A s CHANTAGE WEER „RONDJE OM TEXEL" SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMI! Ewm m tmmn wou help de kleuter Zaterdag 5 september: :«£*ssssiS8i ^as9i^msi^^ss!S3e^:nimsa^i^S Strandreiniging Kan Texel mooi blijven? Texel of Tessel Jonge honden maken het goed Succesvolle bliksemverloting ZDH speelt oefenwedstrijd Damesvoetbal en spuitvoetbal in Den Hoorn De Toto begint weer Nieuwe lesrooster Gymvereniging Texel Kampeeruitrusting verdwenen - BrU.tn **n linn bvlun nn di rWiklli'^C?, Het komt mij juist voor, een kleine aanvulling te geven op het artikeltje over de strandreiniging. In de eerste alinea wordt nl gesteld, dat ik verbit terd zou zijn over het geringe aantal reakties op het verzoek om een bijdrage te leveren aan het strandfonds. Nu is het zo, dat de VW Texel slechts zijdelings betrokken is bij het strand fonds; het initiatief is genomen door de Jonge Ondernemers en wordt van harte ondersteund door de VW Texel. In dit verband hebben de leden van de VVV Texel een schrijven ontvangen van de J.O., ondersteund door de WV Texel, met het verzoek om een bijdrage. Daar naast werd door de J O. een aantal grote bedrijven rechtstreeks benaderd, waar mee voor zover mij bekend de onderhandelingen nog gaande zijn. Voor het strandfonds werd een be heerscommissie benoemd, bestaande uit de heren J. Zuidewind en T. v d. Heerik en ondergetekende. Eén dezer dagen werd een tussenbalans opgemaakt, ten einde te bezien tot welk tijdstip de rei niging zou kunnen worden uitgevoerd. Daarbij hebben wij moeten constateren, dat er voor een reiniging gedurende de gehele maand augustus onvoldoende middelen zouden zijn. Dit nu is zeer be treurenswaardig, omdat ons tot nu toe uitsluitend positieve reakties hebben bereikt over het strand, dit in tegenstel ling tot vorig jaar, toen wij vele klach ten hebben ontvangen. Van verbittering mijnerzijds is geen sprake, misschien van een kleine teleur stelling, omdat ik verwacht had, dat een zo belangrijke zaak als strandreiniging (waarover in het verleden vele malen gesproken is op de VVV-vergaderingen) zonder meer financieel mogelijk ge maakt zou worden. Dankzij de medewerking van de le den, zowel op Texel als daarbuiten, heeft de VVV Texel zich kunnen ont wikkelen tot één van de financieel krachtigste VVV's van Nederland. Deze medewerking geeft mij het vertrouwen, dat er ook op het gebied van o.m. de strandreiniging goede resultaten ge boekt zullen worden. Het is mij voldoende bekend, dat de meningen verdeeld zijn over de vraag, wie deze strandreiniging zou dienen uit te voeren; voor dit moment is het be langrijker, dat er wat gedaan wordt, op dat de goede naam van Texel als vakan tie-eiland bewaard blijft. Met dank voor de plaatsing, J. W. Dekker. In de meer dan twintig vakanties, doorgebracht op Texel, hebben wij wel wat zien veranderen, verbeteren, of verdwijnen. Natuur en vogels zijn nog steeds in verrukkelijke vrijheid te beleven. Zelfs vlak onder Oudeschild in de poelen dichtbij de nieuwe sluis zijn watervo gels in hun element te bewonderen En pets, daar lees je, weer thuis, in de Texelse Courant van dat woningnood geval. Hoe vaak hebben we het niet ge dacht als onze blik langs de kleine oude vissershuisjes dwaalde. Je komt daar en in andere dorpen, omdat De Koog als ge zellige familiebadplaats allang verdwe nen is. Haventje en dijk hebben hun