Hij gaat fotograferen ■sHfe Onze vriend de hon S5 Vakantie- lektuur h&v/témij me JILD ZUIDEMA VERTELT VERDER FILMIVIEUWS SchrijfmachiiK zijn^trouw werd spreekwoordelijl 3® bJÏ „Textant": zoeken naar een betere maatschappij VERVOLG VAN PAG. 1 Toby Collar „The Eddysons" Tarieven zwembad Den Burg Koersen vreemde vali Jf: z ior Verschillende lezers belden ons op naar aanleiding van het interview met Jild Zuidema. Ze vondendat er meer over de negen en tachtig jarige ge schreven moest worden. Dus stapten wij in onze wagen en reden nog eens de Hoofdweg op om Jildert in zijn klei ne maar propere houten huisje te be zoeken. Jild werkte in zijn moestuin, dadelijk was hij bereid ons weer van dienst te zijn. Met opgestroopte mou wen, zodat de donkerblauwe tatoeërin gen op zijn armen zichtbaar waren, vertelde hij weer over zijn bewogen le ven. ,,Ik heb al verteld", zo begon Jildert, .,dat ik als landweerman korporaal bij de mariniers in Dordrecht ben geweest, dat ik daarna uit de boedel van Carré een dierenwagen kocht waarmee ik toen de kermissen ben afgegaan. Ik ging wonen in De Cocksdorp, op den duur zijn mijn vrouw en kinderen daar gebleven. Het zal zo in 1923 of 1924 zijn geweest, dat ik naar de kermis op Wieringen ging. Ook daar wilde ik de sterke man vertonen. Een Belg nam ik mee en ik duikelde een trompetter uit Leeuwarden op. Je zult vragen wat ik met die mensen moest. Nou, daarvoor moet ik iets van het leven der kermis gasten gaan vertellen. In dat vak heer sten allerlei tradities, waar iedere goe de kermisgast zich aan hield. Op de parade in Wieringen Toen ik op Wieringen mij tent had opgesteld en de kermis geopend was, stond mijn trompetter op de parade. Dat is de verhoging vóór de tent, waar ikzelf als sterke man een kleine de monstratie gaf en waar die trompetter op zijn hoorn blies om volk te trekken. Dat lukte aardig, ik sprak de mensen toe: ,,Hier krijg je te zien, wat je nog nooit hebt gezien. De sterke man tilt tot duizend pond zwaar. Kom binnen en probeer het na te doen. Ik geef vijf en twintig gulden beloning aan hen die ook zo zwaar tillen kan". Onderwijl balde ik mijn biceps en zette ik ook andere spieren op. Ik praatte nogal hard, het geheel maakte indruk op de mensen. Ze kwamen in mijn tent, meest Wieringer visserlui. Toen ik goed vol zat, vertoonde ik mijn toeren. Op het eind vroeg ik mannen uit het publiek, die 't ook eens wilden proberen. Ik wist uit ervaring dat zich nooit iemand meldt, daarom had ik die Belg meege nomen. Hij kwam op mijn toneeltje, deed het ogenschijnlijk aardig, maar toen het er op aan kwam, bezweek hij bij een zwaar gewicht. Als een hond met de staart tussen de benen droop hij af en ging weer onder het publiek. Voor iedere voorstelling kreeg hij een gul den. De volgende avond toen ik al zo'n stuk of zes voorstellingen had gegeven en de Belg iedere keer uit de mensen naar voren was gekomen, merkten we, dat de vissers rumoerig werden. Ze mompelden onder mekaar en ik gaf de Bels opdracht om uit te zoeken wat er gaande was. In het vlakbij liggende café dronken de vissers veel te veel. ,,'t Is leugen en bedrog. Die sterke man zegging gekregen dat we de zolder bo ven de werkplaats van de firma Ran mogen betrekken. Het hangt nu van on ze financiën af of dit doorgaat. We wil len de zolder dan zo inrichten dat er een ruimte is, waarin e'en bar staat en waar goede muziek gedraaid wordt. Iedereen kan daar dan komen en door gesprekken zich eventueel bewust wor den van de eigen situatie en de kritiek daarop. Zo zij dit willen kunnen ze zich bij Textant aansluiten". „Hoe oud zijn de deelnemers aan Textant?" „We krijgen subsidie voor deelne mers van 17 tot 25 jaar, maar die bo vengrens willen we niet strak aanhou den". Aktiegroep Het lege huis „Vertel eens iets over de aktiegroep Het lege huis". „De aktiegroep Het lege huis is op gericht nadat de gemeente ons een on derkomen had geweigerd omdat er wo ningnood is. De gemeente vond dat het huis dat wij op het oog hadden, beter bewoond kon worden. Daar waren wij het wel mee eens, maar