Zomer!! Koelkasten!! Verrassende vaderdagvondsten ;ity Theater filmnieuws ZAKENNNIEU WS va der dag BAN VERVANGEND RUW VOER? HELLO, DOLLY" HELGA EN MICHAEL" SPEEDWAY" Batavette Uitbetaling Landbouw- vakantiebonnen plm. halve ha. grond tl IGNIS, 140 liter JAN AGTER ZORGT ER VOOR! textielhuis LANDBOUW en VEETEELT Veranderingen bij „De Zwaan" I)e Krimvan noodterrein tot moderne camping Nieuws van de Vereniging van vrienden van het paard Aanbesteding Kerckeland ONDERDAG, DINSDAG EN WOENSDAG UUR De Fenomenale Feestelijke Film met Barbra Streisand, Walter Matthau, Michael Crawford, Louis Armstrong e.v.a. Grootbeeld en kleuren. e ÜEGANG ALLE LEEFTIJDEN. RIJDAG, ZONDAG EN MAANDAG UUR Nieuw anders. Jonge mensen sexuele belevenis sen harde waarheid TOEGANG 18 JAAR. svu in' Telef. 2027 )e prijzen voor deze film zijn 3,50, ƒ3,—, 2,75 en ƒ2,25. IATERDAG 8 UUR EN ZONDAGMIDDAG UUR Elvis Presley en Nancy Sinatra in Elvis en Nancy in een race- en beat- sensatie. Elvis in een avontuur vol vaart en sensatie. Grootbeeld en kleuren. Qj TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN. de tweewiel- speciaalzaak Gravenstraat 6 - 7 Tel. (02220) 2751 op zaterdag 20 juni van 7 tot 8 uur bij J. Bos, Wageningseweg C 45F, van 5 tot 6 uur bij C. J. Barhorst, Haffelder- weg 9. GEVRAAGD Brieven onder no. 358 aan Bur. Texelse Courant. kei VERGELIJK DEZE PRIJZEN ƒ259,nu ƒ215,contant AEG, 140 liter ƒ285,nu ƒ230,contant BAUKNECHT, 140 liter ƒ299,nu ƒ239,contant 5 jaar garantie. Den Burg, telefoon 2114 HIlllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIUIlllHtlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüilNIMI'l III I llillllllllllllllllllllllllllllllillll sportieve hoed tricot camping-pyjama auto-handschoenen moderne badbroek sokken (iedere tint voorradig) vlotte pantalon gezellig sporthemd badjas luchtig zomerjack das in geschenkdoos weekend-pullover (lange of korte mouw) manchetknopen letter-zakdoeken trainingspak gekleurd ondergoed terlenka short Allemaal bij rubriek voor OihIcp rrftjiMïi* >«n C.wtnlngf 3l)lllllllllll!!il|l<llllltllllllllllllTllllllllllllltllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllinilllllllltllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillH Het wordt nu voor veel veehouders wel duidelijk, dat de ruwvoederpositie voor het komende winterseizoen zeer moeilijk dreigt te worden. Naast de di- rekte zorg van het moment om de koeien in het gras te houden is er de zorg op welke manier men de voeder positie voor de komende stalperiode veilig kan stellen. Dat die zorg duidelijk aanwezig is blijkt uit de voor ons gebied zeer ho ge prijzen, die op het moment worden betaald voor gras op stengel voor de hooiwinning en voor hooi, dat in balen geperst op het land ligt. Die zorg blijkt ook uit vragen naar mogelijke vervangingsmiddelen voor het tekort aan hooi en kuilgras. Hoe wel het antwoord op die vraag niet gemakkelijk is willen we in dit artikel tje enkele mogelijkheden noemen. Produkten in het eigen gebied We kunnen beginnen met eens rond te kijken wel'ke voedermiddelen in on ze omgeving mogelijk in de loop van het jaar nog beschikbaar kunnen ko men. Een produkt, dat binnen twee maan den „aan de markt" komt is het zgn. graszaadstro. Het is het materiaal, dat overblijft na het dorsen van gras, dat voor de zaadwinning wordt verbouwd. Als dit graszaadstro in de periode tus sen het maaien en het dorsen niet te veel regen krijgt kan het een smake lijk produ'kt zijn. Wat de voederwaarde betreft is het te vergelijken met zeer matig hooi. De krachtvoergiften moe ten naast dit materiaal wat groter zijn, maar als „bui'kvul ling" kan het, mits 't goed gewonnen wordt op bedrijven met te weinig ruwvoer van belang zijn. Een tweede produkt, dat in de loop van dit jaar wel weer beschikbaar zal komen zijn de aardappelen. We stellen ons voor, dat wanneer er niet heel