AGENDA Als u straks gaat inkuilen Boeiende foto-expositie in Raadhuis Zwembad: geen gebrek aan belangstelling Speedboot botste op kotter Gebroken been LANDBOUW en VEETEELT Nederlands Kerkmuziekensemble geeft concert in Ned. Hen', kerk Gemeente neemt van VTB over voor twei geboj Mesthopen in Oosterend verwijderd Souvenirjager Burgemeester vraagt ambtswoning te mogen verlaten vraagt gemeente it I PWN om financiële steun voor watertransport Lampionoptocht te Oostei Geparkeerde auto's aangereden RIEt IADI rEKi UN 1 s 10 Schade bij aanrijding Vogelvereniging hield| verloting r Texel gezien door Duitse ogen Met ingang van heden is in de expo sitieruimte van het raadhuis een ten toonstelling te bezichtigen van op Texel gemaakte amateurfoto's. Ze zijn ge maakt door Dr. K. Homberg uit Ober- bruch, Alfred Conradshaus uit Mühl- heim, Arnold Neitzerd en Günter Britz. De drie laatstgenoemden zijn leden van de „Photogruppe 69 Neuwied". De ma kers zijn trouwe bezoekers van Texel, waar ze in de loop van de afgelopen acht jaar tal van opnamen maakten. Het is de moeite waard ze te bekijken, al was het maar om te zien welke dingen op Texel door een Duitser waard ge vonden worden om op de gevoelige plaat vast te leggen. In de collectie is een duidelijke scheidslijn te trekken. De leden van de Photogruppe maakten veel landschap pen, strand gezichten en typisch Texelse tafereeltjes. Het is verdienstelijk werk. Er zijn tal van goede portretten van ,,echt Texelse" koppen. Verder trokken het strand, oude geveltjes en haven- tafereeltjes de aandacht van de foto grafen. Natuurlijk werd de folklore niet vergeten en ook de markt leverde veel inspiratie. Er zijn enkele uitstekende kinderfoto's bij, echter ook een aantal opnamen, die geen ander pretentie heb ben dan een (sterk vergroot) vakantie kiekje. Daarnaast springt het werk van dr Homburg naar voren als verreweg het beste. Hij heeft het vooral in details gezocht. Opmerkelijke studie van hout structuren, plantjes en zeepokken. Het strand en alles wat daar te vinden is, le verde een schat aan materiaal Voor treffelijke beelden van stroomribbels, geulen, zeepokken, aangespoelde voor werpen. Het betoverende spel van licht en schaduw dat in deze water- en zand- wereld is te zien, werd met visie vast gelegd. Vooral deze foto's hebben de verdiensten dat ze de toeschouwer at tent maken op schoonheid waaraan hij tot dusver achteloos voorbijging. De tentoonstelling is in de komende twee weken dagelijks geopend op de openingsuren van het raadhuis. Boven dien 's avonds van acht tot half tien op 4, 5, 11 en 12 augustus. Toegang is gratis. De foto's van Dr. Homberg zijn te koop. rubriek voor In eerste week bijna 3000 bezoekers Bij het nieuwe Texelse zwembad heeft men niet over gebrek aan belang stelling te klagen. In de eerste week na de officieuze ingebruikneming werden reeds 2918 zwemmers genoteerd. Er zijn ook veel kijkers, meest ouders die de verrichtingen van hun spruiten komen gadeslaan. Al met al een gezellige druk te, die de verwachting bevestigt, dat het zwembad in een behoefte zou voorzien. De bijna 3000 bezoekers in één week, lijkt een enorm getal, maar het zwem bad is zo groot, dat er nog veel meer bij kunnen zonder dat het tè vol wordt. Ook op bewolkte en zelfs kille of regen achtige dagen is het zwemmen bijzon der aangenaam. Het water wordt nl. constant op een temperatuur van 23 tot 24 graden Celcius gehouden. OUDESCHILD In de havenmond deed zich