3 remmen WANTAGE rl Het werk met de mengrotor SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FILMNIEUWS fe m \NDBOUW en VEETEELT Burgerlijke stand van Texel 1, :de blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 briek voor I OihIit r«ilal»lir >un (.wminih» i syj ng, de diepgrondbewerking van een rvlakte van ruim 2 ha op het be- van de heer Kl. Eelman, het Noor- is nu ook eenzelfde oppervlakte rkt op het bedriji van R. Baren- Wageningenin polder Eier- Het ligt in de bedoeling in het en op het bedrijf van de heer Ba- egt nog een zelfde oppervlakte te iken. ligt in de bedoeling om met de prejrofor nu naar het bedrijf van de M. van Exel, ,,Lou Christy" aan Jpstweg te gaan. Daar zal een op- akte van IVa - 2 ha worden be- mrd teqenstelling met de percelen op e it edrijven van Eelman en Baren- komt op het perceel van de heer Exel geen klei- of zavellaag op kbare diepte voor. De bewerking ier dus uitsluitend bestaan in een jing van de zandlagen vanaf het veld tot een diepte van plm. 1 chtl op kwo Kan dit ook is bij de landbouwvoorlichting wel twijfel over het nut van een diep- ïtagftbewerking in gevallen, waarbij de m i; llaag, die bewerkt wordt uitslui- uit zand bestaat. Als een eerste be ziet men het feit, dat in deze ge- de bouwvoor niet alleen humus- maar meestal ook lichter wordt, il als de bouwvoor vóór de be ing al stuifgevoelig is, is dit een bezwaar. gevallen, waarin de bouwvoor vóór ewerking uit zavelgrond bestaat :n menging met een niet te grote lelheid zand de nieuwe bouwvoor en nog stuifvrij houden, t het opheffen van de droogtege- ;heid betreft in gevallen, waarin of weinig zavel- of kleigrond uit re lagen naar boven kan worden ild is er ook geen 100°/o zekerheid, leskundige op het gebied van diep- Ibewerking is er van overtuigd, ok in deze gevallen de droogtege- jheid zal verdwijnen. Hij baseert mening op het feit, dat m polder and het gondwater nergens dieper m 1 meter beneden het maaiveld, door een menging van een grond uitsluitend zandlagen zal het re- at zijn, dat de wortels de mogelijk- krijgen het grondwater te berei- Het is de tijdwaarin de zorg voor de kalveren de volle aandacht vraagt. Het is bij de opfok van de kalveren al net als bij de ontwikkeling van an dere levende wezens: Een goede groei is afhankelijk van een hele combinatie van factoren. Het staat vastdat naarmate we ver der in de herfst komen een aantal on gunstige factoren een rol gaan spelen. We denken hierbij aan de temperatuur in koude nachten, de mindere kwah- teit van herfstgras en de „vervuiling" van de weiden. Het zijn deze omstan digheden, die er ieder jaar weer aan leiding voor zijn om in de landbouw bladen een artikeltje te schrijven over het belang van het vroeg opstallen van de kalveren. We hebben daarover ook in deze rubriek al diverse malen geschreven, maar hebben nog altijd de indruk, dat de voorlichting op dit gebied minder goed overkomt dan bij andere zaken het geval is. Waar het om gaat De grote zorg bij de opfok van de kalveren is het voorkomen van een aantasting door parasieten. Die aantas ting leest men veelal af aan uiterlijke kenmerken. De kleur en de groei van de kalveren is minder goed en verder is ook het hoesten van de dieren een waarschuwing, dat er iets mis is. Er zijn veehouders die een minder goede ontwikkeling van de kalveren al heel gauw opmerken, bij andere vee houders moet de aftakeling al vrij ver gevorderd zijn voordat men door