elvaartsbronmaar... n De zee geeft, badmeester neemt DE WAODENPAREL 2e jaargang nr. 5 25 juii tot is aug. 1970 prijs io cent HELE jaar recreatieoord - Pagina 9 3 G Kunst kijken op Texel KRANT VOOR TOERISTEN OP TEXEL O 29, >15 m óm „i£>rootcii lèlocfe" Geen strandweer? Ga dan eens naar de Sauna. Héérlijk! SAUNABAD TEXEL Café - Bar - Dancing De Koog Artsen op Texel BAR - DANCING 1EMEEHTE MM OOK TOERISME De Texelaars zij blij met hun gasten. Het toerisme is voor het land een der belangrijkste bestaansbronnen geworden. Bijna dere eilandbewoner heeft direct of indirect met het toerisme te laken en profiteert ervan. In het raadhuis te Den Burg is datzelfde lerisme echter een bron van voortdurende zorg. Om jaarlijks ge urende die korte periode zóveel mensen te kunnen opvangen, moe- imt' in miljoenen worden gestoken in allerlei voorzieningen, die de exelaars zelf niet of slechts voor een gedeelte nodig hebben. Die ct|" liljoenen heeft de gemeente niet en ook de slechts 11.000 inwo- lers van het Waddeneiland kunnen dat geld niet op tafel brengen. ;sve|et het gevolg dat de gemeentebegroting elk jaar een flink gat jrvJrtoont. Het is dus letterlijk waar: de toeristen maken de gemeente 'mot|exel straatarm. im het begrotingstekort zo klein ;elijk te houden, betalen de Texe- s forse bedragen aan rioolgeld, rei- tan D. lelde les rdee uil lantoorstraat Den Burg 'nbetwist Texels meest 'eervolle uitgaansgelegenheid luli „THE EDDYSONS" LUgustus „PURPLE HAZE" 751 hgsrecht en andere plaatselijke be- Jngen. Nog niet zo lang geleden wer- deze heffingen flink opgetrokken, rioolgeld steeg zelfs met 400%. Het d tenslotte ondenkbaar om van de n bewoners nog meer geld te vragen de voor de toeristen gemaakte kos te helpen bestrijden. Rijk wil niet it geld moest ergens anders van- komen. Heel Texel was het er over dat het Rijk over de brug moest ;n. Natuurlijk, want de uitkeringen jTexel jaarlijks uit het gemeente- s ontvangt, zijn afgestemd op 0 eigen inwoners. Voor de gasten, •er jaar meer dan anderhalf miljoen nachtingen maken, is geen vergoe- Weliswaar komen de laatste jaren de hogere overheden" flinke sub- s los om voor het toerisme onmis- projecten als rioolzuiveringsinstal- s en parkeerterreinen te kunnen be igen, maar er blijft een tekort. De soverheid weigert de gemeente een lijkse uitkering te verschaffen op van het werkelijke aantal „inwo- want diezelfde rijksoverheid kan niet meer uitgeven dan ze ontvangt Ister Beernink heeft dat nog eens ukkelijk verklaart toen hij maan- feo juli het raadhuis officieel opende. |üs dus moeten de toeristen zelf iets bijdragen in de kosten die men hen maakt Dtn Burg CtXtl Al jaren geleden werd die conclusie getrokken. Er moest een toeristenbelas ting komen, iets als de „Kurtax' in de Duitse vakantiegebieden. Met een kwartje per persoon per dag zouden de moeilijkheden de wereld uit zijn. De huidige wetgeving staat het heffen van een toeristenbelasting echter niet toe. Aan een wijziging van de wet wordt gewerkt en het ziet er naar uit, dat per 1 januari 1971 van iedere toerist een kwartje, of weinig meer, kan worden geïncasseerd. De gemeente zit echter zo aan de grond, dat zolang niet kan wor den gewacht. Een zeer verdeelde ge meenteraad besloot daarom enkele an dere heffingen in te voeren die slechts van toepassing kunnen zijn op bepaalde categonën toeristen. Bloedend hart Zowel het feit dat niet elke toerist zou moeten betalen als de afkeer om de toeristen, de welvaartbrengers, te belas ten, bepaalden maanden lang de stem ming in de gemeenteraad. Vóór- en tegenstanders stonden fel tegenover el kaar Tot driemaal toe kwam het prin cipebesluit in de gemeenteraad aan de orde. Met zeven tegen acht stemmen werd het aangenomen. De voorstanders waren niet enthousiast, maar er waren geen alternatieven Gedeputeerde Sta ten van Noordholland zette de ge meente trouwens onder zware druk. Als de belastingmaatregelen zouden worden genomen, zouden de dringend noodza kelijke credieten worden verstrekt, o.a. voor de kostbare rioolzuiveringsinstal- latie te De Koog. De gemeenteraad legde het hoofd in de schoot en stelde met bloedend hart de volgende heffin gen vast. „Kunst uit Israël" wordt tentoongesteld in Ons Huis, Den Hoorn, in samenwerking met de Israël-galerie Amsterdam. Ge toond worden, schilderijen, houtsnijwerk, zilverwerk, archeologische voorwerpen en affiches. Deze expositie is geopend van 6 juli t/m 7 augustus op werkdagen van 14 00-17.00 uur en van 19.00-21 00 uur. (Gesloten op zaterdag en zondag). Entree ƒ0,50 In de expositieruimte van het Raadhuis te Den Burg worden tot 1 augustus wand kleden tentoongesteld van mevr. N de Jong, mevr W. Meijer en mevr. M. van Bronckhorst Te bezichtigen tijdens de openingstijden van het raadhuis, nl van 9.00-12 00 en van 14 00-17.00 uur De toe gang is gratis. Van 4 tot en met 17 augustus wordt in de expositieruimte van het Raadhuis een foto-tentoonstelling ingericht. In totaal zijn ongeveer 150 