1 vo||fe?P klercq :hantage ook als u ƒ2000.- of 10.000.- wilt lenen! Ook dit jaar weer! r SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! |£wat tit mmm wou. Jf tsEDE ibriek voor ANDBOUW en VEETEELT A PORTPROQRAMMA L_! VANAF 1 JUNI hiermee wordt bereikt, dat wij vanaf dinsdagmorgen tot zaterdagavond 6 uur met ons voltallig verkopend personeel U volledig van dienst kunnen zijn DEN HELDER I interieurverzorging spoorstraat 30 I. (02230)-! 4541 tel, DE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 JUNI 1970 Oiiilci' rriliiMii' het begin van de week week van S juni vroeg een veehouder me of verantwoord was om gras te tien voor de hooiwinning. Hij had rbij het oog op het naar zijn me- tri f nog vroege tijdstip voor het ma- van hooi. 'aarschijnlijk is de meningdat het ie laatste dagen fan mei en de e dagen van juni te vroeg is om te gaan winnen wel een erfenis iet verleden. Ik denk daarbij voor- an de gewijzigde methode bij de winningmet name aan het feit, er veel meer in het hooi gewerkt dt dan vroeger. In de tijd, dat het liggend aan het zwad hooi moest den was het inderdaad wel nodig, het volop zomer was voordat tot hooiwinning kon worden overge- n. Iedereen is ter nog niet van tuigd, dat door veel werken in het de droogtijd belangrijk verkort it. e willen er daarnaast ook nog eens wijzen, dat in het algemeen de •somstandigheden in de laatste da- van mei en de eerste week van ju- unstig zijn voor het maken van een droogkuil of het winnen van hooi. en reeks van jaren zijn de veehou- die in deze periode een voordroog- kuil of hooi gemaakt hebben er in ge slaagd het ruwvoor praktisch zonder regen in de veldperiode te bergen. Ook dit jaar hebben de veehouders, die het „gewaagd" hebben vroeg te maaien weer „geluk" gehad. Ze hebben dank zij het feit, dat het gras op een gun stig tijdstip is gemaaid en droog weer tijdens de winning prima ruwvoer in de schuur. En wat dat waard is, is het afgelopen winterseizoen duidelijk naar voren gekomen. Ook wat de nagroei betreft is het op tijd maaien van veel belang. Weliswaar zijn op dit moment de omstandigheden voor de hergroei niet gunstig, maar het op tijd maaien voorkomt wel, dat de grasmat na het vrij komen van het per ceel volkomen „dood" is. Vooral nu de stikstofbemesting in de meeste geval len sterk is opgevoerd is het van be lang het gras niet te lang op stengel te laten staan. iDoor diverse deskundigen op het ge bied van de voederwinning wordt de laatste jaren gepleit voor een zekere soepelheid bij de keuze of het gras be stemd zal worden voor kuilgras of hooi. Men kiest dan voor een zo tijdig maaien van het gras, dat het zowel voor kuil gras als voor hooi geschikt is. Pas tij dens de veldperiode wordt gekozen voor kuilgras of hooi. Deze „methode" is dit jaar ook op enkele Texelse be drijven toegepast. Gras, dat in eerste instantie bestemd was om kuilgras te worden heeft men dank zij het gunsti ge weer voor de winning van hooi la ten liggen voor hooi. Men volgt hier de redenering, dat in de rest van dit sei zoen de weersomstandigheden wel eens meer kunnen noodzaken tot het maken van kuilgras dan in de laatste weken het geval was. We zijn van mening, dat dit een goede „soepelheid" is. Als ondernemer moet men op ieder moment de keuze kunnen doen, die in de gege ven omstandigheden het beste past. ra; BLAGEN lllen Oosterend b-Texel d 11 De Koog b-Oosterend c 80 V. Texel terdag gaan we met 2 pupillenelf- n naar ZDH en spelen met 3 pu- nelftallen tegen CSV uit Castricum >ns