ZuiderzeeIJsselmee Veluwemeer ■i Drie weken vakantie op Texel voor Duitse gehandicapten Britse hoffelijkheid doet soms heel vreemd aan Verblijf in Modestia Opel bij botsing vernield Politieauto aangereden Bromfietser gewond Zeepkistencoureurs streden enthousiast op de Hogeberg Nieuwe strandweg nadert voltooiing PWN brengt chloor in aangevoerd drinkwater De bordjes verhangi De vissers moesten ander werk zoeken Pleidooi voor grote letters Slechte vangsten bij hengelwedstrijden Elf zwaar lichamelijk gehandicapten uit Keulen en omgeving zijn voor een vakantie van drie weken op Texel ge arriveerd. Zij zijn ondergebracht in „Modestia" in Eierland. De „Kölnische Rundschau" van 6 juli beschreef het vertrek van de groep als volgt Zondagmorgen begon voor elf zwaar- gehandicapten, waarvan de meesten zich met een rolstoel moeten voortbe wegen, 'n langverwachtte vakantiereis. Het initiatief daartoe ging uit van de „Kölner Freundeskreis für Rollstuhl- fahrer" en van pastoor Hermann Hieronymi van de Bickendorfse paro chie St. Bartholomeus. Het doel van de reis was „Schulandheim" (Modestia) van de parochie op het Hollandse Noordzee- eiland Texel, waar in totaal 15 gehan- dikapten met hun begeleiders de ko mende drie weken zullen doorbrengen. Met auto's van particulieren en ook met wagens van het Rode Kruis waren de vakantiegangers naar het verzamel punt, een schoolplein in Ehrenfeld, ge bracht. Voor velen van hen was de dag al zeer vroeg begonnen, want zij kwa men ook uit het Ruhrgebied en uit an dere plaatsen in de wijdere omgeving van Keulen. Vol verwachting, maar ook een beetje angstig zagen ze het verdere verloop van de reis tegemoet. Want of- school zij door leden en vrijwilligers van de Bochumer Johanniter-Unfalldienstes begeleid worden, is iedere vorm van voortbeweging voor hen uiterst moei lijk. Bovendien is het voor enkele van hen de eerste keer sinds zes of acht jaar, dat ze hun woonplaats kunnen verlaten. Sommigen waren zelfs nooit eerder in hun leven op vakantie gegaan. Alle gehandicapten hebben een ja renlang lijden achter de rug Voor de 70-jarige voormalige kinderzuster Helene Smykulla uit Keulen, die aan beide benen verlamd is, is het de eerste vakantie van haar leven. Een 45-jarige vrouw uit Köttingen bij Liblar in sedert haar kindertijd aan armen en benen door rheuma verlamd. Beide benen van de 62-jarige Jakob Leisten uit Kerpen zijn acht jaar geleden geamputeerd. De echtgenote van een 80-jarige voormalige koopman uit Keulen, die bij een ongeluk verlamd werd, is zelf te gebrekkig om haar man te kunnen helpen. Al negen jaar lang heeft de 41-jange Karl Gralk, die geen geld heeft voor een kuur, zijn geboorteplaats niet kunnen verlaten. In vele gevallen hebben de gezonde echtgenoten zelf rust nodig, terwijl de gehandikapten hun hulp niet kunnen ontberen. Naast het probleem van het vervoer was de financiering van de vakantie een grote moeilijkheid. Vorig jaar reeds or ganiseerde de katholieke Emmaus-be- weging een aktie, die 6000 DM opbracht. Verdere middelen waren met een lief dadigheidsconcert in de zomer van het afgelopen jaar in Gürzenich ingezameld. 