zaterdagmiddag een ongeluk voor bij het waterskiën. De speedboot van de heer Jan Mosk uit Amsterdam botste met een snelheid van ongeveer 40 kilometer op een der langs de kade gemeerde kotters Oorzaak was het bre ken van een stuurkabel. De kabel werd over de schakelklok getroken, waardoor het niet direct mogelijk was gas terug te nemen. Met een daverende klap bot ste de boot tegen de stalen kotterwand, liep daarbij een gat op aan de voorkant en zonk een eind weg. De boot bleef op zijn luchtkasten drijven, waardoor het mogelijk was het vaartuig met de kotter te verbinden. Voorwerpen, die zich aan boord bevonden, gingen gedeeltelijk verloren. Een fototoestel verdween o.a. in de diepte; een transistorradio bleef drijven en kon worden opgevist. De 35 pk. motor zal moeten worden gerevi seerd. De totale schade beloopt onge veer ƒ600,Persoonlijk letsel liep nie mand op. Gistermiddag om 12 uur heeft zich een ongeluk voorgedaan op de Aken- buurtsweg. Een auto moest afremmen voor een paar voetgangers. Een brom mer kon niet tijdig remmen en botste tegen de auto. De bromfietser, H. K. uit Heemstede, liep een gebroken rechter- onderbeen op en schaafwonden aan hoofd en handen. Hij werd met de zie kenauto naar het ziekenhuis vervoerd. De automobilist was R. de B. uit Lopik. Onilw mloktir 'Cf >«n (.voninjjrii Het is nu beslist geen slaq in de lucht meer als we veronderstellen, dat er zeer binnenkort weer gras zal wor den ingekuild. We menen zelfs wel te mogen stellen, dat augustus op ons eiland een echte inkuilmaand zal wor den. Het .slordige" weer van de laatste weken heeft de grasgroei flink op gang gebracht en we hebben de in druk, dat er dit jaar in juli in ieder ge val veel meer stikstof is gestrooid dan gebruikelijk is. Of iedereen de moge lijkheden, die stikstof voor de gras- groei heeft volledig gebruikt heeft be twijfelen we. We willen er daarom nogmaals op wijzen, dat stikstof, die in juli en augustus op grasland wordt gestrooid een flink effekt heeft. Wel iswaar iets minder dan in het voor jaar, maar groot genoeg om de keus te maken tussen nu extra stikstof te strooien of in de winter extra-voer te moeten kopen. De keus moet dan be slist op de eerste mogelijkheid vallen. „Augustus gras" Intussen moeten we wel bedenken dat de mogelijkheden om van gras goed wintervoer te maken in augustus veel beperkter zijn dan in mei en juni. Het moet buitengewoon meelopen om van dit gras hooi te maken. We mogen er niet op rekenen, dat we in augustus hetzelfde weer zullen krijgen als vori ge jaar in de eerste weken van die maand en de hele maand september. Als augustus inderdaad nog enkele we ken hooiweer zou geven, dan kunnen we er in komen, dat veel veehouders de voorkeur zouden geven aan het ma ken van hooi. De hooivoorraden zijn op veel bedrijven nog zeer beperkt en de meeste veehouders voelen zich met rus tig met een zeer bescheiden voorraad hooi, ook al hebben ze flinke voorra den ander ruwvoer. Hooi blijft voor veel veehouders nummer één en we menen, dat dit terecht is. Ik geloof, dat het goed is er bij het maaien van het gras van uit te gaan, dat de weersomstandigheden na het maaien zullen bepalen wat er met het gras gaat gebeuren. Krijgen we een pe riode met vast weer, dan laten we het hooi worden. Dreigt er na een paar da gen droog weer regen te komen, dan maken we er kuilgras van. Als het kuilgras wordt We stellen ons voor, dat de meeste veehouders er naar zullen streven om ook het gras, dat