i HANTAGE Er wordt weer grasland zwart" gemaakt Het maken van een rijkuil SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST m iriek voor I on.i«.i> rt-tiukik- \NDBOUW en VEETEELT c 9V it Weer goede belangstelling voor strandloop ;DE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 JULI 1970 diverse gedeelten van ons ei- zie je ze al weer liggen. Percelen, oit geleden nog in „gras" lagen de donkere kleur van bewerkte ïri| vertonen. veel gevallen zijn ot zullen deze len weer direkt worden ingezaaid een gras- en klavermengsel, in •e gevallen volgt na het „zwart" a een periode, waarin de grond ils qrasland wordt gebruikt, lis we kort geleden in deze ru- al hebben verteld zijn we van \q, dat de maand juli een zeer tijd is om grasland, dat ver is aan te pakken. In de eerste is dat het geval als zon per- lirekt weer ingezaaid wordt voor md. De tweede helft van juli en irste helft van augustus zijn zeer likt voor inzaai van grasland. In tijd van het jaar is de tijd tussen van het grasland en het mo- waarop op zon perceel weer vee vorden geweid belangrijk korter )ij inzaai in het voorjaar. de tweede plaats is het ook voor ch vallen, waarin men de» grond voor tijd een andere bestemming wil een zeer geschikt moment. Door van een voedergewas na het maken kan men nl. nog een flin- orraad ruwvoer telen. En dit laat- IIH gument weegt dit jaar wel heel Als het direkt grasland wordt de gevallen, waarin het zwart" alleen als doel heeft vernieu- van het grasland moet u op de ide punten letten, beste methode van bewerking is stuk maken van de zode met de male frees, het daarna ploegen, eventueel „egaliseren" met de 'er, een bewerking met een lichte je en vervolgens zaaien met de szaaimachine, of een normale imachine met zgn. vlasvoeten, gevallen, waarin na het ploegen kilver niet wordt gebruikt is het k om een bewerking uit te voe- waardoor de grond een wat vas- ligging krijgt. Dit gebeurt al gszms door een keer te eggen, r het zal vrijwel altijd nodig zijn de cambridgewals nog te gebrul- pertoestand van het perceel op peil te brengen. Kalk en koper zijn voe dingsstoffen, die de grond moeilijk indringen. Er komen nog heel wat kalkarme percelen voor in ons ge bied. Als u vóór het zwart maken de kalk strooit wordt ze op ideale wijze door de grond gewerkt. Voor koper geldt in feite hetzelfde. Het aantal percelen met kopergebrek is nog gro ter dan met kalkgebrek. Met een gift van 500 kg koperslakkenbloem per ha is de kopervoorziening voor de eerste jaren veilig gesteld. f. In de meeste gevallen is na het om keren van de grond ook een volle dige normale bemesting gewenst. Een eerste bemesting van bijv. 400 - 500 kg 17-17-17 kan voor een goede eerste groei van groot belang zijn. g. Als voor een goede ontwatering greppels nodig zijn, dan is het van belang deze greppels zo gauw moge lijk te maken. In de vrij losse grond kunnen dit meestal nog geen grote greppels zijn, maar als eerste moge lijkheid voor afvoer van een teveel aan water zijn ze erg belangrijk. Eventueel kan dan later in de herfst nog een bewerking volgen, waarbij de greppels op diepte worden ge bracht. Als een „stoppelgewas" wordt gezaaid Wil men om bepaalde redenen een perceel niet direkt weer inzaaien met een gras- en klaverzaadmengsel, dan kan voor de voederwinning uit enkele gewassen worden gekozen. Zou men het perceel ook in 1971 nog voor de voederwinning willen bestem men, dan kan inzaai van Italiaans raai- gras van belang