h CHANTAGE ~T Aantrekkelijke regeling diepgrondbewerking Lichamelijke functies hangen nauw samen met gevoelsleven Ir- ANDBOUW en VEETEELT IIS Oplossing kruiswoordpuzzel In diverse percelen larven van de coloradokever Valt (Iroogteschade mee Steeds meer psychosomatische klachten Burgerlijke stand van Texel Middenstandsexamens EL DE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1970 Fexel epasi ïrgui] ■veg □erdJ 10, c| erij briek voor Ontlui' n'diiMii' ide zaki dure urge de afgelopen winter werd met een al belangstellende landbouwers bijeenkomst gehouden over de lelijkheid om in de loop van deze er een oppervlakte droogtegevoe- grond te laten bewerken met de iqrotor van de Kon. Ned. Heidemij. bij is tevens gesproken over de ilijkheid om een dergelijke ingrij le bewerking te financieren. De jestie is toen gedaan van een tij- Pren ke financiering door een over- \sirstantie. Commissie Agrarisch Texel heeft na 'n verzoek gericht aan een Pro- iale Stichting, die zich tot doel >1 de verbetering van de agrarische R :tuur in de provincie Noordholland. Ifverzoetk heeft succes gehad, want op 't moment zo goed als zeker, dat lelde provinciale stichting bereid en aantrekkelijke financiële rege- aan te bieden. Bij deze regeling be de belanghebbende landbouwer its 20% na het gereed komen van werk. De overige 80% worden be- 1 aan het einde van de vier opvol- Ie jaren, d.w.z dat er ieder volgend eveneens 20% van de kosten wordt aid. We zijn van mening, dat dit 'n aantrekkelijke regeling is, die zon- dat van een subsidie wordt gespro- toch een belangrijke subsidie bete- WOOI prov ïepin gro e. Dj boj lit), slaaf n ?t. mvei Bern n gi dut koel c.v WOOI oder ie e »p 01 Bespreking met belanghebbenden n een en ander nader uit te wer- is besloten een bijeenkomst te hou- met de landbouwers, die zich in te instantie als liefhebbers hebben eld. Deze landbouwers ontvangen uitnodiging voor deze bijeenkomst, stellen ons echter voor, dat bij de geboden aantrekkelijke regeling iwe gegadigden komen opdagen. Het de provinciale stichting beschik- gestelde crediet laat toe, dat naast andbouwers, die zich in de afgelo- winter hebben gemeld nog een aantal meedoet. i bespreking over deze zaak zal ts hebben op dinsdag 14 juli a.s. 's middags 10 uur in ,,De Zwaan" te Burg. We verwachten hier in ieder d de landbouwers, die al op de lijst Maar zoals gezegd zijn ook even gegadigden welkom. Spoedige uitvoering van de werkzaamheden Is alles volgens plan verloopt zul- de werkzaamheden begin augustus angen. We menen, dat het een it voordeel is het werk nog in de ir uit te voeren. In de eerste plaats 't oog op de toestand van de grond, is van groot belang dat het werk en droge tijd gebeurt, aar een tweede voordeel is, dat elen, die in augustus bewerkt zijn kt ingezaaid kunnen worden met groenbemestingsgewas of met een gsel voor een kunstweide of blij- ori/ontaal: 1. sol; 4. alk; 7. alsem; laar; 11. one; 12. stoep; 13. lef; 15. rloojer, 17. kelim; 19. te; 20. pek; 23. vos; ei; 25. oud; 27. matador; 28. sta; Va lob; 30. pas; 31. kil; 32. pro; 33. lak; ".d.t.; 37. dor; 38. bekwaam; 40. ork; Dp, 43. aar; 44. nuf; 46. Aa; 47 niets; Drent; 53. K.R.O.; 54. sabel; 56 iet; n »odin; 59. negen; 61. map; 62. O.A.S. erticaal: 1. sleep; 2. os; 3. les; 4. P5. la; 6. kales; 7. and; 8. M.T.S.; E.R.; 10. rel; 11. odeur; 14. fiets; A.T.O 16. rem; 17. kor; 18. Mia; kaliber; 22. sap; 23. voorman, 26. ir, 28. saldo; 33. Lopik; 34. two; 36. it, 37. don; 38. bas; 39. mud; 41. kat; atoom; 45. Fries; 48. erg; 49. dan; 52. een; 54. sip; 55. Leo; 58. da; vend grasland. He* moet voor een op deze wijze bewerkte grond een groot voordeel zijn om zo spoedig mogelijk 'n grondbedekking te hebben. We hopen hartelijk, dat de bespre king van dinsdag a.s. zo zal verlopen, dat de mengrotor van de Ned. Heidemij inderdaad begin augustus met uitvoe ring van het werk kan beginnen. De invasie van coloradokevers, die we een