Leerzame boot-voettocht in iet waddengebied tff VVV-directeur J. W. Dekker leed schipbreuk Bungalowpark „De Slufterhoek" Baugrundstücke Op „Razende Bol TEXELtoerist 2e jaargang nummer 6 Pagina 11 Laatste nummer gedeeltelijk Duits ShsbSS: S0MMERBUNGAL0WS AUS STEIN Elke vulpen heeft stijl Schapenfokdag op 7 september 23! Als de geweldige ebstroom al een tijdje zijn weg naar buiten toe roekt door het Eijerlandse Gat, is het de hoogste tijd om de tros [an de TX 54 los te gooien, om dit keer niet een reisje naar de zee- ionden te maken, maar om een groepje mensen naar een steiger- je midden op het wad te brengen. Géén ervaren wadlopers of (etenschapsmensen die er voor hun beroep naar toe moeten, maar [onnaar toeristen. Een deel ervan gaat misschien mee om nu toch iindelijk eens echt iets te zien van de Waddenzee, een gebied naar de laatste jaren zoveel over geschreven wordt: inpolderen if niet, en dat zo mooi moet zijn; anderen die er al meer van weten, rillen weer de geweldige vogelaantallen fouragerend op de Irooggevallen platen zien en misschien zijn er ook wel mensen jij die na een jaar lang achter-het-bureau-zitten wel weer eens een portieve prestatie leveren willen en daarvoor een tocht door water, md en slik kiezen. en hoognoordelijke broedvogels, die soms in vrij grote aantallen in de Waddenzee overzomeren. Ook soorten, die wel tot de Texelse broedvogels be horen, kunnen we genoeg zien, b,v. de prachtige zwart-witte kluten, maaiend met hun slanke omhoog gebogen sna vel over het wateroppervlak om hun voedsel te bemachtigen, de bergeenden slobberend in het slik en met wat geluk een groepje statige lepelaars die zo langzamerhand erg zeldzaam worden uit de Muy. De vogellaars komen aan hun trekken Uitgestrektheid Bijna zonder dat we het gemerkt hebben zijn grote delen of liever is het grootste deel van de zandplaat drooggevallen en strekt zich naar de kust uit Een kale, schijnbaar saaie uit gestrektheid van stevig zand, echter niet geheel vlak, maar met allemaal gelijk matige ribbels, zoals op het strand, de le grote donkere plekken op het wa ver weg zijn geen zeehondenkoppen, boven het water uitsteken we °Mtpden wel graag willen dat er nog zo- >1 waren maar eidereenden, die tientallen, ook vlakbij de boot, in dit 1 gtiied rondzwemmen De volwassen pinetjes prachtig wit-zwart met een itgroen achterhoofd. De wijfjes don- :bruin en de onvolwassen vogels met n jmeest merkwaardige zwart-wit com- (aties en overgangen. in 1906 werden de eerste broed- allen van deze, door zijn dons be- Voor U ligt het laatste nummer TEXELtoerist 1970. Het is |vat groter dan de vorige edities, want er is wat ruimte gemaakt ■voor enkele artikelen in het Duits. |Uit ervaring weten wij, dat som mige Nederlanders zich daar aan trgeren. We willen er daarom op ■vijzen, dat in deze tijd van het leizoen het aantal Duitse gasten bp Texel aanmerkelijk groter is de Nederlandse categorie. Het i te gek zijn daar helemaal geen Rekening mee te houden. Opmer kingen van Duitsers dat TEXEL- loerist nog te weinig Duitse tekst publiceert, zijn zonder meer te- lecht Het voornemen bestaat dan pok TEXELtoerist 1971 zoveel mo- pelijk consequent tweetalig uit te loeren. Dat lijkt ons een vanzelf sprekendheid, waartegen sommige levoelsargumenten, hoe begrijpe lijk ook, het behoren af te leggen. IVij vragen voor deze zienswijze Jegrip. Overigens: aan- en opmerkin gen met betrekking tot de inhoud TEXELtoerist zijn welkom, ppaar ons Uw kritiek niet. Al heel pauw, waarschijnlijk al dit jaar, peginnen wij met de voorbereidin gen voor TEXELtoerist 1971. Die poet groter en mooier worden en (nog) meer informatie bevatten. Wie ons wat te zeggen heeft, kende zich tot de redaktie, Park straat 10, Den Burg (drukkerij ïexelse Courant), telefoon (02220) |741. Wij wensen U een prettige va kantie, ook volgend jaar! lerdi olinl Redaktie TEXELtoerist. kende, eendensoort in Nederland vast gesteld (Vlieland). Er volgde een ge weldige toename. In 1957 werden op het eiland al 3000 nesten geschat. Sedert 1941/1942 vestigde de eidereend zich ook op de buureilanden Terschelling en Texel, maar daar hebben er nooit zo veel