1 I \GENDA klercq CHANTAGE Is intensiveren gokken °vEoofeoP SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST .foNZE^ JNog steeds stekels! \NDBOUW en VEETEELT hiermee wordt bereikt, dat wij vanaf dinsdagmorgen tot zaterdagavond 6 uur met ons voltallig verkopend personeel U volledig van dienst kunnen zijn DEN HELDER I interieurverzorging j spoorstraat 30 [tel. (02230)-14541 j :ede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1970 briekvoor o™i«w w» itie R( hebben het gevoel, dat het als een chap voor de landbouwvoorlich- bedoeld was, toen we één dezer da le opmerking overgebracht kregen: onze lieve Heer kan je nu eenmaal kaart spelen". de verdere toelichting werd me ■lijk, dat deze uitdrukking ge- ct werd in een gesprek over de lijkheden met de voedervoorzie- op de veehouderijbedrijven. Die lijkheden zouden er vooral zijn op ednjven met een zware veebezet en dat opvoeren van de veebezet- zag men als een gevaarlijk kaart- et onze lieve Heer. Of met andere den als een onverantwoordelijk kerijtje. maakte hiervoor de opmerking, dat et gevoel had, dat de boodschap aa'. voor ons bedoeld was. Het zijn de landbouwvoorlichters ge- t, die gewezen hebben op de nood- van het opvoeren van de veedicht- of met andere woorden het ver in van het aantal koeien en/of scha per bunder. Aan die „beschuldi- kunnen we ons niet helemaal ont- :en. Gevaarlijk kaartspel in er inderdaad van een onverant- d speculeren op het geluk worden roken als van de kant van de land- /voorlichting gewezen is op het be en de noodzaak van een voldoende ezetting? Om tot een voldoende al stuks vee per man te komen was n de meeste gevallen nodig om per Ier meer vee te houden, omdat de ïlijkheid om tot uitbreiding van de tapel te kunnen komen door aan- of pacht van grond zeer klein is. zien dan ook, dat op veel Texelse ïjven het aantal koeien en/of scha per bunder belangrijk hoger ligt zon' jaar of tien geleden. En ik her- de vraag of in deze gevallen wer- k gesproken moet worden van een rantwoord „gokje", e willen niet ontkennen, dat in het neen gesproken de kans op een t aan ruwvoer op veebedrijven met dan twee stuks grootvee per bun- Igroter is dan op bedrijven, waar maar op V/2 stuks grootvee per Ier ligt. Waarbij we direct willen •rken, dat tot dit jaar toe in feite geen moeilijkheden sprake is ge- larnaast is er het feit, dat we zowel de hand van gegevens uit bedrijfs- omische boekhoudingen als uit Vrijdag 26 juni Burg, sportvelden S.V. Texel, 9.00 sportdag lagere scholen. Burg, Groeneplaats, 19.30 uur ^ioe van alle Texelse muziekkorpsen j(rumbands. Burg, „J'elleboog", 20.00 uur dan- n.m.v. Tobi Coller. Zaterdag 27 juni Burg, J'elleboog, 20.00 uur, dansen .v. Tobi Collar Zondag 28 juni Hoorn, Hoornderslag, 19 00 uur, idloop voor iedereen bij paal 9 Burg, J'elleboog, 20.00 uur, dansen t.v. Tobi Collar. Dinsdag 30 juni £oog 10.00 uur Kinderspelen op de lweide (voor de leeftijd van 6 t/m lar). Opgave ter plaatse. Koog, einde Badweg, 14.00 uur idspelen voor kinderen van 6 t/m jaar Opgave ter plaatse. Deelname ioog, voetbalveld, 19.00 uur volley- oor gasten en Texelaars, "oog, voetbalveld, 19.30 uur Volks- len voor gasten en Texelaars. Burg, Ned. Herv. kerk (Binnen- 20.00 uur, concert door het Jeskoor Den Burg Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", i-drive om 20.15 uur Kosten ƒ5, paar. idc£nsdag 1 tot en met zaterdag 4 juli Burg, Groeneplaats, Kermis. Woensdag 1 juli noll J'elleboog, dansen m.m.v. de ..Eddysons". Donderdag 2 juli |Cocksdorp, sportveld, 10.00 uur kin- ipelen. 'Cocksdorp, De Krim, paal 28, 14.00 strandspelen. Koog, voetbalveld, voetbal voor ten en Texelaars, 's avonds. 