krijgt, dat het niet goed zit. We zijn van mening, dat er tot nu toe te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden om op een )meer £>e-> trouwbare manier aan de weet te ko men of de ontwikkeling van de dieren gestagneerd wordt door parasieten. We denken hierbij aan het onderzoek van de mest van de kalveren door de Ge zondheidsdienst voor Dieren. Dit onder zoek wordt gratis verricht en de uitslag vertelt u of de kalveren inderdaad be smet zijn, welke parasieten dat zijn en of de aantasting licht, matig of ernstig is. Dit onderzoek wordt gratis verricht, terwijl de landbouwvoorlichters graag bereid zijn mestmonsters te nemen en te verzenden. Na het onderzoek Zoals gezegd vertelt het resultaat van het onderzoek met welke parasieten de kalveren besmet zijn. Uiteraard moet er met het resultaat van het onderzoek iets worden gedaan. Als blijkt, dat de kalveren ernstig besmet zijn met maag darmparasieten of longwormen zal de dierenarts er aan te pas moeten komen. Maar ook daarmee is de zaak niet af. Na de behandeling door de dierenarts zal het weiden er op gericht moeten zijn de kalveren verder vrij te houden van parasieten. Dat betekent: Weiden op „schone" percelen. Of met andere woor den percelen, die pas zijn gemaaid, of pas zijn ingezaaid. We denken hierbij ook aan percelen gras, die kort geleden „onder" het graan zijn vandaan geko men. Als er geen mogelijkheid is om de kalveren een werkelijk „schone" weide te geven, dan kan het nodig en ver standig zijn de kalveren nu al op te stallen. Gezien het feit, dat er op vrij wel alle bedrijven de laatste weken di verse percelen zijn gemaaid mogen we aannemen, dat er op praktisch ieder be drijf een mogelijkheid is om aan de kalveren voorlopig nog percelen be schikbaar te stellen, waar ze na een eventuele behandeling door de dieren arts zich zonder tegenslag kunnen ont wikkelen. SCHIETOEFENINGEN Nieuwe haven te Den Helder Op 25 aug. met uitwijkdatum 26 aug. zal worden geschoten op de voor- en achtermiddag door H.M. Amsterdam, in sector 045 - 075° rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge ge- leidelicht Nieuwe Haven te Den Helder. Veiligheidsschip aanwezig. Tevens op 27 aug. 's voormiddags en op 28 aug. op de voor- en achtermiddag door H.M. De Ruyter, zelfde gegevens. Breezanddijk. Op 26 aug. wordt geschoten te Bree zanddijk van 10.00 tot 18.00 uur met de 81 mm. mortier. Een sector, begrensd door de richting 180° en de Afsluitdijk, richting Den Oever. Diepte 10 km. Hoogte 5 km. Zondag en maandag 8 uur; „Mama, wat deed jy nou in de oor log?" (Buona sera, mrs. Cambell). De mooie 16-jarige Carla (Gina Lollobrigi- da) heeft tegen het eind van de oorlog in haar Italiaanse dorp inkwartiering gehad van drie Amerikaanse soldaten. Als de Amerikanen weg zijn, ontdekt Carla dat ze zwanger is, maar van wie? Ze schrijft ieder van de drie mannen dat ze een kind verwacht en alle drie sturen ze, onafhankelijk van elkaar, geld om de baby te kunnen onderhou den. Die groeit op en weet niet anders of haar vader is kort na de oorlog ge storven. Alles gaat prima, totdat de Amerikanen na 20 jaar een reünie hou den in het Italiaanse dorp. Dit leidt tot grote moeilijkheden.