10 DM per dag betalen de gehandikap ten zelf, voor zover ze daartoe in staat zijn. Door de gift van een anoniem geble ven Keulse begunstiger, werd zelfs de vliegreis naar Amsterdam voor een ge- handikapte mogelijk gemaakt. Dit om dat voor hem een treinreis niet mogelijk was. In Amsterdam ging 'fiij verder met de uit Keulen vertrokken bus. De voorzitter van de Solinger Orts- gruppe, Klaus Laimann, die zelf aan de rolstoel gekluisterd is, leidde zaterdag ochtend het vertrek. Volgens zijn woor den zullen naar het voorbeeld van Keu len mogelijk veel van dergelijke vereni gingen ontstaan. In Keulen werd de Vriendenkring 1968 onder bescherming van president Dr. Gunter Heidecke op gericht. De vereniging heeft 100 leden in Keulen en ongeveer 100 leden in het overige bondsgebied. DE COCKSDORP Vanmorgen om 10 uur botsten op de kruising Duinweg- Vuurtorenweg twee auto's. De Opel van De C. v. D., rijdende op de Vuurtoren- weg, kreeg geen voorrang van de Re nault, bestuurd door A C. G. uit Zwolle., die uit de Langeveldstraat kwam. De Opel werd vernield, de Renault werd zwaar beschadigd. Het blauwe VW-busje van de Rijks politie is op de kruising Beatrixlaan- Gasthuisstraat te Den Burg aangereden Het busje, dat op de Beatrixlaan reed, kreeg geen voorrang van de uit de Gasthuisstraat komende Peugeot van een Fransman. De Peugeot werd be hoorlijk beschadigd. Van de politieauto werd de voorkant in elkaar gedrukt. Vanmorgen om 8.10 uur is de Texelaar André Witte op het fietspad langs de Pontweg met zijn brommer geslipt. Hij maakte een ongelukkige val en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een flinke schare jeugdige zeepkist coureurs heeft zaterdagmiddag op de Hogeberg strijd geleverd. De animo was aangemoedigd door 't beschikbaar stellen van tal van aantrekkelijke prij zen. Zo werden er twee ijstaarten van De Spar voor de winnaars. De grootste pechvogel werd getroost met een ijs taart van de heer A. van Liere te Ou- deschild. Sommige coureurtjes gingen wel héél ver om zich van een zo gunstig moge lijke positie te verzekeren. Peter van Sikkeleras (12) uit Den Burg had er niet tegenop gezien zowel de fiets van zijn vader als die van zijn moeder te demonteren om aan twee wielen te ko men, die hij niet op een andere manier had kunnen bemachtigen. In de categorie „grote wielen" haalde hij de eerste prijs. Hij legde ruim één kilometer af! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Siebinga, dinsdag 14 juli, om 15.00 uur. dokter Van Loon, woensdag 15 juli, om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 15 juli, om 15.00 uur. Het nieuwe strandslag naar paal 21 langs De Nederlanden, nadert zijn vol tooiing. Over enkele weken zal het in gebruik kunnen worden genomen. De weg moet nog worden voorzien van een afdeklaag en momenteel wordt gewerkt aan het parkeerterrein aan het eind van het slag waar enkele honderden auto's een plaatsje kunnen krijgen. Door het nieuwe strandslag zal sprei ding van de drukte aan het strand worden bereikt. De foto werd genomen vanaf het duin nabij het strand. Men ziet rechts het parkeerterrein in aanleg. Om kwaliteit veilig te stellen Sinds gisteren wordt aan het water dat per tankschip naar Texel wordt overgebracht een kleine hoeveelheid chloor toegevoegd. De gebruikers heb ben dat mogelijk reeds geproefd. De maatregel is genomen om het water bacteriologisch betrouwbaar te maken. Door het transport per tankschip en het overpompen is nl. de kans op geringe verontreinigingen niet uitgesloten en door het chloreren worden de mogelijke nadelige gevolgen daarvan bij voorbaat uitgesloten Overigens wordt de kwali teit van het Texelse drinkwater scherp gecontroleerd. Dagelijks worden water monsters in het laboratorium te Bloe- mendaal onderzocht. TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden markt wer den een lam en twee geiten aangevoerd. flHIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilli "EXE els 0,5 0 De naambordjes van de nenplaats en