eigen bekoring. Maar voor hoe lang nog de talloze puur natuurlijke aantrekkelijkheden? Steeds meer „bouwgrond te koop" no teerden wij deze zomer op het eiland En hoeveel Texelaars zijn en worden gestopt in de smakeloze nieuwbouw, die elk dorps- en landschapsbeeld ontsiert? Texels „interieur" gaat daar niet mee op vooruit. Want de welgestelde vaste lander komt juist op dit eiland om de verstedelijking en vervuiling tijdelijk te ontvluchten. Bos, duin en strandgebied konden we gelukkig nog hoog noteren, toen wij ge ënquêteerd werden bij het Horntje. Ook veel boerderijen in het land liggen er om graag naar te kijken of tijdelijk een onderkomen in te zoeken. Hoe meer er geëxploiteerd zal worden als modern vermaakcentrum en de daartoe beno digde wegen, des te grondiger doet men geweld aan natuur en vogelleven, wat tezamen met de rust de grote trekpleis ter is van het eiland. (Zon en warmte koopt men in „het zuiden") Als jaarlijks toerist zijn wij bereid onze ideeën voor ontwikkeling en wel vaart bij te dragen. Moge Texels gast vrijheid geen onvrijheid worden. Tot ziens maar weer M. Posthouwer-Bakker, 's-Hertogenbosch. Geachte Texelaars, Naar aanleiding van een artikel over Texel in het „Algemeen Dagblad" van 1 aug. j.l. het volgende De le zin daarvan begint met „Wie met de pont op Texel zeg Tessel aankomt" etc Als oud-Texelse vind ik het zo bij zonder jammer, dat op deze manier de mooi klinkende en kernachtige naam „Texel" verloren dreigt te gaan. Ik ben al vele jaren van m'n geboorte-eiland af, maar heb het in m'n latere leven altijd Texel genoemd. Misschien bent U het met me eens, dat je door Tessel te zeggen Tessels spreekt. Het zijn de invloeden van buitenaf als b v. het foutieve gebruik door het ANP en KNMI en artikelen als het boven genoemde het A.D. wordt overal in het land gelezen die het 'm doen. En verder de enorme stroom van en thousiaste toeristen, die nog Tesselser willen doen dan de Tesselaars en daar door mee over het hele land de indruk versterken, dat de naam Tessel de juiste is. Kunnen we met ons allen niet probe ren dit euvel uit de wereld te helpen en trachten de mooie naam „Texel" voor ons eiland te behouden en dit niet in de laatste plaats door hem zelf ook zo uit te spreken? Een mooie naam is per slot ook een soort cultuurbezit. Misschien mag ik een beetje op Uw medewerking hopen Christien Bakker-Langeveld, Zoetermeer. DE KOOG De 15 jachthondjes, die vorige week in één worp ter wereld kwamen bij de familie L. Daalder in De Koog maken het uitstekend. De po gingen om het moederdier bij het voe deren met de fles te helpen, slaagden voortreffelijk. De diertjes hadden zo weinig moeite met hun kunstmatige bij voeding en groeiden zo snel, dat beslo ten werd geen gebruik te maken van een zogende tweede moeder. De oproep in de krant van vrijdag had tal van aan biedingen tot gevolg. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 19. Na de zaak zeer scherp uiteenge zet te hebben, te hebben duidelijk ge maakt, dat het hier niet ging om de zakelijke, maar om de morele kant van het geval, zei hij; „Mijne heren-, in ieder van u, die hier zit, heb ik volledig ver trouwen. Zou één van u om welke re den dan ook, hetzij door loslippigheid, hetzij omdat hij in een of andere situa tie klem zit, in deze zaak betrokken zijn, dan kan ik van hem niet vergen, dat hij dit hier openlijk