zijn. Er is dan een goede kans om dit jaar nog een flinke hoeveelheid gras te winnen, terwijl bij een goede overwintering een kans aan wezig is om in het voorjaar van 1971 een vroege weide te hebben. De laatste jaren is voor een groot ge deelte gebruik gemaakt van het zgn. tetraploïde Italiaans raaigras. We heb ben de indruk, dat deze selectie minder „standvastig" is dan het normale di- ploide Italiaans raaigras. Als het de be doeling is om het Italiaans raaigras ook in 1971 voor de voederwinning of de beweiding te gebruiken, dan komt het ons voor, dat beter een diploïde selec tie kan worden genomen. Van het te traploïde Italiaans raaigras is per ha minimaal 45 kg zaaizaad, nodig, bij de diploïde selectie kan worden volstaan met 35 - 40 kg zaaizaad per bunder. Stoppelknollen komen in aanmerking als het uitsluitend om de voederwin- nfrig in deze herfst gaat. Ze kunnen gezaaid worden vanaf 25 juli. Gaat het vooral om voer in de herfst en de eer ste weken van de stalperiode, dan kan een ras voor vroege en middenlate oogst worden gekozen. Bekende rassen in deze groep zijn Civasto R, Novitas en Jobe. Wil men in de stalperiode zo lang mogelijk knollen voeren, dan kan men beter een ras kiezen voor middenlate en late oogst. Bekende rassen in deze groep zijn Ponda, Trofee, Nobitter R, Gelria A en Siloga. De bewerking van de grond kan zijn als genoemd onder a, bij inzaai van grasland. De laatste jaren komt er wat belang stelling voor de teelt van bladkool. In het algemeen is de opbrengst aan voer lager dan van stoppelknollen. Een voordeel is, dat het gewas kan worden gemaaid, terwijl ook de wintervastheid wat beter is dan van stoppelknollen. Net als stoppelknollen wordt bladkool graag door het vee opgenomen. Heeft men een flinke oppervlakte grond be schikbaar, dan zou men naast stoppel knollen een kleine oppervlakte blad kool kunnen zaaien. Zoals het er op dit moment naar uit ziet mogen we er op rekenen, dat in de maand augustus weer gras beschik baar zal komen voor het maken van een graskuil. Hoewel altijd geldt, dat het van belang is, dat de verliezen bij het inkuilen zo klein mogelijk worden gehouden, is daar op het moment nog een extra reden voor. Want we blijven er van overtuigd, dat ook bij verdere gunstige groeiomstandigheden de voorraden ruwvoer op veel bedrijven aan de krappe kant zullen blijven. We moeten er verder mee rekenen, dat het gras, dat nu nog gaat groeien zich minder goed leent voor het inkui len dan het voorjaarsgras. Dit als ge volg van een andere samenstelling van het gras. Om van dit gras goed hooi te maken is nog meer geluk en vakmanschap nodig. Bij „geluk" den ken we dan vooral aan de weersom standigheden. In de meeste jaren is het weer in de maand augustus min der goed geschikt om hooi te maken dan de eerste helft van juni. We moe ten er daarom op rekenen, dat het meeste gras, dat nu nog beschikbaar komt verwerkt zal moeten worden tot kuilgras. Een rijkuil goed en gemakkelijk Op het vasteland worden al een aan tal jaren zgn. rijkuilen gemaakt. Bij de aanduiding rijkuil moeten we niet di rekt denken aan een nieuwe inkuilme- thode. We zouden hoogstens kunnen zeggen, dat de rijkuil een nieuwe werkwijze is bij het maken van een voordroogkuil. Want als eerste eis geldt dat voor een goed resultaat het gras voldoende voorgedroogd moet zijn. Ook voor het maken van een rijkuil hebben we dus e'en periode met enkele droge dagen nodig. We mogen echter wel aannemen, dat de