paar weken geleden beleefden aan de Texelse kust is toch niet hele maal zonder „resultaat" gebleven. Op dit moment kan je in diverse percelen aardappelen enkele planten vinden, die bezet zijn met larven van de colorado kever. Zoals we al eerder hebben verteld is dit 't moment, waarop de bestrijdings- plicht aanvangt. In de meeste gevallen zal het nog mogelijk zijn om de larven zonder het uitvoeren van een bespui ting de baas te worden, d.w.z. door het met de hand wegzoeken van de larven. Is men van plan om in de aardappe len binnenkort een bestrijding uit te voeren tepen de aardappelziekte, dan zou men deze bespuiting kunnen com bineren met die van 'n bespuiting tegen de coloradokever. Hoewel de weersom standigheden tot nu toe weinig gevaar lijk zijn geweest voor het optreden van de aardappelziekte menen we toch, dat het goed is dit punt in de gaten te hou den. Het is de laatste jaren diverse ma len voorgekomen, dat in aardappelen, die voor de fabriek, voor veevoer of voor de consumptie worden verbouwd op een te vroeg tijdstip de aardappel ziekte in het loof optrad. Dit heeft dan tot gevolg, dat de aardappelen te vroeg afsterven, waardoor de opbrengst ui teraard te wensen overlaat. Vooral als de weersomstandigheden minder „vast" worden als op dit mo ment het geval is zal het zaak zijn de bespuiting tegen de aardappelzieke zo spoedig mogelijk uit te voeren. In dat geval zal men ook bij een lichte bezet ting met larven van de coloradokever een gecombineerde bespuiting moeten toepassen. Mogelijk ten overvloede delen we nog mee, dat vooral broeierig weer met on weersbuien het optreden en de uitbrei ding van aardappelziekte in de hand werken. Na de regen, die een voorlopig einde betekende van-de langdurige droogte- periode hebben we bezoek gehad van colléga's die ook in het verleden wel een iets hebben gezien van de gevolgen van een droogteperiode op ons eiland. Of het te danken is aan te sombere berichten, die over de gevolgen van de droogte naar het vasteland waren over gewaaid, of dat de gevolgen inderdaad minder ernstig zijn weten we niet, maar we hebben de indruk gekregen, dat de ze colléga's de droogteschade minder erg vinden dan in het veleden meer malen is voorgekomen. Is het inderdaad zo, dat de gevolgen van de droogte minder erg zijn dan we in deze rubriek hebben aangegeven? We zijn van oordeel, dat er in ieder geval over de schade, die de droogte voor de veehouderijbedrijven betékent geen goed oordeel wordt verkregen bij een tocht langs Texels wegen. Want we moeten toegeven, dat er perioden zijn geweest in net verleden, waarin 't Texelse grasland een miserabeler beeld vertoonde dan aan het eind van deze droogteperiode het geval was De schade voor de veehouderijbedrij ven moet nu vooral geconstateerd wor den in en om de bedrijfsgebouwen. We denken daarbij aan een beoordeling van de voorraad ruwvoer. In droge zo mers, die we in het verleden hebben meegemaakt is het meermalen gebeurd, dat dit geen enkele invloed had op de eerste snede kuilgras en hooi. Dit is het geval als de droogte pas in begin juni een rol begint te spelen. We blijven van mening, dat de gevol gen van het late voorjaar en de vroege droogteperiode buitengewoon ernstig zijn. We hopen dat de veehouders dit zelf goed in de gaten hebben en dat dit hen er toe brengen zal om alles in he* werk te stellen om het tekort zo klein mogelijk te maken. De gewassen op het bouwland We hebben na de regen duidelijk la ten blijken, dat er voor heel wat akker bouwbedrijven nog een goede kans was voor een normale opbrengst van de ge wassen. Maar even zeker is het, dat er op diverse bedrijven onherstelbare schade is ontstaan. Als men op grond van een oppervlak kige waarneming de indruk krijgt, dat het meevalt, dan is dit naar we menen vooral te danken aan een minder dui delijke aftekening van de droogtescha de. Zo zien we in polder Eierland het effekt van de drainreeksen op veel plaatsen