ou de woningnood op teller kunnen worden Texel niet opgelost? Duidelijk resultaat van d iepgrondbe wer kin g HANTAGE "extant" organiseerde openbare volksvijand nr 1 ïseussie over rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT c Bestrijding van riet en andere onkruiden in sloten Verdwijnen ook de zeevogels uit waddengebied Opgave nieuwe cursus muziekschool - DE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 14 JULI 1970 Icrdagavond heeft „Textant" on- ite belangstelling een open avond [en over het woningbouwbeleid. 5 uur heette Goos Westerlaken, ieleider, iedereen welkom en de leden van het forum voor: ner Drijver, makelaar Brandsen, Boots van het gemeentelijk woningtoezicht, de heer Daal de heer Koom van de woningad- nmissie. Hij stelde dat deze een gevolg is van de aktiviteiten aktiegroep „Het lege huis". De tg van deze avond was om een der beeld te scheppen van de n rond de woningbouw. lerste vragen gingen over de pre- ningen. Uit antwoorden van de loots bleek dat als de netto bouw- (het bedrag dat aan de aanne- toet worden betaald) bijvoorbeeld 0,bedragen, de premie in het aar ƒ2.759,is. Ieder jaar de premie ƒ250,minder, totdat 10 jaar) op ƒ0,00 staat. Hoe oper de woning, hoe hoger de Uit antwoorden op vragen van eet Nico van Heeringen bleek dat antal premiewoningen niet be is zoals bij woningwetwoningen, uin vertelde dat Texel een tweede emeente is. De premie wordt veel rfij ickelijker als men bouwt in een H klas gemeente. „Wat wordt ge- om Texel een eerste klas gemeen- maken?" Daalder: „Daar wordt aan gedaan". De gemeenteklas- hangt samen met de kosten van dri ;vensonderhoud. De heer Bosma op dat Texel enige jaren gele- an 3e klas naar tweede klasse is Dmoveerd". Goedkoper bouwen o van Heeringen meende dat méér ewoningen voor dezelfde prijs ge el kunnen worden. „Van de stich- ;osten is een bepaald percentage nd voor de grond; als we de prijs verlagen worden de stich- osten lager. We kunnen de prijs verlagen door meer wonin- ha te bouwen. Honderd iper iplaats van 30 of 40". De heer er noemde goedkoper bouwen itig maar was bang dat dit ten zou gaan van het woongerief. ;ns Van Heeringen wordt juist het erief verbeterd; de intermense- verhoudingen worden beter wan- men wat dichter opeen woont, ouder Daalder; „Dat is een stap Van Heeringen: „Géén stap te- laar een nieuwe wijze van aanpak- De heer Brandsen vond dat de privacy voorop stellen: daar ze alles voor over. Van Heerin- s van mening dat de privacy niet oste hoeft te gaan van sociaal con- Wim Trap vroeg of de gemeente wel goed laat informeren over de ideeën omtrent de woningbouw. ns de heer Daalder wél „Maar die Bn zijn niet uit te voeren. Vijfen- ig jaar woningnood is niet zó op te lossen". Grondbedrijf m Trap informeerde of het grond- ijf winst maakt. Nee, zei de heer der beslist. Aannemer Drijver was lier wel mee eens maar vond het ner dat een stuk grond zolang blijft 1, voordat het vrijgegeven wordt bouw. Volgens de heer Daalder het onmogelijk sneller, omdat eerst K'3 bestemmingsplan opgesteld moet Jen dat G.S. goed moet keuren. Dit t een jaar of drie. Volgens Nico Heeringen kon het allemaal snel- ils niet alle details van het be- mingsplan vastgelegd worden. Een dur geli ht Dncf in wa te -die e" ;n sen hik 11 plan moet de grote lijnen voorschrijven; de mensen die er komen wonen kun nen dan zelf beslissen hoe het precies ingericht gaat worden. Dat werd snel en democratisch. Volgens burgemeester Sprenger worden dergelijke „vlekken- plannen" in de praktijk wel toegepast in Nederland. De mensen kunnen dan zelf de vlekken invullen, goedkeuring daarvan door G.S. blijft evenwel ver eist. „Zoals het nu gaat duurt het lang met de