Burgemeester opende bazaar Bartiméus in Den Burg Ronny Zirkzee (17) jongste parachutist van Nederland "A. Ongewenst cadeau gestolen Dode zeehonden melden s.v.p. Aanrijding in de Dennen Bestuurders doorgereden Koersen vreemde valuta Zestig brevetten Toeristische heffingen Koninklijk goedgekeurd Folkloreseizoen gestart Gaféhouders kregen gevoelige straf Aangespoelde woning Geparkeerde auto geraakt OUDESCHILD Een schipper die de haven van Oudeschild aan deed dacht de heer J. Betsema uit Oudeschild een plezier te doen door hem een boot van 31/* meter lengte te schenken, waar hij zelf geen waarde meer aan hechtte. Betsema vond het vaartuigje bij nader inzien echter niet veel zaaks maar meende dat de boten verhuurder J. Duinker te Nieuwe- schild er wellicht nog iets van kon maken. Maar ook Duinker zag er geen brood in en liet de heer A. de Vries uit Oudeschild weten dat hij het vaartuigje wel mocht weghalen. Toen De Vries het bootje wilde ophalen van het haventerrein, bleek 't te zijn ver dwenen. Waarop de heer De Vries zich bij de politie meldde om aangifte te doen van diefstal. De politie heeft de zaak in onder zoek. Doodsverachting Momenteel wordt door Drs. Van Haaf- ten van het RIVON te Arnhem een on derzoek ingesteld naar de snelle achter uitgang van het aantal zeehonden in het Waddengebied. In verband daarmee is het belangrijk dat alle eventuele doodgevonden zeehonden voor nader onderzoek beschikbaar komen. Daarom verzoeken wij onze lezers bij het vinden van een dode zeehond het kantoor van Staatsbosbeheer te De Koog te waar schuwen, telefoon (02228) 227. B.v.D. uit Utrecht gaf op het Wes terslag te weinig ruimte aan de tege moet komende VW van de Duitser K.W. De Duitser probeerde uit te wijken maar werd toch geraakt. De politie maakte proces verbaal op. De VW werd flink beschadigd. In de Warmoesstraat te Den Burg werd een geparkeerde personenauto aangereden door een tot dusver onbe kend gebleven grote witte auto. De chauffeur zou dronken geweest zijn. Dinsdag is een auto aangereden die op de parkeerplaats aan de Hallerweg stond, waarbij de rechter voorzijde beschadigd werd. De schuldi ge automobilist liet geen naamkaartje achter. GESLAAGD De heren Jos van der Gracht en Jan Hillen slaagden te Hoorn voor het di ploma schilder gezel. Beide zijn werk zaam bij de Verenigde Schilders. Deze week luiden de koersen als volgt: Duitse mark (100) 99,20 Franse franc (100) ƒ64,90 Belgische franc (100) 7,15 Zweedse kronen (100) 69,30 Italiaanse lire (10.000) ƒ54,90 Zwitserse franc (100) ƒ83,40 Engels pond (1) 8,62 Amerikaanse dollar (1) 3,58 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Siebinga, dinsdag 14 juli, om 15.00 uur. dokter Van Loon, woensdag 15 juli, om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 15 juli, om 15.00 uur. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksd telefoon (02222) 234. Dokter A. VAN LOON, Den B\ telefoon (02220) 2016. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, (02220) 2414. DIERENARTSEN u ingaande vrijdagavond 6 uur tot ji maandagochtend 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de peri 11 juli tot en met 17 juli, telef 2182, b.g.g. telefoon 2406. PROTESTANTSE KERKD1ENSTI Zondag 12 juli 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. D. J. Froentje: De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerak Na de dienst ontmoeting met gas met koffie in „Ons Gebouw". Tijdens de kerkdienst is er in Gebouw" kindersamenkomst oppas. 