Gehandicapten hadden fijne vakantie s Ook kinderen hebben vaak psychiatrische hulp nodig Nog veel afweer bij ouders i lik ■InSMnÉ Aan Texelaars veel dank verschuldigd Talentenjacht in „Dennenoord" Fancy fair cn „strijden" in Den Hoorn De heer Hin en mevr. Roeper wonnen ringsteekwedstrijd Bromfietser tegen auto Jan P. Strijbos vertoont film in De Cocksdorp Botsing op kruising Texel voor de radio Vijfhonderd gulden uit auto gestolen VVV Den Hoorn organiseerde genoeglijk strandfeest Strandhuisje opengebroken Diefstal en vernielingen Weinig belangstelling voor Bartiméus-avonilen Koersen vreemde valuta De groep gehandicapten uit Keulen en omgeving die een drieweekse vakan tie heeft doorgebracht op „Modestia" in Eierland gaat zondagochtend naar Duitsland terug. De merendeels zwaar gehandicapten, waarvan de meesten zich alleen met de rolstoel kunnen voortbewegen hebben zich op Texel kostelijk geamuseerd. Het weer werkte niet bijzonder mee, maar niemand vond dat erg. „We hebben de zon in ons hart", vertelde ons een van de patiën ten. De stemming was uitstekend. De groep maakte meerdere uitstapjes en dat bracht natuurlijk zijn speciale pro blemen mee. Alle dorpen werden bezocht, het strand en de duinen. Enkele gehandi capten gingen zelfs mee met de TX 54 naar de robben; daarvoor kwamen al leen degenen in aanmerking die zich zonder rolstoel konden voortbewegen want op de kotter van Piet Slik was voor een rolstoel geen ruimte. Anderen^ maakten een rondvlucht boven Texel. Al die uitstapjes waarbij bleek dat ei genlijk maar heel weinig niet kon, droegen sterk bij aan het gevoel van eigenwaarde hoewel de hulp van be- geleidtrs en -sters niet was te ontberen. In het water Verreweg het meest getroffen toon den de Duitsers zich door de zee. Ze zijn dan ook allemaal in het water ge weest. De gemeente gaf toestemming om met de bus tot aan het strand te rijden, waarna de gasten met de rol stoel verder naar het water werden ge duwd of door dragers van de Johanni- ter Unfall-Hilfe uit Bochum en het Ro de Kruis (afdeling Solingen) gedragen. De uitstapjes werden gemaakt m groe pen van vier of vijf. De rolstoelen wer den dan in een gehuurd VW-busje ge zet. De bus waarmee het gezelschap naar Texel was gereisd, was nl. direkt weer naar Duitsland teruggegaan. Folklore Ook binnenshuis vermaakten de Duit- Muzikale Texelaars en toeristen die dromen van een carrière bij radio of televisie kunnen hun geluk beproeven in de kantine van de camping „Dennen- oord" aan de Grenswcg. Elke donder dag, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond zal daar gedurende het gehele verdere zomerseizoen talentenjacht worden ge houden. Ieder met een goede stem of die een instrument bespeelt, is daar welkom. Ilun prestaties zullen op de band worden opgenomen. De man achter dit initiatief is de heer Henny Kok uit De Cocksdorp die goede contacten onderhoudt met meerdere platenmaatschappijen. Het optreden van de amateurs geldt als een voorselectie. De ontdekte talenten krijgen de kans een grammofoonplaatje te laten opne men. Het orkest „De Woodpeckers" on der leiding van Henny Kok zorgt tij dens de audities zonodig voor begelei ding en ook voor dansmuziek, want het is de bedoeling er wel telkens een ge zellige boel van te maken. DEN HOORN Het Hoornder mu ziekkorps D.E.K. heeft geld nodig om nieuwe uniformen te kunnen aan schaffen. Daarom wordt een fancy fair georganiseerd: op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. in het dorps huis „De Waldhoorn" aan de Heren straat. Er wordt veel werk van ge maakt. Het aantal attracties is legio. Toeristen en Texelaars kunnen er dus veel geld uitgeven, maar ook veel aan trekkelijke prijzen terugverdienen. De fancy fair is op genoemde dagen vanaf acht uur 's avonds geopend. Het muziekkorps D.E.K. is ook nauw betrokken bij het oeroude Texelse spel „Strijd om de man en de vrouw". Er wordt ingaande dinsdag a.s. elke dins dagavond van de komende drie weken gestreden op he't landje bij „De Narcis". Gehoopt wordt op grote deelname, vooral van de zijde van de toeristen