1 Burg, J'elleboog, dansen m.m v. de sp „Eddysons". Dennen, Dennenoord, dansen met „The Woodpeckers" Vrijdag 3 juli t Hoorn, schoolplein, 10.00 uur kin- ïpelen. ^mderslag, paal 9, 14.00 uur strand- in Burg, J'elleboog, dansen m.m.v. de „Eddysons". Dennen, Dennenoord, dansen met I„The Woodpeckers" Zaterdag 4 juli Burg, J'elleboog, dansen m.m.v. de p „Eddysons". Dennen, Dennenoord, dansen met „The Woodpeckers" Iedere dag Burg, Raadhuis, tentoonstelling j^B Frans Witte, van 9.00-12.00 en van BO-17.00 uur. „verhalen" uit de praktijk de conclusie hebben kunnen trekken, dat bedrijven, die door opvoering van de veebezetting meer koeien per man zijn gaan houden in het algemeen tot betere uitkomsten zijn gekomen dan bedrijven, die dit niet hebben gedaan. Zolang men er maar even in slaagt om zonder jaarlijkse te korten aan ruwvoer melkkoeien meer te gaan houden, betekent iedere melkkoe meer een verhoging van het arbeidsin komen van /600,tot ƒ900,En in gevallen, waarin het niet nodig was de stalruimte uit te breiden vaak belang rijk meer. Ik ben van mening, dat men daarvoor het risico van mogelijk eenmaal in de zes, acht of tien jaar extra-aankoop van ruwvoer moet durven nemen. Wel een gevaarlijk gokje We zouden bereid zijn om van een gevaarlijk spelletje kaart te spreken als veehouders met een zware veebezet ting niet alle mogelijkheden om tot een maximale grasopbrengst te komen gaan benutten. Het is onverantwoord „gokken" als in een droge periode de stikstofbemesting volledig achterwege wordt gelaten met de gedachte: „Het regent voorlopig toch niet" Op dit moment is er alle reden voor om op „kaal" grasland een flinke stikstofbemesting te geven. We vinden het onverantwoord als op bedrijven met een zware veebezetting niet alles in het werk wordt gesteld om met de allerbeste methoden prima kuil- gras en hooi te winnen. In dit verband willen we de opmerking maken, dat het voor ons onbegrijpelijk is, dat onder de prima weersomstandigheden voor het winnen van hooi de veldperiode dagen langer wordt genomen dan nodig is en OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL De oplossing van de kruiswoord puzzel van dinsdag j.l. luidt als volgt: Horizontaal: 1. klarben; 6. Messina; 12. aai; 13. nu; 15 n.o 16. neb; 17. mm; 19. vaantje; 23 sr; 24. steeg; 25 Ada; 26. loos; 28. lebbe; 30. ah, 31. lor; 33. neo; 34. Diana; 36. dieet, 38. brand; 40. li; 41 t.m.; 42. in; 43 e.k.; 45. noest; 48. motel; 50 snoer; 52. roe; 54. Ate; 56. t w.; 57. koele; 59. maar 60. rog; 62. immer; 63. r.k 65 eeuwige; 68 e.o.; 69. toe; 71. nn; 72 l.k 74. ore; 75. Eer beek; 76 stakker. Verticaal: 1. kamille; 2. lam; 3 ai; 4. on; 5 euvel, 7. ent; 8. soja; 9. in; 10. Nes; 11. Abraham 14. ja; 18 m.t.s.; 20 agent; 21 nabob; 22. Edwin; 24. sordino; 27. 0.0.29. be; 30. An, 32. veter; 34. Dante; 35. adelaar; 37. Ems, 39 rio; 44. Astarte; 46. oehoe; 47 trouw; 48. melig; 49. vervoer; 51. n.w 53. oe; 55. t.a 58. emelt; 59 met; 61. gene; 64 koe, 66. une; 67 is; 68. ere; 70. er; 73. ka; 74. o.k. dat men het hooi „rustig" dagen lang in balen op het veld laat staan, alsof men er op rekent, dat het nooit meer regenen zal. Tenslotte dit. Ik geloof, dat het ook onverantwoord gokken is als een agra riër niet bereid is om zijn bedrijf aan te passen aan de nieuwe ontwikkelingen en er van uitgaat en ook zo handelt, dat een bedrijfsvoering, die 20 jaar geleden een inkomen gaf het ook nu nog moet geven. Ik geloof, dat zo iemand inder daad een „gevaarlijk kaartspelletje speelt met onze lieve Heer". „Het aantal percelen met stekels op ons eiland neemt weer toe". Dat was de conclusie van een Texelse boer, die mij vertelde, dat hij tijdens een zondagse fietstocht met zijn vrouw de opmerking had gemaakt: „Ik geloof niet dat Van Groningen het klaar krijgt om als hij over een paar jaar met pensioen gaat