Jild Zuidema in een lijstje gezet Sarasanif heropen I Verhalen uit een veelbewogen leven Drinkwatervoorziening is zeer ni ijpend Een beroep op de bevolking LAATSTE NIEUWS Raadhuis officieel in gebruik Eerste bejaardemvoningf Den Burg betrokken fe! Met een diepe buiging nemen we onze hoed at voor Jildert Zuidemain 1881 te Zweins in de gemeente Frane- keradeel geboren en nu dus zegge en schrijve 89 jaar oud. We zochten hem op in zijn huisje aan de Hoofdweg bij de oude school. Kaarsrecht kwam hij ons tegemoet en met een bepaald niet slappe handdruk heette hij ons wel kom. „Dat vind ik nou leuk", zo voeg de hij ons toe. „Ga zitten, wat mag ik inschenken?" Alleen de oudere generatie heeft Jild Zuidema gekend in de kracht van zijn jaren. Hij stond bekend als de atleet van het eiland met biceps als geen an der. Bij hem moest je niet met babbels komen, zelfs de grootste kwajongens wist hij ontzag in te boezemen. In later jaren wist ieder dat hij fotograaf was, vooral in Eierland is heel wat foto werk van zijn hand bekend. We laten de kranige Jild, die men zijn hoge leef tijd niet aanziet nu zelf aan het woord: Zijn jeugd armoe in Friesland Ik heb in het arme Friesland bijna geen school gehad. Er was geen leer plicht. Pas later toen ik onder dienst kwam, leerde ik schrijven. Als jongetje van tien jaar sneed ik voor een dubbel tje per dag stekels uit het land. Des winters was er bij de boeren weinig werk, maar al vroeg leerde ik melken. Als opgeschoten jongen verdiende ik als melkknecht zes gulden per week, je kon gewoon niet aan een hoger loon toe komen. Voor arme mensen was 't een slechte tijd. Kom mij niet aan mijn lijf met die goeie ouwe tijd. De jongeren van nu mopperen, omdat ze 'het te goed hebben. Wat weten ze van armoe en na righeid, ze zijn verwend. Ik ben om wat meer te verdienen gaan varen op de Stanfriesboten, op en neer van Amster dam naar Harlingen. 's Avonds om acht uur gingen we van Amsterdam, de vol gende morgen werd uit Harlingen de terugreis aanvaard. Soms was de Zui derzee ruw en gingen de schuiten bar te keer. De machinist zette de stoom machine stop als de schroef bij slecht weer boven water kwam. En vier nach ten lang, die niet werden uitbetaald, moest ik op de deklast passen. Dat was een last als de vaten bier met dei ning naar één kant toe rolden. Affijn 't was beter dan melken bij de boeren, ik bracht toen per week tien gulden thuis. Als loteling bij de pontonniers Ik werd soldaat bij het korps pon tonniers in Dordrecht waar ik al gauw tot korporaal ben benoemd. Als lote ling heb ik daar in 1902 en 1903 vijftien maanden gediend. Ik heb al gezegd dat ik daar pas goed schrijven leerde, 'k heb er trouwens nog veel meer geleerd en 't was er goed van de kost. In Fries land was het armoe geblazen, maar in dienst kon je je buik rond eten. Jild stond op om ons een paar oude foto's te laten zien, stak een verse si gaar op en vertelde verder: Voordat ik naar dienst ging was ik al met de trein naar Duitsland gegaan. Naar Essen kostte het vijf gulden. Je leest tegenwoordig in de kranten van die koppelbazen, nou die waren er ze ventig jaar terug ook al. Zo'n snaak had me in Franeker opgezocht, hij be loofde me als boerenknecht in Duits land een loon van meer dan twaalf gul den in de week. 