rans Witte exposeert kunst in BB-kelder Veel coloradokevers op de kust m ILMNIEUWS Overgordijnen: een wezenlijk deel van de inrichting van ons huis Burgerlijke stand NUTSSPAARBANK LANDBOUW en VEETEELT c C<x Geboren: Marianne, dv. Jan van Heerwaarden en Maria van der Beek; Robert Peter, zv. Petrus A. Bakker en Johanna M. Zoettlief; Astrid Elisabeth, dv. Pieter Heertjes en Gerda Oudenal- len; Jakob Jan, zv. Jan C. Brouwer en Poulina Terpstra. Ondertrouwd: Jan Veldman en Gerda Varkevisser; Hermanus E. van Drimme- len en Grietje Kikkert; Cornelis Boks en Jacoba Spaans; Antonie C. Boon en Wilhelmina J. M. van der Meer. Overleden: Pieter J. Bremer, oud 89 jaar, wonende te Den Burg. SCHIETOEFENINGEN Geschoten wordt te Breezanddijk op 16 juni 1970 van 10.00 - 18.00 uur met de 120 mm. mortier. Onveilige sector een sector uitgezet vanuit Beezanddijk, begrensd door de richting 180° en de Afsluitdijk richting Noordholland. Afstand 10 km. Hoogte 12.000 voet. tre tcrdagmiddag 13 juni opent burge- ,ter Sprcnger in de BB-kelder van -aadhuis een expositie van schilde- pentekeningen, gouaches en „ke- schc kollage's" van oud-Texelaar Witte (35). Frans Witte in zijn ieuze staat beter bekend als broe- lenedictus slaagde onlangs aan in van Eyck-academie te Maas- t en zoekt thans als kunstenaar ooi. Hij is productief. Een groot an de veertig werken die worden loneesteld is in de afgelopen we- ervaardigd. Veel olieverven, aqua- n en gouaches zijn op Texel geïn- erd. Een tekenaar van het Texelse schap kan men hem niet in de c plaats noemen. „Ik probeer de 10< ikkenheid die personen onderling tot uitdrukking te brengen, of lLjcflckien wel juist het ontbreken van letrokkenheid", zegt Frans Witte. )oa e mensen leven vaak voor zichzelf e i ze zoeken elkaar. Daarbij worden <te ihinderd door de muren van isole- die ze om zichzelf hebben opge ien; dat probeer ik tot uitdrukking jengen en ook het verlangen om die rs waarin we allen zijn gevat, te breken". Dit streven komt het It duidelijk naar voren bij de „ke- sche kollages", een kruising tussen derstukken en beeldhouwerk. Het e doek bood voor dit doel te weinig ■ukkingsmogelijkheid; Frans Witte e aanvankelijk diepte in z'n werken gen. Ervaring met dit dieptewerk t hij ruimschoots opgedaan. Een hem gemaakte indrukwekkende avalsstempel verwierf de eerste I van de stad Maastricht. In zijn Boerderij, een der op Texel geïnspireerde wer ken die vanaf maandag in de BB-kelder van het raadhuis zijn te zien. kollages werkt hij met echte kaders, schilderijlijsten om de eerder genoemde gedachte tot uitdrukking te brengen. „Het is een probleemstelling", zegt Frans. „Ik tracht aan te duiden waar de conflicten zitten, maar denk niet dat ik ijver voor het wegvagen van tegenstel lingen. Weet je dat harmonie juist ont staat door de tegenstellingen? We moe ten de tegenstellingen aanvaarden, dat is mijn boodschap. Ik hoop echt dat dat overkomt!" Is de kunstenaarsloopbaan niet strij dig met zijn religieuze status. Broeder Benedictus lacht. Nee, integendeel. Het is niet strijdig. Kunst is voor mij een uitdrukkingsmiddel, een verrijking". Dit neemt niet weg dat er kosten zijn gemaakt en Frans Witte wil trachten daarvan iets terug te krijgen. Zijn wer ken zijn te koop. Kleinere stukken kan men voor minder daii ƒ100,bemach tigen. De grote stukken waaronder en kele van 1.30 x 1 70 meter zijn prijzi ger: ƒ750,— tot ƒ1000,—. De officiële opemng wordt om vijf uur gehouden. Voor publiek opent de expositie maandag d.a.v. De openings uren vallen samen met die van het raadhuis, dus op de normale werkuren. De expositie sluit zaterdag 11 juli. BRIEF NED. JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE De afdeling Texel van de Ned. Jeugd bond voor Natuurstudie zond ons een „open brief", gericht tot B. en W. van Texel. De afdeling verzoekt B. en W. duidelijk hun standpunt te willen be palen inzake de eventuele inpoldering van het Balgzand. Zij voert daarbij het volgende aan: Het inpolderen van het Balgzand zal ook voor het eiland Texel duidelijk merkbare gevolgen hebben. 