de stekels op Texel opgeruimd te hebben". We kunnen U wel zeggen, dat we dit zelf ook niet geloven en ook nooit ge loofd hebben. Toch zult U zolang als deze rubriek onder mijn naam in de Texelse Courant staat nog enkele malen een opwekking om tot de bestrijding van stekels over te gaan, moeten lezen.Er is inderdaad op dit moment weer alle reden voor. Heel wat percelen grasland worden ont sierd door dit hinderlijke onkruid. Nu moeten we toegeven, dat de om standigheden om stekels chemisch te bestrijden de laatste maand niet gunstig waren. Voor een goed resultaat moet de bestrijding worden uitgevoerd in een periode van groeizaam weer. In die om standigheden is de kans, dat de stekels zich doodgroeien het grootst. We hopen, dat zeer binnenkort weer gesproken kan worden van groeizaam weer. In de eerste plaats om verdere schadelijke gevolgen van de droogte te voorkomen. Maar laten die gunstige om standigheden dan tevens een aanleiding voor U zijn om nog eens serieus achter de stekels aan te gaan. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 t/m 23 juni 1970 Geboren: Jantje Jacoba, dv. Cornelis de Bruijn en Ubeltje Veenstra; Suzan ne, dv. Cornells van Dijk en Adriana de Wolf; Richard Thomas Sies, zv. Sies A. Siersma en Tineke E. Toolens; Martine, dv. Johannes Kramer en Ge- zina Oosterbeek; Jacobus Wilhelmus, zv. Adriaan C. van Heerwaarden en Theodora C. Schraag. Overleden: Karl Martin Ellinghaus, oud 70 jaar, wonende te Duitsland. S.V. TEXEL Mededelingen Op 1 juli a.s. begint ons nieuwe ver.- jaar. Leden, die hun lidmaatschap wil len beëindigen moeten vóór 1 juli schriftelijk bedanken als lid anders blijven ze weer voor een geheel jaar lid en kontributieschuldig. Nogmaals wor den alle leden verzocht hun nog ver schuldigde kontributie vóór 1 juli te voldoen. Wegens onderhoud van beide speel velden is de training stopgezet. In de week na de bouwvakvakantie beginnen we weer te trainen met alle groepen. Op donderrag 13 augustus moeten de eerste totoformulieren alweer worden ingeleverd. De nieuwe kompetitie seizoen 1970- 1971 vangt aan Betaald voetbal 16 augustus; Zondagamateurs KNVB 13 september; Zaterdagvoetbal Afd. N.H. 5 september; Zondagvoetbal Afd. N.H. 6 september. Voorlopig programma vriendschappe lijke wedstrijden Zaterdag 15 aug. „Oegstgeest" komt op tfkTexel; zondag 23 aug met 2 elftallen ^naar D.E.C. (Amsterdam); zondag 30 aug. „Jutfaas" komt op Texel. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. 62. „Nou moet ik haast achter de zaak zetten", mompelde smidje Verho len, die getuige was geweest van deze hele onverwikkelijke historie. „In de allereerste plaats moet ik teruggaan naar het oude slot om aan de weet te komen wat die rare alchimist daar nu precies uitvoert", mompelde hij. „Eerst dus maar op weg naar het Knekel woud". Hij nam een tram, reed naar de rand van de stad en ging vandaar verder lo pend op pad. Hij had echter nog geen tien minuten gelopen, toen hem een oud vrachtautootje achterop kwam rij den. „Meerijje.riep de vriendelij ke chauffeur „Graag!", antwoordde de smid. „Waar gaat u heen?" „Naar Aarpelo, vlak bie het Knekel woud", antwoordde de chauffeur. „Daar moet ik een voer bieten halen veur de peerden. Peerden bennen dol op bieten, weet je". „Dan rij ik graag mee", lachte de smid. „Ik moet ook die kant uit". Blij stapte hij in en een kwartiertje later waren ze al waar ze wezen moesten. De smid herkende het dorp dadelijk. Hij was er immers de vorige avond uit ont vlucht, nadat hij een onverhoedse aan val had gedaan op de brigadier. Er was veel volk op de bien in het dorp en ie dereen stond met iedereen te praten. Er was dus iets aan de hand en de smid wandelde op een stel mensen af, dat een aanplakbiljet stond te