die vorige jaren aan dit spel uitbundig ple zier beleefden. Het „strijden" begint telkens om 20.00 uur. De groep bezocht alle Texelse dorpen. Hier wachten ze op de Elemert te Den Burg op de bus. sers zich prima. Vanmiddag krijgt de groep de Folklore op bezoek. Bij alle ontspanning wordt het geestelijk leven niet vergeten. Gehandicapten en bege leiders hebben zeer genoten van de va kantie op Texel. „We zijn aan veel mensen dank verschuldigd", zeggen ze. Erkentelijk zijn ze de automobilisten die bij het passeren van Modestia snel heid terugnemen en dus rekening hou den met de daar verblijvende gasten die helaas niet snel uit de voeten kun nen. Bedankt Dankbaar is men verder het autover huurbedrijf J. Geus, de artsen Van Loon en Siebinga, Bruinings tv-verhuur de folklore, het gemeentebestuur, King Air Service, chef busdienst Bruin van Teso en de middenstand. Allen hebben op een of andere manier het verblijf van de groep gehandicapten op Texel prettig gemaakt, ook in financieel op zicht. Gehoopt wordt dat ook volgend jaar weer op een dergelijke medewerking mag worden gerekend. In het kader van het folklorepro- gramma was woensdagavond een ring- rijderij opgenomen, georganiseerd dooi de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Evenals vorige jaren trok dit oer-folkloristische festijn veel bekijks. De deelnemers waren in oud-Texels costuum gestoken en stuurden hun kar retjes door de binnenring van Den Burg waarbij ze dus telkens de Groeneplaats passeerden waar de ring was opgehan gen. Er moest een wat langere route (door de Weverstraat inplaats van de Burgwal) gereden worden dan de be doeling was, omdat de Burgwal werd versperd door enkele auto's. Winnaar van de eerste prijs werd me vrouw G. Roeper met de he'er P. C. Hin als koetsier. Tweede werd mej. Ans de Graaf met de heer Witte Mzn. als koet sier en derde werd mevrouw Dijks hoorn met haar man Jac. Dijkshoorn als koetsier. De „pechprijs" ging naar mevrouw Luijckx-Bakker en de heer M. C. Bakker die in tegenstelling tot andere wedstrijden bijzonder ongeluk kig waren en geen enkele ring wisten te bemachtigen. DEN HOORN Zondag kwam in de Herenstraat in Den Hoorn een brom fietser in botsing met een VW, bestuurd door E.K. uit Osnabrück. De auto stopte plotseling waardoor de bromfietser F.B. uit Leerdam, die achter de auto reed, niet tijdig kon remmen. De auto werd beschadigd. DE COCKSDORP Maandagavond 10 augustus zal de heer Joh. P. Strijbos in de Hervormde kerk te De Cocksdorp zijn kleurenfilm „De Waddeneilanden" vertonen. Het merendeel van de opna men voor deze film heeft de heer Strij bos op Texel gemaakt. Mej. R.O.E.E.N. uit Almstedt (Duits land) kwam zaterdag uit de Burger houtstraat met haar VW de Waalder- straat inrijden. Zij gaf daarbij geen voorrang aan de van rechts komende Fiat personenauto van mevrouw C P. Tijnagel-Lagé uit Nijmegen. Een bot sing volgde waarbij materiële schade ontstond. De politie maakte proces ver baal op. De kinderpsychiatrie heeft zich na de tweede wereldoorlog in snel tempo ontwikkeld tot een volwaardige we tenschap. Toch staan vele ouders nog vrij afwerend tegenover psychiatrische hulp, wanneer die hulp op hun eigen kinderen betrekking heeft. Ouders kun nen het moeilijk verdragen wanneer hun kinderen eventuele afwijkingen vertonen, een dergelijke zaak is voor hen zo beladen, dat zij dikwijls van de beschikbare hulpmogelijkheden geen gebruik maken, zichzelf sussend met de gedachte dat er met hun kind echt niks bijzonders aan de hand is. Deze benadering de ervaringen in psychiatrische kinderklinieken leren het valt meestal uit in het nadeel van het kind. Hoe ouder het wordt, des te moeilijker zijn stoornissen in de per- soonlijkheidsonwikkeling te behande len. Kinderpsychiaters kunnen meer doen, wanneer de ouders hen tijdig consulteren. Ouders moeten er tijdig bij zijn De psychiatrische hulp aan kinderen is nog maar een jonge wetenschap, maar dat is toch niet de' reden dat ou ders er zo argwanend tegenover staan. De psychiatrische hulp als zodanig is nog steeds een omstreden