Nieuwe richtlijnen subsidiëring toeristische akkomodatie i 1 j H j" I i Vergadering van de raad Geme ente koopt, grond voor begraafplaats te Oosterend Gemeenteavond Raad moet besluiten opnieuw nemen Algemene tuinbouwcursus Kantoor recreatiestichting bij zwembad Gymvereniging Oudeschild begint maand later Zaterdag vliegerwedstrijd in Oosterend Kaatsvereniging Texel Ds. Froentjes neemt Aanrijding op de veerha |e zondag afscheid „Soli Deo Gloria" Mercedes contra Mercei Jongeman gewond zingt weer Aanrijding op Pontwe KRUISWOORDPUZZEL - 11 ss De Staatssecretaris van Economische Zaken heeft onlangs het beleid inzake de subsidieregeling voor de verbetering van toeristische akkommodatie gewij zigd. Van de zijde van de VVV verzocht men ons te wijzen op de volgende nieu we richtlijnen. In deze richtlijnen wordt verstaan onder: a. minister: de minister van Economische zaken; b. toeristische inrichting: 1. een hotel of motel; 2. een kampeer- of bungalowterrein of een daarmede naar het oordeel van de minister gelijk te stellen toeristi sche verblijfsakkommodatie; 3. een jachthaven, in het bijzonder be stemd voor het gebruik door toeris ten; 4. een zwembad, in het bijzonder be stemd voor het bezoek van toeristen, dan wel 5. een toeristisch attraktiepunt, waar onder een voor blijvende exploitatie bestemd, kunstmatig aangelegd complex wordt verstaan, dat als be zienswaardigheid of anderszins voor werp is van toeristenbezoek op grote schaal; c. investeringskosten van een toeristi sche inrichting: de naar het oordeel van de Minister noodzakelijk te maken investeringskos ten voor het vestigen, uitbreiden of ver nieuwen van een toeristische inrichting of van een gedeelte daarvan; d. de kosten van de infrastruktuur van een toeristische inrichting de naar het oordeel van de minister noodzakelijk te maken kosten voor: 1. de tot een toeristische inrichting toegang verlenende, daarop recht streeks aansluitende openbare we gen; 2 de voor een toeristische inrichting nodige voorzieningen ten aanzien van de plaatselijke distributienetten van drinkwater, gas of elektriciteit, dan wel ten aanzien van het plaatselijke rioleringsnet. De subsidieverlening in het algemeen 2. De minister kan een subsidie ver lenen ter tegemoetkoming in de inves teringskosten of de kosten van de infra struktuur van een toeristische inrich ting, indien deze naar zijn oordeel mede gelet op de mogelijkheden van de Kredietbeschikking toeristische akkom modatie 1970 (Stcrt. nr 44) noodzake lijk is om de gewenste toeristische ont wikkeling van de betrokken streek op gang te brengen. 3. Bij de verlening van een subsidie kunnen voorwaarden worden gesteld; daarbij kan worden bepaald, dat op grond van het niet vervuld zijn of het handelen in strijd met de voorwaarden krachtens de verleende subsidie nog te verrichten betalingen niet zullen plaatsvinden en krachtens die subsidie reeds uitbetaalde bedragen teruggevor derd kunnen worden. De subsidieverlening voor de investeringskosten van toeristische inrichtingen 4 Een subsidie in de investerings kosten van een toeristische inrichting kan slechts worden verleend: Vergadering van de raad der gemeen te Texel op dinsdag, 1 september 1970, n.m. 8.00 uur in het gemeentehuis. Texel, 21 augustus 1970. De burgemeester van Texel, J. Daalder, l.-b. 1. Beëdiging raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Benoeming leden adviescommissie in gevolge de Woonruimtewet 1947. Aanbevolen worden: voor de heer A. Dros: 1 de heer A. Dros; 2. de heer J J. Westdorp voor de heer C. Koorn: 1. de heer C. Koorn; 2. de heer C. J v.d. Kooi. voor mevr S. Keesom-Karsten: 1. mevr. S. Keesom-Kartsen; 2. mevr. M D. Boom-Zijm. voor de heer J. J. v.d. Berg 1. de heer J. J. v.d. Berg; 2. de heer M. Vlaming, voor de heer C. P. Karsman: 1 de heer C. P. Karsman; 2. de heer P. L. Buijs- man. 6 Vernieuwing besluiten tot vaststelling van de 41e en 42e wijziging van de Al gemene Politieverordening. 