veld. >ndag gaan 2 adspirantenelftallen ZDH en op onze terreinen het Ve- lentoernooi. or opstellingen in het kastje kijken, niet weg zonder af te schrijven. |D.H iterdag zijn de adspiranten naar naar geweest om deel te nemen het KNVB-toernooi. Door beide jtrijden te wmnen van resp. DEK a 1!) en GSV a (50) werden de Ijes in de wacht gesleept, pupillen a speelde zondag tegen laria Vitrix a en wonnen met 21, ijl b tegen Alcmaria i 00 speel- Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,- in handen, betaling in 18 x ƒ125,19. Of ƒ10.000,- in handen, betaling in 36 x ƒ340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig te recht bij elk NMB-kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Uien - k»llM III it riliMli 'ZSfirT' HULP AAN VIETNAM De voortschrijdende vernietiging van Noord en Zuid Vietnam doet de nood steeds hoger stijgen. In tal van landen waaronder Nederland, zijn verenigin gen bezig hulp te bieden aan de Vietna mese bevolking. Het Medisch Comité Nederland Viet nam werd opgericht om te helpen bij de grote vraag naar medische hulp. Sinds de oprichting in december 1968 heeft het comité, dat nu 160 artsen telt, voor ongeveer 250.000 gulden genees middelen en instrumenten gezonden naar de artsen van Noord Vietnam en het Nationale Bevrijdingsfront van Zuid Vietnam. Op die manier wordt het grootste deel van de Vietnamese bevolking daadwerkelijk bereikt. Sinds enige tijd bestaat de mogelijk heid de kinderen van het straatarme Vietnam te helpen door het zenden van kleding. Kleding is erg belangrijk. Hoe wel Vietnam in de tropen ligt zijn er gebieden met lage temperaturen en vooral 's nachts is het er koud. De bom bardementen vinden vaak 's nachts plaats en de mensen moeten dan een veilig heenkomen zoeken. Dit zijn meestal ondergrondse schuilplaatsen in het oerwoud of in de bergen. Het is be grijpelijk dat kinderen onder deze om standigheden groot gevaar lopen voor alle mogelijke zidkten zoals longontste king en shock. Met warme kleding wor den zij beter beschermd en hun overle vingskansen vergroot. Indien u meer wilt weten over de aktiviteiten van het Medisch Comité Vietnam en de toestand in Vietnam zullen wij u graag enige documentatie sturen. Hoogachtend, I. Dros-Beers, Jac. P. Thijsselaan 79, Den Burg M. Blanken-Peetoom, Burdetstraat 26, Den Burg Het meest nodig is, in de eerste .plaats geld, over te schrijven op postrekening 10 90 400 ten name van penningmeester Stichting Ned. Com. Ned.-Vietnam te Amsterdam. Voorts gaarne proefmonsters baby voeding, zoals huisvrouwen die vaak krijgen, kinderdekentjes en kinderkle ding van zuiver wol. Deze kleding is bestemd voor kinderen tot vijf jaar, ze moet sterk en niet licht van kleur zijn omdat in sommige streken alles wat beweegt, wordt gebombardeerd. Kleu ren van groen tot donkerbruin, geen pasteltinten en geen wit (is daar de kleur van de rouw). ag en al :d: zaterdag en zondag hebben we het ZDH-pupillen en adspiranten- looi. Zaterdag wordt om 10.30 uur nnen en de adspiranten beginnen ag om 9.30 uur. Er wordt deelge- »n door Hugo Boys, HCSC, Texel ~»H bij de pupillen en bij de ad- mten door HRC, Tex. Boys, Texel liDH. Iedere vereniging komt met elftallen. Voor het pupillentoer- is er een wisselbeker beschikbaar ;ld door Melkhandel B. uijngaar- Hopelijk zullen de weergoden mee- ;en om beide toernooien te doen Ispirantentraining. Vrijdag geen irantentraining omdat het terrein r gemaakt moet worden voor bo- [enoemde toernooien. Wie vrijdag en wil is welkom, ook