AGENDA ■^sIESSl-. Zomer!! Koelkasten! Timmer! bakkerij VLAGGr Gapen tegen de oven „Water, wind en vuur" een nieuw boek over Texel Collecte Rode Kruis bracht ƒ4.635,11 op Dat zit wel goed, mensen. Levi's corduroy jeans. MODEHUIS MOERBEEK m AGTER ZORGT ER VOOR! Van K. Norel, o.a. bekend door zijn veel 'gelezen boek „De Engelandvaar ders" en van een reeks verhalen over Ameland, Terschelling, Urk enz., is thans een boek over Texel en de Texe laars verschenen. Uit iedere groep van de bevolking voert Norel figuren ten tonele en zo leest men in zijn nieuwste werk over stoere vissers, rustige scha- penboeren, middenstanders afkomstig uit de Eierlandse polders, die zich heb ben opgewerkt, over een vogelwachter, vol van de Texelse dierenwereld en zelfs over een vreedzame menist. Norel, van huis uit journalist, heeft een vlotte pen, hij schrijft onderhou dend en voor iedereen begrijpelijk. Het verhaal speelt in onze eeuw, maar her haaldelijk komt hij terug op Texels ver leden. Hij geeft beelden uit de tijd dat grote koopvaarders bij honderden op de rede een gunstige wind afwachtten en verhaalt van Admiraal de Ruyter, die daar 's Lands vloot verzamelde. Ruime aandacht schenkt de schrijver aan de opstand van de Georgiërs toen ons eiland letterlijk in vuur en vlam stond. In zijn lange geschiedenis heeft Texel heel wat meegemaakt. Er waren maar weinig tijden van voorspoed. Te genspoed is te dikwijls het lot van on ze bevolking geweest. En de opstand van de Georgiërs, die de ouderen nooit zullen vergeten, wordt terecht als een tragedie, ja zelfs als een ramp be schouwd. Juist omdat het beste verslag hierover al lang is uitverkocht, heeft Norel goed gedaan er uitvoerig over te schrijven. Maar de sohrijver laat het daar niet bij. Het nieuwe Texel, het eiland van on ze dagen krijgt er vorm en gestalte. Het boek eindigt met de vogelwachter, die oud geworden, het nieuwe Jeruzalem verwacht, ja, zelfs een verheerlijkt Texel In een woord vooaf schrijft Norel, dat hij op Texel gegrasduind heeft, kriskras het eiland over, door de groe ne polders en de blondeduinen, over de dijken aan het wad en langs het strand van de Noordzee. Hij toefde in alle dor pen en sprak talloze Texelaars. De lezer komt veel Texelse namen tegen en hij vindt soms schokkende gebeurtenissen beschreven. Feiten en venbeelding zijn evenwel dooreen vermengd. Geen be paalde mensen stonden voor hem mo del. Drijver, Vlaming, Witte, Lap en an dere zijn alle fantasiefiguren. Alleen bij Kees Stevens en dominee Bosman mag men gissen aan wie Norel bij het schrij ven heeft gedacht. Veel informatie dankt de schrijver aan publicaties van de heer J. A. van der Vlis, die hij daarvoor dank brengt. Verkrijgbaar in de boekhandel. „Wa ter, wind en vuur. Texel in de bran ding". 232 bladzijden, gebonden in lin nen band 11,50. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 16 juni 5.15 en 17.44; 17 juni 6.18 en 18.50; 18 juni 7.16 en 19.49; 19 juni 8.08 en 20.42; Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft Deze tijden zijn als volgt: dokter Siebinga, dinsdag 16 juni, om 15.00 uur. dokter Van Loon, woensdag 17 juni, om 13.00 uur. dokter Coutinho,, woensdag 17 juni, om 15.00 uur. SIEM DE WAAL VERTOONT OUDE TEXELSE FILMS Wij herinneren onze lezers er nog eens aan, dat Siem de Waal, met va kantie over uit Zuid-Afrika, dmsdag 16 juni in hotel „De Oranjeboom" om 20 uur oude Texelse films zal draaien, waarop het lief en leed van onze kevol- king uit verleden tijden te zien zal zijn. Gezien het overgrote succes, dat Siem de Waal het vorige jaar met deze films had, wordt een grote opkomst verwacht De velen, die het vorig jaar door ge brek aan plaatsen teleurgesteld werden en allen, die geïnteresseerd zijn in de beelden van hun, dikwijls reeds overle den familieleden en vrienden, hebben nu nog eens een kans. De gehele opbrengst van de toegangs gelden komt ten bate van de Bejaar- densocieteit. „De Oranjeboom" stelt de zaal koste loos ter beschikking en alle medewer kers hebben toegezegd zonder enige be taling hun werk te zullen verrichten. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 16 juni 1970: 2 koeien ƒ800,ƒ1000,— 400 lam meren ƒ80,tot ƒ112,50. VERBETERING Ten onrechte hebben wij burgemees ter Sprenger enkele woorden in de mond gelegd met betrekking tot zijn welkom aan de heer Joustra in het be gin van de laatste raadsvergadering. De burgemeester, er op doelend, dat volgens de kieswet de heer Joustra ei genlijk nog niet tot raadslid was be noemd meende desondanks de heer Jou stra als gekozene welkom te mogen he ten. Voor de verkeerde interpretatie bieden wij onze verontschuldiging aan. ES SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Dinsdag 16 juni Den Burg, L.T.S.-kantine, 20.00 uur, filmavond voor „Textant". Tevens pre sentatie van het nieuwe bestuur Den Burg, Hotel „De Lindeboom", 20.15 uur, Bridgedrive. Kosteen ƒ5,p. paar. Vrijdag 19 juni Den Burg, J'elleboog, 20.00 uur dansen m.m.v. Tobi Coller. GRASKAASDAG Op '2 juni organiseerde de Stichting tot Behoud van de Kaasmarkt, de gras kaasdag in Alkmaar. In de afdeling „Edammer model" werden 7 partijen aangevoerd. De Coö peratieve Vereniging Noordholland, af deling Eendracht, Texel, wist in deze afdeling met een partij van 200 kazen een le prijs te bemachtigen (18 pun ten). De le prijs, die een wisselbeker is, bestaat uit een beeldje, dat twee kaas dragers met kaasberrie voorstelt. De Texelse Courant wenst alle medewer kers te weten: melkveehouders, perso neel en direktie met de behaalde prijs van harte geluk. Wij vermelden nog dat de tweede prijs in deze afdeling ging naar de af deling Aurora te Opmeer (16JA.> punt) de derde prijs ging naar de afdeling Ex celsior te Heerhugowaard (16V« punt TIJDSCHRIFT TEXEL Het niuwe nummer van dit tijdschrift, een uitgave van de Texelse Museum vereniging en de Vriendenkring Texel, wijdt uiteraard aandacht aan het Euro pese Natuurbeschermingsjaar. Moeten we terwille van onze huidige welvaart doorgaan met vervuilen, of zijn we be reid met minder genoegen te nemen terwille van een gezonde wereld? Kon- kreet stelt de redaktie de vraag: bent u bereid om een dubbeltje méér te be talen voor een liter benzine zonder gif tig lood? Er wordt aandacht gewijd aan de strandverontreiniging en geeft een foto van de Rode Zee, bepaald geen sie raad in het landschap en een voortdu rende hinder voor de omwonenden. Belangwekkend is het artikel van J. G. Zandstra over Texel in de ijstijd, een onderwerp waaraan in het alge meen te weinig aandacht wordt ge schonken A. J. Binsbergen schrijft op zijn bekende onderhoudende manier over de wulp en M. Mantje behandelt nog eens excursiemogelijkheden in de Texelse duinen. Het schijnt wel erg moeilijk te zijn om nieuws over onze musea op te ne men, vergeefs hebben wij daaranar uit gekeken. Een van de eigenlijke doel einden van het toch wel aardige blad om informatie over de musea te geven is daardoor opnieuw verwaarloosd. Wanneer zal de redaktie er eindelijk eens toe over gaan om lijstjes van nieu we aanwinsten op te nemen? De jaarlijkse inzameling ten bate het Nederlandse Rode Kruis heeft bedrag van ƒ4.635,11 opgebracht. H bestuur van de afdeling Texel dan allen hartelijk voor de verleende med werking. ZAKENNIEUWS DANSEN IN CASINO De heer W. Does, afkomstig uit H< versum waar hij jarenlang in Horec, bedrijven werkte, is de opvolger van i heer Kellner in Casino geworden. Hij van plan er in de zomer dansavond; te houden en denkt daarbij vooral a; een publiek van tussen twintig en de tig jaar. Bij de keuze van de bands t daarmee rekening gehouden worde; Op het ogenblik is hij druk bezig mt het veranderen van de danszaal; U plafond wordt verlaagd, er komt gezellige bar en het geheel zal o sizrd worden met karrewielen en paai geschilderde melkbussen. Wie benieuwd is hoe het allemaal geworden kan a.s. vrijdag al in Casui terecht. Dan wordt met medewerkiri van „Sammy's" de eerste dansavon gehouden. Het voorste gedeelte van Casin blijft gewoon café. Fietsen, springen, lopen, lig gen, dansen, hollen. Watje ook doet, Levi's corduroy Jeans