toegeeft. Ik geef u de verzekering, dat ik deze zaak zal laten uitzoeken, al komt de onder ste steen boven. Mocht blijken dat hier misbruik van vertrouwen m 't spel is, dan zal ik de man die dat gedaan heeft, breken". Zijn stem klonk hard als staal. „Maar ik ben zelf een mens met fou ten en gebreken.... en ik heb gezien waartoe een mens in nood kan komen. Mocht één van u mij iets te zeggen heb ben, dan wil ik dat in de week die komt met hem onder vier ogen uitpraten. En dan wil ik dit wel zeggen: ik heb meer vertrouwen in een mens die zijn fout erkent, dan in iemand die schijnbaar nooit een fout maakt. Ik geloof, dat zo iemand ooit in een herhaling zal val len. Mocht er een reden zijn waardoor men kwetsbaar is, zeg het mij ronduit. U kunt op mij volkomen rekenen. Kwetsbare mensen staan altijd aan ver leiding bloot". „Heb ik in de loop van deze week van niemand iets vernomen, dan neem Dat Texel geen klein eiland is, kan men aan den lijve ervaren door deel te nemen aan 'n wandeltocht rond Texel, die gepland is op zaterdag 5 september. Onder de eufemistische betiteling Rond je om Texel wordt deze vrij zware wandeltocht nu voor de vierde maal ge houden. Het aantal deelnemers groeit ieder jaar, zij het langzaam. Vorig jaar deden tachtig tippelaars mee, waarvan er slechts twee uitvielen. Voor toeristen en Texelaars met een goed stel onder danen en een beetje doorzettingsvermo gen is het dus wel te doen. De te lopen afstand is ongeveer 60 kilometer. Gestart wordt in De Cocks- dorp (bij het gemaal) om half zes 's morgens, waarna het in zuidelijke rich ting gaat over de Waddendijk De eer ste barrière is de Mokbaai. Met lan dingsvaartuigen van de Marine wordt deze overgestoken, waarna het strand wordt bereikt en de tweede helft van de tocht begint. Tien kilometer voor de finish komen de wandelaars voor de Slufter te staan. Omdat het dan hoog water is, is het te riskant om er door heen te waden en omlopen kost te veel tijd en kilometers. Daarom zullen pad vinders van „De Zwalkers" een primi- De bliksemverloting, die jongstleden donderdagavond in De Koog werd ge houden door de muziekvereniging „Ex celsior" in samenwerking met S.V. Oos terend is een financieel succes gewor den. De loten gingen vlot van de hand tijdens de rondgang van het korps en tijdens de spuitvoetbalwedstrijd. Onder grote belangstelling werden na het spuitvoetbal op het terrein van S.V. De Koog de winnende loten betrokken. De draagbare t.v. viel op lot no. 11944; de vouwfiets op no. 15147; de transistor radio op no 16962. Verder vielen er prijzen op: 16068; 14090, 11613, 17358, 17746, 13845 en 13120. De loten, waar de prijzen op zijn ge vallen kunnen ingewisseld worden bij S. Keijzer, Peperstraat 33, Oosterend; G. Terwindt, Mulderstraat 7, Oosterend, of bij het „Koopcentrum De Koog". tieve brug bouwen. Mocht dat door de weersomstandigheden en andere oorza ken niet lukken, dan worden de wan delaars met vlotten overgezet. Miss Blaar In De Cocksdorp wacht de vermoeide deelnemers omstreeks half zes 's mid dags 'n feestelijke intocht met bloemen hulde. De medailles krijgen zij later toe gezonden. Een speciale prijs is uitge loofd voor „Miss Blaar", de dame, die door de Rode Kruis-ploeg de meeste blaren heeft moeten laten „prikken". Deelnemers moeten zich uiterlijk 1 september hebben opgegeven bij de or ganisator, de heer