de Groeneph zijn door onbekenden vei 1 seld. Zoiets mag natuurlijk 1 maar wij vermoeden dat v« 1 het met deze naamscorrectie rend eens zullen zijn. Immers 1 eens zo groene Groeneph wordt thans beheerst door baksteen van sfeerloze gel jj wenterwijl de knusse Stei irijzei 1 plaats nog steeds wordt o 1 schaduwd door het lommen groen van de oeroude kasta 1 boom. All< f>p i binm jaar I vrij B Th on 3 leidir lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tijscl Bo tel. •ieles india V ngel „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Dat staat te lezen op monument op de Afsluitdijk, daar waar in mei 1932 de verbinding tot kwam. Dat deze woorden een haast profetische betekenis hebben, moge bl r uit het feit dat het door die Afsluitdijk ontstane IJsseimeer inmiddels o< weer zijn eindpunt begint te naderen en door het ontstaan van diverse po op het punt staat de eens zo trotse Zuiderzee slechts als verhaal te voortbestaan met als overblijfsel het Veluwemeer. Inderdaad een prestatie kb01 echter naast voordelen ook nadelen biedt. boor Spi, ge :1de dijk, 2220 ïpen Co: telef ee: ;zak- ng, levie Het einde van de Zuiderzee als binnen zee was al in zicht voor de Afsluitdijk werd gerealiseerd. Want voor die er was ontstond de Wieringermeerpolder. Toen die eenmaal was drooggevallen, kwam er een eind aan het eiland Wie- ringen en het dorp Kolhorn. Overigens dankt het voormalige eiland Wieringen zijn naam aan het zeewier. Dit wier werd door twee wieroogsters met een boogvormige wierzeis gewonnen en diende samengeperst tot balen voor ver steviging van dijken en als kussen- en matrasvulling, het zogenaamde zeegras. Ook ging er veel van naar de jodium- industrie. Wieringen was echter wel het eerste, maar niet het enige eiland dat als zo danig niet voort bleef bestaan. Hoe „geruisloos" Wieringen ook als eiland verdween, Schokland en vooral Urk trokken veel meer belangstelling. Eigenlijk was het maar goed dat Schok land als eiland verdween, want de on gelijke strijd tegen het water hadden er sinds 1859 slechts ambtshalve drie of vier gezinnen overgelaten. Het ging zon der meer op in de Noordoostpolder. Eilanden Een veel meer hechte gemeenschap D nd C maar hun kranten worden steek anders van. er geen yy—fi- B>U.»o linn kalUa ivmtaeoaWMa r«*ikU» In het maandblad van de Algemene Bond van Bejaarden (dat de 14.000 le den gratis krijgen) las ik over de zg. Grote Letters Bibliotheek. Dat is 'n uit geverij die zich toelegt op de uitgave van allerlei boeken in een veel grotere dan de normale drukletter. Dit ten be hoeve van slechtzienden en vooral be jaarde lezers. Velen die wegens gevor derde leeftijd hebben te kampen met minder goede ogen is het lezen van ge wone boeken e«en marteling, terwijl juist het lezen van goede boeken de levensavond zo kan verrijken. Bij een onderzoek in Noordholland bleek dat 67% van de niet-lezende bejaarden als reden opgaf dat zij moeite hadden met de kleine letters. Boeken die in grote letters zijn gedrukt zijn duurder omdat meer papier nodig is en het formaat groter is. Ze zijn dan ook in de eerste plaats bestemd voor openbare biblio theken en de bibliotheken in de be jaardencentra. Een boek is voor een be jaarde een venster op de wereld dat, in tegenstelling tot radio en televisie, net zo lang blijft openstaan als hij zelf wil. Het lezen betekent het aktief houden van de geest, het is een levensfunktie en niet alleen maar tijdverdrijf. Juist bij hem dient het te worden gestimu leerd. Een aantal bibliotheken heeft dit al ingezien. Hopelijk wordt het ook