veldperiode voor het maken van voordroogkuilgras enkele dagen korter kan zijn dan voor het ma ken van hooi. Als het gras voldoende droog is (mi nimaal 40y/o droge stof) kan het gras vanuit de wiers met de opraapwagen naar de plaatsen, waar de kuilhoop moet komen worden gereden. De vorm van de kuil wordt zo gemaakt, dat de opraapwagen tot het laatst toe over de kuilhoop kan rijden. Dit is alleen moge lijk als in de tijd, dat de" opraapwagen z'n vracht laadt de graskuil in elkaar wordt gereden. Dit kan het beste ge beuren met een tractor met dubbel lucht, die bovendien nog extra is ver zwaard. De oprit en de afrit van de kuilhoop kan kort zijn. Als men het gras regel matig aanrijdt neemt de hoogte van de kuil maar erg langzaam toe. Als werkmethode zeer aantrekkelijk Een paar dagen geleden hebben we een dergelijke rij kuil zien maken. We zijn er daarbij van overtuigd geworden, dat de rijkuil vanuit het oogpunt van arbeidsbesparing zeer aantrekkelijk is. In het betreffende geval was de loon werker met de opraapwagen plus een tractor met dubbellucht plus één man op het bedrijf. Deze man reed met de opraapwagen, terwijl het werk bij de kuil gedaan werd door de boer en een tijdelijke hulp. Eén van deze twee ar beidskrachten reed regelmatig met de zware tractor met dubbellucht het gras vast, terwijl de tweede man het gras iets verdeelde. Deze twee mensen werden beslist niet zwaar belast. Aan het eind van het karwei verzekerden ze mij dan ook, dat ze zich veel minder hadden moeten in spannen dan in het geval, waarbij de- zelfde hoeveelheid gras door de loon- De aanslag van het zaad is in vastere grond veel beter en uit anng weten we, dat de ontwik- i(M ing van het onkruid „muur" bij losse ligging veel erger is dan een vaste ligging, rdt inplaats van de normale frees de ploeg de Lely-frees gebruikt, 'etl is het eveneens van groot be- dat de grond na deze bewer- g flink wordt aangedrukt. Na het drukken ook in dit geval inzaaien de' vlaszaaimachine. We willen met nadruk op wijzen, dat het ken met de Lely-frees alleen aan raden is in die gevallen, waarin grond volkomen vlak ligt en geen ele egalisatiebewerking nodig is. uimg niet op de kosten van zaai- i. Vraag beslist een mengsel met IH nje band. In de meeste gevallen in ons gebied gebruik worden ïaakt van het mengsel BG 5. Stelt geen prijs op klaver in het igsel, dan kan men BG 11 ne- We zijn van mening, dat in de ïste gevallen opname van klaver gewenst is. Bezuinig ook beslist op de hoeveelheid zaad. Een veelheid van 35 kg zaad per ha ewenst. Bij minder goede omstan- 'P leden kan het goed zijn om naar kg per ha te gaan. iruik deze vernieuwing ook om kalktoestand en eventueel de ko- v rw- 13= 17. Eilaas, smidje Verholen kreeg een teleurstellend antwoord, want het re gistratiebureau deelde hem mee, dat er geen enkele wagen onder nummer W-l ingeschreven stond. Nijdig wierp de smid de hoorn weer op de haak en hij knarsetande: „Wel sapperdemalleklud- de! Dat nummer is vals!" Intussen was er in de stad ook van alles gebeurd. De plichtsgetrouwe agent Jacobus Knalkurk had mr. De Wael van Nimweghen onder bedreiging met vuurwapens meegenomen naar het hoofdbureau van politie en daar opge sloten in een stevig gegrendelde cel. Vervolgens ging hij naar de hoofdin specteur Harry Hommeles om verslag uit te brengen. De koene H. Hommeles luisterde met alle aandacht naar de merkwaardige belevenissen van agent J. Knalkurk, doch hoe groot zijn koen heid