Vogeleiland Texel: broedplaats soorten voor 115 Deutsche: die Sorgenkinder der Bademeister am Strande PLATESERVICE m I „BOS EN DUIN" fru TEXELtoerist 2e jaargang nummer 3 Pagina 5 ■m' NTiÉ „De Nieuwe Aanleg" Hengelsport- artikelen U wilt Uw hypotheek-, financiering- en assurantiezaken persoonlijk houden? MAAK ER EENS EEN LUCHTIG DAGJE VAN: TEXELtoerist TEXELtoeri&TEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerisI TEXEL IS hèt vogeleiland. Dat weet iedere toerist, die het eiland izoekt. Velen komen zelfs enkel en alleen voor die vogels, vooral voor- en najaar. Dan zie je niet alleen overal vogels, maar ook itoere buitenlui (nou ja, ze blijven tegenwoordig ook wel eens ver- rgen in hun auto's) met grote verrekijkers en fototoestellen met lelenzen. Er zijn op het eiland niet minder dan zo'n 115 soorten vogels als iroedvogels vastgesteld. Maar daarnaast zijn er nog talloze soor- en, die vaak in zeer grote aantallen, in de trektijd voor korte of lange tijd op Texel vertoeven. Volop afwisseling. Er valt altijd bij- :onder veel boeiends te zien. [Onlangs is door Ir. W. G. van der oet van EStaatsbosbeheer het plan opperd om in ons land een aantal van meest waardevolle grote natuurge- eden als nationaal park of nationaal idschapspark te bestemmen. Het hele and Texel zou én van deze nationale ïdschapsparken moeten worden, en deeltelijk nationaal (natuur)park. Eén usaehtig reservaat dus, waarin het bij- ndere aspect van het landschap zoveel •gelijk bewaard zou moeten blijven, dienste van de recreatie zowel als de ituurbescherming. Nu reeds heeft het eiland een zeer foot aantal natuurreservaten, waarin et name de vogels de best mogelijke isen worden geboden voor hun nako- [elingschap te zorgen of zich te voeden, in groot aantal van deze reservaten ;t in het duingebied; déze gebieden jn in het bezit van het Staatsbosbe- :er. Voor een groot gedeelte zijn deze rreinen toegankelijk langs wegen en iden. In andere kan men onder ge ide van een deskundige vogelwachter bezoek. Voor de excursie-mogelij k- ïden verwijs ik naar elders in deze IXELtoerist. latuurmonumenten Een groot aantal kleine en grote na- urgebieden buiten de duinstreek is in Janden van een vereniging, waarvan nu haast 100.000 mensen lid zijn. Dat is zoie Vereniging tot Behoud van Natuur de dalonumenten in Nederland een mond Jol en daarom doorgaans kortweg „Na- rd miiurrnonumenten" genoemd. Deze ver- lan| niging bezit vele natuurreservaten in ii ns land, waaronder het bekende Naar- lermeer en het enkele jaren geleden angekochte Deelerwoud. Op Texel be- eert Natuurmonumenten o.a. de chorr en Dijkmanshuizen, de Bol en Walenburg. chorren voor trekvogels Het in het noorden van het eiland, uiten de waddendijk gelegen natuur- ;ebied de Schorren huisvest in het voor aar een reusachtige kolonie kapmeeu- en van wel 10.000 paren. Verder broe ien er visdiefjes (sterns), kluten, schol asters, eidereenden en nog enkele ty- lische kustvogels. Van augustus tot ver n hel volgende voorjaar krioelt het er an allerhande trekvogels. Rosse grut- bonte strandlopers en kanoet- itrandlopers, allemaal broedvogels van iet hoge noorden, en talloze andere ioorten. Bij laag water voeden deze 'ogels zich op het eindeloze wad; als lat bij vloed weer onder komt te staan, v rei d Koo vluchten zij naar de Schorren of het land achter de dijk De Bol Drijver's Vogelweid De Bol, zo ge noemd naar de vroegere secretaris van de vereniging, een Texelaar in hart en nieren, is een schilderachtig en foto geniek land. Brede waterlopen in het vlakke land, een pittoreske molen. Èr nestelen allerlei weidevogels en in het winterhalfjaar verblijven er o.a. de van Nova Zembla afkomstige rotganzen, te zamen met vele eenden en