in gezien door de leiding van de openbare bibliotheek op Texel en door degenen die zich met de kleine bibliotheken in de rusthuizen bezig houden. Als de in teresse voor het „grootgedrukte" boek toeneemt kunnen de kosten lager wor den. Wie ten behoeve van bejaarden grote letterboeken heeft, kan contact opnemen met de voorzitter van de Al gemene Bond van Bejaarden, de heer K. Verhagen, Willem de Zwijgerstraat 7, Willemstad (N-Br.) tel. (01687) 367. Van de gelegenheid wil ik tevens ge bruik maken om nog eens te wijzen op het grote belang van de bejaardenbond. Wordt lid! Ieder van 55 jaar en ouder is welkom. U kunt alvast gratis kennis maken met het mededelingenblad. Even een seintje aan een van de volgende he ren: A. de Vries, De Ruyterstraat, Ou- deschild; K. Beumkes, 't Horntje; D. Biesboer, Verlorenkost, Oosterend; W. Z. Stolk, Duinweg C 108, De Cocksdorp en F. Taag, Haffelderweg 10, Den Burg. Jan Agter sr., voorzitter afdeling Texel Schoonoordsingel 29, Den Burg We dienen zo nu en dan gehoor te geven aan bepaalde lokstemmen om er op uit te trekken. „Come to Britain „vliegen is goedkoper dan u denkt Door dikke proppen wolken over door mensen in keurige stukjes verdeelde landschappen en als getekende gol ven vliegen wij to Britain" en daar wachten ons tal van verrassingen. Want Engeland mag voor de meeste Nederlanders als toeristisch land niet zo aantrekkelijk zijn, ook dit land heeft zijn typisch eigen sfeer, zijn karakte ristieke gewoonte, die een reis naar het oude trotse Albion tot een beleve nis kunnen maken. Het feit dat men zijn Engelse vrien den bezoekt, is voor hen aanleiding dit HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudoschild 14 juli 2.50 en 15.22; 15 juli 4.05 en 16.43; 16 juli 5.26 en 18.08; 17 juli 6.42 en 19.20; 18 juli 7,50 en 20.22. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Maandagavond werd aan het strand van paal 9 een hengelwedstrijd gehou den, georganiseerd door de Sportvis sersclub Texel. De vangsten waren ge ring. De animo was echter verheugend groot. Veertig sportvissers beproefden hun geluk. Vooral de jongere deelne mers vielen in de prijzen. De uitslag was als volgt: 1. de heer Zomerhof uit Arnhem (5 vissen); 2. de heer De Ruy- ter uit Huizen; 3. de heer Van Lierop (Eierland); 4. A. Dekker, 10 jaar, Swif- te'rbat (O-Flevoland); 5. Koen Kalsbeek uit Enschede; 6. Johan Hopman (8 jaar) Texel; 7. B. van Zuylenkom uit Gro ningen. De prijzen bestonden uit hen gelsportartikelen. Zondagavond werd bij paal 17 ook gevist. De animo was daar iets minder maar volgens de organisatoren alles zins bevredigend. De eerste prijs werd hier gewonnen door J. Visser, Heeren veen; 2. G. Lunneker, Lochem; 3. J. Seutteer, Deventer; 4. M. Meijer, Was senaar. grondig te vieren. Dus trokken we 's avonds samen op naar de „local pub", wat zoveel wil zeggen als het plaatse lijk stamcafé. Onbegrijpelijk grote pul len bier inhoud een pint worden voor ons op tafel gezet. Het is een lawaaiige geschiedenis, met samenzang van oude en nieuwe liederen. En omdat natuurlijk alle aan wezigen onmiddellijk door hebben dat wij uit Nederland komen, davert al spoedig het beroemde „Tulips from Amsterdam" door de oude rokerige zaal. Solisten worden uit het publiek opgetrommeld en luidruchtige kwink slagen klinken over en weer. Zij zijn dol op gezelschap, deze buren over het water, zij spelen „darts", een werpspel met spiesjes die eindigen in een rondje van veren, en natuurlijk domino. We dienen in een ,,pub" voorzichtig te zijn met het weigeren van drank, want men gunt