Groen 27warL-JexeU in het harL, Monsters genomen van zeewater bij Texel GENDA T n huidige tweemansscholen kleven veel bezwaren Toertocht per fiets (55km) langs zeven Texelse dorpen ZWEMVERENIGING WERD UIT SLUIMERING GEWEKT Door Rijksinstituut Volksgezondheid Geen reden tot ongerustheid Tijdens „reünie" oud-bestuurders Nieuwe leden nu aanmelden! Artikelenbundel over ^Traanroeier9 De heer H. de Boer 25 jaar bij het onderwijs Oosterend tegen Oosterend Sportraad wil wielersport stimuleren Ook hardrijders krijgen kans S.v. v/h Langcvold Dc KooU 1 - Deo Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaau 43, Den (2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Borstel pakt-raadsfractie: cholen van Midden-Eierland en )e Coeksdorp NU samenvoegen im. 21 AUGUSTUS 1970 83e JAARGANG No. 8494 lieuvve gemeenteraadsfractie van iKT (mevrouw J. Koning-Bruin heron J. J. Westdorp, C. J. Ellen lanken) heeft zich schriftelijk tot lege van B. en W. en de gemeen- gericht met het voorstel om de re lagere scholen van Midden- en De Cocksdorp zo spoedig ik samen te voegen en het vrij en de schoolgebouw in Midden-Eier- erhuren aan dc stichting kleu- ol De Cocksdorp. Mcj. Haak zou tot onderwijzeres te De Cocks- enoemd moeten worden. Verder gemeenteraad B. en W. moeten jen een vervoersrcgeling te tref- 1 behoeve van de leerlingen van i. Eierland en de kleuterschool te cksdorp, zonodig werkend met e. leiding tot het voorstel is het ont- in de heer Studulski als hoofd o.l.s. te Midden-Eierland. De be- ig van een nieuw schoolhoofd zou Ier order uitgesteld moeten wor- Bezwaren samenvoeging van de scholen nodig geacht omdat tegen de on- ;situatie op 2-mansscholen ern- n gegronde bezwaren zijn aan te Onderwijs aan drie klassen door derwijskracht is een zeer moei- 2 aak. De situatie is zeer storend Ie wat minder geconcentreerd ide kinderen. Dit doet hiaten in amis en verwerking van de stof i, die door de betreffende leer- moeilijk opgespoord kunnen en nog moeilijker gecorrigeerd jdgebrek en grote aandachtsprei- Classicale instructie zal veelal te loeten gebeuren waardoor veel de essentie van. het nieuw be de onderwerp ontgaat. Het is ogelijk veel aandacht te besteden et mondelinge taalgebruik. De wikkeling, die de basis van alle is, komt hierdoor onvoldoende iplooi ing. iriefschrijvers voeren verder aan een relatief groot aantal kinde- ïrdeeld over drie klassen (wat het geval is in de klassen een, >n drie te De Cocksdorp) is het ik het onderwijs op vernieuwde lualiserende wijze aan te pakken, luwe weekwijze eist van de leer- namelijk meer persoonlijke aan- voor en begeleiding van het kind. Frustratie de aandacht en de onbevredigende resultaten hebben voor de leerkracht een frustrerende werking, zo schrijven de PAKT ge>- meenteraadsleden, waarbij zij wijzen op het feit dat zich aan de scholen in De Cocksdorp en Eierland in de naoor logse jaren legio mutaties hebben voor gedaan. Ze vinden een tweemansschool economisch gezien een duur apparaat met weinig mogelijkheden voor wat be treft de aanschaf van boeken en leer middelen. Wat het aantal leerlingen betreft is het voortbestaan van de 2-mansschool in Midden-Eierland momenteel niet in gevaar. In het zojuist begonnen school jaar zijn 37 leerlingen geregistreerd terwijl de minimumnorm voor twee leerkrachten 30 leerlingen is. Dc toe stand wordt door de briefschrijvers echter allerminst zeker geacht gezien de ontwikkeling in de landbouw (die steeds minder mensen npdig heeft) en de geringe aantrekkingskracht van Eier land op nieuwe bewoners. Derde leerkracht De school van De Cocksdorp „leunt" tegen een derde leerkracht maar komt daar ook dit jaar net niet aan toe. Dit jaar zijn er 58 leerlingen. De gecombi neerde le, 2e en 3e klassen hadden het afgelopen jaar samen 31 leerlingen. Dat is te hoog voor het redelijk functione ren van het onderwijs aan die verschil lende klassen. De kleuterschool heeft het derde lo kaal van de o.l.s. De Cocksdorp in ge bruik. Dit is voor kleuteronderwijs on doelmatig en veel te klein voor het aan tal leerlingen. Het afgelopen jaar werd de school door het wettelijk maximaal toegestane aantal leerlingen bezocht, nl. 35 Voor het nieuwe schooljaar heb ben zich 40 leerlingen aangemeld. De prognose voor 1 