1. Mogelijke industrialisatie zal het leefklimaat op Texel ongunstig be- invloeden. Milieubederf moet zo krachtig mogelijk worden tegege- gaan. 2. Het toerisme op Texel zou een ern stige tegenslag kunnen ondervinden als in het (ingepolderde) Balgzand een industrieterrein, een vliegveld of een militair oefenterrein zou wor den gevestigd. 3. Door het afsluiten van een deel van het broedgebied van platvis zal de Noordzeevisserij en Waddenvisserij ernstig worden geschaad. De brief met toelichting was onderte kend door Kees Lemstra, L. Goënga, Orene en Monica Maas. Bijschrift van de redakteur; Hoezeer wij het enthousiasme van de jongelui waarderen, moeten wij toch schrijven, dat B. en W. in deze reeds aktief zijn. In de raadszitting van deze week is de kwestie Ier sprake gekomen. Het dage lijks bestuur van onze gemeente weet zich daarbij gesteund door de gehele raad. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren te Den Burg: krukstang van een maatbalk van een trekker; bruin suède jasje en lederen handschoenen deels gehaakt; blauw-witte damesfiets merk Zebu; witte portemonnee inh. 8 of 9 gulden; 1 rijbewijs BE.; blauw suè de linker kinderschoentje maat 22; 7 sleutels in etui en nagelknippertje; bromfietsverzekeringsplaatje BDZ 399; zwarte rubberen rechter klomp maat 44; wit kinderparapluitje, gebloemd en doorzichtige ruitjes; rijwieltas met oranje hengsel inh. zwarte damesporte monnee met 25,en wat kleingeld; bromfietsverzekeringsplaatje GWL 344; portemonnee inh. tandartskaart en ƒ1,-; donkerbruine 1 jongenssohoen maat 36, linker; gouden broche met rode steen, bromfietsverzekeringsplaatje HHJ 235; herenbril dubbel focus, donker mon tuur en 2 zonneglazen; fototoestel Ko dak Automatic met tas; bruine porte monnee met ritssluiting inh. ƒ3,50 en verzekeringsbewijs; meisjesjurkje (4 jr) kleur wit met blauw, voorpand met witte streep; schots geruit rood blauwe wollen sjaal; bikini badpak kleur blauw met gekleurde strepen; rood lederen portemonnee inhoud plm. 7,50 en 2 loten van een school; gouden heren trouwring met inscriptie Christa 26-2- 1965 Gevonden te Den Burg: Rowenta aan steker; kindersandalets kleur bruin, mt. 23, merk Djerba; regenbroek maat 46, kleur grijsgroen; portemonnee met knijpsluiting kleur zwart inhoud 35, BETAAL PER PEN VIA UW BONDSSPAARBANK giropas t.n.v. W. J. Hilhorst; kinder klepper, rechter; sleutel aan groen la beltje „voordeur"; .dameshandschoen, rechter, kleur zwart met zwart bont; gele badhanddoek met gebloemde biki ni; zonnebril; lichtblauwe ceintuur skai; rubberen bagagebinder met 4 haken; 1 paar kleppers; blauw kinderbad jurk je. Al is het een uitgesproken Nederland se gewoonte de met zorg gekozen over gordijnen meestal 's avonds niet te slui ten, om ons zelf te kunnen zqn schui ven we ze zo af en toe toch weieens dicht. Maar open of dicht, gordijnen hebben altijd een belangrijk aandeel in de bekleding van een huis, omdat ze voor een groot deel de sfeer bepalen. Wie denkt dat gordijnen er alleen maar zijn om hun praktische functie van ra men afsluiten, heeft het mis. Een gordijn brengt kleur in de ka mer, vormt een decoratieve achter grond, heeft een functie als acoustisch materiaal en heeft verder isolerende en geluidsabsorberende eigenschappen. Kleur en dessin zeer belangrijk Nieuwe gordijnen kunnen in een ka mer wonderen verrichten, wat in de sterktste mate geldt als de gordijnen gesloten zijn. Toch is het moeilijk de juiste exemplaren te kiezen. Een gor dijn mag namelijk niet saai, maar moet Omln1 rt'llnkiii' lag en woensdag 8 uur „Zo gezegd, [edaan", een daverend lachsucces 'Louis de Funès, Robert Dhery en tte Brosset. Drie broers en een zus- i illen met opvliegend karakter heb- 'iets met de scheepvaart te maken, en is vuurtorenwachter, de ander ml erpt scheepsmodellen enz. Hun jf |t)e van wonderlijk model heeft een :mde zeilwedstrijd gewonnen, trots Ii ze er mee terug met de trofee r hun