ft Duinpark leerzame recreatie Fietsen is weer in WT^ ïk TEXELtoerist 2e jaargang nummer 5 Pagina 6 ssMnrzs Parachute-show op het strand S& ■-ai »v, f Maak de dijk niet kapot 4 Beklim de kerktoren I0EIEHDE UERKEDItlliB UAK OEROUDE KERK UAH TEXEL siïe&gK:.\,... PASSES schip van De Ruijter genoemd: ,,De Zeven Provinciën". Hier placht de hoge gast met zijn officieren van tijd tot tijd een oorlam te nemen en hij sliep er ook wel eens. Galgelandje De vlootvoogd hield van orde en tucht. Menige schepeling die het te bont had gemaakt hoorde de dooa over zich uitspreken. Het vonnis voltrokken op de Hogeberg, op h< galgelandje. Het voordeel daarvan dat de bengelende lijken vanuit zee ren te zien, zodat na elke executi schrik er goed in zat. Dat galgel; vindt U naast de jeugdherberg F - rama, die óók al zoveel mogelijk i; met het omringende landschap is bouwd. Wie in zuid-oostelijke richting Hogeberg afdaalt, komt al gauw Waddenzee. Een kilometer ten zi van Oudeschild liggen de aarden v van ,,De Schans". Het was in de Fj tijd een geduchte sterkte. Het 1815 de bevolking van Oosterend ei Burg, die de Fransen tot de ovei dwong. Zo ziet U dat U zelfs oj afgelegen Texel wordt herinnerd bekende feiten uit de vaderlandse schiedenis. Maar ook zonder dat wandeling door de oude kern van een belevenis. Doe het eens t I N I d hi iet v ;ante chot ''-vS^s«a»-*®». Toen de andere eilanden nog geboren moesten worden was Texel er al lang. Het is een oeroud eiland, dat zijn ontstaan dankt aan de gletschers, die zo'n 100.000 jaar geleden vanuit Scandinavië naar het zuiden schoven en de noorde lijke helft van Nederland eeuwen lang onder een tientallen meters dikke laag bedolven hielden. Met het ijs waren ook massa's steenen, zand en klei meege komen en toen het klimaat eindelijk milder werd en het ijs smolt, bleef het puin in grote hopen achter. Die uit zee stekende puinberg werd de kern van Texel. Meer grond slibde aan; duinen werden gevormd en ook de mens kwam al gauw een handje helpen. Nu is het eiland 18.000 ha. groot en merendeels vlak, maar de bultige kern is nog makkelijk in het landschap terug te vinden: ide Hogeberg ten zuiden van Den Burg. Zo ziet de puinhoop van weleer er nu uit c/e Hogeberg Wie hier ronddwaalt zou zich in het heuvelachtige Limburg kunnen wanen, ware het niet dat de bewoners er in de loop der eeuwen hun typisch Texelse sporen hebben nagelaten. Dat zijn bij voorbeeld de tuinwallen, uit graszoden opgetrokken muurtjes, die als weide- afrastering dienst doen. Dat zijn ook de schapenboeten met de schuine kant naar het westen gericht en de boer derijen die aan de Noordhollandse stolp boerderij doen denken, maar een aange bouwd woonhuis hebben. Dat zijn uiter aard ook de schapen van het onvolpre zen Texelse ras en het zijn de holle weggetjes, die het landschap kns-kras doorsnijden. Strijd Over die weggetjes is op Texel heel wat te doen geweest. Tot verontwaardi ging van menige toerist en landschaps bewonderaar zijn er een aantal ten offer gevallen aan de ruilverkave ling, maar ook vergaande pogingen om de resterende weggetjes te bewaren leidden tot protesten. Dat verschijnsel doet zich de laatste jaren bij herhaling op Texel voor als het erom gaat beziens waardigheden voor het nageslacht te bewaren. De boer die veel meer heeft aan een modern, dicht bij zijn hofstede gelegen bedrijfsgebouw dan aan een af- Zondag 26 juli Leden van de Skydivingclub „The Flying Dutchmen" zullen zondag 26 juli op het strand bij paal 17 een spectacu laire demonstratie parachute-springen verzorgen. Het wordt een wedstrijd precisie-landen waaraan een 20-tal er varen springers zal deelnemen. Alle pa rachutisten zullen drie keer een sprong maken, zodat het publiek een zestigtal landingen kan gadeslaan. Vanuit het vliegtuig, dat telkens van het vliegveld