januari is zelfs 46 leer lingen. Er zou dus een tweede leer kracht benoemd kunnen worden als er lokaalruimte zou zijn. Er is reeds samenwerking tussen de scholen van De Cocksdorp en Midden- Eierland. De betrokken leerkrachten hebben hun instemming betuigd met de door het PAKT gelanceerde voorstel len. OOSTEREND De heer H. de Boer, onderwijzer aan de school met de Bij bel te Oosterend, herdenkt op 21 au gustus dat hij 25 jaar aan het onder wijs is verbonden Hoewel hij nog maar betrekkelijk kort werkzaam is te Oos terend heeft hij zich daar in de afgelo pen jaren toch een opmerkelijke popu lariteit verworven, niet alleen als on derwijzer maar ook door zijn werk bij de kerk. Het is dus te verwachten dat velen het echtpaar De Boer willen feli citeren. Daartoe bestaat gelegenheid op vrijdag 21 augustus van half vijf tot zes uur in „De Bijenkorf". Verschijnt dinsdags en rrfldagj Bank: Nederl. Mlddenstandsbank; Coöp. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboon. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso Advert. 19 ct per mm. ezel. 4»/0 BTW Oosterend heeft in het toernooi van Oosterend in Friesland een tweede plaats behaald. Nadat de eerste wed strijd in een gelijkspel (22) was ge ëindigd moesten strafschoppen de win naar aanwijzen waarbij Oosterend de sterkere was. In de finale tegen Oosterend moesten weer strafschoppen de doorslag geven. Nu moest Oosterend zijn meerdere er kennen in Oosterend uit Friesland. De doelpunten in beide wedstrijden werden gemaakt door Aifred (2x), R. v. d. We tering en A. van Nuland. Training. Voor vrijdags is het schema veran derd, het ziet er nu als volgt uit: 19.00 - 20.00 junioren (zaterdagsenioren) 20.00 - 21.15 senioren v.d.K. verbrokkeling van njdag 21 augustus nnen, „Dennenoord", dansen met o de „Woodpeckers'. iterdag 22 augustus urg, speelweide, 13.00 u., Kaats- ijd. nnen, „Dennenoord", dansen met io de „Woodpeckers", indag 23 augustus mt, nabij Oudeschild, 10 - 12 uur 'edstrijd. nnen, „Dennenoord", dansen met o de „Woodpeckers'. oensdag 26 augustus •urg, Folkloreprogramma; 14.00 - D uur demonstraties oude am- ïten, 15.00 uur poppenkast in het je aan de Weverstraat, 16.00 uur eden kinderdansgroep en jeugd- enkapel, 19.00 uur optreden mbandshow van Kon. Texels fare op Groeneplaats; 19.45 uur eden Boerenkapel en Folkloristi- dansgroepen. onderdag 27 augustus innen, „Dennenoord", dansen met io de „Woodpeckers", hjdag 28 augustus 'nnen, „Dennenoord", dansen met io de „Woodpeckers", aterdag 29 augustus child, 15.00-17.00 uur viswedstrijd innen, „Dennenoord", dansen met io de „Woodpeckers". idcre dag: HPurg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan- De Stichting Texelse Sportraad is voornemens binnenkort een wielereve- nement te organiseren die de naam „Ze ven dorpen tocht op de fiets" draagt. Het wordt een ongeveer 55 kilometer lange rit die langs alle zeven dorpen van het eiland voert. Het is niet de be doeling dat de deelnemers het traject zo snel mogelijk afleggen. Het gaat er om rustig te rijden en daarbij mag men met volle teugen van de omringende natuur genieten. Fietsen op een derge lijke manier is niet alleen verrijkend voor het lichaam maar ook voor de geest. De echte hardrijders zullen ove rigens ook aan hun trekken komen want voor hen wordt waarschijnlijk la ter in het jaar een race georganiseerd. De heer P. Zevenhoven, voorzitter van de Sportraad, heeft samen met zijn zoon Kees de route van de "zeven dor- pentocht al uitgezet. Het parcours lijkt wel wat op de Texelroute maar er zijn verschillen. Je kunt met de fiets nl. veel plekjes bereiken waar een auto niet kan komen. De afstand, 55.3 kilo meter, vergde 173 minuten rijden. „Maar het kan belangrijk sneller, want we zijn vaak bij kruispunten gestopt om te overleggen welke weg we zouden inslaan en om tijden en kilometers te noteren", aldus de heer Zevenhoven. In alle dorpen zal een controlepost worden ingericht waar de deelnemers een stempel op hun startkaart krijgen. De rijwielhandelaren hebben enig be lang bij het bevorderen van de rijwiel- sport en men wil hen dan ook vragen de controleposten te bemannen. Overal starten Deelnemers kunnen de tocht begin nen waar zij willen, als de totale route maar gevolgd wordt. Binnenkort