het u van ganser harte. Een weigering is een pijnlijk iets. Deze dient vergezeld te gaan van een duide lijke verklaring, dat in het land waar ge uw dagen gewoonlijk slijt de ge woonten enigszins ander liggen. Verbaas u niet wanneer in dit la waai plots een heilsoldaat binnentreedt en.... op aller verzoek een van zijn heilsliederen ten gehore brengt. Hij zal niet alleen een geïnteresseerd gehoor vinden, maar men zal ook instemmen met het lied. Realistische kranten Natuurlijk hebben wij deze weken ook vele Engelse kranten gelezen. Kranten, waarin de meest intieme fi nesses vaak breeduit worden uitge sponnen. Sensationele verhalen over liefdesdrama's en misdaden komt u in deze kolommen ruimschoots tegen. Naast zeer „realistische" beschrijvingen van zeer geraffineerde, afschuwelijke moorden vindt men talrijke plaatjes van mooie jonge vrouwen in verleide lijke poses. De verdachten in verschil lende drama's worden met name ge noemd. Vaak zijn foto's bijgevoegd. Er bestaat geen priveleven voor ie mand, die eenmaal met het „nieuws" in aanraking is gekomen en vooral het koninklijk huis schijnt geen enkel recht op privacy te hebben. Ons komen a) die gruwelijke en onzedelijke beschrij vingen in de krant als uiterst onpeda gogisch voor, zeer zeker in een land waar zoveel jeugdige delinkwenten zijn op zedelijk en ander gebied. De Engelsen, die wij hierover spra ken, beaamden dit bezwaar volledig, vormde Urk. Weliswaar is hel eiland meer, maar de Urker bev vormde en vormt onder andere g middel van tradities als kleden Q geloofsgemeenschap en plaat n eigenaardigheden ook nu nog een bevolkingsgroep. Toch was Urk n laatste eiland dat verdween. Dat ken. Allereerst werd het een eiland, met het vaste land verl door middel van een dijk. Maar de voormalige eilanden waren er wat vissersplaatsen die andere mi( van bestaan moesten gaan zoeker :00P Dat viel niet mee, want de heeft eigenlijk een afkeer van he|25) renbedrijf. En vaak was dat het wezen middel van voortbestaan, dat betreft had de eilandbevolkii eenvoudiger, want een eilandbev is niet uitsluitend aangewezen op rij. Inwoners van Urk waren al vertrouwd met deze nieuwe vo broodwinning. De Urkers hadde een voordeel: in het verleden ze de Zuiderzee al te klein voor serij en ze trokken ook uit na; Noordzee. Manieren Het Britse volk is een volk dat graag staat en toekijkt en bij voorkeur in drommen. De beroemde Engelse eti quette doet zeer merkwaardig aan. De Engelsen zullen, wanneer u met hen uitgaat en van het vrouwelijke geslacht bent, tot vervelens toe om u heen sprin gen, want een vrouw mag nooit of te nimmer aan de straatkant van de stoep lopen. Zij zullen u behulpzaam zijn bij het uitstappen, deuren voor u openhou den en in alle opzichten bijna benau wend hoffelijk zijn. Zij zien er echter geen been in, een tijd lang met een vriend op straat te gaan converseren en u links te laten liggen. Wanneer een vrouw met een Engels man reist, zal hij steeds zorgen dat zij een goed plaatsje heeft. Maar reist een vrouw alleen in de trein, dan zullen de mannen haar rustig uren laten staan. Zelfs vrouwen op leeftijd zal men geen plaats aanbieden. Men zal zelfs geen kind voor haar laten opstaan. Maar dat vader en niet moeder de kinderwagen duwt, is er vanzelfsprekend, want pa doet het zware werk. „Groeten thuis" We weten bij de Engelsen nooit wan neer zij van plan zijn ons de hand te schudden óf iedere toenadering zullen afwimpelen met een gereserveerd knik je. Het is verder mogelijk dat zij er geen klap van menen wanneer zij u ge durende een