lezen. „Gom pie...., dat ben ik zelf, daar op dat biljet!" mompelde hij. „Precies zo'n fo to hebben die twee agenten me gister ennacht in het logement van Platvink- Jantje laten zien!" „Jongejongejonge, wat een akelige boevenkop heb die vent op dat plaatje", zei een van het groepje dorpelingen. Brutaal mengde de smid zich toen in het gesprek. „Of je gelijk hebt", zei hij. „En ik zal je 'es wat zeggen", vervolgde hij na een poosje. „D'r bennen duuzend gulden uitgeloofd voor hem, die de da der helpt pakken. Als die knaap op mijn weg komt, dan grijp ik en kraak ik hem lk ben namelijk zo sterk als 'n beer, al zou je dat misschien an me slome snor niet zeggen. Zulke kerels motten niet vrij rondlopen. Die bennen een gevaar voor eerlijke burgers zoals wij!" (wordt vervolgd) FEUILLETON door TOM LODEWIJK 9. Daardoor heerste er in het politie corps van Terwerve een goede, sportie ve geest, en dat was ook wel nodig, want zo erg gemakkelijk hadden de po litiemensen het in het snel uitgroeiende dorp niet. Meermalen moest Veerman hen zwaar belasten, maar ze wisten dat hij zelf de kantjes er niet afliep en dat hij, waar maar even mogelijk, met hun belangen rekening hield. De enige waarop hij geen vat scheen te hebben was de jongste hoofdagent Beenders, een ambitieus man, waarvan Veerman vreesde dat hij ze achter de ellebogen had, en dat hij in ieder geval ijverig met die ellebogen werkte. Maar Been ders was een zeer ijverig politieman, op zijn dienst viel niets aan te merken, dus liet Veerman, schouderophalend, het er bij. Ook tegenover de burgemeester stond hij als voor een muur. Met die man werd je nooit vertrouwelijk. De ver houding was strikt ambtelijk. Hij kreeg van de burgemeester alle medewerking, de burgemeester sprak zelfs zijn tevre denheid uit over goede prestaties en zei een hard woord als er iets mis was, maar Enno Veerman had het gevoel dat hij beschouwd werd als een automaat, die verder niet belangrijk was. „En toch, burgemeester...." begon hij aarzelend. De burgemeester keek op met een blik waarin te lezen viel dat hij de zaak als afgehandeld beschouwde, en niet be greep wat er nog „en toch" te zeggen viel. „Als alles, zoals u zegt, op zelfmoord wijst, wat valt er dan nog over te pra ten?" „De zaak is te schoon, burgemeester. Letterlijk geen spoor van iets of ie mand. Omtrent de identiteit van de man tasten we in 't duister, geen brief, geen bus- of spoorkaartje, zelfs geen merk van een leverancier in z'n kle ren". „Dat is mij ook opgevallen", stemde burgemeester Bosanquet, iets milder nu, toe. „U hebt gelijk, inspecteur, dat u niet zonder meer op de schijn afgaat. Maar het komt mij voor dat dit alleen maar een bewijs kan zijn, dat de man zelf veel of alles te verbergen had. U zegt dat hij zo op het uiterlijk een verre van gunstige indruk maakte misda- digerstype, zei u zoiets niet? Juist. Zul ke mensen kunnen er alle belang bij hebben dat men op hen geen sporen vindt. Ik heb een man gekend in een nogal hoge positie, die zo eens in de paar maanden als het ware onderdook en dan niet de onschuldigste vermaken uitzocht. Maar hij reed er nooit met zijn eigen auto naar toe, en hij fouilleerde als 't ware zichzelf dat er niets bij hem achterbleef, zelfs zijn sleutels niet, waardoor iemand eventueel vat op hem kon krijgen. Hij was doodsbenauwd voor chantage. „Inderdaad, burgemeester, dat zou best kunnen. Ik sta nog voor een andere vraag: is die man in staat geweest zelf die daad te bedrijven? Hoe heeft hij het klaargespeeld zichzelf aan die boom op te hangen?" „Dat lijkt me nu niet zo'n probleem. Ik heb me nooit verdiept m de manier waarop ik mezelf eens zou gaan ophan gen, maar wanneer hij in die boom klimt, zich de strop om de hals doet en dan springt. enfin, 