minder goed dan in 'het verle den wel het geval is geweest. Naar we menen is dit een gevolg van het feit, dat door de vroege droogte ook het ge was op de drainreeksen minder is uit gegroeid dan het geval is bij een droog teperiode, die later optreedt. Daardoor is het verschil tussen het gewas op de drains en de tussenliggende akkers kleiner. Er staan speciaal in polder Ei erland diverse graangewassen, die re«chtaf een zeer zuinige stand hebben en waar de opbrengst flink zal tegen vallen. Hoewel we nog geen opbrengstcijfers hebben gehoord lijkt het wel bijna ze ker, dat de percelen graszaad, die op het moment al gedorst worden een zeer matig resultaat zullen geven. Hoewel de regen speciaal voor per celen bieten en aardappelen van veel belang is gewest staat het wel vast, dat de 20 - 20 mm regen, die we vorige week hebben gehad binnenkort om een vervolg vraagt. Deze gewassen verke ren op het moment in volle groei en voor een ongestoorde voortgang van de ze groei zijn enorme hoeveelheden wa ter nodig. Elke huisarts kan het u verzekeren: een groot aantal lichamelijke klachten waarmee zijn patiënten bij hem ko menhebben een psychische oorzaak. De invloed van emoties op de fysiolo gie van de maag en darmen, de lucht wegen, het hart en de bloedvaten, de zweetafscheiding en de elektrische huidweerstand is zeer groot en aange zien talrijke mensen tegenv/oordig on der grote psychische druk leven, ver tonen verschillende lichamelijke kwa len een sterke toeneming. Hier ligt een enorm terrein van on derzoek braak voor de psycho-soma- tologie. Daaronder verstaat men een werkrichting in de geneeskunde, die er van uitgaat, dat ziel (psycho) en li chaam (soma) onafscheidelijk met el kaar zijn verbonden en voortdurend en intensief invloed op elkaar uitoefe- Verband tussen cultuur en ziekte Een 60-jarige weduwe leed, kort na de dood van haar man, aan evenwichts stoornissen. Daardoor kon zij haar huis houdelijk werk niet doen, noch dorst zij de straat op om boodschappen te halen, zodat familie, buren etc. voor haar moesten inspringen. De huisarts ver wees haar naar een specialist, die geen lichamelijke afwijking constateerde. Een onderzoek in het ziekenhuis lever de evenmin iets op. Het viel de dokto ren wel op, dat de vrouw zee* nerveus was en dat zij bijna gebelgd was over het feit, dat men beweerde dat zij li chamelijk volkomen in orde was. Men verwees haar naar een zenuwarts. Uit gesprekken met de vrouw bleek dat de dood van haar man haar zeer had aangegrepen en dat zij een hevige angst koesterde dat iedereen haar nu zou vergeten. Haar ziekte en al de ge sprekken er over, plaatsten haar ech ter in het middelpunt van aller zorg en belangstelling. Zij had die kwaal nodig om de mensen aan zich te binden. Dit alles gebeurde natuurlijk onbewust. Toen zij zich hiervan tenslotte be wust werd, verdwenen de evenwichts stoornissen. Daarmee was de kous niet af, want de vrouw verviel nu in een toestand van geestelijke depressie. Me disch bezien bleek dit echter een voor deel. De arts kon zich samen met de vrouw verdiepen in haar wérkelijke problemen. Er werd, na inschakeling van een dienst van maatschappelijk werk, een oplossing gevonden, doordat de vrouw introk bij een andere wedu we, aan wie zij veel steun had zodat zij niet meer de angst voelde door ie dereen vergeten te worden. Klachten over evenwichtsstoornissen deden zich niet meer voor. Nauwe samenhang Deze ziektegeschiedenis, opgetekend in de analen van eengeneesheer van een neuropsychiatnsche universiteits kliniek, maakt duidelijk dat ongunstige emoties de functies van het lichaam kunnen verstoren. En niet altijd is de therapie even gemakkelijk als in boven staand geval. Door sterke emoties kan de structuur van inwendige organen zodanig worden verstoord, dat men niet meer met een verwijzing naar een zenuwarts kan vol staan. In de interne klinieken zijn de laatste 20 jaar onderzoekingen gedaan over de