gesprek uitnodigen om eens te komen theedrinken. Zo'n uitno diging houdt niet veel meer in dan bij ons ,de groeten thuis" en zij zouden in de meeste gevallen uiterst verbaasd zijn als u écht op de thee kwam. Wanneer zij u evenwel officieel vragen, zullen zij geen moeite sparen om het u naar de zin te maken en hun dag zal pas goed zijn wanneer zij zien dat u geniet. Zij queuen keurig voor de bus (zelfs voor de laatste) en wee u als u zou den ken dat u ongestraft maar ergens mid den in die rij kunt gaan staan. Mocht u echter, om het wachten te korten, de rij even verlaten om een krant te kopen of een boodschap te doen, dan zult u bij uw terugkomst uw plaats in de rij keu rig opengehouden vinden. Een mooi en prettig land, waarover veel meer te vertellen is dan deze paar eigenaardigheden. Een volk dat een zeer eigen en aantrekkelijk gevoel voor humor heeft en niet bang is zijn eigen fouten te erkennen. We dienen evenwel voorzichtig te zijn met onze uitspraken om niet in dezelfde fout te vervallen als de Engelsman, die toen hij in Frank rijk aan land ging, een man met een bochel zag en daarna beweerde dat alle Fransen bochels hadden.... Buiten de inmiddels verdwenen den verloren ook heel wat dorpe oorspronkelijk karakter. Opendi Noordhollandse Kolhorn de rij, meer vissersdorpen verloren de lijke zin van hun bestaan. Zij hoofdzakelijk aangewezen op de zee als hun bronnen van inkomsti Toen de Afsluitdijk eenmaal was, konden haring, ansjovis, en platvis in het niet meer zoute niet meer leven. Dus trokken voormalige vissers naar de ind werden boer of brobeerden te leve de toeristenindustrie, zoals Vole Toch was niet alle vis verloren vof/erv IJsseimeer. Met name de paling jeugd als aal in zoetwater doorb nam in vergelijking met vroeger wicht af, maar in aantal toe. Het IJsseimeer vormde als het het yeru ntee m. itenc ROl en I esse tel. iwe U of boi lond idvie let I 'at i id e op ap sant hun kinderkamer. Heel wat vissel^, pen verloren echter voorgoed huln kc rakter. Kolhorn, Kuinre, Volletfen Blokzijl, Blankenham en het Hindeloopen zijn als visserspli 0 tel reeds uitgeteld. Harderwijk en I moeten zich tevreden stellen me Veluwemeer. Spakenburg, Hoo Volendam hebben nog havens, mat lang nog? Verd Niet alleen de haring verdween Zuiderzee, ook klederdrachten, be[ soorten schepen en dorpse eigena heden verdwenen. De Afsluitdijk iT alleen een brug tussen FrieslanI Noordholland maar vormde tevenl afsluitlijn die met veel tradities,! eeuwenoud, afrekende. In de 16de| waren steden als Hoorn, Edam, I ren, Enkhuizen en Medemblik machtige steden als Amsterdam tief verdwenen zijn echter de tyj schepen als kotters, jollen, aken, wen, schokkers, bonzen, pluten ters. In Urk, Hindeloopen en Ma] vindt men nog de zogenaamde al fl overdekte leugenbanken, als het een sociëteit voor oude vissers, diel een praatje kwamen maken en d»- vissers hielpen met het hersf „boeten" van netten. In het voormalige vissersdorp Vfll hove bevindt zich nog een straat de naam „Aan zee" draagt, hoew geen zee in de omtrek te vindira Overblijfsel van een voorbije tijdT best worden herinneringen aan de|H derzee en de daaraan gelegen malige vissersdorpen bewaard ii zogenaamde „Zuiderzeemuseum" rijksmuseum te Enkhuizen zijn al die als het ware „dode" sp® en dorpen een herinnering aan| voorbije bloeiperiode, die alleen bewaard is gebleven in de prachtij bouwen, dorpels, gevels en torenj belangrijke voordelen welke de inp| ring met zich meebrengt, staan voorop. ipi ier de

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2