steltlopers. Vanaf de weg langs de dijk heb je een prachtig gezicht op dit machtige terrein. Waalenburg Er zijn op het eiland heel wat pol ders. De Eierlandse polder is daarvan de grootste. Verder is er de Prins Hen drikpolder, de polder het Noorden (waarin de Bol ligt) en last but not least Waalenburg. Vroeger was dat één ge weldig vogelparadijs, een gedeelte van het jaar half onder water. Niet zo ideaal voor de boeren en daaraan is dan ook door een steeds betere waterhuishou ding in de loop der jaren wat gedaan Natuurmonumenten heeft een gedeelte van deze polder weten te behouden als vogelterrein, waar iets van de oude glorie bewaart blijft door het binnen- malen van water uit de omringende pol dersloten. 's Winters zetten de molens er staan in het reservaat enkele schilderachtige windmolentjes het gebied zelfs geheel onder water, ten ge rieve van de eenden én, als het gaat vriezen, van de schaatsende Texelaars. Waalenburg is vooral bekend om z'n kemphaantjes, die er op korte afstand van de weg hun gevechten houden. Verder zijn er alle echte Hollandse weidevogels aanwezig. Dijkmanshuizen Dit gebied kun je beschouwen als een kruising tussen De Bol en Waalenburg. Veel water, weide, uitgestrekte riet velden en molens die het terrein vochtig houden. Sinds 1976 broeden er de zeld zame baardmezen. Verder zitten er allerlei eenden en weidevogels. De vogelreservaten van Natuurmonu menten zijn in principe alleen toegan kelijk voor leden van de vereniging. Voor niet-leden zijn de mogelijkheden beperkt. Zoals uit de beschrijving ge bleken is, kun je veel van het vogel leven echter vanaf de weg zien. Staatsnatuurreservaten Door het Staatsbosbeheer worden niet alleen de „eigen" reservaten beheert, maar ook nog de gebieden die eigendom zijn van de staat, aangekocht door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Zo'n staatsreser- vaat is bijv. het landschapsreservaat van de Hoge Berg en omgeving, de oude dijk waarover het fietspad loopt tussen De Waal en De Koog en dc Bo- mendiek bij De Waal. Allemaal vrij toe gankelijk, in tegenstelling tot bijv. de Rogsloot bij De Cocksdorp, het poldertje Wassenaar bij het reddingsboothuis tussen de vuurtoren en De Cocksdorp en de eendenkooi Korver's kooi bij De Koog, waar vogels voor het wetenschap pelijk ringonderzoek worden gevangen. Een zeer bijzonder reservaat is het zee hondenreservaat in het Eierlandse Gat. waarover men elders in deze TEXEL toerist meer leest. Op houtje eigen Omdat de mogelijkheden om met een excursie van Staatsbosbeheer of Na tuurmonumenten mee te gaan beperkt zijn, wil ik graag wijzen op de vele mogelijkheden die er zijn om buiten de vogelreservaten op eigen gelegenheid van de vogels te genieten. Ik heb Waal enburg en de Petten al genoemd Daar hoef je echter niet in. Ook de uitkijk post bij de Geul kompleet met gerie felijke bank en borstwering om op te leunen is werkelijk ideaal om met de kijker de vogels te bespieden. Een heerlijke tocht is ook de weg langs de grillig slingerende dijk tussen Oude- schild en Oosterend, waar je de kluten bij tientallen van dichtbij kunt zien, vanaf half mei met hun snoezige dons jongen. Niet te vergeten ook de Mok, waar het hele jaar door van alles te zien is. De albino (spierwitte) scholekster bijv., die er al zo'n jaar of tien huist (scholeksters kunnen wel 30 en meer jaar oud worden). Niet in de hand Jonge vogeltjes zijn schattig. Dat zal niemand willen ontkennen. Maar we moeten ons niet teveel door onze men selijke tedere gevoelens laten leiden. Pak vooral nooit een jonge nestvlieder dat is een jonge vogel die direkt na het verlaten van het ei, zodra hij droog is, het nest verlaat in uw handen en denk niet, als u geen oude vogel ziet, dat het verlaten