senioren. ïx. Boys training is voorlopig stopgezet, al- lal een prettige vakantie om in au- us weer met nieuwe energie te be en. i adspiranten a en b spelen zondag in het toernooi van ZDH. Voor rektijd zie het kastje, ïze veteranen gaan het zondag ook eens proberen. Op de terreinen S.V. Texel komen weer veel oud- enden samen. Voor de Boys is de e wedstrijd om 10 uur, de tweede (wart over drie. jaarvergadering wordt gehouden rijdag 26 juni. Houdt deze avond st vnj. A.W. 59. Smidje Verholen ging voor de zelfde etalage staan, want hij wilde toch wel eens weten wat zulke rijke en voorname lieden mooi vinden. „Kijk, mijn beste jongen", hoorde hij mr. de Wael van Nimweeghen zeggen. „Wel dra breken weer de sinterklaas- en kerstdagen aan. Kun jij nu in deze eta lage iets ontdekken, dat je graag zou willen hebben?" De kleine Reginald wierp een onder zoekende blik in de uitstalkast en zei toen. „Het is niet veel soeps papa. Alle maal rommel, wat daar staat". „Nou, nou.dacht smidje Verho len misprijzend. „Da's zeker een ver wend knaapje. Al die dure treinen en kostbare meccanodozen noemt hij rom mel! Zal mij benieuwen wat-ie dan wél leuk vindt". Intussen had Reginald zijn keuze ge daan. „Ik zie maar één mooi ding, pa pa", zei hij „Dat blikken toetertje daar. Het kost vijf cent. Het lijkt me heerlijk daarop te mogen toeteren". „Goed zo, mijn jongen", prees papa. „Gij doet een verstandige keus. Er gaat grote opvoedende kracht uit van de werking van zo'n fraai toetertje. Heel wat anders dan die ordinaire treintjes of prullerige meccanodozen. Zulk spul doet afbreuk aan de geest en kan des mensens brein nóóit tot zoveel zelf werkzaamheid aansporen als zo'n fraai, blinkend toetertje". „Nu wandelden mr. de Wael van Nimweeghen en zijn zoontje weg, smid je Verholen ten prooi latend aan de grootste verbazing. „Bben ik nou g....gek of zijn zij het....", kreunde hij. „Welk gezond mens vindt een or dinair blikken toetertje nu mooier dan een elektrische trein of een meccano doos? Een onbegrijpelijke zaak! Dat zo'n klein jochie zich vergist is nog tot daar aan toe. Maar zijn vader doet óók al zo waanzinnig. Of zou het misschien aan dat spuitwerk liggen? Is de stof, die over dat brood of die groente werd gespoten er misschien de oorzaak van, dat ze alles anders zien dan een nor maal mens? Ik snap er geen zier meer van (wordt vervolgd) HOE WARM HET WAS EN HOE VER Woorden van toepassing op de be- jaardentoCht van disdag j.l. Degenen, die begrijpelijk, tegen de warmte en de lange tocht opzagen, hebben inderdaad heel wat gemist. Hulde aan de organisatoren van deze trip, die zich heel wat moeite hebben moeten getroosten, om de tocht zo te laten verlopen, als inderdaad het geval is geweest. De kopjes koffie met gebak en de welverzorgde koffietafels waren zeer welkom. Tot slot nog een pluim voor de di verse chauffeurs, die de .passagiers op de hoogte stelden van alles, wat er zo voor en na te zien was. Zo nu en dan werkten ze met een leuk grapje op de lachspieren. Bijzonder voldaan over het gebodene keerden de bejaarden op het Gouden Boltje terug, nog vaak babbelend over de prachttocht van j.l. dinsdag. Deelneemster J.R.-W. ZON. MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt op 14 juni op om 4.19 uur cn gaat onder om 21 01 uur; 17 juni op om 4.19 uur en onder om 21.02 uur. Maan; 12 juni E.K.; 19 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 12 juni 1.11 en 13.17; 13 juni 1.57 en 14.13; 14 juni 3.00 en 15.22; 15 juni 4.08 en 16.33; 16 juni 5.15 en 17.44; 17 juni 6.18 en 18.50; 18 juni 7.16 en 19.49; 19 juni 8.08 en 20.42; Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 95 „Ja, en dat had Geutjens dus ook 't hoofd". )aarom.hel; kan natuurlijk zijn, Ivaar Kan een samenloop van omstan- eden zijn". 