betekenis van emoties voor het ont staan en beloop van sommige inwendi ge ziekten. De belangrijkste ontdekking was, dat emoties dikwijls een oorzaak vormen voor tot dan toe als zuiver li chamelijk beschouwde ziekten. Wij noe men als voorbeelden ulcus ventriculi et duodemi (zweer van de maag en de twaalfvingerige darm) en astma bron- chiale. Voorts verkregen de medische onderzoekers aanwijzingen dat althans het beloop van ziekten als diabetes, reuma, hypertensie (verhoogde bloed druk) en tuberculose in aanzienlijke mate door de emotionele toestand van de patiënt wordt beïnvloed. Een verklaring hiervoor is het feit, dat onze emoties en ons gevoelsleven nauw met de lichamelijke functies sa menhangen. Ieder weet dat angst de bloeddruk kan doen oplopen en vele mensen bleek maakt of doet zweten. Beklemdheid op de borst, misselijkheid en hoofdpijn zijn voldoende bekend als mogelijk nerveuze verschijnselen. De schakel tussen het gevoelsleven en al deze verschijnselen is het vegetatieve zenuwstelsel, dat zo onverbreekbaar met zowel psychische als lichamelijke functies is verbonden. Sociale omstandigheden Nu zou men veronderstellen, dat psy- cho-somatisohe klachten zich het meest voordoen bij nerveuze psychotische of psychopatische personen, wier zenuw gestel duidelijk van streek is. Dat nu is juist niet het geval. Zo verwonderlijk is dat overigens niet. Geestelijk gestoor de mensen plegen hun angst en agres sie doorgaans wel af te reageren. Het zijn juist dë geestelijk gezonde figuren die hun angsten onderdrukken en hun agressie opkroppen. Bij hen treft men de „psycho-somatoses" het meest aan. Geboren: Jacobus Cornells, zv. Cor nells Vinke en Nelie Goënga, Rudolf Franciscus, zv. Matheus M. Bakker en Trijnie E. Boontjes; Alica Natasja, dv. Dirk J. Kikkert en Coba Kramer. Ondertrouwd: Ignatius J. van den Berg en Cornelia J. A. M. Janssen. Overleden: Geertje Bakker, ev. H. W. Hoogerheide, oud 59 jaar, wonende te Oudeschild; Cornells Roeper, oud 69 jaar, wonende te De Cocksdorp; Hen drik H. Spigt, oud 77 jaar, wonende te Den Burg. In Schagen slaagden voor het examen Algemene Handelskennis de dames M. A, de Boer, M. Dros en mevrouw J. W. Eelman-Kalf, allen te Oudeschild, H. M. de Graaf en J. M. M. de Graaf te De Cocksdorp, P. Huisman te Den Burg en J. S. Roeper, Oudeschild en de heren W. S. Keijser, D. van Tatenhove en V. L. Vos allen te Oosterend. De gediplo meerden waren leerlingen van de IMO- middenstandsavondschool te Den Burg. Ongedachte perspectieven openen zich hier voor de sociale geneeskunde. Bij vele lichamelijke ziekten als astma, maagzweer, sommige hart- en vaat ziekten e.a. spelen psychische faktoren een rol. Maar deze faktoren liggen weer vaak in sociale omstandigheden veran kerd. Zo hebben mensen met ernstige huwelijksmoeilijkheden vaak meer li chamelijke klachten dan degenen die zich verheugen in een harmonische echtverbintenis. Minder ontlading De sociale omstandigheden dit tot in nerlijke conflicten leiden, hopen zich in onze samenleving op. Onze cultuur met haar toenemende reglementering, in perking van ontplooiingsmogelijkheden voor de onafhankelijke mens, haar toe nemend beroep op zelfbeheersing, ener zijds en minder gelegenheid voor pri mitieve driftbevrediging anderzijds, vergt een steeds grotere aanpassing van de westerse mens. Men moet, om niet in conflict te geraken met de gemeen schap, steeds meer verdragen en op kroppen. Psycho-somatische ziekten komen on der primitieve volkeren vrijwel niet voor, omdat men daar zijn driften ge- makelijker kan ontladen. Terwijl men bij de Afrikaanse negers geen hyper tensie aantreft, hebben vele Ameri kaanse negers wél klachten over ver hoogde bloeddruk. Tijdens de laatste ja ren der tweede wereldoorlog, toen onze maatschappij in een min of meer pri mitieve fase verviel, kwamen maag- en darmklachten in ons land vrijwel niet voor. Syndroom-verschuiving Pas in deze eeuw hebben de psycho- somatoses