spoedig regen komt de aardappeloogst niet overvloedig zal worden, maar we willen er op dit moment nog van uit gaan, dat de aardappelopbrengst niet al te ver beneden het normale zal liggen. En we zouden ons dan kunnen voorstel len, dat een gedeelte van de aardappe len, die zonder contract voor de fabriek worden verbouwd in de veevoedersec tor terecht komen. Bij een groot gebrek aan veevoer kan een prijs van 8 cent per kg nog wel aantrekkelijk zijn. Ook dit jaar is er weer een flinke oppervlakte suikerbieten op Texel. In normale jaren is de vraag naar bieten koppen en -Jblad op Texel maar zeer beperkt. Als we echter in aanmerking nemen, dat er ieder jaar bietenkoppen en -blad door Friese boeren uit de IJs- selmeerpolders wordt gehaald en dat in 1.969 dit materiaal ook van ons eiland naar het vasteland is verscheept kun nen we aannemen, dat het een goed voedermiddel is. Ook voor de suiker bieten geldt net als voor de aardappe len, dat ze op dit moment nog moeten groeien, maar voor dit gewas geldt in goed gewonnen wordt, op bedrijven met voorwaarden nog aanwezig zijn om een vrij normale bietenopbrengst te krijgen. Van buiten het gebied Een produkt, dat op Texel ieder jaar al in flinke hoeveelheden wordt ge bruikt is droge pulp. Ieder jaar is er gelegenheid om in voorkoop zowel bin nenlandse als buitenlandse droge pulp aan te kopen. Het kan tot op zekere hoogte een )gedeelte van hooi of kuilgras vervangen. Wat de zetmeelwaarde betreft kunnen we er van uitgaan, dat 1 kg droge pulp gelijk staat met lV« - l3/* kg hooi. Wat de buikvulling betreft staat 1 kg droge pulp gelijk met 1 kg hooi. We menen, Zaterdag 8 uur en zondagmiddag 3 uur „Speedway" met in de hoofddollen Elvis Presley en Nancy Sinatra. Samen een sensatie, een opwindende combina tie, Elvis en Nancy in een race- en beatsensatie. Speedway terecht ge noemd „Topsong dansentertainment voor tieners". Steve Grayson is de suc cesvolle coureur van opgevoerde fa- briekswagens. Hij wint de ene wed strijd na de andere.... en de meisjes zijn dol op hem. Dan krijgt hij pech en een enorme schuld. Maar de race om Susan wint hij. (Toegang alle leeftij den). Vrijdag, zondag en maandag 8 uur „Helga en Michael", een kleurenpro- duktie met medewerking van veel ge leerden, waarin de spanningsverhoudin gen van de mens, die in de tegenwoor dige wereld met zijn sexualiteit in het reine moet zien te komen. Helga en Michael toont de biologische voor waarden, zonder welker kennis geen volledig geestelijk beleven mogelijk is •Helga en Michael vormen een echtpaar met twee kinderen, de gehele ontwikke ling van de mens tot zijn volwassen partnerschap wordt er gevolgd. (Toe gang boven 18 jaar). Dinsdag en woensdag 8 uur „Hello Dolly" met Barbara Streisand als Dolly Levi in de hoofdrol. Zij knapt allerlei karweitjes op en belooft de rijke han delaar Horace Vandergelder een pas sende vrouw voor hem te zoeken. Het wordt Irene Molly, de knappe eigenares van een hoedenwinkel. Er treden aller lei verwikkelingen op voordat Vander gelder inziet dat Dolly eigenlijk de ge schiktste vrouw voor hem is. (Toegang alle leeftijden). dat er zeker aanleiding is voor bedrij ven, waarvoor het vaststaat, dat ze met een tekort aan ruwvoar te maken krij gen om een extra-hoe veelheid droge pulp aan te kopen. Een voedermiddel, dat tot nu toe maar zeer beperkt op Texel wordt ge bruikt is gedroogd gras en gedroogde luzerne. We stellen ons voor, dat het dit jaar ook wel beperkter beschikbaar zal komen als in normale jaren. Er kan onder de omstandigheden van dit jaar zeker aanleiding zijn om een hoeveel heid gedroogd gras of gedroogde luzer ne aan te kopen. Daarbij zal vooral ook de zetmeelwaarde van het produkt van belang zijn. Nu het hooi, dat tot nu toe gewonnen wordt ,over het algemeen van zeer goe de kwaliteit is, zal het dit jaar op di verse bedrijven mogelijk zijn om