HANTAGE Raiffeisenbank er Langdurige graanoogst SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FILMNIEUWS ANDBOUW en VEETEELT i Naij i in ron Kweekbestrijding in bouwland Kalkbemesting een urgente zaak Jongste deelnemer op concours d'elegance briek voor Oimi«»v miHuta- in bo •t ziet er naar uit, dat de oogst van ranen zich dit jaar over een lange ,de zal uitstrekken. Terwijl de eer manen al op 3 augustus werden laidorst ziet het er naar uit, dat zeker 10 september zal worden at de laatste granen geoogst wor- En dit niet als een gevolg van de somstandigheden tijdens het oog maar heel gewoon door het feit, een aantal percelen graan pas in imber klaar zullen zijn om geoogst orden. de meeste jaren geeft een belang- verschil in zaaidatum bij het oog maar een tijdsverschil van tien n tot twee weken. Het is vrij zeker le bijzondere weersomstandigheden deze zomer te danken, dat dit ver- aanmerkelijk groter is. De vroeg lide granen waren op het moment Hi le regen kwam te ver heen om tot ecui ve Sroe* *e komen, terwijl de laat 'lide granen na de regen aan een ve groeiperiode zijn begonnen, hun ijkt ons niet onmogelijk, dat dank e hernieuwde groei een aantal van late percelen nog een vrij goede ingst zal geven. Kenn jze in Europ >rengt f NeJdi iwen inse I irck isie op ls die ;rote p wwerl :e wesl 1,50. .AND er er n in /lensei agveld kastee rehist* ri uit bij da tot le :t-wit leteke: brengt f34,50; g van ip Ne dders EL Opbrengsten van zeer goed tot matig en slecht armate er meer opbrengstgegevens omen moeten we toch wel de con- trekken, dat de granen plaatse ed schade hebben ondervonden de droogte. Zoals we in een vorig el al hebben vermeld hebben we druk, dat hier te weinig bij wordt estaan. krijgen op het moment berichten •n van opbrengsten van wintertar- an percelen, die niet van de droogte en geleden van 6000 'kg Der ha. naast staan opbrengsten van perce- lie aan het begin van het groeisei- een zelfde goede stand hadden, waar door droogteschade de op- ;st niet boven 4000 kg per ha komt. het laatste geval is de akkerbou- nog geneigd om te zeggen, dat de ingst, gezien de zichtbare schade, :egenviel. k bij zomergerst komen verschil- n opbrengst voor van meer dan kg per ha, die naar onze mening uitsluitend te wijten zijn aan een hil in droogtegevoeligheid op de ffende percelen. bekeken mogen er zeker kosten en gemaakt om het risico van ;teschade te verminderen, of moge- eheel op te heffen. We zijn dan ook nening, dat de ondernemers op be- in met daarvoor in aanmerking ko- e grond een verantwoorde inves- g doen als zij gebruik maken van ogelijkheid om hun grond te laten rken met de mengrotor van de Heidemij. k dit jaar zijn we tijdens het groei en weer diverse percelen bouw- tegengekomen met een voor de ikkcling van de gewassen hinder- ocveelheid kweek. Als we daarbij iken, dat ook het oogsten van zo- granen, als bieten en aardappelen veel kweek moeilijkheden geeft is les voor te zeggen de kweekbestrij- van deze percelen ter hand te ne- nemen tot de chemische bestrijding van dit lastige en schadelijke onkruid. Bestrijding in de herfst De chemische bestrijding van kweek heeft vooral in het voorjaar bij de ver bouw van bieten al een ruime toepas sing gevonden. Ook op ons eiland is men er dit jaar, dank zij een bespuiting met TCA op heel wat percelen in ge slaagd kweek de baas te blijven. Deze voorjaarsbespuiting is echter al leen in het gewas bieten mogelijk, waarbij we ook moeten bedenken, dat het niet mogelijk is, dat we bij bepaalde weersomstandigheden toch een rem ming van de groei kunnen krijgen. Willen we een volkomen veilige toe passing van TCA hebben, dan moet de