bestemmingsplannen, maar ver geet niet dat we op het ogenblik met 12 bestemmingsplannen tegelijk bezig zijn". Van Heeringen: „Ik ben op het ogenblik met 25 werken bezig en toch moet alles op tijd klaar zijn". Piet Keijzer informeerde wat gedaan wordt op langere termijn om de wo ningnood op te lossen, omdat het niet mogelijk is, volgens de heer Daalder, om het snel te doen. En hoe lang de woningnood nog zal duren. De heer Daalder: „We proberen ieder jaar van worden door de regering, er zoveel mo de woningwetwoningen, die uitgegeven gelijk te krijgen. Bovendien proberen we genoeg bouwgrond uit te geven voor particuliere bouw. Het is een ernstige zaak, maar wanneer die opgelost is kan ik niet zeggen". De heer Boerhorst: „Dat zijn mooie woorden, maar wat doen we met de tweehonderd mensen zonder woning op Texel? Kunnen we geen noodoplossing scheppen door het toestaan van caravans en het gebruik van houtbouw?" Wethouder Daalder voelde daar weinig voor. Niet alleen op de kwantiteit, ook op de kwaliteit moet gelet worden. Tweede woningen Wim Trap toonde zich bezorgd over het verkopen van huizen aan mensen die ze als tweede woning willen ge bruiken. De heer Koorn vertelde dat de woningcommissie dit wel toestaat als gebleken is dat er geen gezin in wil. Iemand uit de zaal vroeg wat er ge beurt als een huis wordt gevorderd. Het bleek dat het huis dan verhuurd wordt en dat de gemeente de huurprijs bepaalt. De heer G. A. Oskam vroeg of de priis van een huis op Texel hoger is dan elders. De heer Drijver stelde dat het bouwen van woningwetwoningen voor de aannemer geen vetpot is. „Hij mag blij zijn als hij geen tegenslag heeft en er nog iets voor hem zelf overblijft. Maar het bouwen op Texel is beslist niet duurder dan aan de over kant. Als ik aan de overkant aan een aanbesteding meedoe heb ik hem altijd. Ik sprak Siem de Waal en die zei: je mag blij zijn dat de arbeidsproductivi teit hier zo hoog is". Geen grond De heer Koorn vond dat de activiteit op het gebied van kleine verbouwingen afgeremd zou moeten worden zodat de aannemers meer tijd krijgen om wo ningen te bouwen. De heer Drijver: „Er zijn aannemers die niets te doen heb ben omdat er geen grond is. Ik heb een plan voor honderd woningen maar ik krijg geen grond!" Wim Trap: „Waar om is er dan geen grond?" Daalder: „Voor een grondaanvrage bij G.S. moet eerst een bestemmingsplan opgesteld worden Dat duurt lang". Wim Trap: „Dan moeten we naar Den Haag om te vragen of dat niet sneller kan, of even goed gaan bouwen". Hier voelde de heer Daalder uiteraard niets voor. Een andere vragensteller concludeerde dat als er eerst maar grond is, de woning nood blijkbaar is opgelost. Waarom vraagt de gemeente dan niet meer grond aan? De heer Koorn zei dat het vaak gebeurt dat mensen zich op Texel komen vestigen. „Dat kunnen we niet van te voren ,weten". Vragensteller: „Maar al 25 jaar komt u huizen te kort; u houdt er nu bij de berekeningen toch wel rekening mee dat mensen zich onverwacht op Texel komen vestigen?" De heer Bosma: „We vragen wel meer grond aan, maar krijgen niet meer van GS." Welstandscommissie De heer J. Reydon vroeg hoe de wel standcommissie staat tegenover zeer re volutionaire woningbouw. „Ik bedoel hiermee bijv. cilinderachtige woningen van polyester hars". De heer Boots: „Het is net als met een pak, de één vindt grijs mooi en de ander blauw". De heer Boerhorst: „Wat is dan de waarde van de welstandscommissie?" De heer Verhagen vond dat er te veel over de details gesproken werd: „Hoe krijgen we nu eigenlijk die 200 mensen in een huis?" Waarop de heer Westerlaken vroeg of een van de aan wezigen een oplossing wist voor de wo ningnood. De heer Brandsen