CHANTAGE klercq umb SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST eds weer gevallen van kalkgebrek riek voor NDBOUW en VEETEELT INHU Bietenvlieg dit jaar weer aktief Nieuwe werkmethode tegen het stuiven hiermee wordt bereikt, dat wij vanaf dinsdagmorgen tot zaterdagavond 6 uur met ons voltallig verkopend personeel U volledig van dienst kunnen zijn interieurverzorging spoorstraat 30 tel. (02230)-14541 i IE BLAD TEXELSE COURANT VKIJDAG ia jCm 1SIU V tc Ön«l«*r iin (.iHMiinurn plavui derde bleaux, enverdj der en. j de erfpac! vaste ti toilet 'hele laapki tverdif stofft de I /orden i eeu verl st took )te mo ouche over en op aanviïen rg, Si k 3025. is nog niet zo lang geleden, dat gallen van zure ziekte vrijwel l^|tend tegen kwamen in het zgn. Texel". Ook nu vinden we ieder dit gebied een aantal percelen zomergerst ©n tanve, die plaat- duidelijk te lijden hebben van zu- ite, of met andere woorden van lage pH van de grond, laatste jaren komen we een toe- id aantal gevallen van zure ziekte in polder Eierland. Op zeker wel ierlandse bedrijven hebben we de jaren in bieten en zomergerst ijke verschijnselen van zure ziek enden. Ook dit jaar zijn er weer „nieuwe" gevallen bij gekomen. afwijking komt zeer plaatselijk Meermalen vinden we de afwij- op percelen, waar aan de hand uitslag van nog maar kort gele- •erricht grondonderzoek niet aan ziekte gedacht wordt. De gemid- zuurgraad van de percelen is dan dat er helemaal met gedacht aan de mogelijkheid van zure grondmonster is echter samen- uit een 30 - 40 steken, die ver over het hele perceel zijn geno- Het blijkt wel, dat speciaal de pH lurgraad van die 30 - 40 steken •ling sterk kan verschillen. Deze komen alleen door groeiver- en tevoorschijn. Kalk het geneesmiddel het risico van czure ziekte in nde jaren te voorkomen moeten lekken met een te lage pH een lemesting hebben. Niet zonder re- :eggen we „in de volgende jaren", een direkt na het constateren van ure ziekte gegeven kalkbemesting nen voor dat jaar 't probleem niet gunstige gevolgen van een kalk ing komen pas in een volgend naar voren. zal het in veel gevallen nodig kalkbemesting zo spoedig moge geven. Zoals we zeiden treedt iekte zeer plaatselijk op. Percelen, blijkens Ihet grondonderzoek een ddelde pH van 6.0 of hoger hebben niet in aanmerking voor 'n vol- kalkbemesting. Het gaat om de ken, die de afwijking vertonen. Om •erkelijk zeker van te zijn, dat de bmesting op de zure plekken komt iet in veel gevallen nodig zijn de zo spoedig mogelijk te geven, op korte termijn nog wat te be- adviseren we in diverse geval- bemesting met 200 - 300 kg chi peter. Door deze meststof kan nl. lijk de pH iets verhoogd worden, rdoor de stand van het gewas dui- beter wordt. Er zijn diverse kalkmeststoffen. Op Texel heeft vanouds de kalkmeststof schuimaarde een goede naam. En niet zonder reden. De gunstige werking van schuimaarde berust vooral op het feit, dat deze meststof een combinatie is van kalk en organische stoffen. Als het om grote hoeveelheden gaat is daarom schuimaarde een zeer goede en boven dien voordelige kalkmeststof. Ook met de overige op ons eiland aanwezige kalkmeststoffen, zoals Ken- cica en Dolokal is echter een goed re sultaat te bereiken. Voor lichte kalkbe- mestingen zijn dit de aangewezen kalk meststoffen. Wat de hoeveelheid werk zame kalk betreft kunnen we rekenen, dat in 1000 kg schuimaarde dezelfde kalkwaarde aanwezig is als in 400 - 450 kg Kencica of Dolokal. Dat het uitvoeren van bepaalde be strijdingen aanleiding geeft tot het op treden van nieuwe „ziekten" zou moge lijk geconcludeerd kunnen worden uit het feit, dat de laatste 15 jaar regelma