ook was, hij kon niet verhinderen, dat er in en om het bureau héél vreem de zaken zouden gaan gebeuren. Bene den in de politiekeuken was de politie- kok namelijk bezig met het gereedma ken van dat geliefde politiediner „zuurkool met worst". En terwijl hij zich even omdraaide om de schotel te laten gaarsudderen en een sigaretje op te steken, verscheen er plotseling een hoofd voor het raam. Het was een be kend hoofd met een breedgerande hoed en een donkere bril. Toen kwam ook het uiteinde van een grote flitsspuit naar binnen Pffffft...., en een wolk van fijne druppeltjes werd over de dampende schotel zuurkool met worst gespoten. Toen verdween zowel hoofd als spuit en de politiekok had mets van dat alles gemerkt. (wordt vervolgd) EIERLAND Ondanks het ongun stige weer was de belangstelling voor de bij De Krim gehouden strandloop bijzonder goed. Er meldden zich 125 deelnemers aan. Voor volwassenen had deze prestatieloop een afstand van acht kilometer, voor de jeugd zes kilometer. De eerste zes aankomenden waren de heren H. B. Kay uit Groningen, A. de Ridder uit het Kogerveld, H. J. Kalf uit Pesse (Dr.) en de Texelaars W. Koorn en G. Boot. Alle deelnemers kregen een herinneringsmedaille. De organisatie berustte bij de Texelse sportraad, die de voldoening smaakt dat dergelijke prestatielopen steeds meer deelnemers en belangstellenden trekken. werker in pakken zou zijn geperst en zij voor de taak hadden gestaan dit gras van het veld te halen en aan de kuil te brengen. We hebben verder de indruk, dat de rekemng van de loonwerker nog wel wat lager zal zijn dan in het geval de zelfde hoeveelheid gras in balen was geperst. Afdekken gemakkelijk Ook het afdekken van de kuilhoop is in het geval van een rijkuil eenvoudi ger dan wanneer het gras met een kraantje aan de hoop wordt gebracht. Zoals we reeds zeiden blijft de kuil door het regelmatig vastnjden laag. Het komt ons voor, dat het bij deze wijze van werken ook eenvoudiger is om de hoeveelheid grond, die op de kuil wordt gebracht beperkter te hou den. Het is in de eerste plaats volko men verantwoord om op zo'n vastgere- den kuilhoop met een beperkte hoeveel heid grond te volstaan, waarbij we er uiteraard van uitgaan, dat er polyae- thyleen van minimaal 0.10 mm, liever nog 0.15 mm wordt gebruikt. Maar het feit, dat het gras is vastge- reden maakt het ook mogelijk vast te stellen hoeveel grond er op de kuil komt. In het geval, dat we meemaakten was binnen het half uur een grondlaag van naar schatting 25 - 30 cm op de kuil gebracht. Een hoeveelheid, die bij deze wijze van werken naar onze me ning voldoende is. Al met al menen we te mogen vast stellen, dat ook uit oogpunt van de ar beid het maken van een rijkuil aan trekkelijk is. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren: filmcamera merk Kodak Braun, met 3 lenzen in tas; herenpor temonnee kleur bruin, knipsluiting, ïnh. ƒ35,huissleutel en briefje van zie kenfonds; donkere lederen portefeuille, vrij groot, inh. Duitse autopapieren, personal ausweiss; gouden hangertje sterrebeeld weegschaal; onderstuk van hengel (bevestigingsplaats van molen) kleur oranje; 1 paar damesinstapschoe nen kleur lichtbruin met hak; oude zwarte damesfiets; 1 kabelslot met 2 sleutels; rood gebreid vest; herenpols horloge met doublé band en datum; wit gebreide handtas inh. portemonnee en polaroid zonnebril; 1 gymschoen kleur 'blauw-wit en zwarte gymbroek; knip- portemonnee heren inhoud ƒ5,1 fotorolletje