wilde de woningbouwvereniging vragen of zij mensen met een inkomen van ƒ20.000,- of meer overhevelt naar een duurdere woning. Bovendien, meende hij, zou de vereniging best huizen in eigendom kunnen uitgeven om de financiële nood te verlichten. De heer Daalder was ook zeer verontrust over het feit dat men sen met een hoog inkomen in een goed koop huis blijven zitten. Hij wilde dan ook de doorstroming zoveel mogelijk^ stimuleren. Tot dusver is op Texel geen j doorstromingspremie toegekend. Over^ het uitgeven van woningen in eigendomj heeft de vereniging negatief beslist om dat dit tegen de opzet van de vereni ging is. De Woningbouwvereniging is in het leven geroepen voor lager bezol digden. Bij verkoop zou de winst trou wens naar het Rijk gaan. Als dit artikeltje verschijnt is de be spreking met belanghebbenden voor een diepgrondbewerking voorbij. Het zal dan vrij zeker bekend zijn of de mengrotor van de Ned. Heidemij in de loop van de maand augustus aan het werk kan gaan. Het lijkt ons van groot belang, dat eventuele weifelende gegadigden bij het nog even voortduren van het droge weer een kijkje nemen op het perceel van de heer G. C. Bakker, „Avanti", polder het Noorden. Na een aanvanke lijk wat teuerstellend resultaat is het op dit moment volkomen duidelijk, dat door de diepgrondbewerking de droog tegevoeligheid is afgenomen en waar schijnlijk kunnen we wel zeggen, dat de droogtegevoeligheid geheel verdwenen is. De gedachte, dat bij het voortschrij den van het groeiseizoen en het aan houden van de droogte de aanvankelij ke voorsprong van het onbehandelde veld zou verdwijnen en plaats zou ma ken voor een achterstand is op dit mo ment (11 juli) bezig om waar te wor den. Op dit moment liggen zeer grote gedeelten van de bieten op de normaal bewerkte grond midden op de dag als „vodden" voor de grond, terwijl in het gewas op het perceelsgedeelte, dat met de mengrotor is bewerkt geen droogte- schade is waar te nemen. In de ontwikkeling van het gewas was aanvankelijk een flinke achter stand aanwezig op het diep bewerkte gedeelte, maar die achterstand wordt snel ingelopen en zal bij het nog even voortduren van de droogte spoedig ver anderen in een flinke voorsprong. Bij het graven van een kuil op zowel het onbehandelde deel als het bewerkte gedeelte wordt de oorzaak van het om slaan van de groeikansen volkomen duidelijk. De bietenplanten op het on behandelde deel hebben het vocht in de laag, waarin de wortels voorkomen vol ledig gebruikt, terwijl de planten op het behandelde gedeelte door hun veel diepere beworteling vocht „naar harte lust" onttrekken aan de ondergrond. Zwaardere bemesting nodig Op het tweede bedrijf, waar de meng rotor heeft gewerkt is tot nu toe het resultaat in 't gewas aardappelen min der goed. We hebben hier geen direkt vergelijkingsobjekt, maar het duidelijk uitkomen van de stroken boven de drains wijst er op, dat er iets mis is. We menen met zekerheid te kunnen zeggen, dat de bemesting hier onvol doende is geweest. Er is geen rekening gehouden met het feit, dat door de menging van de oude bouwvoor door een laag van 100 cm grond de bemes- lingstoestand veel minder is geworden. In dit geval is naar we menen zowel de stikstofbemesting als de fosfaat- en kalibemesting beslist onvoldoende ge weest. Er zijn dan ook duidelijke ver schijnselen van kaligebrek te zien. De hele ontwikkeling van het gewas wijst er op, dat hier van „honger" moet wor den gesproken. We menen, dat het goed is er op te wijzen, dat iedereen, die op een of an dere wijze een diepgrondbewerking laat uitvoeren er op rekenen moet, dat de bemesting een flink aantal jaren zwaar der moet zijn dan men op normaal be werkte