voor inkuilen wordt bestemd een paar dagen op het veld te laten. Er zijn niet zoveel veehouders meer, die het gras direkt na het maaien in één dag bij elkaar rijden. Ook de methode van het zgn. „warme" inkui len, waarbij het gras in een periode van één of twee weken bij elkaar wordt ge reden wordt gelukkig niet veel meer toegepast. Als het mede door intensief schudden gelukt om het gras een gehalte aan dro ge stof te laten krijgen van minimaal 40°/o, dan kunnen we ook in augustus een voordroogkuil maken. Let daarbij wel op het minimaal 40°/o. We ge- Donderdagavond a.s. geeft het Nederlands Kerkmuziek Ensemble in de Ned. Herv. kerk te Den Burg een concert. De uitvoering wordt gegeven on der auspiciën van deStichting Muziekleven Texel en is tegen een entree van ƒ2,per persoon voor ieder toegankelijk. Het volgende programma zal worden uitgevoerd PROGRAMMA 1. Koor a cappclla a. Hide not Thou Thy face from us, o Lord Richard Farrant 1580) b. Rejoice in the Lord Anoniem c. Compt al wt zuyden, wt oosten Gérard Jacques Turnhout (1520-1580) d. Jubilate Deo Orlando di Lasso (1532-1594) 2. Orgel solo a. Cornet voluntary b. Trumpet voluntary 3. Koor, 2 altblokfluiten en orgel Uit psalm 138 4. Orgel solo Choralpartita: Jesu, meine Freude 5. Koor a cappella a. Wie der Hirsch schreiet b. Strassburger grosses Gloria 1525 voor tenor en koor; solist: Michiel ten Houte de Lange c. Jesus und die Kramer (Evangeliemotet naar Joh 2 13, c. Jesus und die Kramer (Evangeliemotet naar Joh. 2 13, Markus 11 17, Lucas 19 4 - 7) Zoltén Kodaly (1882-1967) 6. Blokfluit solo Toccata voor sopraan blokfluit en basso continuo Girolama Frescobaldi (1583-1643) 7. Koor a cappella a A dew, a dew b. Eocco mormorar l'onde c. O musica, du edle Kunst d. Ein alt bös' Weib 8. Orgel solo Variaties over ,,Est-ce mars" 9. Koor a cappella La bataille de Mangnan 10. Blokfluitkwartet „Stultiloquentia instrumentum" a. Tibia panis b Tympanulum c. Harmonica 11. Koor a cappclla a. Vorspruch Hugo Distler (1908-1942) b. Lobet ihr Knechte des Herrn Heinz Werner Zimmermann (gee. 1956) voor koor en contrabas; contrabas: Roelof Gardien. John Trowers (1703-1758) John Bennet (1735-1784) Johann Rosenmüller (1619-1684) Joh. G. Walther (1684-1748) Hugo Distler (1908-1942) Hugo Distler (1908-1942) Robert Cornish (15e eeuw) Claudio Monteverdi (1567-1643) Paul Peuerl (1570-1625) Ludwig Senfl (1492-1555) J. Pzn. Sweelinck (1562-1621) Janequin (1485-1560) Roelof Gardien (gec. 1959) ven er beslist de voorkeur aan, dat het gehalte droge stof wat hoger ligt. Als de weersomstandigheden niet toelaten om er gras met dit gehalte aan droge stof van te maken, dan moe ten we andere maatregelen nemen. Dat wil zeggen, dat we aan het gras iets moeten toevoegen, dat bij onvoldoende droog gras toch een vrij grote zeker heid geeft, dat we een geslaagde kuil krijgen. De laatste jaren Worden als toevoeg middelen vooral melasse en suiker ge bruikt. Zowel melasse als suiker is goed. De keuze wordt bepaald door de prijs van het produkt en de gemakke lijkste manier om het produkt door het gras te krijgen. Wat de hoeveelheden toevoegmiddël betreft kunnen we stellen, dat van me lasse de dubbele hoeveelheid van sui ker moet worden gebruikt. We zijn van mening, dat voor vrijwel niet voorge- droogd gras de toevoeging van melasse 5% van het gewicht aan gras en van suiker derhalve 2V2°/o moet zijn. Is het gras al flink voorgedroogd, maar on voldoende om zonder toevoeging ge kuild