Texel opstijgt, moeten de para's trachten neer te komen op een midden op het strand aangebrachte stip met een doorsnee van slecht tien centi meter! Voor elke centimeter, die men ernaast springt wordt 'n strafpunt ge noteerd. De wedstrijd begint om 11 uur en duurt tot ongeveer vijf uur in de middag. Het evenement wordt bij wijze van aardige attentie door de Flying Dutch men aan de toeristen op Texel aange boden. Gehoopt wordt, dat door de de monstratie de interesse voor de para- chutesport wordt vergroot en dat zich toeristen zullen aanmelden voor een cursus. Gedurende de hele zomer wor den op het vliegveld Texel parachutis ten opgeleid voor het A-brevet. Overi gens zijn degenen, die op het vliegveld alleen maar willen kijken, ook van harte welkom. Bij goed weer wordt da gelijks gesprongen gelegen schapenboet, waarmee de mo derne agrariër weinig kan aanvangen, is geneigd zijn boeten te verwaarlozen. Hij wil nog wel restaureren, maar is niet bereid daar ƒ10.000,of meer voor neer te tellen. Als de gemeenschap zo veel prijs stelt op behoud, moet die ge meenschap maar betalen óók, vindt hij. Hij heeft geen ongelijk, maar de ge meenschap (lees: overheid) is niet zo scheutig en intussen zijn al heel wat boeten door de tand des tijds geveld Reservaat Het ziet er echter naar uit dat de Hogeberg in zijn huidige glorie be waard zal kunnen blijven. Het gebied is nl. aangewezen tot landschapsreservaat en Staatsbosbeheer zwaait er de scepter. Het beleid is erop gericht al het land in eigendom te verkrijgen, waarna het agrarisch bedrijf er alleen nog op de ouderwetse wijze mag worden uitge oefend. De holle weggetjes zijn al eigen dom van de Staat. Een paar jaar geleden werden ze van de gemeente Texel over genomen. Van de weggetjes werd de laatste jaren weinig gebruik gemaakt Omdat er betere, verharde wegen wa ren aangelegd in de naaste omgeving, was men er niet langer op aangewezen en het gevolg was dat de weggetjes dichtgroeiden en dat menigeen ze als vuilnisbelt gebruikte. Staatsbosbeheer heeft daar een eind aan gemaakt. De weggetjes zijn schoongemaakt en ge restaureerd. Enkele zijn zelfs van een schelpenverharding voorzien en zijn daardoor ideale en rustige wandelpaden geworden. Wandelen Een wandeling door deze weggetjes zouden we elke toerist van harte willen aanbevelen. Het is een bijzonder genoe gen om via de weggetjes van Den Burg in zuid-oostelijke richting te kuieren, te midden van de lammeren, de schapen en de weidevogels. Als wandeldoel kan men bijvoorbeeld de Russenbegraaf plaats aan de zuilflank van de Hogeberg kiezen. Hier liggen de Georgiërs be graven, die 25 jaar geleden (in april 1945) tegen de Duitsers in opstand kwamen. Vlak ernaast ligt de be graafplaats van Oudeschild, een do denakker omgeven door kromgewaaide iepen en een merkwaardige nauwelijks te beschrijven sfeer. Ook het „bossie" op het hoogste deel van de Hogeberg, is door de Staat opgeknapt. Bossiesdag Nog niet zo lang geleden werd hier jaarlijks, op de dinsdag na Pinksteren, ..bossiesdag" gevierd. Moeders en kin deren uit Den Burg en Oudeschild kwa men hier dan picknicken Maar bossies dag kan men elke dag houden, dus waarom zou U het niet een keer doen7 Naast het bosje is het natuurmonument „De Zandkuil" waar graafwespen en oeverzwaluwen hun domein hebben. En als U hier toch bent, loopt U een eind het Schillepad op, waaraan de boerderij „Brakestein" ligt Vroeger was dit het buitenverblijf van vloot voogd Michiel Adriaanszoon de Ruijter. Als zijn vloot op de rede van Texel op gunstige wind lag te wachten, verbleef hij veel in deze omgeving. In Oudeschild liet hij ten behoeve van zijn zeelui een kerkje bouwen (pas gerestaureerd en een bezoek waard) en hij schonk zelfs een fraaie lichtkroon, die nu nog in het kerkje is te zien. Collega Maarten Harpertsz, Tromp