19.30 uur jeugddienst Den Hoorn 9.00 uur ds. J. P. B. Visse Viering van het Avondmaal 10.30 uur ds. J. P. B. Visser Viering van het Avondmaal Na de tweede dienst koffiedrin in „Ons Huis". De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur ds. Waardenburg 9.00 en 10.30 uur Kinderdienst in Schuilhut" achter de kerk Na de dienst van 10.30 uur kof|i< drinken in „De Schuilhut" 19.30 uur ds. Froentjes, jeugddife De Waal 19.30 uur ds. Waardenburj :e Oosterend 9,45 uur ds. Van Waardi e Oudeschild 11 00 uur ds. Van Waarjm GEREFORMEERDE KÉRK Den Burg 9 00 uur Cand. B. Krol 10.30 uur Cand. B. Krol 19 30 uur Cand. B. Krol Kindercrèche achter de kerk Oosterend 9.00 uur ds. F. J. Scholti 10.30 uur ds. F. J. Scholten 19 30 uur ds. F. J. Scholten collecte diakonie GEREFORMEERDE GEMEENT1 Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst in Kerkgebouw Schoolstraat Woensdag 16 juli 19.30 u. ds. v.d N GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 16.30 uur Dienst in de Doopsgezinde Kerk, Kogerst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10.45 uur ds. R. S. Kuitse Den Burg 19.30 uur ds. R. S. Kuitse R.K. KERKDIENSTEN weekend 11 en 12 juli 1970 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur. 19.00 uur Duitse Mis Kindercrèche - oppas onder de d sten van 8.30 en 10.30 uur in de „V Burcht", Molenstraat 19. De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag 9.00 en 20.00 uur 10.30 uur Duitse Mis De Cocksdorp: zaterdag 18.00 uur Duitse Mis 19.30 uur zondag 8 30 en 10.00 uur Oosterend: zaterdag 19 30 uur zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 8.45 en 19.00 ui|8 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur 9 00 uur Duitse Mis Zij gaan ervan uit dat ook anderen daarvoor niet on gevoelig zijn en dus kreeg de TC-redakteur ook een overall aan en een parachute omgegespt en werd staande voor het toestel en met een blik vol doodsverachting gefotografeerd door instructeur Han Blaauw. Ook hoofd- mstructuur Bob Rienks ging mee om direct na Ronny zijn zoveel-honderdste sprong te ma ken. Weinige minuten later ronkten we honderden meters boven Eierland, tel kens rondjes draaiend rond het vlieg veld. Er klonk een signaal: klaarmaken voor afsprong Ronny stapte rustig naar buiten en ging gehurkt op het lan dingsgestel zitten Dan liet hij zich vallen en schoot direct onder het toestel weg. Even later zagen we hem in het heiige verschiet verdwijnen met de gro te chute als een zeepbel boven zijn hoofd. De Cessna kon terugkeren om een nieuw vrachtje op te halen. Zo gaat het dag in dag uit, bij goed weer. Inmiddels hebben ongeveer 60 man hun brevet gehaald. Van degenen die aan de cursus beginnen (kosten ƒ290, totaal) stopt zo'n 15°/o er voortijdig mee, door allerlei oorzaken. Parachutssprin- gen is met gevaarlijker dan de meeste andere sporten maar het zou onzin zijn te beweren dat nooit een ongelukje ge beurt. Een verstuikte enkel bijv, is de straf voor iemand die zich niet houdt aan de regels die gelden bij het neer komen. Ook kan het, dat een para in de sloot terecht komt inplaats van op het veld; dat is tot dusver één keer ge beurd. De instructeurs hebben het niet op de pers begrepen als deze er opuit is dergelijke ongevallen sensationeel op de voorpagina te brengen. Het grote publiek denkt nu eenmaal dat parachu tespringen gevaarlijk is en ziet dat be vestigd als er eens iets gebeurt, al is het nog zo onbeduidend. „Springen is telkens weer een onbeschrijfelijke er- Ronny Zirkzee (links) maakt zicb gereed zijn negende sprong. Rechts instructeur Rienks. varing, al heb je het nog zo vaak daan". Dat zegt instructeur Blaauw, die vermoedt dat hij de e langharige parachutist van Neder is. Daar komt binnenkort verande in want in augustus komt de bek Haagse popgroep „Golden Eari naar Texel om een parachutistencï te volgen. Burgemeester Sprenger heeft woens dagavond de bazaar van het instituut voor blinden en anders lichamelijk ge handicapten „Bartiméus" geopend. De bazaar is ondergebracht in een tent achter de openbare bibliotheek aan de Burgwal. In de komende weken kun nen toeristen en Texelaars er zich met allerlei vermakelijkheden bezig houden, uiteraard met de bedoeling dat zij daar zoveel mogelijk geld zullen laten rol len. Dat geld is nodig om de omvang rijke nieuwbouwplannen van het insti tuut te Zeist te kunnen uitvoeren. Een schare van genodigden, waaron der het comité van aanbeveling, was aanwezig toen burgemeester Sprenger door het in