tig schade ontstaat door het werk van de bietenvlieg. In de eerste 15 jaar, die ik bij de landbouwvoorlichtingsdienst werkte zijn gevallen van schade door vreterij van de larve van de bietenvlieg in ieder geval zeer zeldzaam geweest. Nu gaan er maar heel weinig jaren voorbij, waarin voor geen enkel bedrijf een bestrijding nodig is. Op dat moment ziet het er naar uit, dat op een flink aantal bedrijven een bestrijding tegen de schade, die de lar ven van de bietenvlieg kunnen veroor zaken nodig zal zijn. Deskundigen zijn van mening, dat een bestrijding nodig is als in 50°/o van de planten de larven duidelijk zichtbaar aan het werk zijn. Komen daarnaast o.a. aan de achterzijde van de bladeren ook de witte eitjes van de bietenvlieg nog voor, dan is het zaak de bestrijding direkt uit te voeren. Er zijn zeer goede bestrijdingsmidde len en het resultaat van de bespuiting is dan ook, dat meestal na een paar da gen de groei van de bieten weer goed op gang komt. Enige tijd geleden vertelde ik in deze rubriek iets over een nieuw middel te gen het stuiven van gronden. Als be zwaar werd genoemd de hoge kosten van het betreffende materiaal. Dezer dagen hebben we kennis ge maakt met een nieuwe methode van werken, die ook gericht is op het voor- t Hij had een kamer in „De drie ei- en at daar heel goed en niet duur. hij er eens tussen uit wilde, had hij kleine tweedehands sportwagentje, I A r h\i in vrije uren graag aan sleu- II Ie. En als zijn agenten in de wacht lens verhalen ophingen over huise- moeilijkheden, over schoonmaak- kelen of lastige kinderen, consta- de hij niet zonder voldoening dat „er nooit een vrijgezel gestorven was verdriet of saggerijn". refgels van dit onsterfelijke ge it weken echter steeds meer naar achtergrond, naarmate hij langer tknfr Kathie Buisman keek. Wat had meisje, dat hem boeide? Zeker, ze i knap, leuke meid om te zien, maer waren er meer in Terwerve en nog 1 meer daarbuiten. Hij dacht maar de grote zwarte ogen van dat juf- tje, dat hij verleden week een ver- ning had moeten geven omdat ze ider blikken of blozen een afgeslo- straat inreed, en hoe ze kwasie- toedig, van onder die lange wim- j met hem had staan flirten. Hij 1 er maar gauw een eind aan ge- akt, als iemand als Beninga zulks kwam er een interpellatie in de If ad! ^Elaar deze Kathie Buisman had iets zonders. Ze zag er zeer capabel uit, meisje dat wist wat ze wilde en bereiken zou wat ze wilde, en toch d ze niets van dat hanepennige, dat 'jgevochtene en zelfverzekerde, dat m als man met ouderwetse begrippen kon irriteren. Met al haar ervaring zelfstandigheid was ze nog zo echt meisje. Hoe oud zou ze zijn? Zeker een jaar of twee-drieentwintig, en erman voelde zich een oude bok. Opeens merkte hij dat ze zweeg. ,Eh.ja", zei hij verward, want hij maar half geluisterd „u zou me een oot plezier doen, juffrouw Buisman, dit nu eens uitwerkte en zwart wit zette. Dan kunnen we het samen ter bekijken, vindt u niet?" "ij klopte zichzelf in gedachten op schouder: knap gedaan jongen, dan *mt ze nog een keer. «En als u dan, la-we-zeggen vrijdag- orgen om een uur of tien.schikt ja? Dan heb ik waarschijnlijk wel ren de tijd, als er niet net een brand tbreekt of een juffrouw onder de auto >mt. en dan kunnen we de zaak ifirutief regelen". >tf)at komt voor mekaar", beloofde athie. Ze stond op, stak hem haar 1011 komen van stuifgevaar. Het komt ons voor, dat deze methode in de toekomst ook van belang kan worden voor diver se bedrijven op ons eiland. De bedoelde werkwijze is als volgt. Op percelen, die in het volgende jaar bestemd zullen worden voor de teelt van bieten wordt in de nazomer of vroege herfst