ze in de herfst worden uitgevoerd. We moeten dan weliswaar een belangrijk grotere hoeveelheid TCA gebruiken dan in het voorjaar, maar het voordeel is, dat de kans, dat de kweek radicaal wordt opgeruimd aanmerkelijk groter is en we geen rekening behoeven te hou den met het gewas, dat in het volgende seizoen wordt verbouwd. Bij een behan deling met TCA, die minstens 3 maan den vóór het zaaien of poten van een volgend gewas wordt uitgevoerd wordt geen schade ondervonden. Hoe gebruiken Het middel TCA moet worden ge bruikt op een „zwarte" grond. Vóór de bespuiting moet dus een bewerking zijn uitgevoerd, of na het spuiten moet de grond direkt worden bewerkt. Een toe passing, die op zandgronden nl. ingang vindt is het spuiten over de stoppel en het daarna frezen van de grond. Deze periode blijkt een heel goed resultaat te hebben. Wil men de grond vóór men TCA gaat gebruiken nog enige malen bewerken, dan bevordert dit een goed resultaat. Vooral als de grond voldoende droog is om te bewerken is deze methode aan te bevelen. In tegenstelling tot het bestrijden van kweek via bewerkingen vraagt de be strijding met TCA een natte grond. Daarom is juist de herfst de aangewe zen tijd voor de chemische bestrijding van kweek. Hoewel de prijs van TCA aanmerke lijk lager ligt dan een paar jaar gele den is oo'k nu de chemische bestrijding nog vrij kostbaar. Per ha is 75 kg TCA nodig. Met inbegrip van de kosten van bespuiting zullen deze in de buurt van ƒ200,per ha komen. We zijn echter van mening, dat de baten de kosten in dit geval ver overtreffen, terwijl we tevens van mening zijn, dat bij een klei nere kans op succes de kosten van kweekbestrijding via bewerkingen meestal hoger zullen zijn. Ieder jaar opnieuw vinden we tijdens het groeiseizoen percelen, waar de groei plaatselijk te wensen overlaat door zure ziekte. Die afwijkingen komen in hoofd zaak voor in gewassen, die een hoge eis aan de kalktoestand stellen. We denken hierbij aan bieten en zomergerst. Maar ook in tarwe en grasland zijn dit jaar gevallen geweest, waar de groei stag- neerde door een te lage pH of wel te hoge zuurgraad. Een moeilijkheid bij het optreden van zure ziekte is, dat het in veel gevallen bepaalde plekken op een perceel zijn. Meermalen gebeurt het, dat de uitslag van het grondonderzoek van zo'n per ceel aangeeft, dat de kalktoestand in or de is. Dat geldt dan voor het mengsel van zo'n 30 steken van een perceel, maar niet voor iedere boring afzonder lijk. Het lijkt ons daarom zaak om in ge vallen, waarin men door ervaringen tijdens de groeiperiode weet, dat er plaatselijke afwijkingen zijn, een afzon derlijk monster te nemen van zo'n af wijkende plek. Er kan dan veelal wor den volstaan om het monster van de afwijkende plek uitsluitend op de kalk toestand te laten onderzoeken. Zoals be kend zijn ook wij bereid om met ons eenvoudige onderzoek de pH van der gelijke plekken te onderzoeken. In ieder geval menen we, dat het van belang is om de grootst mogelijke garantie te krijgen, dat op percelen, waar u in het volgend seizoen een ge was als bieten of zomergerst gaat ver bouwen de kalktoestand in orde is. ook goed voor uw vakantiereizen Zaterdag 23 uur (nachtvoorstelling) „Zoveel naakte heerlijkheid" (Soviel nackte Zartlich'keit). Peter Cremer, die rijk is geworden door uraniumvond- sten in Canada, keert na twintig jaar terug naar zijn geboorteplaats Mün- chen. De mooie Kitty en haar vriend Jochem komen dit te weten. Jochem is lui en Kitty houdt van een weelderig leven. Ze steken de koppen bij elkaar en bedenken een plan om Cremers geld in de wacht te slepen. Als Peter 'n paar dagen later in zijn hotelkamer