grond gewend is om te geven. Wordt bij de diepgrondbewerking een flinke laag zavel- of kleigrond naar bo ven gehaald, dan zal waarschijnlijk een extra-kaligift niet nodig zijn. Maar wat de stikstof- en fosfaatbemesting betreft moet men rekenen op 200 - 300 kg kalk- ammon en eenzelfde hoeveelheid super fosfaat per bunder boven de normaal gegeven bemesting. Tot nu toe heeft de chemische be strijding van riet, qras en andere on kruiden op de taluds en in bepaalde gevallen ook op de bodem van sloten in ons gebied nog weinig ingang ge vonden. Dit jaar hebben we enkele vragen over dit onderwerp ontvangen en dit is voor ons aanleiding er iets over mee te delen. Net als zoveel andere nieuwe werk wijzen is de achtergrond van het che misch „maaien" van de slootkanten een besparing van arbeid. Men hoopt met een chemische bestrijding een flink gedeelte van het werkdat het schoonmaken van de sloten in de herfst vraagt kwijt te raken. Die mo gelijkheid zit er ook beslist in. Welke mogelijkheden en middelen Eén van de eerste oogmerken van on- kruidbestrijding in sloten is de bestrij ding van riet. Dit is nl. de begroeiing, die bij het schoonmaken van de sloten het meeste werk vraagt. Met de be- Het lijkt er op, dat na de zeehonden die, zoals gemeld, voor de helft uit het Waddengebied zijn verdwenen, nu ook de zeevogels op de vlucht zijn. Althans dn Harlingen en omgeving. Waren hier dagelijks duizenden meeuwen van di verse soorten waar te nemen, thans ko men er nog maar enkele honderden voor. De zwermen zijn sterk uitgedund. Of dit nu aan de waterverontreiniging van de Waddenzee ligt, waardoor er minder vis voor de vogels is te vangen, of dat er een andere oorzaak is, is nog Iniet bekend. Wel staat vast, dat de |meeuwen op het moment erg hongerig |zijn en voedsel, zoals broodkorsten en jander tafelafval, dat voor de eenden wordt geworpen, gretig verslinden, net als 's winters als het water dichtge vroren is. Op winter lijkt het thans helemaal niet. De kokkel vangsten in de Wadden zee lopen iedere dag terug. Er is prak tisch geen levende kokkel meer te van gen. De schelpdieren zijn allemaal ge dood door de vuilwaterlozing bij Gro ningen in de Waddenzee. Schipper B. Teerling van conservenindustrie Se- vernside die geregeld een vaartuig vol ving, kan nu nog maar slechts een paar kilo per dag vangen. De direkteur van deze industrie, de heer Herman van den Nieuwenhuizen, is thans bezig om ver gunning van de Westduitse regering te vragen om voor de Duitse kust op kok kels te mogen vissen. (Uit „Harlinger Courant"). Begin juli hebben alle leerlingen van de nieuwe derde klassen van de lagere scholen een circulaire met aanmeldings formulier ontvangen voor de nieuwe cursus van de muziekschool, die in de week van 17 augustus begint. 65 aanmeldingen zijn reeds ontvan gen. De ouders die hun kind nog niet hebben opgegeven kunnen dit nog doen voor 17 juli a.s. bij de administratie van de school, p.a. raadhuis. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de administratie, telëfoon (02220) 3041 dan wel tot de direkteur van de school, Jac. P. Thijsselaan 128, Den Burg, telefoon (02220) 3159. GESLAAGD Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam slaagde onze oud plaatsgenoot de heer C. van Lenten Pzn uit Zuid-Eierland voor het candidaats- examen scheikunde. strijding van riet zijn tot nu toe ook de meeste ervaringen opgedaan. Als het uitsluitend om bestrijding van riet gaat kan men gebruik maken van het middel Dalapon. Dit moet worden verspoten in een hoeveelheid van 15 kg per ha. Als het werk met een rugspuit met een inhoud van 15 liter wordt uit gevoerd en deze spuit voorzien is van neveldoppen zou per spuit 1 kg