't is een macaber gesprek". „Zou het niet de moeite waard zijn, burgemeester, de identiteit van die man te achterhalen?" „Ik denk dat we daar vandaag of morgen vanzelf tegenop lopen. Mis schien wordt er een vermissingsbericht uitgezonden. Misschien krijgen we iets te horen op ons eigen bericht". „Ik acht de kans klein, burgemeester. En 't is nog de vraag of de man een Nederlander was. We zitten hier dicht genoeg bij de grens". „Ook dat". „Ik zal in iedre geval moeten probe ren Hein van Duin te pakken te krijgen want dat is de man die hem ontdekt heeft". „Dat zou 'k doen ja", zei de burge meester, „en nu over dat parkeerver boddat kan, zonder dat we al te veel last met de middenstand krijgen, denkt u?" Enno Veerman, in burger, betrad voor het eerst van zijn leven de duiste re gelagkamer van Het Zwaantje. Het was een klein café in niet al te beste reuk. Er werd vrij zwaar gedronken en het heette dat er ook gegokt werd. De lui die er kwamen behoorden tot de dorpse „onderwereld" van Terwerve. enkele stropers, een paar habituele dronkaards, wat lui uit het woonwa genkamp een eind verderop. De baas van Het Zwaantje, dikke Tinus Vat, zelf met een buik als een biervat en slaperige oogjes verscholen achter var kensachtige gele wimpers, scheen nooit iets te zien, maar zag alles. De werkelijke baas was Trijn, zijn kleine vinnige vrouw. Zij zorgde dat „de lat" niet te hoog opliep, zij was het die Tinus beval, wat al te rumoeri ge klanten de weg naar buiten te wij zen en die er vooral voor zorgde, dat er geen last met de politie kwam. Inspecteur Veerman en zijn mannen hielden Het Zwaantje wel in de gaten, maar meer als een kwestie van routine. Het lag nogal eenzaam, niemand had er last van. De duistere klanten van Ter werve moesten toch èrgens heen, en het was makkelijk dat je ze daar allemaal op een kluitje had. De gewone burgers zetten er nooit een voet. Van buiten ge zien was het zo onappetijtelijk, dat zelfs geen dorstige vreemdeling, onbekend met de allesbehalve zwanenblanke re putatie van het etablissement, er per ongeluk binnen zou stappen voor een glas bier. Tinus zelf scharrelde in tweedehands auto's die hij, met lijm en cement aan elkaar geplakt, naar avondlijke auto markten reed waar soms argeloze lie den zo'n* wrak kochten en blij mochten zijn, als ze er duizend meter verder mee kwamen. Hier was het, dat Enno binnentrad. De slaperige varkensoogjes van Tinus registreerden de vreemde figuur. „Sme ris" wist hij meteen, al herkende hij niet dadelijk de inspecteur. „Zo Tinus", zei Enno, die de waard wél kende, „is je bier te drinken?" „Koel van 't vat", zei Tinus gereser veerd, „Donker, meneer?" Hij zag nu wie hij voor had, maar 't kon geen kwaad de onnozele te spelen. Naar de tapkraan lopend, schopte hij schijnbaar achteloos tegen de deur.een on miskenbaar sein voor de strijdbare Trijntje, dat haar tegenwoordigheid wel eens gewenst kon zijn. „Ach nou zie ik het", herkende Tinus met een onschuldige joviale glimlach plots de inspecteur. „Wel inspecteur, als ik nou toch dacht, dat u nog es bij me een potje bier zou komen drinken". „En je knijpt 'em natuurlijk als een ouwe dief", lachte Veerman, „want je denkt: wat mot ie van me?" „Mijn geweten, inspecttur.begon Tinus met zijn zelfportret. „Is lelieblank", vulde Veerman aan. „Ik heb trouwens mijh auto niet bij jou gekocht, Tinus". Tinus waardeerde de mop. Trijntje kwam binnen, haar handen aan een theedoek afvegend, als zocht ze iets, keek terloops naar de bezoeker, zei met een tam stemmetje „meneer...." en bleef scharrelen. Enno vermaakte zich kostelijk. „Ik zal je maar gauw uit de droom helpen, Tinus. Ik moet Hein hebben.." „De Zatlap", wist Tinus. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5