terugkomt treft hij daar de schaars ge klede Kitty aan. Zij vertelt hem een mooie smoes om haar aanwezigheid te verklaren en Cremer raakt meteen on der de indruk van de charmes van Kit ty. Zij gaan samen naar een landhuis en op listige wijze weet Kitty Peter er toe te bewegen een testament te maken waarin hij haar als erfgename aanwijst. Het eerste deel van het plan van Jo- chum en Kdtty is hiermee afgesloten. De 6-jarige Henry Kuijper uit Den Burg was de jongste deelnemer aan het concours d'élégance dat vorige week door de Kynologenclub „West-Fries land" werd georganiseerd. De bedoeling van dit in de sporthal gehouden con cours was dat de toeschouwers 'n zo ge slaagd mogelijke combinatie werd ge presenteerd van honden met hun bege leiders. Het was zaak uiterlijk, karakter en afkomst in overeenstemming te brengen met de kleding van de eige naar. De eerste prijs ging naar de com binatie „Rafels". Deze bestond uit me vrouw Wijkstra uit Sint Maartensvlot- brug die drie skyterriers presenteerde. Zeer passend bij deze „rafelige" dieren was de rafelige kleding die de eigena resse droeg. Ook Henry Kuijper viel in de prijzen. Hij ontlokte een spontaan applaus toen hij zijn Dalmatische hond presenteerde; hij was gekleed in Texels costuum en droeg een Texelse vlag in de hand. De jury, bestaande uit bekende Ne derlandse acteurs en actrices (zoals Pe tra Lasseur, Ellen Vogel, Kees Brusse en Ton Lensink) kende Henry de vijfde prijs toe. Deze kreeg gestalte in een enorme bokaal. 'Deelgenomen werd door 42 combina ties. gevallen, waarbij men over vol de tijd en werktuigen beschikt kan >beerd worden om de kweek door ntcnsieve bewerking op te ruimen, ijn echter van oordeel, dat dit in s minder gvallen mogelijk zal zijn. 30 c rbouwer van dit moment in heel gevallen zijn toevlucht zal moeten zijn dan ook van mening, dat de 75. „Nu moet ge niet zoveel tegelijk vragen", zei smidje Verholen. „Ik heb u toch beloofd, dat ik u zou laten delen in mijn kennis? Welnu, vertel mij dan eerst, wat gij zélf allemaal al weet. Daarna zal ik het ontbrekende zo goed mogelijk aanvullen. Als ge me werke lijk eerlijk en oprecht alles vertelt, dan zal ik u meenemen uit het kasteel om u een echte locomotief te tonen, die voortdavert op zijn stalen banen met een sliert van wel twintig wagens ach ter zich aan". „Ja, dat doen we!" juichte de alchi mist blij. „Vraeg maer op, macker! Ick sal u alles segghen wat ick weet". „Wel eh...., hm, hm," begon de smid. „Hebt gij dan misschien eens een keer een heel gekke uitvinding gedaan? Toen ge probeerde goud te maken, hebt ge toen een raar stofje ontdekt, dat de mensen helemaal van inzicht doet ver anderen en dat ze doet denken, dat le lijk mooi is en mooi lelijk?" „Ghy syt toch werckslyak een duy- sentconstghen knapsack!" prees de rare alchimist. „Zo een stofeken hebbe ick inderdaad eens uytgevonden! Het is een waeteroken, helder als cristal en gans sonder smaek. Ick proefde er self van en nauwelycks hadde ick dat gedaen of myne geest draeide helemael omme. So vond ick byvoorbeeld, dat swaefelsul- phur-waeterstofsuur lecker roock. Nu, ghy weet self wel dattet vreeselyck naer rotte eieren rieckt. Maer kom aen, gae mee naer myn laboor beneden, op dat ick u het malle waetereken toone. lok hebbe het in een fles gedaen en weggeset. Wat sal men immers met so'n raer waetereken aenvanghen?" Samen liepen de twee geleerden naar beneden en even later stonden ze in de diepe kelders voor de ouderwetse muurkast. „Wel hebbe ick van myn leeven!" mopperde de oude alchimist, zenuwachtig zoekend naar zijn fles. „Het waetereken is wegh!" riep hij uit. „Waer en can het weesen!?" „Zoek maar