in het komende winterseizoen krachtvoer met een wat lager eiwitgehalte te gebrui ken. Het kan dan van belang zijn een wat grotere hoeveelheid krachtvoer met een lager eiwitgehalte aan te ko pen We moeten daarbij wel bedenken, dat wanneer we naast hooi e'en flink gedeelte eiwitarme .produkten als aard appelen, drof?e pulp en bietenkoppen gaan voeren het krachtvoer toch weer eiwitrijker moet zijn. Tenslotte willen we nog wijzen op gebruik van stro als ruwvoedermiddel. Naast zeer goed gewonnen hooi en kuilgras is het mogelijk als aanvulling een paar kilogram goed gewonnen stro als buikvulling te geven. We stellen ons niet voor, dat de prijs van het stro straks erg aanlokkelijk zal zijn om een flinke hoeveelheid aan te kopen, maar er kunnen omstandigheden zijn, waarin de keus toch op aankoop van een hoe veelheid stro zal moeten vallen. Op eigen bedrijf alle mogelijkheden gebruiken We kunnen er in komen, dat een vee houder onder de weersomstandigheden van de laatste weken er toe komt om te zeggen: ,.Ik strooi voorlopig geen stik stof meer, ook al zeggen de landbouw- voorlichters, dat je daarmee maar ge woon moet doorgaan". Toch hebben we meer begrip voor de jonge boer, die op dezelfde dag ons toevertrouwde: „Het kan mij niet gebeuren, dat wanneer er straks een bui valt ik moet verzuchten: Had ik nu de stikstof maar op het land liggen, want de stikstof ligt er op". We komen nu al dicht bij de langste dag" en mogelijk krijgen de oudere Texelse boeren die beweren dat we daarna meer kans op een bui maken gelijk. We zijn er meer dan aan toe. Toen de Groeneplaats nog een gras veld was stond in de Zwaanstraat een schuur van een zekere meneer, luiste rend naar de naam Kaper. Oudtijds heette de Zwaanstraat dan ook Kapers- glop. Op het hoekje van het Kapers- glop en Molenstraat was de school van meester Verberne. Het is duidelijk, dat hotel De Zwaan zijn naam pas heeft gekregen nadat de naam Kapersglop in Zwaanstraat veranderd was. De heer W. J. Dernison werd in 1908 eigenaar van De Zwaan. In het por taaltje van de herberg was in zijn tijd nog een vitrine met een opgezette ot ter, vermoedelijk gevangen in het Kil. Na kerktijd was De Zwaan de pleister plaats van vele kerkgangers. In 1938 nam de heer J. Dernison de zaak van zijn vader over. Onlangs heeft deze het beheer overgedaan aan de heer Henk Spigt.De heer Dernison heeft 32 jaar lang de slechte en goede tijden van de zaak meegemaakt. Als een slechtq tijd herinnert hij zich de oorlog; toen werd er* „vliegeniersbier" getapt, een soort limonade. Omdat er geen koolzuur meer was, ging het tappen in die dagen met een fietspomp! Toch heeft de heer Dernison altijd met ple zier in de zaak gewerkt. Hij gaat er nu uit omdat, zoals hij zegt, een kaste lein jong moet zijn. Jong is zeker de heer Henk Spigt die, na vijf a zes jaar Noordzee, weer in het horecavak teruggekeerd is. Hij heeft de oude bar van De Zwaan vervangen door een eenvoudige, aan 17 .personen plaatsbiedende nieuwe. Deze bar, uit gevoerd met eiken schrootjes, geeft het interieur een geheel ander aanzien. Herik Spigt is van plan het café in de zelfde stijl voort te zetten en daarom blijven ook biljart en leestafel. De heer Spigt zal logies met ontbijt verstrekken. Er is geen restaurant, al leen een koffietafel. Bij de heropening van het bedrijf wa ren er 75 bloemstukken. Jarenlang heeft een tien hectare groot terrein van de gemeente dienst gedaan als noodkampeerterrem. In ver band met de grootse recreatieve plan nen voor het noordelijk deel van ons eiland, heeft de gemeente Texel met in gang van dit seizoen toestemming ge geven hierop een officiële camping te exploiteren. De N.V. Exploitatiemaat- schappij „De Krim" met ca 100 aan deelhouders, zal het beheer over deze camping voeren. De zaak is groot scheeps aangepakt. De aanwezige toilet- a'kkommodatie werd verdubbeld door de