wij dachten: als er een grote woningnood is, waarom staan dan zoveel huizen leeg? De aktie groep heeft toen een lijst gepubliceerd van leegstaande 'huizen. Kort daarna heeft de gemeente besloten dat een huis niet langer dan zes weken onbewoond mag blijven. Donderdag 9 juli wordt er in hotel „De Lindeboom-Texel" een „open" avond gehouden over het woningbeleid. In het forum zullen zitting hebben wet houder Daalder, makelaar Brandsen, aannemer Drijver, de heer Boots en iemand van de woningadviescommis sie". „Tenslotte: denken jullie dat Textant blijvend zal aanslaan?" „Ja, voor het nieuwe is iedereen wel enhousiast. De mensen blijvend te in teresseren is heel wat moeilijker Tex tant zal weerklank vinden, zolang de aangeslotenen maar voldoende ideeën hebben. Wie zou anders de aktiviteiten moeten bepalen?" laat steeds dezelfde kerel komen, we worden bed dat nemen we niet!", 't Zag er niet zo goed uit, want toen mijn Leeuwarder op de parade weer zijn hoorn blies en ik mijn prevele- mentje hield drongen de vissers op: ze wilden mijn hele tent omver halen Ik was gedwongen op te houden en ben naar een andere kermis gegaan. Er was enig beleid voor nodig om Jildert te bewegen om van zijn ervaringen als fotograaf te gaan vertellen. Nog steeds zijn veel van Zuidema's foto's in omloop. Wij wilden wel eens horen hoe hij als kermisfotograaf aan de kost wist te komen. Broches in eerste wereldoorlog De eerste kermisfotograaf in ons land, zo begon Zuidema, was een zekere De Vries uit Vlaardingen. Ik leerde hem kennen in een Brabants volksloge ment ergens in het zuiden. Hij was geen geroutineerde reiziger en hij vroeg me naar de weg. Samen ben ik toen met hem naar verschillende kermissen in Friesland gegaan. Dat zal zo in 1913 zijn geweest. Toen in 1914 de oorlog uitbrak, raakte ik in dienst en hij kwam zonder werk te zitten. Kermissen wer den verboden en uit Vlaardingen stuur de hij me een kaart dat hij geen cent verdienen kon. Ik antwoordde hem, dat hij maar naar de kazerne in Dordt moest komen, ik zou wel zien of ik wat voor hem kon doen. Hij kwam maar vergat zijn fotoapparaat. Dat was zo'n ding in de vorm van een klein kanon netje. Je maakte daar kleine fotootjes mee op stukjes blik, die lichtgevoelig waren. Je moest nogal lang belichten en bij donker weer kwam er gewoonlijk met veel van terecht. Nou, toen De Vries zijn toestel had gehaald, stelde ik hem voor aan mijn wachtcommandant, ik zei dat hij familie van me was. Toen vroeg ik of hij de soldaten mocht foto graferen, ik zou bij elke opname tegen woordig zijn. De commandant vond het goed en al die soldaten wilden op de foto Natuurlijk gebeurde dat als de dienst afgelopen was. Ze kregen alle maal zo'n rond fotootje met een kope>- ren randje, dat als broche gedragen werd. En omdat ze allemaal een meisje hadden, verdiende De Vries goed geld. Dat was mijn eerste kennismaking met de foto wereld. Ik moet er nog even bij vertellen dat ik met De Vries in Dordt en omgeving duizenden soldaten zulke broches heb verkocht. Naderhand gingen we in Dordt ook op straat foto's maken, ook aan de bur gerij zouden we proberen wat te ver dienen We hadden het kanonnetje nog maar net op zijn driepoot opgesteld of er kwam een inspecteur van politie op dagen. Hij vertelde, dat het nog steeds oorlog was en dat het om militaire re denen verboden was te fotograferen. Ik zei dat we geen spionnen waren en dat we er niet aan dachten om vestingswer- ken op te nemen. Maar 't mocht niet. Toen zei ik dat ik van mijn wachtcom mandant aan De Vries ter controle was toegevoegd. Ik zou wel zorgen, dat Hol lands veiligheid niet in gevaar kwam. De inspecteur bezweek, tenslotte was ik korporaal van de pontonniers. We fo tografeerden op hoeken en pleinen, honderden burgers zijn er toen voor de lens gekomen. Ik gebruikte een vast rijmpje waarmee ik de mensen aanmoe digde. „Wie nog op de foto wil voor Vrijdag, zaterdag, zondag Maandag, dinsdag DISCOTHEEK De maand juli zijn dood, zonder pijn en zonder be zwaar, in twee minuten klaar". Jild fotografeert zelf In 1922 heb ik net zo'n fototoestel gekocht als De Vries vroeger had. 