(Toegang bo ven 14 jaar). Zaterdag 23 uur (nachtvoorstelling) „Sexy Carmen Baby". Carmen is een serveerster, wier grootste interessen in het leven bestaan uit geld en mannen. Een politieman raakt verliefd op Car men en zij staat hem toe haar minnaar te zijn, hoewel zij avontuurtjes met an dere mannen niet uit de weg gaat. De politieman betrapt Carmen regelmatig in het bed van andere mannen en ten slotte schiet hij haar dood, in een vlaag van jalouzie. (Toegang boven 18 jaar). Donderdag 8 uur, zondag 3 uur en dinsdag 8 uur „Asterix en de helden" (Asterix le Gaulois). In het jaar 50 voor Christus wordt geheel Gallië bezet door de Ro meinen. Een klein dorpje weet de Ro meinen echter te weerstaan. Daar wo nen onze helden. De leider van de le germacht die het dorp omsingelt maakt zich ongerust omdat zijn patrouilles ge regeld door de Galliërs uit dit dorp in de pan worden gehakt en hij begint te vermoeden dat zij een middel bezitten dat hen onoverwinnelijk maakt. Dit vermoeden is juist want de Galliërs ontlenen hun bovenmenselijke kracht aan een toverdrank, die door Panora- mix bereid wordt. De Romeinen ontdek ken dit en ontvoeren hem, maar hij vertelt het recept van de drank niet. Asterix, de kleine dappere krijgsman, laat Panoramix niet in de steek en sluipt op zijn beurt het Romeinse kamp binnen. Samen met Panoramix wil Dieptecapaciteit nog onvoldoende ussen zijn alle voorliohtingsmensen r over eens, dat het van belang is n gevallen, waarin dit mogelijk is edeelte klei- of zavelgrond uit die- lagen door de zandbouwvoor te en. Het is daarom een tegenvaller, ot nu toe de bewerkingsdiepte niet t is dan 105 cm. Op de meeste ïlen, die opgegeven zijn voor een 9rking met de mengrotor begint de :avellaag op een diepte van 95 - m. Bij een maximale dieptecapaci- •an 105 cm wordt in dit geval dus g of geen zwaardere grond naar 1 gehaald. Er wordt op het mo- aan gewerkt om de bewerkings- n°g iets te vergroten. Als men er 'J aagt om inderdaad de opgegeven e van 1,20 meter te bereiken mo ve aannemen dat voor vrijwel alle 3me nkbaar gestelde percelen de be ing met de mengrotor een duide- verbetering zal betekenen. 3 S ZUINIG OP UW KALVEREN komen al weer in het seizoen, j in ei dagen passeren, die al doen en aan de naderende herfst. Som- vochtig weer, waarbij je al weer ie kachel gaat denken. 3-73^ 73. Smidje Verholen kroop te voor schijn uit de oude boekenkist en ging er peinzend op zitten. „Die Kludde schijnt van geld te houden", mompelde hij. „Hij had het over miljoenen en miljoe nen. Maar wat zou dat nou toch te ma ken hebben met dat spuiten van een vloeistof over allerlei etenswaren? Of.ofnee, dat kan haast niet, o grutje, het is te gek om los te lopen, maar toch.ja, het moet wel zo zijn. Het kan gewoon niet anders. Zo is het ook gegaan met die mooie meneer De Wael van Nimweeghen en zijn zoontje. Ze kregen de spuitstof binnen en kon den toen plotseling niet meer zien wat mooi of lelijk was. Verdringing noemen de psychologen dat, geloof ik. Uit hun hersens werd het begrip voor mooi en kostbaar totaal verdrongen. Als je nu alle mensen zo behandelt met die spuit stof, dan raken ze allemaal hun beoor delingsvermogen voor mooie dingen kwijt en dan kun je de meest kostbare zaken natuurlijk voor een appel en een ei op de kop tikken. Ja jongens, nou begin ik te begrijpen hoe het lelijke zaakje in elkaar zit. Ik ben er nu bijna zeker van, dat die knoeiende alchimist in zijn donkere kelders dat geheimzin nige spuitstofje heeft uitgevonden. De boevenbende maakt daar misbruik van en verwerft zich een heel kasteel vol van de meest dure en kostelijke zaken. Die willen ze op een gegeven ogenblik natuurlijk naar het buitenland