J AGENDA Inleveren formulieren gastenstatistiek is nuttige verplichting lExpositie „Kunst uit Israël" tot 7 augustus open l ft Naar een gezonde oude dag door matig leven en tijdig kalmer aan te doen SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ei fj ILMNIEl'WS Urenverdeling sportlokaliteitein Bijstand moet tijdig worden aangevraagd Laatste wedstrijd in finale-pool ter- ,75 lit BN HOORN Maandagmiddag is sraëltentoonstelling in het pand He- traat 35 in Den Hoorn geopend burgemeester Sprenger. De ten- stelling is voornamelijk tot stand imen door toedoen van ds. Visser, 'ormd predikant in Den Hoorn. Hij e altijd al iets doen voor de toeris- en was blij dit te kunnen verenigen zijn sympathie voor Israel. Met be- i van mevrouw Gumprecht-Linke, de schakel vormt tussen de kunste- s in Israel en de mensen in Neder- heeft hij deze tentoonstelling ge- niseerd. irdag 11 juli 23.00 uur: let badhuis van de zeven zalighe- een film vol geweld, liefde en iek. De film speelt in Japan in de dat de openbare badhuizen tot de tste attracties van het gewone volk lorden. Het ging de mannen en iwen niet alleen om het wassen, r ook en soms vooral om de genoe- die er daarnaast nog te beleven in. De Japanse badmeisjes waren in trek. De vraag naar hen werd ;root, dat „vrijwilligsters" alleen niet meer aan konden voldoen. Een geplaatste samoerai leidde daarom bende kerels die de vrouwen en jes ontvoerden, ze „temden" en badhuizen sleepten. Daar moesten ider toezicht hun liefde aanbieden, op een dag namen twee onver- ':en jongens het besluit twee en uit het badhuis te bevrijden. boven 18 jaar. ba mik;-; «ver donderdag 9 t/m 15 juli alt Disney's meesterstift tekent de Wereld in „Bambi". De film gaat een van de mooiste herten van het mwoud, het jonge prinsje Bambi; ïrste uitstapjes van het hertje, die avonturen zijn, hoe Bambi een selnood meemaakt, en hoe hij ver wordt op Feline, een mooi vtou- k hertje van zijn leeftijd. Bambi It met Feline aan zijn zijde tenslot- i nieuwe leider van het dierenrijk, t hij door dapper optreden een voor de dieren heeft weten te tomen. (Toegang alle leeftijden). at zit wel snor" (What's good for (oose); een film van Norman Wis- de koning van de gulle lach met nieuwste en dolste avonturen. We Wisdom als Barlett, assistent ma- op een bank die de kans krijgt direkteur te vervangen op een ma rscongres. Onderweg neemt hij hippe lifsters mee, en met één ft hij een avontuurtje. Zij laat hem r in de steek. Barlett laat dan zijn ff komen en ziet het leven met ineens met heel andere ogen (Toe- boven 14 jaar). Graduate" (Mrs. Robinsons min- Benjamin komt thuis van college 'ordt jubelend door de ouders en den ingehaald. Mrs Robinson, de ft van zijn vaders compagnon, pro- 1 Benjamin te verleiden. Hij is zeer verward maar het komt toch en geregelde verhouding. Als Mrs. •sons dochter Elaine van college tomt wordt Benjamin verliefd op en zij op hem, dit alles tegen de an haar moeder. Elaine wordt dan college gestuurd. Benjamin reist achterna en weet nog net te ver ren dat zij trouwt met een ander, un is mede zo'n succes (hij draaide r in Amsterdam) d'oor de muziek ïimon and Garfunkel. Liedjes als of silence", „Mrs. Robinson" :arborough fair". Hoofdrolspeler 'stin Hoffman. (Toegang boven 18 Sir W 'Sti brengst gaat naar de Israëlische kun stenaars. De tentoonstelling, die dage lijks, behalve zaterdags en zondags, ge opend is van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur, duurt tot 7 augustus. Ook worden op