't Was geen wonder dat ik toehapte. Die Duitsers hadden toen al een veel beter leven dan de Friese arbeiders, ze vertikten het om 's zaterdags te werken. Nou mij kon dat niks schelen als ik twee keer zoveel als in Friesland verdiende. Opnieuw in Duitsland Na mijn diensttijd in Dordt ging ik opnieuw naar Duitsland en kwam te recht in het Rijnland tussen Düsseldorf en Keulen. Ik werkte bij een officier, tevens hereboer, de heer Von Reckling hausen. Hij had de mooiste paarden en twee open auto's, een heel bezit in die De wilde-dierenwagen uit de failliete boedel van Carre. Jild met vrouw en kinderen op reis. t' -d jaren. Ik denk dat het Spijkers waren. Als melkknecht had ik goed voer en veel vrije tijd. Ik was een sterke jonge kerel, ik ging me toeleggen op gewicht heffen, eerst met volle melkbussen, toen met haltertjes van 25 pond. 'k Ging dan op mijn rug op de grond liggen tussen pakken geperst stro. De halters maakte ik voortdurend zwaarder. Hield ik het niet, ik tilde ook met mijn voeten en benen als ik daar zo lag, dan kon er niks gebeuren, want de gewichten vie len dan op het stro. Toen ik genoeg ge oefend had en erg zwaar tillen kon, be sloot ik mijn kunsten op de kermissen te gaan vertonen, 't Is misschien te erg, dat ik het zelf zeg, maar liggend op mijn rug kon ik met mijn voeten en armen 1000 pond optillen. Er was geen andere boerenknecht die het ook kon. Zo werd ik gewichtheffer en vertoonde de sterke man. Meestal zat ik in de kleine stadjes rond Essen, Dortmund in Westfalen. Van 1911 tot 1913 reisde ik zo de Schützenfeste en kermissen af. De mensen gaapten me aan en ik ver diende honderd gulden in de week. Een heel bedrag voor die tijd, maar mijn reclame kostte veel geld. Toch was 't een goeie tijd. Jild vestigt zich op Texel cn gaat stropen Na mijn diensttijd zijn we toen met onze wagen naar Franeker gegaan om daar de winter door te brengen. We wa ren wel niet in oorlog, maar zogenaamd neutraal. Het was armoe troef. Op broodkaarten kreeg je regeringsbrood waar aardappelmeel in zat. Vlees kon je als gewoon mens niet betalen. Eenmaal per week was er eenheidsworst bij de slagers te koop. Werk was er in .Fries land niet, ik kon ook niet naar Duits land omdat daar nog oorlog was. Mijn broer Johannes zat toen al op De Cocksdorp, hij raadde me aan om naar Als landweerman opnieuw in dienst In 1914 brak in augustus de eerste wereldoorlog uit en werd ik opgeroepen als landweerman, u weet wel die kerels met een L en een W op hun harde op staande kraag. Iedere burger schold me toen voor luiwammes uit. In 't vroege voorjaar van 1917 lag Albert Carré van het bekende circus, te Dordt in zijn wmterkwartier. Hij adverteerde om ar- tisten en werklui Artisten had hij al genoeg, ik werd aangesteld als tent- meester. Ik was de baas bij het opzet ten en afbreken van de grote circustent. Jammer genoeg ging Carré failliet, midden in de oorlog was het een slech te tijd. Alle spullen van het circus wer den verkocht. Ik kocht een wilde die- renwagen, waaruit een timmerman de tralies sloopte en daarvoor raampjes in zette. Met elkaar was ik daarmee hon- der en tien gulden kwijt, ik was weer helemaal platzak. Ik wou gaan reizen met die wagen. Mijn vrouw, een meisje uit Beetsterzwaag, die ik in 1912 in Essen had leren kennen waar ze als dienstmeisje werkte, zou meegaan als boeienkoningin. Ik had haar dat ge leerd en verteld dat ze door sterke knullen op de kermissen werd vastge bonden met touw en kettingen. Ze wist altijd los te komen. De kaart door Jildert