zal de route nauwkeurig worden bekend ge maakt en zal men startkaarten kunnen afhalen bij de rijwielhandelaren. Dege nen die de tocht volbrengen krijgen een herinneringsmedaille. „Ik hoop dat ook veel ouderen aan de Zeven dorpen tocht meedoen. Deelnemen in gezinsverband lijkt me ook erg leuk", zegt de heer Ze venhoven, die graag een lans breekt voor het fietsen als gezonde ontspan ning. In het kader van „trim"-akties wordt veel gefietst en mensen die in korte tijd van overtollig lichaamsge wicht afwillen, bereiken dat doel ook door op regelmatige tijden een flink eind te fietsen. „Ik heb laatst gelezen dat Willi Alberti in één maand 25 pond is afgevallen, alleen door veel fietsen", zegt de Sportraadvoorzitter. De hardrijders op de fiets moeten nog even hun geduld bewaren. Bij de Sportraad weet men dat de animo voor de racesport momenteel sterk toeneemt. Steeds meer Texelaars kopen een race fiets en herhaaldelijk kan men hen pe- lotonsgewijze en in kleurige kledij over het eiland zien rijden. Voor hen zal la ter een race worden georganiseerd. Maar niet iedereen heeft een racefiets en derhalve is een veel grotere groep gebaat bij 'n toertocht zoals de nu voor genomen Zeven Dorpen Tocht, waarvan de datum overigens nog met precies vaststaat. Vorige week zijn aan het Texelse strand watermonsters genomen in op dracht van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. De mon sternemers kwamen met een helicopter en bezochten ook de andere Wadden eilanden. De inzet van een helicopter gaf dc indruk dat het onderzoek met zeer veel spoed moest worden uitge voerd, hetgeen voedsel gaf aan het ge rucht dat het zeewater bij Texel door een of andere catastrofe ernstig ver vuild was. Gezien de recente krantenbe richten over vervuiling door rioolwater van de Nederlandse stranden en de alarmerende berichten over de doorge roeste mosterdgasgranaten bij Bom- holm, was die ongerustheid wel begrij pelijk. We belden daarom het Instituut te De bijeenkomst die woensdagavond werd gehouden in de riante bungalow van de heer G. Bakker in „Driehuizen" had het karakter van een geslaagde re- unie. Daar kwamen namelijk voor het eerst sinds 30 jaar de bestuursleden bij een van de nog immer bestaande maar sinds 1943 sluimerende Texelse Zwem vereniging TZV. Ze waren gekomen om de vereniging nieuw leven in te blazen maar dat aanvankelijk vooral over „toen" werd gepraat, laat zich denken. Aanwezig waren oud-instructeur Van Beek, C. Bakker, L. J. Weijdt, G. Bak ker, Alb. Backer, de Gebroeders Bruin en badmeester J. van Amstel met echt genote. Besloten werd de zwemvereni ging te reactiveren. Het oude bestuur fungeert als voorlopig bestuur en zal in een volgende bijeenkomst een ledenver gadering voorbereiden. Intussen kunnen de leden zich aanmelden. Wat dat laatste betreft kon badmees ter Van Amsel meedelen dat zich al vijftig personen hebben opgegeven. In tegenstelling tot vroeger zal de zwem vereniging zich niet in de eerste plaats bezighouden met het geven van elemen taire zwemles. Daarvoor bestaat vol doende gelegenheid buiten verenigings verband. De herleefde TZV zal zioh vooral bezig houden met training, het leren van meerdere zwemslagen en het spelen van waterpolo. Het is niet de bedoeling dat de Texelse vereniging zich al direkt aansluit bij de Koninklij ke Nederlandse Zwembond. Wel zullen statuten en huishoudelijk reglement ter koninklijke goedkeuring worden aan geboden. Contributie De contributie is nog niet definitief vastgesteld maar zal liggen rond ƒ2, per maand (ƒ1,voor jeugd). Meerdere leden uit één gezin krijgen reduktie. Een financiële meevaller is het spaar bankboekje van de oude TZV waarop een bedrag staat dat dankzij voortdu rende rentebijschrijving is gegroeid tot 2.757,—. De recreatiestichting heeft alle mede werking toegezegd voor wat betreft het beschikbaar stellen van het bad. In de eerste plaats om waterpolo te kunnen spelen hebben zich ook al diverse per sonen aangemeld. Het ziet er naar uit dat binnenkort een poloploeg kan wor den geformeerd. Wedstrijddoelen zijn al besteld Het is de bedoeling zo spoedig mogelijk een ontmoeting met de polo- ploeg van Keppel te organiseren. Om misverstand bij adspirant-leden te voorkomen moet wel worden opge merkt