te worden dan kan de hoeveel heid lager worden genomen. Laat men echter in ieder geval niet te zuinig zijn met de hoeveelheid melasse of suiker We mogen daarbij ook in aanmerking nemen, dat melasse en suiker zelf ook goede voedingsmiddelen zijn, die dus niet alleen de verliezen bij het mkuil- proces verkleinen, maar bovendien ook direkt de voedervoorraad vergroten. Wat het toevoegen van melasse be treft zijn de laatste jaren goede erva ringen opgedaan met het vanuit een giertank over lichte wiersen laten lo pen van de melasse. De wiersen kunnen daarna normaal met de opraapwagen naar de kuil worden gebracht. Waar u ook aan moet denken Toen we een paar weken geleden iets vertelden over het maken van een rij kuil wezen we er op, dat de oprit en afrit van de kuil kort konden zijn. We gaan er daarbij uiteraard van uit, dat de kuil geen grote hoogte krijgt. Het is daarom zaak de oppervlakte van de kuil niet te klein te nemen, waarbij we wel moeten bedenken, dat de breedte van de kuil in ieder geval niet zo groot is, dat plastic met een breedte van 9 meter achteraf te smal blijkt te zijn. Bij een breedte van 6 meter van de kuil mag de hoogte eigenlijk niet mtfer dan 1 meter zijn. U moet er daarbij van uitgaan, dat als het gras werkelijk vol doende is aangereden de kuil na het opbrengen van grond praktisch niet meer zakt. We menen de voorkeur te moeten ge ven aan bedekkingen met polyaethyleen met een dikte van 0.15 mm. Met een grondbedekking kan eventueel ook wor den volstaan met polyaethyleen van 0.10 mm, maar we zijn van mening, dat het vooral in de winter bij he»t voeren van belang is, dat na het verwijderen van het gronddek het plastic geschikt is om water en lucht uit het gras te houden. We willen er nogmaals op wijzen, De mesthopen aan de Achtertune te Oosterend, waarover in de raadsverga dering van 9 juni werd geklaagd, zijn door de eigenaars verwijderd. De hopen lagen binnen de bebouwde kom. B. en W. heeft de eigenaars gelast de hopen te verwijderen, -hetgeen inmiddels is ge beurd. Op de klacht inzake de afrastering bij de Zweedse noodwoningen aan de Slufterweg hebben B. en W. ook aktie genomen; de afrastering is hersteld. Op de vraag hoe groot het huidige begrotingstekort van de gemeente is, wordt geantwoord: ƒ74.992, De hinder voor het verkeer in de Em- malaan en omgeving wordt veroorzaakt door aldaar geparkeerde auto's en au towrakken Door de aanwezigheid van de VTB en de Texelse Autocentrale ter plaatse zullen er verkeerstechnisch nog al eens moeilijkheden zijn, maar deze zullen zo goed mogelijk worden onder vangen. Op de vraag of in het nieuwe zwem bad ook aan leerlingen van het voort gezet onderwijs zwemles zal worden ge geven, kunnen B. en W. nog niet ant woorden. B. en W. hebben uiteraard op het belang daarvan gewezen maar in verband met de schoolvakanties en de beperkte mogelijkheden kan nog niet worden gezegd of het inderdaad tot het geven van zwemonderricht aan de scho lieren van het voortgezet onderwijs zal komen. Naar aanleiding van een andere vraag wordt geantwoord dat inderdaad moeilijkheden kunnen ontstaan als de maatschappelijk werkster van de ge meente mot vakantie is. Het probleem zal zijn opgelost als bij de sociale dienst een nieuwe rapporteur is benoemd; de ze zal de maatschappelijk werkster nl. moeten kunnen vervangen. Tot zolang kan eventueel een beroep worden ge daan op de maatschappelijk werkster van een „gerichte" instelling. OUDESCHILD Een Duitse