foto's te bezichtigen van de Duitsers dr. K. Homberg en van drie leden van de Fotogruppe Neuwied. In het hotel-café-restaurant „De Wor- steltent" in De Dennen is gedurende het Dagelijks (ook 's avonds) geopend. Ook voor privé-baden in besloten sfeer. Voordelig toeristenabonnement: 3 baden voor 15, Keesomlaan 43 (zijweg 8) Den Burg, tel. (02220) 2403 Logeergastenbelasting Deze belasting wordt met ingang van 2 juli 1970 geheven van hen die gedu rende minstens een week als gast ver blijven in een hotel of pension. Kinde ren beneden zes jaar zijn vrijgesteld. Het tarief is een kwartje per persoon per nacht vanaf de eerste dag; het geld moet door de exploitant worden ge ïncasseerd. De regeling geldt ook voor de zg. logies en ontbijtverstrekkers. Hogere kampeerleges Een andere verhoging van gemeente lijke inkomsten is bereikt door de leges, die kampeerexploitanten jaarlijks voor hun exploitatievergunning moeten be talen, drastisch te verhogen. Deze ver hoging zal de exploitant in het algemeen aan de kampeerders doorberekenen en deze zullen dus wat meer staangeld be talen dan zij gewend waren. Véél meer is het niet; het gaat in het algemeen om enkele dubbeltjes per persoon. De legesverhoging geldt ook voor bewoners van tenthuisjes, mobiele of stacaravan, gemeubileerd zomerverblijf en kam peerboerderij. Verhuurders van gemeu bileerde woningen betalen géén leges; ook logeergastenbelasting behoeven zij niet te betalen. gehele zomerseizoen een dozijn werken te zien van de op Texel geboren en thans in Amstelveen wonende bekende schilder Toon de Haas en zijn vriend en collega Willem van Roijen. Van De Haas zijn aquarellen en olieverven te zien van Texelse landschappen. Van Roijen toont onder meer interieurs. Ook deze werken zijn te koop. Kijken is mogelijk op de gebruikelijke openingsuren van De Wor- steltent, dus de gehele dag en avond. Een befaamd schilder van Texelse land schappen is Ad Blok van der Velden In zijn woning, Dorpsstraat 48 te De Koog, is zijn collectie voor ieder dagelijks te bezichtigen Naast schilderijen toont hij ook tekeningen en aquarellen. Er is uiter aard geen enkele koopverplichting Ook in Hotel ..Bosch en Duin" is een expositie van zijn schilderijen en tekenin den opgericht. Ook deze (bescheiden) ex positie is permanent Gratis toegankelijk is ook de fototen toonstelling, die de Texelse landschaps fotograaf J. Nauta heeft ingericht in zijn studio aan de Weverstraat (hoek Park straat) te Den Burg. De collectie bestaat bereikbaar via 14 en 16 voor een deel uit opnamen, gemaakt buiten het zomerseizoen. De stemmings volle beelden van herfst, winter en lente geven een goed beeld van de ruige schoonheid van bossen, duinen, stranden, weidelandschappen en zeegezichten De foto's tot een grootte van meer dan een vierkante meter zijn te koop. Kijken is vrijblijvend. De Texelse tekenaar Niek Welboren stelt zijn prenten en tekeningen ten toon in De Ruyterstraat 135 m Oudeschild Niek maakt vooral werk van typisch Texel se plekjes. Zijn werk, wat uiteraard ook te koop is, is permanent tentoongesteld. R. Coutinho, Schilderend 40, tel. (02220) 2023; J. B. Seegers, Julianastraat 9, tel- (02220) 2039; A. van Loon, Warmoesstraat 52, tel. (02220) 2016. De Cocksdorp R. R. Siebinga, Kikkertstraat 12, tel. (02222) 234; Oosterend L. Barnard. Kotterstraat 23, telefoon (02223) 234. Tandartsen A. ten Hooi, Schilderend 42, Den Burg, telefoon (02220) 2063, J P. Rijkaart, Keesomlaan 9, Den Burg, telefoon (02220) 2868. Het moet heerlijk zijn om als meisje door een stoere badmeester uit de branding te worden gehaald. De doods angst staat Nel Witte (22) uit Den Burg tenminste niet op het gezicht te lezen. Het was dan ook een demonstra tie voor de fotograaf van TEXELtoerist. Meestal is het geen grapje als de bad meesters met boot of reddingslijn de zee ingaan om daar baders of zwemsters van een wisse dood te redden. Want de praktijk heeft geleerd dat de gemiddelde badgast weinig besef heeft van de gevaren van de zee en vaak grote risico's neemt. Bijna ieder jaar zijn op Texel wel een of meer verdrinkingsge- vallen en bijna altijd is het eigen schuld, hoe hard dat ook moge klinken. Maar juist dat laatste maakt het zinvol bij herhaling te wijzen op de gevaren en regels door te geven, waaraan men zich heeft te houden bij baden en zwemmen. In dit nummer van TEXELtoerist wordt uitvoerig geschreven over wat men bij baden en zwemmen in zee moet doen en laten en over de mensen, die U op de bewaakte strandgedeelten in de gaten houden pagina 11. Activiteiten op het Vliegveld Postweg, Eierland Rondvluchten tot half september, dage lijks van 10.30-17.30 uur. Kosten ƒ20, p.p. Parachutespringen tot eind september, alleen bij vrijwel onbewolkt weer. Zweefvliegen in de weekenden door zweefvliegclub Texel. DE KOOG TEXEL HOLLAND Zolang de voorraad strekt hippe, blitze T-shirts Top disc-jockey Franck Bierens AS JE GOGUM BENT

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7