dat het lidmaatschap van de zwemvereniging niet kan inhouden dat men gratis van het bad gebruik maakt. Leden dienen zich, zoals ieder, normaal van kaartjes of abonnement te voor zien. Belangstellenden worden opgeroepen zich zo spoedig mogelijk als lid op te geven. Dat kan gebeuren bij badmees ter Van Amstel, per adres zwembad Den Burg. Utreoht op en hier gaf men ons een ge ruststellende verklaring. Het nemen van watermonsters gebeurt op vrij re gelmatige tijden, zij het de laatste jaren met kortere tussenpozen. Er zijn al meerdere malen monsters van het kust water bij Texel genomen. Dat werken met een helicopter geeft besparing van tijd en geld. Als de monsternemers op de normale wijze naar alle Waddenei landen zouden reizen, zouden er dagen mee gemoeid zijn. Nu is het karwei in enkele uren geklaard. Het is bovendien belangrijk dat de monsters zo spoedig mogelijk in het laboratorium zijn. Er wordt op prettige wijze samengewerkt met de Kon. Luchtmacht. De helicopter- ipiloten moeten toch hun voorgeschre ven aantal vlieguren per jaar volma ken. Rioolwater Het onderzoek is gericht op bacterio- gische vervuiling van het water, dus op de> vervulling door rioolwater. Welis waar wordt in de omgeving van Texel geen rioolwater in hoeveelheden van betekenis op zee geloosd, maar dat ge beurt wel bij Zeeland. Een verschijnsel waarmee men heeft rekening te houden is dat dit vuil niet direkt in de grote massa zeewater „oplost" en door de zelfreinigende werking van de zee on schadelijk wordt, maar dat het in een geconcentreerd lint langs de kust in Noordelijke richting schuift en tenslotte zelfs in de Waddenzee terecht kan ko men. Dat is ook gebeurd met chemische vergiften die in het gebied van de Nieu we Waterweg werden geloosd maar die in de Waddenzee vergiftigingsverschijn selen onder bepaalde organismen ver oorzaakten. Geen bericht; goed bericht De resultaten van de periodieke proe ven die Volksgezondheid neemt worden niet gepubliceerd. Uiteraard worden wel direkt maatregelen getroffen als mocht blijken dat het zeewater als zwemwater gevaarlijk voor de gezond heid wordt. Hier geldt dus: geen be richt, goed bericht. De woordvoerder van Volksgezondheid wilde zich niet uitlaten over de mate van verontreini ging aan de verschillende badstranden van de Nederlandse kust („We willen niet dat deze gegevens voor propa ganda worden gebruikt") maar hij wil de wel toegeven dat het zeewater op de Waddeneilanden voorlopig het minste gevaar loopt om als zwemwater on bruikbaar te worden. „Energiemonument van het verleden" De molen „De Traanroeier" is sinds deze geschikt werd gemaakt voor op wekking van elektriciteit, een instal latie die sterk de aandacht heeft ge trokken. Toen de molen in 1965 als zo danig m gebruik werd genomen was het de eerste automatisch elektriciteit opwekkende molen ter wereld. Geen wonder dus dat tal van kranten en tijdschriften aandacht aan dit unicum hebben besteed. Bij de N.V. T.E.M., die de zorg heeft over de elektrische in stallatie van de molen, heeft men al deze artikelen gebundeld en in herdruk laten verschijnen. Het is een vooral voor meer dan normaal geïnteresseer den Zeer aantrekkelijk boekwerk ge worden dat de naam draagt „De Traan roeier, energiemonument van het ver leden". Artikelen werden ontleend aan het blad „Noordholland", „De Zaan- 1 ander", „Het Parool", „Electra", „De Ingenieur", „Polytechnisch tijdschrift", „Revue", de plaatselijke pers en bui tenlandse bladen zoals „Knickerbocker International" en de „New Scientist". Ook het fotomateriaal uit deze bladen werd overgenomen. Een dergelijke bun deling wordt natuurlijk wel een alle gaartje. Naast voor de leek zeer boeien de en begrijpelijke artikelen over de Traanroeier vindt men ingewikkelde technische verhandelingen en beschrij vingen waar men als niet-insider wei nig van begrijpt. Wat er wel door dui delijk wordt is dat De Traanroeier een uiterst vernuftige en zeer ingewikkeld geheel is geworden. Het 55 pagina's tellende boek is on getwijfeld voor velen een nuttig bezit. De oplaag is echter niet bijzonder groot. Wie zich een exemplaar wil aanschaf fen (ƒ6,85) wende zich tot de NV TEM, Schilderend 70, Postbus 2, Den Burg.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1