CHANTAGE OOK UITgJAAR: VERNIEUWINGjVAN GRASLAND LT.S.-iliploma "fe|| voor 38 leerling» v»; Vakantie- lektuur LANDBOUW en VEETEELT Auto's botsten Slagerij Brouwer in nieuw onderkomen „Kleppertjes" sleepten 19 prijzen in de wacht Botsing op de Pontweg Voorschriften Natuurgebieden Lifter aangereden rubriek voor l on.«i«*r minkta >nu (.wminjirti Het zou ons niet verwonderen als een aantal lezers na het zien van de kop van dit artikeltje reageer en met: „Hoe kan je in zo'n tijd als we nu heb ben gaan praten over het vernieuwen van grasland". Men denkt dan waar schijnlijk aan het feit, dat er op vrijwel alle veebedrijven een groot gebrek aan gras is. Vernieuwen van grasland betekent het „zwart" maken van gras land en daar ga je m zo'n tijd toch niet toe over. Toch wagen we het er op om over dit onderwerp iets te schrij ven en we zijn van meningdat dit in een aantal gevallen ook nog van be lang kan zijn. Minieme grasgroei Er zijn op het moment heel wat per celen grasland waar de laatste weken zeer weinig gras gegroeid is en waar als er geen regen komt ook praktisch geen gras zal groeien in de komende weken Dit zal vooral het geval zijn op „versleten" grasland, d.w.z. percelen grasland, die op korte termijn aan een vernieuwing toe zijn. We mogen rustig aannemen, dat door de ernstige droogte die we op het moment hebben de kwa liteit van het grasland, speciaal op de droogtegevoelige percelen, flink achter uit gaat, omdat een gedeelte van de goede grassen verdwijnen. Ook in normale jaren laat de gras- groei op het eind van juni en de maand juli dikwijls al te wensen over. Dat is één van de factoren, die het „zwart" maken van grasland in deze tijd aan trekkelijker maken dan in het voorjaar. Voor de omstandigheden van dit mo ment geldt beslist, dat door het tijde lijk uit het gebruik nemen van bepaal de percelen grasland de grasvoorraad in juli maar heel weinig kleiner zal zijn. Gunstige tijd van uitvoering Wat het werk van 't „zwart" maken en alles wat daar op volgt betreft mo gen we wel stellen, dat juli uitermate geschikt is Er zijn maar heel weinig percelen grasland, waar het werk zich kan beperken tot het „zwart" maken en weer inzaaien. In heel veel gevallen moet de vernieuwing ook gebruikt wor den om de percelen een betere ligging te geven. In dit verband willen we de opmerking maken, dat een bewerking met de Lely-frees, waarbij de grond in één bewerking zaaiklaar wordt ge maakt alleen zin heeft als de grond vol komen vlak ligt. In alle andere geval len zullen we het nog volgens de me thode moeten doen, die in de achter liggende jaren z'n nut heeft bewezen. We bedoelen de methode van het stuk maken van de zode met de normale frees, het daarna ploegen, vervolgens een bewerking met de kilver, licht eg- Wedstrijden Callantsoog gen en tenslotte de inzaai met de vlas- zaaimachine. Is de vlakligging zodanig, dat met de Ley-frees kan worden gewerkt, dan lijk het ons van belang, dat na de be werking met deze frees de grond be hoorlijk aangedrukt wordt. We menen, dat ook uit het oogpunt van de arbeid op de loonwerkbedrijven de maand juli een gunstige tijd voor het vernieuwen van grasland is. Dat zal ze ker dit jaar het geval zijn, omdat zoals het er nu voorstaat in juli zeer weinig gehooid zal kunnen worden. Er is alles voor te zeggen om met de werkzaamheden niet te wachten tot er regen gevallen is. Gaat men nl. daarna het werk uitvoeren, dan verdwijnt het vocht tijdens de