a Texels sexboetiek voorziet in behoefte Angst van voor vrijgeven pornografie Pompei^ remmen Deutsche: die Sorgenkinder Bademeister am Strande der im SEXELtoerist 2e jaargang nummer 6 extra pagina 93 Koi T Ko Regelmatig moet Th. Medema zijn sex- bladen in de rekken aanvullen. De omzet- snelheid is hoog EXELS eerste en enige sex boetiek staat in Oosterend. Dat zegt een toerist niet zo- iiAleel, maar het heeft op Texel ge- uime tijd geduurd voordat men lat geloofde. De Koog, daar zou ICfien zich een dergelijk winkeltje log wel kunnen voorstellen. Dat iaddorp is ooit eens vergeleken net Sodom en Gomorra, maar (osterend is een uiterst fatsoen- ijk christelijk dorp, dat vorig jaar 2; iog ruime publiciteit kreeg, om- lat het een bolwerk was van ver- et tegen het Texelse naakt- trand. Maar de advertenties, ook n deze krant, liegen er niet om. sexboetiek is een onderdeel an het Warenhuis De Hoek en taat bijna in de schaduw van de «m leroude dorpskerk. De man, die Ie euvele moed had om uitgere- iend hier de sexbusiness te gaan bedrijven, is de jeugdige Th. Me- lema. Hij verkoopt alles, dus ook iex. „Waarom niet?" zegt hij. Het is volkomen legaal en er in traag naar. Ik heb gemerkt dat er lier goede markt voor is": TEXELtoerist: 't Gaat zeker allemaal ïaar toeristen? Th. Medema: „Welnee Het meeste spul blijft op het eiland. Ik heb klanten alle dorpen. Er zijn er die regelmatig ien pakket afhalen, sommigen wel voor [emiddeld ƒ20,per week. De meesten ;omen de fotobladen, contactbladen, po- :entiemiddelen en wat dies meer zij ipenlijk in de winkel afhalen. Anderen turen geld per brief of giro en krijgen ie waar per post thuisbezorgd, onder jl >lanco couvert zoals dat heet". TT Hoe kwam je op het idee om met ie handel hier te beginnen? Th. M.: „Ik heb zelf een tijd in Am- terdam gewerkt; daar maakte ik kennis net die boekjes en ik zag dat er veel an werd verkocht. Dat er op Texel behoefte aan was, wist ik ook, want nenigeen had abonnementen lopen met landelaars op de vastewal. De kotter- issers bijvoorbeeld hadden het spul aan word! Ze kochten het in IJmuiden en indere plaatsen waar ze hun vis aan wal wachten. Nou, ik dacht: ze zouden het Jeter bij mij kunnen kopen!" En dus werd een ruime sortering sex- litteratuur ingeslagen. Het kreeg een hopvallend plaatsje achterin de win- el, want dat men in Oosterend niet blij sou zijn met deze nieuwe commercie kon Medema op zijn klompen aanvoelen. Hekeldicht In de Texelse Courant verschenen de eerste advertenties. Aangeprezen wer den de bladen Chick, Candy, Turn Turn. Set woord sex of sexboetiek werd ech ter niet gebezigd. De klanten-insiders bisten welke periodieken werden be doeld, maar het gros van de Oosteren- ders vermoedde blijkbaar niet welk soort periodieken achter deze namen schuilgingen. Totdat in de Texelse Cou rant een op rijm gesteld ingezonden stuk verscheen, waarin het keurige Oosterend werd gehekeld. Gewezen werd op de bloothandel van warenhuis De Hoek, nota bene in het dorp dat steeds zo duidelijk de christelijke mo raal voorstond. „Voor een mooie blote prent, slaagt u zeker in Oosterend" was een der dichtregels die de TC-lezers vergenoegd deed gniffelen. Het rijm deed tal van Oosterenders in woede ont steken. Niet zozeer omdat de sexboetiek was aangeklaagd, maar „omdat de naam van Oosterend door het slijk werd gehaald". Verdraagzaam Medema heeft het geweten, maar hij werd niet uit de dorpsgemeenschap ge stoten en zijn zaak werd ook niet ge boycot. Weer een bewijs, dat de Ooster enders in de eerste plaats