7 Intrekking aanwijzing als gemeente lijk lijkschouwer van de heer H. A. Elias en aanwijzing als gemeentelijk lijkschouwer van de heer J. B. Seegers. 8. Aankoop grond te Oosterend van de heer R. de Leeuw, wonende aldaar. 9. Aankoop grond te Oudeschild van de Fa. A Blom en Zoon, gevestigd te Ou deschild. 10. Aankoop grond te Oudeschild van de heer K. Schagen, wonende aldaar. 11. Uitgifte in erfpacht van grond aan de Slingerweg te Den Burg aan de Re creatiestichting Texel 12. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1969 13. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1969. 14. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1970. 15. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1970 16. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1970. a. indien en voor zover de. subsidie naar het oordeel van de minister nodig is voor het bereiken van een rendabele exploitatie en b. indien redelijkerwijs kan worden verwacht, dat de bedrijfsuitoefening, zoals deze zich zal kunnen ontwikke len door gebruikmaking van de sub sidie, op deskundige wijze en vol gens goed koopmansgebruik zal ge schieden, 5. Een subsidie als onder 4 bedoeld wordt verleend aan degene, te wiens laste de investeringskosten komen. De subsidieverlening voor de kosten van de infrastruktuur van toeristische inrichtingen 6. Een subsidie in de kosten van de infrastruktuur van een toeristische in richting kan ten hoogste 95% van deze kosten bedragen, 7. Een subsidie als onder 6 bedoeld wordt uitsluitend verleend aan een pu bliekrechtelijk lichaam of een daarmede naar het oordeel van de minister gelijk te stellen rechtspersoon, te wiens lasten die kosten komen. De aanvragen om subsidie 8. Een aanvraag om subsidie wordt ingediend bij gedeputeerde staten van de provincie, waarin de toeristische in richting is of zal worden gevestigd. Ge deputeerde staten zenden de aanvraag met hun advies aan de minister. 9. Indien een toeristische inrichting is of zal worden gevestigd in het gebied van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders", is het onder 8 be paalde van overeenkomstige toepassing met dien verstande dat de landdrost van dat openbaar lichaam in de plaats treedt van gedeputeerde staten. 10. Een aahvraag om een subsidie dient vergezeld te zijn van een techni sche beschrijving met tekeningen en be groting van de investeringskosten dan wel van de kosten van de infrastruk tuur van de toeristische inrichting. 11. Een aanvraag om een subsidie als onder 4 bedoeld dient voorts vergezeld te zijn van een financierings- en een exploitatiebegroting. Volgens het ontwerp-bestemmings- plan zal op de hoek Achtertune-Nieuwe- schilderweg een begraafplaats worden aangelegd. In verband daarmee wordt de gemeenteraad voorgesteld van de heer R. de Leeuw te Oosterend een stuk grond aan te kopen van 3400 m2 De overeengekomen prijs is 9500, Ruiling Met de firma A. Blom Zonen te Oudeschild bereikte de gemeente over eenstemming omtrent ruiling van grond nabij de De Houtmanstraat te Oudeschild. De firma Blom Zonen draagt een stuk van 875 m2 over aan de gemeente plus het daarop staande ge bouw en de gemeente geeft een stukje van 60 m2, gelegen schuin tegenover het andere perceel aan Blom. Boven dien betaalt de gemeente aan Blom ƒ9000,De door de ruil verkregen grond zal worden gebruikt voor wo ningbouw. Aankoop Met de heer K. Schagen te Oudeschild bereikte de gemeente overeenstemming omtrent aankoop van een perceel grond gelegen aan de De Houtmanstraat. Het gaat om een stukje