automo bilist liet vorige week met interesse zijn blikken gaan over een visnet dat bij de voormalige visafslag op het haventer rein van Oudeschild lag. Hij pakte daar op een mes, sneed een flink stuk uit het net en ging ermee vandoor. Een attente VTB-chauffeur had het echter gezien en het nummer van de auto opgenomen. Het zal dus wel lukken om de schade van ongeveer ƒ450,vergoed te krijgen. De netten hoorden thuis aan boord van de TX 88 van de fa. Boom. Bij de ingekomen stukken, die van middag in de raadsvergadering werden behandeld, was het verzoek van burge meester Sprenger om hem toe te staan met ingang van een nader te bepalen datum zijn ambtswoning in de Wever straat te mogen verlaten. B. en W. heb ben de raad geadviseerd het verzoek toe te staan. Omtrent de toekomstige be stemming van het pand is een nader on derzoek gaande. Zoals bekend kocht burgemeester Sprenger onlangs een wo ning aan de Rozendijk in de Dennen. Hij zal dit huis betrekken nadat het is ver bouwd. dat 't bij gebruik van voldoende zwaar plastic verantwoord is om te volstaan met e'en gelijkmatig gronddek van 25 - 30 mm. den getolereerd. Daarom werden gebroken besprekingen over vei sing van het bedrijf in 1968 we opend. Door de wederzijdse prob van economische en financiële aart ren deze besprekingen uiterst mot en voerden pas twee jaar later t: nu aan de raad gedane voorstel. „Wij zijn er ons van bewust da overeenkomst het maximum is beide partijen konden gaan. Van, kenis achten B. en W. het verdi ,a 1 het voor de Texelse economie bi rijke transportbedrijf de financii economische mogelijkheden 'krij^ verdere ontplooiing, waardoor ht taak behoorlijk kan blijven vervul KKII Fruit A. Z Het Provinciale Waterleidingbedrijf Noordholland heeft de gemeente ge vraagd een bijdrage te verstrekken in de extra kosten t.b.v. de waterlevering (transport per schip). Deze kosten wor den begroot op ƒ250.000,B. en W. zijn daar nog niet op ingegaan. Ze heb ben het P.W.N. laten weten dat zij er de voorkeur aan geven dit vraagstuk te bespreken als de gehele waterleverings- problematiek (tarieven) aan de orde komt. Dat zal pas mogelijk zijn als alle beletselen voor de bouw van de elek- triciteits- en waterfabriek zullen zijn weggenomen. Op de vraag of het huidi ge watertekort onvoorzien was, heeft het P.W.N. laten weten „dan deze vraag moet worden bezien in het licht van de bedrijfsvoering bij het waterleidingbe drijf op lange termijn". CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: Dokter Barnard, woensdag 5 augustus, om 13.00 uur. Dokter Seegers houdt deze week geen bureau. Woensdag 5 augustus Den Burg, Folkloreprogramma; 14.00 - 17 00 uur Boerenbruiloft met echt bruidspaar. Optocht door Den Burg met bruilofsfeest op de Groeneplaats. Na afloop demonstratie oude ambach ten. 16.00 uur optreden kinderdans groep en jeugdboerenkapel. 19.00 uur optreden drumband D.E.K. met show op Groeneplaats. 19.30 uur ringrijden; 20.30 uur optreden Boerenkapel en folkloredansgroepen. Vanaf 21.30 uur vrij dansen in „Casino" opgeluisterd door Folklore met verkiezingen enz. Donderdag 6 augustus De Cocksdorp, sportveld, 10.00 uur kin derspelen. De Cocksdorp, 14.00 uur strandspelen nabij de vuurtoren. Den Burg, Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur Optreden Kerkmuziekensemble. De Koog, voetbalveld, 20.00 uur, spuit- voetbal. Den Hoorn, strand bij paal 9, 14.00 uur strandspelen. Den Hoorn, 20.00 uur