P. VV. Rijkers, Wage- makerstraat 12, Den Burg. Voor 1 sep tember moet ook het deelnemersgeld (ƒ6,zijn voldaan op de postgiro van de heer Rijkers (359044)) of op zijn reke ning bij de AMRO-bank. DEN HOORN Zaterdagmiddag zal het eerste elftal van ZDH in aktie ko men en wel tijdens een oefenwedstrijd tegen het sterke JVC uit Julianadorp. Aanvang half drie. Zaterdagavond 22 augustus wordt thuis tegen een HCSC- combinatie uit Den Helder gespeeld, aanvang 19.00 uur. Op zondag 6 septem ber begint de competitie. DEN HOORN Donderdagavond 13 augustus wordt op 'het sportterrein te Den Hoorn voor de laatste keer een wedstrijd spuitvoetbal gespeeld. De spe lers zijn bovendien in merkwaardige costuums gestoken. Dit veelbelovende waterballet begint om 7.45 uur. Dat is dus na een wedstrijd damesvoetbal, die om zeven uur aanvangt op hetzelfde ter rein. Hoornder dames zullen tegen gas ten in het strijdperk treden. Texelse Boys Met ingang van donderdag draait ook voor Texelse Boys de toto weer. Die avond kunnen de formulieren vanaf half zeven worden ingeleverd in „De Zwaan". Bij de „vaste klanten" worden de formulieren afgehaald. Wie voor het eerst wil meespelen kan zich op ge noemde avond opgeven in „De Zwaan". Maandag tijd I 16.00-17.00 uur kleuters 4 ja tijd II 17.00-18.00 uur meisjes 7 ja tijd III 18.00-19 00 uur meisjes 10 tijd IV 19 00-20 00 uur meisjes 13 tijd V 20.00-21.15 uur dames junioj tijd VI 21.15-22.30 uur dames huisvrout De meisjes van 15 jaar hebben keuze om bij de meisjes van 14 jaa blijven of over te gaan naar de dat junioren). Dinsdag tijd I kleuters 5 jaar tijd II meisjes 8 jaar tijd III meisjes 11 jaar. tijd IV meisjes 14 jaar tijd V dames senioren tijd VI heren senioren Woensdag tijd I meisjes 6 jaar tijd II meisjes 9 jaar tijd III meisjes 12 jaar tijd IV extra training meisjes tijd V extra training dames tijd VI dames turnafdeling tijd I jongens 6 jaar Donderdag, leiding de heer J. Mets. tijd II jongens 7 jaar tijd III vrij. tijd IV jongens extra training tijd V dames sen. volleybal tijd VI vrij. Vrijdag, leiding de heer J. Mets tijd I jongens 8 jaar tijd II jongens 9 jaar tijd III jongens 10-11 jaar tijd IV jongens 12-13 jaar tijd V jongens 14-15-16 jaar tijd VI heren turnen. Zij, die na 30 september jarig houden de leeftijd van voor 1 okto Sinds zondag is de heer H. G. Set uit Bad Godesberg een illusie ar Hij wilde zijn vakantie doorbrenge de jeugdherberg Panorama. Met TESO-bus was hij van de haven na- kruising Pontweg-Leemkuilsweg den en wilde vandaar lopend gaan „Panorama". Met zóveel bagage een komplete kampeeruitrusting) dat een zwaar karwei. Hij liet da; een 4-persoons tent, een luchtbed er blaasbalgje zolang in de berm va Leemkuilsweg achter in de veroi stelling, dat zoiets op het land#011 Texel wel kon. Toen hij zijn spulle een kwartiertje wilde ophalen, alles te zijn verdwenen. De politie in kennis gesteld. 