smokke len om de spullen daar duur te verko pen en op die manier slapend rijk te worden. Maar ik zal een eind aan die praktijken maken, zowaar als mijn naam smidje Verholen is. Daarom zal ik eerst eens aan die rare alchimist gaan vragen wat hij nu precies in zijn kelders uitvoert. De smid begon net zo lang te zoeken tot hij de oude baas gevonden had. „He la, meneertje!" riep de smid. „Wakker worden asjeblieft!" Tegelijk richtte hij het licht van zijn zaklantaarn op het gelaat van de oude man (wordt vervolgd) Asterix de Romeinen belachelijk ma ken. Zij zeggen daarom dat ze de on overwinnelijk makende toverdrank willen bereiden. In werkelijkheid ma ken ze echter een haargroeimiddel, zo dat de Romeinen na het nuttigen van de drank ijlings en langdurig hun haar moeten laten knippen tot groot ver maak van Asterix en Panoramix. De Romeinen hebben echter minder gevoel voor humor dan beide Galliërs en hun toestand wordt na deze grap dan ook zeer kritiek. Maar dan grijpt Julius Caesar in en brengt de partijen tot el kaar. Een tekenfilm die de moeite van het zien waard is (Toegang alle leef tijden). Vrijdag, zaterdag en woensdag 8 uur kan men genieten van de firn „Eind goed, al goed" (Einmal wird die Sonne wieder scheincn). Hoofdrolspeler is het zingende fenomeen Heintje. Hij brengt in deze film o.a. ten gehore „Kleine Kinder, kleine Sorgen", „Wenn du ein mal Geburtstag hast", Wenn ich eins gross bin". Heintjes vader, Klaus, wil naar Canada emigreren. Tot op dat mo ment werkte hij op de bank van zijn schoonvader, Berthold. Deze heeft een hekel aan Klaus; hij kan nog steeds niet verkroppen dat zijn dochter een onbeduidend klerkje heeft getrouwd. Bovendien is bij de geboorte van Hein tje zijn dochter overleden, zodat de ver wijdering tussen vader en schoonzoon definitief een feit werd. Klaus verneemt dat zijn sollicitatie in Canada doorgaat. Zijn vreugde wordt spoedig echter weer getemperd: op de bank is een zwendel aan het licht gekomen en men beschul digt Klaus ervan de dader te zijn. Hij wordt achter slot en grendel gezet en Heintje gaat bij zijn grootvader wonen. Door Heintjes gedrag ontstaat echter toenadering tussen groot en klein, maar Berthold gelooft nog steeds niet in Klaus' onschuld. Heintje wil zijn vader uit het gevang helpen en treedt op als detective. Na vele avonturen worden de ware zwendelaars ingerekend en komt Klaus vrij. En Heintje krijgt een nieu we moeder. (Toegang alle leeftijden). van 13 tot en met 18 augustus 1970 Geboren: Georgette Baltine, dv. An- tonius B. M. Roest en Machteld M. Gmelich; Mirjam, dv. Liekele van der Veen en Christina M. Eelman; Regina Silvia Maria, dv. Nicolaas Luiken en Tjitsche Ketelaar. Ondertrouwd: Frank R. J. van Lare en Theodora M. van Heerwaarden; Ja cob D. H. Korbee en Anna H. Vonk; Jan A. J. de Graaf en Maria E. J. Dijt; Albertus F. Bakker en Jacoba G. Zoe telief; Peter J. Hopman en Cathrina A. Graaf. Overleden: Bartus Veldhuijsen, oud 91 jaar, wonende te Den Burg. ZON» MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 23 augustus op om 5.36 uur en gaat onder om 19.48 uur; 26 augustus t>p om 5.41 uur en onder om 19.42 uur. Maan: 23 augustus L.K.; 1 september V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 aug. 11.42 en 23.42; 22 aug. 12.10 en 23 aug. 0.11 en 12.36; 24 aug. 0.44 en 13.09; 25 aug. 1.28 en 14.00; 26 aug. 2.31 en 15,19; 27 aug. 4.02 en 16.54; 28 aug. 5.29 en 18.20; 29 aug. 6.44 en 19.25. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. t VOO !- V 24! •k •34 )XEN entie FEUILLETON door TOM LODEWIJK „Weet u van wie die wagen is!", de chauffeur van de spuit. 6! ou?" eutjens.van villa Isolde". >t ie er in?" Zou best kunnen. Durft u te gaan n? 't Is mij te eng", eht is plicht, dacht Enno. Hij de zich zo dicht mogelijk bij de ïnde autoresten, tuurde naar de eloze gedaante achter het stuur, onherkenbaar. Maar wie zou er "s in de wagen van Geutjens zit- Een chauffeur had hij niet.Hij aan de woorden van de burge ter: onderzoek naar de anteceden- 'at was nu niet meer nodig. Of ihien: nu juist? draaide zich om en zag nèt de wagen van de burgemeester stop- 'riiter het stuur zat de norse, rui- uur van de butler, de vroegere lander-fuselier. De brandweer- landant liep snel op hem af, Enno hem heftig gebaren. Even later 1 de burgemeester naar het wrak. t is driemaal vandaag, inspecteur. rèl toevallig dat we net vanmor- zit hij er zelf in?" j is onherkenbaar, burgemeester, wie zou er anders in moeten zit- elvi >ch vreselijk", zei de burgemeester gedachten, „zo aan je eind te en komen". denk dat hij al dood was, burge ier". aarom denkt u dat?" vroeg Bo- sanquet scherp. „Omdat hij er anders toch wel uit was gekomen?" „O, u bedoelt.dat hij een hartver lamming heeft gekregen of zoiets". „Ja.hoe rijd je anders zo'n wagen tegen zo'n boom?" ,yHij kan hebben moeten uitwijken voor. „Voor een haas misschien, burge meester. Er is hier om deze tijd prak tisch geen kip op de weg. En meneer Geutjens kon, voor zover ik weet, heel goed rijden". „We zullen het, vrees ik, niet meer kunnen laten onderzoeken". „Nee, er is niet veel van 'em over". „Die wagen heeft gebrand als een lier". „Ja.... ik denk dat de benzinelei ding los geraakt is door de schok. En 't is een wagen met de motor achterin en de tank voorin. Je hebt niets vóór je; ik moet d'r niks van hebben, van die blikken voorkanten". „Nee, geef mij m'n Cheef maar. En fin, inspecteur, ik kan het verder wel aan u overlaten?" Hij zag de burgemeester weer naar zijn wagen lopen, ook de butler stapte in. Enno zag de knopen blinken van een paar van z'n mannetjes. Snel gaf hij zijn instructies. Ziekenhuis wagen weghalen, binnenplaats van het bureau voor onderzoek. Niemand d'r met z'n fikken an, verstaan? „Zolang ie nog heet is, zullen ze d'r wel afblijven", vond Hartingsvelt. Enno liep in gedachten naar z'n wa gen terug. En die gedachten waren niet bij Kathie en of 't nog de moeite zou zijn terug te gaan. Langzaam reed hij de weg af en hel; leek of de wagen uit eigen beweging in de richting van villa Isolde reed. Op enige afstand, onder de bomen, stopte Enno en schakelde de lichten uit. Zijn gezicht vertrok tot een grimas.hier, op deze zelfde plek, had de ondeugende Mitzi hem bij verrassing die zoen ge geven en dat tóen juist Kathie langs moest fietsen! Zijn blikken gingen naar de donkere massa van de villa die daar in het duis ter lag, scherp afstekend tegen de maanlichtlucht. Eerst de man in het bos. De een zelfmoord. Zelfmoord? De ander een ongeluk, of een hatt- aanval, of Je moet oppassen in dit vak, bestraf te hij zichzelf. Achterdocht wordt je tweede natuur. Maar, zo peinsde hij verder, dat is maar goed ook. Een poli tieman, die alleen afgaat op wat hij voor z'n ogen ziet, deugt niet voor z'n werk. Niet voor niets zijn ooggetuigen vaak de onbetrouwbaarste getuigen geef mij de stille getuigen maar, die liegen niet en