een „groenbemestingsge- was" gezaaid. Op het bedrijf, waar we deze methode hebben bezichtigd was dit speciaal rogge. Bij voorkeur wordt de rogge gezaaid eind september en in ieder geval niet later dan begin okto ber. Vooral als de rogge omstreeks 15 september wordt gezaaid ontwikkelt dit gewas zich vóór de winter tot 'n flinke groene massa. Deze groene massa wordt in het vroe ge voorjaar doodgespoten met Gramox- one. Zonder verdere grondbewerking worden dan de bieten eind maart of in de eerste helft van apnl gezaaid. Dit gebeurt met een speciale zaaimaohine, die geschikt is voor het zaaien in vaste grond. We hebben met een aantal akkerbou wers enkele van de aldus bewerkte per celen bekeken en onze indruk was zeer gunstig. Ook de percelen, die in de win termaanden een zeer vaste ligging had den gekregen ontwikkelden de bieten zich zeer goed. De dood gespoten groene massa was ruim voldoende om stuifgevaar te voor komen. Verder ble»ek de onkruidont wikkeling op percelen, die aldus be werkt worden duidelijk minder te zijn dan op percelen, die normaal in het voorjaar worden geploegd. We hopen, dat in het volgend seizoen ook enkele Texelse akkerbouwers be reid zullen zijn om een proef met deze werkmethode te nemen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 juni 1970 Geboren: Serge Jacob, zv. Jannes C. Prins en Geertruida J. Jellema; Alida Cornelia, dv. Frits L. Eelman en Aga tha M. G. Buijsman; Ilja Margriet, dv. Cornells A. Keijser en Anthonia J. van der Vis; Peter, zv. Pieter J. Stolk en Anna M. Ros; Robert Fndo, zv. Alphon- sus J. M. Boom en Emma C. van der Gracht. Overleden Nicolaas P. Hin, oud 56 jaar, wonende te Den Burg; Pieter C. Roeper, oud 72 jaar, wonende te Den Burg; Cornelis K. Graaf, oud 55 jaar, wonende te Zuid Afrika. KOERSEN VREEMDE VALUTA Deze week luiden de koersen als volgt: Duitse mark (100) ƒ99,00 .Franse franc (100) ƒ64,90 Belgische franc (100) 7,13 Zweedse kronen (100) 69,30 Italiaanse lire (10.000) ƒ55,40 Zwitserse franc (100) 83,40 Engelse pond (1) 8,64 Amerikaanse dollar (1) 3,58 WETHOUDERS AFWEZIG In verband met hun vakantie houden wethouder Joustra en wethouder Daal der op 23 en 30 juni a.s. geen spreek uur. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E: In het tijdvak van 22 tot en met 26 juni 1970 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 M.E.T., van boven genoemd terrein schietoefeningen wor den gehouden met lichte luchtdoelartil- lerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. GESLAAGD Dt heer B. Heuvels, firmant van Fo to Boersen Zonen te Hippolytushoef slaagde voor het diploma reportage-fo tograaf. Hij werd opgeleid aan de Stich ting Ned. Fotovakschool te Den Haag. De heer G. M. Boersen van bovenge noemde firma, slaagde voor het diplo ma algemene-fotografie. Hij werd aan dezelfde vakschool opgeleid. VERBETERING Ons bericht over de opening van Raiffeisenbank en Timmers bakkerij te De Koog gelieve men aldus te lezen; de heer Meerpoel trad op als binnenhuis architect voor Timmers bakkerij. De heer P. van Heerwaarden adviseerde de Raiffeisenbank bij de kleuren van het interieur. FEUILLETON door TOM LODEWIJK hand toe. „Ik ben een onbeleefd mens", ver ontschuldigde hij zich, „ik heb me niet eens aan u voorgesteld". „Ik wist evengoed wel wie u was", lachte ze. „Nu, inspecteur, tot vrijdag morgen dan". Hij liet haar netjes uit, keek haar na toen ze de gang doorliep. „Zo", vroeg moeder Hanna, „en wat zei de inspecteur?" „O, hij was heel aardig. Of ik het maar op papier wou zetten, dan zal hij vrijdag de zaak bekijken en dan maken we het meteen af". „Wat een gewichtigheid!" „Ja maar.... ik had de indruk