bewerking weer. Ligt de grond zaaiklaar en valt er dan wat regen, dan is dit heel gauw voldoende om het zaad tot ontkieming te brengen. Rest van het groeiseizoen meer gras Op grond van ervaringen in het ver leden durven we te zeggen, dat bij in zaai in juli in de nog resterende maan den van dit groeiseizoen op deze perce len belangrijk meer gras kan groeien dan in het geval, dat de operatie ach terwege blijft. Uiteraard zal daarvoor wat regen no dig zijn. Maar voor heel wat percelen grasland geldt op het moment, dat er zolang er geen regen valt de grasgroei niet meer op gang komt. Grasland, dat vóór 20 juli is ingezaaid kan onder nor male omstandigheden in de rest van het seizoen nog voor alle doeleinden wor den gebruikt. Het is heel gauw geschikt voor beweiding met schapen, maar op een later tijdstip kan het ook voor de beweiding met koeien of voor het ma ken van een herfstkuil worden ge bruikt. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 30 juni 5.21 en 17.58; 1 juli 6.35 en 19.00; 2 juli 7.33 en 19.53; 3 juli 8.24 en 20.44; 4 juli 9.10 en 21.30. Aan het strand is hot ongeveer een uur eer der hoog water. Zaterdagavond om half twaalf deed zich op de kruising Pontweg-Gerrits- landerdijk een botsing voor Een Duitse auto rijdend op de Pontweg wilde rechtsaf slaan de Gerritslanderdijk in. De Duitser werd hierbij geraakt door de Mercedes van de heer W. J. M. K. uit Den Burg, waarbij beide wagens werden beschadigd. OOSTEREND De slagerij van de firma de gebroeders Brouwer in de Peperstraat in Oosterend heeft een ge heel nieuw gezicht gekregen. Na een in grijpende verbouwing is de zaak her opend in besloten kring. De gevel van het gebouw is opnieuw opgetrokken in overeenstemming met de voorschriften die gelden voor het beschermd dorpsge zicht. Het interieur van de zaak is zeer overzichtelijk De grote gekoelde toon bank valt direct op. De winkel die bijna 40 jaar bestaat, heeft de beschikking over de modernste apparatuur. Achter de winkel is de worstmakerij en de slachtplaats. Aannemer was de heer C. Timmer. Het schilderwerk werd ver zorgd door de heer S. Timmer. De lood gieter was de heer S. Rentenaar en de elektriciteit werd aangelegd door de firma Agter. De architect was de heer C. R. Alkema. De ponyclub „De Kleppertjes" heeft zaterdag met 21 grote en kleine pony's aan de ponydag in Callantsoog deelge nomen. Niet zonder succes: de Texe laars staken met kop en schouder bo ven de andere deelnemers uit. De Klep pertjes o.l.v. de heer J. Schoorl, wisten totaal 19 prijzen in de wacht te slepen. Klasse B 1: Tine Schoorl le prijs; Menno v. d. Wal, Harma Hogerheide en Siebo Plaatsman 2e prijs; Marga Houwing 3e prijs; Mandy Eelman 4e prijs; Corrie Dros 6e prijs. Klasse B 2: Siem de Porto 6e prijs. Klasse L 1Marlies du Porto 2e prijs: Cor de Lugt 3e prijs; Ans Roeper 5e prijs. Klasse L 2: Annemarie Schoorl le prijs. SpringenAnnemarie Schoorl le prijs; Annemarie Keijser 2e prijs; Mar jan v. d. Wal 3e prijs; Cor de Lugt 5e prijs. Achttal: grote pony's le prijs; kleine pony's 6e prijs. Viertal; grote pony's le prijs. KERMIS IN DEN BURG Van woensdag 1 t/m 4 juli zal op de Groeneplaats te Den Burg kermis wor den gehouden, een attraktie voor de Texelaars zelf èn voor de vele toeristen. Weliswaar heeft men in onze tijd daar aan minder behoefte dan in vroeger jaren, maar het is zeker, dat ook de jeugd van onze tijd graag teruggrijpt op de aloude kermisvermaken. Ook de ouderen willen