fantaseren niet. Hoe lang hij daar zo gezeten had wist hij niet, maar opeens schokte hij recht. In de doodstille laan hoorde hij, hoe een deur met de grootste omzichtigheid gesloten werd. Hij zag iets bewegen in de voortuin van de villa. Eén ogenblik tekende zich een gestalte af tegen het witte hek. Geluidloos werkte Enno zich uit zijn wagen en liep, aan de overkant van de laan, verder. Hij bleef in het gras lopen dat tussen de bomen groeide. Ja, nu zag hij de gestalte duidelijk. Zonder enige haast liep die de laan uit. Ze kwam hem vaag bekend voor. De man, want het was een man, liep naar de singel. Enno voelde zich nu een jachthond op het spoor. De man stak de weg over, naar de brug die over de sin gelgracht liep. Enno bleef achter een boom staan. Midden op de brug wierp de man iets in 't watereen nauwe lijks waarneembaar geluid van opspat tend water, meer niet. Enno verroerde zich niet. Hij vond het niet nodig, zijn prooi verder te achtervolgen. In het licht van de maan die de brug helder bescheen, had hij hem herkend. Het was de butler van de burgemeester, die vroeger bij het regiment Hooglanders had gediend. Langzaam liep inspecteur Veerman naar zijn auto terug. Maar hij reed niet weer naar het huis van de fa milie Buisman. Hij ging naar het bu reau en zat daar achter zijn schrijfta fel. Hij dacht na. .verwarde gedachten schoten als weverspoelen door zijn brein. Alles was het begin van deze draaden waar het einde? Plots werd hij opgeschrikt door het sohel gerinkel van de telefoon. „Met Veerman". „Inspecteurhij herkende de stem nauwelijks, „gauw.... er is op mijgeschotenkom „Hallo!" riep hij geschrokken. „Bur gemeester!" Maar er kwam geen geluid meer. Snel greep hij zijn dienstrevolver, holde de trap af en sprong in de auto. Opnieuw een slachtofferen ditmaal de burgemeester! HOOFDSTUK XI De stem op de geluidsband Wild joegen de gedachten door het hoofd van inspecteur Veerman, en wild joeg hij zijn wagen door de stille nach telijke straten naar de villa van de burgemeester. Hoe lang was het gele den, dat hij had zitten zuchten over de weinige sensatie in het leven van een politiechef, zuchten boven verbaaltjes en verkeersregelingen? Het was begon nen met de man, die men, opgeknoopt aan de ceintuur van zijn eigen regenjas in het bos had gevonden. Toen Geut jens, omgekomen in 't brandende wrak van zijn eigen auto. En nu, diezelfde avond nog, de noodkreet van de burge meester. Hij dacht aan de duistere fi guur op de brug.zou de butler van de burgemeester, die hoog geroemde modelbediende uit het keur-regiment, misschien 0en dubbel leven hebben ge leid? De auto stopte met piepende remmen en Enno haastte zich het tuinpad op. Hij zag door de gordijnen heen 'n vaag lichtschijnsel. Hij belde, wachtte. Stom, dat hij niet even op het bureau was langs gegaan, dan had hij een manne tje mee kunnen nemen. Er werd niet opengedaan. Enno besloot door te tas ten. Die deur zag er stevig genoeg uit. Slot niet te forceren. Aan de achterkant proberen maar, daar waren de kwets bare plekken van bijna alle huizen. In het slot van de achterdeur paste hij ge haast de een na de ander van zijn uit gezochte collectie lopers. Het slot gaf mee. Door de duisternis zocht hij voor zichtig zijn weg naar het lichtschijnsel binnen. Eht was de brede gang. Op goed geluk opende hij een deur en stond ver bijsterd op de drempel wat een ben de

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5