70. Ja, dat bespuiten van die levens middelen had een vreemde invloed op de gedragingen van de mensen. Maar aan elke dag komt een eind, dus ook aan deze. We kunnen dus nog net even een kijkje gaan nemen in de smidse van Sterke Stef, die héél tevreden was over de prestaties van zijn nieuwe knecht Z. Zemelmans. „Waar woon je eigenlijk?" vroeg hij aan Zemelmans- Verholen „Je bent vandaag zo maar bij mij in dienst gekomen. Het je al een kamer?" „Nee, die moet ik nog zoeken", ant woordde de smid. ,;Dan kom je voorlopig maar bij mij in", besloot Stef. „Ik he'b nog een zol derkamertje vrij". „Graag, Stef", lachte smidje Verho len verheugd. Hij bracht dus zijn spul letjes naar het kamertje, dat Stef hem wees, en verklaarde toen, dat hij erg moe was en gauw naar bed wilde. Ver volgens wachtte hij een poosje tot al les rustig was in huis. Daarna.woeps, daar ging die lastige kriebelsnor. Weg met dat ding. „Nu de revolver onder de kamferballetjes en veters vandaan halen", grinnikte hij. „Jonge, jonge, die boef Platvink-Jantje moest eens weten, dat zijn blaffer voor goede doeleinden gebruikt zal worden. Hij zou er een rol- rn' eb bei el ja beroerte van krijgen, denk ik. A kijk es! Daar ligt nog een sterke lantaarn ook! Da's gemakkelijk zelfs een bos valse sleutels! Nou, een complete inbrekersuitrusting! bedankt, Jantje!" Smidje Verholen sloot nu het k( tje en keek op de tikkende we S» s Kwart voor twaalf was het. Voora trai sloop hij het huis uit om te vei S. v nen in de stille straatjes van het En iedereen begrijpt natuurlijk al hij heengaat. ensi (wordt vervolg rg, ik aan dat ieder die hier zit volkomen vrij uit gaat. Hoe denkt u hierover, me neer Buisman?" Buisman dacht na. Zijn eigen plan was te naïef geweest. Wie hier schul dig zou zijn, zat al in te diep water, om dit openlijk te bekennen. De biecht zou ook inderdaad een biecht moeten zijn, met een gewaarborgd biechtgeheim! De burgemeester leek zijn gedachten te raden. „Ik wil er nog bijzeggen: alle mede delingen hieromtrent vallen onder mijn ambtsgeheim". Buisman knikte. Ja, meer kon je niet doen. Hij keek de kring rond. Marijnis, de gemeentese cretaris, zat er zielsrustig bij. Bij zo'n man kwam zoiets niet op. Hakvoort, zijn collega, was onder de indruk, zat zwaarmoedig te staren. Die goeie Hak voort, goudeerlijk, niet van de slimsten, maar een vent waar je huizen op bou wen kon. Degenaar, de jonge ambte naar, had een hoogrode kleur. Hij vond alleen de mogelijkheid van verdenking al misselijk. Hij was een eerzuchtig man, maar zijn eerzucht richtte zich he lemaal op zijn vak. Zijn vader, de rijksbouwmeester, had hem de degelijke ambtenaren-moraal met de paplepel in gegeven. Buisman keek naar de burgemeester. Hij had zich te veel opgewonden. Het litteken op zijn gezicht gloeide. Hij barstte nu natuurlijk van de hoofd pijn. De burgemeester hief de bijeenkomst op. Hij drukte ieder stevig de hand. En ze wisten, dat als één hunner met een bekentenis bij hem zou komen, de schok voor hém het grootst zou zijn. HOOFDSTUK IX De vreemde gedachten van de wethouder Enno Veerman zat tegenover vader Buisman. Dat was heel iets anders, dan inspecteur Veerman tegenover wethou der Buisman. Job Buisman had zijn arm om de schouder van zijn dochter gelegd, toen ze hem vertelde dat Enno hem wilde spreken. Hij hield van al zijn kinderen, maar Kathie was de oudste. Kathie had al vroeg op eigen benen gestaan, zijn gezag over haar kon hij al gauw niet meer laten gelden, maar dat was ook niet nodig geweest. Kathie maakte het spreekwoord waar dat een goed kind zichzelf regeert, al is het de vraag wan neer een kind goed is. Daarom was er tussen vader en doch ter ©en sterke kameraadschap, en Buis man was geschokt, nu hij merkte dat hij zijn Kathie aan een ander verliezen ging. Het was een bewijs, dat je oud werd. Straks ben ik misschien