arm. Juist op dat ogenblik een grote nieuwe motorboot van il. Er ontstaan de dolste verwikke- :n. De gehele film is in de buiten- i opgenomen in een Bretons ha- Je, op de werven bij Toulon en in Er wordt gehuild van het la- om de onnavolgbaar-gekke, heer- humoristische Louis de Funès. lerdag, maandag en dinsdag 8 uur ;t du ewig Jungfrau bleiben?" natuurlijk niet). Het verhaal van imantisch ingestelde Eva, dromend "lefdesverklanngen en wandelingen laanlicht die zich pas geven wil als ,tm man van haar leven heeft gevon- Het meisje zwicht pas als zij it poëtisch wordt benaderd met i# liefdesgedichten. Ze staat echter 'g met beide benen op de grond beseffen, dat poëzie en liefde niet samenbehoeven te gaan. Een "enfilm, waarin sex vrij en fris, na- ijk, vrolijk en vol humor is ver- dagmiddag 3 uur „Dc dwerg- een Walt Disney film met Wal- Brennan, Tom Lowell en de „Mary fins" kinderen. Een verhaal over peurtocht naar dwergen, die met fnderen volwassen ontspanning le- Walt Disney's meesterschap voor ongekende effecten. Het is Idol feest waarin een oude Rolls e, de JDV 910 dikwijls in het beeld terdag en zondag 8 uur „De strijd tan Sebastian" met Antony Quinn, inette Corner en Charles Bronson. igendarische rebel strijd tegen een vernietigende overheerser. Slechts eger vanéén man, kon een redden. Op zijn hoofd was 'n hoge gesteld, maar het volk zag hem als □Redder. Leon Alastray, door sommi- 'en bandiet genoemd, is in werke- leid een vurig patriot, die hardnek- foor 's Konings soldaten w©rdt ge en vervolgd. Een film van man led, van vurige vrouwen en het 'rf van kanonnen. rubriek voor De uitdrukking „op de kust" moet dit keer niet figuurlijk, maar letterlijk worden verstaan. Want de vele tele foontjes, die we de afgelopen dagen kregen vertelden ons vrijwel alicmaal, dat er diverse, soms zelfs vele colora dokevers aan de zeekant worden gevon den. Zo'n bericht zou zo'n 15 of 20 jaar geleden tot een enorme aktie hebben geleid. Zelfs het vinden van cén kever of een aantal larven in een aardappel veld was a 1 voldoende om een flink aantal personen en instanties in touw te brengen. Het kon zelfs aanleiding zijn cm op een flink gedeelte van het perceel de grond te gaan uitzeven om na te gaan of er zich larven in bevon den. Die schrik heeft blijkbaar de mensen nog wel wat te pakken, want boeren, burgers en buitenlui voelden zich ge dwongen het bericht, dat er coloradoke vers op de kust waren zo spoedig mo gelijk aan ons door te geven. Ze hebben zich mogelijk verwonderd over de „nuchtere" wijze, waarop wij het be richt opnamen. Ook van de zijde van het gemeente bestuur werd enkele malen geïnfor meerd welke maatregelen er genomen moesten worden. Even is er het plan gleweest om schoolkinderen vrijaf te geven voor het zoeken van coloradoke vers langs strand en Waddenkust. Het zou de schooljeugd mogelijk wel wel kom zijn geweest bij de temperaturen van de laatste dagen. Wat moet cr worden gedaan? Uit het voorgaande mag niet worden geconcludeerd, dat er geen voorschrif ten voor de bestrijding van de colora dokever meer zijn. Maar deze bestrij ding behoeft pas te beginnen wanneer de kevers worden aangetroffen in aard appelpercelen. Of mogelijk is het nog juister om te zeggen, dat de bestrijding moet beginnen als de larven van de ke ver worden gevonden. Het is nl. zo, dat niet in de eerste plaats de kever de schade aanricht, maar het zijn de larven, die met hun vraatzucht aard appelplanten kaal kunnen vreten. Het is dus zaak, dat de Texelse aard appeltelers in de komende dagen regel matig hun aardappelpercelen controle ren op het voorkomen van kevers en larven. Als de laatsten gevonden zijn, dan is het moment, waarop de bestrij- dingsplicht aanvangt aangebroken. Blijft men nalatig, dan kan een proces verbaal volgen. We menen wel te mogen opmerken, dat het helemaal niet zeker is, dat er van de kevers, die op het moment aan strand en Waddendijk worden gevon den veel in aardappelpercelen terecht zullen komen. Er is grote