niet langer, waarde heer", antwoordde smidje Verholen. „Het was natuurlijk uw mooie bediende Vosmaer, die het wegnam. Was deze op de hoogte van de werking van de stof?" „En of hij dat was, de racker!" mop perde de alchimist. „Hij heeft er self oock een proefeken van genoomen!" .Nu moet het tweede deel volgen: het uit de weg ruimen van Peter. Dit zal het werk zijn van Jochum. Als Cremer enige dagen later door de bergen naar München rijdt merkt hij opeens dat zijn remmen weigeren. Zijn wagen schiet de weg af. Door een geluk, bij dit ongeluk, brengt hij het er levend af. Peter verdenkt Jochum ervan aan zijn remmen geknoeid te hebben en besluit hem uit de weg te ruimen. Dit lukt, maar Cremer wordt door de politie ge pakt. Samen met Kitty, van wie de politie inmiddels heeft ontdekt dat zij medeplichtig is aan de op Peter ge pleegde moordaanslag. (Toegang boven 18 jaar). Zaterdag, zondag en dinsdag 8 uur „De dolle, dwaze waaghalzen van de scherpe bochten" (Those daring young men in their jaunty jalopies). Het is een bonte verzameling fanatici die om het hardst naar Monte Carlo rijden en even verschillend zijn de beweegrede nen van hun inschrijving. Daar is DawliSh, de stijve majoor met zijn op passer Kit, die meedoet om rijk te wor den van allerlei uitvindingen die de au to sneller, veiliger en voordeliger he ten te maken. Verder is er Sir Cuth- bert, die met Chester een weddenschap is aangegaan: de winnaar zal de eige naar worden van een grote fabriek. Chester rijdt in een gemeubileerde rol schaats. Het is ook niet bepaald belang stelling voor de sport, maar vuig gewin, die een ex-generaal van de lijfwacht er toe brengt, een gevangenisboef te laten ontsnappen. Deze lijkt veel op een be kende Duitse coureur en de generaal zal de boef laten meerijden in plaats van de Duitser. De ex-gevangene zal dan in de banden van de wagen kroon juwelen meesmokkelen. Helaas is de man niet erg intelligent. Daar is ook 'het meisje Betty die Chester voortdu rend verleidt tot tijdrovende uitstapjes. Betty is op pad gestuurd door Sir Cuth- bert om Chester het winnen te belet ten. Deze weet echter keer op keer met zijn gemeubileerde rolschaats de achter stand in te lopen. Ook doen drie Franse meisjes mee, waardoor de liefde een woordje mee gaat spreken. Wie gaat deze strijd, waarin ongelukken, intri ges en heldenmoed aan de lopende band voorkomen, winnen? (Toegang alle leef tijden). Vrijdag en maandag 8 uur en zondag middag 3 uur „Sissi, de jonge keizerin". Keizer Frans Jozef is net getrouwd met Sissi. De jon ge bejubelde keizer is dagelijks uren lang aan zijn schrijftafel gekluisterd. Sissi, de levenslustige en romantische, had zich het leven met haar geliefde heel anders voorgesteld. Toch kwijt Sissi zich met plezier van haar taak: het leren van verschillende talen. Ze kan echter niet wennen aan de orthodox doorgevoerde etiquette en het stram me ceremoniëel aan het Weense hof. Zij raakt daarom in conflict met haar schoonmoeder, aartshertogin Sofie. Sissi verwacht een baby. Het land ju belt wanneer de jonge keizerin het le ven schenkt aan een prinsesje. Sofie be sluit de opvoeding van het kind op zich te nemen, omdat Sissi „nog maar een kind is". Dit uiteraard tot ongenoegen van de moeder. Zij vlucht. Frans Jozef komt te weten waar ze verblijft en reist haar na. Een gelukkige hereniging volgt en het tweetal beleeft enkele ge lukkige weken in de bergen. Ondertus sen is in Wenen het begin van onrust over het plotselinge vertrek van de jonge keizerin merkbaar. Op advies van de ministers moet het echtpaar, een maal terug in Wenen, zich samen in het openbaar vertonen. Maar omdat de wieg van het kleine prinsesje nog steeds in de kamer van aartshertogin Sofie staat, denkt Sissi er niet aan toe te geven. Een Hongaarse delegatie meldt zich aan voor een dringende au diëntie bij het keizerlijk paar. Zij ken nen Sisi's sympathie voor het Hon gaarse volk en stellen daarom haar aanwezigheid op hoge prijs. Dan beseft Sissi haar taak als landsvrouwe en ze verschijnt in vol ornaad voor de audi ëntie. Eenmaal teruggekeerd in haar vertrekken wacht haar en grote belo ning: de wieg staat weer op zijn oude plaats. (Toegang alle leeftijden). 