nog wel eens in een botsautootje rijden en sterke kerels me ten nóg graag hun krachten op het Hoofd van Jut. Welke moeder gaat niet graag met haar kinderen naar de baby draaimolen en welke jongelui zijn niet dol op de befaamde cakewalk, waar je zo heerlijk door elkander wordt ge schud? De kermis, eerst jarenlang in de ver drukking, jarenlang niet op Texel ge houden, toen weer aarzelend herleefd, schijnt weer 'n opleving te vertonen. In het geheel zullen de liefhebbers door 18 attrakties worden bezig gehouden. Daar onder zijn ook een schietsalon, het Mikadospel, de lijntreksport en kramen waar typische kermiszoetig- en hartig heden verkrijgbaar zijn. 's Middags om twee uur de eerste juli gaat het spul beginnen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt •zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Siebinga, dinsdag 30 juni, om 15.00 uur. dokter Van Loon, woensdag 1 juli, om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 1 juli, om 15.00 uur. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur deed zich op de Pontweg nabij de Elemert file-vorming voor. De auto van de heer J. M. B. uit Lutjebroek reed op de file in, waarbij drie auto's werden bescha digd. Nu de gemeenteraad in zijn vergade ring van 18 juni j.l. besloten heeft een bestemmingsplan voor te bereiden voor bepaalde gebieden in onze gemeente en voor die gebieden thans bepaalde voor schriften gelden, publiceren wij ter aanvulling van de advertentie van het gemeentebestuur, de voorschriften die van kracht geworden zijn. Zonder schriftelijke toestemming van burge meester en wethouders zijii de navol gende werken, geen bouwwerken zijnde, met uitzondering van de normale on derhoudswerken verboden; a. ontginnen; bodem verlagen of afgra ven, ophogen; egaliseren; scheuren van grasland; b. het aanleggen of verharden van we gen, paden of parkeergelegenheden en het aanbrengen van andere op pervlakteverhardingen; c. 1. buiten de erven van bedrijfsge bouwen en woningen: het opslaan, deponeren, lozen of storten van al dan niet afgedankte of aan hun oorspronkelijk gebruik onttrokken voorwerpen, stoffen of produkten, alsmede het aanleggen of inrichten van opslag-, stort- of berg plaatsen, behoudens voorzover een en ander noodzakelijk is: in verband met het beheer gericht op de instandhouding van de land schappelijke of natuurwetenschappe lijke waarde van de gronden, of in verband met de uitoefening van het bosbedrijf, en een en ander boven dien niet betreft afgedankte of aan hun oorspronkelijk gebruik onttrok ken voorwerpen, stoffen of produk ten; of voor de uitoefening van het agrari sche bedrijf, indien en voorzover de ze uitoefening reeds plaats vond op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit en een en ander boven dien betreft niet-afgedankte land- bouwvruchten en produkten; 2. binnen de erven van bedrijfsge bouwen en woningen: het opslaan of deponeren buiten de gebouwen van een of meer aan hun gebruik onttrokken machines, voer-, vaar- of vliegtuigen, alsmede het op slaan van gerede of onklare machi nes, voer-, vaar- of vliegtuigen, dan wel het aaleggen of inrichten van opslagplaatsen daarvoor; d het aanleggen of inrichten van sport-, wedstrijd- of speelterreinen, banen, vliegvelden en landingsplaat sen, kampeer- of caravanterreinen, dagcampings, lig- of speelstranden, lig- of speelweiden, zwemgelegenhe- den en baad- of speelvijvers, e. het aanbrengen van ondergrondse of