'och zou ik liever zekerheid hebben, het geval Beninga waar hiermee t opdraven". >an zult u moeten proberen die ze- eid te krijgen", h dat zal ik. Wij spreken mekaar wel. Goeienavond meneer Buisman 'elterusten". relterusten burgemeester", zei Buis- en hij dacht toen hij de stoep af- ie: Ik zal eerder onder de wol lig- dan jij. HOOFDSTUK IH De man in hel bos Ids je detective-verhalen leest", tte inspecteur Veerman hardop, is het leven van e enpolitieman in al spanning en emotie. Maar de jelijkheid I boog ziich over de stapel papieren roor hem lag. Advies gevraagd over eventueel parkeerverbod in het !e Zijlstraatje; kijken hoe hij een mensen los kon krijgen voor de li ^-schietwedstrijden, zonder dat dit de deed aan de dienst; opgave ver- |ng paspoort van meneer De Groot ■I een uitgebreid proces verbaal een ingewikkelde aanrijding met veel blikschade en een bloedneus voor de bestuurder. Enzovoort. Het raadslid Beninga was net vijf mi nuten de deur uit. Het raadslid, dat de halve dag langs 's heren straten kuier de en de rest van de dag besteedde om misstanden en wantoestanden te ver zinnen en te signaleren, had nu zijn hoed verloren, toen hij, diep in ge- dachen de hoek van de Hoofdstraat om gaande, tegen een inderdaad iets te laag hangend zonnescherm van banketbak ker .Florissen was opgelopen. De heer Beninga was er de man niet naar, zo iets te laten passeren. Hij was huistoe gegaan en had na- gesnord of er een verordening was, re gelende de minimumhoogte van zonne- schremen. Hij had zijn vrouw opgedra gen hem met de centimeter af te pas sen, inclusief hoed, en dat goede mens had de vaat laten staan om haar heer en meester te gerieven. Toen Benniga ontdekt had dat het scherm van Flo rissen inderdaad drie centimeter te laag hing, zodat zijn lange gestalte-met- hoed er net niet onderdoor kon, was hij opniuw op stap gegaan, stijf rechtop lopend. Drie maal had hij moeten buk ken voor een zonnescherm. Plus Floris sen, dat was vier. Wat moest hij doen? Bij de rondvraag in de raad, natuurlijk! Hij zou ook kun nen volstaan met er inspecteur Veer man op attent te maken, dat de veror dening zonneschermen niet werd na geleefd. Hij kon ook beide doen Daar toe besloot hij. Als het een beetje wou, zou inspecteur Veerman er zich met een jantje van leiden afmaken. Dan kon hij in de raad zeggen dat hij de stellige indruk had, dat de politie hier de hand mee lichtte. Misschien werd Veerman die hem (dat wist hij) liever zag gaan dan komen, wel een beetje onbeleefd, wanneer het raadslid Beninga er een beetje erg de tijd voor nam, dan was de zaak helemaal voor mekaar! Maar al was inspecteur Veerman jong, hij kende zijn mannetje. Niemand hoefde er aan te twijfelen, gezien de wijze waarop Veerman zijn bezoekers begroette, dat er een Edelachtbare bin nenkwam. De inspecteur zette zélf een stoel voor meneer Beninga neer, en zei blij te zijn dat met zo'n stapel papieren er eindelijk eens een afwisseling kwam door het bezoek van de edelachtbare heer Beninga. Daarmee was de eerste aardigheid er af. En toen de inspecteur vlot beloofde er met Florissen en de an dere overtreders over te gaan praten, kon Beninga geen enkele grief meer op brengen. „Ik zal eens kijken" zei hij ongelo vig, want