toiletwagens op te ruimen en daarvoor in de plaats drie nieuwe toiletgroepen te plaatsen. Deze toiletgroepen getuigen van originaliteit. Elke groep is onder verdeeld in drie blokken, waarbij in elk blok vier toiletten of wastafels worden drogisterij parfumerie schoonheidssalon v.d.slikke geplaatst. Door deze groepen versprin gend te rangschikken ontstond een bin nenplaats, waarbinnen een aparte was ruimte is gecreëerd. Door de reeds aanwezige beplanting is het terrein van 10 ha onderverdeeld in kleinere eenheden. Voor de rasechte kampeerder is er een ideaal plekje te vinden op het terrein van de aanwezi ge duinen. Deze duinen waren op het noodterrein niet m gebruik. In voorgaande jaren heeft ook dit terrein te kampen gehad met een wa tertekort. Het bestuur is van mening, dat onder alle omstandigheden de wa tervoorziening gehandhaafd dient te worden. Daarom is er een voorraadtank Ivan tien duizend liter, welke in de droogteperiode als buffer" kan dienen. In de piekuren kunnen alle toiletten in gebruik blijven 's Nachts loopt de tank automatisch vol. Door speciale kranen bij de wastafels (voetdrukkranen) en de toiletten (zonder reservoir, drukknop- bediening) wordt waterbesparing ver kregen. Voor de kinderen is een speciale speelhoek aangelegd met speeltuigen. Overwogen wordt een speciale grote speeltent voor de kinderen aan te schaf fen, welke vooral bij slecht weer goede diensten kan bewijzen. Over het gehele terrein staan reeds vuilniszakhouders. Zodra de vuilafvoer grote proporties aan gaat nemen, wordt hierin met eigen middelen voorzien. Met enkele Texelse middenstanders is overleg gepleegd inzake de verkoop van levensmiddelen, groenten enz. Door een groot aantal advertenties in land- en streekbladen wordt bekend heid aan het vernieuwde kampeerter rein gegeven. Men kan er kosteloos een standplaats reserveren. De gezelligheidsrit is vastgesteld op zondag 28 juni. Opgave voor deelname gaarne uiterlijk woensdagavond 24 juni bij mevrouw S. M. de Lugt-Parlevliet, Wilhelminalaan 2, Den Burg, telefoon (02220) 2072. Ook meerijders kunnen zich opgeven. Wanneer er plaatsen vrij zijn in of op de wagens mogen zij mee. Het Concours Hippique is vastgesteld op zaterdag 25 juli op de speelweide te Den Burg. Deelname is mogelijk in de volgende rubrieken tuigpaarden: 1-span nieuwelingen voor 2-wielig voertuig; 1-span open klasse voor luxe rijtuig; 1-span gereden door dames, zonder as sistentie van heer; 2-span open klasse. Bij voldoende deelname wordt ook een nummer 1-span pony's in het program- Aan het Concours Hippique 1970 zijn i.v.m. het 10-jarig be staan der Vereniging enkele attractie ve nummers verbonden, die t.z.t. be kend gemaakt worden. De officiële sluitingsdatum voor opgave tot deelna me is gesteld op maandag 29 juni. Op gave bij de voorzitter: Joh. C. Roe per, Oosterend, telefoon (02223) 204, of bij de secretaresse: mevrouw De Lugt. De Quadrillegroep o.l.v. de heer K. du Porto is uitgenodigd naar de dag van het paard op woensdag 29 juli te Hoorn te komen. Het programma ver meldt o.m.: optreden op de Gedempte Turfhaven; meedoen met ringsteken om het kampioenschap van Nederland; en een ontvangst van de Texelse groep op het stadhuis te Hoorn door burgemees ter Karreman. Aan de tocht naar Hoorn wordt een uitstapje verbonden, waar voor ook niet-deelnemers kunnen mee reizen. Nadere mededelingen hierom trent worden in de Texelse Courant be kend gemaakt. De aanbesteding van grondwerken op het dagrecreatieterrein „Kerckeland" van het Staatsbosbeheer zal plaats vin den op 20 augustus a.s. Onder de uit te voeren werkzaamheden worden ver meld het opzetten van een klauterberg, het aanleggen van een spartelbad om deze klauterberg, het verharden van een kampeerterrein, het aanleggen van riolen, beplantingen, weiden enz. Be langhebbenden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7