Zuidema op de kermis* sen verkocht. Inkoop ƒ6,de 1000. Voor het publiek een dubbeltje per stuk. Texel te komen en daar te gaan wer ken bij de mossel visserij. Daar kwam niets van terecht. Ik werd arbeider bij Arie Langeveld in de Witte Hoek voor elf gulden in de week 't Was niet veel maar 'k hoopte zoveel konijnen te schieten, dat ik toch een behoorlijk loon zou halen. Nou dat is me goed gelukt, ik schoot wel eens 40 konijnen in één nacht en kreeg daar per stuk dertig stuivers voor. Zuidema met blauwe tatoeëringen op zijn zware polsen, met een wijd- uitstaand snorretje gniffelt als hij ons van zijn stroperijen vertelt. We zijn van mening, dat het delict wel lang verjaard zal zijn. Jild schenkt nog eens in en gaat dan verder: In die tijd zat ons hele land vol Bel gische1 vluchtelingen, ook waren er veel op Texel. Bij Robert Peel zat de hele schuur er mee vol. Bij de vuurtoren ben ik in die tijd hulpliohtwaohter ge worden, dat betaalde beter dan op de Witte Hoek, ik kreeg ƒ14,per week. Ze wilden me graag hebben omdat ik bij de pontonniers was geweest. Maar met de konijnenschieterij werd het toen wat moeilijker. Ik kon „vast" op de vuurtoren worden aangesteld, maar 'k wilde niet. Na aftrek van mijn pen sioenpremie zou 'k maar 9,60 over houden en dan was het helemaal ge vaarlijk om te stropen. De kermissen waren in de oorlog overal opgeheven, de hoge heren vonden dat het daar geen tijd voor was en we konden daar dus niets verdienen. Het was een geluk dat de Texelse kermis in 1921 weer werd ingevoerd, i'k stond toen op de Groene- plaats, ik weer als gewichtheffer en mijn vrouw als boeienkoningin. Richter en De Jonge waren er met hun bios cooptent en Jean Klein had een tent met acrobaten .Ook was er nog de schommelbaan. Ik heb een beste week gemaakt en ƒ500,overgehouden. Jild koopt een praam 't Was zo goed gegaan daar in Den Burg, dat ik op Vlieland een Paezumer praam kon kopen, 't Was een best schip. Ons nieuwe raadhuis zal maandag 20 juli a.s. door de Minister van Binnen landse Zaken Beernink officieel in ge bruik worden gesteld. Ook de Commissaris van de Koningin Mr. Kranenburg zal daarbij tegenwoor dig zijn. Blauwe lucht wordt steeds zeldzamer DE LAATSTE KANS VOOR MOEDER AARDE Boven Tokio hangt een met roet be zwangerde mist en dat is de reden dat er regelmatig mensen zijn die zich af vragen of het wel zin heeft om een au to te kopen, terwijl er geen blauwe, frisse lucht meer is om onder te rijden. De propere Zwitsers stellen zich soort gelijke vragen. Het meer van Genève en het Boden- meer worden voortdurend donkerder door het vervuilde afvalwater van ste den en fabrieken. In Italië wordt het huisvuil netjes in plastic zakken opgehaald om vervol gens als confetti over het landschap te worden uitgestrooid. De legendarische fjorden van Noor wegen zijn niet meer zo kristalhelder als vroeger; er drijven stinkende koe ken vast afval rond. De vervuiling schijnt geen grenzen te kennen. Het is daarom nuttig dit soort zaken in de pers doorlopend te signale ren, iets dat het maandblad Het Beste van juni in een zes pagina's groot arti kel deze maand zeer duidelijk doet aan de hand van feiten en cijfers. Biologen hebben al jaren lang gewaarschuwd te gen de aktiviteiten die de mens jegens de natuur meent te „mogen" ontkete nen. In de Verenigde Staten worden per jaar bijvoorbeeld vierhonderddui zend hectare zuurstof producerende