bleef niet achter en gaf óók een kroon. Tegenover „Brake stein" liggen nog de twee „Wezenput- ten". Hieruit werd het drinkwater geput bestemd voor de schepen Een bekend café in Oudeschild is naar het admiraal- Iii het Duinpark, dat aan het strand- slag naar paal 17 is gelegen, is met in gang van 1 juli een nieuw excursie- programma van start gegaan. In opzet is het Duinpark een schoolinstructie- park met een programma dat een wel kome afwisseling biedt op de biologie lessen op school. Er bleek van de zijde van het vakan- tiepubliek veel belangstelling te bestaan voor deze wijze van natuuronderricht, zodat besloten werd voor hen een spe ciaal programma te brengen gedurende de schoolvakantietijd. Er is naar gestreefd om eens iets an ders te brengen dan anders. Van het ge wone excursiepatroon (de rondwande ling met de vogelwachter bijvoorbeeld) werd dan ook helemaal afgeweken. waai De en iel elfs Fietsen is weer „in" en waar kan men beter fietsen dan op Texel, waar het aantal mogelijkheden voor een kortere of langere tocht bijna onbeperkt is? Op tal van plaatsen zijn op ons eiland fietsen te huur, van goede kwaliteit en niet duur. Het meenemen van een eigen fiets is daarom bepaald geen noodzaak. Wij zouden op ouderwetse wijs een aantal tochten kunnen be schrijven, maar nodig is dit niet. Een kaart van het eiland geeft meer dan voldoende mogelijkheden. Wij geven een paar tips, die U wellicht in gedachten kunt houden. De Hoge Berg Dit is de oude kern van het eiland, gevormd in de derde ijstijd. De holle weggetjes vormden vroeger de verbin ding met de buurtschappen en Den Burg. Over een enkele werd een fiets- paadje aangelegd. Vanaf het hoogste punt bij de jeugdherberg Panorama is de rede van Texel goed te zien. Hier la gen vroeger de koopvaarders en bij tijd en wijle ook de oorlogsvloten te wach ten op gunstige wind om uit te zeilen. Het Schildpaadje verbindt dit land schapsreservaat met Oudeschild Hier langs werd ook het drinkwater voor de schepen vervoerd vanuit de putten te genover hoeve Brakenstein. - .- ra -V£-~f- «;->*<?.- p ZgSpSf* Het bos De borden van de A.N W.B. wijzen de weg naar de Staatsbossen, de Den nen, zoals de Texelaars zeggen. Een uitgebreid net van fietspaden zorgt voor een goede ontsluiting. Op verscheidene plaatsen verwijzen borden ook naar wandelingen langs ge markeerde routes. Eén daarvan is het Natuurpad, waarlangs op duidelijke manier allerlei informatie wordt ge geven. Den Hoorn Rond dit gave dorp strekt zich een uniek landschap uit. De Witte Weg leidt door de oudste duinen van Texel. De noordhellingen (vochtig) zijn begroeid met heide, de zuidhellingen (droog) met o.a duinroosjes en mossen. Het Grote vlak, dat nu dienst doet als waterwin gebied, herbergt allerlei vogelsoorten. De Mokbaai en omgeving, direct gren zende aan het natuurreservaat de Geul, is een eldorado voor elke vogelliefheb ber. Zomer en winter ziet men hier dui zenden fouragerende vogels. '*>-L i.i - -t-.-rr- T-rr- landschapskesekvaat k DE HOGE BERG ywcnwo O» WIOJN (N MOtN tr v- Bwvjs er*-- Pyrola bloeit in het duinpark urond Vanaf De Koog gaat een fietspad langs de Slufter naar de vuurtoren en De Cocksdorp. Het lange rechte stuk toont duidelijk aan, dat hier vroeger een zanddijk werd gelegd tussen het vroe gere eiland Texel en het eilandje „Het Eyerlandt". Het dijkje waaide in de loop der jaren op tot een machtig duinmas sief. De Slufter (doorbraak van 1851) biedt een goed rustpunt. Het is goed wandelen in het zilte milieu van deze vlakte. Waal en Burg Langs en over de dijk van de polder Waal en Burg werd een fietspad aange legd. Het loopt van De Waal via de oude doorbraak Wegeswaal en Pijpersdijk naar de Ruigedijk ten noorden van De Koog.. Het uitzicht op de polder Waal en Burg, het Burger Nieuwland en het Kogerveld geeft weer