Dala pon gebruikt kunnen worden. Met deze hoeveelheid zou dan een oppervlakte van 6 a 7 are (600 - 700 m2) behandeld kunnen worden. Als voor de taluds en de bodem van de sloot een breedte van 5 meter wordt gerekend zou met een spuit een slootlengte van 120 - 140 me ter behandeld kunnen worden. Als er naast riet ook liesgras en di verse breedbladige onkruiden voorko men, dan moet de hoeveelheid Dalapon per spuit 1,3 kg worden en moet te vens nog een halve liter per spuit van een MCPA-middel worden toegevoegd. Als tijd van behandeling wordt ge noemd juli - september. Daar na het spuiten minstens 6 weken moet worden gewacht met het maaien van overge bleven resten „onkruid" menen we, dat de voorkeur moet worden gegeven aan een behandeling in juli. We zijn van oordeel, dat bij een goe de toepassing van de chemische bestrij ding het schoonmaken van de sloten m de herfst aanzienlijk minder werk zal vragen. De manoeuvre had tot resultaat Enno zich beslist niet op zijn ge voelde. Dit gesprek) staande te i, was niet eenvoudig. Maar zijn stvrije gastheer maakte, zelfs geen ar naar een stoel, lil inspecteur haalde zijn portefeuille t:D|oorschijn en toonde Geutjens een wellicht leneer Geutjens, kent man?" lutjens wierp er een korte blik op. ♦♦fcëot u hem misschien wel eens ge- itU V, boit". *gt de naam Asmuss.Heinrich einz Asmuss, u iets?" "at zou die naam mij moeten zeg- Waar wil u heen? Ik zei u, dat ik nan niet ken, nooit gezien heb". Iet is de foto van de man, die ver week in het Speelderbos gevon- werd. Zo te zien had hij zichzelf ophanging van het leven beroofd". >enkt u dat ik hem opgehangen zei: zo te zien heeft hij zichzélf t leven beroofd". aja, ik verstond u wel! Zo te zien. andere woorden: uw scherpe de- e-instincten doen u aan een an- mogelijkheid denken". >at hoort u mij niet zeggen". 2 Vat moet u dan van mij?" let schijnt, dat deze man verleden k dinsdagavond in de omgeving van FEUILLETON door TOM LODEWIJK uw villa is gesignaleerd". „Moet u van iedere landloper die in deze omgeving is gesignaleerd, nadere gegevens van mij hebben? Dan heb ik wel dagwerk". „Hebt u zoveel last van landlopers?" „Ik heb een paar goeie' waakhonden". „Heel verstandig". „Inderdaadals ik het van de po litiebewaking hier moest hebben „Heeft u daar klachten over?" „Als ik die heb, weet ik waar ik er mee zijn moet. Niet bij een politie agent". Veerman slikte de belediging zonder een spier te vertrekken. Geutjens keek weer op zijn horloge. „Had u nog meer?" Een duiveltje in Veerman deed hem zeggen „Op 't ogenblik niet". „Zoop 't ogenblik niet. Ik hoop dat dit niet betekent, dat ik nog meer dergelijke bezoeken te wachten heb. Ik ben geen inlichtingendienst voor de po litie. Spaar u en mijzelf de moeite. Als ik u nodig heb laat ik u wel roepen". Hij drukte op een bel, het kamermeis je verscheen. „Mitzi, laat deze man uit". Inspecteur Veerman stond buiten voor hij het wist. Mitzi's brutale knipoog naar de knap pe jonge inspecteur had hij echter wel gezien. HOOFDSTUK VI Op het matje Burgemeester Bosanquet was in een slecht humeur. Iedereen kende de symptomen. Het zat 'em in 't weer, er zat storm of onweer in de lucht en dan deed de ouwe blessure pijn. Insepcteur Veerman ondervond het, toen hij de volgende morgen in 's bur gemeesters kamer verscheen. Burge meester was slecht te spreken. Het ont- werp-verkeersregeling leek naar niets, aan het parkeerverbod in de Stations straat werd slecht de hand gehouden, en toen burgemeester eergisteren me neer Veerman opbelde, was hij er niet. „Ik had een dag vakantie, burge meester". „Ik wou wel graag, dat u dit met mij overlegde". „Dat zal ik voortaan doen. Maar Beenders was er toch". „Wat