zit altijd even lekker. Past altijd even precies om je lijf, als een schilletje om een appel. Op gelet dus: Levi's. Very, very "freaky"! VETERANENDAG S.V. TEXEL Zondag j.l. heeft S.V.T. weer zijn veteranentoernooi gehouden. Hoewel ht niet zulk warm weer als vorig jaar was, wat aan 't knarsen van vele roes tige spieren duidelijk te merken was, was het toch redelijk weer. Na een zeer plezierige voetbaldag, waarbij veel ou de herinneringen weer levend werden o.a. de flitsende Schermer op de rech tervleugel bij S.V.T. en nog veel meer om te vertellen. Poulewinnaars, die allen een vaantje kregen, waren: Wieringerwaard, Geel zwart, LSVV, Texel, Helder, BKC, HRC en WGW. Opmerkelijk was dat de prijs voor de sportiefste ploeg van het toer nooi, evenals vorig jaar, weer voor Ou- desluis was, die in de twee wedstrij den slechts één vrije trap tegen kreeg. In de namiddag gingen alle ploegen weer naar huis om op tijd te zijn voor de Wereldkampioenschappen, doch niet voor gezegd te hebben, tot volgend jaar. KAATSVERENIGING TEXEL Op Texel wordt nu geregeld gekaatst: iedere woensdagavond plm. 7 uur en als het kan ook 's zaterdagsmorgens hlaf tien. Blijft het mooie weer aanhouden, dan wordt er ook dinsdagsavonds ge kaatst, steeds op de „IJsbaan", met dit droge weer zeer geschikt. Hiervoor dank aan de gemeente, die 't gras goed kort houdt. Nogmaals een oproep aan oud-kaat sers en aan mensen, die met het spel bekend willen worden. Eigenlijk is het een oud-Hollands spel, door allerlei om standigheden heeft het alleen in Fries land op grotere schaal stand kunnen houden. Kom in ieder geval kijken want de eerstvolgende woensdagen zijn onze gelederen versterkt met niet minder dan de Koning-kaatser P.C. 1962, de heer D. Smedinga uit Harbngen. Wij allen kunnen van hem nog heel wat le ren. Het ligt in de bedoeling om over ca twee weken hier gezamenlijk met Den Helder een echte kaatswedstrijd (toernooi) te houden. Graag vroegtijdige opgave. Contactadres: Warmoesstraat 42, telefoon (02220) 2122. SPORTVISCLUB TEXEL Na veel moeilijkheden overwonnen te hebben is de visclub weer gestart. We hebben weer een vijftal kampioenwed strijden georganiseerd en wel op 21 ju ni van 16.00 - 18.00 uur bij Dijkmans huizen; 4 juli van 18.30 - 20.30 uur bij de Kaap, 20 juli van 19.00 - 21.00 uur bzij de Hornt; 4 augustus van 19.00 - 21.00 uur bij De Cocksdorp (redding boot) en de laatste op 15 augustus van 15.00 - 17.00 uur bij het P.H. hotel. Er zijn fraaie prijzen te winnen, o.a. le pr. vouwfiets; 2e prijs fototoestel; 3e prijs rondvlucht 2 pers.; 4e prijs schepnet. Al deze wedstrijden worden aan de dijk gevist. Er zijn ook weer gasten-wed- strijden op het strand. Het bestuur hoopt op een goede opkomst en niet-le- den zijn ook welkom. BOERDERIJBRANDEN MAART 1970 De hoofdinspecteur voor het brand- wezen van het Ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede dat Hn de maand maart 1970 zestien boerderij- branden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Een van de branden kwam voor m Groningen, een in Friesland, een in Drente, een in Overijssel, vijf in Gel derland, vier in Noordbrabant, drie in Limburg. De direkte schade door deze branden aangericht wordt geschat op ƒ835.100,-. Drie van deze branden werden ver oorzaakt door een oliekachel, een door in brand geraakte .benzine, een door in brand gevlogen tractor, een door blik seminslag, een door spelen met luci fers door een klein kind, terwijl in ne gen gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen om: 72 varkens, 74 biggen, 8 schapen en 1000 kuikens. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Alida Johanna Cornelia Wij noemen haar Corina. A. M. G. Eelman-Buysman F. L. Eelman Leon - Kees Oosterend, Texel, 11 juni 1970, Blazerstraat 3. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Ilja Margriet A. J. Keijser-v.d. Vis C. A. Keijser Andrea Texel, 15 juni 1970, Schilderend 137. Geboren Robert Frido zoon van E. Boom-v.d. Gracht A. Boom Oudeschild, Texel, 14 juni 1970, t Buurtje 12. Tijdelijk adres St. Lidwinaziekenhuis, Den Helder. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en mijn broertje Serge Jacob Trudy Prins-Jellema Jan Prins Cindy Wilhelminalaan 28, Den Burg, 11 juni 1970 Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 60-jarig huwelijk onder vonden, onze hartelijke dank. W. van Heerwaarden M. van Heerwaarden- de Porto Den Burg, Gasthuisstr. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en mijn broerje Peter A. Stolk-Ros P. J. Stolk Anjo Langeveldstraat 23, De Cocksdorp, 14 juni '70 L. F. den Houter en M. J. M. de Jonge hebben het genoegen U kennis te geven van hun huwelijk, dat op 12 juni werd voltrokken. Den Burg, Texel, juni '70, Kogerweg B 185. Hiermede geven wij U kennis, dat heden zacht en kalm van ons is heengegaan mijn lieve Man en onze lie ve Vader en Opa Pieter Cornelis Roeper echtgenoot van W. H. de Jongh, in de ouderdom van 72 jaar. Den Burg W. H. Roeper- de Jongh Eierland K. Roeper F. Roeper van Egmond Hilly en Nico Oosterend P. Timmer S. Timmer-Oostdijk Kees en Arie Den Burg, Texel, 11 juni 1970, Kogerstraat 17. De crematie heeft inmiddels plaatsgehad. Met grote verslagenheid geven wij u kennis, dat plotseling, tijdens zijn verblijf bij zijn familie op Texel is overleden, mijn lieve man, onze zorgzame vader, groot vader, onze broer en zwager Cornelis Karei Graaf, in de leeftijd van 55 jaar. Zuid-Afrika: Storeystraat 1246, Queenswood, Pretoria, A, Graaf-Witte H. Zgodzinski-Graaf R. Zgodzinski Ronny A Graaf R. Graaf Texel Familie Huisman Familie Witte Familie Graaf Texel, 15 juni 1970 De overledene is opgebaard in het huis van familie Brügemann, Hoeve „Anja", De Westen H 104, Texel. Gelegenheid tot kondoleren woensdagavond van 8.00 - 9.30 uur. Vooraf Rozenkransgebed. De H. Eucharistieviering zal plaats vinden op donderdag 18 juni, n.m. 2.30 uur, in de parochiekerk van St. Joannes de Doper te Den Burg, waarna zijn lichaam zal worden toever trouwd aan zijn geboortegrond op het R.K. kerkhof te Den Burg - Texel. Hiermede willen wij allen hartelijk danken, die hun deelneming heb ben getoond bij het over lijden van onze lieve, zorgzame vader, groot vader en overgrootvader ALBERTUS VAN DER SCHANS Fam. van der Schans Oudeschild, juni 1970. Voor de vele blijken van belangstelling, die wij van familie en vrien den mochten ontvangen bij het vieren van ons 25- jarig huwelijksfeest op 23 mei j.l. danken wij U hartelijk. J. Koopman J. Koopman-Godek De Ruyterstraat 17, Oudeschild, Texel. Met deze betuigen wij, mede namens de kinderen en kleinkinderen, onze hartelijke dank aan farm lie, buren en kennissen voor de vele cadeaus, bloemen en gelukwensen, welke wij bij ons 50-jarig huwelijksfeest van u mochten ontvangen. Maar ook een woord van dank aan het dames koor voor haar mooie zang tijdens de dankmis en dan de directie en per soneel van Casino voor hun prima verzorging. U hebt allen deze dag voor ons onvergetelijk gemaakt. M Keijzer V. Th. Keijzer- Kersemaker Den Burg, juni 1970, Molenstraat 29. Met deze bed an! iedereen voor di blijken van belang; a bij ons 45-jarig hr ondervonden. G. Vlaming E. Vlaming-R Ap Voor de vele van belangstelling huwelijk onden zeggen wij U h; dank. Jan v.d. Ploeg Tini v.d. Ploeg-] R, ook in Groen 2 nu ƒ215,contai VERGELIJK DEZE PRIJZEN IGNIS, 140 liter ƒ259,- AEG, 140 liter ƒ285,nu ƒ230,contai BAUKNECHT, 140 liter ƒ299,nu ƒ239,contaij^ 5 jaar garantie. Den Burg, telefoon 2114 IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllll'P ga is het om ergens dié kwaliteit brood I vinden, zoals Uw Echte Bakker die heeft. Wat wilt u? Uw Echte Bakker zoekt gee ei, dag zijn bed weer op, vóórdat hij ervoor gi zorgd heeft, dat zijn winkel geurt brood van de bovenste plank. Brood dat knispert, dat lange tanden grage tanden maakt. td Brood waar uw heeft gelegd.. Echte Bakker zijn ziel Ook voor deze lekkernij ii!!!iii:illiilii!«iiiiiii;.iiii:,i|i!i!Miiiiiiii:i;iiiilllilliiiiiiliiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii^ ie na2 «j

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2