Texelaars zijn en Texelaars zijn verdraagzaam Mede ma kon zijn sexcommercie ongestoord voortzetten, zij het op niet al te opval lende wijze. Dus geen blote platen in de etalage en geen boekjes op planken waar de jong kinderen bijkunnen. Wie de advertenties niet gelezen heeft, kan in het warenhuis De Hoek niets anders zien dan een zaak. die alleen maar op valt omdat er zo enorm veel artikelen van de meest uiteenlopende branches te koop zijn Het woord „sexboetiek" op een der gevels is er in de luilaknacht door de Oosterender jeugd opgekalkt. Wat in Medema's sexboetiek wordt verkocht is geen pornografie, tenminste niet op het moment dat dit verhaal werd geschreven. Want je wet het nooit. Plotseling kan de officier van justitie daar anders over denken en de hele handel in beslag laten nemen. Onlangs is dat in de grote steden gebeurd De kans dat zijn zaakje ooit eens door een dergelijke ramp wordt getroffen, acht de jonge sexverkoper klein. „Ik geef geen aanleiding tot actie van de justitie. Wie die sexspullen niet wil kopen, wordt er niet tegen zijn wil mee ge confronteerd. Ik provoceer niemand en de kans dat mensen er over gaan klagen is dan ook erg klein". De sexhandel heeft de tijd mee. Wat vorig jaar nog als pornografie gold, mag nu vrij worden verkocht. Steeds erger De grens schuift steeds verder en als het zo doorgaat zal het niet lang duren of de echte harde porno levert ook geen problemen meer op. Toch zou geen en kele sexhandelaar dat laatste graag wil len. Zolang er nog foto's en verhalen zijn, die niet door de beugel kunnen, blijft de sex de nieuwsgierigheid en derhalve de kooplust prikkelen. Weten waar de grens ligt, is een kwestie van aanvoelen. De meeste uitgevers weten het en wie de nieuwste uitgaven bij houdt, weet dus ook wat nog nèt kan Waar ligt de grens op het ogenblik? Wie de blaadjes doorneemt, vraagt zich af óf er nog wel eens grens is. Wat al die blote dames en heren laten zien liegt er niet om. De veelal wijdbeens zittende vrouwelijke modellen doen geen moeite om ook maar iets te verbergen en een man met een penis-in-erectie is blijk baar ook niet meer voldoende zinne- prikkelend om verboden te worden. Parende paren Een parend paar (of meerdere paren de paren tegelijk) hoort tegenwoordig al tot de flauwe kost; plaatjes daarvan vind je ook in boeken bij de gewone handel. Wat (nog) niet mag zijn foto's van de geslachtsdaad, waarbij de func tionerende geslachtsorganen in detail zijn genomen. Er is echter niet zo veel fantasie voor nodig omdat zelf te be denken, zodat de echte porno haast niet schokkend meer kan zijn. De huidige situatie is commercieel ideaal. De grens schuift nog steeds en het publiek ver wacht bij ieder nieuw sexpakket weer iets meer te zien te krijgen Om die re den blijft men zelden lang op hetzelfde blad geabonneerd. Men hoopt dat een andere uitgever meer durft en probeert eens wat nieuws. Als alles mag, gaat de handel kapot. Dat is in Denemarken gebeurd en daar moet men het nu van de export hebben. Keus genoeg Keus is er genoeg. „In Nederland worden 70 sex maandbladen uitgege ven", zegt Theo Medema. „Ik houd er daarvan 54 in voorraad. Ik koop met stomweg alles in. Er zitten ook waarde loze bladen tussen, die ik met opnieuw bestel. Slecht, amateuristisch fotowerk en 'knullige verhaaltjes". Maar het meeste ziet er druktechnisch en fototechnisch niet slechter uit dan de gewone geïllustreerde weekbladen, met dien verstande, dat alle sexboekjes klein van formaat zijn „Je moet ze in je zak kunnen steken" Wie de