werking brengen van het rad van avontuur het startsein gaf. De prijs die de burgemeester won bleek te bestaan uit een gramofoonplaat van Ju les de Corte, het tijdschrift „Tussen licht en donker" en voor mevrouw Sprenger een Bartimeuslepel. In zijn toespraak legde Mr. Sprenger er de nadruk op dat men dergelijke ac tiviteiten niet kan veroordelen met de opmerking: laat de overheid maar voor het geld zorgen. Instellingen als Barti- Kampeerleges en logeergastenbe lasting Bij Koninklijk Besluit van 1 juli 1970 zijn de door de gemeenteraad vastge stelde verhoging van de leges van kam- peerexploitatievergunningen en het be sluit om over te gaan tot het heffen van logeergastenbelasting goedgekeurd. De ze goedkeuring houdt het volgende in Logeergastenbelasting De belasting wordt ingaande 2 juli 1970 geheven van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten verblijven in een hotel of pension in de gemeente. Kinderen beneden de leef tijd van zes jaar zijn vrijgesteld. De belasting is verschuldigd door de exploitanten van hotels en pensions, on geacht of de gasten overnachten in die hotels of pensions, dan wel in depen dances daarvan. Onder de heffing vallen in principe ook de zgn. logies met ontbijtverstrek- kers met betrekking tot iedere gast, die tenminste een week bij hen verblijft. Aan de gemeente is verschuldigd een bedrag van 25 cent per persoon per overnachting. Ten behoeve van de belastingheffing zullen aangiftebiljetten aan de daar voor in aanmeiüóng komende personen worden uitgereikt of toegezonden. Degen eechter, aan wie geen aangif tebiljet is uitgereikt, is verplicht een dergelijk biljet aan te vragen. Bedoelde biljetten dienen binnen de daarvoor gestelde termijn ter gemeen tesecretarie te worden ingeleverd. Het is de exploitant toegestaan de belasting in drie termijnen te voldoen. Voorlopige aanslagen kunnen worden opgelegd Leges kampeer- cxploitatievergunnineen De leges voor de zgn. kampeerex- ploitatievergunning, berekend over het aantal personen, dat blijkens de ver gunning tegelijkertijd in of op een kampeerplaats mag worden toegelaten hebben tot dusver bedragen ƒ1,50 per persoon. Ingaande 25 maart 1970 zijn zij verhoogd per persoon tot: a. ƒ12,50 voor zover men verblijft in een tent, tenthuisje, een mobiele- of stacaravan; b. ƒ17,50, voor zover men verblijft in een gemeubileerd zomerverblijf, en c. ƒ10,voor zover men verblijft in een kampeerboerderij. De tarieven onder a tot en met c gelden met inachtneming van een mini mum van 75,per exploitatievergun ning. De leges voor het exploiteren van een kamphuis zijn per dezelfde datum verhoogd van 25,tot ƒ250, Indien de leges voor een vergunning meer dan ƒ100,bedragen kan het to taal verschuldigde bedrag in 4 termij nen worden voldaan. Formulieren ter verkrijging van kampeerexploitaitie- vergunningen kunnen gratis ter ge meentesecretarie worden afgehaald. De goedkeuring van de woonforen- senbelasting wordt binnenkort ver wacht. Te zijner tijd zullen daarover nadere mededelingen volgen. meus weten te voorkomen dat de taak van de overheid te zwaar wordt; in de particuliere sfeer blijkt werk als dat van Bartiméus uitstekend tot zijn recht te komen. Hij sprak de hoop uit dat de bezoekers de tent zouden weten te vin den en er hun geld in ruime mate zou den laten rollen. Dank Tevoren had de heer H. Dikker van Bartiméus dank gebracht voor de me dewerking die men bij de voorbereiding van de acties op Texel van diverse in stanties (o.a. de gemeente) heeft onder vonden. Bijzondere dank werd gebracht aan mevrouw Bark die zich met een groot deel van deze voorbereidingen heeft willen belasten. De bazaar wordt bemand door een groep vrijwilligers, voor een belangrijk deel bestaande uit personeel van Bar timéus. De groep, 25 man, heeft in de muziekschool onderkomen voor de nacht gevonden. Attracties De attracties waarmee men zich kan vermaken en vaak heel aantrekkelijke prijzen kan winnen: schiettent, rad van avontuur, sjoelen, balgooien, grabbelen, touwtje