Loodsmansduin twee filmavond over Israël gehouden; don derdag 9 juli en dinsdag 21 juli. Beide voorstellingen beginnen om 21.00 uur. »ëxposeerd worden schilderijen, [sneden, litho's en aquarellen. En- namen van de kunstenaars willen u niet onthouden: Jacob Pins, Aha- Giladi, Zvi Mairovich. Onderwer- van hun werk: o.a. houtsprokkelen, 'laars, aap met jong, enz. Ook zijn oeken op de tentoonstelling van o.a. ;chrijver Kishon. Hij schreef bijv. c van Noach" en Kij(k maar om, rouw Lot!" Zilveren sieraden zoals janden, kettingen, ringen en stan ds. waarvan vele prachtig be rt, zijn te bewonderen. Houtsmj- voorstellende kamelen in kara- en ezels wordt tentoongesteld, ist dit werk van recente datum len ook (echte) archeologische Isten getoond: o.a. oliekruikjes van voor Christus. inslotte kan men, moe van 't rond- ;n, zich verfrissen met typische Is- iche dranken. Alle kunst die ten- Ugesteld wordt is te koop. De op- ZON, MAAN EN HOOG WATER zon komt op 12 juli op om 4.33 uur en onder om 20.57 uur; 15 juli op om 4.37 :n onder om 20.54 uur. mn 11 juli E.K.; 18 juli V.M. log water ter rede van Oudcschild ili 0.18 en 12.15; 11 juli 0.44 en 12.42; ili 1.12 en 13.14; 13 juli 1.51 en 14.07; di 2.50 en 15.22; 15 juli 4.05 en 16.43; üi 5.26 en 18.08; 17 juli 6.42 en 19.20; ili 7.50 en 20.22. q het strand is hot ongeveer een uur eer- oog water. Foto: een van de tentoongestelde werken. Het dagelijks bestuur van de Stich ting Cultureel Werk Texel heeft voor het seizoen 1970/71 het gebruiksrooster van de sportlokalen in Den Burg vast gesteld. Momenteel zijn de volgende uren nog beschikbaar. Gymnastieklokaal Bcatrixlaan Zaterdag van 14.00 - 18.00 uur; zon dag van 12.00 - 18.00 uur. Gymnastieklokaal Thijsseschool Maandag van 17.00 - 20.30 uur; dins dag van 17.00 - 22.30 uur (alleen vóór 1 november en na 30 maart); woensdag van 17.00 - 22.30 uur; donderdag van 18.30 - 22.30 uur (alleen vóór 1 novem ber en na 30 maart); vrijdag van 17.00 - 18.30 uur; zaterdag van 18.00 - 22.00 uur; zondag van 10.00 - 18.00 uur. Burg. De Koninghal k Maandag van 17 15 - 19.30 uur; dins dag van 17.15 - 18.30 uur; dinsdag van 18.30 - 22.30 uur (alleen vóór 1 novem ber en na 30 maart); woensdag van 18.00 - 19.00 uur; vrijdag van 20.00 - 22.00 uur (alleen voor 1 november en na 30 maart); zaterdag van 18.00 - 22.00 uur. Verenigingen of groepen die van deze uren gebruik wensen te maken kunnen dit aanvragen bij de administratie van de Stichting Cultureel Werk Texel p.a. raadhuis. Zaterdag 11 juli Den Burg, Hogeberg, 14.00 uur, zeep kistenrace Oosterend, Greformeerde kerk, 20.15 uur, film over Bartimeus met optre den Oosterender Mannenkoor. Zondag 12 juli Paal 17, 19.00 uur, hengehvedstrijd. Maandag 13 juli Oudeschild, 14.00 uur, kinderspelen Den Hoorn, N.H. kerk, 20.15 uur, film over Bartimeus met optreden gemengd koor „De Eilandzangers". Dinsdag 14 juli De Koog. de gehele dag strandfeest, des avonds lampionoptocht. Den Burg, „iDe Lindeboom-Texel", 20.15 uur, bridgedrives. Woensdag 15 juli De Cocksdorp, feesten Polder Paraat (zie programma elders in dit nummer) Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur fol klore. .jgp -kv i-*»" va, JUBiHBI Donderdag 16 juli De Cocksdorp, feesten Polder Paraat, (zie programma elders in dit nummer) Eierland, vliegveld, feestelijke opening hangar. Den Burg, Wezentuin, 20.00 uur, optre den Marinierskapel. Dennen, .Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers". Vrijdag 17 juli De Cocksdorp, feesten Polder Paraat, (zie programma elders in dit nummer) Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de Woodpeckers". Zaterdag 18 juli Den Burg, N.H. kerk, 20.15 uur, film „Bartimeus" met optreden Oosterender Mannenkoor. Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers". Van gemeentelijke zijde werd ons verzocht het volgende onder de aan dacht van onze lezers te brengen. Het gemeentebestuur wil u nog eens wijzen op het (tijdig) inleveren van de formulieren voor de gemeentelijke gas tenstatistiek. Ieder die, in welke vorm van vakantiebesteding dan ook, gasten heeft, is verplicht hiervan opgave te doen op de hiertoe door het gemeen te- bestuur beschikbaar gestelde formulie ren. Deze formulieren kunnen na in vulling worden toegezonden naar de gemeentesecretarie of gedeponeerd in de daarvoor bestemde bruine brieven bussen in de buitendorpen. Hebt u voor de eerste keer gasten geeft u dit dat even bij de gemeentese cretarie op, waarna voor toezending van formulieren en enveloppen zal worden zorggedragen. Dit geldt ook wanneer u uw voorraad formulieren en envelop pen verbruikt hebt. Met nadruk wordt er nog eens op gewezen dat de gegevens absoluut niet voor belastingdoeleinden (dus ook niet voor logeergastenbelasting e.d.) worden gebruikt. De waarde van de statistiek komt vooral tot uitdrukking bij beslis singen over subsidies t.b.v. het toeris me door de overheid. Voorts zijn zij van bijzonder veel belang voor de plan ning van recreatiemogelijkheden op langere termijn. Tenslotte zij er op gewezen dat tegen het niet inleveren van de gegevens pro ces verbaal kan worden opgemaakt. Gebleken is dat nogal wat misver standen bestaan over de gang van za ken bij het aanvragen van Bijstand op grond van de Algemene Bijstandswet. De sociale dienst verzocht ons daarom op het volgende te wijzen: Aanvragen om bijstand ter voorzie ning in de noodzakelijke kosten van het bestaan, dan wel ter dekking van andere noodzakelijke kosten, kunnen dagelijks ten kantore van de sociale dienst worden ingediend. Daarbij moet echter het volgende in acht worden genomen; De aanvraag moet tijdig, dat wil zeggen voordat de kosten waarin geheel of gedeeltelijk bijstand wordt verzocht, zijn gemaakt. Met andere woorden: het geven van opdrachten voor 'het verrichten van werkzaamheden en het doen van be stellingen of aankopen met achteraf (dus telaat) het indienen van een aan vraag om bijstand is onjuist. Geschiedt dit toch en het in te stellen onderzoek naar de noodzaak der gemaakte kosten toont dit in den regel aan, dan zal dit tot gevolg hebben, dat een dergelijke telaat ingediende aanvraag om bijstand door het college voor de verlening van bijstand wordt afgewezen met alle daaraan voor betrokkene verbonden consequenties. Uiteraard kan zich een situatie voor doen, dat uitstel van een te treffen voorziening tot de datum waarop door voornoemd college op de ingediende aanvraag is beslist, niet mogelijk is. In een dergelijk geval dient aanvrager zich onverwijld te richten tot de sociale dienst waarbij dan in goed overleg die maatregelen worden getroffen om in de gebleken noodzaak te voorzien. Ter voorkoming van teleurstellingen en ter vermijding van het risico, dat op een overigens redelijke aanvraag op grond van vorenstaande afwijzend dient te worden beslist, worden belangheb benden nadrukkelijk verzocht met vo renstaande rekening te willen houden. Bedrijfsvoetbal Vrijdagavond (heden) wordt op het voetbalveld van Oudeschild de laatste wedstrijd in de finalepool gehouden van het zomeravondbedrijfsvoetbal. Het elf tal van de „jonge agrariërs" treedt in het strijdperk tegen het gemeenteelftal. Aanvang 7.15 uur; toegang vrij voor ieder. 