20 35 kg 'PELS kg. 1, tg. 1,1 85 list tel. 41 sl. 291 FEUILLETON door TOM LODEWIJK Somber startte Enno Veerman z'n en reed langzaam in de richting ilia Isolde. Het tweede lijkenhuis, hij, en opeens zag hij weer het it van Kathie, die opkeek van handwerk, naar hem glimlachte. ase in de woestijn van verschrik- i. Hij parkeerde de wagen op het ie plekje en liep voorzichtig om itgestorven huis heen. Het was te agd wat hij deed, zonder bevel tot oeking. Geutjens kon zelf wel niet protesteren, maar tochals lopers hem nu maar niet in de lieten.... Na lang proberen in ister gaf eindelijk het slot van de rdeur mee. Veerman opende de voorzichtig en hoorde meteen bin- iuis het geluid van een sterke zoe- Inbrekers-alarm! Meneer Geutjens op alles bedacht geweest! Snel hij de deur weer en ging, slechts [elicht door zijn zaklantaarn, op naar de oorsprong van het geluid Hij liep de trap op, het geluid sterker. Ha, daar! Hij opende de stond in de slaapkamer, waar al- tuigde van de pijnlijke orde. Daar ;e zoemer, waarvan het irriterende hem in de oren schreeuwde. En ja! De schakelaar! Meteen het geluid. Ziezo, stilte heerst allomme: nu kunnèn we verder gaan, dacht de inspecteur. Snel keek hij de slaapkamer rond. Daar was niets dat bijzondere aandacht trok dan de hele verzameling huismid deltjes die meneer Geutjens scheen te gebruiken. Dus tóch patiënt! Of een slaaf der eubiotiek, die overal kwaal tjes voelde? Hij speurde voorzichtig rond in de salon. Gelukkig dat meneer Geutjens zo weinig op nieuwsgierigen gegteld was. Voor alle ramen dikke gordijnen, nauwkeurig dichtgetrokken. Kostbaar gemeubileerd was hier alles. Mooie schilderijen aan de wand.... maar zo op 't oog verder niets bijzonders. Hij zocht verder, kwam in een kleine re kamer. Aha! Hier hield meneer z'n administratie bij. Ordners, boeken, een bureau. Alles afgesloten. Nee, hij durf de niets te forceren, wachten maar op de officier van Justitie, als die het ten minste nodig vond. Aan de andere kant van de gang was een kamer, die wel een zaal leek. Hier zouden, dacht Enno, de beroemde fees ten wel gegeven zijn. Een grote vleugel, een pracht van een radio met pick-up, platenalbums. Enno nam er een op. Hmgeen liefhebber van de klassie ken. Jazzoperette, alles wat de klok sloeg. In de hoek een bar. Complete kroeg. Parketvloer.... kon je mooi op dansen. Divans en rustbanken langs de kanten. Jaja, het kon wel eens waar zijn dat meneer Geutjens hier wilde fuiven hield! Maar op het ogenblik stond al les zo netjes opgesteld als in een mu seum, spookachtig in het licht van de lantaarnbundel, spookachtig, nu de ei genaar van dit alles, of liever wat van hem was, in een stil koud zaaltje van het ziekenhuis lag. Kijk-kijk, een bandrecorder ook al. Meneer Geutjens was van alle mark ten thuis. Keurig netjes, methodisch, zoals de man zelf. Op iedere rol, en er stonden er zeker wel een dozijn keurig in een kastje bijgezet, de inhoudsopgave. Enno las: Orkest Mantovani, Gershwin's Rhapsody in Blue Porgy and Bess Dreigroschenoper.hè, toch niet alle maal amusement Een wonderlijke gedachte viel hem in. Hij verwierp