verhalen, in de meeste sexbladen aan een se rieuze litteraire beschouwing onder werpt, komt tot een vernietigend oor deel. De merendeels korte stukjes zijn erbarmelijk slecht geschreven en komen altijd op hetzelfde neer. Toch is er ook wel „betere" sexlectuur. Bladen als Chick en Candy steken boven de mid delmaat uit. Het schijnt zelfs dat gere nommeerde Nederlandse schrijvers zich onder pseudoniem druk met sexschrij- verij bezig houden. Het pocketboek „De wellustige Turk", door ene „Anonymus" moet zijn gemaakt door een landelijk befaamd auteur. Geen eisen Het merendeel der in sex geïnteres seerden stelt echter geen literaire eisen Ze willen korte verhalen die er niet te lang omheen draaien en haarscherpe foto's liefst in kleuren. Medema vertelt dat onderscheid gemaakt moet worden tussen de zg. contactbladen, die bedoeld zijn om mensen die op seksueel avon tuur zijn met elkaar in aanraking te brengen, de verhalenbundels waar geen foto's aan te pas komen en de fotobla den. Veel contactbladen worden ver luchtigd met foto's, ook betrekking hebbend op de advertenties. Wie dat voor het eerst doorbladert, heeft moeite om niet in lachen uit te barsten. De foto's zijn zo ongeveer het tegenover gestelde van portretten. De man of vrouw die iets vraagt of zich aanbiedt, wordt getoond op een foto waarop het hoofd onzichtbaar blijft, maar waarop genitaliën en borsten zo duidelijk moge lijk uitkomen, zeer geprononceerd. Ook voor homo's Ook aan de homofielen is gedacht. Voor hen zijn speciale bladen. Die worden slecht verkocht", vertelt Medema. ,.Tien procent van de mensen moet homofiel zijn of meer dan normale belangstelling hebben voor de leden van de eigen sekse, maar homofilie is nog zo weinig geaccepteerd bij het publiek, dat niemand die blaadjes durft af te halen". Sinds kort voert het warenhuis De Hoek naast de geneomde sexliteratuur ook andere sexartikelen. Er is een sor timent dranken, pillen, crèmes en bon bons, die de neiging tot het bedrijven van liefde heten te verhevigen en er zijn hulpmiddelen als vibrators, geiteogen en allerlei andere uitvindingen, die het naar bed gaan tot een behoorlijk inge wikkelde affaire kunnen maken. Mis schien komen er ook films, dia's en grammofoonplaten, maar er is in het kleine winkelpand te weinig ruimte voor. Het liefst zou Medema ergens op Texel een pandje kopen of huren en dat als sexboetiek inrichten, een speciaal- zaakjc dus. Als hij de kans krijgt ge beurt dat zeker, bij de gratie van een liefst niet al te tolerante overheid. Die Deutschen sind auf Texel sehr geschatzte Gaste aber für die Bademeister am Strande bleiben sie Sorgenkinder. Deutsche so hat es sich immer wieder gezeigt neigen sich dazu, beim Schwimmen in der See, sich selbst und dadurch auch andere Menschen in Gefahr zu bringen. Nicht aus Mutwilligkcit sondern aus Unwissenhcit. Texe- laner und andere Hollander, die dicht an der Küste wohnen, kennen ihren Erzfeind und fürchten ihn. Der Deutsche dagegen glaubt nicht an die Heim- tücke der See und dieses hat oft zu tragischen Folgen geführt. Deutsche Gaste, bitte lesen Sie sehr aufmerksam die nachstehenden Rat- srhlage für Schwimmer und Nichtschwimmcr (Badende). Halten Sie sich bitte ganz genau an die Regeln. Im eigenen Interesse und im Interessen der anderen, die beim Rettungsvcrsuch ihr Leben auf Spiel setzen. V fc-'Tai- Für Badende und Schwimmer. 