een geheel ander beeld van het Texelse land. Oosterend Tot slot noemen we nog Oosterend, in grootte het tweede dorp van ons eiland. De overal aangegeven Texelroute voert door het lage land van Spang, een schapenland bij uitnemendheid. Ooster end zelf heeft tal van mooie oude straatjes, die vrij gaaf gebleven zijn. Hetzelfde mag gezgd worden van de inwoners. Een gesprek met hen, zal een ieder, die wil luisteren, stof tot over denking geven. Even verder op ligt de buurtschap Oost met de molen van het Noorden, een prachtig landschap. Van de dijk bij het Noorden af biedt de Waddenzee bij vloed een magnifiek vergezicht. Bij eb is het een machtige onafzienbare slik- vlokte, waar duizenden vogels voedsel in overvloed vinden. Niet alleen de westzijde van Texel trekt veel toeristenbezoek, ook de oost zijde, de Waddendijk, is ontdekt als een recreatieplaats met een bijzondere charme. Bij herhaling is echter geble ken dat toeristen, vooral sportvissers, onwetend schade aanrichten. Om de hengel tussen de stenen van de glooiing te kunnen vastklemmen, worden wel eens kleine steentjes, de zogenaamde stoppers, verwijderd. De grotere stenen komen daardoor los te zitten en dit kan rampzalige gevolgen hebben als de herfst- en winterstormen beginnen. Het bestuur van het Waterschap Texel wil daarom een beroep doen op alle toeris ten om niet aan de dijk te peuteren; dat geldt ook voor het met gras be groeide gedeelte van de dijk en voor de dijkgedeelten waar asfalt is toegepast. Op sportvissers wordt ook het beroep gedaan geen nylondraad en haken ach ter te laten; op de dijk grazende scha pen, maar ook vogels kunnen zich daar aan op afschuwelijke wijze verwonden. De zelfwerkzaamheid geeft een karakter aan deze gezellige en leei en ,;01 wandeling waarbij het hele gezi aangename wijze met de natuur in raking wordt gebracht. In het Duinpark worden geen ten verkocht. Men dient in het be e* l0P zijn van geldige toegangskaarten controlestrook) van het Texels Mui De poort van het Duinpark word' cies om 10 uur en om half twee opend. Wie te laat komt vindt de alweer gesloten, want vlak wordt begonnen met de vertoninj een diaserie en U begrijpt dat e niet meer kan worden gestoord. Het is een enerverende dii waarin de problemen rond natuul^*.n" tienl laties otselir Ireven lerstor And voor r de meter Het eel an er er\ seizo van k worde on tel trekvc het milieubescherming worden belich de diaserie wordt aan de deelneme aantrekkelijk uitgevoerd puzzelfi lier uitgereikt. Zelfs de jonge kin van 6-10 jaar zijn niet vergeten krijgen hun „eigen" puzzelforn Verder wordt een ieder voorzie interessant propagandamateriaal natuurbescherming, een knipplai zelfs een sticker N70. Een k< maakt de uitrusting kompleet. Daarna gaat men aan de wand route is duidelijk aangegeven en v door een prachtig bewaard gel binnenduingebied. Op de mooiste jes zijn rustpunten gecreëerd. U kunt voor de wandeling zove nemen als U zelf wilt, maar het toch minstens V/s uur voor U de waarop de juiste antwoorden z vinden, hebt bereikt. U bent dan op het punt van uitgang terug. Ti worden de bezoekers vriendelijl zocht alle „geleende" spullen, kompas, karton en balpen in venbus te deponeren. Grutto boven de duinen Nergens krijgt men een betere van het mooie Texelse land dan torens van onze kerken. Toega zijn de torens van de Ned. kerken in Den Hoorn en Kerk en toren van Den Hoorn heden af t/m 18 augustus te beziel op maandag, dinsdag, donderdl vrijdag steeds tussen 14.00 en 17.(| Entree ƒ0,50. De toren van kan men iedere woensdagmidd dens de duur van de folklore men. De toegang is kosteloos, ml wordt op prijs gesteld als men f koster een foto van in-of exteriei de kerk wil kopen. De opbrengsj het restauratiefonds ten goede. Heil Den 1

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 12