die meteen, 't Was zo maar een idee, steunde nergens op, 't was waanzin. Toch bleef ze hem bij, toen hij zich bruusk afkeerde en weer naar boven liep, alle andere kamers in specteerde. Hier.logeerkamers blijkbaar, want de schone Mitzi zou wel niet zo luxueus gehuisvest zijn. Kijk es anallemaal flesjes en pot jes. Meneer Geutjens rekende blijkbaar steeds op damesbezoek. Voorzichtig opende (hij een grote hangkast, zag een kleurige badmantel, ragfijne lingeriegegeneerd deed hij de deur weer dicht. Hij kreeg nu wel zo'n beetje een idee van het vrijgezel lenbestaan van wijlen de heer Geut jens! Toen hij de trap afliep, bleef de ge dachte in zijn hoofd zeuren. Nu ja, dacht hij, 't schaadt ook niet. In bed kom ik toch ook niet meer en 't is nog hartje nacht. Niemand hoort me. Laat ik het eens proberen. In ieder geval heb ik dan een nummertje muziek. Hij zette met grote zorg de spoel met het opschrift „Dreigroschennoper" op de bandrecorder, draaide aan de knop, langzaam begon de spoel te draaien. Als een rauwe kreet klonk de stem van de draaiorgelman die de ballade van Mackie Messer zong haastig dempte Enno het geluid, tot hij voorover gebo gen moest zitten luisteren. Hij hoorde alle bekende stemmen, Lotte Lenya, het dronkenmans-b ruilof tslied, maar zijn gedachten waren er niet bij, vlogen ver weg, en plots betrapte hij er zich op dat hij zat te soezen. Dat kwam omdat het geluid opeens veranderd was. Geen muziek of zang, een spreekstemeen andere stem voorzichtig haalde Enno het geluid een beetje op. Hij luisterde roerloos. Toen, opeens draaide hij de knop om. Het geluid zweeg. Met de grootste omslachtigheid ver wijderde hij de spoel, zette alles weer zoals het geweest was, veegde de band recorder met z'n zakdoek schoon. Toen graaide hij alle rollen van onder de ta fel vandaan en propte ze in zijn zak ken. Vijf minuten later startte hij voor zichtig de auto. De hele nacht draaide hij in zijn ka mer, zo zacht mogelijk om niemand op merkzaam te maken de rollen met de operette- en jazzmuziek. Aan slaap dacht hij niet meer. Daarna bergde hij ze secuur op. Toen ging hij naar 't zie kenhuis om te horen hoe de burgemees ter het maakte. Na de bloedtransfusie was een duidelijk herstel in de toestand ingetreden. Als er geen complicaties kwamen, liep het allemaal met een sis ser af. „Als 't een beetje wil", zei de dokter, „zit hij met een week weer op 't ge meentehuis, met zijn arm in een doek, natuurlijk. Laten we maar blij zijn, dat het zo afgelopen is, inspecteur". „Ja", zei Enno in gedachten, „laten we maar blij zijn, dokter". De week die volgde op de dramati sche gebeurtenissen van wat Enno Veerman later „Zwarte Dinsdag" zou noemen, had hij weinig of geen tijd voor Kathie. Hij voerde besprekingen met de officier van Justitie, die een on derzoek had ingesteld in de woning van Geutjens zowel als in die van de bur gemeester. Hij kroop in een oude over all met een deskundige van de Rijkspo litie onder het wrak van de uitgebran de wagen en daarna hadden de twee mannen een urenlang gesprek. Wonder lijk genoeg vond hij daartussen nog de tijd, aandachtig over de brugleuning hangend, te kijken naar het werk van twee arbeiders, die daar bezig waren de bagger op te scheppen, waarbij een derde man nauwkeurig toekeek. En op de dag dat dit werk plotseling werd gestopt, liep inspecteur Veerman afwisselend akelig schel te fluiten of verschrikkelijk z'n wenkbrauwen te fronsen. En daarna besteedde hij een kostelijke avond, waarnaar Kathie met verlangen had uitgezien om met zijn aanstaande schoonvader een gesprek van twee uur lang te voeren. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7