dat hij zijn hoofd bij andere dingen had, eigenlijk. Ik kwam zo maar binnenval len". „Nou noem het maar aardig. Jij zit te praten en hij denkt aan wat anders", lachte Hanna Buisman. „Toch was hij aardig", verdedigde Kathie de politieman, ,,'t is eigenlijk nog net een jongen, moeder, vindt u niet?" „Gunst kind", schrok moeder Buis man, „denk je dat ik zo naar .politie mannen kijk? Hij ziet er goed uit in dat uniform, ik zag hem gisteren nog bij het concert van de harmonie". Glimlachend om moeders nuchter heid ging Kathie de keuken uit, om met naarstige ijver het plan voor de wandelmarsen op papier te gaan zetten. Inspecteur Veerman had een bewo gen morgen, ondanks zijn verzuchtin gen over het saaie leven van de politie man. Want Kathie was nog maar kort weg, en hij zag, de ingewikkelde aan rijding vergetend, nog een beetje gla zig te staren naar de stoel waarop ze gezeten had, toen Hartingsveld weer zijn gebruinde kop om de hoek stak. „Inspecteur „Wat is 't?" „Ik heb nou een raar akkefietje an de hand. Met Hein van Duin.Hein de zatlap om 'm maar zo te noemen". „Berg 'em op", zei Veerman kortaf. „Morgen is ie weer nuchter. En vertel 'm dat ie niet moet denken dat het hier een hotel is. Nog één keer en hij kan naar Veenhuizen". „Ja, maar hij is niet zat". „Wat vertel je me nou", schrok Veerman. „O, is dat het rare akkefiet je? Hein de zatlap niet zathet is een unicum, dat is waar. Maar moet je me daarvoor uit m'n werk halen?" „Ik geloof", zei Hartingsveld samen zweerderig, „dat ie nuchter is van de schrik, inspecteur". „Van de schrik?" „Hij zegt", Hartingsveld maakte even een aangepaste pauze, om dat drama tisch te annonceren' „hij zegt dat ie een vent heeft gezien in het Speelder- bos, die z'n eigen heeft opgehangen. Hij bengelde aan een boom". „En je zegt dat Hein niet zat is, Har tingsveld! Ben je zelf wel nudhter?" „Inspecteur.ik heb d'r eerst ook een gijntje mee gemaakt, maar de vent houdt het stijf en strak vol. En ik ge loof echt dat ie zo nuchter als een kalf is". „Nou stuur 'em dan maar even". Hem van Duin, alias de zatlap, schui felde schuldig binnen. Hij had een in geboren, op afkeer gebouwd ontzag voor alles wat glimmende knopen droeg. Groezelig .petje in de hand, kwam hij aarzelend naar het bureau van Veerman. Die nam hem van hoofd tot de voeten op.wat een wrak! Op eens ging er iets van medelijden door hem heen. Dit was toch ook een menseen medemens. „Neem een zit, Hein", zei hij gul, „en vertel es op". Hein zag de inspecteur verbaasd aan. Zoveel vriendelijkheid was hij van de prinsemarij niet gewend. Niet zonder aarzelen pakte hij de stoel en ging zo voorzichtig op een punt ervan zitten, iat Veerman bang was dat hij er af zou vallen wanneer hij hem wat bars toesprak. „Ik hoor dat je nuchter bent, Hein". „Ik ben zo droog als een snoek op een hooizolder, inspecteur", beleed Hein en likte zijn lippen bij de gedachte aan de tapkast van „Het Zwaantje", waar hij stamgast was zo gauw hij 'n kwart je in zijn zak had. „Moet je 'n glas water?" vroeg Veer man, „of een kop koffie?" Hij had niet verwacht dat zijn bezoe ker gretig zou zeggen „Graag koffie, insepeteur". „Hartingsveld", brulde Veerman door de gesloten tussendeur, „als je me kof fie brengt, neem dan een kopje voor Hein mee". „Ja u lacht", zei Hein beschuldigend, maar waarachtig inspecteur, ik heb 'et nodig. Ik kreeg de schrik van me leven vanmorgen". Hartingsvelt kwam met twee koppen koffie, zette er één neer voor de in specteur en één voor Hein dit laatste met een zo grote uitdrukking van on geloof, dat Veerman zijn grijns maar moeil-ijk kon onderdrukken. „Nou, vertel nou maar es rustig wat je op