1. Man bade oder schiwmme am besten vor dem bew achten Teil des Stran- des. 2 Man überzeuge sich, bevor man ins Meer lauft, von der Art des Strandes, der Strömung und Windrichtung und lasse sich, wenn einem die Lage un- bekannt oder zweifelhaft ist, unter- richten. Badepersonal und Strandpo- lizei helfen gern. Man achte auf evtl. vorhandene Warnungsschilder. 3. Man folge den Anweisungen der Strandpolizei und der Badepersonals unverzüglich und genau. 4. Wenn andere Badgaste in Schwierig- keiten sind, benutze man am lieb- sten zusammen mit Erfahrenen die auf vielen Strandgebieten vor- handenen Rettungsmittel (Leinen, Rettungsstangen u.s.w.). 5. Man gehe nicht kurz nach dem Es sen ins Wasser oder in verschwitztem Zustand. 6. Man lasse Kinder niemals ohne Auf- sich eines Erwachsenen schwimmen oder baden. Für das Baden (Nichtschwimmer). 1. Man bade niemals dicht bei Buhnen, Wellenbrechern, Hafenmolen oder ahnlichen Hindernissen und halte immer genügend Abstand (minde- sten 40 m!). Man gehe bei starkerer Brandung keinesfalls weiter als bis zu den Hüf- ten ins Wasser und achtte auf Vertie- fungen im Seeboden. Man gehe nur bis zur Gürtellinie ins Wasser, wenn der Wind vom Land her weht. Die seewarts genchtete Oberströmung erschwert die Rück- kehr. Bei Landwind kann das Spie- lcn mit schwimmenden Gegenstan- den (Ballen, Reifen, Luftmatratzen und dergl.) lebensgefahrlich sein; Spieier wird abgetrieben. Vor der Küste liegen, jedenfalls dort, wo Dünen sind, in der Regel zwei bis vier Sandbanke. Diese Barren werden in unregelmassigen Abstan- den von Sogöffnungen unterbrochen, die etwa senkrecht zur Küste ver- laufen und die zwischen den Sand- banken liegenden Rinnen mit dem offenen Meer verbinden. Man vermeide diese Sogfurchen nach Möglichkeit, vor allem bei sinken- dem Wasserstand und Landwind. Die Strömung nach See kann dort sehr stark sein. 5 Wenn man auf einer Sandbank steht und das Wasser steigen sieht, durch- quere man unverzüglich die Vertie- fungen zwischen den Banken auf dem Strand. 6. Gerat man dennoch in eine Sog- furche und spürt die seewarts ge- richtete Kraft, so drange man nicht verzweifelt gegen den Strom, son dern versuche, solange man Boden unter den Füssen hat, seitwarts eine Bank zu erreichen. Wenn man nicht mehr Herr der Lage zu sein glaubt, muss man die Ruhe bewah- ren. Man errege die Aufmerksamkeit anderer Badegaste. Rufe um Hilfe Wenn man den Boden unter den Füs sen verloren hat. An einem normalen Badestrand hat men den gefahrdeten Schwimmer schnell genug bemerkt. Man braucht nur auf den Retter zu warten. Man umklammere den Hei fer nicht, sondern überlass ihm die Initiative. Für Schwimmer. 1. Sei im Meer immer vorsichtig. Auch gute Schwimmer können in Schwie- rigkeiten geraten. 2. Wenn starker Landwind weht, gehe niemals alleinee am einem unbe- wachten Teil des Strandes schwim men. 3. Gerat man in einen Sogstrom lasse man sich ruhig schwimmend oder treibend mitführen, bis man in stilleres Wasser kommt. Man kann dann uber Sandbanke und ihre Taler zur Küste zurückkehren. 4 Versuche nicht, den Strand an einer vorher bestimmten Stelle zu errei chen. Richte die Schwimmrichtung nach Wind und Strom. 5. Man verlasse sich nich allzu sehr auf seine Schwimmkunst und bringe sein Leben (und möglicherweise auch noch das anderer Personen nicht durch übertriebenes Selbstvertrauen in Gefahr. Man lasse sich unter kei- nen Umstanden durch falsche Scham davon zurückhalten, Aufmerksam keit zu erregen, wenn man auch nur einen Augenblick das Gefühl hat, nicht mehr ganz Herr der Lage zu sein. 6 Auch Ihnen können die Regeln füf nichtschwimmer von Nützen sein.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 21