gebroed als op Vlieland, hèt bol werk. Na 1963/1964 nam het aantal op de drie eilanden, soms wel met 50°/o af. Toch blijft de soort een algemene ver schijning op de wateren tussen Texel en Vlieland. In de winter en/of trektijd verblijven er soms tegen de 90.000 ex. in de Waddenzee Steigertje midden in zee Na een half uurtje stevig tegen de stroom opstomen wordt het steigertje, het beginpunt van de wadtocht terug, te midden van een eindeloze water vlakte bereikt. Een paar visdiefjes uiten met scherpe kreten hun ongenoegen over het feit dat ze zelfs hier al ver stoord worden door mensen, in een ge bied waar plant en dier nog in volko men harmonie met zijn omgeving kan leven. Direkt na de snelle ontscheping wordt met de tocht aangevangen. Het valt mee! Er staat niet meer dan een kniediep water. In de verte komt de bank al bloot, honderden vogels zoeken er na hun min of meer gedwongen rustperiode tijdens hoogwater, al weer ijverig voedsel. Andere vogeltroepen vliegen vlak langs ons, op weg naar verdere, droog vallende mosselbanken en zandplaten. Verreweg het meeste scholeksters, maar ook bonte en kanoetstrandlopers, rosse grutto's en steenlopers, alle noordelijke mill:' I" 123) immuun (ohne Baupflicht) zu verkaufen mit genehmigter Zeichnung, für gelegen in dem neu errichteten Bungalowpark „De Slufterhoek", unmittelbar am Slufterweg und bei den Dünen. Preis per Baugrundstück einschl. eines Bungalows mit 3 oder 4 Zimmern ab 34.200,einschl. aller Kosten. Informationen taglich in den bereits fertigen Bungalows im Park und bei N.V .UMACO, Wilhelminapark 58, Utrecht, Tel.: (030) 511321, sowie bei der Fa. G. H. Voorma Zn., G. v. Amstelstraat 231, Hil versum, Tel.: (02150) 52141. Diepe geul Al pratend over en kijkend naar de vogels en allerlei andere diersoorten (garnalen, krabben, vlokreeften etc etc.) of alleen maar genietend van de enorme uitgestrektheid, naderen we nu toch al aardig de dijk. Een lange rij amateur vissers in de verte bewijst dat het niet zo moeilijk moet zijn tot hier te komen. Er is echter nog een hindernis, een vrij grote geul die evenwijdig met de dijk stroomt en nog doorwaad moet worden! De diepte verschilt nogal eens, afhan kelijk van tijd en tij, maar er moet re kening mee gehouden worden dat het water bijna tot de middel kan komen. Langs de geul en later langs de water lijn wordt nu weer koers gezet naar het steigertje bij de reddingbootschuur, ook het beginpunt. De paar kleine prielen en een beetje slijk in de buurt van enige mosselbanken kunnen nauwelijks meer problemen vormen Bent U ook geïnteresseerd m een der gelijke Vaar-Voettocht? Alle informatie o.a. over schoeisel en kleding etc. kunt U krijgen bij de VVV kantoren of aan het Texels Museum. Raadpleegt U ook het lijstje met de dagen waarop een wadtocht mogelijk is en de vertrektijden elders op deze pagina. A. DIJKSEN. 95 stroomribbels. Zij ontstaan doordat het water over de bodem schuurt. Ook op, of beter in, dit zand is een duizendvoudig dierenleven. De merk waardige kleine hoopjes zand, alsof er een tube is leeggeknepen, die we overal zien, bewijzen dat. Het zijn allemaal uit werpselen van een soort worm: de Zeepier. Het dier leeft in een U-vormige buis in het zand en vreet al het zand dat hem voor de bek komt gewoon op. Als al het bruikbare voedsel er in het spijsverteringskanaal is uitgehaald, wordt de rest schoon zand weer bovenop gedeponeerd. Naast de wormen leven ook nog vele andere diersoorten in het zand, bijvoorbeeld de schelpen. Een van de algemeenste schelpensoor ten is, afgezien van de mossel die echter niet in het zand leeft maar er bovenop, de kokkel. Door een buis sipho ge naamd die tussen de kleppen uitge stulpt wordt en net tot aan de opper vlakte reikt, wordt vers water naar bin nen gezogen. In de schelp wordt er het benodigde zuurstof en voedsel plank ton uitgehaald en het „afvalwater" wordt er weer uitgepompt. Men heeft uitgerekend dat er in het Waddengebied zo'n 50 miljard kokkels leven! Dat zou gemiddeld op 80 ex. per m2 neerkomen. Van deze grote aantallen profiteren niet alleen de vogels, die ze als voedsel ge bruiken (alleen de scholeksters zouden in het