hun intrede in de westerse landen gedaan. De maagzweer en darm aandoeningen, noch de astma kwamen vroeger veel voor. Uit sociaal genees kundig oogpunt is dit wel te verklaren. Veel grotere groepen der bevolking ge dragen zich nu gedisciplineerd. Er is sprake van een toenemende remming der driftontlading, die bepaald wel een voordeel is bij de bestrijding van crimi naliteit, alcoholisme e.d., maar die an derzijds de innerlijke spanning bij veel mensen zó kan doen verhogen, dat an dere ziekten kunnen ontstaan. De on maatschappelijkheid neemt af, maar aandoeningen van andere aard bedrei gen nu de gezondheid. Men noemt dit in de geneeskunde „syndroom-verschuiving", het ver schijnsel dat een ziekte verdwijnt om voor een andere plaats te maken. Deze verschuiving ontmoedigt de artsen ech ter niet. Huisartsen en internisten be seffen, dat zij de patiënt in zijn totali teit moeten benaderen, d.w.z. hem niet alleen van zijn lichamelijke kwaal af te helpen, maar ook aandacht te schenken aan de innerlijke omstandigheden, die de kwaal veroorzaken of beïnvloeden. Op het terrein der geestelijke volksge zondheid vinden de „organische" arts en zenuwarts elkaar steeds meer. Burj 302 FEUILLETON door TOM LODEWIJK Maar Enno Veerman wilde dat 1. Trouwen kwam, voorlopig althans, zijn woordeboek met voor. Avon djes evenmin, daar was hij de man naar, en vooral dit meisje was er meisje niet naar. Voorlopig moest s wijken voor de dienst en zijn car- Geen banden, geen verplichtin geen verantwoordelijkheden. Zoals nu was, kon hij desnoods dag en ht klaar staan voor zijn werk, be- fde hij met niemand rekening te den. Wilde hij slagen, dan moest je lelemaal geven. Later misschien, als bereikt had wat hij wilde, kon hij er r gaan denken nog een ander leven even dan dat van politieman. Nu eblieft geen verwikkelingen, dat alleen de weg omhoog blokkeren, n daarom was hij blij toen ze af- id nam. Ze verhinderde hem, alle dacht aan zijn werk te geven. Ze een afleidende, verstrooiende fac- laar wat ze gezegd had over de in het bos, liet hem niet met rust, s avonds in zijn bed dwong hij zijn achten, Kathie Buisman met rust te n en zich te concentreren op wat ze gezegd. e man had getelefoneerd. *ij had dus geld gehad om de auto- te gebruiken. Zou het zijn laatste dubbeltje geweest zijn? Hij had geen cent meer op zak, toen ze hem vonden. Hein had gezegd dat het een Duitser was. Zou hij uit Duitsland hierheen ge komen zijn, dan moest hij toch papieren hebben! Opeens verscheen voor zijn geestes oog de welgedane figuur van Friedrich Vogel, Herr Kriminalkommissar Frie drich Vogel uit Hannover. Hij had ken nis met hem gemaakt bij de interna tionale politie-schietwedstrijd. Vogel was vrijgezel, net als hij. Ze hadden el kaar gevonden achter een groot glas bier en ze hadden 'n hele avond „shop" gepraat. Vogel had nogal opgeschept over de prima inrichting van zijn dienst, vingerafdrukken, fotoarchief... fotoarchiefals hij es bij kameraad Friedrich ging kijken? 's Even zien. overmorgen kon hij er wel tussenuit. Als hij dan es met de wagen naar Han nover toerde? 't Was een flinke ruk, maar als-ie 's morgens vroeg wegging, bleef er nog driekwart van de dag over. Het plan vormde zich tot een besluit. Twee dagen later bestudeerde een Duitse douanier nauwgezet de groene kaart van Enno's sportwagen. „Alles in Ordnung, Herr Inspektor". Enno grin nikte om de eerbied voor titels. Herr Kriminalkommissar Vogel was „in" en hij omarmde Enno bijkans. Dat was nou wunderbar, en ze zouden eerst er een gaan pakken in de Bierhalle, en dan eten, en dan zou hij zijn vriend es wat laten zien, dat was noch nie dage- wesen! Vriend Veerman hield inmiddels het doel van de reis scherp in 't oog, prees het bier, prees de Schweinebraten, prees het politiebureau en prees de ef ficiënte organisatie, en slaagde er ein delijk in, Herr Vogel te vertellen waar het hem om begonnen was. „Een naald in een hooiberg", meende