hij liet zich niet met een kluitje in 't riet sturen. Hij zette zijn hoed niet op, om de eenvoudige reden dat hij die niet had afgezet, en ver dween. Veerman boog zich weer over de ingewikkelde aanrijding. Maar de rust was hem niet gegund. „Juffrouw Buisman", kondigde agent Hartingsvelt aan. „Van eh. „De dochter van de wethouder" be vestigde Hartingsvelt. „Wat moet ze?" ,,'t Gaat over een vergunning. voor wandelmarsen of zoiets". Vergunningskwesties kon Hartings velt zélf wel afhandelen, en juffrouw Buisman moest niet denken dat, omdat ze de dochter van de wethouder was, de chef van het politiecorps zich voor haar zou uitsloven. Maar wandelmar sen.... dat was iets anders. Het par cours zou zó moeten worden bepaald, dat het verkeer er geen hinder van had. Dat diende wel even bekeken. „Laat maar binnen", zei hij kortaf. Maar hij keek toch wel even op, toen Kathie Buisman binnenkwam. Hij wist niet dat de wethouder al zo'n grote dochter had. En.ze was het aankij ken waard. Lang, slank, gebruind, blond met bruine ogen.... toetoet! zei inspecteur Veerman tot zichzelf, dat is een aanwinst voor Terwerve. „Gaat u zitten, juffrouw Buisman", zei de inspecteur en bood haar, niet zonder aarzelen, de stoel waarvan Be ninga een kwartier tevoren was opge staan. Het leek eigenlijk een soort hei ligschennis, die vent en dat kind op de zelfde stoel. „Hoe komt het", viel hij meteen met de deur in huis, „dat ik .u nog nooit heb gezien? Ik dacht dat ik de hele familie Buisman kende". „Ik heb twee jaar in Engeland ge werkt", antwoordde Kathie, „en nu ben ik weer thuis. En kijk es rond wat mijn hand vindt om te doen". „Ik dacht", glimlachte Veerman, „dat het meer uw voet was, die u in aktie wou brengen". „O ja, de wandelmarsen", lachte ze. Prachtige mond met tanden had dat kind, kon zó voor een tandpasta-adver tentie. „Ik heb nu wat tijd, weet u, en daar om hou ik me een beetje met de turn- club bezig. Die hebben ook een wan delclub en nu hadden ze al zo lang het plan, wandelmarsen uit te schrijven. De omgeving is hier mooi genoeg „Jaja.en u bent zo wijs eerst es even hier te komen om te zien hoe we dat in 't vat moeten gieten. Dat appre cieer ik zeer, want meestal zijn de plan nen al gemaakt, en dan moeten wij vaak roet in het eten gooien. Wat had u zo gedacht, juffrouw Buisman?" „Kijk es, inspecteur", begon Kathie en zette haar plannen uiteen. Veerman merkte dat hij er zijn hoofd goed bij moest houden, want hij dwaalde af. Keek naar haar slanke, bruine handen die af en toe een onderstrepend gebaar maakten, naar die levendige bruine ogen, die misschien iets te grote, maar humoristische mond. Hij hoopte instilte, dat de organisatie van de wandelmarsen nog heel vaak wat contact met dit aantrekkelijke per soontje noodzakelijk zou maken. Enno Veerman was op zijn dertigste jaar nog vrijgezel. Politieman met hart en ziel had hij zijn tijd goed gebruikt, al vroeg zijn diploma's gehaald en nu zat hij een half jaar als politiechef in Terwerve, een plaats net groot genoeg om er een eigen politiecorps op na te houden. Als het zo doorging moest er een mannetje bij komen en werd hij automatisch hoofdinspecteur. Maar zo ver was het nog niet. 'Hij kende wethouder Buisman goed, vond hem een bekwame vent, die niet veel praatjes maakte. Meer dan zake lijk contact hadden ze nooit gehad. Wat dat betreft leefde je als politieman maar goed ook, want dan kon niemand je beschuldigen van vriendjespolitiek of zoiets.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5