zaak, waarbij allerlei menselijke emoties meespelen. Een kind dat naar e'en psychiater moet is niet normaal, zo menen vele ouders, en die gedachte is op zichzelf reeds on- verdragelijk. Daarbij komt dat vele ou ders menen dat zij hun kind zelf best kunnen opvoeden en geen inmenging van deskundigen dulden. Toch kan de kinderpsychiatrie zon der medewerking van ouders weinig be ginnen. Want het zijn de ouders, die eventuele stoornissen van hun kind het eerst bemerken. Die stoornissen, die men ontdekt, behoeven op zichzelf nog helemaal geen reden tot ongerustheid te geven. De geestelijke groei van vele kinderen verloopt niet regelmatig en wanneer een kind zich een tijdlang an ders gedraagt dan men normaal van hem was gewend, dan behoeft dat nog niet altijd te wijzen op het bestaan van min of meer ernstige geestelijke stoor nissen. Maar het kan natuurlijk wel en dan is het zaak om er zo vlug mogelijk bij te zijn. Want stoornissen, die in het be gin nog geen ernstig karakter dragen, kunnen doorwerken wanneer ze worden genegeerd. Het niet behandelen ervan kan tot een scheefgroei van de persoon lijkheid van het kind leiden. Verwachtingspatroon Maar ouders hebben nu eenmaal een bepaald verwachtingspatroon van hun kind, waaraan het moet beantwoorden. Een gezonde opvoeding wil zeggen, dat troon doorziet, dat men kritisch tegen- men de ironie van dat verwachtingspa- over zijn eigen verwachtingen staat en op een gegeven moment tegenover zich zelf durft toe te geven dat die verwach tingen eigenlijk een beetje onredelijk zijn. Ouders, die hun verwachtingen ten aanzien van hun kinderen verabsolute ren, die hun kinderen willen persen in het patroontje, dat zij voor hen hebben klaargemaakt, kunnen soms een scha delijke invloed uitoefenen. Zij moeten altijd beseffen dat de dingen anders kunnen verlopen dan zij gehoopt had den, ook wanneer het hun eigen kinde ren betreft. Naar shatting heeft 20% van alle kinderen psychiatrische hulp nodig, maar helaas is er maar een klein per centage ouders, die van deze hulp ge bruik maakt. De medisch-opvoedkundi- ge bureaus beginnen langzamerhand meer bekendheid te krijgen, de tendens naar „eerder hulpzoeken" is er, maar wij moeten vrezen dat juist kinderen, die deze hulp het me'est nodig hebben, ze ook het meest ontberen. Dat doet zich bijv. voor bij kinderen, die in een zeer orthodox gezin worden opgevoed. Alles is hier streng gereglementeerd. De kinderen houden zich braaf, want dat wordt van hen verwacht. De stoor nissen worden a.h.w. gecamoufleerd maar op een gegeven moment komen ze toch tot uiting. Dan zijn de ouders de kluts kwijt. Maar veelal trachten zij hun kind dan toch weer te „temmen", het weer te persen in het keurslijf dat zij hem had den toegedacht. Hulp wordt door deze ouders zelden ingeroepen. Want als zij de psychiater erbii halen, dan zou deze de opvoedingsmet'^liek van de ouders wel eens scherp Kannen veroordelen. Zij gaan dit oordeel liever uit de weg en zo blijven zij-sukkelen met hun kin deren. Onderwijs Ook andere mogelijkheden kunnen tot stoornissen bij kinderen leiden: scheiding van de moeder, een onvolko men gezin, echtscheiding, spanningen op school, te weinig bewegingsruimte in moderne woning enz. enz. Overigens zouden niet alleen de ou ders, maar ook de onderwijzer een be langrijke funktie kunnen vervullen wanneer het gaat om ontdekking van stoornissen bij kinderen. Kinderen ge dragen zich in een klas anders dan thuis. Juist in de groep kunnen stoor nissen aan de dag treden, die de ouders met kunnen zien. De onderwijzer zou dan kontakt moeten opnemen met de ouders en hun het advies moeten geven een arts te raadplegen. Helaas komt zo'n overleg meestal slechts tot stand, als het kind lastig is en dus de onder wijzer hinder van dat kind ondervindt. Dan is hij er natuurlijk als de kippen bij om de ouders dergelijke adviezen te genen die met zijn opvoeding zijn belast post af. Maar kinderen kunnen zich in een klas ook afwijkend gedragen zonder echt lastig te zijn. Zulke feiten zou de onderwijzer ook moeten doorgeven en dat