lampionoptocht. De Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers". OOSTEREND Zaterdagavon wordt in Oosterend de jaarlijkse pionoptocht gehouden voor kin van Oosterenders en gasten. Er opgesteld om kwart over acht Gebouw van Chr. Belangen aai Oranjestraat. Voor de origineelste, kinderen zelfgemaakte, lampions den enkele prijsjes beschikbaar ge De organisatie berust bij de dorp; commissie. Ir? In de nacht van zaterdag op zo werd een aan het Schilderend gi keerde Mercedes door een andere aangereden en aan de achterzijde stig beschadigd De schuldige aut bilist reed door in de richting schild De Mercedes was eigendomj| de heer Van der Hoort uit Wilnis. Woensdag werd een andere aar Schilderend geparkeerde auto aanj den. Het was de Volkswagen va heer G. Görentz uit Aken, die aai rechterachterspatbord werd bescha De veroorzaker van de schade liet hier geen naamkaartje achter. SCI :hijnl zoefc naar raat WA' VLU 00 iet uii die In de nacht van woensdag op dor dag vond op de Duinweg bij de een aanrijding plaats. M. A. N. uit E kelen, komende uit de richting Cocksdorp, week met zijn auto links uit om een voetganger te pass Hierbij raakte hij met de linker? zijde van zijn bumper het linker spatbord van een tegemoet kom Duitse auto. Deze auto werd bestt door de heer W. Poschen uit Drei De vogelvereniging „Op eigen ken" heeft een verloting gehouden, was nodig om in november weer tentoonstelling te kunnen organist Daarmee zijn nl. grote bedragen moeid. Hieronder volgen de numi der winnende loten. De gelukkigen nen hun prijs in de komende veei dagen afhalen bij de heer J. Noorl Thijsselaan 97, Den Burg. 15e prijs, no. 2364; 14e prijs no. 13e prijs, no. 485; 12e prijs, no. 1103; prijs no. 546; 10e prijs no 2499; 9e no. 2516; 8e prijs no 1798; 7e prijs ljfoi 6e prijs no. 316; 5e prijs no. 879; 4e no 2784; 3e prijs no. 726; 2e prijs| 1865; le prijs no 1461 en de hoofd] no. 793. hu Nc DE SVC TRAINT WEER COCKSDORP Zaterdag! augustus begint weer de training de sportvereniging Cocksdorp. Seniel en junioren worden verwacht van ll negen tot tien uur; adspiranten enl pillen van tien tot elf uur. De deel| mers worden verzocht precies op aanwezig te zijn. SAMENKOMST VOLLE EVANG1 Vrijdagavond 7 augustus, aanv^ acht uur, wordt in het Rode Kn bouw een volle evangeliesamenkol gehouden. Spreker is de heer E. Jo-j man. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 4 aug. 10.05 en 22.32; 5 aug. 10.34 en 23l 6 aug. 11 00 en 23.29; 7 aug. 11.25 en 23J 8 aug. 11.49 en Aan het strand is het ongeveer een uur(| der hoog water. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van Kornelis Johannes K. J. Pol A. Pol-Kooger Texel, 30 juli 1970, Jac. P. Thijsselaan 51, Den Burg. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Yvo Willem P. J. Zutphen W. F. Zutphen-Grisnich Roland De Ruyterstraat 10, Oudeschild, 3 augustus 1970. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4% B.T.W Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en c geregelde meubelen Jongedijk, Schilderendl tel. (02220) 2777 Voor een verplaatsbi vuilniszak-houder. Ge| Bruining, De Koog, 482, Plevierstraat 23 Merkbenzine voor wil prijs Dros' SmedeiE Eierland C 42 Doe het zelf. Maak trale verwarming in woning met ons gepatenteerd zelfboui systeem. Vanaf ƒ2450,1 Uitsluitend le klas maf riaal. RODI, KogerstraJ 94, Den Burg, tel. 33f ACI-REKU erkend Nu volop rode bessa Huisman, De Veen, tel| foon 2203

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2