Agfa; sleutelbos met 8 sleu tels en sardinebliksleuteltje; grijze pa- raplui lange steel en bruin handvat; fo totoestel Kodak Instamatic (casette); kleine grijze portefeuille inhoud 25, sleutelbos in zwart lederen hoes. Gevonden: 1 briefje van ƒ10,he- renbril met donker gevlamd montuur in zwart brillenhuis; kentekenplaat van auto XT 11-37; gouden trouwring met inscriptie Johanna 8.62; VW-autosleu- teltje aan ring, no. 11L015; chroom he renpolshorloge merk Union met datum en zwart bandje; bromfietsverzeke- ringsplaatje BGL 385. 'laar Enno hoorde 't al niet meer. irtte de wagen met een vaart in «te versnelling, en weldra vloog ïine sportcar weer langs de weg, lichtbundels voor zich werpend, verte zagen ze al de grote licht- ïes van de textielfabriek in Ter nes wat gaat dat gauw", pruilde Kennen we nog niet een eindje zit zowat zonder benzine", loog ik zal je maar niet vlak voer afzetten. ben je gek, als de baas het ïrom. Hier is 't ver genoeg, niet?" tonden in een stille laan onder nen. Enno doofde de schijnwer- alleen het parkeerlicht brandde i Mitzi. ni we nóg es?" bedelde Mitzi, „en n beetje langer?" Zal es zien, meisje". In de verte het lichtstipje van een naderen- ser. Opschieten! _boog voor Mitzi langs en opende d rtier Opeens pakte ze zijn gezicht haar beide handen en zoende rutaal op de mond. fa s voor de lift", lachte ze, „de vol keer méér!" Meteen wipte ze de uit en verdween in het duister, 'ie Buisman, die langs fietste, FEUILLETON door TOM LODEWIJK trapte sneller door. Ze had de sportwa gen van inspecteur Veerman herkend. HOOFDSTUK VII Rekening en verantwoording Inspecteur Enno Veerman liep, diep in gedachten, door de straten van Dam- stad. Hij had net een gesprek gehad met de officier van justitie over de in gewikkelde oplichtingszaak, maar toch vertoefden zijn gedachten niet in de hallen van Vrouwe Justitia, maar veel eer bij de wonderbaarlijke gedragingen van Vrouwe Kathie Buisman. De wan delmarsen, waarover zij beiden overleg gepleegd hadden, een overleg waaraan hij met de aangenaamste herinneringen terugdacht, hadden plaats gehad. En daarbij was het hem opgevallen, hoe kortaf Kathie hem bejegend had. Ze ontweek hem duidelijk ging op een praatje niet in, zei niet meer dan ja of of nee. Enno wist (uit romans) wel iets over de grilligheid van vrouwen, maar zo'n bijzondere grillige indruk had Kathie niet op hem gemaakt. De laat ste keer dat hij haar gesproken had, was ze vriendelijk genoeg geweest. Maar die zachte zuiderzon had nu blijk baar plaats gemaakt voor een gure noordenwind. Was het toeval, dat het onderwerp van zijn gedachten hem daar in de Herenstraat tegemoet liep? Ze stond net aandachtig te kijken voor de etala ge van een boekwinkel. Enno had, zo meende hij, een goed geweten. Hij zou niet weten wat juf frouw Buisman tégen hem kon hebben. Toch was er even een bepaalde knik in de knieën, toen hij besloot, eveneens de boekenuitstalling te» gaan bezichtigen. „Hé dag juffrouw Buisman! U ook in de stad?" „Inspecteur" Een korte hoofdknik. Geen ijsberg kon ijziger zijn. Kathie had alleen en uitsluitend aandacht voor litteratuur. „Wat boeit u zo?" vroeg Enno ondeu gend. „Wat interesseert u dat?" vroeg ze koeltjes terug. „Wat u interesseert, interesseert mij ook", waagde hij. „Maar wat u interesseert, meneer de inspecteur, dat interesseert mij hele maal niet", antwoordde Kathie. De ijs berg bleek een vulkaan in zich te huis vesten, want haar donkere ogen blik