van 54 m2, dat voor ƒ216,gemeente-eigendom wordt, óók ten behoeve van woningbouw. Woensdagavond, aanvang 8 uur, wordt in „Eben Haezer" te Den Burg een ge meenteavond gehouden van de Her vormde gemeente Den Burg. De avond staat in het teken van het afscheid van •ds. Froentjes. Te haastig geweest De besluiten, die de gemeenteraad in maart van dit jaar nam met betrekking tot de verkoop buiten besloten ruimten van voorbehoedmiddelen en 't sluitings uur van Horecabedrijven zijn niet, zo als de raad had bedoeld, reeds de dag na de vergadering in werking getreden. Gedeputeerde Staten hebben laten we ten dat de besluiten in feite geen spoed eisend karakter droegen en dat volgens de normale procedure had moeten wor den gewerkt. Die procedure houdt in dat de besluiten pas afgekondigd hadden mogen worden na ontvangst van het be richt van GS, dat de nieuwe verorde ningen daar zijn ontvangen. Daarom zal de gemeenteraad nogmaals over beide voorstellen moeten beslissen, waarbij wel met de voorgeschreven gang van zaken rekening zal worden gehouden. Bij voldoende belangstelling bestaat deze winter gelegenheid in de land bouwschool een algemene tuinbouwcur sus te volgen met als praktisch vak bloembollenteelt. Aangezien de voorbereiding tijd vergt dient men zich spoedig op te ge ven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (02220) 2126. Bij een aangifte van 14 deelnemers •ouder dan 15 jaar gaat de cursus door. De Recreatiestichting Texel gaat haar kantoor bouwen bij het zwembad aan de Slingerweg. Met de gemeente heeft de stichting overeenstemming be reikt over uitgifte in erfpacht van het bouwterrein. Het terrein is 475 m2 groot; de jaarlijkse erfpachtscanon die aan de gemeente moet worden be taald bedraagt f1393,Dat is 8l/s% van de verkoopwaarde (f16.387,50 van deze grond. De oorspronkelijke bouwplannen van de Recreatiestichting stuitten op moei lijkheden. Het was de bedoeling het kantoor neer te zetten aan de Keesom- laan; op hetzelfde terrein zou het Ar beidsbureau een kantoor bouwen. Om dat dit in afwijking was van het be stemmingsplan kon hiertegen bezwaar gemaakt worden. Omwonenden maak ten van die gelegenheid gebruik. Zij wilden dit terrein (tussen de r.k. be graafplaats en de Beatrixlaan) in ver band met het uitzicht open houden. In het verleden is aan de Fa Kaczor toe zegging gedaan dat hij bij dit terrein een benzinestation zou mogen vestigen als dat ooit eens gewenst zou blijken bijv als gevolg van nieuwe verkeers maatregelen. Aangezien de plaatsing van een benzinepomp door de voorge nomen bouw onmogelijk zou worden, hoorde ook de heer Kaczor tot de pro- testerenden. B. en W. besloten daarom de bouwvergunning niet te verlenen. Arbeidsbureau en Recreatiestichting lieten daarop het oog vallen op een ter rein aan de Thijsselaan. Hier zal het Arbeidsbureau zijn plannen waarschijn lijk wel verwezelijken, maar de Recre atiestichting voelde naderhand toch meer voor een bouwplaats bij het door haar beheerde zwembad aan de Slin gerweg. OUDESCHILD Een maand later dan gewoonlijk (omdat de leiding nog met vakantie gaat) begint voor de gym nastiekvereniging van Oudeschild het seizoen. Op dinsdag 29 september gaat men nu van start Gehoopt wordt nog een jongensploeg bijeen te krijgen van 10 - 12 jaar. Omdat de heer Martien Boom afscheid heeft genomen, is wat betreft de leiding een probleem ont staan. Totdat een vervanger is gevon den zal mevrouw v.d. Brink waarne men. De kleuters komen dinsdagmiddag van 4 tot 5 uur als gecombineerde groep bijeen, dus niet meer op man dag. Jongens van 7-9 jaar op dinsdag van 5 tot 6 uur; jongens van 10 - 13 op dinsdag van 8-9 uur en dames vanaf 18 jaar dinsdag van 9-10 uur. De meisjes van 7 L 9 jaar komen bij een op donderdag