't Kwam uit Amerika en was sedert de tijd dat ik met De Vries samenwerkte veel verbeterd. Er zat een goeie lens op en behalve broches kon ik er ook blik ken foto's van 4JA maal 6 cm mee ma ken. Ik begon er mee op een landbouw tentoonstelling in Alkmaar. Er waren liefhebbers genoeg, maar de eerste dag mislukte alles, 't Was nogal warm en 't toestel was van aluminium. Er zat een bakje in om te ontwikkelen. Na iedere opname stak ik mijn arm van achteren in het apparaat. Gauw kwam ik er ach ter dat door mijn warme arm, damp in het toestel kwam. Dan besloeg de lens en werd zo'n broche natuurlijk ondui delijk. In die tijd waren er meer landbouw tentoonstellingen dan tegenwoordig, ik liep ze af. Van Alkmaar ben ik naar Enkhuizen gegaan. Daar heb ik de eer ste dag meteen al ƒ17,verdiend. Na derhand ben ik van die broches afge stapt en ben ik met glasplaten op een 9 x 13 klapcamera gaan werken. Toen bleef ik meest op Texel. Jild stond op, maakte een grote kast open en haalde er het kanon- vormige aluminium toestel uit, waar hij zoveel broches mee had gemaakt. Na een halve eeuw zag het er nog uitstekend uit. Volgens een metalen plaatje was er des tijds patent veleend en kwam het uit Chicago. Jild toonde ons de oude lens, hij wees ons hoe het ap paraat werkte, hij streelde hed: met zijn ogen. Uit de kast kwan ook 'n kartonnen doosje met de koperen broches. Jammer, zei Jildert, dat ik die ronde plaatjes nergens meer kopen kan, ze worden niet meer gemaakt. Want ge loof me, al ben ik bijna negentig, ik zou er opnieuw mijn kost mee op kun nen halen. Wat denk je, zo zei hij, al die nozems zijn gek op versierinkjes, ze zouden allemaal zo'n broche met 't por tretje van hun liefje willen hebben". In de grote kast van Jildert Zui dema staat een reeks fotoappara ten uit een ver verleden tijd. Som mige zijn zeldzaamheden, die mu sea graag in hun bezit zouden heb ben. Menigeen heeft er een hoge •prijs voor geboden, maar hij wei gert te verkopen. Zij houden de herinnering levend aan een tijd, dat hij op Texel gelukkig was. We bekeken foto's die hij bij alle mo gelijke gelegeriheiden op ons eiland had gemaakt. Bij scheepsstrandin- gen, bij jubilea, bij trouwpartijen en schoolfeestjes heeft hij 'n beeld kroniek van Texel in lang verstre ken jaren gemaakt. Het was ons een genoegen om Zuide ma te leren kennen. Wij waarderen in hem de energie waarmee hij talloze moeilijkheden te boven kwam. Om de moed waarmee hij, na iedere tegen spoed opnieuw begonnen is. Vrijdag 8 uur, zondagmiddag 3 uur en woensdag 8 uur draait in het. City theater „De onvoorstelbare tocht" een film van Walt Disney. De film is het hartverwarmende avontuurlijke en met immense spanning geladen verhaal over drie dieren, een bull-terrier, een Labrador Retriever en een Siamese kat, die 250 mijl door de Canadese wildernis trekken op zoek naar hun baas. Prof. Jim Hunter, zijn vrouw en zijn twee kinderen, verlaten hun woonplaats, 'n klein Canadees uni versiteitsstadje, om naar Engeland te gaan, waar de professor tijdens de zo mer een college zal geven. Zij brengen hun huisdieren onder bij een goede vriend van de professor. De dieren voe len zich erg alleen en verlaten en als de vriend ook de dieren niet meeneemt als hij gaat jagen, voelen de dieren zich in de steek gelaten en zij lopen weg om hun baas te zoeken. De huishoudster van de vriend van de professor mist de honden wel, maar zij denkt dat hij ze op de jacht meege nomen heeft. De dieren, die een tocht van 250 mijl door het ruige en woeste Ontario ondernemen, beleven op hun reis een aantal spannende avonturen. Maar al de gevaren, die hun tocht meebrengt, weten zij te overwinnen en gezamenlijk brengen zij hun zwerftocht tot een goed einde. Zaterdagavond om 23.00 uur, nacht- voorstelling van „Andrea" (Vrouw zon der schaamte". De rijke en verwende Andrea is met haar verloofde Thomas aan het winkelen voor hun aanstaande huwelijk. Bij een uitdragerij ziet An drea een antieke spiegel die