semden, dacht Enno, die helaas te veel romans gelezen had. „Hoe weet u dat?" „Dat heb ik wel heel duidelijk ge merkt. Goede morgen!" En Kathie startte. Een ogenblik stond inspecteur Veer man als aan de grond genageld, zoals het in de romans wordt genoemd. Toen trok hij (figuurlijk) de stoute schoenen aan en liep haar achterna. „Juffrouw Buisman", zei hij, „ik wil niet brutaal zijn, maar ik heb de in druk dat sinds ik u de vorige keer sprak, uw opinie omtrent mij er beslist niet op vooruitgegaan is". „Een tien voor uw opmerkingsver mogen", zei Kathie bits, nijdig voort stappend. „Ben ik werkelijk te vrijmoedig, als ik u de reden daarvan vraag?" „Gaat u zelf maar eens na". „Al keer ik me binnenste buiten, ik heb niet het flauwste idee". Ze zag hem verwonderd aan. Was hij nu zo'n doortrapte huichelaar? „iMeneer Veerman", zei ze zo koel als ze kon, „wanneer u vrouwelijk gezel schap uitkiest, is dat helemaal uw zaak en een kwestie van uw smaak. Maar ik wens daarmee niet op één lijn gesteld te worden. Houdt u bij het. het gen re van uw voorkeur, en laat mij met rust". Opeens ging Enno Veerman een licht op. Een licht? Een oogverblindende vuurpijl met zware knallen. „Mitzi!" zei hij. „Ik weet niet wat u daarmee bedoelt, maar ik merk toch dat u het begint te begrijpen". „Juffrouw Buisman", pleitte Enno, „nu doe ik een beroep op uw sportivi teit. Ik durf u nauwelijks te vragen om met mij in die lunchroom, waar we vlak 'voor staan, een kop koffie te drin ken. Ik begrijp opeens, dat u het als een belediging zou kunnen opvatten. Maar alstublieft, geef me tien minuten! Als u daarna zegt: Je bent een schoft en ik kijk je nooit meer aan.... dan zal ik me daarbij moeten neerleggen, al is 't niet waar". Kathie zag hem doordringend aan en op dat ogenblik besefte Enno Veerman, hoe verschrikkelijk veel er hem aan ge legen was, dat juist dit meisje hem geen schoft zou vinden, en hem voortaan weer vriendelijk zou aankijken. „Ik kan anders m'n eigen ogen best vertrouwen", meende Kathie. „Uw eigen ogennou snap ik er niks meer van. Enfin doet u 't?" „Ik wil u het voordeel van de twijfel geven. Tenslotte zou ik niet graag over iemand een oordeel vellen, die zich niet heeft kunnen verdedigen". „Ik kan me verdedigen", zei 'Enno heftig. Kathie volgde hem naar binnen. Het was een schok geweest, hem te zien. Wat had ze zich vergist in die man, die ze meteen een aardige man had gevonden! En als Kathie zei: een aardige man, dan hield dat heel wat in. Maar een nog grotere schok had ze ge had, toen ze die avond, fietsend in een donkere laan, de inspecteur in zijn on miskenbare sportwagen had gezien, in een liefderijke omarming met een of ander meisje. Dat had ze nooit van hem gedacht, dat hij ze achter zijn ellebogen zou hebben, daar zag hij niet naar uit. en juist daarom. Enno ordende zijn gedachten. Hij be sloot haar het hele verhaal van het be gin af te vertellen. Ze luisterde zwij gend toe, sprak niet één enkel woord. „Dus", somde hij op, „ik moet eerlijk toegeven: ik vond het niet netjes van mezelf, .op die manier zo'n kind 'n beetje uit te horen. En eerlijk Kathie (hij merkte zelf niet eens dat hij haar bij haar voornaam noemde, en zij tikte hem niet op de vingers) toen dat kind me daar opeens bij de haren greep. ik was er beslist niet op verdacht". „En je hebt haar zeker beslist niet teruggezoend?" „Nee!" „iMoet ik dat geloven?" „Ja!" „Erewoord?" „Erewoord!" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5