is en u het maar mee moet nemen of het het leven te redden. Dus in het algemeen nooit zo'n jónge vogel oppakken. Waarom niet? Omdat het diertje, dat daarvoor op z'n schutkleur vertrouwde, als u het weer neerzet aan de loop gaat en daardoor allerlei geva ren loopt, bijv het gevaar gepakt te worden door een of ander roofdier. Beginnelingen Heel velen beginnen zich tijdens hun vakantie op Texel voor het eerst dieper voor de vogels te interesseren, gaan met een excursie mee en proberen in de, vooral in het begin verschrikkelijk moeilijke vogeltjeswereld thuis te ra ken. Eén troost, zelfs de beste ornitho loog weet wel eens met direct een vogel op naam te brengen. Een uitstekend hulpmiddel is een goed boek. Bijvoorbeeld ,,De Vogelgids", een uitgave van Elsevier. Voor wie dat te duur is, is er nog „Zien is Kennen", wat eenvoudiger van opzet, maar met veel kleine bijzonderheden, die het juist voor :02 Die Deutschen sind auf Texel sehr geschatzte Gaste aber für die Bademeister am Strande bleiben sie Sorgenkinder. Deutsche so hat es sich immer wieder gezeigt neigen sich dazu, beim Schwimmcn in der See, sich selbst und dadurch auch andere Menschen in Gefahr zu bringen. Nicht aus Mutwilligkeit sondern aus Unwissenheit. Texe- laner und andere Hollander, die dicht an der Küste wohnen, kennen ihren Erzfeind und fürchten ihn. Der Deutsche dagegen glaubt nicht an die Heim- tücke der See und dieses hat oft zu tragischen Folgen geführt. Deutsche Gaste, bitte lesen Sie sehr aufmerksam die nachstehenden Rat- srhlage für Schwimmer und Nichtschwimmer (Badende). Halten Sie sich bitte ganz genau an die Regeln. Im eigenen Interesse und im Interessen der anderen, die beim Rettungsversuch ihr Leben auf Spiel setzen. Für Badende und Schwimmer. 1 Man bade oder schiwmme am besten vor dem bewachten Teil des Stran- des. Man überzeuge sich, bevor man ins Meer lauft, von der Art des Strandes, der Strömung und Windrichtung und lasse sich, wenn einem die Lage un- bekannt oder zweifelhaft ist, unter- richten Badepersonal und Strandpo- lizei helfen gern. Man achte auf evtl. vorhandene Warnungsschilder. Man folge den Anweisungen der Strandpolizei und der Badepersonals unverzüglich und genau. 4. Wenn andere Badgaste in Schwierig- keiten sind, benutze man am lieb- sten zusammen mit Erfahrenen die auf vielen Strandgebieten vor- handenen Rettungsmittel (Leinen, Rettungsstangen u.s.w.). 5. Man gehe nicht kurz nach dem Es sen ins Wasser oder in verschwitztem Zustand. 6. Man lasse Kinder niemals ohne Auf1 sich eines Erwachsenen schwimmen oder baden. Für das Baden (Nichtschwimmer). 1 Man bade niemals dicht bei Buhnen. Wellenbrechern, Hafenmolen oder ahnlichen Hindernissen und halte immer genügend Abstand (minde- sten 40 m!). 2 Man gehe bei starkerer Brandung keinesfalls weiter als bis zu den Hüf- ten ins Wasser und achtte auf Vertie- fungen im Seeboden. 3. Man gehe nur bis zur Gürtellinie ins Wasser, wenn der Wind vom Land her weht. Die seewarts gerichtete Oberströmung erschwert die Rück- kehr. Bei Landwind kann das Spie- len mit schwimmenden Gegenstan- den (Ballen, Reifcn, Luftmatratzen und dergl.) lebensgefahrlich sein; Spieler wird abgetrieben. 4. Vor der Küste liegen, jedenfalls dort, wo Dünen sind, in der Regel zwei bis vier Sandbanke. Diese Barren werden in unregelmassigen Abstan- den von Sogöffnungen unterbrochen, die etwa senkrecht zur Küste ver- laufen und die zwischen den Sand- banken liegenden Rinnen mit dem offenen Meer verbinden. Man vermeide diese Sogfurchen nach Möglichkeit, vor allem bei sinken- dem Wasserstand und Landwind. Die Strömung nach See kann dort sehr stark sein. 5. Wenn man auf einer Sandbank steht und das Wasser steigen sieht, durch- quere man unverzüglich die Vertie- fungen zwischen den Banken auf dem Strand. 