grootva der, dacht hij. Het maakte hem zwaar moedig en ook een beetje sentimenteel, maar zodra hij dat merkte stak hij een pijp op. De twee mannen hadden elkaar nie't veel te vertellen. Job kende de inspec teur. Hij vond dat Kathie goed had uit gekeken. Er viel niet veel te praten, de kous was af. De twee jonge mensen wilden elkaar, ze wisten wat ze deden. Ik had het slechter kunnen treffen, en Kathie ook, dacht vader Buisman. Hij mocht inspecteur Veerman wel en daarenboven was die, evenals Buisman, verknocht aan de pijp. Dat is een bewijs van solidariteit en goede smaak, zoiets verbindt pijprokers hechter dan enige andere band. Buisman, die nooit rechtstreeks met de politie te maken had, liet nimmer een gelegenheid voorbijgaan om zijn kennis te vermeerderen en wist de in- specteur aan het praten te krijgen. Hij merkte al ras, dat Enno Veerman dat werk met hart en ziel deed. Een gebo ren politieman.dat was hij ook. Op zijn bureau stond de foto van vader Veerman, in het martinale uniform met-helm van de Amsterdamse bereden politie. Brigadier Veerman was ontsla gen tijdens de bezetting, had zich in het illegale werk gestort, was gefusilleerd, en had het niet meer beleefd dat zoon Enno zijn inspecteursdiploma haalde. „Zo af en toe", peinsde Enno hardop, „hebben we nog wel eens iets, dat ruikt naar de werkelijke misdaad. Zoals die man die ze in het bos vonden. „Dat was toch zelfmoord?" vroeg Buisman. „Dat nemen we tot nog toe maar aan". „Gelooft u het niet?" „Met geloven kom je bij de politie niet ver, meneer Buisman. Feiten! En dan moet je nog oppassen". „Laat u het dan zo maar zitten?" „Als 't aan mij lag niet". „Wie houdt u dan tegen?" Enno aarzelde. „Niemand houdt me tegen..... maai er is hier heel veel werk te doen en ik heb geen tijd voor een onderzoek, dat wellicht op niets uitloopt". ,^Dat weet u toch niet vooruit?" „Meneer Buismanhet ziet naar en, aa: zelfmoord uit. Ik ben er nu achter men dat de man een Duitser, een se oorlogsmisdadiger is, waarschi ten zo'n kampbeul. De Duitse politie hem, dat hoeft ze nu niet meer te Bij ons is niets over hem bekend zal ik nu verder pluizen?' „Wat zegt de burgemeester er v )rDe burgemeester denkt er over. Waarom hiermee de tijd ve sen? Opgeruimd staat netjes. geen verlies". „Ja maar", zei Buisman naden „als het nou es geen zelfmoord i> ider loopt er een moordenaar vrij rond Enno knikte. „Daar zegt u precies wat mij zit". „Nou en?" „Kijk es meneer Buisman, als een opdracht van je chef krijgt die zaak uit, dan zoek je die uit onderste steen boven komt, al het jaren. U weet dat er reehert zijn, die er tien jaar over gedaan ben vóór ze een bepaalde zaa klaarheid hadden gebracht. Als tussen je gewone werk dóór moet en je chef vindt het daarentegei 'end nodig, dan moet je het laten zitte er>g' „Hebt u het laten zitten? Buisman listig. Enno ging verzitten. „Meneer Buisman, wat ik hiel zeg ik in strikt vertrouwen. Ik ki niet laten zitten. Dat gaat me teg les in. Ik ben er nog steeds mee alleen: in gedachten. Het laat m q( los. Ik heb een aanwijzing. Nogi u moet er over zwijgen Die man laatste keer bij Geutjens gewet ere daar was hij al eerder ook". (wordt vervol! nka ban op Bc roe] n ii rd c iz. ksd. V\ (S( 1.01 nen. de idag orn, lple: eslaj 12. nen. de erd? nen, de rg, r uu nd, 00 >orn, 0 st ui

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2