van 4-5 uur; meisjes van 10 - 12 jaar op donderdag van 5-6 uur en meisjes ouder dan 12 jaar op donderdag van half 8 tot half 9. OOSTEREND In Oosterend blijkt behoorlijke animo voor de vliegerlief hebberij te bestaan. De vorige week gehouden vliegerwedstrijd trok een 20- tal deelnemers; de meesten van hen hadden er veel werk van gemaakt. De jury beoordeelde echter alleen de exem plaren die de lucht in wilden. De prijs voor de mooiste vlieger ging naar Hans Daalder. De eerste prijs voor de verst staande vlieger was voor Ronnie Daalder. Er waren twee tweede prijzen, nl. voor Rob Riteco en Sieme Jan Dog ger. Twee derde prijzen waren resp. voor Alma Mulder en Ietje Trap. De dorpscommissie zal een tweede wedstrijd organiseren en wel op zater dag 29 augustus, aanvang 2.30 uur bij ,,De Bijenkorf". Het is de bedoeling dat deelgenomen wordt in „vader-en-zoon- verband". Speciaal zal worden gelet op de grootste en gekste vlieger. Evenals de vorige keer geldt wel als voor waarde dat ze ook werkelijk de lucht in willen. Zaterdag j.l. hield de Kaatsvereniging Texel zijn eerste ledenwedstrijd. Er traden 12 deelnemers in het strijdperk. Er werd gekaatst met Sneker telling en na mooie partijen kwam de volgende uitslag uit de bus: 1. M. van Slooten - C. Joustra - L. Bijls- ma - 21 punten. 2. A. de Haan - D. Smits - H. Hooger- heide - 16 punten. 3. J. Wiersma - J. Visser - P. Hooger- heide - 11 punten. 4. C. de Groot - L. v. d. Zee - J. de Vries - 9 punten. A.s. woensdag wordt er weer gekaatst voor de competitie en getraind vanaf 18.15 uur. S.V.C.-LEDEN VERGADEREN DE COCKSDORP Alle voetballers van S.V.C. worden donderdagavond 27 augustus in de school van De Cocks- dorp verwacht om samen met het be stuur de problemen van het komende voetbalseizoen te bespreken. Begonnen wordt om half acht. Z.D.H.-NIEUWS Training: Donderdag zal er voor de adspiranten op het voetbalveld een be spreking zijn over de training in de ko mende winter, waarna er een lichte training zal plaats vinden. Alle adspi ranten woren verzocht hierbij aanwezig te zijn. Aanvang 19.30 uur. -els Ds. D. J. Froentjes zal zondagmid dag a.s. om drie uur afscheid nemen van de hervormde gemeente van Den Burg. Veertien dagen later, zondag middag 13 september, zal hij om drie uur, na voorat 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. W. S. Duve- kot uit Brielle, intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente van Brielle, waar hij beroepen is in de va- kature van ds. J. C. Nennie, die op 21 september van het vorige jaar naar Zaandam is vertrokken en die daar veertien dagen later intrede heeft ge daan. Dirk Jan Froentjes werd op 16 augus tus 1923 uit een onderwijzersgezin te Oosterend in Friesland geboren. Hij be zocht eerst het 's-Gravenhaags christe lijk gymnasium te 's-Gravenhage en studeerde vervolgens aan de rijksuni versiteit te Leiden, waar hij in 1946 zijn kandidaats examen theologie, in 1947 zijn kerkelijk voorbereidend examen en in 1950 ook nog zijn doctoraal examen theologie aflegde. Nadat de heer Froen tjes in 1950 door het provinciaal kerk bestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk werd hij op 15 april van het daaropvolgend jaar door ds. G. W. Kwant uit 's-Gravenzande bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Nijega en Ela- huizen in de classis Sneek. Op 11 de cember 1961 verwisselde ds. Froentjes deze gemeente met die van Den Burg waar hij is bevestigd door dr. C. P. van Andel uit Zoetermeer. Tijdens zijn artibtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van Nijega en Elahuizen was ds. Froentjes o.a. praetor van het breed ministerie van de ring Sloten, lid van het Fries Godgeleerd Gezelschap en lid van het Maarten Luther Convent (een gespreks- kring