trekken, ringen werpen enz. Verder is een stand met voorlichtings materiaal dat gebruikt wordt bij het onderwijs aan blinden en kan men de honger stillen bij een speciale eetstand. De bazaar is geopend tot 1 augustus, 's Middags van 2-5 uur en 's avonds van 7-10 uur. Zondag blijft de tent echter gesloten. Den Burg ziet terug op de eerste fol- klorewoensdag van het seizoen 1970 Ondanks de zomerwarmte was ook des middags de belangstelling van het pu bliek niet slecht te noemen. Er was weer heel wat te zien Evenals de vori ge jaren trokken de demonstraties oude ambachten veel bekijks. Een succes was vooral de poppenkast in het hofje van de Weverstraat terwijl ook de kinder dansgroep en de kinderboerenkapel zeer sterk de aandacht trokken. Ook het avondprogramma werd vol gens plan en onder goede belangstelling afgewikkeld. Traditiegetrouw werden ten bate van het zwembad (er zijn nog enkele duizenden guldens tekort) weer oliebol len verkocht vanuit de Waag op de Vismarkt. De opbrengst was bruto 555,75. Op de Texelaars wordt weer het beroep gedaan olie, krenten en ro zijnen beschikbaar te stellen om de pro- duktiekosten van de oliebollenbakkerij te drukken. Men kan eLke woensdag te- redht in De Waag. Niet alle vrouwen verenigingen werken aan de' bakaktie mee. Daarom zouden enkele vrijwillig sters als extra hulpkrachten zeer wel kom zijn. Drie caféhouders die een proces ver baal kregen omdat ze na 1 uur hun zaak nog niet gesloten hadden, zijn ver schenen voor de kantonrechter in Den Helder. Die deelde flinke straffen uit: in een geval zelfs ƒ100,plus een week hechtenis voorwaardelijk RECTIFICATIE In het verslag van de autocross in de krant van dinsdag is een fout geslopen. De coureur die gewond raakte was niet Ton Witte in wagen 16 maar .Frans Witte in wagen 5. Kort na de droogmaking van de polder Eierland strandde op de Eier- landse Gronden, door de Engelsen „Damned Egg Island", het verdoem de Eierland genoemd, een grote bark. Het schip sloeg te pletter en op het Cocksdorper strand dreef de complete roef van het schip aan wal. Het gevaarte was zó geschikt om als woonhuis te worden ge bruikt. In later jaren heeft men er stenen muren omheen gebouwd. Het huisjewaarvan wij hier een toto geven, bestaat nog en ligt, komende van Den Burg, aan de rechterzijde van de Postweg dicht bij het Mo lenbos. De familie Dijksen, vanouds vrachtrijders van beroep, hebben er jarenlang gewoond. Vooral de ouderen zullen zich Kees Dijksen met zijn sneeuwwitte ringbaard herinne ren. Hij reed met zijn vrachtwagen, later vervangen door een auto, van De Cocksdorp op Den Buig en Ou deschild. Het huis wordt nog steeds „De Boef" genoemd. Foto en tekst danken wij aan Jildert Zuidema. DEN HOORN Dinsdag werd in de Herenstraat te Den Hoorn de gepar keerde Opel van de 'heer H.F. uit Mug- genburg geraakt door de auto van de heer N.C.L. uit Limmen. Er ontstond schade. EIERLAND Dinsdagochtend haalde de 17-jarige Ronny Zirkzee (zoon van de exploitant van het vlieg veldrestaurant) zijn parachutistenbrevet. Dat betekende dat hij de jongste parachutist van Nederland was. Hij kreeg het begeerde papiertje na het volgen van een cur sus aan de Skydivingschool „The Flying Dutchmen", die gedurende de gehele zomer op het Texelse vliegveld opleidingen geeft. Evenals de andere cursisten heeft Ronny Zirkzee 8 sprongen moeten maken om als gediplomeerd para aan gemerkt te kunnen worden. De Skydivingschool pleegt aan alle gebeurtenissen, die in prettige zin afwijken van de dagelijkse gang van zaken op het vliegveld enig feestvertoon te hechten. Het slagen van Ronny was aan leiding voor het min of meer plechtig laten uitvoeren van een negende sprong door de jeugdige gebrevetteerde. De TC-redacteur mocht dat van zeer nabij meemaken door mee te vliegen met de Cessna, waaruit de feest- sprong zou worden gemaakt. Show is een onmisbaar element in het leven van de sportpara

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2