6. Gerat man dennoch in eine Sog- furche und spürt die seewarts ge richtete Kraft, so drange man nicht verzweifelt gegen den Strom, son dern versuche, solange man Boden unter den Füssen hat, seitwarts eine Bank zu erreichen. Wenn man nicht mehr Herr der Lage zu sein glaubt, muss man die Ruhe bewah- ren. Man errege die Aufmerksamkeit anderer Badegaste. Rufe um Hilfe Wenn man den Boden unter den Füs sen verloren hat. An einem normalen Badestrand hat men den gefahrdeten Schwimmer schnell genug bemerkt. Man braucht nur auf den Retter zu warten. Man umklammere den Hei fer nicht, sondern überlass ihm die Initiative. Für Schwimmer. 1. Sei im Meer immer vorsichtig. Auch gute Schwimmer konnen in Schwie- ngkeiten geraten 2. Wenn starker Landwind weht, gehe niemals alleinee am einem unbe- wachten Teil des Strandes schwim men. 3. Gerat man in einen Sogstrom lasse man sich ruhig schwimmend oder treibend mitführen, bis man in stilleres Wasser kommt. Man kann dann über Sandbanke und ïhre Taler zur Küste zurückkehren. 4. Versuche nicht, den Strand an einer vorher bestimmten Stelle zu errei chen. Richte die Schwimmrichtung nach Wind und Strom 5. Man verlasse sich nich allzu sehr auf seine Schwimmkunst und bringe sein Leben (und möglicherweise auch noch das anderer Personen nicht durch übertrieèenes Selbstvertrauen in Gefahr Man lasse sich unter kei- nen Umstanden durch falsche Scham davon zurückhalten, Aufmerksam keit zu erregen, wenn man auch nur einen Augenblick das Gefühl hat, nicht mehr ganz Herr der Lage zu sein. 6. Auch Ihnen können die Regeln für nichtschwimmer von Nützen sein. de beginneling ook zo interessant ma ken. Dan is er bijv. nog „Wat vliegt daar?", een eenvoudig, niet zo duur boekje, maar door z'n beknoptheid juist wel eens moeilijk. Een verrekijker is welhaast onmis baar. Dat moet dan wel een z.g. prisma- kijker zijn, maar duur is niet nodig. Een vergroting van 10 x of meer heb je vaak mets aan, omdat die grote kijkers moei lijk stil zijn te houden. 8x is een goede vergroting Anderen zweren bij 7x. Dan heb je nog de keus tussen een doorgaans kleine 8x30 of een grote 7x50 of 8x40. Het kleine formaat, van de 8x30, hoe wel niet zo lichtsterk, is het meest hand zaam en voor het gewone werk ideaal. Tegenwoordig kun je zo'n verrekijker al voor minder dan ƒ5,kopen en vooral Zilvermeeuw met ong (Foto Nol Binsbergen) als je bedenkt dat je er je leven lang mee kunt doen is dat niet duur. Gidsjes Door de VVV-Texel is een brochure uitgegeven, waarin de belangrijkste vogelterreinen op het eiland beschreven staan. Daarin is ook een lijst van de op het eiland waargenomen soorten opge nomen. Deze uitgave is er ook in het engels, duits en frans, want Texel is wereldberoemd en er komen regelmatig bijv. groepen uit België, Duitsland, En geland en Amerika naar de vogelrijk dom van het „gouden boltje" kijken. DE COCKSDORP Terras Speeltuin Trampolines Autobaan kunt U vinden bij WARENHUIS „DE HOEK" Koetebuurt 2, Oosterend, telefoon (02223) 275. OOK VERHUUR. Keuze uit 20 plates, zoals karbonade, schnitzel, biefstuk, nasi goreng, Hongaarse Goulash, kippeplates, enz. ƒ5,50 Kleine Plates ƒ2,00/ƒ3,50 (incl. bediening en BTW) Hotel-Café-Restaurant Westerslag aan zijweg 11, tel. (02220) 2569 Schakel dan een zelfstandig assurantie- en financierings kantoor in. Alles wordt bij U thuis geregeld. Ook voor grote en zware risico's. Lid N.B.v.A. Kogerstraat 33, Den Burg, telefoon (02220) 2833 RONDVLUCHTEN MET „KING AIR SERVICE" PARACHUTESPRINGEN VAN DE SKYDIVINGSCHOOL „THE FLYING DUTCHMEN" Bekijk en beleef dit alles vanaf het zonneterras van het vliegveldhotel

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 13