't Het wel acht weeke duurt fóórdót de haan er weer opsót. Gien wónder, 't is een ouwe Zondag 19 juli De Cocksdorp, De Krim, 19.00 uur, strandloop. Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers". Elke avond Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. „The Eddysons". De Koog, „De Buteriggel", 21.00 uur, zang- en gitaarduo „Alfonso Yjuan". Den Burg, Burgwal, 14.30 - 16.30 en 19.00 - 22.30 uur openstelling tent Bar timeus. Onder de ziekten van de oude dag ?men aandoeningen van hart en bloedvaten de voornaamste plaats in. Vaat verkalking en allerlei hartafwij kingen, die de arts veelvuldig bij men sen op gevorderde leeftijd vaststelt zijn ziekten die in veel gevallen te vermijden waren geweest. Wanneer we nog in de kracht van ons leven zijn, moeten we onze ge zondheid niet opzettelijk verwaarlozen: dat kan voor later heel vervelende ge volgen hebben. Speciale aandacht in dit opzicht verdient allereerst de vet zucht. Corpulentie vormt een zeer zware belasting voor de bloedcirculatie, daarover zijn de geleerden het wel eens. Juist mensen van middelbare leeftijd hebben neiging tot dikworden; in deze levensfase dient men daarom zijn maatregelen te nemen. Vermageringskuur Mensen met neiging tot dikworden moet daarom dringend worden aange raden hun lichaamsgewicht op een voor hen normaal peil te houden. Soms zal het nodig zijn dat zij het lichaamsge wicht verminderen door het volgen van een vermageringskuur met een passend dieet. Dan is het parool: weinig vet, weinig meelkost, weinig zoetigheid. De mees te volwassenen eten helaas meer dan goed voor hen is; doordat zij daarvan te dik worden vergen zij teveel van hart en bloedvaten. Een andere belangrijke oorzaak voor het optreden van hartziekten kan gele gen zijn in het doormaken van rheuma- tiek in de jeugd. Bij deze ziekte worden de hartkleppen immers dikwijls aange tast. 65. Zo kreeeg smid je Verholen dus een baantje in het goede dorp Aarpelo en hij was natuurlijk zeer verheugd over deze gang van zaken. Zijn naam lag plotseling op ieders lippen en nie mand had meer aandacht voor de aan plakbiljetten met de portretten van de ontvluchte boef. Ook Sterke Stef was zéér tevreden over zijn nieuwe knecht en had al gauw in de gaten, dat deze een prima vakman was, die allerlei dingetjes kon opknap pen, waar Stef zelf niet goed raad mee wist. Zo gebeurde het die zelfde dag nog. dat er een grote, glanzende auto voor de smidse stilhield, waar een heer schap uit stapte, die een donkere bril droeg, een zware jas en een breedge rande hoed. „Benzine, meneer?" vroeg smidje Verholen, die ijverig toesnelde. Men moet namelijk weten ,dat de enige benzinepomp in Aarpelo bij de smidse van Sterke Stef te vinden was. „Een tank vol", antwoordde de norse heer, die op een sigaar knauwde. „En maak dan meteen de motorkap even open en kijk de zaak na. Er pingelt iets en dat moet ophouden". „Ja ehik verkoop wel benzine, maar ik ben geen monteur", stamelde Stef, die er ook bij was komen staan. „Wat bliksem!" snauwde de man. „Wat is dat voor een zootje hier in dit dorp?" „Kalm aan maar, meneer", zei smid- je Verholen nu. „Ik ben gediplomeerd monteur. Ik zal het wel even in orde maken. Hebt u bij geval zelf wat auto gereedschap in de wagen?" „Achterin de kofferruimte", ant woordde de man. „Haal 't er zelf maar