Waddengebied o.a. al 4,3 miljard 2 jaar oude kokkels vreten) maar ook de mens, die vist er per jaar ook nog eens bijna 6 miljoen kg. uit Dit is maar één voorbeeldje van een soort dat in enorme aantallen in het wad voorkomt en dat niet alleen een biologisch waarde heeft maar ook nog een economische. Texel heeft een VVV, die wordt ge leid door een voorbeeldige directeur. Deze ziet er zelfs niet tegenop zijn leven in de waagschaal te stellen als het gaat om het ontdekken van nieuwe toeristi sche mogelijkheden. Dat laatste is voor al duidelijk geworden na het avontuur, dat hij in de nacht van dinsdag 11 op woensdag 12 augustus beleefde. Directeur J. W. Dekker kreeg toen nl. de kans een bezoek te brengen aan de Razende Bol, een onbewoonde zandplaat tussen Den Helder en Texel met een oppervlakte van enkele vierkante kilo meters. Het is een eiland, dat enkele ke ren per jaar onder water loopt en dat van Texel wordt afgesneden door het zg. Molengat, een diep en snelstromend en daardoor gevaarlijk water. Met twee andere Texelaars stapte de heer Dekker dinsdagavond om zes uur aan het strand paal 9 in een motorvlet met de bedoeling uiterlijk half negen weer thuis te zijn. De oversteek verliep echter niet naar wens. Vlak voor het be reiken van de zandplaat kwam de vlet in een woeste branding terecht en sloeg om. De inboedel van het bootje ver dween in het kolkende water en de in- Texel en schapen horen bij elkaar. Texels schapenras is superieur en ook in het buitenland is er veel vraag naar. Jaarlijks wordt heel wat wolvee ge ëxporteerd en het schaap is voor Texel dan ook van grote economische beteke nis. Voortdurend wordt getracht, en met succes, de kwaliteit van het schaap te verbeteren. De jaarlijkse manifestatie, waarbij telkens blijkt dat weer stappen in de goede richting zijn gedaan, is de Texelse schapenfokdag, die nu op maan dag 7 september op de Groeneplaats te Den Burg wordt gehouden. Het puikje van Texels wolvee wordt hier door diverse fokkers samenge bracht en een jury kent de waarderin gen toe. Een der hoogtepunten is 't aan wijzen van de kampioensram. Begrijpe lijk is het, dat de schapenfokdag door de fokkers met de grootste spanning tege moet wordt gezien, maar ook toeristen zullen ongetwijfeld genieten van de be drijvigheid. De wekelijkse lammerenmarkt op maandag is voor menige toerist enigs zins teleurstellend, omdat de laatste ja ren steeds minder lammeren worden aangevoerd; de meeste worden recht streeks van het land verkocht. Op de schapenfokdag echter is de Groene plaats te klein om alle aangevoerde schapen een plaatsje te geven Wie scha pen wil zien en wil genieten van de oer- Texelse tafereeltjes rond de hokken, kan zijn hart ophalen. zittenden wisten met de grootste moeite de zandplaat te bereiken. Robinson Crusoe Daar bleek dat de motor van de boot kapot was, zodat het niet mogelijk was terug te varen. Als een moderne Robin son Crusoë bouwden de heer Dekker en de twee andere schipbreukelingen uit aangespoeld materiaal een windscherm, maar omdat hun kleren drijfnat waren, was het nodig af en toe een hardloop wedstrijdje te houden om niet totaal te verkleumen. Om half twaalf werd op Texel alarm geslagen. De kustwacht liet de reddingboot van Den Helder uitva ren, die de hele nacht vergeefs naar het drietal heeft gezocht. Door een ongeluk kig toeval bevonden de Texelaars zich I. IV. DEKKER dienstrelsje juist op een punt van de zandplaat, dat telkens aan de aandacht van de met schijnwerpers zoekende reddingboot ontsnapte. Gered Pas tegen vijf uur 's morgens, bij het eerste daglicht, werden de drie mannen met de kijker waargenomen vanaf de Texelse kust. De kustwacht werd op hun positie attent gemaakt en weinige minuten later bevonden ze zich aan boord van de veilige reddingboot, die hen even later in de haven van 't Horn- tje aan wal zette, tot vreugde van de familie, die uiteraard in hevige onge rustheid had verkeerd. Naar verluidt zet de heer Dekker zijn plannen om op de Razende Bol een groot recreatiecentrum te stichten (ge dacht werd aan een naturistenterrein) voorlopig niet door.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 11