bovengrondse leidingen, constructies, installaties of apparatuur, met uit zondering van erf schei dingen met een maximale hoogte van 110 cm.; onder leidingen, constructies, instal laties of apparatuur worden mede begrepen recreatieve voorzieningen met uitzondering van eenvoudige voorzieningen als een bank, afvalbak of wegwijzer; onder leidingen, con structies, installaties en apparatuur worden niet begrepen voorzieningen, die noodzakelijk zijn voor of ver band houden met het beheer, gericht op de instandhouding van de land schappelijke of natuurwetenschappe lijke waarde van de gronden, of noodzakelijk zijn voor of verband houden met de uitoefening van het bosbedrijf, dan wel de uitoefening van het agrarisch bedrijf, indien en voorzover deze uitoefening reeds plaats vond op het tijdstip van in werkingtreding van dit besluit; Zaterdag hebben 38 leerlinj de LTS Texel het diploma onl Off traditiegetrouw in het bijzijn stuur, ouders en onderwijsklvakant Drie leerlingen kregen geen Jroken, Mogelijk zullen twee van hen iifceschoi ber herexamen mogen doen. Erlkantie dit jaar twee prijzen voor bilrvlakk prestaties beschikbaar gesteld lliteit van de Kamer van Koophandel Is geen maar werden ten volle verdiel-oor de Karei van Heerwaarden; de plan te door de school beschikbaar waslnoest i ging naar Hans van 't NoordeJjk blijk De namen van de geslaagden t^eer Afd. Metaalbewerken: H J. Igaan a ker, R. J. Barhorst; H. v.d. Beet zorgc Boogaard; W. C. Commandeurflei reg Dekker; G. J. Dobber; C. G. |e rest A. Ellen; R. T Van Faassen; C. Jhoudt. se; J. van Heerwaarden, K. Jbeteke Heerwaarden; M. H. J. Hoogenb!-- ook A. M. Kager; A. J. Keesom, J. llroter C Kikkert; A P. C. Koopntt nu Oosterhof; A Schouten, S Swjco's di N. Veeken; S. H v.d. Vliet; In situ; Waard; A. v.d. Wulp; J. J Alniet kc J. J. Zijm. |end is Afdeling timmeren J A. v.rilrnaarr N. M. de Graaf; P. Hin; L A. Hil zwal J D. Koopman, C. J. M. Lel H. W. van 't Noordende; J. van 'tl ende; C. Timmer; J. A. Vleugel. lvoudi Bficiënt Igange f. werken of werkzaamheden tlntie r hoeve van of verband houdelher k de oprichting of plaatsing vallgend dan niet aan hun bestemmiJwanm trokken voer- of vaartuig! altijc ken, caravans en living-vans Idelen ver deze niet als bouwwerktnder aan te merken alsook tenten Izonni g. het aanleggen of inrichten vf116'1^ vens of centra voor de waterslaan v het aanbrengen of aanleggen \1® "J00, verbeschoeiingen, van ikaden |ie lf aanlegplaatsen voor boten; pezG 1 fenen, h. werken of werkzaamheden, !al) v wijzigingen van de waterhAet ge ding of de waterstand beogen! vak: gevolge hebben; leluk i. het vellen,rooien of beschadig! houtgewas anders dan bij wijl verzorging, met dien verstanLgtref geen aanlegvergunning is eri met betrekking tot bossen en houtopstanden, welke deel uitl bosbouwondernemingen, die danig bij het Bosschapgeregi® staan, en met dien verstan(P»50; geen aanlegvergunning is voor het periodiek kapper! m griendhout en ander hakhout! nuu: zover betreffende de normale fening van het op het tijdstil inwerkingtreding van dit beslilding staande bodemgebruik; Izen j. het winnen van bosstrooisel offfn8 k. het aanbrengen van afbeeldinJgoon EL A tekens voor commerciële doelen tel. 1. het bebossen van gronden, olies r het tijdstip van de inwerkingmdia's van dit besluit niet als bosgri Vis konden worden aangemerkt. jgel 1 Zaterdagavond om 10.45 uur machinist van de marine R. stond te liften op de Pontweg