gebeurt meestal onvoldoende. Maandag zal in het programma „Den Haag aan de lijn" op Hilversum 1 om 17.40 uur ruime aandacht worden be steed aan de opening van het raadhuis op Texel. Zondag zal in het KRO-programma op Hilversum 2 de mis in de Sint Boni- fatiuskerk te De Koog uitgezonden worden. In de mis, die om 10 uur begint zullen Nederlandse gezangen gezongen worden. Celebrant is Pastor J. van Schie; de predikatie wordt gehouden door pastor J. Granneman. DE KOOG Maandag zijn twee kof fers gestolen uit de auto van twee meis jes uit Nieuw Weerdingen. Tot de in houd behoorde een geldbedrag van f 500,De meisjes hadden hun wagen een ogenblik (niet afgesloten) achter gelaten in de Dorpsstraat. De politie is doende met een onderzoek DEN HOORN Woensdag werd op het strand van Den Hoorn een strand feest gehouden, georganiseerd door de VVV afdeling Den Hoorn. Het weer werkte mee en de animo van de gasten (en ook van Texelaars) was groot. Deel name werd gestimuleerd door het be schikbaar stellen van talrijke prijzen. In de hieronder genoemde uitslagen zijn alleen de winnaars van de eerste 5 prijsjes voor elk onderdeel genoemd. Bij het maken van strandfiguren (7 - 10 jaar) ging de eerste prijs naar P. Boon (Den Hoorn); 2. H. van Dapperen (Bussum); 3. J. Zwan (Joure); 4. F. van Oproo (Heemskerck); 5. R. van Baarle (Amsterdam). Strandfiguren maken (10 jaar en ou der): 1. Chris Duidink (Den Haag); 2. Cecile Bakker (Den Hoorn); 3. Loes de Boer (Amsterdam); 4. Peter Drijver (Den Hoorn); 5. Henny Muller (Raalten). Hardlopen (4-6 jaar): 1. Emmy Bak ker (Den Hoorn); 2. Wim Nijkamp (Hoenderloo); 3. Jurgina Feijt (Veenen- daal); 4 Dirk J. Drijver (Den Hoorn); 5. Gert J. Meijer (Heiloo). Skippybal Voor de eerste maal en met veel suc ces werd ook een nummer skippybal bij de strandspelen ingelast. 1. Lydia Nijkamp (Hoenderloo); 2. Coeda Zelp (Hofmingstal); 3. Yvonne Hertog (Den Haag); 4. Irma de Graaf (Hilversum); 5. Stefo van Hekken (Amsterdam). 's Avonds werd een lampionoptocht gehouden in 't dorp, muzikaal begeleid door DEK met de drumband. Dat was de afsluiting van een zeer geslaagd strandfeest. Het VW-bestuur verzocht ons dank te willen overbrengen aan ie- ,der die aan het welslagen heeft meege werkt. DE KOOG In de nacht van dins dag op woensdag werd aan het strand van De Koog een strandhuisje openge broken. Twee jongens en twee meisjes verschaften zich zo een onderkomen voor de nacht, 's Morgens om vijf uur werden ze evenwel ontdekt. De politie kwam eraan te pas, die hen noodzaakte het ëiland te verlaten. DE KOOG Bij de politie te De Koog komen de laatste dagen veel mel dingen binnen van diefstallen. Er ver dwijnen opmerkelijk veel bromfietsen, ook als deze door de eigenaars op slot waren gezet. Verder moeten ve'el auto's het ontgelden. Van geparkeerde wagens worden sierlampen, claxons en spiegels afgesloopt. De akties die het Christelijk insti tuut voor blinden, slechtzienden en meervoudig gehandicapten „Bartimeus" op Texel organiseert ten bate van de nieuwbouw in Zeist, trekken veel min der belangstelling dan men had ge hoopt. De bazaar aan de Burgwal moest al wegens gebrek aan belangstel ling voortijdig worden opgedoekt. Ook het aantal bezoekers bij de tot dusver gehouden muziek- en filmavonden was teleurstellend. Een royale troost is evenwel dat de op die avonden gehou den collectes wel flinke bedragen op brachten voor het goede doel. De col lecte die bij de op 13 juli te Den Hoorn gehouden avond werd gehouden, bracht ƒ138,59 in het laatje Maandag werd een avond gehouden in de R.K. kerk te De Koog met muzikale medewerking van het zangkoor Advendo. Het kleine koor bracht op uitstekende wijze een uit zes liederen bestaand programma; ook de Bartimeusfilm werd weer ge draaid. De opbrengst van de collecte was hier ƒ112,26, wat gezien het hand jevol belangstellenden lang niet slecht was. Deze week luiden de koersen als volgt •Duitse mark (100) ƒ98,60 Franse franc (100) 764,40 Belgische franc (100) 7,11 Zweedse kronen (100) ƒ69,10 Italiaanse lire (10 000) 55,40 Zwitserse franc (100) 83,20 Engelse pond (1) 8,57 Amerikaanse dollar (1) 3,56 In elk geval kan van een volwaardige psycho-hygiënische begeleiding van het kind pas dan sprake zijn, wanneer de genen die me zijn opvoeding zijn belast tijdig gebleken stoornissen signaleren en bereid zijn psychiatrische hulp in te schakelen. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksi telefoon (02222) 234. Dokter A. VAN LOON, Den I telefoon (02220) 2016. roor o< in i Gr Va: 230) it fi vrij De akb te! GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13 00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, (02220) 2414. DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur ti maandagochtend 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de pe: 25 juli tot en met 31 juli, tele 2182, b.g.g. telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU VOO ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau ver op de tijden dat hun eigen hui zitting heeft. Deze tijden zijn als v dokter Siebinga, dinsdag 28 juli, 15.00 uur. dokter Van Loon, dinsdag 29 juli, 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 29 juli, 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 25 en 26 juli 1970 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur. 19.00 uur Duitse Mis Kindercrèche - oppas onder de c sten van 8.30 en 10.30 uur in de ,,V irc[ Burcht", Molenstraat 19. De Koog: zaterdag 20.00 uur 10.00 uur (radiouitzending K.R.i 11.15 uur Duitse Mis 20.00 uur. De Cocksdorp: zaterdag 18 00 uur Duitse Mis 19.30 uur zondag 8.30 en 10.00 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 8.45 en 19.00 u\ Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur 9.00 uur Duitse Mis PROTESTANTSE KERKDIENST] Zondag 26 juli 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Is, Den Burg 10 uur ds. D. J. Froentjes I4_ De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loeral Na de dienst ontmoeting met ga: met koffie in „Ons Gebouw" Tijdens de kerkdienst is er in Gebouw" kindersamenkomst oppas. Den Hoorn 9.00 uur ds. J. P. B. Vis 10.30 uur ds. J. P. B. Visser Na de tweede dienst koffiedrirf11 in „Ons Huis" De Koog 9.00 uur dr. G. Hartdorff 10 30 uur Eerw. heer Hukom 9 00 en 10.30 uur Kinderdienst in Schuilhut" achter de kerk Na de dienst van 10.30 uur ko|n, 1 drinken in „De Schuilhut" 11.45 uur Pfarrer Zühlke, Haml I 7 Duitse dienst 19.30 uur drs. R. S. Süss, jeugddi 20 45 uur experimentele jeugddien [gj De Waal 10.30 uur dr. G. Hartdorff Oosterend 9.45 uur ds. Diepersloot uit Rotterfike Oudeschild 11.00 uur ds. Diepersloo rkei ieu nhe ol na, tel gr m t»J c te Wit 253 en de De ide: I rod V Hi 281 joi ipe Iets ilde üiAll. n, g' ise tdu 0 e [Wc GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 uur ds. A. Vogel, Gel 10.30 uur ds. A. Vogel 19.30 uur ds. A. Vogel Oosterend 9.00 uur ds. J. D Kruith 10.30 uur ds. J. D. Kruithof 19 30 uur ds. J. D. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTÏ een Oosterend 10.00 en 16.00 uur Diensl m in het kerkgebouw Schoolstraat rtjt Donderdag 30 juli 19 u. ds. Hakkenb k-J GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 16.30 uur Dienst in de Doopsgezinde Kerk, Kogersti DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur de heer L. v. Ha van Woer - Oosterend 10.45 u. de heer L. v. Ha jlre: :en Gi TEXELAARTJES Mijn naam is Lisselo Folklore Weggelopen witi kater. Gaarne terug zorgen. Schilderend IC 1 Alle soorten voi kooien en -zaden, go vissen en aquariums, keus - bij Geus Bezoekt: speeltuin Kikkl Voor oud ijzer, lomi metalen en bruikb ijzer. J. W. Schaj Wagemakerstraat 28, Burg, tel. (02220) 2470 Reisverz. met ree bijstand; ook voor auto. Premie per d Alle verzek. en finap a J. Dekker, Kogerstr. Den Burg, (02220) 2833 Voor Uw verhuizin van Koningsbrugf 11 Nieuweweg 13, Den l e der, tel. (02235) 587. verzorgen Uw declare Koop nu zonweri voor binnen en bui' met 5 jaar garantie. L -O prijzen. In 10 kleui Vraag vrijblijvend pi opgave. B. C. van Ve Jac. P. Thijsselaan 29, telefoon 3304 tra

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2