haar zeer fascineert. Ze bekijkt zichzelf er heel lang in Spoedig daarna maakt Andrea haar verloving met Thomas uit. Ze beleeft een affaire met Yoshi, de verloofde van het kamermeisje Mila, van wie ze al heel spoedig genoeg heeft Daarna heeft ze een kortstondige verhouding met Thomas' vriend Peter, een getrouwde man. Diens vrouw betrapt hen samen en maakt Andrea uit voor een gemene mannenverleidster. Maar Andrea vindt zichzelf niet slecht, ze heeft alleen een onverzadigbare honger naar mannen. Andrea beleeft nog enkele avontuur tjes, waarna de film een onverwacht einde krijgt. Zondag- en maandagavond 8 uur draait „De man met de wassen beel den", een film over een beeldhouwer, die geestelijk gestoord is geworden. Hij, een doodgewaande, terroriseert de stad, hij wurgt zijn slachtoffers, steelt hun lichamen uit de lijkenhuisjes der zie kenhuizen en overgiet ze met was. Sue Allen gaat op onderzoek uit en ontdekt merkwaardige dingen. Naar ons is meegedeeld zijn de tarie ven voor het in de tweede helft van juli in gebruik te nemen zwembad te Den Burg als volgt vastgesteld. Losse baden Voor kinderen van 3 tot en met 16 jaar ƒ0,75; voor personen van 17 jaar en ouder 1,50. Kinderen beneden de leeftijd van 3 jaar hebben vrije toegang tot het bad mits onder leiding van per sonen van tenminste 12 jaar. Tienbadcnkaarten Voor kinderen van 3 tot en met 16 jaar ƒ6,voor personen van 17 jaar en ouder 12, Leskaarten Alleen voor personen van 7 jaar en ouder, geldig voor 10 lessen (aanvragen worden behandeld in volgorde van bin nenkomst) 720, Abonnementen Deze zullen dit seizoen niet worden verkocht ,daar reeds meer dan de helft van het zwemseizoen is verstreken. Voor het zwemseizoen 1971 zullen abon nementen tot en met de dag voor de opening van het zwembad worden uit gegeven tegen een gereduceerd tarief. SCHIETOEFENINGEN t.K. kenc zat Op 29 juni wordt geschoten te zanddijk van 11.00 - 18.00 uur iï ig 120 mm mortier. Sector vanuit z zanddijk 180 richting Afslu &g. Diepte 10 km.; hoogte 13.000 voet. idorp ag d Deze week luiden de koersen als \|ag Duitse Mark (100) Franse franc (100) Belgische franc (100) Zweedse kronen (100) Italiaanse lire (10.000) Zwitserse franc (100) Engelse pond (1) Amerikaanse dollar (1) illiliillllilllilllllllllllllllllllllllllllllilllliiiililllllllllllllllllilllllililllllllllil.il IDDI :atei idag R. IO22: cou 123. KI wijd idag De ART inde dag MA1 ;iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiii:uiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiniiiii Velen van ons houden een hond en we zijn meer of minder tevreden met onze huisgenoot. Maar hoevelen van ons weten eigenlijk wie de hond is? We mogen gerust zeggen, dat de hond de oudste metgezel van de mens is. Hoelang de hond de mens al verge zelt is niet zeker te zeggen en de schattingen van deskundigen lopen soms tienduizenden jaren uiteen. Het staat echtar wel vast, dat de hond reeds sinds zo'n 10.000 tot 15.000 jaar bij de mens vertoeft. In weerwil van het feit, dat de hond reeds zolang huisdier is, is het serieuze onderzoek naar het verleden van de hond nog van recente datum. In 1854 leidde lage waterstand tot de vondst van zeer oude hondebeenderen bij de Zwitserse paalwoningen, woongelegen- heden van mensen vér voor onze jaar telling. Dit gaf de stoot tot studie over de geschiedenis van de hond. Er is dankbaar gebruik gemaakt bij deze stu die van andere vondsten van honde beenderen, zoals die in Denemarken, Schotland en Nederland, waar in Frie se terpen ook interessante vondsten werden gedaan. Een belangrijke vraag in verband met het ontstaan van de hond is wel: welk roofdier is tot hond geworden? Terwijl daarnaast de vraag rijst of dit hond- wordingsproces slechts op één plaats in de wereld of op verscheidene plaatsen tegelijk, althans onafhankelijk van el kaar plaatsvond. Afstamming Over het algemeen worden wolf, jak hals, dingo en vos als de voorouders van onze hond beschouwd. Veel geleer den menen, dat het niet de wolf kan zijn geweest, maar een kleiner hond achtig