je lever hebt". (wordt vervolgd) (advertentie I.M.) DEN HELDER I SPORT EN SPEL in het afgelopen weekerid GESLAAGD JEUGDTOERNOOI ZDH Zaterdag en zondag organiseerde ZDH een jeugdtoernooi, dat in alle op zichten prima is geslaagd. Zaterdag traden de pupillen aan in twee poules. De eindstand was Poule A HCSC 3 gesp. 5 punten ZDH 3 gesp. 4 punten Texel 3 gesp. 3 punten Hugo Boys 3 gesp. 0 punten Poule B HCSC 3 gesp. 5 punten Texel 3 gesp. 5 punten ZDH 3 gesp. 2 punten Hugo Boys 3 gesp. 0 punten Zondag was het adspirantentoernooi, hier was de einduitslag Poule A HRC 3 gesp. 4 punten Tex. Boys 3 gesp. 4 punten ZDH 3 gesp. 3 punten Texel 3 gesp. 1 punt Poule B HRC 3 gesp. 5 punten Texel 3 gesp. 5 punten ZDH 3 gesp. 2 punten Tex. Boys 3 gesp. 0 punten Beide dagen werden geopend door een défilé met de drumband onder lei ding van de heer S. Zijm. Scheidsrech ters op deze dagen waren de heren Ar- nout en Timmerman. EINDSTAND PUPILLENCOMPETITIE 1969 - 1970 Afdeling A ZDH a 16 15 0 1 30 Texel a 16 13 1 2 27 De Koog a 16 8 3 5 19 Cocksdorp a 16 9 0 7 18 Oosterend a 15 6 3 6 15 Tex. Boys a 16 7 0 9 14 Texel b 16 6 1 9 13 Texel c 15 3 0 12 6 Tex. Boys b 16 0 0 16 0 Afdeling B Tex. Boys c 10 8 1 1 17 Oosterend b 10 7 1 2 15 Texel d 9 4 2 3 10 De Koog b 9 3 2 4 8 ZDH b 10 1 3 6 5 Oosterend c 10 1 1 8 3 MEDEDELINGEN ZDH Training. De training voor adspiran- ten, junioren en senioren wordt tot na der aankondiging gestopt. De pupillen- training gaat nog door tot de vakantie. COrreiOKi l'l/OO a va* 60. Alles zou nog véél gekker wor den, want vader en zoon De Wael van Nimweeghen bleven een eindej verder staan voor de etalage van de firma Droom en Vleesmann. Met misprijzende blikken bekeken ze de poppen en pa zei; „Kijk me nu toch die akelige vod den eens aan, waarmee men in deze zaak de etalagepoppen heeft bekleed! Denkt men nu werkelijk, dat een mens van cultuur en smaak deze rommel ooit zal kopen' Onbegrijpelijk, dat men zo iets te koop durft bieden!" Smidje Verholen, die om het hoekje gluurde, viel bijna van zijn stokje» van verbazing, toen hij dit allemaal hoorde. Zulke mooie costuums in de etalage en mr. De Wael van Nimweeghen noemde het vodden.Doch de klap op de vuurpijl moest nog komen, want nu nam zoon de Wael van Nimweeghen het woord. „Maar papa!" zei hij en hij bekeek zijn eigen keurig opgedofte ge stalte met een vies gezicht. „Wij dragen zelf ook van die vodden! Hoe zijn wij er toch toe gekomen ons zo toe te take len?" Smidje Verholen snakte naar adem, toen mr. De Wael hem aankeek en prijzend tot zoonlief zei: „Kijk eens, Reginald! Die heer daar met zijn bol hoed, die noem ik pas gekleed!" Juist op dat moment kwam er een vlijtige koopman in tweede- en derde hands goederen de straat in lopen. Hij duwde een wrakkig karretje en riep: „Vodde.De hoogste prijs voor voddeü" Het deftige tweetal hoorde de ze aanmoedigingskreten natuulijk en pa wandelde onmiddellijk op de koopman af. „Ik wil met u ruilen, koopman", sprak hij op deftige toon. „Ik kies mij een mooi stel kleren uit uw voorraad en daarvoor geef ik u dan de spulletjes die mijn zoontje en ik aan het lijf dra gen. Is dat goed?" „Nouals het niks anders is. mij best", lachte de koopman, die voel de, dat hij een goed slagje kon slaan. „Voor deftige klante neemt ik de pas kamer altijd mee", ginnegapte hij. Hij haalde een versleden kamerscherm van zijn bakfiets af en plaatste het met en kele rappe bewegingen tegen een muur. Mr. De Wael van Nimweeghen had in tussen wat gedragen kleding van de kar gezocht en verdween nu met zijn zoon tje achter dat scherm om zich te ver kleden (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5