kans, dat de dieren, door hun landing in het water zoveel van hun energie hebben verlo ren, dat ze de aardappelvelden niet meer weten te bereiken. Maar laat dit niet betekenen, dat de controle achter wege blijft. Dank voor meldingen We willen allen, die ons het bericht van het vinden van coloradokevers doorgaven intussen hartelijk danken. Het geeft ons het plezierige gevoel, dat niet alleen agrariërs, maar ook vele an dere Texelaars de landbouwvoorlich- tingsdienst weten te vinden. DROOGTE SLAAT HARD TOE Uit berichten in dc dagbladen blijkt duidelijk, dat het op dit moment zeker niet zo is, dat de Texelse boeren als enige agrariërs klagen oiver droogte- schade. Mogelijk hebt u ook gelezen, dat er voor bepaalde gebieden gespro ken wordt over miljoenenschade door de droogte. Speciaal in noordelijk Gro ningen schijnt de toestand, speciaal door de droogte, die volgt op een laat voorjaaar zeer slecht te zijn. Het zou beslist te erg zijn om voer ons gebied nu al te spreken van een „noodtoestand". Wel menen we, dat de „nood" veel groter is dat op dit mo ment is te zien. Er zijn nl. in het ver leden perioden geweest, waarin de aan blik van het eiland veel gunstiger was dan op dit moment. Op veel gedeelten van Texel staat het grasland er nog re delijk voor, d.w.z. dat de kleur van het gras nog groen is. Als we echter de balans gaan opma ken van de voederwinning, dan menen we, dat er beslist reden is om van een dreigende noodtoestand te spreken. Op dit moment (10 juni) zijn de voorraden ruwvoer in vergelijking met „normale" jaren nog miniem, terwijl er oek geen sprake is van 'n voerraad op het veld. Wat het bouwland betreft kunnen we wel zeggen, dat heel wat gewassen om zeker ook niet te opdringerig van kleur en dessin zijn. Krachtige kleeuren zoals rood en oranje zullen een kamer kleiner doen lijken dan hij is en ook patroonstof heeft een verkleinende werking. Koude tinten, zoals blauw en groen zullen een kamer ruimer maken. In lage kamers •kiest men bij voorkeur geen breedte- strepen en in hoge kamers geen lengte strepen. Bij dit alles zijn de kleuren van de vloerbedekking en die van de meubel bekleding en is de vorm van de ramen bij de keus van nieuwe overgordijnen heel belangrijk. Zo kan gebloemde cre tonne bijvoorbeeld niet op zijn plaats in de woonkamer, maar in de slaapka mer erg mooi zijn. Misschien kiest ie mand wel twee soorten gordijnen in één kamer, dat kan ook. Wie de weg van de minste weestand kiest door niets-zeggende kleuren te kiezen, zal weinig risico lopen bij de aanschaf van gordijnen, maar hij zal zeker ook geen opvallende resultaten bereiken. Daarom is het in zeer veel gevallen gewenst om voor het kiezen van de juiste kleur of kleuren en pa tronen zich door een deskundige te la ten adviseren, want de fabrikant schept de mogelijkheid die de adviseur weet uit te buiten. Aanpassen Ook de lengte speelt bij gordijnen een belangrijke rol. Onze smaak en ook de vorm en afmetingen van het raam en de verdere aankleding van de kamer bepalen deze lengte. Een breed raam, dat bijna de gehele muur beslaat, vraagt een lang gordijn, voor een klein, vrij hoog geplaatst raam kan beter een kort exemplaar hangen. Lange gordijnen hangen tot bijna op de vloer, korte gordijnen reiken tot tien centimeter over de vensterbank of hangen er op. Gordijnen die op de ven sterbank hangen kunnen de planten die daar op staan gemakkelijk beschadigen, maar is er een kast onder de venster bank geplaatst, dan moet het gordijn op die kast hangen. In woningen met centrale verwar ming vragen we ons af, of de gordijnen op of over de radiatoren moeten han gen. Theoretisch gezien zijn beide ge vallen aanvechtbaar. Hangen de gordij nen over de radiatoren dan wordt de luchtcirculatie verstoord en in dat ge val zouden we minder profijt van de warmteafgifte van de radiatoren heb ben. Een radiator geeft namelijk onge veer 25°/o stralingswarmte, die dan dooi de voor de radiatoren hangende gordij nen geabsorbeerd wordt. Hangen de gordijnen