roofdier, waarin de mens inder tijd geen gevaarlijke vijand zou hebben gezien. Er wordt aangenomen dat dit dier zich bij de mens zou hebben aan gesloten en door deze werd getolereerd. Op de duur zou de mens het dier heb ben leren waarderen in velband met zijn nuttige eigenschappen als metgezel op de jacht en als waarschuwer bij na derend gevaar. Een andere strijdvraag is, welk hond achtige roofdier dit dan wel zal zijn geweest, of het nu nog in het wild voorkomt of dat het uitgestorven is. Proefnemingen wezen uit, dat de jon gen van een tamme wolf, wild en schuw voor de mens zijn en door de moeder zo worden gemaakt, terwijl dit niet het geval is bij de tamme jakhals, wier jon gen voor de mens tam zijn. Bovendien is het gebleken, dat de wilde honden die in verschillende vormen in de we reld voorkomen, ontembaar zijn. Een en ander doet vermoeden dat het kleine hondachtige roofdier, waarover boven werd gesproken de jakhals zou kunnen zijn. Rassen Kruisingen van deze tamme dieren met andere hondachtigen zouden tot de grote verscheidenheid van rassen heb ben geleid. De hondenwereld presen teert zich nu in meer dan driehonderd rassen die van een enorm grote ver scheidenheid zijn. We behoeven maar te kijken naar het kleine vlinderhondje en de enorm grote Ierse wolfshond, naar de hazewind en de Engelse bull dog om dit te constateren. Deze varia tie werd bereikt door het fokken met dieren die over bepaalde speciale eigen schappen beschikten, die nog opgevoerd werden en zo ontstonden uitersten, die tot een ras weren geconsolideerd. Tegenwoordig doet de hond niet meer alleen dienst als jacht- of werkhond, want velen houden de hond nu voor sier of.... zuiver als kameraad, onge acht van welk ras hij is en hoe zijn ui terlijk ook is uitgevallen. Het laatste, de acceptatie als kame raad, is voor de hond natuurlijk wel het meest aangenaam, althans voor zo ver door een overdreven liefde voor het dier, de opvoeding niet verkeerd wordt aangepakt, maar daar zullen we later nog op terugkomen. .Sierhonden troffen wij echter lang geleden aan. Aan de hoven vi Egyptische farao's vinden we ze ei bij de Romeinen Voorts ontwikki zich in de genele wereld vele so van waak- en herdershonden. De trouw van de hond is spi woordelijk geworden en dit is iets de mens nimmer mag vergeten mens voelt zich over het algemeei verheven boven het dier, dus ook b lies de hond Het merkwaardige en int santé is, dat dit dier net gezag va mens volledig erkent, hetgeen blijk zijn gehele houding ten opzichte va mens. 5? ij G Dit brengt voor ons grote verp tingen met zich mee. Wij, die ons b ,U(* de dieren geplaatst voelen, hebben de verantwoordelijkheid voor het en wee van deze dieren. Hetgeen met betrekking tot de hond wil zei dat wij hem of haar goed dienen tf handelen en het leven zo aangei mogelijk moeten prolberen te mi rem Nooit mogen we proberen een k rzc bui op onze honden af te reagi er want het dier kan er niets aan doef is weerloos. Begrip Begrijpen wij eigenlijk wel, hoe n lijk het voor een hond moet zijn onze bedoelingen te begrijpen? Da; is er ook een grote dosis geduld n bij de opvoeding van het dier. Wij nen in eerste instantie begrip te he voor de positie van de hond en di' grip gepaard aan een grote liefd vriendschap voor het dier, kunnen i 1 maken tot „de baas" of „het vrou\ en) zonder wie het dier niet kan en diepbei 1 gelukkig maken. Als dank hiervoor ontvangen w vriendschap van onze hond, een vri schap reiner dan die van de men omdat de hond niet kijkt naar rijk of armoede, naar een meer of mi bekoorlijk uiterlijk. Hij accepteei zonder enig voorbehoud, precies zoi bent met al uw goede en slechte ei schappen en heeft hij of zij u een! die vriendschap gegeven, dan zal nooit eindigen zolang het diër Hoe weinig behoeven wij te geven zoveel te ontvangen! IU LI igeli den ijder Beft. liebi: ou li /1,6 ,50 (nie n d nun 1 keic (0 g, Uw Koi 'eg (02 n U exe Hill olge U' tvai 1 D D - I Ac* de zor aler lma imn love kt: i VuETuANGERSA^i lee end

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2