nal Pelikaanweg, aangereden door| Volkswagen van de Texelaar J. R. M. werd in ernstige toestand naj ziekenhuis Parkzicht in Den Hele bracht. poon r Spigl Cob' 'lefo get [de ik, 120) I een feak-l tg» 1 levie pben D fcdC jhet l'erw itee tenc ROI FEUILLETON door TOM LODEWIJK 10. „Ja weet je wat 't isHein heeft die vent ontdekt. Dat is in zekere zin pech voor 'em, want ik moet na tuurlijk zijn verklaring opnemen in een proces verbaal. Maar Hem drukt zich, is natuurlijk als de dood, dat ie op de een of andere manier ergens inluist". Veer man sprak vlot en met gemak het jar gon van „Het Zwaantje". ,Nou daar hoeft ie z'n eigen heus geen zorg over te maken, maar ik moet 'em toch even hebben. Weet jij waar-ie uithangt?" Tinus schudde het hoofd. „Natuurlijk niet" knikte Veerman. „Maar luister nou es Tinus, Hein komt hier natuurlijk wel". Hij lette niet op het hoofdschudden van de waard. „Nou kan ik hier een mannetje heensturen om Hein mee te nemen, zodra die er is, maar wat heb ik daaraan? En 't geeft zo'n opschudding in je zaak, niet? Trou wens, het zou lijken dat Hein wat uit gevreten had en dat heeft ie nou toe vallig niet. Speel jij nou es voor de biechtvader en tater jij Hein nou es in z'n oren, dat ie effe op 't bureau komt, 't is met een kwartiertje afgelopen". De scherpe oogjes van Trijntje namen Enno op. „Dat zou 'k maar doen, Tinus", zei ze opeens. „Wat heb je aan 't ged.... ik bedoel, wat heb je aan narigheid. Lie ver geen smerissen in onze zaak". „Eén is genoeg, al is 't in burger, niet?" vroeg Enno goedgemutst. „Dat is zo", gaf ze toe, al vind ik 't netjes dat u in burger komt". „Ik wil jullie zaak niet in opspraak brengen". Tinus, die niet ontbloot was van ge voel voor humor, schoot weer in de lach Jammer dat die vent bij de politie was, het leek een geklofte jongen. ,Nou ja" zei hij opeens „eerlijk ge zegd, Hein zit hier natuurlijk iedere avond op te scheppen over die dooie vent en te proberen een borreltje te krijgen van ieder die 't nog niet pre cies gehoord hebal zijn dat er niet veel meer. Hij was helemaal van de sokken, evengoed. Rechtstreeks van het bureau kwam-ie hierheen en moest drie borrels hebben voor ie weer praten kon". „Dat komt omdat ie van mij koffie had gehad" wist Enno. „Koffie? Hein?" Weer schudde de dikke buik van Tinus. „Ja, daar was ie natuurlijk zo beroerd van. Niet van die mof. „Welke mof?" vroeg Veerman arge loos. „Nou, die vent die z'n eigen opgehan gen heb". „Hoe weet jij nou dat dat een mof was d'r stond niks over in de krant". „Nee, maar Hein had 'em de avond tevoren gezien en toen had ie ge vraagd opeens klapte de mond van Tinus dicht. Trijn had hem alleen maar aangekeken. En hij dacht aan wat ze hem zo vaak gezegd had. „Zo'n praat vaar as jij, komt nog es slecht terecht". Hoewel hij niet kon inzien wat hij voor verkeerds had gezegd, de man tegen over hem was een smeris en je wist maar nooit! Als Hein, of hij, er last mee kreeg.wie niks zegt heeft niks te verantwoorden. Maar de inspecteur scheen het niet meer te interesseren. „Nou Tinus" zei hij, van de kruk af glijdend „doe me dat plezier, ja? Hoe veel krijg je van me?" „O meneer de inspecteur", Tinus hief als bezwerend de hand op ,,'t is voor 't huis" voegde hij er grandioos aan toe. Veerman wist dat hij dit moest aan vaarden. Als Beninga het wist, maakte hij er omkoping van. Maar Beninga was verre. Tevreden stapte hij in de sportwagen die een eind uit zicht stond geparkeerd. „Als