van rooms katholieke en protes tantse theologen. Te Den Burg was hij o.a. praetor van het breed ministerie van de ring Den Burg, lid van de com missie Noordholland benoorden het IJ en in de jaren 1968/1969 ook nog enige tijd praeses van het breed moderamen van de classicale vergadering van Alk maar. Vrijdag om 1 uur deed zich eei geluk voor op 't. Horntje waarbi Landrover van de Koninklijke M ur tegen een personenauto botste D stuurder van de Landrover, N.J.] Doorn, zag bij het achteruit rijdt y Fiat 850 van de heer Moeijes ui Koog niet. Een botsing was het ge efl Beide auto's werden niet ernatij schadigd. Zaterdag om 8 uur zijn op dt weg, ter hoogte van „Tubantia' Mercedessen tegen elkaar gebols j J] wagen van de Duitser E.G.S. uit kirchen remde plotseling waarde* achter hem rijdende Mercedes O.W.K. uit Nordhorn (Duitsland) niet tijdig kon remmen, tegen hej botste. Van deze auto werd de r; en de motorkap beschadigd. Van d chc dere Mercedes werd het achteieic|D gedeukt. t rie' :en< ion sinf OUDESCHILD Hedenochteu ^2 9.40 uur deed zich een vrij emsl geluk voor in de HeemskerckstnimP Oudeschild. Een 17-jarige bromfi uit Bussum botste daar op een nenwagen, bestuurd door een toeri Drachten. De jongeman werd is jin ernstige toestand naar het ziekt Pk te Den Helder vervoerd. De bromfietser kwam uit de nc Den Burg. Hij verliet het fietspad zag de uit de- richting van de naderende Simca niet omdat he! mi zicht werd belemmerd door een geparkeerde vrachtauto. De j botste met vrij hoge snelheid tegi linkerzijde van de wagen. Hij lier beenbreuk op, ernstige blessures rechterhand en -arm alsmede inwendige kneuzingen. OOSTEREND Dinsdagavond 1 september, 20.00 uur, begint het ge mengde zangkoor Soli Deo Gloria met haar repetities in het Gebouw v. Chr. Belangen. In de vorige winter is het ledental flink toegenomen; nieuwelin gen zijn ook nu welkom. Vanmorgen om kwart voor tien er een ongeluk plaats op de kn Pontweg-Keesomlaan. Een Opel stuurd door mevrouw Mahlman Steinheim, reed op de Pontweg, kc de van De Koog. Zij minderde b naderen van de kruising met de omlaan snelheid om linksaf te ki slaan naar Den Burg. De achter rijdende Mercedes van S.U.L. uitï r-j heim remde niet tijdig en botste de Opel. Van die wagen werd de achterkant ingedeukt. De hele voa van de Mercedes werd beschadi 1 2 3 4 5 E 7 8 9 10 n 12 13 14 15 16 17 18 20 22 23 24 25 26 27 29 31 32 33 34 n 35 3S 39 40 41 m 45 46 48 SC 51 52 54 56 57 se 59 60 61 62 B Horizontaal 1. voorschoot 5. eens 9. voorzetsel 10. .pers. vnw. 12. vr. munt 13. loot 14. maanstand 15. tijdperk 17. deel v. d. hand 18. voorzetsel 20. roofdier 22. militaire rang 25. Waddeneiland 28. water in Zeeland 29. kloosterzuster 30. titel 31. harde bovenlaag 33. hoeveelheid 35. glazen deksel 38. pl. in Zuidholland 41. vorm van knellen 42. krantenjongen 43. jongensnaam 45. berichtbrenger 47. afweren 50. kluizenaar 51. laatst leden 53. bijbelse naam 54. precies 55. godsdienst 56. ijzerhoudende aarde 58. fr. onbep. vnw. 59. als eerder 60. aanw. vnw. 61. vogel 62. oude munt Verticaal 1. overschot 2. vernis 3. fr. onbep. vnw. 4. wielrijder 5. uitmuntend 6. water in Friesland 7. zijrivier v. d. Don au 8. houding 11. witte delfstof 12. riant 16. vertegenwoordiger 17. het dringen 19 deel v. e. bloem 21. kleurloos 23 deel van Amerika 24. schema 26. enig overgebleven 27. maanstand 32. zangnoot 34. bijb. naam 35. vlug 36. lekkernij 37. kleinood 38. pl. in Utrecht 39. vorm van sorteren 40. zijn (Fr.) 41. jongensnaam 44. dubbelklank 45. zuil 46. in aanzien houden 48. tijdperk 49. deel v. d. vinger 52. watering 55. meisjesnaam 57. onder het nodige voorbehou 60. kindergroet 1de rbi rte 4 it

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2