bomen eehvoudig weggeasfalteerd. Trieste feiten, die de argeloze lezer de indruk zou kunnen geven, dat het toch allemaal wel meevalt, vooral om dat het bovenstaande beeld vooral op het buitenland betrekking heeft. In ons land echter besteedt de indu strie veel geld aan wetenschappelijk onderzoek ter beperking van de ver vuiling en aan de bouw van hoge schoorstenen. De vraag is of de vernietiging van de wereld zal worden veroorzaakt door de atoombom, of door onze eigen onver schilligheid ten opzichte van de natuur. De kans dat de mensheid aan lucht- en waterverontreiniging ten gronde zal gaan is aanzienlijk groter. Vrijdag 26 juni opent Sarasani poorten opnieuw voor het pulT Daarmee komt dan een einde aar gerucht dat de afgelopen wekei „langharige werkschuwe tuig" de om het hart deed slaan: Sara komi meer terug. Sarasani komt wel voor de 5de maal zal de in binnei buitenland bekende beatschuur jonge mensen plezier verschaffen, zal er dit jaar het een en ander dren. Niet dat Sarasani haar urs a-commerciele opzet zou prijs Nee, dat niet. Wat de ideeën zijn telt ons Armand André de la Port jaar alléén-direkteur. „Dit jaar gaat Sara op de vriendi toer, gericht op progressieve mi Er komen vele topgroepen zoals G* Earring, Cuby Blizzards, Bint Earth and Fire, Rob Hoeke enz. f deze grote namen komt er een groep: Yaptah. Die groep gaat he jaar helemaal maken. Elke avond er bovendien een lightshow van Bessels, de beste van Nederland. Ie avond ook een Amerikaanse pro zanger, en niet te vergeten de uitgebreide discotheek van Texel entree wordt voor Yaptah ƒ1,50 andere groepen 3,50. Tappils ƒ0,75 kosten. Speciale attractie dit gratis pinda's om te pellen". Wat gebeurt er met mensen die dovende middelen gebruiken? „Laat ik voorop stellen dat ik e tegen ben. Niet omdat het door de verboden is, maar omdat het geb sti ervan jezelf bedriegen is. Je komt altijd weer in de realiteit terug en valt dan wel eens tegen. Wat ik e gen ga doen? Ik denk dat ik op avond een politieman en een psych uitnodig om er met de bezoekers Sarasani over te discussiëren. Ik za gebruik beslist niet toestaan, maar is moeilijk om iedereen te control* Het hele probleem is niet gemakkei Wordt het lustrum nog gevierd? „We houden twee lustrumfee Eén in de tweede helft van juli en in de eerste helft van augustus, wordt iets bijzonders. Ik kan echter met definitief zeggen wat het gaat den". Ondanks de deze winter gereed gekomen nieuwe drinkwaterkek met een inhoud van 2000 m3, die eind mei in gebruik is geste dreigt een tekort aan water op vrij korte termijn. Door de kelder bereikt, dat ook gedurende de spitsuren, vallend 's morgens 8 -10 uur en 's avonds van 5 - 7 uur op een voldoende hoeveelheid water gerekend kan worden. Nog steeds is al het drinkwater afkomstig uit de vallei van de Mo sloot. Afhankelijk blijft men van de neerslag. Valt er voldoen t regen, dan betekent dit dadelijk een verbetering van de besch bare hoeveelheid water. Helaas is het grondwaterpeil in het wat wingebied aanzienlijk lager dan verleden jaar om deze tijd. Waterboten Om niet voor verrassingen geplaatst te worden, heeft het P.W.N. drie tank- boten gehuurd om van 19 juni tot 15 augustus extra water van Den Helder naar Texel te vervoeren. Deze extra aanvoer zal ongeveer 1000 m3 per et maal bedragen. Twee heen en weer va rende tankschepen zullen regelmatig een derde tankboot in Oudeschild ge