de commissaris. Maar toen Veerman de man in het bos tot in onderdelen beschreef keek hij nadenkend, 't Kon toch wel es wezen. Enno Veerman zag tientallen foto's. Toen opeens „Dat is 'em!" „Wer?" „Die.nummer 11976". „Moment mal...." een telefoontje, een groen geüniformeerde politieman kwam binnen, klapte de hakken tegen elkaar, salueerde voor Herr Vogel en de vreemde Herr Inspektor en legde een map op tafel. Vogel, met een air van een grootmoe der die de kleinkinderen een geliefd sprookje vertelt, somde op: „Asmuss Heinrich, geboren 8 septem ber 1914, in Liegnitz, dat heet tegen woordig Legnica, Oost Pruisen, tegen woordig Polen. Diverse veroordelingen, diefstal, geweldpleging, in de Wehr- macht, oneervol ontslag, dan een hele tijd niets dan bij de SSen, bewaker Kamp Flossenburg, in 1945 verdwenen, opgedoken in Amerikaanse sector, ge arresteerd wegens misdaden tegen de mensheid ontvlucht diverse na men, diverse beroepen.... beroepen, nou jalaatst gesignaleerd in de buurt van Aken, zonder vaste woon- of verblijfplaats". „Een kampbeul dus, waarschijnlijk" Waa rschij nlij k" „Hij zag er naar uit". Herr Vogel bestudeerde de foto. „Ik zou 'em niet graag op m'n kinde ren laten passen, zo te zien". „Hoe kan zo'n vent nou al de ja ren „Duitsland is groot, Herr Veerman. En er zijn nog altijd heel wat mensen, ook in politiefuncties, die een oogje dichtknijpen voor lui als Asmuss. We ten niet of willen niet weten wat ie op z'n kerfstok heeft. Zien in hem alleen een oud-strijder, en alszodanig zal-ie ook wel geposeerd hebben, hoewel-ie waarschijnlijk nooit een geweer heeft afgeschoten anders dan op weerloze mensen". „Werd hij gezocht?" „Ja, en niet alleen hiervoor. Hij staat onder sterke verdenking van een over val op een tankstation hier in de buurt. Maar hij schijnt, zonder te werken, steeds aan zijn kostje te zijn gekomen. Misschien was-ie van plan zijn terrein van actie naar uw land te verleggen, maar dat lijkt me onwaarschijnlijk. In Duitsland kon hij veel gemakkelijker onderduiken dan bij u". Enno noteerde de gegevens in zijn agenda. „Hebt u nog zo'n foto voor mij?" „Waarschijnlijk wel. Er is indertijd een bevel tot opsporing uitgegaan Diep tevreden keerde inspecteur Veerman naar Terwerve terug. Waar die schietwedstrijden al niet goed voor waren! Als hij dit langs officiële weg had moeten doen, was er wellicht nooit iets van terecht gekomen. Nou gaat ie een keer eten en drinken met die ouwe schutter Vogel en ziedaar! Zijn gedach ten sponnen verder.het zou toch wel leuk zijn, als hij die zaak eens kon ontrafelen. Iets anders dan die eeu wige verhalen, verkeersregelingen en routes van afstandmarsenhij glim lachte toen hij aan Kathie Buisman dacht. Ook dat had immers zijn licht zijde! Het zou geen kwaad kunnen als hij die meneer Geutjens eens opzocht. De heer Geutjens was een indruk wekkende man, groot, fors, dik.. Een kaal hoofd, een zwarevbril, groot za kenman om te zien, die zijn rolletjes wel had laten aflopen en dat misschien nog steeds deed. Zijn ogen stonden troe bel, zware wallen er om heen gaven hem een fuifnummer-uiterlijk ondanks zijn zakenair. Het snibbige dienstmeisje met haar korte rokje en haar draai gat je liet inspecteur Veerman eenvou dig in de hal wachten, waar na vijf mi nuten de heer Geutjens zelve verscheen. Enno noemde zijn functie. „Inspecteur Veerman? Wat wenst u?" Kort maar krachtig, dacht Enno. „Ik wilde u graag even spreken". „Zegt u het maar". „Toch liever niet hier". „Duurt 't lang?" „Ik hoop van niet". De heer Geutjens draaide zich zonder complimenten om, opende de haldeur en gaf Veerman met een hoofdbeweging te verstaan, dat hij kon volgen. Hij bracht hem in een kleine spreekkamer. Geutjens bleef staan, als om duidelijk te maken, dat de inspecteur het kort diende te maken. En om dat te illustre^- ren, keek hij nadrukkelijk op een zwaar gouden armbandhorloge.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5