weet Beenders van die ver keersregeling?" „Alles. En de stukken lagen klaar". „Ik kreeg van Beenders de indruk dat u er tussen uit getrokken was en dat hij van de lopende zaken niets wist". Dat was Beenders, de Streber. Even zijn inspecteur een stok tussen de benen steken. „Dan heeft hoofdagent Beenders u een verkeerde indruk gegeven. Maar in ieder geval, burgemeester, voortaan zal ik nie-t weggaan, als is het maar voor één dag, zonder dat u het weet. Trou wens", voegde hij er aan toe,, „ik heb wel een dag vakantie genomen, maar half en half was het toch dienst". „Hoezo?" „Ik heb de kennismaking met com missaris Vogel in Hannover weer eens vernieuwden op die manier ben ik achter de identiteit van de man uit het bos gekomen". „Man uit het bos.o, u bedoelt die zelfmoordenaar?" „Jawel burgemeester". Het leek mij wel gewenst, de identi teit van de man vast te stellen". „En daarvoor moest u er een hele dag tussen uit. Naar Hannover!" „Het nuttige met het aangename ver enigen, burgemeester", waagde Enno Veerman te glimlachen, maar het viel niet in goede aarde. „Ik zie er het nut niet van in. U hebt waarlijk wel iets anders te doen dan spoken achterna te lopen. Er is hier in Terwerve werk genoeg, zonder dat u voor detective gaat spelen". De burgemeester hief afwerend de hand op. „En als u dat alleen in Hannover doet, is het nog niet zo erg, maar wan neer u burgers van onze gemeente met onnozele vragen lastig valt „U bedoelt?" vroeg Veerman, maar hij wist het heel goed. „Meneer Geutjens heeft mij verzocht, er voor zorg te dragen, dat hij voor taan van bezoeken van politiemensen verschoond blijft. Ik hoef u geen in zicht te geven in het gemeentebeleid, maar ik kan u dit wel vertellen inspec teur: onder de huidige omstandigheden kan het voor het gemeentebestuur van groot belang zijn, dat er met de heer Geutjens een goede verstandhouding bestaat, om redenen die van veel groter importantie zijn dan een landloper, die zichzelf de das om heeft gedaan. En wanneer dit beleid wordt doorkruist door het dillettantisme van een politie man, die van Sherlock Holmesroman- tiek droomt Er was geen woord Frans bij, consta teerde Enno Veerman verslagen. In- plaats van een goede indruk te maken met zijn vasthoudendheid, liep hij het gemeentebestuur ermee voor de voe ten! Hij had wijzer moeten zijn: hij wist dat Geutjens 'n man was met een vinger in ieder potje. Burgemeester Bosanquet keek naar zijn ondergeschikte, zag hem ineen schrompelen tot een manneke dat ze uitgemeten krijgt. „Neem het niet te1 zwaar op, inspec teur", zei hij met iets van gemoedelijk heid in zijn stem, „ik druk me wel wat scherp uit, te scherp voor de zaak. Ik ben geïrriteerd en dat wreek ik op u. Ik ben er zeker van dat het alleen dienstijver is, die u leidt. Maar u moet de dingen zien in de juiste verhoudin gen. Uw tijd is te kostbaar, om die te verdoen aan naspeuringen zonder zin. U ziet zelf welke moeilijkheden het geeft. U kon niet weten, dat wij mo menteel liever de heer Geutjens een beetje in een goed humeur houden, maar juist daarom.... als u het met mij overlegd had, was het niet, of an ders gebeurd". Veerman slikte. „U hebt gelijk burgemeester. Een mens leert van zijn fouten". „Dan is-ie nog niet verloren", glim lachte de burgemeester. „En fouten ma ken wij allemaal. Laten we nou die hele zaak van die man in 't bos maar verge ten, zand er over. En ik heb wel zitten hakken op die verkeersregeling, maar als ik eerlijk ben, weet ik zelf zo gauw geen betere. In ieder geval, bekijkt u het nog eens goed. Vooral de plaats van die verkeerslichten. Ik heb er een paar aantekeningen bij gemaakt".

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5