vuld houden. Uit deze boot zal het wa ter in het buizennet worden gepompt. In 1969 bedroeg het topverbruik 4000 m3 per dag. Men zal begrijpen, dat het grootste deel van het verbruikte water uit ons eigen waterwingebied zal moe ten komen. De kosten van de wateraan- voer zijn groot. Onnodig watergebruik mag dan ook zonder overdrijving een dure verspilling worden genoemd Het P.W.N. heeft zich dan ook genoodzaakt gezien voor de tijd van 29 juni tot 15 augustus een sproeiverbod uit te vaar digen. Autowassen Heeft men moeite zijn tuinplanten in leven te houden, zo is het toegestaan, Met vrouw en kinderen ben ik daarmee toen de kermissen in Noordholland en Friesland afgevaren. Eens was ik in Twijzel en Twijzelerheide, in het arm ste deel van Friesland. De bevolking was achterlijk. Op hun kermis stond alleen maar een draaimolen, een tent hadden ze nog nooit gezien. Iedereen raadde me af er heen te gaan. In de kroegen werd veel gedronken en vech ten was aan de orde van de dag. Zo'n aangeschoten kerel zette een mes in een tafeltje en als je waagde het aan te raken greep hij het bliksemsnel en je had een steek te pakken vóór je het wist. Die halve wilden daar keken bij mijn tent hun ogen uit, maar betalen wilden ze niet. Toen sprak een oudere man de mensen toe en zei hun in het Fries, dat de sterke man daar net zo voor zijn boterham werkte als zij op het land. Dat verstonden ze, vooral toen ik dat, óók in het Fries, nog eens be vestigde. Ik heb er een stuk of zeven, acht voorstellingen gegeven, maar toen moest ik weg. Al die jongens wilden met me vechten om te laten zien hoe sterk ze wel waren. deze met emmer of gieter water te ven. Het gebruik van sproeiers is ec niet geoorloofd. Evenmin mag men auto wassen door gebruik te maken water dat door een slang uit de wi leiding wordt verkregen. Wassen uit emmer is niet verboden. Het laat zich aanzien dat het ongi en van de tijdelijke waterschaarste be verholpen zal worden na het geree j men van de ontziltingsinstallatie bi haven van Oudeschild. De eerste bewoners hebben het jaardcncomplex van de Stichting jaardenzorg aan de Jac. P. Thijsse ,m betrokken. Acht huizen zijn voor be 21 ning gereed en nog eens acht zullen het eind van de maand gercedkome zei In december hoopt de fa. Drijver gehele project van 36 bejaardenvvo scl gen op te leveren. De huisjes bestaan uit een n i les woonkamer, een slaapkamer, een ken, een hal, een was-douohe-toile legenheid en een overdekt terras, woningen zijn voorzien van cent verwarming en warm water. Naast de 36 bejaardenwoningen staat het plan van de Stichting Bej denzorg uit 6 woningen voor ongeh ien den (geen bejaarden), een recreatie Cc en een beheerderswoning. De basishuur voor de bejaarden ningen bedraagt ƒ140,Hierbij ko je dan nog extra kosten voor CV, de heerder en de zonwering. Totale h; prijs ongeveer ƒ200,- Tijdens hearings in de buitendoi is gebleken dat ook zij behoefte hel aan bejaardenwoningen in hun d De gemeente zal trachten daaraan I i£] nenkort te voldoen. CONSULTATIEBUREAU VOOB|d ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de b zijn, worden op het bureau verwi op de tijden dat hun eigen hub 'te zitting heeft. Deze tijden zijn als v< °- Dokter Barnard, woensdag 24 juni, 13.00 uur. Dokter Seegcrs, woensdag 24 juni, 15.00 uur. tv; di 3o V K)1 :pi jk •kt in_ rOC iel be EK

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2