Hein van Duin komt, houd 'em vast tot ik er ben" gaf hij de order in de agentenwacht. „Nou Hein", zei Veerman, „dat moet je me nou niet weer lappen jong. We hadden afgesproken dat je op me zou wachten". ,;Ik moest alleen maar effe doen wat de kippetjts niet kunnen doen" veront schuldigde zich Hein „en toen ik terug kwam was u al weg". „Dan heb je d'r lang over gedaan", constateerde Enno, ,,'t 'kwam zeker van de koffie. Enfin, Hein, luister nou es effe goed, dan zal ik wat voorlezen". En hij las voor, hier en daar de ambte lijke taal verduidelijkend, dat Hein van Duin, zonder beroep (Hein moest la chen) om zo en zo laat in de voormid dag in het Speelderbos het lichaam had ontdekt van een reeds overleden per soon van het mannelijke geslacht enzo voorts, enzovoorts. „Klopt dat alleemaal?" ,,'k Heb 't zo gauw niet kenne volge meester", berichtte Hein, „maar ik ge loof wel dat 't er op neer komt". „Wil je dan even tekenen?" „Ik kan niet schrijven", deelde Hein opgelucht mee. „Nooit naar school geweest?" „Jawel, maar nooit wat geleerd." „Behalve konijnen strikken". „Niet op school, inspecteur". „Nou", zei Enno tevreden, dat alles in zo'n goede stemming was gebeurd, „dan zal ik er nog onder zetten dat je niet tekenen kunt. Daar moeten de heren dan maar genoegen mee nemen". „Wat vroeg die mof aan jou?" liet hij er onverhoeds op volgen. Hein staarde hem aan als de ver moorde onschuld. ,Kom Hein, je hebt in „Het Zwaan tje" zitten zwetsen dat je die vent de vorige avond hebt gezien en dat hij je in het Duits aansprak". Hein sloeg de ogen ten hemel. „Wat kennen de mensen toch liegen, inspec teur". „Inderdaad", antwoordde Veer man koel, „de grootste leugenaar zit tegenover me". Hein toonde zich zwaar gekwetst. „Sjonge Hein", vaderde de inspecteur „wat ben je toch een stommeling. Waar om de onnozele spelen? Die vent is dood we weten niks van 'em. We wisten zelfs niet eens of 't wel een Hollander is. Als 't inderdaad een Duitser is, dan zijn wij van een hoop last af. Dan moeten ze 't daar maar uitzoeken. Verder hoef ik van jou niks te weten". 't Klopte niet helemaal, maar Hein moest weer op z'n gemak gesteld wor den. „Inspecteur, heus. n I „Had je liever tijd om na te denJEKI vroeg Veerman dreigend. volc „Zie je wel" weeklaagde Hein, wordt naar het bureau gelokt, maar effe 'n verklaring aflegge en je 't weet zit je in 't schuitje, al hi niks gedaan". „Nou, je hèbt ook niks gedaan voor mij mag een boom worden er maar aan zou denken, dat jij di had opgeknoopt. Ik wil alleen weten: was die vent een Duitser? ben ik er met goed fatsoen van hoeven we hier in Nederland niet der te speuren wie het was". Hein dacht zichtbaar en hevig na „Waar zag je 'em? In 't bos?' „Wanneer?" „De avond tevoren, 't was al ker". „Wat deed je daar?" „Weet ik veel! Ik schrok me r. schrok me lam. Dacht dat het de debeier was". Veerman grinnikte. „Ik zal maar vragen wat je uitvoerde, maak je zorgen Hein". Hein ademde verlid „En die vent?" „Die schrok net zo hard van mij. toen vroeg ie of ie zo goed ging Terwerve". „Meer niet?" jaa: vri l Tl ichc irt< K „Nee Was natuurlijk lauw smoes, wist net zo goed waar Terwerve lag ik en dat je er niet door 't bos hoeft. Ik vertrouwde de vrijer helen niet en ik dacht, weg wezen Hein, vent ziet er uit of ie voor een kwa je nek omdraait". »ui 'Ot (wordt vervolg* >2 coo ntj< Eel ch ook 3 hui B 36 rv ko' 0 id aa!

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2