even uit". Peinzend liep de smid om de wagen heen en hij dacht: „Waar heb ik die auto toch eerder gezien?" Doch toen hij de kofferruimte opende, werd alles hem in één slag duidelijk. Want daar, temidden van allerlei ge reedschap, lag de grote flitspuit uit het kasteel van Baldenk de Woeste Dezelfde spuit, waarmee die ochtend nog dat heerlijke brood en die kostelij ke groenten bespoten waren (wordt vervolgd) Hier zijn we dus niet meer in de mid delbare leeftijd: reuma treedt vooral op bij jongere mensen, de tieners en de twens, dat wil zeggen die vorm van reuma waarbij vaak hartafwijkingen ontstaan. Na afloop van het ontstekingsproces gaan de hartkleppen vaak schrompelen, zodat zij niet meer in voldoende mate voor afsluiting vaq de verschillende de len van het hart kunnen zorgen. Dat de bloedsomloop daardoor ernstig wordt gestoord, ook in 't latere leven, spreekt vanzelf. Een zeer nauwgezette behandeling van alle kinderen en jonge mensen die aan reuma lijden, is daarom dringend gewenst. Door een intensieve reumabe strijding is het mogelijk het aantal ou derdomskwalen belangrijk te vermin deren. Hier ligt nog een groot arbeids veld voor de medici. Dat hele rustige Maar meer in de persoonlijke sfeer en nu zijn we weer bij de mensen van middelbare leeftijd kan een ieder er voorts zelf het zijne toe bijdragen om het optreden van hart- en vaatziekten te voortkomen. Het leiden van een geregeld leven verdient in dit verband alle aanbeve ling. Overmatige geestelijke en licha melijke inspanning dient te worden vermeden. We vermijden eveneens het misbruik van tabak en alcohol. Men hoede zich voor een al te bezig en bezet leven We vermijden zo mogelijk al te grote emoties. Tenslotte zorgen we er voor, dat we geregeld voldoende nachtrust krijgen. Niet voor niets wordt de slaap wel „de behoeder van de ge zondheid" genoemd. Te belangrijke baan Eigenlijk is het recept bijzonder een voudig. We dienen een matig en sober leven te lijden willen we de beste voor waarden scheppen om gezond oud te worden. Tal van mensen zullen daar wel het een en ander voor moeten gaan nalaten. Voor de meesten van ons houdt dit recept in: minder emoties, minder ta bak, minder verplichtingen, minder al cohol, minder eten, minder latertjes. Ongetwijfeld zijn er mensen die me nen daar om de een of andere reden niet aan te kunnen voldoen. De ene maal zal dat zijn omdat ze (denken dat) zij een belangrijke functie (moeten) be kleden, een andere keer vernemen we, dat zulk een sober leven voor hen geen leven is.... Enfin, dat zijn dingen die we (gelukkig) zelf mogen beslissen. Kwaadaardige gezwellen Behalve de hart- en bloedvaatafwij- kingen verdienen de kwaadaardige ge zwellen ook alle aandacht. Bij de be strijding van de kwaadaardige gezwels- zieikten is ook nog heel wat werk te verzetten. Om te beginnen dient bij het publiek de onjuiste voorstelling te verdwijnen „dat er aan kanker toch niets meer te doen is". Door deze gedachtengang ver zuimt men vaak (uit angst) om tijdig de dokter te raadplegen en juist in een vroeg stadium kan er aan kanker te genwoordig zoveel worden gedaan! Vele ouderdomsartsen ijveren er voor dat alle mensen boven vijftig jaar zich periodiek, bijvoorbeeld eenmaal per jaar, van top tot teen laten onderzoe ken. Hier en daar heeft men in ons land odk een begin gemaakt met zulk een onderzoek van „gezonde" mensen. In de komende jaren zal hieraan vast en zeker uitbreiding worden gegeven.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7