o op een maximum tekort van ƒ500,bij het optreden van het Nederlands Kerk- muziekensemble in de N. H. kerk van Den Burg. De Texelse Sportraad zal ƒ150,ontvangen als bijdrage in de kosten van de binnensportdag 1969 voor de klassen 5 en 6 van de lagere scho- een lening van 3.060,voor de aan- len. Het Kon. Terx. Fanfarecorps krijgt koop van drie instrumenten. Nader zal worden bezien of het mogelijk is het corps uit de opbrengst van de kermis gelden 25°/o van het bedrag te schen ken. Een soortgelijk besluit wordt ge nomen t.a.v. de Chr. Muziekver. Excel sior. Uitbreiding van de instrumenten vergt daar ƒ7.400,a ƒ8.000,Mocht de te verlenen subsidie c.q. de lening te hoog zijn, zo dacht men aan een sprei ding over enkele jaren. Eerst zal wor den afgewacht wat terecht komt van subsidieaanvraag bij de provincie. De heer Oskam deelt mee dat van de kermisopbrengst 1969 ƒ1.200,naar de sportverenigingen is gegaan, ƒ460, naar de jeugdverenigingen, ƒ190, naar bejaardensocieteiten en ƒ200, naar een drumband. Voor de oprichting van een bejaar- denzangvereniging zal een aanvangs- subsidie van 75,worden verleend. In een vorige krant gaven wij al een overzicht van de deelnemende elftallen. In de loop van de tijd zijn er al heel wat naar ons eiland gekomen Dikwijls heeft het publiek ze ontmoet in de ja ren van de competities. Er komen ze ker een 600 bezoekers. De oude reuze zullen nog e«en ouder wets partijtje spelen. Vooral bij S.V.T. zijn klinkende namen. Pelé de Graaf staat reserve. Ook Texelse Boys en ZDH laten heel wat bekende veteranen opdraven. Van S.V.T. spelen o.a mee Bertus Heerschap, Gerrit Wilner, Bob Bakker, Bas van Veen, Jan Beerling, Piet van der Slrkke, Sam Wonder, Kees Scher mer, Henk Witte, J. Sikkeleras, Henk de Port en Rennie Rozeboom. Het elftal van ZDH blijft nog even geheim. Van Texelse Boys spelen mee P. van Heerwaarden,, M. Boogaard, H. Bakker, P. Keijzer, M. v. d. Wetering, B. Hop man, D. Witte, T. Maas, G. Witte en C. Witte. tyf \n«iv - r-'Mi a '1.6C Deze week luiden de koersen als Duitse mark (100) Franse franc (100) Zweedse kronen (100) Belgische franc (100) Italiaanse lire (10.000) Zwitserse franc (100) Engelse pond (1) Amerikaanse dollar (1) /«l!de .11 7 55 «oor 8 -z aqi Ge J 3 WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksd: telefoon (02220) 234. Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, (02220) 2414. Den Burg, DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur tol maandagochtend 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 2S ff i (ooi eg 1 [022 U* NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de perit 13 juni tot en met 19 juni, telefo 2182, b.g.g. telefoon 2406. R.K. KERKDIENSTEN weekend 13 en 14 juni 1970 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag: 9.00 en 10 30 uur 2e Pinksterdag: 10.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.00 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur zondag: 10.00 uur Oudeschild: zondag: 8.45 en 19 00 uur Den Hoorn zaterdag- 19.30 uur zondag: 9.00 en 10.30 uur Dg !Q e g v :hoo. x>n. (02 s nu a's PROTESTANTSE KERKDIENSTE|Visse 1 17 nma igt, Zondag 14 juni 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Eerw. heer Veldh De Cocksdorp 10 uur i- e Eerw. heer E. Loerakjobus Den Hoorn 10 uur Eerw heer J. K Schreuder (oogstcollecte) De Koog 10 ds. Waardenburg Gezamenlijke dienst met De Wi Viering H. Avondmaal. (De Waalders kunnen zich voor v voer vervoegen bij de kerk). Oosterend 9.45 uur ds. C Rozemond Oudeschild 11.00 u Eerw. heer Veldh in. v GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. F. L v.d. Bo: van Den Helt 19.30 uur ds. F. L. v.d. Bom Kindercrèche achter de kerk. Oosterend 9.30 uur ds. J D. Kruitho 19.30 uur ds. J. D. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst in Kerkgebouw Schoolstraat GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 16.03 uur Dienst in de Doopsgezinde Kerk, Kogerstr DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 19.30 uur ds. Blanksma Oosterend 19.30 uur ds. Blanksma-v.d. Zwaag, Tv Dienst voor alle wijken. Kerkbu Den Hoorn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau verwa op de tijden dat hun eigen huisi zitting heeft. Deze tijden zijn als vol, dokter Siebinga, dinsdag 16 juni, 15 00 uur. dokter Van Loon, woensdag 17 juni, 13.00 uur. dokter Coutinho,, woensdag 17 juni, 1 E 15.00 uur. VOETGANGERSAC t L GEVAARLIJKE KRUISING KAMERSTRAAT-EPELAAN Ik zou de bevoegde autoriteiten op merkzaam willen maken op de zeer ge vaarlijke kruising Kamerstraat-Epelaan te De Koog Hier moeten ongelukken voorkomen. Het uitzicht is totaal onvol doende. Van de kant rechts van de Kamerstraat moet minstens 10 meter plantsoen worden geofferd en bij de transformator zal met goedvinden van de heer Flens de weg een meter worden verlaagd. Indien enigszins mogelijk moet aan de Epelaan een stopbord ko men. Het aantal ongelukken kan dan tot een minimum terug worden ge bracht. Het zal dan niet meer voorko men, dat, zoals op 9 juni, twee auto's met elkaar in botsing komen. Dat geeft alleen maar nare gevolgen. C Eelman, Kamerstraat 1, De Koog. ad ij en W erst (02 i ooi yni< :ek r. I xels illm Igen U Vc ■ang ƒ1,2 n). elle Du< Det Pe icce r ke Ie m :ond len nam nme ven foor ebri m Sc 27 •ho De iersl p de Proi he hi vc de st R< W 21 lig 3 onze otse dan htge be [eeft lurg, derv lag liekt a de urg. ïgenl 13 „St aard ove aze 1 'waj gem inde eefti milie lalse 'eg »P ft'ate ever G 1, K 1 De_ P Fi 196 obia laraj •raa:

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2