tot op de radia toren, dan zal een deel van de warmte achter de gordijnen blijven hangen, terwijl de stralingswarmte geheel in de kamer komt. De ideale oplossing voor dit probleem is om de gordijnen tussen radiator en raam te hangen, maar dan moet hiervoor voldoende ruimte zijn. De stof Een gordijn heeft ook geluidsabsorbe rende eigenschapoen, wat betekent dat de geluidsgolven die op het gordijn val len slechts voor een zeer gering ge deelte worden teruggekaatst. Worden, bijvoorbeeld tijdens de schoonmaak, de gordijnen afgenomen, dan klinkt de ka mer hol en ongezellig. Vooral in moder ne huizen met steenachtige vloeren en plafonds merken we duidelijk een ver schil in acoustiek als de gordijnen ge sloten worden. De keuze van de stof is een kwestie van smaak, maar hangt ook af van het vertrek waarvoor de gordijnen gekocht worden. Naast natuurijke vezels als wol, linnen en katoen zijn er de stof fen van syntetische vezels. Het is bij de moderne gordijnstoffen soms heel moeilijk te zien of ze van na tuurlijke of syntetische vezels gemaakt zijn Er zijn weefsels met ipool, de ve lours, en vlakke weefsels, er zijn stof fen met geweven en met gedrukte pa tronen. Katoenen gordijnen kunnen een linnenstructuur hebben, een satijnweef sel kan matglanzend zijn. Velours kan bedrukt zijn en satijndamast kan dou ble-face zijn. regen staan te schreeuwen", maar een flinke hoeveelheid regen binnen enkele dagen zou de schade nog zeer beperkt houden. Blijft het werkelijk nog enkele weken droog, dan zal de klap ook voor de bouw'ooeren zeer hard aankomen. Vroege droogte Zoals we hiervoor opmerkten voor zien we bij het nog enkele weken aan houden van de droogte grote schade. Die schade is er naar onze mening nu al in flinke omvang voor de veehoude rijbedrijven. Het is naar we menen praktisch onmogelijk, dat de groei in het nog resterende gedeelte van het seizoen goed maakt wat we nu al te kort komen. Voor de akkerbouwgewassen zou voortdurende droogte vooral veel scha de veroorzaken door het vroege tijd stip, waarop de droogte dit jaar is ge komen. Van een Texelaar, die al en kele jaren iedere dag de regenmeter controleert vernamen we, dat hij in 1969 in de maand mei meer dan 80 mm regen had afgetapt. Dit jaar kwam hij maar tot 12 mm. Uit het verleden we ten we, dat droogtesohade op Texel vooral is voorgekomen in jaren, waarin de maand mei al droog was. Een droog teperiode in de eerste drie weken van juni komt op Texel meermalen voor. Als er in mei echter voldoende regen is gevallen lukt het meestal om zonder veel schade de regen „na de langste dag" te halen. Als we dit jaar werkelijk die „langste dag" moeten afwachten ziet het er zowel voor de veehouderij als de akkerbouw donker uit. Hooiprijzen zeer hoog In de prijzen, die op het moment voor hooi, dat al gewonnen is, of nog ge wonnen moet worden, wordt betaald wordt duidelijk geïllustreerd, dat het er met de ruwvoedervoorzierungen slecht voorstaat. In de meeste jaren wordt in deze tijd van het jaar voor hooi, dat in balen geperst op het veld ligt niet meer dan ƒ100, tot ƒ110, per ton betaald. We hebben nu prijzen horen noemen, die daar ver boven uit gaan. Het is buitengewoon zuur voor een veehouder, die gewend is voldoen de ruwvoer te winnen om tot aankoop voor deze prijs over te gaan. Toch me nen we, dat u de kans om op dit mo ment goed hooi te kopen niet voorbij kan laten gaan. Intussen menen we, dat het goed is om na te gaan op welke andere wijze we de voorraden ruwvoer kunnen aan vullen of de behoefte beperken. Wat het laatste betreft menen ws, dat het goed is om .overtollig" vee zo spoedig mogelijk op te ruimen. Ook al zijn de omstandigheden voor verkoop niet ideaal is het naar onze mening aan te raden om vee, dat op de nominatie staat om in de loop van dit jaar af te zetten zo spoedig mogelijk te verkopen. Er moet alles op gezet woren om de ruwvoedervoorraden voor de komende winter zo groot mogelijk te maken.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7